Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet

Běžný účet

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JN

Můžete mi prosím zjistit, jaké jsou aktuálně poplatky největších tzv. čtyř systémových řeckých bank za výběr hotovosti v jejich bankomatech? Pro úplnost - moje zdejší banka neúčtuje nic.

Dobrý den,

poplatky za výběry z bankomatů v zahraničí se řídí ceníkem vaší české banky, tedy Vám při cestě do zahraničí stačí nahlédnou do sazebníku vaší banky (lepší banky nabízejí celosvětově tyto výběry zdarma).

AJ

Dobry den, s nyni jiz byvalym partnerem mame zalozen u mBank spolecny ucet, kde jsme oba jeho rovnymi majiteli. Chtela bych se od uctu oddelit, byvaly partner si jej chce nechat, tudiz by si jej premenil na individualni ucet. Nicmene byvaly partner je dlouhodobe v zahranici a banka vyzaduje osobni navstevu pobocky a podpisy nas obou. Je zde jina moznost, jak se od uctu oddelit? Nenarokuji si zadne prostredky z uctu. Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den,

podmínky pro modifikaci produktů stanovuje banka, tedy pokud Vás mBank bez přítomnosti ex-partnera odmítla z účtu vyvázat, nic s tím bohužel nenaděláte. Nejen proto je společný účet právně komplikovaný a mimo mBank ho žádná jiná banka nenabízí. I z těchto důvodů bych společný účet nedoporučoval.

GI

Dobrý den, při dědickém řízení po úmrtí otce jsme se sestrou zdědily polovinu domu. Druhou polovinu nám matka darovala. Ani jedna z nás v domě nežila. Za rok jsme tento dům prodaly. Chtěla jsem se zeptat, jestli budeme platit daň z příjmu a z jaké částky. Odhad domů není, prodej uskutečnila realitní kancelář.

Dobrý den,

daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (rozdíl prodejní ceny a nabývací hodnoty) se platí v případě, kdy jste nemovitost nevlastnila min. 5 let nebo v ní min. 2 roky nebydlela. Do lhůty vlastnictví 5 let lze v případě dědictví započíst i dobu, po kterou nemovitost vlastnil zůstavil. Daň tak pravděpodobně zaplatíte z poloviny domu, kterou jste dostali darem.

K

Dobrý den, mám účet a mám insolvenci. Chodí mi tam zbytek výplaty co mi insolvenční správce nechává. Kamarádka by chtěla její výplatu posílat na můj účet. Může? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto v žádném případě nedoporučuji (ať už jste v insolvenci či nikoliv). Vaše kamarádka toto pravděpodobně žádá z důvodu, že je v exekuci. Tedy exekutor by velmi brzy obstavil i Váš účet. Navíc pokud jste v insolvenci, musela byste vysvětlovat, že se nejedná o Váš příjem (navíc by účet mohl zablokovat váš exekutor a k penězům by se do konce insolvence nedostal nikdo). Opravdu toto ne.

MK

Dobrý den, s manželem jsme v důchodu a doteď jsme měli jeden společný běžný a spořící účet. Nyní zvážujeme, zda bychom si neměli tyto účty sjednat každý sám a to pro případ úmrti jednoho z nás. Poradíte, jestli je to rozumné a jak to vlastně je v případě jen jednoho účtu a úmrtí? Popř. banku, která toto kladně řeší. Děkuji.

Dobrý den,

dva účty určitě doporučuji, právě z důvodu úmrtí jednoho z manželů, kdy je často společný účet blokován a druhý z manželů se do konce dědického řízení nemůže dostat ke svým penězům (nemůže řešit platby za bydlení, energie, atd.). Spořící účet doporučuji od Banky Creditas s úrokem 1,6% a bez podmínek, běžný účet tamtéž (vše zdarma a bez podmínek).

M

Prosim vas, zadal sem trikrat spatne PIN a nevim, jak to mam  v nedeli odblokovat. Prosim pomozte mi, jsem zoufaly, nemam ani korunu a nemam se jak dostat do Nemecka, ma banka je Air Bank. Dekuji predem.

Dobrý den,

kontaktujte vaši banku pomocí nonstop infolinky, která Vám pomůže i o víkendu.

D

Dobrý den, pokud bych byla v insolvenci, mohu mít účet?

Dobrý den,

běžný účet v insolvenci mít můžete, ale riskujete blokaci exekutorem. Insolvence dočasně pozastavuje vykonavatelnost exekucí během insolvence. Exekutor Vám účet může blokovat, ale nemůže Vám z něj strhnout peníze. K odblokování účtu by došlo až po úspěšně ukončené insolvenci, prominutí dluhů a ukončení exekucí.

JH

Dobrý den, máme s manželkou ukončenou insolvenci. Potřebovali bychom si založit účet, kam by nám chodily výplaty. Kdy je to možné?

Dobrý den,

založení účtu po insolvenci doporučuji až po rozhodnutí soudu o prominutí dluhu a ukončení všech případných exekucí (které byly během insolvence pouze pozastaveny).

LG

Dobrý den, ráda bych se s Vaší pomocí informovala, ve které bance v ČR je nejvýhodnější založení pouze euro účtu (není třeba CZK měna). Aby banka disponovala Visa kartou, vklady na pobočce v cizí měně a výběry z bankomatů pouze v zahraničí, int. bankovnictví pro bezhotovostní převody. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji běžný účet v EUR od Banky Creditas, která splňuje všechny podmínky výše (mimo platební karty VISA - v nabídce mají MasterCard, ale mezi těmito kartami není rozdíl) a vedení účtu je zdarma. 

Lze založit účet pro seniora pokročilého věku, aniž by musel být osobně přítomen na pobočce finančního ústavu? Averze k úředním jednáním. Děkuji

Dobrý den,

ano, běžný účet si můžete založit i na dálku (banka za Vámi pošle s podpisem smlouvy kurýra nebo v případě existence jiného účtu můžete smlouvu podepsat zasláním 1 Kč z již existujícího účtu). Pro založení účtu na dálku jsou třeba 2 doklady totožnosti (mimo OP ještě pas, řidičský průkaz či zbrojní průkaz). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

účet pro dospělé a seniory, dětský účet, studentský účet, která banka nabízí nejlepší běžný účet bez poplatků a podmínek?Rychlé odkazy

Banky v ČR