Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
PS

Sháním formulář pro vrácení daní. Děkuji

Dobrý den,

jedná-li se o Doplňkové penzijní spoření od Penzijního fondu ČS, naleznete potvrzení o zaplacené částce nad 12 000 Kč ve svém internetové bankovnictví George (dokument ve formátu pdf stáhnete a vytisknete).

I

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a zajímá mě, zda bych nějakým způsobem měla nárok na vrácení daní z hypotéky. Smlouva je na mě a platíme ji s přítelem na půl. Přítel je ručitel smlouvy a sdílíme stejnou domácnost, tedy i stejné trvalé bydliště. Děkuji

Dobrý den,

na snížení daňového základu za úroky placené u hypotéky má nárok pouze ten, kdo si peníze půjčil (je veden v úvěrové smlouvě jako dlužník). Ručitel ani jiné osoby ve společné domácnosti na tuto daňovou slevu nárok nemají. Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2018.

K

Dobrý den, pronajímám byt rodinnému příslušníkovi za symbolickou cenu 4 000 Kč/měsíc, přičemž z toho platím 3 611 Kč na vodu, příspěvky do fondu dlouhodobých záloh atp. Musím v tomhle případě podávat daňové přiznání? Momentálně jsem na pracovním úřadě.

Dobrý den,

neboť je Váš příjem pravidelný (nikoliv příležitostný) a nad hranici 30 000 Kč (12 měsíců x 4 000 Kč = 48 000 Kč), je třeba podat daňové přiznání, výsledkem kterého ale bude nulová daň (zisk po odečtení nákladů bude minimální).

R

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně daní a slevy na poplatníka. Když jsem byl studentem od ledna do konce června a od září nastoupil do zaměstnání, mám nárok na vrácení daní kvůli nevyužití slevy na poplatníka v plné výši? Červenec - srpen jsem byl nahlášený na úřadu práce. Děkuji.

Dobrý den,

ano, máte nárok na slevu na poplatníka za celý kalendářní rok (24 840 Kč). Za září-prosinec jste doposud vyčerpal jen 8 280 Kč, tedy zbylých 16 560 Kč Vám bude vráceno jako daňový přeplatek po ročním zúčtování daní (březen-duben 2019). Taktéž máte nárok na slevu na dani za studenta, která činí za celý rok 4 020 Kč (může uplatnit poměrnou část za leden-červen, tedy 2 010 Kč). Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2018.

A

Dobrý den, navazuji na odpověď níže ohledně vrácení části úroků z hypotéky. Pomohlo by, kdyby se manžel uvedl v úvěrové smlouvě jako spoludlužník? Děkuji

Dobrý den,

ano, jako spoludlužník by Váš manžel měl nárok na snížení daňového základu za zaplacené úroky.

PU

Dobry den, mohu do odpoctu dani uplatnit take uver ze stavebniho sporeni, ktery byl pouzit na rekonstrukci strechy? Dekuji

Dobrý den,

ano, mimo hypotéky lze snížení daňového základu za placené úroky využít i pro úvěry ze stavebního spoření, které posloužily ke zvelebení Vašeho trvalého bydliště. 

A

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně ročního vrácení úroků z hypotéky v ràmci daňové přiznání pokud je žena na mateřské. Hypotéka je pouze na mne a manžel ve smlouvě nefiguruje. Děkuji

Dobrý den,

snížení daňového základu za zaplacené úroky na hypotéku může uplatnit jen ten kdo je uveden v úvěrové smlouvě. Nestačí třeba jen úvěr splácet či se jinak podílet na společných výdajích domácnosti. Váš manžel tak bohužel tuto daňovou slevu uplatnit nemůže.

MB

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, odvádím jako student daně na OSVČ při pronajímání ubytovacích služeb? Děkuji

Dobrý den,

ať už se jedná o pronájem nemovitosti nebo poskytování ubytovacích služeb či jiné podnikání, daně platit musíte i jako student. Pouze máte možnost uplatnit si vyšší daňové slevy (za prezenční studium do 26 let) a nemusíte odvádět minimální zálohy na zdravotním a sociálním (odvody doplatíte po konci roku dle skutečného výdělku). 

Dobrý den, jaký doklad je nutno přiložit k "Přiznáni k dani" v případě poskytnutí darů, splňují-li podmínky (min. 2%, min. 1000,- Kč)? Je možné použít výpis z mého účtu? Děkuji.

Dobrý den,

výpis z účtu je nedostatečný, neboť z něj není patrné, že se jedná skutečně o dar. Je třeba doložit potvrzení o přijetí daru, které Vám vystaví obdarovaný.

B

Daně mi dělá zaměstnavatel, ale mám dohodu o provedení práce. Na dohodu vydělám průměrně 600 korun měsíčně. Tam je mi srážena nějaká malá daň. Musím toto uvádět v daňovém přiznání?

Dobrý den,

příjmy z DPP do 5 000 Kč měsíčně se v daňovém přiznání neuvádí, neboť se na ně vztahuje pouze srážková daň. Naopak z příjmů nad 5 000 Kč měsíčně se odvádí záloha na daň z příjmu, která se proúčtovává v daňovém přiznání. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Rychlé odkazy

Banky v ČR