Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence

Exekuce a insolvence

ZADAT NOVÝ DOTAZ
M

Dobrý den, chci se zeptat, přítel má exekuci, ale má sjednaný splátkový kalendář, který pravidelně platí. Teď si chce založit běžný účet na placení nájmu a dalších závazků. Můžou mu exekutoři zabavit peníze z účtu, přesto že má splátkový kalendář? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel ano - exekutor může nechat exekuovanému obstavit všechny účty i v momentě, kdy řádně splácí či si na účet nechává zasílat nezabavitelné minimum ze mzdy. Parlament již přes rok jedná o zavedení institutu tzv. chráněného účtu, na který by exekutor nemohl, aby exekuovaný nebyl nucen do hotovostního platebního styku.

I

Dobrý den, jsem v osobním bankrotu. Mám dotaz ohledně práce v bankovním sektoru. Dostala jsem informaci, že pokud jsem v insolvenci, zákon mi neumožňuje pracovat v tomto oboru. Je to pravda? Děkuji.

Dobrý den,

není tomu tak, v bankovnictví i v jiných oborech pracovat můžete. Je ovšem možné, že část zaměstnavatelů Vás třeba nebude chtít přijmout na pozici, kde byste přímo pracovala s hotovostí. 

D

Dobrý den, může exekutor obstavit účet synovi, když mu ho založím já matka na jméno syna? Děkuji

Dobrý den,

ano, exekutor může nechat obstavit účty Vašich dětí i známých, pokud byste na tyto účty odkláněla své peníze před exekucí. 

G

Dobrý den, bylo nám schváleno oddlužení, kdy splácíme 1/60 dluhu a zbytek financí jde přes další účet a složitě vybíráme. Když si založím svůj účet u Equa bank, je možné, aby byl obstaven i když jsme už v insolvenci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

po schválení osobního bankrotu (oddlužení), kdy po dobu následujících 5 let budete splácet tak, abyste uhradili min. 30% svých dluhů, se exekuce pozastavují. Můžete si založit účet bez rizika následného zablokování.

D

Dobrý den, chci se zeptat, zda poskytujete vykoupení insolvence a za jakých podmínek? Děkuji Darina

Dobrý den,

nikoliv - jsme poradenský portál, nabízíme bezplatnou finanční poradnu.

M

Pokračování dotazu č. 3451: Insolvence není možná díky výši závazků, na tak vysoký příjem fakt nedosáhnu, bohužel. Nicméně nyní už dluhy pár let negeneruji, jen chci normálně žít. Chápu, že odklánění peněz není zrovna morální, avšak někdy není zbytí... Prosím o upřesnění toho, co se konkrétně změní v nejbližší době (po 1.4.2017?) z pohledu exekuce na účet v cizině. Napadají mě dvě věci, a sice že exekutor bude automaticky "vidět" na mé účty v EU (horší varianta), nebo nebude muset řešit podání exekučního návrhu ve druhé zemi (pokud se o mém účtu nedoví, lze být relativně v klidu), případně něco jiného.... Děkuji

Dobrý den,

v současné chvíli je pro schválení osobního bankrotu nutné prokázat schopnost splatit během 5 let aspoň 30% dluhů. Avšak nyní se v Parlamentu projednává novela insolvenčního zákona, která by podmínku "min. 30%" zrušila. Orientačně, z průměrného platu lze při utažení opasku splácet měsíčně 10 000 Kč, tedy za 5 let lze umazat 600 000 Kč dluhu, což by v rámci osobního bankrotu stačilo na celkové dluhy ve výši 2 mil. Kč. Máte-li vyšší dluhy či nižší příjem, zkuste vyčkat na novelu insolvenčního zákona.

Myslete na svou budoucnost. Jednou se budete chtít oženit (exekuce by postihla i Vaši manželku) a vychovávat děti. S přibývajícími roky bude ubývat sil a jednou Vás čeká penze. Skutečně není rozumným řešením po celý život prchat před exekutorem. 

Na Váš dotaz ohledně "viditelnosti" účtů není jednoduchá odpověď, neboť každá země má trochu jiné podmínky. Vezměme jako příklad ČR: do 31/12/2017 musí exekutor s dotazem obeslat všechny banky, záložny, atd. (přes 40 institucí). Od 1/1/2018 mu stejnou informaci poskytne obratem nově budovaný centrální registr účtů. V každé zemi jsou dnes tyto podmínky rozdílné a rozdílný bude i jejich vývoj v budoucnu. Ale obecně jsou dnes trendem digitalizace a centralizace, které práci exekutora diametrálně ulehčují.

J

Pokračování dotazu č. 3454: Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď ohledně obstavení podnikatelského účtu. Jen bych se ještě chtěl zeptat, jestli je to pro mě lepší, když opět nebudu mít příjem, jelikož v takovém případě musím opět ukončit činnost a být bez práce?

Dobrý den,

neznám Vaši celkovou finanční situaci (majetek, dluhy, příjem, vzdělání, závazky, rodina) ani Vaše podnikání. Jestli je pro Vás lepší pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo rozjíždět podnikání v exekuci musíte rozvážit Vy osobně. Jen jsem Vás chtěl upozornit, že začínat podnikat v momentě probíhajících exekucí může třeba Váš jinak dobrý podnikatelský záměr odsoudit k nezdaru. Budete žít v nejistotě, kdy Vám co exekutor obstaví. S lidmi v exekuci nechce nic nikdo mít. Každý lepší účetní software dnes při vydávání faktury provádí kontrolu odběratele v insolvenčním rejstříku, tedy na bázi B2B dluhy neskryjete. 

J

Dobrý den, mám exekuce a začínám podnikat. Musel jsem si zřídit účet, ale teď nevím, zda mi mohou i takový účet zastavit. Prosím o informaci

Dobrý den,

ano, exekutor může nechat obstavit všechny Vaše účty i ostatní majetek. Ohledně podnikání, moudřejší by bylo nejprve vyrovnat své dluhy. Podnikatel v exekucích/insolvenci jen velmi obtížně navazuje dodavatelsko-odběratelské vztahy.

M

Mám ze svého nevydařeného podnikání "pár" exekucí, jejichž výška je tak veliká, že je nemá smysl splácet. Takže odklon peněz jinam. Banka UniCredit na Slovensku umožňuje si založit účet v CZK i NEobčanůn SR, potud ideální stav. Bojím se ale toho, že banka na Slovensku podniká jako "pobočka zahraniční banky". Podle všeho nemá licenci NBS (buďto ČNB nebo přímo ECB). Může na tamten účet dosáhnout český exekutor bez slovenského exekučního titulu? Může ten účet vůbec "vidět"? Pokud by to zjistil, asi si ten slovenský EXE titul zařídí, že ano... díky moc

Dobrý den,

neúnosnou výši dluhů lze řešit přes osobní bankrot. 5 let žijete "o chlebu a vodě", ale pak jste zcela očištěn. Odklánění peněz před exekutorem nemá smysl, dříve či později by na Vás došlo (na Slovensku a v rámci EU velmi brzy). To byste musel sáhnout po exotičtější destinaci v Africe, Jižní Americe, na Blízkém východě či v Pacifiku, kde je velmi nízká vymahatelnost práva. Otázkou je, zda-li by Vám to za to stálo žít po celý zbytek života v nejistotě. 

Chybovat je lidské, každý může dostat druhou šanci. Doporučuji se k problému postavit čelem a projít osobním bankrotem. 

I

Dobrý den, jsem vedena na Úřadu práce, pobírám pouze peníze na děti, ale peníze mi chodí na účet kamarádky, která mi je vybírá a odevzdává. Jsou to jen socialní dávky. Pokud bych měla exekuci, mohli by ji zablokovat účet?

Dobrý den,

a nebylo by lepší mít svůj vlastní účet, když to nic nestojí? Equa bank, Air Bank, Fio Banka - vedení účtu zcela zdarma bez jakýchkoliv podmínek, včetně internetbankingu, platební karty a všech plateb. Doporučuji Equa bank, kde máte navíc zdarma neomezené výběry z bankomatů všech bank (u ostatních dvou bank jen ze své sítě). 

V exekuci lze obstavit i většinu sociálních dávek (v určitých případech i přídavky na děti), tedy nebýt zaměstnána Vás před případnými dopady exekutora neochrání stejně jako posílání dávek na účet kamarádky - exekutor by ji zablokoval účet. 

Doporučuji:

  • mít svůj vlastní bezplatný běžný účet
  • všechny své závazky (nájem, energie, atd.) platit včas a nikdy si nepůjčovat (tak se vyhnete riziku exekuce)
  • najít si práci - na trhu je přes 100 000 volných pracovních míst, které se firmy snaží zoufale obsadit, není problém zaměstnat téměř kohokoliv

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

exekuce, insolvence, osobní bankrot, oddlužení, zablokovaný účet a jiné nepříjemné životní situace, jak se zbavit dluhů?Rychlé odkazy

Banky v ČR