Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
P

Dobrý den, u české spořitelny, jako její klient jsem žádal 100% hypotéku ve výši 1240000czk. Bohužel se jim něco nelíbilo takže k hypotéce nedošlo. Postupoval sem přesně podle jejich pokynů, takže došlo až k zaplacení odhadu nemovitosti, který sem zaplatil. Odhad nemovitosti vyšel přesně 1240000czk. Po informaci, že mi úvěr nebude poskytnut pokud nesložím 10% žádané částky jsem se rozhodl pro jinou banku. A když sem chtěl po ČS, aby mi vydala odhad, který jsem si zaplatil, tak mi bylo řečeno, že mi odhad nevydá a že si ho mohu pouze prohlednout na pobočce bez možnosti tisku. Tímto me ČS, jako dlouholetého klienta zklamala. Myslíte že by byla možnost odhad od banky nějak dostat? Děkuji za odpověd Pavel

Dobrý den,

to je velmi zajímavá situace. Odhad jste platil Vy, tedy dle selského rozumu vyhotovený dokument náleží Vám. V praxi ovšem bude záležet, jak přesně to máte s bankou ošetřené (právní slovíčkaření). Pokud bance platíte za úkon "odhad", bude z ní možná problém výsledný dokument získat (platil jste za úkon, ne za dokument). Pakliže by Vám ale banka předložila např. seznam spolupracujících odhadců, z těch si vyberte, zaplaťte si ho a přineste nám posudek, pak by posudek náležel jednoznačně Vám. 

Tak jak tak, 100% hypotéky jsou velmi rizikové, ČNB se je dokonce v brzké době chystá plošně zakázat. Když Vám banka nechtěla 100% hypotéku poskytnout, mělo to říct předem. Nicméně je možné, že nepochodíte ani u konkurence (plošně to zakázané ještě není, ale mnoho bank od toho ustupuje). Když už by to některá banka akceptovala, bude vyžadovat odhad od svého odhadce - s odhadem od konkurence se u 100% hypotéky pravděpodobně nespokojí. 

SC

Pokračování dotazu č. 2196: Dobrý den, abychom si mohli vzít nový úvěr,chybí nám doplatit 140 000 Kč, jenž bychom zaplatili hotově a pak si vzali nový úvěr na splacení původního úvěru, jenž činí 2 700 000 Kč. Nyní naše úroky činí 3,7%, čímž bychom se mohli novým úvěrrem mohli dostat na nižšší úrokovou sazbu. Měsíčně je možno splácet 32 000kč. Proto nás zájímájí banky, ketré by nám dali nižší splácení úroků, čímž by i naše společenství ušetřilo. Děkuji

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Platí stále níže uvedené ČS a Wüstenrot. Zkusit můžete i Raiffeisen stavební spořitelnu. Nově vyjednaný úrok by měl být pod 3% s fixací na 3 nebo 5 let (po tomto období bude následovat další vyjednávání o úroku na další období + v tomto období výročí je možné kdykoliv úvěr zcela doplatit).

SC

Dobrý den, rádi bychom jako SVJ splatili původně podpořený úvěr novým úvěrem. Proto bychom se rádi zeptali, jaká banka by pro náš záměr byla nejlepší, co se týče úroků. Původní úvěr byl sjednán s Wüstenrot. (dotace panel) Děkuji

Dobrý den,

kolik zbývá doplatit, jaký máte nyní úrok a kolik byste rádi měsíčně spláceli?

Wüstenrot byl v minulosti poměrně drahou bankou/stavební spořitelnou, ale posledních pár let nabízí velmi konkurenceschopné úroky, tedy bych zde doporučil nejprve jednat s Wüstenrot o nových podmínkách (novém úroku, který by měl být pro SVJ pod 3% - hypotéky se dnes dávají i za 2%, ale coby SVJ nebudete ručit majetkem, ale jen ručitelským závazkem, podepsaným všemi vlastníky bytů). Dále doporučuji paralelně jednat ještě s ČS a uvidíte, kdo Vám nakonec nabídne lepší podmínky. 

Úvěry pro SVJ jsou obecně méně výhodné, neboť je zde výrazně menší konkurence než na trhu s hypotékami pro jednotlivce. Chybí zde především nabídka Fio Banky či Equa Bank, které nabízejí jedny z nejlepších podmínek pro individuální úvěry - hypotéky.

M

Dobrý den, chceme si zažádat o hypotéku na koupi nemovitosti ve výši 2 mil Kč. Příjem domácnosti je 42 000, splátky 12 000, domácnost tvoří 2 dospělí (druh,družka) a jedno dítě 12 let. Máme byt v osobním vlastnictví v hodnotě 1,1 mil Kč, kterým bychom ručili. Vyjde bonita žadatelů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předpokládám, že ručit se bude hlavně nově kupovanou nemovitostí (samotný současný byt za 1,1 mil. Kč by na hypotéku ve výši 2 mil. Kč samozřejmě nestačil).

Jinak s bonitou problém nebude. Měsíční splátka úvěru 2 mil. Kč na 30 let s úrokem 1,99% (fixace na 5 let) vychází na necelých 7 500 Kč, přičemž Vaše měsíční maximum je kolem 10 000 Kč. 

N

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na kolik mi spočítají bonitu na hypotéku. Jsem plátce DPH s obratem cca 750 000,- základ daně 560 000,- 32 let, bezdětná,žádné úvěry. Děkuji Němcová

Dobrý den,

u OSVČ je to takto: základ daně = hrubá mzda, tedy 560 000/12 = 46,66 tis. Kč/měsíc. Čistá mzda = HM*(1- (0,2-0,3)) = 32,66-37,33 tis. Kč. Koeficient hrubá/čistá mzda se může dle banky lišit v tomto intervalu. Banka příjem OSVČ počítá vždy na základě daňového přiznání roku minulého. 

Na životní minimum banka počítá 10-12 tis. Kč, tedy přinejhorším Vám povolí splácet 20 tis. Kč měsíčně, což je slušné. Vystačí to na hypotéku až 5,5 mil. Kč při splatnosti 30 let (max. 90% LTV s úrokem 1,99%).

J

Dobrý den Chci se zeptat kolik si jako obyčejný člověk můžu půjčit nebo vzít úvěr cokoliv chtěl bych vědět jestli se jako obyčejný člověk který chodí do práce nemá žádné dluhy nic může dostat třeba k částce 2 000 000,- korun a je v podstatě jedno jestli přes půjčku nebo hypotéku apod... v nejlepším případě tak abych docílil toho aby ty peníze byly na mém účtě

Dobrý den,

maximální výše úvěru je dána maximální možnou dobou splácení a maximální možnou měsíční splátkou, která je závislá na výši platu. Větší peníze než pár desítek tisíc korun se nepůjčují lidem nad 70 let a žádný úvěr nelze sjednat na déle než 40let (část bank má ale limit splatnosti 30 let a věkový limit 65 let).

Výše měsíční splátky je plně limitována čistým měsíčním příjmem. Obyčejný člověk bez závazků, dluhů a rodiny má životní minimum obvykle bankou stanovené na 8 000 Kč. K tomu se přidávám rezerva dle výše úvěru (spotřebitelský úvěr = pár desítek tisíc korun = nulová rezerva, hypotéka v řádu milionů - několikatisícová rezerva).

Př. ve 40 letech s příjmem 20 000 Kč čistého měsíčně lze splácet maximálně 8-9 000 Kč měsíčně po dobu 25-30 let. 2 mil. Kč je možné si půjčit při dnešním úroku 2% na 25 let se splátkou 8 500 Kč.

Obecně více než 200 000 Kč si nepůjčovat jinak než na hypotéku (se zástavou nemovitosti za účelem koupě nemovitosti). Nejlevnější spotřebitelský úvěr má úrok 10%, čili 5x tolik co hypotéka. A to je ohromný rozdíl.

JK

26.8.2015 nám paní Huková z pražské pobočky KB, kde máme veden hypoteční a běžný účet od r.2007, domluvila schůzku ve vaší pobočce, abychom k datu refixace podepsali dodatek ke smlouvě o hypotečním úvěru. Schůzka byla domluvena na 15.00 u paní Vosátkové. Přišli jsme do pobočky ve 14.55 a celou skutečnost jsme sdělili slečně na informacích. Poté jsme čekali do 15.15. a když si nás stále nikdo ani nevšiml, odešli jsme, když jsme to předtím paní Vosátkové oznámili. Ta nám pouze sdělila, že jsme to měli oznámit na informacích, což, jak jsem již v úvodu napsal, jsme udělali. Přestože banka není akademickou půdou dodrželi jsme onu pověstnou akademickou čtvrthodinku. Čekat déle, protože si vaše pracovnice neumí zorganizovat čas, jsme již v žádném případě nehodlali. Já si ve svém pracovním i osobním životě čas přísně organizuji a snažím se být vždy dochvilný. U bankéře bych očekával přinejmenším totéž. Manželka si kvůli schůzce (velkoryse jsme nechali čas schůzky na paní Hukové a ta se zřejmě přizpůsobila vaší pracovnici) vzala v práci volno. Zbytečně. Po včerejším telefonátu s Holešovicemi to nakonec dopadne tak, že nám dodatek pošlou poštou a my si necháme podpisy úředně ověřit. I když nás to bude stát takto krom dalšího času i peníze, raději volíme tuto cestu, než další návštěvu vaší pobočky. Vězte, že velmi zvažuji svou stížnost předat i centrále.¨ Josef Kolář

Dobrý den,

nejsme vaše banka, ale poradenský portál. Nejste-li spokojen s přístupem vaší banky, není nic snazšího než přejít ke konkurenci - na trhu je přes 20 bank poskytující hypotéční úvěry. Já osobně velmi nerad chodím na pobočky a cením si možnosti vše vyřídit online - třeba pro Vás bude zajímavá nabídka Air Bank na převod hypotéky, kde je téměř celý proces online bez nutnosti navštívit pobočku.

Nejlepší úrok a podmínky dnes nabízí Fio Banka. Velmi dobře je na tom i Equa Bank a Wüstenrot. Vždy se vyplatí poptat refinancování hypotéky u více bank a následně smlouvat "konkurence mi dala tento úrok, dáte lepší nabídku?".

P

Dobrý den, kupujeme nemovitost za 3,5mil. Vybíráme způsob jak ji financovat. 10% máme vlastní zdroje. Ptali jsme se po bankách a nejlepší nabídku máme od Modré pyramidy, jedná se o hypoúvěr. Což by měla být kombinace hypotéky a úveru ze stavebního spoření (úrok 1,89%-splatka cca 10800). Zajímalo by mě zda je na trhu něco výhodnějšího, popř. kde je u této nabídky "zakopaný pes". Jenom dodávám,že jsme oba do 30 let, smlouvy na dobu neurčitou, příjmy dostatečně vysoké. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji se jakékoliv formě úvěru kombinované se stavebním spořením vyhnout obloukem. Háček je v tom jednoduchý. V první fázi máte překlenovací úvěr ze stavebního spoření, což znamená, že máte od banky půjčenou plnou částku (třeba oněch 3,15 mil. Kč) a všechny Vaše měsíční splátky nejdou na splacení tohoto úvěru, nýbrž na stavební spoření). Což znamená, že úrok z úvěru se neustále počítá z plné částky 3,15 mil. Kč a neklesá. Jedinou útěchou je úrok ze stavebního spoření (1%), kterým jsou úročeny Vaše splátky. Nicméně na tomto "vyčůraném" mechanismu tratíte rozdíl 0,89%.

Až ve stavebním spoření naspoříte ze splátek předem dohodnutou část z úvěru (obvykle 40%, tedy po té co splatíte/naspoříte 1,26 mil. Kč - zhruba 10 let), teprve tehdy skončí první fáze překlenovacího úvěru ze stavebního spoření a Vy se dostanete do druhé fáze, kdy je tento úvěr překlasifikován na klasickou hypotéku, kde už nespoříte, ale skutečně splácíte, tedy úroky se od tohoto momentu začínají počítat pouze ze zůstatku úvěru (a ne z plné původně půjčené částky).

Tento trik používají všechny stavební spořitelny mimo Wüstenrot, který jako jediný nabízí normální hypotéku. 

Nejlepší podmínky dnes nabízí Fio Banka (1,98% bez poplatků a nutných pojištění), Wüstenrot (1,89%, ale s poplatkem 150 Kč měsíčně, 2900 Kč za sjednání úvěru a při nesjednání předraženého pojištění přirážka +0,2% k úroku), Equa Bank (1,99%, bez poplatků, ale s povinným pojištěním). Zde je kompletní porovnání všech hypoték. Úrok nabízejí skoro všichni stejný - 1,99%, tedy pozornost věnujte poplatkům a zejména poznámkám pod čarou o navyšování úroku za nesjednání dalších předražených produktů banky.

P

Dobry den chtěl bych získat hypoteku 100% je mi 38 let Mam častečný invalidní duchod 7020,- plus rentu ve výši 27000 Kč a manželka pracuje a jeji přijem je 12000,- cena nemovitosti je 1 900 000,- :jsme 4 člena rodina 2 dospěli a 2 děti 8-16 let mé měsíční vydaje čini 17000,- a to z duvodu uvěru na 3 roky po koupi rodinného domu budu prodávat byt v osobním vlastníctví a zahradu se zahradní chatkou asi o celkové hodnotě 1 200 000,- peníze získane z prodeje budou na uhrazeni stávajiciho úvěru. Máme s manželkou šanci získat 100% hypotéky. Děkuji: předem za odpověď

Dobrý den,

100% hypotéku nedoporučuji, neboť úrok je oproti normální hypotéce výrazně vyšší. Standardní hypotéku do 90% LTV pořídíte dnes s úrokem 1,99%. Hypotéku se 100% LTV s úrokem téměř dvojnásobným (3,5-4%). Při délce splácení 25 let činí rozdíl v měsíční splátce zhruba 2 000 Kč (standardní hypotéka 8 000 Kč, 100% hypotéka 10 000 Kč), tedy každý rok byste tratil 24 000 Kč. 

Celkové příjmy jsou 46 020 Kč, výdaje  17 000 Kč, tedy zůstává 29 000 Kč na 4 členy domácnosti a splátku úvěru 10 000 Kč, což je akceptovatelné. Doporučuji Equa Bank s úrokem 3,69%. Ale důkladně si zvažte, zda by se nevyplatilo rok počkat a nenašetřit aspoň těch 190 000 Kč (10%).  

SS

Dobry den, chtela bych si vzit hypoteku na byt, plat mam 18500, manzel 11000, mam ale spotrebitelsky uver ve vysi 250000, mesicni splatka cca 5000. Je mozne ziskat hypoteku 2 000 000 + uhradu na spotr.uver? Je nejaka moznost? Mame jeste 16 syna, starsi jiz pracuje. Dekuji

Dobrý den,

celkové příjmy domácnosti jsou tedy 29 500 Kč měsíčně a na splátky současných dluhů jde 5 000 Kč, tedy zbývá 24 500 Kč na 3 vyživované osoby. Hypotéka 2 mil. Kč při úroku 1,99% a splatnosti 30 let vychází na 7 400 Kč. Větší splátku banka nepovolí a i tak to bude o fous, neboť na 3 vyživované osoby pak zbývá jen 17 100 Kč. 

Kolik činí zástavní hodnota nemovitosti? Banka za těchto okolností nepůjčí více než 90% LTV, tedy pro 2 mil. Kč je třeba kupovat nemovitost min. za 2 222 000 Kč, tedy přes 200 tisíc Kč dát z vlastních zdrojů. Současný spotřebitelský úvěr (250 tisíc Kč) refinancovat hypotékou možné je, ale opět musí být dodrženo 90% LTV, tedy kupovat dům za 2,22 mil Kč, na který bude třeba dát 470 tisíc Kč z vlastní kapsy. Pro splatnost 30 let je max. přípustný věk 35, výjimečně 40 let (aby se to stihlo splatit do důchodu).  

Napište mi prosím více informací o kupované nemovitosti, resp. jestli splňujeme výše uvedené předpoklady a já Vám následně doporučím vhodnou banku.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Rychlé odkazy

Banky v ČR