Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance

Osobní a rodinné finance

ZADAT NOVÝ DOTAZ
D

Pokračování dotazu č. 8872: Dobrý den, v odpovědi na můj dnešní dotaz nepíšete, zda smlouva musí být potvrzena notářem.

Dobrý den,

darovací smlouva nemusí být stvrzena notářem, ale ohledně celé záležitosti darování peněz v rozvodovém řízení je třeba zvážit, jak moc "na krev" to mezi Vámi je (jak moc se případně bude partnerka domáhat peněz právní cestou). 

D

Dobrý den, jsem ženatý, právě se ovšem pohybujeme na hranici rozvodu. Rodiče mi chtějí darovat peníze. Je možno darovat peníze z účtu na účet? Je třeba aby příjemce zřizoval k této operaci nový účet? Pokud dojde k rozvodu, jak se bude prokazovat, jestli jsem utrácel společné peníze či peníze z daru? Musí darovací smlouvu potvrzovat notář? Děkuji.

Dobrý den,

při rozvodu dochází k dělení majetku v SJM. Výlučné dary a dědictví nespadají do SJM. Za normálních okolností by stačilo, aby Vám rodiče převedli peníze na účet, nicméně s přihlédnutím k probíhajícímu rozvodu doporučuji vše smluvně podchytit (darovací smlouva a převod peněz na nově zřízený účet, kde by neprobíhaly žádné operace). Vůbec nejlepší by bylo s darem počkat na ukončení rozvodu.

L

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně minimální mzdy. Jsem kadeřnice s výučním listem. Od Ledna 2020 se zvedala minimální mzda a já jsem zaměstnavatelem zařazena do první skupiny tedy 14 600 Kč. Což ale podle mého je špatně, protože kadeřnice spadá pod třetí skupinu, tedy 17 800 Kč. Je možné se někam s tímto problémem obrátit a stěžovat si? Nějaká inspekce nebo tak něco? Zaměstnavatel se se mnou o tom bavit nechce. Děkuji za pomoc

Dobrý den,

máte pravdu, coby kadeřník spadáte do třetí skupiny zaručené mzdy, kde je minimum 17 800 Kč. Můžete podat podnět Úřadu práce, který vše prošetří. Možná si také položte otázku, jestli chcete pracovat pro někoho, kdo Vás takto šidí a není ochoten Vás rozumně zaplatit. Při dnešní nulové nezaměstnanosti není problém najít i výrazně lépe placenou práci. Jsou to právě zaměstnanci s výučním listem, po kterých je dnes největší poptávka a komu nyní nejrychleji rostou mzdy. Kadeřník, řemeslník, kuchař, číšník, řidič, skladník a mnohé další podobné profese jsou velmi nedostatkové, pod 25 000 Kč hrubého bych nešel, protože takovou cenu na trhu práce máte. 

M

Dobrý den, už několik měsíců řeším otázku financí, ve zkratce: Dostal jsem se do takzvané dluhové spirály, bohužel nebankovní - upřesním. Mám zhruba 6 exekucí za MHD a nějaký telefon a plyn, marně hledám možnost vyplatit se ze všech dluhů, abych mohl začít nový život. Jenže co s tím? Banky se k Vám logicky postaví zády a všechny nebankovní společnosti prověřují registry, je tedy možnost jak se k nějaké hotovosti dostat? Zástava nemovitosti není na místě, jelikož nic nevlastním. Máte nějakou užitečnou radu, jak se dostat z těchto problému? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jak se dostat k penězům? Jednoduchá ale nepopulární odpověď - tvrdou prací a úsporami. Je třeba snížit své výdaje na minimum (žít o chlebu a vodě) a zvýšit své příjmy směnami či brigádami navíc. 6 pokut za MHD a nezaplacený účet za telefon a plyn znamená pravděpodobně celkový dluh v řádu desítek tisíc korun, což je naštěstí velmi dobře řešitelné (na rozdíl od milionových dluhů, kde by se spíše volil osobní bankrot - tedy 5 let o chlebu a vodě pod dozorem insolvenčního správce). 

Peníze Vám s vaší historií nikdo nepůjčí. Podívejte se na to z druhé strany - Vy byste půjčil své peníze někomu, kdo má 6 exekucí a další nezaplacené dluhy? Asi těžko, protože byste se bál, že je nedostanete zpět.

PS

Dobrý den, otec daroval před rokem mé sestře byt v hodnotě 2,5 milionu Kč. Před dvěma měsíci bohužel nezvládl zadlužení a vstoupil do insolvence. Jeho dluhy činí asi 300 000 Kč. Chtěla jsem se zeptat, zda-li může být sestra připravena o ten darovaný byt? Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

vše bude záležet na posouzení případu vašeho otce soudem, zda-li toto jednání nebude vyhodnoceno jako odklánění peněz před věřiteli. Darovat majetek příbuznému a následně zbankrotovat totiž mnoho důvěry nevzbuzuje. Na druhou stranu dluh 300 000 Kč není nesplatitelný a i z průměrné mzdy je během 5 let insolvence řešitelný.

M

Dobrý den, nevím zda mi budete schopen odpovědět na dotaz, ale přesto to zkusím. Aktuálně se nacházím společně s bratrem a také jediným sourozencem v dědickém řízení po našem zesnulém otci. Čekáme na vyjádření notáře, který bude převádět nemovitost (byt), jenž po otci zůstala do našeho vlastnictví, jelikož jsme přímí dědicové. Byt jsme se rozhodli prodat, nicméně můj bratr má exekuce a tak bych se rád zeptal, zda bude mít tato skutečnost nějaký vliv na prodej bytu a rozdělení částky napůl? Osobně si myslím, že jsou exekuce mého bratra jen jeho problém a mě se nemají důvod proč týkat!? Avšak chci se ujistit, zda nebude prodej a moje polovina z prodeje ovlivněna exekučními řízeními mého bratra. Děkuji

Dobrý den,

exekuce Vašeho bratra bohužel ovlivní prodej společného bytu dost podstatně, neboť exekutoři bratrovi obstaví jeho polovinu bytu a Vy budete moci ve své režii prodat pouze svou polovinu. Cena Vaší poloviny bude v takto komplikovaném případě (druhá polovina s bratrem v exekuci) výrazně nižší, než za kolik byste prodali celou nemovitost bez exekucí. Bude méně kupců ochotných koupit takovou nemovitost s právní vadou, banky nebudou ochotny poskytnout kupci hypotéku.

M

Dobrý den, mám dvě dospělé děti, mladšímu synovi jsem za života darovala dům, kde jsem zůstala jako "břemeno", starší o mě ani zbytek rodiny nejeví již 15 let zájem. Nyní mám uspořeno pár tisícovek a ráda bych, aby v případě, že se mnou něco stane, tyto peníze připadli mladšímu synovi případně jeho dcerám. Zároveň bych však nechtěla za svého života k těmto prostředkům ztratit přístup/právo. Je zde nějaká možnost? Variantu s vyděděním jsem pro náročnost a napadnutelnost zamítla. Děkuji

Dobrý den,

jedinou možností je sepsat závěť a syna vydědit (jinak dojde k dělení majetku mezi zákonné dědice). Alternativně můžete peníze již za života převést na druhého syna, ale tím byste nad těmito penězi ztratila 100% kontrolu. 

V

Pokračování dotazu č. 8615: Jde o to, ze ja bankrot mam, jiz zacal bezet za svobodna a manzelka bankrot nema, ale zavazky jiz nezvladame splacet. Auto nemame, nekourime nepijeme a obleceni mame to nejlevnejsi. Tudiz na tyto splatky, ktere mame opravdu nedosahneme. Chtel bych se zeptat, pokud bychom do insolvence vstoupili spolu (i kdyz mne uz samotnemu insolvence bezi), je tam nejaky problem s veriteli, kteri jsou v aktualnim bankrotu? Nenavysi se ty zavazky? Nebo jak se postupuje? A kolik je prosim nutny prijem manzelu pri podani insolvence? Dekuji.

Dobrý den,

v manželství ručíte za své dluhy společně a nerozlučně, tedy je-li v insolvenci pouze jeden z manželů, exekutoři mohou jeho dluhy vymáhat po druhém z manželů. A naopak po Vašem oddlužení by exekutoři mohli vymáhat po Vás dluhy manželky. Proto je dobré: 1) se v insolvenci neženit 2) jako manželé žádat o insolvenci vždy společně. Jakýkoliv jiný postup Vám život velmi zkomplikuje. 

Neznám přesně Vaši situaci (celkové příjmy, dluhy, rodinné a majetkové poměry, jak dlouho jste v insolvenci, kolik máte splaceno, kolik ještě dlužíte), ale doporučil bych si vše pečlivě spočítat a případně vyhledat odbornou právní pomoc. 

M

Dobrý den, je-li to možné, poprosila bych Vás o radu a Váš názor. V říjnu mi po vážné nemoci zemřel tatínek. Maminka je vážně nemocná a tuto situaci špatně nesla, tak jsem zařizovala pohřeb a vše spojené s ním. Teď jsme byli předvoláni na předběžné řízení, kam jsem si vše potřebné připravila. Po návštěvě notářské kanceláře jsem chápala, že byt a garáž, který byl psán na oba rodiče jde do dědického řízení. Zarazilo, že chtěli do dědictví číslo maminčina osobního účtu, auto, které je psané na maminku. Předložila jsem dokumenty spojené se zařízením pohřbu (oblek pro tatínka, fakturu za pohřeb, drobné pohoštění pro rodinu) - myslela jsem si, že se o toto sníží částka majetku po tatínkovi, kterého se s bratrem budeme vzdávat ve prospěch maminky a bylo mi řečeno, že toto se tam nedává a náklady se máme podělit v rodině. Nejde mi o peníze, jen jsem čekala, že se částka sníží o náklady okolo pohřbu. Pokud bude odměna notáři vyměřena z hodnoty bytu a garáže, mi přijde logické. To tedy maminka, která si léta spořila, bude platit i z tohoto? Proč notář nemůže zahrnout náklady na pohřeb? Ještě musím zajistit odhad převedeného družstevního bytu do OV a garáže. To co zaplatím za odhad, můžu dát do dědického řízení nebo také ne? Hlavně pro maminku to byl velký šok - úmrtí tatínka, výdaje spojené s pohřbem a teď trne v obavách, kolik si vyčíslí notář z toho všeho odměnu. Můžete mi, prosím, poradit buď odpovědí nebo nějakým odkazem? Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

u manželů je většina majetku obvykle v SJM (společné jmění manželů), přestože se třeba peníze nacházejí na účtu, který je veden pouze na jednoho za manželů (příjmy obou manželů jsou součástí SJM). Polovina ze SJM po úmrtí zůstavitele připadá druhému z manželů a zbytek se dělí rovným dílem mezi zákonné dědice (manžel a děti) - nebyla-li sepsána závěť. Náklady na pohřeb nelze zahrnout do dědictví (vliv pohřbu např. za 30 000 Kč na odměnu notáře je zcela zanedbatelný). Na otázku "proč tomu tak je" je stejná odpověď jako např. proč je sazba daně z příjmu právě 15%, nebo proč se v obcí jezdí max. 50 km/h. Takto pravidla hry stanovuje platná legislativa. 

V

Pokračování dotazu č. 8613: A co se stane s veriteli, kterym splacim bankrotem? Nenavysi se to o uroky popripade nebudou u me doma zvonit? Exekuce jsme nemeli a nemame. Muze se stat, ze nam to pak spolecne neschvali a budeme ve vetsich problemech?

Dobrý den,

jste-li schopni s manželem dluhy splácet (byť třeba s vypětím všech sil), pak je lepší raději vše řádně doplatit a insolvenci se vyhnout. Mnohdy stačí snížit výdaje na nezbytné minimum (odpsustit si alkohol, cigarety, dovolené, elektroniku, lepší oblečení, auto, atd.) a dočasně zvýšit příjmy brigádami či směnami navíc. Osobní bankrot je poslední šancí pro nesplatitelné dluhy (ne prvním řešením při obtížích). Má totiž mnoho negativních důsledků. 5 let byste žili o chlebu a vodě, dalších 5 let by Vám nikdo nepůjčil (tedy 10 let promarněného života, kdy byste nezískali hypotéku a nemohli si zajistit vlastní bydlení) a měsíčně byste platili odměnu insolvenčního správce (min. 1 100 Kč). 

Za každý den splátek po splatnosti Vám samozřejmě nabíhá úrok z prodlení. Exekuce během insolvence nehrozí. Manželé se rozhodují o tom, jestli do insolvence vstoupí (vždy společně) či nikoliv. Nevolí mezi vstupem jednoho nebo obou manželů (to nedává smysl).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

dědictví, finanční plán, domácí účetnictví, jak hospodařit se svými penězi?Rychlé odkazy

Banky v ČR