Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba

Platba

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JH

Dobrý den, již řadu let si platím čtvrtletně životní pojištění, platba odchází převodem z mého bankovního účtu automaticky přes SIPO do příslušné pojišťovny. Běží to bez mého zásahu už dlouho, čísla účtů ani variabilní symbol se nemění. Náhle se ozvala pojišťovna, že neobdržela platbu za listopad 2019. Mám doklad, že z mé banky peníze odešly, a další doklad, že platba odešla od České pošty (SIPO). Číslo účtu i var. symbol je v pořádku. Pojišťovna i přes poskytnuté doklady tvrdí, že peníze nedostala, a vyžaduje opakovanou platbu. Můj dotaz zní: opravdu musím za těchto okolností platit znovu? A u koho můžu tuto situaci reklamovat? Banka, pošta i pojišťovna svorně tvrdí, že jejich chyba to není. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

platíte-li pojištění přes SIPO, pak neřešíte číslo účtu ani variabilní symbol. Měl-li jste na účtu dostatek peněz pro stržení celé částky SIPO, nemohl jste nikde více pochybit. Doporučuji podat reklamaci České poště.

ZH

Dobrý den, omylem jsem poslala do cizí banky částku 599 K. 19.1. ve 13:46. Je možné tuto částku vrátit zpět na můj účet? Je pod var. symbolem 8029579.

Dobrý den,

banky nemohou platby stornovat či vracet. Je třeba kontaktovat svou banku, která vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

Dobrý den, na internetu jsem opakovaně narazila na výraz platba online kartou. Ráda bych se zeptala, jak je možné tuto kartu získat. Stačí když vlastním obyčejnou kartu k účtu a nějak ji aktivovat? Vůbec nevím, jak bych to měla provést. Mám banku ČSOB. Děkuji za vysvětlení.

Dobrý den,

zaplatit online je možné s každou platební kartou (stejně jako např. platíte v obchodě). Pro platbu online zadáváte číslo karty, datum expirace a CVV/CVC kód (3 číslice za rubové straně karty).

BV

Co je trvalý příkaz a co je inkaso? Děkuji

Dobrý den,

trvalým příkazem dáváte pokyn bance zasílat předem stanovenou částku periodicky (např. měsíčně) na cílový účet. Inkasem dovolujete cizí entitě (např. mobilnímu operátorovi, dodavateli energií) si z Vašeho účtu strhávat peníze až do výše Vámi zvoleného limitu.

A

Dobrý deň, chcela by som zo slovenskej banky poslať SEPA príkaz v eurách. Akým kurzom prepočítava česká banka tento príkaz? Je to stredový kurz? Sú účtované ešte nejaké poplatky bankou pre prijimateľa takého príkazu? Vopred ďakujem

Dobrý den,

příchozí euro platba na korunový účet se přepočte automaticky kurzem banky "deviza nákup" ze dne připsání platby. Dle nařízení EU nemohou banky od 12/2019 za SEPA platby účtovat více než za domácí platby, které nabízí většina banka zcela zdarma. 

ZT

Dobrý den, mám problém. Platím měsíčně částku 2 500 Kč - inkaso. Nevím ale za co - můžete poradit jak to mohu zjistit? Děkuji.

Dobrý den,

zkuste si zkontrolovat všechny smlouvy (za energie, finanční produkty, telefon, atd.) a hledejte, zač těchto 2 500 Kč platíte. Taktéž můžete zkusit zadat číslo cílového účtu do vyhledávače.

BS

Kam se zapisuje BIC při platbě do zahraničí?

Dobrý den,

záleží na designu a technických možnostech internetbankingu konkrétní banky. Některé banky mají položku "SEPA nebo zahraniční platba", kde se nalézá kolonka BIC/SWIFT. Jiné banky mají jeden formulář na domácí i zahraniční platby a formulář se sám dynamicky přizpůsobuje vyplňovaným datům (ubírá/přidává pole).

TH

Dobrý den, při bankovním převodu jsem napsal špatně kód banky a poslal peníze na účet České spořitelny místo Air Bank a chápu-li správně, Air Bank má desetimístné číslo bězného účtu a Česká spořitelna devítimístné. Je možné že v případě chybné transakce se peníze dostanou zpět ke mně pokud účet neexistuje?

Dobrý den,

ano, pokud cílový chybně zadaný účet neexistuje, peníze se Vám v řádu dnů vrátí zpět. Číslo účtu může mít u všech bank až 10 číslic, přičemž na nuly psané zleva se nebere ohled.

DB

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak dlouho trvá bankovní převod z Tunisu, konkrétně z Attijari bank do Sberbank. Jedná se o platbu v EUR. Děkuji

Dobrý den,

mnohé země Afriky mají značná omezení pro provádění zahraniční plateb. Občané Tuniska nemohou do zahraničí bez povolení úřadů převádět vůbec žádné peníze. S patřičnými povoleními pak záleží na rychlost bankovního spojení (zprostředkovatelských bank), třeba 3-6 dnů.

D

Dobrý den, v Rakousku mi nechali za oknem lístek s pokutou za parkování. Nevím, jak pokutu uhradit. Vím kam zadat IBAN a BIC. Ale pak je na pokutě napsáno ještě Verwendungszweck a to je 12 místné číslo. To se také někam zadává? Dále pak, když chci zadat platbu u Air Bank, tak to po mne chce jméno příjemce a adresu příjemce. Na pokutě je jen v poli name napsáno Stadt Wien, MA6-BA32, Strafen. Prosím o radu. Moc děkuji!

Dobrý den,

"Verwendungszweck" zadejte do poznámky pro příjemce, jako příjemce uveďte Stadt Wien a jeho adresu MA6-BA32, Strafen. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

tuzemský a mezinárodní platební styk, IBAN, SWIFT/BIC, SEPA, poplatky, které banky mají nabízejí nejlevnější platby?Rychlé odkazy

Banky v ČR