Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod

Podvod

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Můj bratr zijici v Nemecku je podle me prave pred poslednim krokem, jak prijit o penize. Je mu slibeno 300 000 dolaru. Pry pomohl nekomu z Afriky zacit novy zivot v Jizni Americe. Dnes se mel potkat na letisti s diplomatem a kuryrem, Ma zaplatit 3000 euro a pak ze mu daji kufr a jakysi PIN. Co mohu pro nej udelat? Psala jsem bratrovi, at nic neplati bez smlouvy, at uz nic neplati, at nejde nikam beze svedku, at to oznami na policii. Veri ovsem te druhe strane.

Dobrý den,

je to přímo ukázkový případ podvodu. Jestli Váš pan bratr zaplatí oněch 3 000 EUR, tak to pro něj bude draze koupená životní zkušenost (v přepočtu za 81 000 Kč). Příběhy se mění (jednou nový život, jindy dědictví, potřetí jen asistence s převodem peněz), ale model je vždy stejný - někdo přes půl světa si Vás najde přes email a slíbí Vám pohádkové zbohatnutí (podvodník rozešle tisíce emailů a čeká, kdo se chytne). A protože lidé rádi věří na bezpracné pečené holuby létající do úst, někdo vždy naletí. Podvodník pak vyžaduje platbu předem (za bankovní poplatky, za clo, na daně...či za kufřík s PINem). Po zaplacení je podvodník bohatší o naše peníze a my samozřejmě slíbené bohatství nikdy neuvidíme.

Je zbytečné to oznamovat policii - podvodníci se většinou nalézají v Africe či Jižní Americe, kde je nikdo nikdy nevypátrá. Podepsat smlouvu a myslet si, jak na tom člověk vyzrál, je také zcela zbytečné - jak asi budete vymáhat plnění protistrany (Kolumbijce či Somálce)?

K

dobrý den, chci se zeptat jestli se může dívat na osobní účet cizí osoba bez mého vědomí byť je to ředitelka pobočky? Chceme koupit dům, a makléřka která dům prodává chtěla vědět jestli máme hotovost a její známá je ředitelkou v bance tak se tam podívali. děkuji za odpověď

Dobrý den,

toto je samozřejmě protizákonné, toto nesmí učinit nikdo, i kdyby se jednalo o ředitele banky či pobočky. Doporučuji podat trestní oznámení pro porušení bankovního tajemství.

M

Co potřebuji k tomu, (event. co musím udělat), aby zahraniční banka mně převedla pro mě schválený fond a ten tak aby mohl být připsán na můj bankovní účet zde v Česku. Děkuji za přesnou a jasnou zprávu k realizování . Prosím, spěchá ...

Dobrý den,

jaký fond máte na mysli?

Nejedná se spíš o klasický podvod, kdy Vám někdo po emailu slíbil pohádkové bohatství a teď z Vás tahá peníze pod různými záminkami? (poplatky za převod, atd.)

BI

Dobrý den, prosím o radu - musím co nejdříve poslat malý obnos na Banco di Napoli, u které banky je možno poslat obnos přimo tzn. vložit peníze osobně a kde je nejmenší poplatek za tuto službu. Děkuji vřele, nemám ponětí jak to uělat. Jsem seniorka. Děkuji za pomoc.

Dobrý den,

zeptám se raději přímo - nejedná se o podvod, kdy Vám někdo přes email slíbil pohádkové zbohatnutí a teď po Vás chce jen malý obnos předem na nutné výdaje? Historek je spousta - od koupě nabízené věci na bazaru až po provizi za zprostředkování platby či dědictví - vždy se jedná o podvod.

Jinak peníze vkládat přímo na účet banky v zahraničí nelze - je třeba je poslat ze svého účtu standardní bankovní platbou přímo na účet příjemce. Platby v EUR v rámci EU (tzv. SEPA platby) lze pořídit zadarmo (mBank) či za pár korun (Fio banka - 20 Kč). 

M

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když mi jeden člověk chce zaplatit přes účet (nemá kreditní kartu) a chce abych mu dal CVC z karty, mám mu ho dát (nevybere mi účet když ho neznám ? ) ..... děkuji za odpověď

Dobrý den,

jedná se o podvod - dotyčný Vás chce obrat. CVC je něco jako PIN ke kartě pro online platby. Pokud ho komukoliv sdělíte (společně s číslem karty a datem expirace), kartu Vám vybere. Žádný z těchto tří údajů (číslo karty, datum expirace, CVC) nepotřebuje nikdo kromě Vás znát, platbu Vám může kdokoliv poslat bez znalosti těchto údajů - to s tím nemá nic společného.

Jinak i proto je dobré dnes používat při platbě na pokladně, v restauraci, v obchodě výhradně bezdotykovou kartu, kterou při platbě nedáváte obsluze z ruky. Je to zcela mimořádné, ale pamatuji si na příklad jedné pokladní s dokonalou pamětí, která před pěti lety byla schopna si během několika málo vteřin (než zasunula kartu do terminálu) zapamatovat všechny tyto údaje a karty pak vybírala sama. Samozřejmě se na to poměrně rychle přišlo, toto není příliš sofistikovaný způsob krádeže, ale stejně.

R

Dobrý den, chci se zeptat, jak dlouho může trvat převod jednoho milionu eur ze švýcarské banky na slovenskou Unicredit. Děkuji

Dobrý den,

tento převod nemůže trvat déle než 2-3 pracovní dny.

Ještě maličkost - možná se pletu, ale kdykoliv se zde v poradně někdo ptá na podobné otázky, vždy se z toho vyklube podvod, kdy někdo někomu přes email slíbil zázračné zbohatnutí (velké peníze ze zahraničí) a z dotyčného vytáhl nemálo peněz jako zálohu na různé poplatky, atd. Oběť pak samozřejmě marně čekala na slíbené peníze.

L

Dobrý den. Mám v Holandské ING bance založen Offshore investiční účet. Přišla mi na něj větší částka z dědictví. Oni požadují nejdříve zaplatit daň z této částky, abych mohl jakoukoliv částku vybrat. Je to v pořádku?

Dobrý den,

učebnicový příklad podvodu - těchto pohádek máme v naší poradně nespočet. Nemáte ani žádný účet v Holandsku, ani dědictví a "oni" jsou pravděpodobně vyčůraní podvodníci z Afriky či Jižní Ameriky, kteří Vás vodí za nos a snaží se z Vás vytáhnout peníze (jednou povídají o dani z dědictví, jindy o nákladech na převod peněz, atd. - variant je mnoho). Když to není dědictví, pak je to fiktivní odměna za pomoc s převodem peněz, atd. Doporučuji okamžitě ukončit jakoukoliv komunikaci s těmito podvodníky. Hlásit na policii to bohužel nemá cenu - podvodníci jsou nevypátratelní.

Tři základní lidské vlastnosti jsou chtivost, strach a chtivost. Zapůsobte na jednu z nich a dokážete z lidí vytáhnout podvodem snadno a rychle značné množství peněz, neboť lidé rádi věří na zázračné zbohatnutí výhrou v loterii či dědictvím po zesnulém, o kterém nikdy neslyšeli.

Dobry den,chtel jsem se zeptat na otazku zda u vas muzu zjistit adresu klienta podle cisla uctu. kupoval jsem notebook pres inzerat na facebooku,s uzivatelem jsem se domluvil na platbe predem,bohuzel jsem asi naletel podvodnikovi,nemam notebook ani penize,znam jen cislo uctu.diky za odpoved .Žůrek

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál. Jméno majitele účtu (ani jeho adresu a dalším kontaktní údaje) Vám bohužel žádná banka sdělit nemůže, neboť musí ctít bankovní tajemství. Tyto údaje je možné sdělit pouze orgánům činným v trestním či občanskoprávním řízení.

Nicméně, situace není beznadějná (byla by, kdyby jste zaplatil na poště dobírku za prázdný balík - tam se protistrana dohledává hůře a peníze se z ní dostávají ještě komplikovaněji - hraničí to s nemožností). Zde stačí zajít do banky a oznámit, že jste peníze poslal omylem na špatné číslo účtu a chcete platbu zrušit. Banka následně vyzve protistranu k navrácení peněz. Pokud tak protistrana neučiní, bude třeba ji zažalovat pro bezdůvodné obohacení se (s tímto banka může pomoci, soudy rozhodují tyto spory velmi rychle).

 

AD

Dobrý den, mám dotaz, dnes jsem na poště na dobírku zaplatila balíček v hodnotě 1000,-. Bohužel byl balíček prázdný, takže jsem naletěla nějakému podvodníkovi. Jediný co mohla paní na poště za přepážkou udělat je dát mi číslo bank. účtu ke kterému nebylo ale jméno. Je to účet Vaší banky. Je možné nějak dohledat majitele účtu nebo tuto transakci zrušit? Děkuji moc by jste mi pomohli.

číslo banky 2310

Dobrý den,

nejsme banka, ale pouze poradenský portál. Kód 2310 náleží ZUNO Bank, ale ani tam Vám bohužel majitele účtu neprozradí (z důvodu zachování bankovního tajemství). Transakci zrušit nelze (nákup na dobírku od neznámého zdroje je vždy velké riziko), ale v tomto případě máte přesto štěstí v neštěstí, neboť díky číslu účtu může policie pachatele dohledat (policii jméno majitele účtu už banka sdělit musí - kdyby si pachatel peníze vyzvedl v hotovosti a nenechal si je poslat na účet, dohledatelný by nebyl). Vše tedy oznamte policii a podejte trestní oznámení - dále to bude věcí policie.

 

AK

Dobrý den, jsem studentka a zatím se ještě v některých bankovních operacích nevyznám. Nedávno jsme přes Hyperinzerci prodala jedné Američance svůj telefon. Zvolila pro mě do té doby neznámý způsob platby tím stylem, že po mém odeslání telefonu jsem měla odeslat číslo balíčku a tím měla banka přeposlat peníze na můj účet. Nastala však nějaké chyba. Údajným nedopatřením měla banka omylem poslat 900 USD místo 400 USD a nyní po mně vyžadují odeslání přebytku prostřednictvím Western Union s tím, že po zaplacení 500 USD mi bude vyplaceno celých 900 USD. O problému mě kontaktovala i sama banka (Wachovia bank), která navíc tvrdí, že transakce se nedá zastavit ani vyplatit peníze zpět, tak že není jiný způsob, jak peníze uvolnit. Nicméně já mám dojem, že banka si takto peníze přivlastnit nemůže. Mám obavy, že by tu mohl hrozit podvod a připravit mě tak jak o telefon, tak i o peníze. Můžete mi potvrdit či vyvrátit adekvátní postup banky? Předem Vám velmi děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne, Andrea Kubíková

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, kdy po odeslání 500 USD přes Western Union protistrana přestane komunikovat a oběť své peníze již nikdy neuvidí. Kontaktování od domnělé banky je samozřejmě taky švindl.

Chcete-li bezpečně prodávat do zahraničí, je samozřejmostí vždy žádat peníze předem a nikoliv až po odeslání balíku. Nikdy a za žádných okolností navíc neposílejte protistraně peníze, ať už se vymlouvá na cokoliv. Dále se vždy zamyslete, zda má obchod logiku a nejedná se o podvod. Proč by si asi Američanka kupovala telefon zrovna v Čechách a to ještě od Vás?

 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nekalé obchodní praktiky na hranicí zákona, podomní prodej, prodej po telefonu, MLM (multi-level marketing), předváděcí akce, šmejdi, nedodané zboží, internetové bazary, tajemná dědictví v zahraničí, jak z nás podvodníci tahají peníze?Rychlé odkazy

Banky v ČR