Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka

Půjčka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
PJ

Prosím o radu. Během nezaměstnanosti jsem nemohl splácet půjčku, komunikoval jsem s bankou. Můj dotaz zní: Jestliže mně zaměstnavatel posílá výplatu na účet, kde mám dluh po splatnosti, strhává si banka hned z tohoto příjmu dlužnou částku automaticky nebo je to jinak? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky mají obvykle v podmínkách, že dluhy klienta vůči bance je možné započíst oproti jeho zůstatku na účtu. Pokud toto pravidlo banka vůči Vám uplatní, pak si peníze strhne přímo z příchozí výplaty.

P

Dobrý den, proč už Česká národní banka nevzala licenci nebankovním poskytovatelům půjček? Je to nehorázné co chtějí za úroky, někdy až 1 000%,  to je nehoráznost a lichva. Jak tohle stát může podporovat? A pak se diví, že lidi jsou v exekucích a insolvencích. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

sektor nebankovních půjček je regulován a ČNB na něj dohlíží. Výše úroku resp. RPSN je věcí dohody mezi věřitelem a dlužníkem. Zákon např. nařizuje nebankovním poskytovatelům půjček se předem přesvědčit, že dlužník bude schopen splácet (jinak lze půjčku soudně zneplatnit). Ale nikde není stanovena max. výše úroku a poplatků. Některé nebankovky půjčují i za více než 1 000 %, ale s tím nic nenaděláte. Rozhodnutí je vždy na straně spotřebitele, který by měl takto extrémně nevýhodné podmínky odmítat.

Lidé by si vůbec měli uvědomit, že na půjčování peněz tu máme přes 30 bank, které dodržují vysoké etické standardy a nabízejí u spotřebitelských úvěrů úrok 5-7%. Banky k půjčování peněz přistupují velmi odpovědně, a proto odmítají půjčovat lidem, kteří by měli se splácením problémy (což by je dostalo do exekucí či osobního bankrotu). Tito lidé místo přijmutí faktu "půjčovat si na spotřebu je velmi nerozumné, navíc když nemám pořádně z čeho splácet" se vrhají na náručí nebankovních poskytovatelů úvěrů, ale s tím nic nenaděláte. Stejně tak škodlivé je brát drogy, kouřit, stravovat se nezdravě, nadmíru konzumovat alkohol, atd. Ale stát ani centrální banka nemůže každého svéprávného a plnoletého občana "vodit za ručičku" a říkat mu "tohle je dobrý nápad a tohle naopak nedělej". Nezapomeňte že každý klient nebankovek, který je schopen si půjčit za RPSN 1 000 %, má stejně jako Vy voličské právo, skrz které ovlivňuje životy nás všech.

MK

Dobrý den, mám 5 let po insolvenci. V registru dlužníků vedená už nejsem. Mám úvěr u nebankovní společnosti. Chtěla jsem si ho převést do banky. U jedné banky jsem neprošla hned, jiná mi úvěr předschválila. A po doložení výpisu z účtu a potvrzení příjmu mi ho zamítla. Je možné, že se bance nelíbil tok peněz na účtu? Nebo brzy nízký zůstatek? Nebo jaké jsou prosím ještě možné důvody zamítnutí po předschválení? Děkuji

Dobrý den,

předschválení úvěru je nezávazné a je poskytováno pouze na základě velmi primitivního posouzení příjmů bez hlubšího skóringu. Zamítnutí tak nemuselo být nutně způsobeno doložením výpisu z účtu. Svou roli hraje např. i předchozí zamítnutí u banky (o čemž máte v registru také záznam).

BV

Dobrý den, mohu dostat u některé z bank za vyšší úrok nebo spolužadatele půjčku 250 000 Kč? Nemám nikde žádný závazek, vše mám splaceno, mám smlouvu na neurčito a příjem 20 000 Kč čistého. Jsem bezdětná ve středních letech a vzdělání mám středoškolské. Ale v minulosti jsem měla problémy se splácením a mám tedy špatnou platební morálku na BRKI. Děkuji za případnou odpověď. 

Dobrý den,

banky přihlížejí k záznamům v registrech dlužníků mladším 4-5 let. U prohřešků v této lhůtě se hodnotí míra závažnosti. Je rozdíl mezi jedním opomenutím menší splátky (půjčka spíše možná výměnou za vyšší úrok) nebo opakovanými pozdními splátkami vyšších částek (spíše Vám nikdo nepůjčí).

MK

Dobrý den, v roce 2019 jsem si vzala nebankovní půjčku na cokoliv. Musím z půjčené částky zaplatit dan či nikoliv? A musím tuto částku uvádět v tom růžovém papíře či nikoliv? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z půjček se daně neplatí a ani se jinak neuvádějí v prohlášení poplatníka daně z příjmu - tzv. růžovka (nemá to s daní z příjmu nic společného).

KR

Dobry den, mam vice pujcek, naskocila mi exekuce z minulosti, 2 mesice jsem byla na PN, takze jsem mela min penez, tak jsem nemohla nektere pujcky platit. Jak resit problem, aby nenaskocila exekuce?

Dobrý den,

vždy byste měla mít na účtu naspořenou rezervu ve výši 3-6 násobku pravidelných měsíčních výdajů (např. 60 000 Kč). Tato rezerva Vám pomůže přečkat období pracovní neschopnosti a jinak obtížné životní situace, kdy čelíte sníženému příjmu. Další pravidlo finanční gramotnosti které byste měla dodržovat zní: "Nikdy si nepůjčuji na spotřebu, pouze na investice." Určitě má smysl si vzít např. hypotéku na byt, ale brát si malé půjčky na běžné výdaje, které nestíháte splácet - to je cesta do pekel. Opět velmi jednoduché pravidlo: "Pokud na něco nemám, nekupuji si to." 

Jak řešit současnou situaci? Snižte své výdaje na minimum, žijte o chlebu a vodě, zvyšte své příjmy (směny či brigády navíc) a usilovně splácejte.

A

Dobry den, potrebuji poradit, mela jsem uver u společnosti Cfig Se a zesplatily mi ho. Jistina 40 000 Kc, jenze jsem za rok uhradila 20 000 Kc, z toho je pry z jistiny uhrazeno cca 3 000 Kc a zesplatneni je v celkove vyssi 127 000 Kc. Nauctovali si tam nejake nesmysly za nejake pojistky, u kazde pres 10 000 Kc, pak pokuty atd. a dali to rovnou svemu pravnikovi, kteri si to navysil o dalsich 15 000 Kc. S timto nesouhlasim a podal jsem setreni teto spolecnosti na centralni banku a financniho arbitra i ceskou obchodni inspekci, ale zatim se mi nikdo neozval, tak nevim jestli to u pravnika zastavily nez se to vyresi, ale lhuta mi pomalu konci a nevim jak se branit. Dekuji moc za odpoved.

Dobrý den,

již od dětství je každý veden k tomu, aby nebral drogy, nekouřil, nepůjčoval si u nebankovních společností, atd. Na půjčování peněz tu máme přes 30 bank, které nabízejí vždy férové podmínky a úroky u spotřebitelských úvěrů 5-7%. Nemohu pochopit, proč jste si šla peníze půjčit k nebankovním společnostem, před kterými centrální banka vytrvale varuje. To je jako když se kuřák diví, že mu v 60 letech dochází dech, přestože se na každé krabičce cigaret píše "kouření škodí zdraví". 

Pokud byste si u banky půjčila 40 000 Kč, za rok byste při úroku 7% vrátila 42 800 Kč (reálně s pravidelnými měsíčními splátkami ještě méně). To že Vám nebankovka z půjčených 40 000 Kč udělala dluh 127 000 Kč je pro Vás samozřejmě extrémně nevýhodné, ale možná se vše odehrálo v souladu se zákonem (pokud jste s těmito podmínkami ve smlouvě a obchodních podmínkách souhlasila). S dobrým právníkem byste u soudu pravděpodobně nějaké pokuty anulovala, ale obecně příslušenství do 100% hodnoty jistiny je i z hlediska insolvenčního zákona bráno jako v pořádku. Nebankovky půjčují běžně za úrok/RPSN v řádu stovek i tisíců procent. Je to stejné, jako kdybyste si koupila chleba za 800 Kč. Je to drahé? Určitě ano. Ale pokud jste s cenou souhlasila, pak ani obchodní inspekce nic nezmůže. 

Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Třeba právník po prozkoumání všech dokumentů a okolností odhalí nějaké nesrovnalosti a pomůže Vám s obranou před soudem. 

IB

Dobrý den, díky Vašemu článku a diskusi pod ním jsem se dostal k Vašemu jménu. Třeba mi budete schopen poradit, proč mi byl odmítnutý kontokorent. Moje aktuální situace: příjem cca 55 000 Kč/měsíčně čistého, nutné náklady cca 20 000 Kč, 2 děti, manželka, BRKI - 1 kontokorent 50 000 Kč, 1 měnový úvěr na obchodování přes FIO zajištěný hotovostí, NRKI - nic, SOLUS - nic, historie u Air Bank - nikdy žádný úvěr, platím si ročně službu "Hlídím si kolik mám", která kontroluje jakýkoli požadavek do registrů a informuje mne (pro případ zneužití identity).  Požadoval jsem kontokorent ve výši 20 000 Kč u Air Bank, která při online žádosti během vteřin povolené přečerpání zamítla, aniž by se "dívala" do registrů" (měl bych o tom notifikaci). Když jsem se dotazoval, proč mi tento produkt byl zamítnut, tak že prý "na základě interních kriterií banky". Nedokáži pochopit, co je špatně - rád problémy řeším - někde musím mít nějaký vroubek o kterém nemám ponětí, protože jinak by mi na základě okolností výše uvedených nemohli úvěr zamítnout. Napadá Vás příčina? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

možná se jednalo jen o technickou chybu, neboť během pár vteřin pravděpodobně neproběhla plná lustrace (náhled do BRKI, NRKI, Solus). Pokud by proběhla důkladnější kontrola Vaší bonity, pak by mohlo vzbudit otázku, proč s platem 55 000 Kč potřebujete vůbec kontokorent (zejména máte-li již jeden na 50 000 Kč sjednaný). Kontokorenty jsou vysoce úročené (u Air Bank např. 18,9%, u jiných bank i více) a půjčování peněz skrz tento úvěrový nástroj je pro většinu lidí spíše poslední šancí, když Vám "teče do bot". Vůbec to nesedí k Vašemu bonitnímu profilu. 

PC

Zdravím, dá se refinancovat šikovná karta Home Credit?

Dobrý den,

ano, s dostatečným příjmem, pracovní smlouvu na dobu neurčitou a s čistým registrem dlužníků lze refinancovat všechny půjčky, kreditní karty a jiné úvěry.

L

Dobrý den, prosím Vás, dají mi půjčku, když jsem pracovala dlouho v zahraničí a teď jsem tu, ale mám odpracováno jen tři měsíce, mám po zkušební době na dobu neurčitou a 19 000 Kč v čistém? Řeč je o spotřebitelském úvěru na osm let kolem půl milionu a výš. V domácnosti máme ještě jeden příjem 25 000 Kč čistého. Děkuji

Dobrý den,

předchozí život v zahraničí nevadí. Důležité je, že v ČR máte již po zkušební době a pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Půjčka 500 000 Kč na 8 let vychází měsíčně na 6 300 Kč, na což s příjmem 19 000 Kč dosáhnete. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

spotřebitelský úvěr, půjčka, mikro-půjčka, konsolidace, refinancování, úvěry na spotřebu, leasing, bonita žadatele o úvěru, záznam v registrech dlužníků, mám šanci získat půjčku?Rychlé odkazy

Banky v ČR