Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka

Půjčka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
MV

Dobry den, mam nebankovni pujcky a potreboval bych sloucit vsechno do jednoho, abych platil jednu. Moje splatky mesicne jsou 12 tisic a jsem v registru dluzniku. Co mam delat, jak se toho zbavit?

Dobrý den,

se záznamem v registrech Vám nikdo další 3-4 roky nepůjčí. Vaše nebankovní půjčky na nelze konsolidovat. Jediným řešením je zatnout zuby, snížit své výdaje na nezbytné minimum, zvýšit příjmy brigádami či směnami navíc a splácet. Po splacení všech půjček si již nikdy více nepůjčujte. 

K

Pokračování dotazu č. 8656: A myslíte, že je možnost ještě před insolvencí se domluvit v bance, že by to hned převzal spolužadatel tu půjčku a splácel dál?

Dobrý den,

bude-li spolužadatel sám bez Vás dostatečně bonitní pro převzetí celé půjčky, nebudete s tím problém. Určitě si vyplatí s bankou o problému se splácením proaktivně jednat.

K

Pokračování dotazu č. 8656: A prosim vas, ten spoluzadatel bude pokracovat ve splaceni v bance ve splatkach nebo po nem budou vymahat celou castku najednou? Dekuji

Dobrý den,

záleží na rozhodnutí banky. Vstupem do insolvence jste porušil smluvní podmínky úvěru a banka má možnost úvěr zesplatnit (požadovat navrácení celé částky naráz). Nebo také může nechat druhého spolužadatele řádně splácet.

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda je v současné době možné získat lepší podmínky spotřebitelského úvěru než v roce 2018, kdy jsme si vzali půjčku ve výši 200 000 Kč na dobu 9 let? Výše splátky činí 2 790 Kč. Nyní je výše dluhu 171 290 Kč. Dále bych Vás chtěla požádat o názor na životní pojištění se spořením. Uzavřeli jsme cca před 9 lety u ING a Generali Česká pojišťovna. Bylo nám tehdy doporučeno finanční poradkyní z důvodu krytí případných náhlých událostí v rodině a zároveň dlouhodobého spoření. Současně máme také ale uzavřené životní pojištění celé rodiny, které bylo potřeba k vyřízení hypotéky. Myslíte si, že jsou výše uvedené produkty výhodné? Nebylo by lepší spořit nějak jinak, výhodněji? Připadá mi úplně zbytečné mít dvojí životní pojištění. Lze z takového pojištění se spořením dostat nějaké peníze aniž bychom prodělali kalhoty? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úroky u půjček jsou dnes zhruba stejné jako před 2 lety, výše úroku/RPSN závisí na bance a bonitě klienta. Bonitní klient u lepší banky dosáhne na RPSN 5-6%, což by měsíční splátku snížilo o několik stokorun níže. 

Spořící životní pojištění je na hranici podvodu na lidech. Finanční poradci ho často doporučují, neboť z něj mají nejtučnější provizi (až 2 roky Vašeho pojistného - desítky tisíc korun). Pro klienty jde ale o jeden z nejhorších produktů kdy po letech zjišťujete, že jste teprve na nule. Na pokrytí rizik stačí jedno životní pojištění (to které máte sjednané k hypotéce výměnou za nižší úrok) a spořit je výhodnější s jiným produktem (např. stavební spoření). 

M

Dobrý den, chci jít do insolvence, protože už jiná možnost není. O tomhle jsem se zmínil paní v Proficredit, které jsem dával splátku a ona mi řekla, že mi to můžou u soudu zamítnout ze dvou důvodů. První, že tu půjčku mám jen dva měsíce starou, tutíž proběhla jen jedna splátka a už bych chtěl do insolvence a ten druhý je, že jsem do žádosti o půjčku uvedl, že mám měsíční výdaj na půjčky jen 8 500 Kč namísto 25 000 Kč, tudíž jsem dal lživý udaj. Myslíte, že má pravdu a opravdu bude s tím u žádosti o insolvenci problém? Použil jsem ty peníze z půjčky na splacení jiných dluhů, nikoliv k mému obohacení.

Dobrý den,

tady nejde o to, nač jste peníze použil. I kdybyste peníze z půjčky daroval třeba charitě, dopustil jste se úvěrového podvodu, neboť jste lhal o výši svých současných dluhů, resp. měsíčních splátek. Úvěrová společnost byla podvedena. Navíc vzít si jeden měsíc půjčku a druhý měsíc žádat o insolvenci - to opravdu vypadá, jako byste už v odbě žádosti o půjčku ani neměl v úmyslu dluh splácet. Za těchto okolností je zamítnutí insolvence velmi pravděpodobné, neboť soud vždy zkoumá poctivost záměru osobního banrotu. 

MK

Dobrý den, chci se Vás zeptat na splátkové prázdniny. Člověk u nebankovní společnosti má většinou u svých půjček nebo kreditních karet možnost po určité době splácení využít placený odklad po 3 splátkách vždy o 1 měsíc většinou za 199 Kč. Vím, že se tak člověk více zadlužuje, ale zajímá mne zda tento občasný placený odklad splátek je pro mne veden jako negativní status v nebankovním registru. Když se rozhodnu např. na Zonky žádat o konsolidaci, můžete mi poradit kolik měsíců zhruba před tím by mi vždy měli odcházet splátky k půjčkám bez nějakého odkladu? Děkuji

Dobrý den,

smluvně dohodnutý odklad splátek by neměl mít negativní vliv na Vaši úvěrovou historii, nicméně samotné půjčování peněz od většiny nebankovních společností již Vaši bonitu poškozuje (zejména od malých firem poskytujících mikropůjčky na týdny-měsíce za RPSN stovky až tisíce procent).

P

Dobry den, mohu si vzit osobni pujcku, a pak dat vypoved v praci? Bude s tim mit ma banka problem, i kdyz budu splacet? Mam v planu cestovat.

Dobrý den,

toto udělat může (bance dokládáte příjem ze zaměstnání a potvrzení o tom, že nejste ve výpovědní lhůtě, jen v momentě žádosti o úvěr), nicméně nemohu to doporučit. Dlužit peníze a nemít pravidelný příjem je velmi riskantní.

JG

Dobrý den, manželova dlužná částka u Hello bank činila k 31.12. 2019 23 677,10 Kč + 1 500Kč za leden (splatné do 17.1.2020). Je možné splatit vše najednou a kolik činí poplatek za předčasné splacení? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

Hello Bank umožňuje předčasné splacení půjčky bez sankce, nicméně vyžaduje sepsané Prohlášení o předčasném splacení úvěru.

M

Dobrý den, vzal jsem si před třemi lety úvěr od nebankovni společnosti. Splátky pravidelně splacim ale zjistil jsem, že společnost (Bonacredit a.s.) již zřejmě neexistuje. Webové stránky jsou zrušeny, emaily nefungují. Neobdržel jsem žádnou zprávu. Ani dopis, ani email. Co můžu dal dělat, když se nedokážu se společností spojit? Chtěl bych zbytek půjčky doplatit a mít klid ale jak firmu najít? Děkuji

Dobrý den,

přestože webové stránky ani jiné informace na internetu nejsou o této firmě dostupné, dle obchodního rejstříku tato firma stále existuje. Můžete své štěstí zkusit na adrese sídla (Náměstí I. P. Pavlova 1789/5, Nové Město, 120 00 Praha 2) nebo kontaktovat majitele (Petr Kornuta, náměstí Msgre Šrámka 1826/5, Moravská Ostrava, 702 00 Ostrava).

DI

Zdravím, viděl jsem Vás v diskuzi o úvěrovém podvodu tak jsem se chtěl zeptat. Dneska mi psal zprostředkovatel jedné společnosti, že jsem si vzal 27 000 Kč u nich jako spotřebitelský úvěr. Ale s tím, že jsem byl bez práce. Tak podává trestní oznámení za úvěrový podvod na mě. 22.11.2019 mě propustili z práce a úvěr jsem si vzal 26.11.2019. Takže 4 dny co už jsem nebyl zaměstnán. Vzal jsem si to na zaplacení nového plynového kotle. Vysvětlil jsem mu, že to ale platím každý měsíc 1 500 Kč a že jsem neměl jinou možnost, protože karma mi ohřívá vodu a celý byt. Mám malé dítě a tak jsem jinou možnost neměl. Už pracuji jinde ale trvá na trestním oznámí. Tak se bojím aby mě nezavřeli.

Dobrý den,

nejprve je třeba si ujasnit, co lze považovat za úvěrový podvod. Vzít si půjčku bez řádného zaměstnání není trestné (nejedná se o úvěrový podvod). Vy pouze musíte uvést v žádosti o půjčku všechny údaje pravdivě (o svém příjmu, zaměstnání, atd.). Pokud se Vás tedy poskytovatel úvěru zeptal, jestli jste zaměstnán, Vy jste nebyl a o tomto faktu jste zalhal, pak je to špatně a mohlo by se jednat o úvěrový podvod. Naopak pokud se Vás na toto poskytovatel úvěru neptal (přestože by se dle zákona o spotřebitelském úvěru měl přesvědčit, že budete schopen půjčku splácet), k žádnému pochybení z Vaší strany nedošlo. 

Obecně nefunkční karma ani malé dítě doma nejsou relevantní důvody pro páchání trestné činnosti (podílení se na úvěrovém podvodu). 

Na půjčování peněz máme banky, kde dostanete dobré podmínky (úrok 5-7%) a vždy slušné jednání. Naopak nedoporučuji si půjčovat u nebankovních poskytovatelů úvěrů, kteří nabízejí úrok/RPSN v řádu i tisíců procent a k tomu velmi nesolidní jednání. V extrémním případě si umím představit, že jste se ničeho nedopustil a zprostředkovatel se z Vás snaží jen vytáhnout další peníze výměnou za stažení vymyšleného trestního oznámení.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

spotřebitelský úvěr, půjčka, mikro-půjčka, konsolidace, refinancování, úvěry na spotřebu, leasing, bonita žadatele o úvěru, záznam v registrech dlužníků, mám šanci získat půjčku?Rychlé odkazy

Banky v ČR