Jeden z nejefektivnějších způsobů, jak mít peníze v bezpečí, vždy dostupné a alespoň částečně je ochránit před inflací. Přesně to nabízí spořicí účty.
Jejich úrok nemůže konkurovat stavebnímu spoření se státním příspěvkem, nebo výnosům z investic. Ale díky své bezpečnosti a flexibilitě jsou spořicí účty ideálním místem pro uložení peněz, které potřebujete mít po ruce pro nečekané události. Stačí jen pomocí přehledu a porovnání spořicích účtů srovnat jejich úrok a další parametry. A vybrat nejlepší spořicí účet pro rok 2023.
Bankovní produkty kategorie Spořicí účet jsou právě srovnané sestupně podle Úrok 100 000 Kč. Úrok 100 000 Kč znamená "úroková sazba p.a. při zůstatku 100 000 Kč".
Velkou výhodou spořícího účtu je, že funguje podobně jako běžné konto. Kdykoliv tak na něj můžete posílat své úspory. A kdykoliv je můžete také vybírat. Takovou flexibilitu ostatní spořicí produkty nenabízejí.
Uložené peníze jsou přitom úročené. Výše úroků ovšem v současnosti nedokáže pokrýt ani inflaci a spořicí účet tak peníze ve skutečnosti nezhodnocuje. Musíte tedy počítat s tím, že i na něm budou ztrácet svou hodnotu.
Ovšem výrazně pomaleji, než když je necháte pouze na běžném účtu. U něj zpravidla nemáte žádný úrok. A hodnota peněz tak klesá mnohem rychleji.
Právě z těchto důvodů je spořicí účet ideální k uložení peněz, které vám poslouží jako rezerva pro případ nečekaných událostí. S jejich pomocí zaplatíte například opravu rozbité pračky, nákup ledničky nebo pořízení nového auta.
Kromě toho nabízí toto spoření ještě další velkou výhodu. Veškeré vaše úspory jsou v bezpečí. Ze zákona jsou totiž pojištěné až do výše 100 000 eur. Nehrozí tedy, že o peníze či úrok z nich přijdete.
Když víte, jak funguje spořicí účet a znáte jeho výhody, je na čase vybrat si ten nejlepší. Základem je důkladné srovnání parametrů. Právě s tím vám pomůže náš přehled a porovnání spořicích účtů.
A na co se musíte při výběru nejvýhodnějšího spořicího účtu zaměřit? Zejména na:
Přestože je hlavním kritériem zejména výše a typ úroků, vyplatí se sledovat i další parametry. Máte tak jistotu, že vás spoření nevyjde zbytečně draho a dá vám do budoucna dost možností.
A bezpečně vyberete ten nejvýhodnější spořicí účet.
Úroky z peněz uložených na spořícím účtu vám připisuje banka každý kalendářní měsíc. Oproti jiným depozitním produktům tak dochází k tomu, že připsaný úrok se vám hned další měsíc znovu zhodnocuje. Nezapomeňte, že úroky z bankovních vkladů jsou daněny srážkovou daní (aktuálně 15%). Banka vám tedy připisuje na spořicí účet již čistý úrok.
Spořicí účet má tu výhodu že se ovládá podobně jako běžný účet. Prostředky máte k dispozici kdykoliv - bez výpovědní doby. Nemůže se vám stát že peníze potřebujete dříve a zaplatíte sankci za výběr, nebo nedostanete úrok vůbec.
Ze spořicího účtu zpravidla nejde platit do jiné banky. Potom potřebujete běžný účet, na který prostředky převedete internetovým bankovnictvím.
Dobrý den, jaký je prosím rozdíl mezi spořicím vkladem 1M a 3M? Děkuji
Dobrý den,
spořicí vklad 1M má výpovědní lhůtu 1 měsic, spořicí vklad 3M má výpovědní lhůtu 3 měsíce.
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jak funguje hodnota úroku u vkladu s výpovědní lhůtou. Pokud vklad například s tříměsíční výpovědní lhůtou nevypovím v průběhu třeba dvou let, zůstane na něm úročení stále stejné? Děkuji
Dobrý den,
výpovědní lhůta u spořicího účtu nemá vliv na výši úrokové sazby. Zatímco u terminovaných vkladů platí úroková sazba po celou dobu sjednaného termínu (třeba i 10 let), u spořicích účtů je sazba tzv. vyhlašovaná (banky mohou měnit zcela libovolně).
Dobrý den, mám dvojí občanství, české a americké, a žiji v USA. Budu se brzy vracet zpět do České republiky. Nikdy jsem předtím neměla v CZ bankovní konto a příjem mám jen ze Spojených států. Mám očekávat potíže s otevřením běžného a spořícího účtu v korunách a dolarech? Děkuji za odpověd.
Dobrý den,
se založením účtu po návratu ze zahraničí nebude problém, není se třeba ničeho obávat. Pro výběr banky doporučuji naše srovnávače produktů běžný účet a spořicí účet.
Dobrý den, babička mi odkázala peníze v USD (25 000), já je dlouhou dobu potřebovat nebudu. Chtěla bych si založit spořicí učet v USD - jaká banka je k tomu nejlepší? Děkují za radu.
Dobrý den, doporučuji terminované vklady v USD od J&T Banky s úrokem až 3%. Případně zvažte, zdali má smysl přechovávat peníze v USD - budete-li žít v ČR, budete mít výdaje v korunách (dříve či později byste dolary musel směnit na koruny). Korunové spořicí účty jsou lépe úročeny, banky nabízí i více než 6%.
…spěvkem v maximální výši 2 000korun byly vaše úspory zhodnoceny nejlépe. Stavebnímu spořenív době nízkých úrokových sazeb nedokázaly konkurovat spořící účty ani termínované vklady. Vzhledem k růstu úrokových sazeb a inflace na konciroku 2022 se může zdát, že stavebko krátkodobě ztrácí sp…
Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně. Druhá největší banka naSlovensku navíc nabízí další…
Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat. Zmíněná akce setýká nejen nových, ale i současných záka…