Banky.cz Banky.cz Porovnání stavebních spoření

Přehled a porovnání stavební spoření
Srovnání podle Sjednání úvěru vzestupně

STAVEBNÍ SPOŘENÍ - VÍCE O PRODUKTU A SROVNÁNÍ

Princip stavebního spoření je jednoduchý - stanovíte si cílovou částku na 6 let. Při spoření na účet u stavební spořitelny pravidelně zasíláte peníze a dostáváte ročně úrok a státní příspěvek. Díky státnímu příspěvku výnos stavebního spoření překonává inflaci. Na druhé straně vám, v případě potřeby, stavební spořitelna poskytne rozumně úročený úvěr na nemovitost ve výši rozdílu cílové částky a naspořené částky.

Náš přehled a porovnání stavebních spoření vám pomůže snadno najít to nejlepší stavební spoření roku 2020.

Upřesněte výběr
Produkty k porovnání ijednorázový poplatek za sjednání stavebního spoření Sjednání spoření iroční poplatek za vedení stavebního spoření Vedení spoření iúroková sazba p.a. pro spoření Úrok spoření ijednorázový poplatek za sjednání úvěru ze stavebního spoření
Oberbank AG NaÚvěr 1,00 % 324 Kč 0,10 % 0 Kč
Moneta Stavební spořitelna NaÚvěr 1,00 % 324 Kč 0,10 % 0 Kč
Raiffeisenbank Stavební spoření - úvěrový tarif 1,00 % 360 Kč 0,10 % 0 Kč
Českomoravská stavební spořitelna Stavební spoření - úvěrový tarif 1,00 % 360 Kč 0,50 % 0 Kč
Československá obchodní banka Stavební spoření - úvěrový tarif 1,00 % 360 Kč 0,50 % 0 Kč
Poštovní spořitelna Stavební spoření - úvěrový tarif 1,00 % 360 Kč 0,50 % 0 Kč
Raiffeisen stavební spořitelna Stavební spoření - úvěrový tarif 1,00 % 360 Kč 0,10 % 0 Kč
Stavební spořitelna České spořitelny Stavební spoření - úvěrový tarif 1,00% 325 Kč 1,00 % 0 Kč
Modrá pyramida stavební spořitelna Moudré spoření - úvěrový tarif 1,00% 300 Kč 1,00 % 4 400 Kč
Modrá pyramida stavební spořitelna Moudré spoření 1,00% 300 Kč 1,00 %
-
Sjednat online
Oberbank AG ProSpoření 1,00 % 324 Kč 1,00 %
-
Moneta Stavební spořitelna ProSpoření 1,00 % 324 Kč 1,00 %
-
Sjednat online
Česká spořitelna Stavební spoření 1,00% 325 Kč 1,00 %
-
Stavební spořitelna České spořitelny Stavební spoření 1,00% 325 Kč 1,00 %
-
Sjednat online
Českomoravská stavební spořitelna Stavební spoření - spořicí tarif 1,00 % 360 Kč 1,00 %
-
Československá obchodní banka Stavební spoření - spořicí tarif 1,00 % 360 Kč 1,00 %
-
Poštovní spořitelna Stavební spoření - spořicí tarif 1,00 % 360 Kč 1,00 %
-
Raiffeisenbank Stavební spoření - spořící tarif 1,00 % 360 Kč 1,00 %
-
Raiffeisen stavební spořitelna Stavební spoření - spořící tarif 1,00 % 360 Kč 1,00 %
-
Moneta Stavební spořitelna Stavební spoření 55+ 0,00 % 324 Kč 1,00 %
-
Moneta Stavební spořitelna Stavební spoření Kamarád 0,00 % 324 Kč 1,00 %
-
Modrá pyramida stavební spořitelna Stavební spoření Pohoda 0,00 % 300 Kč 1,00 %
-
Stavební spořitelna České spořitelny Stavební spoření pro děti 0,00 % 325 Kč 1,00 %
-
Sjednat online
Českomoravská stavební spořitelna Stavební spoření pro děti 1,00 % 360 Kč 1,00 %
-
Raiffeisen stavební spořitelna Stavební spoření pro mladé 1,00 % 360 Kč 1,00 %
-
Waldviertler Sparkasse Stavební spoření 1,00% 325 Kč 1,00 %
-
Modrá pyramida stavební spořitelna Stavební spoření Start 0,00 % 300 Kč 1,00 %
-

AKTUÁLNĚ POROVNÁVÁTE Stavební spoření PODLE Sjednání úvěru (vzestupně)

Bankovní produkty kategorie Stavební spoření jsou právě srovnané vzestupně podle Sjednání úvěru. Sjednání úvěru znamená "jednorázový poplatek za sjednání úvěru ze stavebního spoření".


Bezpečně zúročit peníze a získat v budoucnu úvěr na pořízení vlastního bydlení. To jsou typické důvody, proč lidé pořizují stavební spoření. 

Stavební spořitelny u většiny produktů spoření srovnaly úrokovou sazbu vkladů na 1%. Díky státním příspěvkům se ale může zhodnocení úspor vyšplhat klidně ke  3% ročně. Stačí jen v našem přehledu stavebních spoření sledovat správné parametry a využít vhodné akce vybrané stavební spořitelny. 

Co to tedy je stavební spoření?

Produkt stavebního spoření kombinuje možnosti výhodného spoření se státním příspěvkem a možnost půjčky, či hypotečního financování. Stavební spoření patří mezi ze zákona pojištěné vklady (do výše 100 tis EUR). Uspořené peníze lze po 6-ti letech využít na libovolné investice nebo spotřebu.

Naopak překlenovací úvěr, úvěr, či hypotéku ze stavebního spoření až do výše cílové částky získáte při koupi nebo rekonstrukci domu. O úvěr můžete zažádat ve chvíli, kdy již spoříte 2 roky a máte naspořeno 30-60% cílové částky. Díky konstrukci tohoto produktu se vám tak může stát, že zároveň u stavební spořitelny splácíte úvěr i spoříte cílovou částku.

Jaké jsou podmínky stavebního spoření?

Přestože je stavební spoření primárně určené k našetření peněz na pořízení vlastního bydlení, nebo na jeho rekonstrukci, někteří lidé ho využívají jako klasické spoření. Tedy ke zúročení peněz, které zrovna nepotřebují a nehodlají je v budoucnu do nemovitosti investovat.

Díky státnímu příspěvku totiž postupné spoření v malých částkách slibuje výrazně vyšší zhodnocení než spořicí účty.

Na rozdíl od jiných typů spoření je ale „stavebko” podmíněné 6-ti letou vázací dobou. Tak dlouho tedy nemůžete úspory vybrat, pokud chcete dosáhnout na maximální výnos.

Když stavební spoření vyberete dříve, přijdete o státní příspěvek. Některé stavební spořitelny si navíc za předčasné ukončení účtují i několikatisícové poplatky.

Kromě toho musíte u stavebního spoření počítat také s poplatkem za zřízení, který je zpravidla 1 % z cílové částky. Nechcete-li zbytečně utratit peníze, vyčkejte na akci, které stavební spořitelny nejraději realizují na podzim!

Jaké jsou VÝHODY STAVEBNÍHO SPOŘENÍ?

Určité omezující podmínky „stavebko” vyvažuje řadou výhod. Právě díky nim je dlouhodobě nejoblíbenějším spořícím produktem v České republice. Nabízí totiž mimo jiné:

 • Bezpečné uložení peněz – veškeré vklady na stavební spoření jsou ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 eur. O své peníze tak nepřijdete, ani kdyby spořitelna náhodou zkrachovala.
 • Státní příspěvek – stát vám na „stavebko” každoročně pošle 10 % z částky, kterou jste v minulém roce naspořili. Příspěvek přitom může být až 2 000 korun. Abyste tedy získali maximální státní podporu, potřebujete naspořit 20 000 korun ročně (tedy necelých 1 700 korun měsíčně). Dosáhnete tak na nejvyšší výnos.
 • Vysoké zhodnocení – přestože úrokové sazby „stavebka” jsou podobné jako u spořicích účtů, díky státnímu příspěvku se roční zhodnocení vkladů dokáže vyšplhat i přes 3,5 %. Pokud navíc využijete některou z akčních nabídek, které lákají klienty na finanční bonus či odpuštění vstupního poplatku, dostanete se i na zhodnocení okolo 4 %.
 • Možnost výhodného úvěru – spořitelny klientům nabízí také úvěr ze stavebního spoření, který bývá mnohem výhodnější než klasická spotřebitelská půjčka. A požádat můžete i o hypotéku.

Jaké nevýhody má stavební spoření?

Se stavební spořitelnou uzavíráte dlouhodobou smlouvu, během které se mohou změnit podmínky na trhu i vaše osobní poměry. Zejména tedy:
 • Finanční prostředky, které spoříte jsou vázány po dobu 6ti let. Při růstu úrokových sazeb se produkt tak může rychle stát nevýhodným
 • V případě předčasného ukončení stavebního spoření přijdete o veškerou státní podporu a zaplatíte poplatek stavební spořitelně
 • Výhodnost stavebního spoření je závislá na  státní podpoře, která se v době krize může s přijetím změny zákona snížit

Která STAVEBNÍ SPOŘitelna je NEJVÝHODNĚJŠÍ?

A jak tedy vybrat nejvýhodnější stavební spoření v roce 2020? Základem je důkladné  srovnání nabídek včetně těch akčních. Právě s tím vám pomůže náš přehled a porovnání stavebního spoření všech institucí uvedený výše. 

Pro lepší orientaci nehledejte již Wüstenrot stavební spořitelnu, ta byla sloučená se Stavební spořitelnou Moneta. Buřinka je stavební spořitelnou České spořitelny a Modrá pyramida je stavební spořitelna Komerční banky. Liška je Českomoravská stavební spořitelna (ČSOB). Poštovní spořitelna je rovněž divizí ČSOB, takže i tam vám nabídnou stavební spoření od Lišky. Stavební spoření nabízí i Raiffeisen bank, nebo Oberbank. 

Před porovnáváním stavebních spoření si ujasněte, jestli hledáte spořicí tarif, úvěrový tarif, nebo pro své ratolesti zařizujete dětské stavební spoření? Produkty spadající do konkrétní kategorie lze zobrazit kliknutím na příslušnou záložku. Nezapomeňte rozkliknout detail produktu, protože i na první pohled shodná stavební spoření se mohou lišit akční nabídkou.

Zaměřte se přitom zejména na:

 • úrokovou sazbu,
 • poplatek za sjednání spoření,
 • poplatek za vedení stavebního spoření
 • a akční nabídky (najdete je ve sloupci Ostatní) – ty nejčastěji slibují odpuštění vstupního poplatku.

Právě díky těmto parametrům najdete to nejvýhodnější stavební spoření s nejvyšším zhodnocením.

A pokud do budoucna zvažujete také půjčku na bydlení či rekonstrukci, podívejte se při porovnání stavebního spoření i na úrokové sazby úvěrů. Napoví vám, kde bude taková půjčka výhodnější. Pokud zvažujete půjčku na bydlení bez spoření, můžete si porovnat hypotéky.

Pokud chcete jen spořit, můžete se podívat na naše srovnání podmínek všech spořících účtů, nebo na porovnání termínovaných vkladů.

S našim přehledem a porovnáním produktů všech stavebních spořitelen na českém trhu tak máte jistotu, že při hledání nejlepšího stavebního spoření nesáhnete vedle.

Dotazy v poradně k bankovnímu produktu Stavební spoření

Články o bankovním produktu Stavební spoření

Tipy Banky.czBanky v ČR