Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Daň z převodu nemovitosti

Daň z převodu nemovitosti


Definice Daň z převodu nemovitosti

byla daň naposledy ve výši 5%, kterou stát zatěžoval převody nemovitostí. Daň odváděl prodávající a ručitelem za její zaplacení byl kupující. K 1.11.2016 nabyla účinnosti změna zákona, dle které byla daň z převodu nemovitostí nahrazena daní z nabytí nemovitosti.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Daň z převodu nemovitosti

Š

#4263, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 29.1.2018

Dobrý den, chci koupit byt v osobním vlastnictví a rád bych se zeptal, kdo je povinen platit daň z převodu nemovitosti a kolik to přesně dělá? Děkuji

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti činí 4% a platí ji kupující (dříve to bylo 3%, jmenovalo se to daň z prodeje nemovitosti a platil ji prodávající). Na podání daňového přiznání FÚ a zaplacení daně máte 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla zapsána změna vlastníka na katastru.

A

#4046, Spoludlužníci, Hypoteční poradna, 23.11.2017

Mám dotaz. U mBank byl sjednán hypotéční úvěr kde figurují 2 spoludlužnící, 2 vlastníci nemovitosti. Dokážete mi odpovědět, dřív než za dva týdny (kdy mám schůzku v bance s hypo. poradcem.), na dotazy níže? 1) jaké podmínky, kromě dostatečné bonity, musí být splněny, pokud chceme "převést" úvěr pouze na jednoho ze spoludlužníků 2) jaké požadavky jsou kladeny na typ a délku trvání pracovního poměru na dobu určitou u spoludlužníka, na kterého bude úvěr převeden (z e-zdrojů: pokud je na dobu určitou, tak ne kratší než 6 měsíců a min. 1x prodloužená u jednoho zaměstnavatele? Je to pravda?) 3) je nutné platit daň z převodu nemovitosti pokud spoludlužníci nejsou v rodinném ani manželském vztahu? Děkuji moc.

Dobrý den,

1) mimo dostatečné bonity s tím banka musí souhlasit (není to její povinnost, jeden dlužník pro ni představuje větší riziko než dlužníci dva)

2) většina bank vyžaduje pracovní smlouvu na dobu neurčitou (a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě)

3) ano, při převodu nemovitosti mimo rodinu kupující vždy platí daň z nabytí nemovitosti ve výši 4%

M

#3210, Daň z nabytí nemovitosti, Reality, 2.12.2016

Dobrý den, v článku Daň z nabytí nemovitosti platí kupující píšete, že "Není-li smluvně dohodnuto jinak, pak daň z nabytí nemovitosti při podání návrhu na vklad na katastr do 31/10/2016 platí prodávající (a tak jako tak je kupující ručitelem). Od 1/11/2016 platí daň kupující a institut ručitele je zrušen.". Bohužel jsme zrovna ten případ, kdy kupní smlouva na pozemek a o advokátní úschově je podepsána v říjnu, vklad na katastr podán v listopadu. Ve smlouvě o advokátní úschově je ale zcela jasně uvedeno, jakou část kupní ceny advokátka poukáže na účet prodávajícího, po provedení zápisu do katastru, a jakou část poukáže přímo na účet FÚ jako daň z převodu nemovitosti. Prodávající teď nekompromisně argumentuje listopadovou změnou legislativy a požaduje abychom daň zaplatili my, jako další částku nad kupní cenu (součet obou částkem výše zmíněných). Můžete mi prosím poradit, kdo je v právu? Platí to, co je písemně dohodnuté, nebo se nám pozemek zdraží navzdory tomu, co je smluvně ujednáno? Děkuji. Martin

Dobrý den,

platí vždy to, co je psáno v zákonu - tedy v tomto případě musíte daň zaplatit Vy coby kupující. Zákon zde bohužel od 1/11/2016 neumožňuje přenést toto břemeno na prodávajícího (takové ujednání ve smlouvě po 1/11/2016 ztrácí platnost).

Tato změna povinnosti u platby daně byla známa několik měsíců předem, všichni notáři a advokáti s tím počítali a do smluv podepisovaných kolem října-listopadu automaticky zanášeli taková ustanovení, aby k problému s placením daně nedocházelo (povinnost byla přenesena na kupujícího a kupní cena o placenou daň ponížena). Nechce se mi věřit, že by o tomto Váš advokát nevěděl - buď se jedná o úmysl nebo o extra velké lajdáctví.

Předpokládám, že kupní cena již byla složena do úschovy (když už proběhlo podání na katastr), takže možnost odstoupit od smlouvy není - pokud by ta možnost (bez sankce) byla, určitě bych ji doporučil využít. 

Můžete zkusit apelovat na slušnost a selský rozum prodávajícího - nebo se svých práv zkusit domoci žalobou (na kolik je zde šance na úspěch Vám bohužel nejsem schopen potvrdit - je to "neznalost zákona neomlouvá" versus "pokus o podvod").

#2938, Daň z převodu nemovitosti, Reality, 31.7.2016

Pokračování dotazu č. 2937: Dobrý den. V dotaze píši, že jde o partnerku, manželé jsme tedy nebyli. Banka s vyvázáním souhlasí. S družkou- partnerkou jsme se dohodli na odstupném cca 250 000 Kč. Já tedy přeberu na sebe placení hypotéky, kde chybí z 2,4 miliónu ještě 2,1 miliónu a ona se vyváže z katastru, kde je vedena jako poloviční majitel domku na mém pozemku. Jedná se mi tedy o to, musím-li platit nějakou daň za tuto nemovitost, kde jsme bydleli přes 2 roky po kolaudaci. Děkuji

Dobrý den,

děkuji za doplnění. V tomto případě budete bohužel muset zaplatit daň z převodu nemovitosti (4% z hodnoty převáděné nemovitosti - tedy z poloviny domu bez pozemku).

H

#2588, Pro děti a na důchod, Spoření, 8.3.2016

Dobrý den, loni jsem se zajímala kam uložit nejvýhodněji úspory pro budoucnost (pro důchodový věk). Doporučili jste mě TÚ spíše na kratší dobu v horizontu 1-2 roky, já uvažovala o delší době. Dle Vašeho názoru se blíží doba, kdy se úroková sazba bude zvedat. Nedávno jsem četla článek, že ECB připravuje záporné úrokové sazby, na které naváže ČNB. Otázka je, zda jestále lepší delší nebo kratší horizont úložky a spoření, abych ještě za 10-15 let něco měla. Taky nevím jak nejlépe dnes spořit malým dětem, abych za cca 20 let nezjistila, že jsme si dnes zbytečne "utahovali opasky" a oni z toho neměly nic. Děkuji za Váš názor

Dobrý den,

spoření dětem (horizont 20 let): jakkoliv jinak, je ne v penězích - ideální jsou nemovitosti, ty si dlouhodobě hodnotu drží a děti budou stejně potřebovat někde bydlet. Nemovitost se dá také pronajímat a kdykoliv prodat. Samozřejmě jsou oblasti, kde toto neplatí (např. Ústecký kraj), ale obecně je to to nejlepší, co pro své děti můžete udělat. 

Spoření na důchod (horizont 10 let): v důchodu budete potřebovat peníze (ne nemovitost - její prodej a koupě v kratším horizontu 10 let sráží 2x placená daň z převodu nemovitosti - 4%/převod). Přijde na to, kolik chcete spořit a jaké máte rodinné vztahy (nejlepší je investovat do dětí, které se o Vás postarají). Ohledně úrokových sazeb - máte pravdu, situace se na trhu za rok změnila a dnešní očekávání je naopak o dlouhodobě nižších sazbách. Tedy sjednat si termínovaný vklad na 3-5 let není dnes vůbec špatná myšlenka - stále lze dosáhnout na úroky 2,5-3%. Přírůstek oproti termínům na 1 rok sice není velký (ten lze pořídit stále nad 2%), ale v horizontu roku-dvou budou úroky (dle dnešních nejlepších odhadů) přinejlepším stagnovat (loňské prognózy naopak hovořily o růstů - tedy doposud se delším termíny nevyplácely).

Laikům stále nedoporučuji akcie, podílové fondy a jiné instrumenty.

Články o Daň z převodu nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti platí kupující

Daň z nabytí nemovitosti platí kupující

19.9.2016, Daně

Daň z nabytí nemovitosti (do 2014 "daň z převodu nemovitosti") ve výši 4% platí od 1/11/2016 kupující. Proč došlo ke změně? A klesnou prodejní ceny nemovitostí také o 4%? Do 31/10 prodávající, od 1/11 kupující Rozhodným momentem změny je datum podání návrhu na vklad na k…

Změny 2016 – daně a finance

Změny 2016 – daně a finance

10.1.2016, Daně

Rok 2016 s sebou přináší 3 důležité změny v oblasti daní a financí. Poroste minimální mzda, zvýší se sleva na dani za druhé a třetí dítě a daň z převodu nemovitosti bude platit místo prodávajícího kupující. Minimální mzda Minimální mzda vzroste od ledna o 700 Kč na 9 900…Banky v ČR