Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Družstevní byt

Družstevní byt


Definice Družstevní byt

Je byt, jehož vlastníkem je bytové družstvo a ke kterému má člen družstva (vlastník družstevního podílu) právo byt užívat. 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.14 %

Dotazy v poradně k Družstevní byt

K

#13734, Dědictví a insolvence, Reality, 3.4.2021

Dobrý den, vlastníme 2 družstevní byty a syn je v insolvenci. V případě úmrtí jednoho z nás, popřípadě obou, budou dcera a syn v insolvenci dědicové. Musí syn nabyté dědictví odevzdat insolvenčnímu správci i v případě že si byty ponechají? Děkuji

Dobrý den,

dlužník v insolvenci nemůže dědictví odmítnout (bez souhlasu ins. správce), tedy by synovo dědictví ins. správce použil ke splacení jeho dluhů. 

KJ

#13132, Musím platit daň z prodeje pozemku?, Daně, 24.2.2021

Dobrý den, v roce 2017 jsme s manželem koupili pozemek, kde jsme si chtěli postavit RD. Ze zdravotních důvodů jsme stavbu domu nerealizovali a pozemek jsme v roce 2020 se ziskem prodali. Za tyto peníze jsme si ve stejném roce koupili družstevní byt a nahlásili se zde k trvalému pobytu. Budeme muset zaplatit 15% daň z prodeje pozemku nebo je možné v daňovém přiznání uvést, že jsme všechny prostředky z prodeje pozemku použili ke koupi bytu k trvalému bydlení (doposud jsme bydleli v pronajatém bytě) a vyřešili tak naši bytovou situaci a daň bychom platit nemuseli? Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zisk z prodeje stavebního pozemku (rozdíl prodejní a kupní ceny) bude třeba zdanit. Osvobození při použití peněz na řešení vlastních bytových potřeb se týká jen prodeje nemovitostí, ve kterých jste před prodejem bydlela (byť i méně než 2 roky).

B

#12461, Hypotéka na družstevní byt k podnikání a odpočet úroků, Hypoteční poradna, 15.1.2021

Dobrý den, je možné uplatnit odpočet úroků za hypo v případě, že jsem OSVČ, hypo je na družstevní byt a já ho mám jako bydliště a zároveň sídlo OSVČ? Popřípadě co je nutné doložit k daňovému přiznání? Druhá varianta – může toto uplatnit manželka, která je zaměstnanec a nemá zde trvalé bydliště? (je to družstevní byt a ona je člen družstva i účastník hypotéky).  Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

slevu na dani za úroky zaplacené za hypotéku může uplatnit každý, kdo:

1) je majitelem nemovitosti (slevu lze uplatnit i na družstevní byt)

2) je účastníkem úvěrové smlouvy

3) nemovitost užívá k řešení bytových potřeb svých nebo své rodiny

Pokud byt používáte i k podnikání (např. bydlení 50%, podnikání 50%), můžete slevu na dani uplatnit jen do výše poměru účelu na bydlení. 

Adresa trvalého bydliště ani sídlo společnosti není rozhodující.

DL

#12398, Zdanění podnájmu, Daně, 11.1.2021

Dobrý den, podnajímám družstevní byt. Ve smlouvě je uvedeno, že podnájemce mi měsíčně platí "nájem" ve výši 5 000 Kč, ve kterém jsou započítány zálohy na vodu, teplo a další služby v celkové výši 1 000 Kč měsíčně. Jaký příjem z nájmu daním? Celých 5 000 Kč nebo snížený o ty zálohy? Předem díky za odpověď.

Dobrý den,

předmětem daně z příjmu je zisk z nájmu (po odečtení nákladů), do kterého se nepočítají zúčtovatelné zálohy na energie. Příjem z nájmu po odečtení energií (4 000 Kč) ponížíte o náklady (paušál 30% nebo dle skutečnosti) a výsledný zisk zahrnete do daňového přiznání.

JM

#12226, Mohu zvýšit v krizi koronaviru nájem?, Reality, 29.12.2020

Dobrý den, syn má družstevní byt 1kk. 8 let nezvyšoval nájem. Nyní chce nájem od nového roku navýšit o 1 000 Kč ale nájemce tvrdí, že v době koronaviru se nesmí nájmy zvyšovat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

moratorium na zvyšování nájmů v krizi koronaviru bylo přijato formou vládního nařízení a platilo pouze v období 24/4-5/6/2020. Má-li nájemce smlouvu na dobu určitou (která mu nyní končí) a nesouhlasí-li se zvýšením nájemného, pak nájemní smlouva končí ke sjednanému datu a nájemce by dle smluvních podmínek měl byt vrátit k užívání vašemu synovi. U nájemních smluv na dobu neurčitou je zvyšování nájemného komplikovanější (nájemce s ním nemusí souhlasit a může se i soudit).

Články o Družstevní byt

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

4.5.2021, Hypotéka

… nanejvýš 20 let u pořízení bytuči domu. Půjčku navíc získáte jen na svouprvní nemovitost. Nesmíte tedy vlastnit žádný jiný dům či byt nebo mítdružstevní byt. Hypotéka od státu problém neřešíZmíněné podmínky znamenají pro zájemce ovlastní bydlení velkou překážku. Vzhledem k tomu, že st…

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

… kdy kupujete družstevníbyt a víte, že ho družstvo neplánuje v nejbližších 2 letech převést do osobníhovlastnictví. Abyste získali hypotéku na družstevní byt avyhnuli se tak předhypotečnímu úvěru, musíte ručit jinou nemovitostí. Faktickytotiž kupujete pouze družstevní podíl. Byt zůstáv…

Hypotéka bez zástavy nemovitosti: jak funguje a kdy ji využijete

Hypotéka bez zástavy nemovitosti: jak funguje a kdy ji využijete

3.10.2020, Hypotéka

…ostatečnou částhypotéky, můžete druhou zástavu z hypotéky vyvázat. Výhody a nevýhody můžete získat 100% hypotéku funguje také jako hypotéka na družstevní byt jakmile splatíte dostatečnou část půjčky,můžete druhou nemovitost vyvázat; kdykoliv také můžete zastavenou nemovitostzměnit (pok…

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

… správný úvěr vybrat? V první řadě záleží na tom, na co ho potřebujete. Někteří poskytovatelé totiž nabízíspeciální účelové hypotékyna: chatu, družstevní byt nebo mobilní dům. Pokud se vás tedy některý z těchto příkladů týká, předem si ověřte,kde takovou hypotéku dostanete. A poté se z…

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka

…podmínky hypoték se zpřísňují. Řešením je nákupdružstevního bytu. Jenže i na něj potřebujete dost peněz. Stále víc lidí protohledá hypotéku na družstevní byt. Možností je několik. Hlavní výhodatakového bydlení je jasná – nákup družstevního bytu vyjde podstatně levněji nežnákup bytu do …Banky v ČR