Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Družstevní byt

Družstevní byt


Definice Družstevní byt

Je byt, jehož vlastníkem je bytové družstvo a ke kterému má člen družstva (vlastník družstevního podílu) právo byt užívat. 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Družstevní byt

RZ

#11379, Pronájem bytu a daň z příjmu, Daně, 30.9.2020

Dobrý večer, rada bych pronajímala (podnajímala) družstevní byt. Jsem členem družstva, a tudíž i nájemcem bytu. Jedná se mi o to, jak danit příjem. Poplatky družstvu jsou měsíční. Družstvu platím 1) dlouhodobá záloha na opravu, 2) provoz družstva, 3) zálohy na služby, 4) splátky úvěrů v celkové hodnotě 3 000 Kč. Plus měsíční částka za podnájem 500 Kč. Nájem bych si představovala navíc 6 000 Kč. Dohromady 9 500 Kč. Mohu si odečíst 3 500 Kč zálohy družstvu a 4 000 Kč měsíčně za auto? A danit jen 15% 2 000 Kč ? Nebo paušál 30% a z jaké částky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejprve je třeba inkasované nájemné rozdělit na nájemné (úplata majiteli za zapůjčení bytu) a zálohy na energie a správu. Jako příjem se v rámci daně z příjmu uvažuje pouze nájemné (zálohy na energie a správu bývají zúčtovatelné, nejedná se o Váš příjem). Z čistého nájmu (6 000 Kč) můžete náklady uplatňovat paušálně (30%) nebo dle skutečných výdajů, které máte s pronájmem bytu (a které jsou daňově uznatelné). Za daňově uznatelný náklad lze např. považovat i paušální náklad na provoz auta, pokud auto skutečně používáte k účelům souvisejícím s pronájmem bytu (4 000 - 5 000 Kč). 

TB

#11012, Hypotéka na družstevní byt, Hypoteční poradna, 19.8.2020

Dobrý den, řešíme s přítelkyni situaci, ve které bychom chtěli zažádat o hypotéku na družstevní byt, který má hodnotu 1,84 mil. Kč. Měsíční příjem máme 50 tisíc a splátky kolem 6 000 Kč měsíčně. Moje otázka zní, jestli mi nějaká banka tuhle hypotéku poskytne nebo ne. A pokud by poskytla těch 90% z ceny, jestli na družstevní byt můžeme ještě dostat 10% například přes stavební spoření.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, zbytek je třeba financovat z vlastních zdrojů (nikoliv dalších úvěrů) nebo bance ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. V případě koupě družstevního bytu je třeba bance ručit jinou nemovitostí v OV (nekupujete si byt ale podíl v družstvu s právem byt užívat - proto bance nemůžete dát tento byt do zástavy, neb nebude Váš - zůstává v majetku družstva). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

JM

#9623, Prodej bytu a daně, Reality, 7.4.2020

Dobrý den, v rámci dědictví po zemřelém bratrovi zdědil otec v listopadu 2019 družstevní byt 1kk, který letos koncem února prodal. Měl by platit nějakou daň? Bylo nám zprostředkovatelem prodeje řečeno, že daň bude platit jen kupující. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti (4%) platí kupující. Pokud zemřelý bratr vlastnil byt po dobu min. 5 let, nebude Váš otec platit ani daň z příjmu (15% ze zisku - rozdíl mezi nabývací hodnotou a prodejní cenou bytu).

DS

#8586, Pronájem bytu a daně, Daně, 17.1.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak s ohledem na výši zaplacených daní, pojištění apod. je v mém případě nejlepší pronajmout byt. Mám družstevní byt, odkud se budeme stěhovat do domu a byt chci pronajmout (cca za 15 000 Kč měsíčně + poplatky). Jsem na rodičovské dovolené a ještě budu do konce června 2022. Je lepší pronajmout byt na Živnostenský list nebo jako fyzická osoba? Předem velice děkuji za odpověď!

Dobrý den,

určitě je výhodnější a jednodušší byt pronajmout jako fyzická osoba, kde platíte pouze daň ve výši 15% ze zisku a nic dalšího neřešíte. 

M

#8314, Převod bytu do OV a hypotéka, Reality, 18.12.2019

Dobrý den, partner je členem družstva a bude kupovat družstevní byt pomocí překlenovacího úvěru. Následně bude být převeden do OV a financován klasickou hypotékou. Chci se tedy zeptat, jestli je možné mě při převodu do OV zahrnout do hypotéky a do LV jako dalšího vlastníka. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

určitě to možné je. Abyste se stala spoluvlastníkem bytu, je třeba byt od družstva s přítelem koupit společně (kupní smlouva musí být psaná na oba) - nebo Vám později musí část bytu darovat. O hypotéku můžete nezávisle na vlastnické struktuře žádat dohromady. 

Články o Družstevní byt

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

… kdy kupujete družstevníbyt a víte, že ho družstvo neplánuje v nejbližších 2 letech převést do osobníhovlastnictví. Abyste získali hypotéku na družstevní byt avyhnuli se tak předhypotečnímu úvěru, musíte ručit jinou nemovitostí. Faktickytotiž kupujete pouze družstevní podíl. Byt zůstáv…

Hypotéka bez zástavy nemovitosti: jak funguje a kdy ji využijete

Hypotéka bez zástavy nemovitosti: jak funguje a kdy ji využijete

3.10.2020, Hypotéka

…ostatečnou částhypotéky, můžete druhou zástavu z hypotéky vyvázat. Výhody a nevýhody můžete získat 100% hypotéku funguje také jako hypotéka na družstevní byt jakmile splatíte dostatečnou část půjčky,můžete druhou nemovitost vyvázat; kdykoliv také můžete zastavenou nemovitostzměnit (pok…

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

… správný úvěr vybrat? V první řadě záleží na tom, na co ho potřebujete. Někteří poskytovatelé totiž nabízíspeciální účelové hypotékyna: chatu, družstevní byt nebo mobilní dům. Pokud se vás tedy některý z těchto příkladů týká, předem si ověřte,kde takovou hypotéku dostanete. A poté se z…

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka

…podmínky hypoték se zpřísňují. Řešením je nákupdružstevního bytu. Jenže i na něj potřebujete dost peněz. Stále víc lidí protohledá hypotéku na družstevní byt. Možností je několik. Hlavní výhodatakového bydlení je jasná – nákup družstevního bytu vyjde podstatně levněji nežnákup bytu do …

Představy o ideálním bydlení a jak je naplnit

Představy o ideálním bydlení a jak je naplnit

8.7.2013, Komerční sdělení

…emci o získání bydlení s pomocí hypotečního úvěru mohou vybírat znabídky na konkrétní účel – hypotéka na byt vosobním vlastnictví, hypotéka na družstevní byt, hypotéka na rodinný dům, Americká hypotéka (bezúčelová půjčka na cokoli), hypotéka na koupi pozemku, hypotéka na stavbu nebo re…Banky v ČR