Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Družstevní byt

Družstevní byt


Definice Družstevní byt

Je byt, jehož vlastníkem je bytové družstvo a ke kterému má člen družstva (vlastník družstevního podílu) právo byt užívat. 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Družstevní byt

TB

#11012, Hypotéka na družstevní byt, Hypoteční poradna, 19.8.2020

Dobrý den, řešíme s přítelkyni situaci, ve které bychom chtěli zažádat o hypotéku na družstevní byt, který má hodnotu 1,84 mil. Kč. Měsíční příjem máme 50 tisíc a splátky kolem 6 000 Kč měsíčně. Moje otázka zní, jestli mi nějaká banka tuhle hypotéku poskytne nebo ne. A pokud by poskytla těch 90% z ceny, jestli na družstevní byt můžeme ještě dostat 10% například přes stavební spoření.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, zbytek je třeba financovat z vlastních zdrojů (nikoliv dalších úvěrů) nebo bance ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. V případě koupě družstevního bytu je třeba bance ručit jinou nemovitostí v OV (nekupujete si byt ale podíl v družstvu s právem byt užívat - proto bance nemůžete dát tento byt do zástavy, neb nebude Váš - zůstává v majetku družstva). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

JM

#9623, Prodej bytu a daně, Reality, 7.4.2020

Dobrý den, v rámci dědictví po zemřelém bratrovi zdědil otec v listopadu 2019 družstevní byt 1kk, který letos koncem února prodal. Měl by platit nějakou daň? Bylo nám zprostředkovatelem prodeje řečeno, že daň bude platit jen kupující. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti (4%) platí kupující. Pokud zemřelý bratr vlastnil byt po dobu min. 5 let, nebude Váš otec platit ani daň z příjmu (15% ze zisku - rozdíl mezi nabývací hodnotou a prodejní cenou bytu).

DS

#8586, Pronájem bytu a daně, Daně, 17.1.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak s ohledem na výši zaplacených daní, pojištění apod. je v mém případě nejlepší pronajmout byt. Mám družstevní byt, odkud se budeme stěhovat do domu a byt chci pronajmout (cca za 15 000 Kč měsíčně + poplatky). Jsem na rodičovské dovolené a ještě budu do konce června 2022. Je lepší pronajmout byt na Živnostenský list nebo jako fyzická osoba? Předem velice děkuji za odpověď!

Dobrý den,

určitě je výhodnější a jednodušší byt pronajmout jako fyzická osoba, kde platíte pouze daň ve výši 15% ze zisku a nic dalšího neřešíte. 

M

#8314, Převod bytu do OV a hypotéka, Reality, 18.12.2019

Dobrý den, partner je členem družstva a bude kupovat družstevní byt pomocí překlenovacího úvěru. Následně bude být převeden do OV a financován klasickou hypotékou. Chci se tedy zeptat, jestli je možné mě při převodu do OV zahrnout do hypotéky a do LV jako dalšího vlastníka. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

určitě to možné je. Abyste se stala spoluvlastníkem bytu, je třeba byt od družstva s přítelem koupit společně (kupní smlouva musí být psaná na oba) - nebo Vám později musí část bytu darovat. O hypotéku můžete nezávisle na vlastnické struktuře žádat dohromady. 

P

#7690, Družstevní byt a daň z příjmu, Reality, 9.10.2019

Dobrý den, v roce 2015 jsem na základě dědictví nabyl členský podíl v družstevním bytě. Před tím jsem zde měl trvalý pobyt od r. 1960. Nyní byt chci prodat, poněvadž jsem zároveň koupil nemovitost. Jak to tedy je z daní z příjmu v mém případě? (pozn. zůstavitel zemřel 8.2. 2015 - počítá se od tohoto data doba 5-ti let členství v družstvu?) Děkuji za odpověď

Dobrý den,

zatímco v případě bytu v osobním vlastnictví by se do lhůty 5 let započítala i doba vlastnictví zemřelého, u družstevního bytu se počítá pouze doba, po kterou jste byt vlastnil Vy (ode dne, kdy jste nabyl podíl v družstvu do svého majetku).

Články o Družstevní byt

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

… správný úvěr vybrat? V první řadě záleží na tom, na co ho potřebujete. Někteří poskytovatelé totiž nabízíspeciální účelové hypotékyna: chatu, družstevní byt nebo mobilní dům. Pokud se vás tedy některý z těchto příkladů týká, předem si ověřte,kde takovou hypotéku dostanete. A poté se z…

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka

…podmínky hypoték se zpřísňují. Řešením je nákupdružstevního bytu. Jenže i na něj potřebujete dost peněz. Stále víc lidí protohledá hypotéku na družstevní byt. Možností je několik. Hlavní výhodatakového bydlení je jasná – nákup družstevního bytu vyjde podstatně levněji nežnákup bytu do …

Představy o ideálním bydlení a jak je naplnit

Představy o ideálním bydlení a jak je naplnit

8.7.2013, Komerční sdělení

…emci o získání bydlení s pomocí hypotečního úvěru mohou vybírat znabídky na konkrétní účel – hypotéka na byt vosobním vlastnictví, hypotéka na družstevní byt, hypotéka na rodinný dům, Americká hypotéka (bezúčelová půjčka na cokoli), hypotéka na koupi pozemku, hypotéka na stavbu nebo re…Banky v ČR