Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Garáž

Garáž


Definice Garáž

Je stavba nebo místnost, která slouží převážně pro úschovu motorových vozidel.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Garáž

PD

#11679, Hypotéka pro partnery na společný byt, Hypoteční poradna, 5.11.2020

Dobrý den, plánujeme s partnerkou (vztah 16 let) koupit 2+kk byt 64 m2 se sklepem a garážovým stáním v Jesenici z roku 2018. Byt majitel prodává bez realitky za prodejní cenu 5 mil a sám má na byt ještě nesplacenou hypotéku. Na bytu je tedy zástavní právo. Byt bychom financovali hypotékou u jiné banky. Abychom na ni dosáhli, budeme žádat společně s partnerkou s tím, že bych 1 mil. korun uhradil z vlastních zdrojů a na zbylou částku bychom čerpali hypotéku. Měsíční splátky bychom platili s partnerkou na půl. Na katastru bychom byli uvedeni jako vlastníci oba. S partnerkou jsme se domluvili, že kdyby se v životě stala nějaká nepříjemná událost, jako je například rozchod, tak bychom byt prodali a z peněz, které bychom získali prodejem, by se mi vrátil 1 mil. Kč, který jsem do bytu vložil na začátku z vlastních zdrojů, partnerce by se vrátila polovina součtu všech měsíčních splátek, které vložila do financování a zbylý dluh bance bychom dorovnali z peněz získaných prodejem. Chtěl jsem se Vás zeptat jakým způsobem papírově ošetřit, že po mne partnerka jakožto poloviční vlastník v případě rozchodu nebude vyžadovat 500 tis. Kč tedy polovinu mého vlastního zdroje, který jsem do financování vložil, aby se nám otevřela cesta k hypotéce? Domluvili jsme se ústně, že by po mne částku 500 tis. nepožadovala, ačkoliv by právně mohla, protože bude poloviční vlastník bytu. Samozřejmě by se to dalo udělat tak, že na hypotéku bychom byli dva, ale vlastník bych byl pouze já, ale to mi nepřijde vůbec férové vůči partnerce. Poradíte mi prosím jak tuto domluvu ukotvit a případně existuje na to nějaký formální dokument? Chci se tímto jen pojistit, že kdyby se partnerka se mnou v budoucnu soudila o 500 tis. Kč (tedy polovinu mého vlastního zdroje, který jsem na počátku poslal bance jako zdroj vlastních peněz) v případě rozchodu, tak abych měl papírový důkaz, že jsme se takto domluvili. Děkuji Vám za pomoc.

Dobrý den,

ústní dohoda "když se rozejdeme, nechám ti z prodeje bytu o 1 mil. Kč více" je velmi špatnou zárukou. Je to prakticky nevymahatelné. Přitom se nabízí jednodušší a férovější řešení. Jestliže kupujete byt za 5 mil. Kč, Vy ze svého dáváte 1 mil. Kč a 4 mil. Kč bude společná hypotéka splácená na půl, pak si byt kupte v poměru nikoliv 50:50 ale 60:40. Vy budete platit 60% kupní ceny bytu a měl byste tedy vlastnit 60% bytu. 

Nezapomeňte, že za společnou hypotéku ručíte společně a nerozlučně (a to i v případě rozchodu). Pokud by partnerka přestala splácet svoji polovinu, musel byste celou splátku hradit Vy. A partnerka by nadále vlastnila 40% bytu. 

TT

#11380, Koupě rozestavěného domu na hypotéku, Hypoteční poradna, 30.9.2020

Dobrý den, chceme si s přítelem koupit rodinný dům za 6 milionů. Dům však je uvnitř nedokončen. Nejsou zde podlahy, obklady, jsou pouze ve sklepě. Tato novostavba je tedy zatím nezkolaudovaná. K domu náleží i garáž spolu s menším dvoupodlažním domkem (přístavkem), který je hotov. Tento "pozemek" je dohromady v katastru veden jako zastavěná plocha a nádvoří a v sekci "součástí je stavba" je uvedeno objekt k bydlení. K celému náleží ještě zahrada s příjezdovou cestou. Mám tedy dva dotazy: 1) Je vůbec možné si na tento dům vzít hypotéku, když jeho "nejhodnotnější " část je nezkolaudovaná? 2) Kdyby hypotéka byla možná, lze si vzít hypotéku na větší částku, abychom mohli peníze použít na dodělání vnitřních prostor, nebo bychom si museli vzít k hypotéce ještě úvěr na jejich dokončení? Děkuji

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Při dodržení tohoto pravidla je možné čerpat hypotéku na koupi nedostavěné nemovitosti i na dostavbu nemovitosti. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

JP

#10662, Získám hypotéku?, Hypoteční poradna, 9.7.2020

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na schválení hypotéky a v jakých očích mě uvidí banka, když si zažádám o hypotéku na byt v Brně ve výši cca 4 mil Kč. Moje čisté příjmy jsou 30 000 Kč z pronájmů mých 5 bytů a garáže, nejsem zaměstnán ani nepodnikám. Příjmy z pronájmů přiznávám, nemám žádné dluhy. Jsem ochotný ručit kromě kupovaného bytu v Brně i jedním ze svých bytů. Taktéž se chci zeptat, zda v tomto případě dosáhnu na 100% hypotéku. Nemám zatím s hypotékami zkušenosti, proto budu vděčný za co nejvíce informací. Toto je pouze nezávazný dotaz, nestojím o nabídky hypoték. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, tedy je třeba financovat 10-20% z vlastních zdrojů nebo ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. Příjmy z pronájmu banky uznávají. Přestože ČNB během posledních měsíců zrušila závazné podmínky DTI a DSTI, většina bank Vám neumožní ze svého příjmu dávat na splátky úvěrů více než 45-50%. Splátka hypotéky ve výši 4 mil. Kč na 30 let bude kolem 15 000 Kč, tedy příjem 30 000 Kč by nemusel stačit (zejména, je-li 100% příjmu z pronájmů). 

MM

#10346, Prodej garáže, Reality, 6.6.2020

Dobrý den, uvažujeme o prodeji garážového stání, které nyní pronajímáme. Nájemnice (je zároveň vlastníkem bytu v domě) má o koupi zájem, takže přednostní právo SVJ by bylo splněno. Co však řešíme je, jak lze prodat předmětnou garáž, když je součástí nemovitosti, našeho bytu (kde bydlí osoba blízká), který je ovšem na hypotéku. Nedávno jsme tuto hypotéku refinancovali a hodnota bytu (s garáží) byla zjištěna o 50% vyšší než původní hypotéka. Ručení by tedy mělo být v pořádku i bez garáže. Ráda bych se tedy zeptala, zda tu jsou ještě další specifika, která bychom měli znát, podle toho se pro prodej případně rozhodneme. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

přijde na to, jak je garáž (nebo garážové stání) zapsána v katastru. Oboje může být zapsáno jako samostatná jednotka nebo se může jednat o prostor patřící SVJ, na který má konkrétní byt právo výhradního užívání. Je-li garáž samostatnou jednotkou kterou má v zástavě banka za hypotéku, pak Vám banka možná do katastru zapsala věcné břemeno zákaz zcizení, které znemožňuje prodej (garáž se zástavním právem by se stejně nikdo nekoupil). Banka by tak musela souhlasit s vyvázáním garáže ze zástavy. 

Uváhu jestli garáž prodat nebo si ji ponechat bych ale viděl spíše z jiného než technického úhlu pohledu výše. 

1) Potřebujete nutně peníze z prodeje garáže? Jestli ne, není důvod prodávat (nemovitosti považuji za jednu z nejlepších investic, ale samozřejmě záleží na lokalitě).

2) Výnos z nájmu a rentabilita investovaných peněz bývá vyšší než u nájmu bytu (porovnejte si roční nájem z garáže děleno prodejní cenou garáže s ročním nájmem z bytu děleno prodejní cenou bytu).

3) Garáž může zvyšovat hodnotu bytu. 

A

#10310, Banka nechce vrátit peníze zaslané na špatný účet, Platba, 2.6.2020

Dobry den preji, zkusim napsat dotaz, budu rad kdyz mi nekdo odpovi, poradi. Podal jsem v CS vyzvu neopravnenemu prijemci platby (formular, stahnul, vyplnil, poslal doporucene.), po mesici jsem se tedy zeptal kdy dostanu odpoved na moji vyzvu. K prekvapeni jsem musel jeste poslat kopii podaciho listku, tak jsem ho poslal. Bavime se o lednu, resp. pisu o lednu 2020. Od te doby si pisu s nejakou zenskou od teamu ombudsmana CS a je uz cerven 2020 a odpoved nemam. Mimo protokol mam nekdy dojem, ze si z lidi delaji srandu. Komunikaci mam mailovou. Vysledek by mel byt, ze dostanu odpoved, ze majitel uctu neopravnene prijate platby nereaguje (nebo cokoliv) od KB. Pak bych mohl pozadat o sdeleni info o majiteli uctu v KB za poplatek 300 Kc plus DPH. Odpoved od KB nemam, tedy nemuzu pozadat o info o majitelu uctu. CS mi pise, ze mi nemuzou pomoci, protoze oni odeslali moji vyzvu KB (kopii mam). Co jeste muzu udelat vic? V pripade ze mi KB odesle odpoved, ze majitel uctu neopravnene prijate platby nereaguje (podam zadost o sdeleni ident. udaju a dolozim svoji chybu, meli by mi to vydat, poslat). Ale jak a komu si postezovat na CS ze nepomuze mne jako klientovi? Popravde, jejich odpovedi jsou usmevne. Doslova, ze nemuzou nic udelat, jen pozadali KB o doruceni moji vyzvy. Tak nechapu proc CS nevadi, ze KB na oficialni zadost nereagovala. Mi to pak prijde, ze jako klient CS jsem jim volnej, protoze mi ani nenapisou, ze KB nereaguje. Dyt jsou to moje penize, ktere mi oni jako spravuji.  Poradte, komu si stezovat na CS. Fakt jen CNB a treba Cerne ovce? Od prosince 2019 do cervna 2020 nemam odpoved, abych mohl pozadat o info o majiteli uctu a pak to doresit. A je fakt jedno o jakou sumu jde, prece vyssi princip zakona mravniho. 

Dobrý den,

banky nejsou oprávněny komukoliv brát peníze z účtu (nemohou stornovat vaši platbu, kterou jste omylem odeslal na chybné číslo účtu - nemohou vám tyto peníze vrátit). Banka Vám může pomoci pouze tak, že na Vaši žádost oficiálně vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, musíte ho žalovat pro bezdůvodné obohacení. 

Stěžovat si ČNB či případ posílat do Černých ovcí je zbytečné, protože banka Vám opravdu nemůže více pomoci. Je to jako kdybyste si koupil nové auto, zaparkoval ho omylem do sousedovy garáže, soused Vám auto odmítl vydat zpět a Vy byste chtěl po prodejci aut, aby to za Vás řešil. Prodejce aut nemůže přijít vypáčit sousedovi garáž a auto Vám vrátit (ani není oprávněn řešit spor, jestli jste auto vydal sousedovi omylem či dobrovolně) - toto vše musíte řešit Vy soudní cestou.

Články o Garáž

Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

12.10.2020, Hypotéka

…ha domu či bytu nebo výměra pozemku. A hodnotu zvyšuje takénapříklad dobrý technický stav budovy nebo fakt, že je u domu bazén čisamostatně stojící garáž. Samozřejmě záleží i na dispozicích nemovitostinebo na použitých materiálech a technologiích. Při odhadu ceny nemovitosti pro hypotéku jedůl…

7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním

7 největších mýtů a omylů, které kolují o havarijním pojištěním

31.8.2020, Pojištění

… vybrat z předpřipravených balíčků, ale často si můžete sami zvolit, jakárizika chcete pokrýt. Pokud tedy s autem jezdíte jen ve městě aparkujete v garáži, můžete vynechat například pojištění proti srážce se zvěří. 3. Havarijko musím mít u stejné pojišťovnyjako povinné ručeníAni toto zdaleka ne…

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

23.3.2020, Pojištění

…je v 9. patře, se zase nemusíte bát, že vám na balkon spadne strom. Netýká se to ale jen nemovitostí. Pokud máteauto každou noc v dobře zabezpečené garáži, riziko, že ho poničí vandalové, jeminimální. A zbytečně byste za něj připláceli. Stejně tak si dejte pozor, abyste nepodcenilireálně hrozíc…

Jedete na zimní dovolenou autem? Nezapomeňte na správné pojištění

Jedete na zimní dovolenou autem? Nezapomeňte na správné pojištění

30.12.2019, Pojištění

…y myslet předem. Samozřejmě platí, že čím víc rizik chcete pokrýt, tím dražšípojistka bude. Proto si rozmyslete, co opravdu potřebujete. Například ugarážovaného auta není příliš velké nebezpečí, že ho poškodí vandalové. Tudížse bez takového pojištění často obejdete. Dejte pozor na územníplatnos…

5 věcí, které nesmí chybět v pojištění nemovitosti

5 věcí, které nesmí chybět v pojištění nemovitosti

11.9.2019, Pojištění

…ky, že kanály nestihlymnožství vody pojmout a ulice se ocitly pod vodou. Voda a bahnosplavené z parků i okolních polí pak zatopily spoustu sklepů a garáží. Pokudobyvatelé těchto měst žádné pojištění neměli, anebo byli pojištění jen protipovodni, nedostali od pojišťovny ani korunu. Přívalové deš…Banky v ČR