Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Patro

Patro


Definice Patro

Je možné také nazývat jako podlaží a jedná se o označení úrovně stavby. Patra můžeme  dělit například na suterén, který je pod úrovní země, dále je přízemí, které je v úrovni země a pak máme vyšší úrovně a to 1. patro, 2. patro atd...


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Patro

M

#11890, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 24.11.2020

Pokračování dotazu č. 11889: Děkuji za odpověď. Pokusím se upřesnit. Jde o to, že děti jsou nezletilé (obě ZTP/P). Mám za to, že pokud by se s manželkou něco stalo, měl by nárok on zažádat si o děti do vlastní péče. Je zapsaný v rodném listě děti. Tím pádem by měl přístup k majetku, který by se dělil mezi mne jako manžela a mezi děti po manželce. Pokud by si on zažádat o děti do vlastní péče a soud by mu vyhověl, dělilo by se tedy majetek a všechno ostatní nově mezi mnou a bývalým manželem jakožto biologickým otcem?

Dobrý den,

exmanžel Vaší manželky není přímým zákonným dědicem a dědit nebude. To by mu Vaše manželka musela majetek odkázat dobrovolně v závěti. Ze zákona by dědil pouze tehdy, pokud by nejprve umřela Vaše manželka (majetek by přešel na její děti) a následně by umřely i děti (pak by ze zákona dědil jejich biologický otec).

Po úmrtí manželky by si samozřejmě mohl vzít své děti do vlastní péče jejich otec. I tak by ale zděděný majetek byl stále dětí a on by s ním mohl nakládat výhradně ve prospěch dětí. Také je třeba rozlišovat mezi ZTP/P a nesvéprávností (za nesvéprávného jedná soudem stanovený opatrovník, za ZTP/P nikoliv). 

Nejjednodušší je sepsat závěť, kde si přesně stanovíte, jak má být s majetkem naloženo. Nemusíte pak řešit "coby kdyby". 

JV

#11789, Proč se banka nestará o občany v nouzi, Půjčka, 15.11.2020

Zdravím, přítelkyně přišla kvůli koronaviru ještě před létem o práci a nebyla od této doby schopna platit nájem. Je nějaká možnost převést dluh za nájem do banky s tím, že by si odložila splátky do ledna? Do práce nastupuje až v prosinci a neví jak tuto situaci vyřešit. Přítelkyně teď bydlí u mě a bojím se možné exekuce na mou adresu, nevím jak tuto situaci vyřešit a tohle je jediné možné řešení. Pokud to není možné, tak mě mrzí, že během krize se nejsou schopny banka ani stát postarat o občana v nouzi. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka není zaopatřovací ústav. Jedná se o instituci, která na jedné straně půjčuje lidem peníze a na straně druhé si u ni jiní lidé peníze ukládají. Je to vlastně velmi závažná záležitost, neboť banka nepůjčuje lidem své vlastní peníze, ale peníze jiných lidí. Proto je fungování banky velmi přísně regulováno. Poskytování půjček se řídí např. Zákonem o spotřebitelském úvěru, který výslovně zakazuje půjčování peněz klientům, kteří nemají na splácení. Nemůžete se tak zlobit na banku, že nechce vaší přítelkyni bez práce půjčit peníze nebo za ni dokonce převzít dluhy na nájemném (to je již zcela absurdní myšlenka). Tímto jednáním by banka porušila platnou legislativu. A co by tomu řekli ostatní lidé, kteří si své těžce vydělané peníze u banky uložili? 

Je to stejné, jako kdyby na nájem neměl Váš soused a chtěl po Vás, abyste za něj převzal jeho dluhy. Vy byste mu své peníze nedal a ještě byste musel poslouchat, jak je mu líto, že se nejste schopen postarat o spoluobčana v nouzi.

O občany v nouzi se stará stát. Při ztrátě zaměstnání je třeba se registrovat na Úřadu práce, který vyplácí podporu v nezaměstnanosti. Dále je možné pobírat velmi široké spektrum sociálních dávek (doplatek na bydlení, mimořádnou pomoc v nouzi, životní minimum, přídavky na děti, atd.). Určitě tedy není možné skončit zcela bez příjmu. 

JC

#11726, Jak získat přístup k účtu nesvéprávného?, Běžný účet, 10.11.2020

Dobrý den, matka mého manžela je dlouhodobě v domově důchodců - alzheimer centru. Dispoziční právo k jejímu účtu měl manželův bratr, který z něj hradil poplatky za léčbu. Nyní manželův bratr náhle zemřel. Jak máme postupovat, aby manžel získal dispoziční právo a mohl nadále platit poplatky za pobyt matky v domově důchodců? Matka je těžce postižena nemocí a nevím, pokud bude potřeba její podpis, zda to zvládne. Děkuji

Dobrý den,

jsou 2 možnosti. Pokud je matka ještě při síle a smyslech, zajděte s ní na nejbližší pobočku banky a nechte manželovi zapsat dispoziční právo k jejímu účtu. Jestliže již toto není možné, nezbude Vám než požádat soudní cestou o zbavení svéprávnosti a ustanovení opatrovníka. Opatrovník pak bude matku zastupovat v právních a finančních záležitostech (dostane přístup k jejímu účtu).

VH

#11529, Dědictví a peníze pro neplnoletého, Osobní a rodinné finance, 20.10.2020

Dobrý den, před 8 lety zdědil můj syn po svém otci peníze, který zemřel. Soud to vinkuloval na účet který jsme mu udělali. Teď je synovi 15 let. Může zažádat u soudu o zrušení vinkulace? A jak to má udělat? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

přijde na to, jaké podmínky uvolnění peněz stanovil soud. Doporučuji prostudovat rozhodnutí opatrovnického soudu, kde by mělo být vše popsáno.

HP

#11130, Hypotéka a dědictví, Hypoteční poradna, 3.9.2020

Dobrý den, loni mi zemřel manžel. Měli jsme spolu dvě děti a hypotéku na byt, kde jsme byli jako spoludlužníci. Měli jsme ještě auto a dvě motorky. Opatrovnický soud zamítl dědictví dětí z důvodu hypotéky a dědictví přešlo na jeho rodiče. Dědictví už se táhne druhým rokem. Rodiče se pořád nevyjádřili. Já pořád platím hypotéku, náklady na byt, pojištění na motorová vozidla, protože jako dědic musím. S dětmi jsme se odstěhovali a už nemám na to, abych nadále vše platila. Jsem sama na dvě děti a nemam tolik peněz, abych platila všechno. Jsem v bezvýchodné situaci. Poradíte, co dělat? Ukončení dědictví se ani neblíží. Pořád to právník jeho rodičů oddaluje a nebere to konce. A já jsem už zoufalá. Děkuji

Dobrý den,

s tímto jednáním ze strany rodičů Vašem manžela bohužel nic nenaděláte. Lidsky nepochopitelné. Navíc protahování dědického řízení poškozuje všechny dědice (tedy i rodiče Vašeho manžela). Nemáte-li peníze na provoz auta a motorek, můžete SPZ uložit do depozitu (nebudete mít pak povinnost platit povinné ručení). Ohledně hypotéky doporučuji jednat s bankou. Řešením může být, že přestanete splácet a banka nemovitost prodá (má na ni zástavní právo). Výtěžek z prodeje se použije na doplacení dluhu u banky a zbytek bude předmětem dědického řízení.

Články o Patro

Jen jedno spoření nebo malý výnos. Podívejte se na 6 největších mýtů o stavebním spoření

Jen jedno spoření nebo malý výnos. Podívejte se na 6 největších mýtů o stavebním spoření

25.12.2019, Spoření

…tejen tak manipulovat. Jestli je chcete vybrat, musí se na tom shodnout všichnizákonní zástupci nezletilého. Když se nedohodnou, řeší vybrání úsporopatrovnický soud. A jakmile je vašemu synovi nebo dceři 18 let, rozhoduje o stavebnímspoření sám. 6. Peníze můžu použítjen na bydleníJakmile úspory…

Vkladní knížka a stavební spoření

Vkladní knížka a stavební spoření

11.10.2017, Spoření

…li o státní podporu. Výpovědní lhůta spoření činí3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána. Od loňského roku mohourodiče opět svobodně rušit smlouvy svých dětí bez posvěcení opatrovnickéhosoudu (po uplynutí vázací lhůty 6 let).

Velké porovnání spoření – říjen 2016

Velké porovnání spoření – říjen 2016

9.10.2016, Spoření

…sjednat u Modré pyramidy či Wüstenrot, pro seniory u Modré pyramidy, všem ostatním u České spořitelny. Od 4/2016 již není třeba souhlas opatrovnického soudu pro zrušení dětského stavebního spoření po uplynutí 6 let.

Stavební spoření zpátky ve hře?

Stavební spoření zpátky ve hře?

10.6.2016, Spoření

…a rodiče mají velmi limitované možnosti dispozice. Jinak řečeno, po doběhnutí 6 let je velmi nesnadné peníze zdětského spoření získat bez souhlasu opatrovnického soudu, což je papírování, kterému je záhodno se vyhnout. Dětem je rozumné nezakládat stavební spoření dříve než 6 let před dovršením …

Rozúčtování topných nákladů 2016

Rozúčtování topných nákladů 2016

3.12.2015, Reality

…ané poměrovými měřidly) a je upravena o polohovou korekci a korekci min./max. spotřeby. Polohová korekce:zohledňuje krajní byty (přízemí, poslední patro, atd.) a světové strany (sever, jih, atd.). Méně výhodné polohy (sever přízemí, atd.) mají skutečnou spotřebu korigovánu směrem dolů (obvykle…Banky v ČR