Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Patro

Patro


Definice Patro

Je možné také nazývat jako podlaží a jedná se o označení úrovně stavby. Patra můžeme  dělit například na suterén, který je pod úrovní země, dále je přízemí, které je v úrovni země a pak máme vyšší úrovně a to 1. patro, 2. patro atd...


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Patro

HP

#11130, Hypotéka a dědictví, Hypoteční poradna, 3.9.2020

Dobrý den, loni mi zemřel manžel. Měli jsme spolu dvě děti a hypotéku na byt, kde jsme byli jako spoludlužníci. Měli jsme ještě auto a dvě motorky. Opatrovnický soud zamítl dědictví dětí z důvodu hypotéky a dědictví přešlo na jeho rodiče. Dědictví už se táhne druhým rokem. Rodiče se pořád nevyjádřili. Já pořád platím hypotéku, náklady na byt, pojištění na motorová vozidla, protože jako dědic musím. S dětmi jsme se odstěhovali a už nemám na to, abych nadále vše platila. Jsem sama na dvě děti a nemam tolik peněz, abych platila všechno. Jsem v bezvýchodné situaci. Poradíte, co dělat? Ukončení dědictví se ani neblíží. Pořád to právník jeho rodičů oddaluje a nebere to konce. A já jsem už zoufalá. Děkuji

Dobrý den,

s tímto jednáním ze strany rodičů Vašem manžela bohužel nic nenaděláte. Lidsky nepochopitelné. Navíc protahování dědického řízení poškozuje všechny dědice (tedy i rodiče Vašeho manžela). Nemáte-li peníze na provoz auta a motorek, můžete SPZ uložit do depozitu (nebudete mít pak povinnost platit povinné ručení). Ohledně hypotéky doporučuji jednat s bankou. Řešením může být, že přestanete splácet a banka nemovitost prodá (má na ni zástavní právo). Výtěžek z prodeje se použije na doplacení dluhu u banky a zbytek bude předmětem dědického řízení.

J

#10886, Pozbytí svéprávnosti, Osobní a rodinné finance, 4.8.2020

Dobrý den, bratr leží v Léčebně dlouhodobě nemocných z důvodu nemoci kde není šance na zlepšení. Nemůže chodit a ani není schopný cokoli řešit co se týče úředních záležitostí. Jak mohu získat dispoziční právo k jeho účtu? Jde o to, aby měl zaplacené všechny poplatky a nejspíš mu ještě běží i hypotéka. Jde mi o to, aby někde nevznikaly dluhy, ze kterých bychom se pak nemuseli dostat. Děkuji

Dobrý den,

v takovémto případě by bylo nejlepší Vašeho bratra soudně zbavit svéprávnosti a stanovit mu opatrovníka, který by za něj jednal v právních otázkách (hospodařil s jeho účtem coby disponent, atd.). Jinak se k jeho účtu nedostanete.

K

#10831, Rozdělení domu na bytové jednotky, Reality, 29.7.2020

Dobrý den, je rozdělení domu na bytové jednotky složité a nákladné?

Dobrý den,

přijde na to, jak je rodinný dům koncipován a lze-li ze stavebně technického hlediska rozdělit na samostatné bytové jednotky. Pokud ano (např. každé patro představuje jeden byt), pak Vám právník za úplatu vypracuje tzv. Prohlášení vlastníků, ve kterém se bytové jednotky vymezí a katastr Vám na základě tohoto dokumentu byty zapíše. Náklady jsou zcela zanedbatelné v porovnání se ziskem (2 samostatně zapsané bytové jednotky mají vyšší hodnotu než 1 dům).

#10593, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 2.7.2020

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli má můj bratranec nárok na dědictví po společné babičce (dědictví jako takové, které se řeší u notáře, je zhruba 43 000 Kč, od toho se odečte pohřeb atd, zbytek se bude dělit na půl s mým otcem, tohle bude konečná pro dědické řízení). Jde mi o to, že můj bratranec chce vše soudem a Policií napadnout následovné: Moje babička byla od 1.8. 2018 hospitalizována na PL a dne 4.3. 2020 zemřela. On chce napadnout tuto dobu, účty a řešit důchody za tohle období, kam odcházely, a co se stalo s penězi. Na účet kam chodil důchod mojí babičky, měl dispoziční právo můj otec, který peníze vybíral a platilo se z toho inkaso a některé výlohy na PL a léky (inkaso bylo psáno na moji babičku). Zhruba půl roku před babiččinou smrtí bylo rozhodnuto soudem o její zbavení svéprávnosti, a zvolený opatrovník byla moje matka. Jde o to, jestli nedošlo z naší strany, mých rodičů, kteří disponovali s důchodem (můj otec byl disponentem účtu) mojí babičky za jejího života v období kdy ležela na Psychiatrické léčebně (PL) k ZPRONEVĚŘE těchto důchodů, které chce můj bratranec právě napadnout soudem. A nárokuje si polovinu těchto peněz za tohle období. A také jestli má nárok vědět co se s důchody za tohle období dělo. A také jestli si může vyžádat výpisy z tohoto účtu za období od 1.8.2018 do 4.3.2020 (neměl žádné dispoziční právo k účtu). Jestli nebyl porušen nějaký zákon ze strany mých rodičů při nakládání s těmito důchody a nešlo o tu ZPRONEVĚRU těchto peněz, o kterou si právě můj bratranec myslí že by mohlo jít. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předmětem dědictví je stav peněz na účtu k datu úmrtí (ne důchody pobírané několik let před úmrtím). Z důchodu si zůstavitel (nebo jeho opatrovník) platil náklady na živobytí, což je naprosto v pořádku. Určitě není možné nárokovat polovinu peněz z důchodů za poslední 2 roky před úmrtím. Požadavek Vašeho bratrance je zcela absurdní. 

Jsou samozřejmě případy, kdy se část příbuzenstva snaží poškodit ostatní potenciální dědice a převádějí peníze zůstavitele těsně před úmrtím na své účty. Takovéto transfery peněz (např. stotisícové částky několik měsíců před úmrtím) lze napadnout, nicméně to pravděpodobně nebude Váš případ.

KK

#10524, Koupě domu na hypotéku dětem, Hypoteční poradna, 23.6.2020

Dobrý den, chtěli bychom s manželem napůl koupit dětem dům, který by by byl psán na ně (napůl). Je možné si na část hodnoty vzít hypotéku, i když nebudeme ani jeden vlastníkem domu, avšak já budu s dětmi v domě bydlet? Budu uživatelem domu a budu zde mít i trvalé bydliště. Děkuji.

Dobrý den,

toto příliš nedává smysl, neboť byste si nemohla ani uplatňovat slevu na dani za zaplacené úroky z hypotéky (na to má nárok jen majitel domu a účastník úvěrové smlouvy). Navíc nejsou-li děti plnoleté, pak byste měli výrazně ztížené nakládaní s jejich majetkem a veškeré právní úkony (o všem by musel rozhodovat opatrovnický soud).

Jinak myšlenka "dětem místo spoření peněz koupit dům" je velmi správná, úspory tak ochráníte před inflací/znehodnocením. Doporučuji Vám dům koupit s manželem do SJM a nemovitost předat dětem až později. 

Články o Patro

Jen jedno spoření nebo malý výnos. Podívejte se na 6 největších mýtů o stavebním spoření

Jen jedno spoření nebo malý výnos. Podívejte se na 6 největších mýtů o stavebním spoření

25.12.2019, Spoření

…tejen tak manipulovat. Jestli je chcete vybrat, musí se na tom shodnout všichnizákonní zástupci nezletilého. Když se nedohodnou, řeší vybrání úsporopatrovnický soud. A jakmile je vašemu synovi nebo dceři 18 let, rozhoduje o stavebnímspoření sám. 6. Peníze můžu použítjen na bydleníJakmile úspory…

Vkladní knížka a stavební spoření

Vkladní knížka a stavební spoření

11.10.2017, Spoření

…li o státní podporu. Výpovědní lhůta spoření činí3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána. Od loňského roku mohourodiče opět svobodně rušit smlouvy svých dětí bez posvěcení opatrovnickéhosoudu (po uplynutí vázací lhůty 6 let).

Velké porovnání spoření – říjen 2016

Velké porovnání spoření – říjen 2016

9.10.2016, Spoření

…ednat u Modré pyramidy či Wüstenrot, pro seniory u Modré pyramidy, všem ostatním u České spořitelny. Od 4/2016 již není třeba souhlas opatrovnického soudu pro zrušení dětského stavebního spoření po uplynutí 6 let. 

Stavební spoření zpátky ve hře?

Stavební spoření zpátky ve hře?

10.6.2016, Spoření

…a rodiče mají velmi limitované možnosti dispozice. Jinak řečeno, po doběhnutí 6 let je velmi nesnadné peníze zdětského spoření získat bez souhlasu opatrovnického soudu, což je papírování, kterému je záhodno se vyhnout. Dětem je rozumné nezakládat stavební spoření dříve než 6 let před dovršením …

Rozúčtování topných nákladů 2016

Rozúčtování topných nákladů 2016

3.12.2015, Reality

…ané poměrovými měřidly) a je upravena o polohovou korekci a korekci min./max. spotřeby. Polohová korekce:zohledňuje krajní byty (přízemí, poslední patro, atd.) a světové strany (sever, jih, atd.). Méně výhodné polohy (sever přízemí, atd.) mají skutečnou spotřebu korigovánu směrem dolů (obvykle…Banky v ČR