Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Podílové spoluvlastnictví

Podílové spoluvlastnictví

Definice Podílové spoluvlastnictví

Je vlastnictvím jedné věci více osobami, kdy každý ze spoluvlastníků má k věci určitý podíl. Tyto podíly mohou být různé a vyjadřují to, z jaké části je věc majetkem každého spoluvlastníka, s čímž je spojeno také to, v jakém rozsahu může o věci rozhodovat. O běžných záležitostech mohou rozhodnout majitelé nadpoloviční většinou podílů, důležitější rozhodnutí činí spoluvlastníci s ještě větším podílem, popřípadě jednomyslně. Podílové spoluvlastnictví lze zrušit odkoupením jedním z vlastníkům, převodem jiné osobě anebo dražbou, přičemž toto může na základě návrhu spoluvlastníka nařídit i soud. 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Podílové spoluvlastnictví

TK

#13745, Podílové spoluvlastnictví garážového stání, Reality, 4.4.2021

Dobrý den, v okolí mého bydliště developer zahájil výstavbu garážového domu. Garáže budou na prodej ve formě podílového spoluvlastnictví, nebo ve společenství vlastníků jednotek. Druh vlastnictví bude znám v konečné smlouvě. Ve smlouvě budoucí jsou však zatím tyto dvě neurčené varianty. Pokud by nastala ta "horší" varianta, což je podílové spoluvlastnictví. Zajímá mne, pokud bych případně v budoucnu prodával byt a k němu bych přiřadil garáž, aby cena bytu šla nahoru, musel bych nejprve nabídnout svůj podíl (garáž) ostatním spoluvlastníkům? Garáž a byt nejsou v jednom domě. Garáž je oddělena od domu zhruba 300 m. Pokud bych chtěl garáž v podílovém spoluvlastnictví dát do zástavy, potřebuji souhlas všech podílových vlastníků? Pokud někdo z podílových vlastníků, má dluhy a exekuci, promítne se exekuce do podílů ostatních vlastníků tak, že vlastníci mohou přijít o garáže, ačkoliv jsou v tom naprosto nevinně? Děkuji

Dobrý den,

se svým podílem (garážové stání v podílovém vlastnictví) můžete nakládat zcela dle své libovosti. Můžete ho prodat bez souhlasu ostatních. Exekuce vedené proti ostatním majitelům se vašeho podílu nikterak netýkají. Dříve zde bylo zavedené předkupní právo pro ostatní podílníky, ale to již bylo zrušeno pro nepraktičnost. 

M

#11003, Podílové spoluvlastnictví, Reality, 18.8.2020

Dobrý den, byli jsme tři spoluvlastníci nemovitosti. Bohužel 25% podílu bylo nedobrovolně vydraženo. Nyní nový majitel po nás vyžaduje, abychom vyklidili nemovitost. S tím nesouhlasíme a nevidím důvod, proč bychom měli vyklízet celou nemovitost. Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a nebyla striktně rozdělena podle spol. podílů. Podíly získali spoluvlastníci v dědickém řízení. Jak nyní postupovat při rozdělení nemovitosti, pokud by nový majitel chtěl nemovitost užívat jak tvrdí, budou dotčena práva ostatních vlastníků jako mne a mojí ženy. Musela by se nemovitost přestavět, aby nový majitel mohl svůj podíl užívat. Nedovedu si představit s cizím člověkem sdílet jednu domácnost. Může nový majitel vstoupit do nemovitosti násilně, když zatím není určeno, jak bude nemovitost rozdělena a novému majiteli určeno 25% kterou může obývat? Nový majitel chce abychom jsme se odstěhovali a nemovitost se prodala. Svoji většinovou část mu nechci vyklízet a ani ho pouštět do nemovitosti. Chci se obrátit na soud, ale mám obavy, aby v naší nepřítomnosti nevstoupil do nemovitosti. Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

nemovitost nyní vlastníte s novým majitelem společně. Vy ani on nemáte právo na výhradní užívání konkrétní části nemovitosti, vše užíváte dle domluvy společně. Nový majitel má právo na zpřístupnění své nemovitosti (pokud mu ji nezpřístupníte dobrovolně, může o asistenci požádat Policii ČR). Dělení bytové jednotky by bylo možné jen za souhlasu všech vlastníků nemovitosti a jen pokud by to bylo technicky možné (např. s ohledem na nosné stěny, rozvody, atd.). 

Bydlet s cizím člověkem v jednom bytě pravděpodobně nechcete. Ze zákona Vás nikdo nemůže nutit setrvávat v podílovém spoluvlastnictví, tedy můžete požádat soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví (soud oběma vlastníkům nabídne možnost vyplatit druhého, a pokud s tímto nebudete souhlasit, nařídí se prodej bytu). Chcete-li v bytě zůstat, doporučuji Vám nabídnout druhému vlastníkovi odkup jeho podílu. 

K

#10811, Refinancování hypotéky, Hypoteční poradna, 28.7.2020

Dobry den, v rodinnem dome bydlime s bratrem, oba mame hypoteku u stejne banky, ale bratr chce od te stejne banky odejit a refinancovat hypoteku u jine banky. Dotaz zni, zda musime taky zmenit banku nebo muze odejit jen bratr a ja zustanu u sve banky nebo musim prejit s bratrem k te stejne bance. Dekuji

Dobrý den, 

kdo vlastní nemovitost (Vy, on, oba podílově), jak máte sepsané úvěrové smlouvy (oba dva společný úvěr nebo každý máte svůj úvěr zvlášť) a jak je dům členěn (podílové spoluvlastnictví celého domu nebo je dům rozdělen na bytové jednotky)?

GK

#10738, Refinancování hypotéky, Hypoteční poradna, 20.7.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na případné refinancování. V domě bydlíme s bráchou a oba máme úvěr u stejné banky. Brácha si chce udělat refinancování úvěru a přejít k jiné bance. Může přestoupit sám nebo musíme oba přestoupit k jiné bance? Děkuji

Dobrý den,

kdo vlastní nemovitost (Vy, on, oba podílově), jak máte sepsané úvěrové smlouvy (oba dva společný úvěr nebo každý máte svůj úvěr zvlášť) a jak je dům členěn (podílové spoluvlastnictví celého domu nebo je dům rozdělen na bytové jednotky)?

MZ

#10377, SVJ a změna dispozic bytového domu, Reality, 9.6.2020

Dobrý den, prosím o radu ohledně hypotéky a změny prohlášení vlastníka u bytového domu. V našem bytovém domě je 8 bytových jednotek. K rozdělení došlo již v roce 1992. Jeden z vlastníků bytu bude realizovat rozšíření svého bytu půdní vestavbou - z původních společných prostor bylo odebráno 30 m2. Bude jimi rozšířena jedna bytová jednotka. Všichni jsme s tím souhlasili - již proběhlo vše na stavebním úřadě, pan majitel rozšiřované jednotky má již vydáno i stavební povolení. Potřebovali bychom dát po právní stránce celou věc do pořádku a novou situaci zapsat i do KN. 3 bytové jednotky jsou zastaveny ve prospěch bank (byly pořízeny na hypotéky). Jak prosím postupovat dále - v pohledu k bankám? A mohla bych požádat i o stručný popis jak postupovat s KN? Moc děkuji za pomoc a přeji hezký den.

Dobrý den,

jsou-li bytové jednotky ve výhradním osobním vlastnictví majitelů (nejedná se o podílové spoluvlastnictví celého domu), pak SVJ vztahy "banka-majitel bytové jednotky" vůbec neřeší (majitelé bytů ručí za hypotéky svými byty - kterým sice náleží část společných prostor, ale věcné břemeno zástavy je zapsané jen u bytů). 

Ohledně KN - bude třeba vypracovat nové prohlášení spoluvlastníků, ve kterém bude reflektován nový stav společných prostor a rozdělení bytových jednotek.Banky v ČR