Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Podílové spoluvlastnictví

Podílové spoluvlastnictví

Definice Podílové spoluvlastnictví

Je vlastnictvím jedné věci více osobami, kdy každý ze spoluvlastníků má k věci určitý podíl. Tyto podíly mohou být různé a vyjadřují to, z jaké části je věc majetkem každého spoluvlastníka, s čímž je spojeno také to, v jakém rozsahu může o věci rozhodovat. O běžných záležitostech mohou rozhodnout majitelé nadpoloviční většinou podílů, důležitější rozhodnutí činí spoluvlastníci s ještě větším podílem, popřípadě jednomyslně. Podílové spoluvlastnictví lze zrušit odkoupením jedním z vlastníkům, převodem jiné osobě anebo dražbou, přičemž toto může na základě návrhu spoluvlastníka nařídit i soud. 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Podílové spoluvlastnictví

MB

#9720, Vypořádání podílového spoluvlastnictví a daň z nabytí nemovitosti, Reality, 15.4.2020

Dobrý den, s bývalou přítelkyní jsme měli podílové spoluvlastnictví, každý 1/2. Máme sepsanou smlouvu o vyrovnání, kdy přebírám hypotéku na sebe. Budu muset platit daň?

Dobrý den,

protože jste nebyl s přítelkyní oficiálně v žádném příbuzenském vztahu, bude třeba zaplatit daň z nabytí nemovitosti (4% do 3 měsíců od konce měsíce, ve kterém jste se stal majitelem druhé poloviny nemovitosti na KN) - je to stejné, jako byste si polovinu nemovitosti kupoval od cizího.

L

#6713, Rekonstrukce cizí nemovitosti, Reality, 4.6.2019

Dobrý den, abych to vysvětlila. Můj přítel s bývalou přítelkyní koupil dům (100 let starý a používaný jako chata bez kanalizace, úplně v dezolátním stavu) jako podílové spoluvlastnictví. Byli spolu asi rok od koupi a na domě akorát zbourali nějaké zdi. Jinak ona do toho nedala ani korunu ani žádnou práci neodvedla a peníze neměli na opravu. No jelikož mi rodiče šetřili, tak jsme se rozhodli, že od ní odkoupím její podíl (ideální 1/2) a opravíme to z mých financí. Přítel žádné finance nemá, takže všechno platím pouze já. Banka řekla, že jsme to znehodnotili (tím, že jsme tam udělali betonové podlahy a kanalizaci a vlastně to komplet rekonstruujeme aby to byl plnohodnotný dům). To je poprvé co nám tu žádost zamítli s textem: Vaše žádost o vyvázání spolužadatelky a přistoupení nové byla zamítnuta. Důvodem je nízká současná hodnota zastavované nemovitosti a tím pádem nedostatečné krytí stávajícího úvěru. Řešení: Vklad mimořádné splátky nebo  nabídnutí jiné nemovitosti do zástavy nebo předložení aktuální rozestavěnosti s současnou tržní hodnotou 430 000 Kč s tím, že je vždy nutné ale počítat s i prostředky na dokončeni celkové rekonstrukce. No tvrdili, že to má hodnotu jen 400 000 Kč a oni potřebuji 430 tis. Tak jsme udělali kompletně novou střechu s krytinou a za ty dva měsíce co jsme tam narvali 150 000 Kč jsme zkusili požádat znovu. S tím, že jsem jim dala odhad od jejich odhadce asi z ledna 2019 kdy byl dům ohodnocen na 450 000 Kč a od té doby jsme udělali zateplení, srovnání pozemku a tu střechu. Prostě úplně jiný dům (vše z mých peněz). Tak jsme makali a dřeli teďka 5 měsíců a že to zkusíme znovu, že už by se jim to mohlo líbit. A nyní si myslí, že potřebujeme 600 000 Kč na dokončení stavby a chtějí odhad za dalších 5 000 Kč. A abychom měli 600tisíc na účtu. Přitom nám stačí 150tisíc a můžeme jít bydlet. A samozřejmě nemusíme mít ty peníze, protože máme každý měsíc výplaty a nechceme se zbytečně zadlužit. Vím, že tam do zimy budeme bydlet, ale jestli to nepřepíšou, tak je nesmysl, abych to opravovala jako jediná a jako jediná na to neměla nárok. Nevíte jak to udělat, aby se to přepsalo a všichni jsme měli klid? Jeho ex přítelkyně už dlouho nepracuje a bere si samé půjčky a není ochotna si ani po 3 letech změnit trvalé bydliště. Jestli se dá třeba přejít k jiné bance v období fixace nebo já nevím. Už jsem opravdu zoufalá. Protože my to opravíme nastěhujeme se a ona řekne, že chce svou polovinu. Nebo se vyplatit u té banky? Opravdu nevím. Bývalá přítelkyně si nic nenárokuje zatím a je ochotná nám to dát zadarmo zatím.

Dobrý den,

jestli vše správně chápu, tak Váš přítel vlastní se svou ex dům a Vy jim ho za Vaše peníze opravujete, ano? Zhodnocujete tak za své peníze cizí majetek. Jedna věc je vyvázání z hypotéky a druhá změna majitele nemovitosti. Pokud dům stále vlastní z 50% přítelova ex, nemusí Vám ho vůbec prodat. A pokud by ho byla ochotna prodat (či jste požádali soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví), bylo by to za aktuální tržní cenu. Velmi těžko budete obhajovat, jako jste někomu za své peníze zhodnocovala cizí majetek. Soud se totiž zeptá: 1) proč jste tak konala? 2) Jestli majitel vůbec souhlasil s provedenou rekonstrukcí? V nehorším možném případě by majitel (přítelova ex) nemusela s provedenými stavebními pracemi souhlasit a mohla by žádat uvedení do původního stavu. Je to absurdní, ale Vy přece nemůžete někomu zcela cizímu rekonstruovat za své peníze jeho majetek.

Doporučuji nejdříve vyřešit majetkové vypořádání (přepis 50% podílu na Vás) a až následně řešit hypotékuBanky v ČR