Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Rezervační smlouva

Rezervační smlouva


Definice Rezervační smlouva

Je smlouva, která se využívá při prodeji nemovitosti a je ochranou jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího. Prodávající se v ní zavazuje, že po danou dobu neprodá nemovitost jinému zájemci a kupující se zavazuje, že v předem definované době doplatí prodávajícímu domluvenou kupní cenu. Pokud jakákoliv ze smluvních stran tuto dohodu poruší, tak z ní vyplývají předem domluvené sankce.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Rezervační smlouva

BT

#5461, Realitní kancelář nevrátila rezervační poplatek, Reality, 18.11.2018

Dobrý den, obdržel jsem od RK ČS výzvu k podpisu kupní smlouvy, na základě "rezervační smlouvy" a složených 100 tisíc korun na nákup RD. RK špatně pracovala, nebyla schopna uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí. Ve výzvě k podpisu kupní smlouvy chyběl datum, čas i místo, kde mám smlouvu podepsat. Rovněž mi nebyla předložena Kupní smlouva, kterou jsem měl podepsat. Téměř 10 let se snažím po bankovním domě ČS, kde mám účet, aby mi tato jednoduchá data sdělila. Ovšem marně. Protože jsem tuto smlouvu nepodepsal, RK mi zabavila rezervační poplatek ve výši 100 tisíc korun. Je dokument právoplatný, pokud v něm chybí základní údaje a ani zpětně mi je nechtějí sdělit? Navíc se mnou již nechtějí komunikovat a na mé argumenty nereagují. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rezervační smlouva je smlouvou o smlouvě budoucí, neboť se v ní zavazujete do určitého data podepsat budoucí Kupní smlouvu. Proto by přílohou dobré rezervační smlouvy měla být přímo budoucí Kupní smlouva, aby bylo jasné, k čemu se zavazujete.

Rezervační smlouva stanovuje podmínky propadnutí rezervační zálohy (např. pokud Kupní smlouvu nepodepíšete do určitého data). Klíč k odpovědi na Vaši otázku leží v rezervační smlouvě - pečlivě si ji prostudujte a pak zhodnoťte, jestli jste naplnil podmínky pro propadnutí zálohy či nikoliv. 

Datum, čas a místo podpisu smlouvy se domlouvá neformálně a ústně (telefonicky), nesepisují se k tomu speciální dokumenty. Všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky. Pokud k události došlo již před 10 lety a Vy jste doposud nezahájil soudní spor o navrácení peněz, je vše již 7 let promlčeno.

PC

#3481, Prodej bytu, Reality, 29.3.2017

Pekny dobry den, vlastnim druzstevni byt v Hradci Kralove, ktery chci prodat. Spojila jsem se s realitni kancelari Malina-Slavickova. Pan Malina je velmi ochotny a mily clovek, jen me zarazi, ze chce, abych smlouva byla podepsana a ja bych POZDEJI dostala penize na konto. Ted mam dotaz. Ja vlastnim kartu ERA-moje Konto. Je u Ceske posty. Jak zjistim, ze ten den byly penize prevedeny na moje Konto? Ta pracovnice na poste mi rekla, ze mi nepoda zadne informace. Musim dojet do CSOB? A k tomu se to zkomplikovalo, protoze ja mam v pondeli podepsat smlouvu s kupujicim - jeho banka uvolni 200 000 Kc a druhy den mame podepsat s druzstvem. Ja ale nechci nic podepsat, dokud nebude cela castka z prodeje na konte. Dostanu pres telefon oznameni, ze transakce byla provedena z banky? Jelikoz nebydlim vice v Hradci Kralove (jsem v zahranici), prosim o informace. U me se jedna 7 hod jizdy autem.

Dobrý den,

prodej nemovitosti je velmi závažná operace v řádech statisíců až milionů korun a Vy bohužel vůbec netušíte, jak by takovýto obchod měl proběhnout. Stačí malá chyba a můžete přijít jak o byt tak o peníze. Pro začátek doporučuji prostudovat naše články, kde najdete nástin celé operace, včetně smluvních detailů (rezervační smlouva, kupní smlouva, smlouva o úschově).

Nebudete-li mít ani po prostudování těchto materiálů ve všem zcela jasno, doporučuji vyhledat odbornou konzultaci/pomoc u advokáta či notáře. Váš právník by měl zkontrolovat smlouvy navržené realitní kanceláří (RK), neboť RK sleduje především své zájmy a navržené smlouvy bývají obvykle ve prospěch RK a ve Váš neprospěch. 

Dále si neprodleně zřiďte běžný účet u banky, která Vám bude schopna podat informace o stavu na účtu kdykoliv. Česká pošta není vůbec ideální volbou pro milionové realitní obchody. Bezplatný běžný účet nabízí např. Equa bank, Air Bank či Fio banka.

Prodej družstevní nemovitosti probíhá takto (jakýkoliv jiný postup je v neprospěch prodávajícího nebo kupujícího):

  1. kupující složí plnou kupní cenu do notářské úschovy (nikoliv pouze zálohu)
  2. podepíše se kupní smlouva (byt změní majitele)
  3. notář vyplatí prodávajícímu peníze z úschovy (pokud nedojde k podepsání kupní smlouvy, vrátí notář peníze kupujícímu)

Převod peněz z banky do banky trvá 2 pracovní dny.

D

#2880, Koupě bytu od města za speciálních podmínek, Reality, 3.7.2016

Dobrý den, mám zájem o koupi bytu od města, v hodnotě 250 000 Kč, město může byt prodat ale až v roce 2020, v tuto chvíli bych měla byt v pronájmu a s městem uzavřenu budoucí kupní smlouvu. Existuje banka, u které lze čerpat hypotéční úvěr i za těchto podmínek? Nemovitost, na kterou by byla zástava mám. Děkuji, Černá

Dobrý den,

myslíte úvěr 250 000 Kč nebo 2,5 mil. Kč?

Při koupi nemovitosti obecně kupující platí až v momentě, kdy je dokončen převod na katastru (do té doby leží peníze v úschově). Tedy si neumím moc představit situaci, že dnes uzavřete kupní smlouvu, dnes zaplatíte a až za 4 roky se Vás byt přepíše. Této situaci by spíše více pasovala rezervační smlouva či smlouva a smlouvě budoucí - podepíšete dnes a platba/převod nemovitosti proběhnou v roce 2020.

Nicméně pokud přesto chcete zaplatit dnes a máte jinou nemovitost do zástavy, není problém - půjčí Vám každá banka (a ráda - na trhu je přebytek peněz). Kompletní přehled hypoték zde, doporučuji Fio banku, Wüstenrot hypotéční banku či Equa bank.

Články o Rezervační smlouva

Průběh realitní transakce

Průběh realitní transakce

29.8.2018, Reality

…í specialista by neměl zařídit pouze prodej či pronájemdané nemovitosti, ale asistovat i v situacích, které mohou být s tímto úkonemspjaty. Rezervační smlouvaV momentě, kdynalezneme vhodného kupce, je třeba jeho zájem stvrdit smluvně. Vyhotovímedohodu o rezervaci k předmětné nemov…

Kam pro nejvýhodnější hypotéku? (červenec 2017)

Kam pro nejvýhodnější hypotéku? (červenec 2017)

3.7.2017, Hypotéka

… vyjednávači mohou sbankou diskutovat oslevě přímo. Ale pokud se Vám do této ne vždy příjemné práce nechce či nahypotéku spěcháte (podepsaná rezervační smlouva), vyplatí se kontaktovatkvalitního finančního poradce, který zprostředkovává hypotéky a má sbankamivyjednané velkoobchodní…

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

28.1.2015, Reality

…le Prodej nemovitosti 1: jak na to?jsme se blíže podívali na úkony předcházející kupní smlouvě (obhlídka stavu nemovitosti, jednání o ceně a rezervační smlouva). Nyní pokračujeme kupní smlouvou a smlouvou o úschově peněz. Kupní smlouva Kupní smlouva je soupis podmínek, za kterých …

Prodej nemovitosti 1: jak na to?

Prodej nemovitosti 1: jak na to?

21.1.2015, Reality

…lek na katastru – optimální je toto platit půl na půl (není-li to již obsaženo vprovizi realitní kanceláře, jdeme-li cestou přes realitku). Rezervační smlouva Rezervační smlouva zavazuje prodávajícího za podmínek stanovených vrezervační smlouvě nemovitost kupujícímu prodat stejn…Banky v ČR