Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Společné jmění manželů (SJM)

Společné jmění manželů (SJM)

Definice Společné jmění manželů (SJM)

Společné jmění manželů je formou spoluvlastnictví mezi manželi. Jedná se o souhrn společně nabytého majetku a společných dluhů. Vychází z koncepce, že každý z manželů je vlastníkem každé věci v SJM bez vymezení podílu na ní. Každý z manželů tedy může v běžném rozsahu věci v SJM užívat a nakládat s nimi i bez souhlasu druhého z manželů. Oba z manželů mají také povinnost hradit společné dluhy bez ohledu na to, kdo jejich vznik zapříčinil. Režim toho, jaký majetek a jaké dluhy se stávají společnými lze změnit notářským zápisem nebo rozhodnutím soudu s tím, že zákonný režim lze zúžit, rozšířit, anebo majetky jednotlivých manželů zcela oddělit. SJM zaniká nejčastěji smrtí nebo rozvodem a následuje vypořádání jednotlivých věcí manželům.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Společné jmění manželů (SJM)

M

#5908, Oddlužení pro registrované partnery, Exekuce a insolvence, 3.2.2019

Dobry den, chci se zeptat na zadost o insolvenci. Jsme v registrovanem partnerstvi. Proc nemohu zadat o upadek s pritelem jako muž a žena ale musime kazdy zvlast? To je pak hodne penez. Poradite mi? Dekuji

Dobrý den,

důvodem pro společné oddlužení manželů je společné jmění manželů (SJM). V manželství mají manželé společný majetek i dluhy a vzájemně si za ně ručí. Proto musí vždy žádat o oddlužení společně. Naopak v registrovaném partnerství SJM není (každý má svůj majetek i dluhy, za které si vzájemně s partnerem neručíte). Proto nelze žádat o oddlužení společně.

Poplatek za žádost o oddlužení činí pro jednotlivce max. 4 000 Kč bez DPH a pro manželé max. 6 000 Kč bez DPH. V případě registrovaných partnerů a dvou žádostí je oproti manželům rozdíl max. 2 000 Kč bez DPH.

BB

#5815, Insolvence společně s přítelem?, Exekuce a insolvence, 23.1.2019

Pokračování dotazu č. 5810: Dobrý den, když bych chtěla žádat o insolvenci na rodičovské, napsali jste mi, že by mi to soud pravděpodobně neschválil. Ale když jsme s přítelem v jedné domácnosti, tak by to mohlo vyjít, ne? Jako druh a družka?

Dobrý den,

o insolvenci můžete žádat dohromady s manželem, ale s přítelem to nejde, neboť nemáte společné jmění manželů (SJM). Manželé mají vůči sobě mnoho povinností (ručí si vzájemně za dluhy, vyživovací povinnost, společný majetek, atd.). Naopak ve vztahu "druh-družka" nemáte vůči druhému žádné povinnosti, neručíte si ze zákona vzájemně za své dluhy. Proto nelze o insolvenci žádat společně. Přítel nemá s Vašimi dluhy nic společného, proto není důvod, aby žádal o insolvenci. Stále Vám však může pomoci se splácením půjček.


MH

#5342, Nesouhlasím s manželovou půjčkou, Osobní a rodinné finance, 26.10.2018

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jak mam zformulovat zprávu pro banku, že nesouhlasím s půjčkou, kterou si manžel vzal bez mého vědomí. Popř. jak upozornit banku, že nechci být součástí vymáhání pohledávek, pokud manžel nebude splácet. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obávám se, že dnes už je pozdě. Na toto jste měla myslet před svatbou a manžela si buď vůbec nebrat nebo předmanželskou smlouvou zúžit společné jmění manželů (SJM). Jinak v manželství ručíte oba společně a nerozlučně za všechny dluhy vás obou. Vyšší úvěry (v řádu milionů korun) banka bez souhlasu druhého z manželů neposkytne. Ale u menších půjček (řádově sta-tisíce korun) není vyžadován souhlas druhého z manželů. 


#3854, Oddlužení manželů, Exekuce a insolvence, 21.9.2017

Dobrý den, mám insolvenci už přes 3 roky. Podával jsem ji sám a manželka to podepsala. Bylo mi řečeno, když se to vyřizovalo u soudu přidělenou insolvenční správkyní, že manželka je krytá se mnou, že nebude jak proti mně, tak i proti manželce vedena exekuce. A hle dnes ji přišel dopis od exekutora, že má obstavený účet a má zaplatit přes 20 000 Kč včetně exekutorovy odměny. Dnes jsem se narychlo ptal insolvenční správkyně a řekla, že můžou chtít vymáhat peníze i po manželce. Přitom její předchůdkyně říkala, že ne. V tom případě, není to zvýhodňování jednoho věřitele, respektive dostane takto věřitel zaplaceno 2x? Děkuji, jsem z toho zoufalý.

Dobrý den,

nemáte-li s manželkou zúžené společné jmění manželů (SJM) předmanželskou smlouvou, pak za dluhy jednoho ručíte oba dva společně a nerozlučně. V tomto případě je vždy nutné podávat návrh na oddlužení společně. Pokud tak učiní pouze jeden z manželů, mohou věřitelé nadále dluhy vymáhat pomocí exekutora od druhého z manželů. Chyba je na straně insolvenční správkyně, která Vám poradila špatně. Nicméně se obávám, že nyní bude velmi těžké po ní žádat náhradu škody, neboť její rada pravděpodobně nebyla "oficiální". Optimální je se nechat před soudem zastupovat advokátem, který má pojištění proti způsobené škodě z povolání a za takto chybnou radu by musel platit (resp. by to zaplatila jeho pojišťovna). Banky v ČR