Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti


Definice Daň z nemovitosti

majetková daň z rodinných domů, bytů, chat, pozemku, atd. (všech nemovitostí zapsaných v katastru), platí majitel nemovitosti, který k 1/1 daného kalendářního roku nemovitost vlastní, daňové přiznání je třeba podat do 31/1 na FÚ dle lokality nemovitosti (nikoliv dle trvalého bydliště majitele), přiznání se podává jen v roce po koupi nemovitosti (případně po změně nemovitosti - přístavba domu, změna typu pozemku, atd.), daň je splatná do 31/5 daného kalendářního roku (je-li vyšší než 5 000 Kč, je možné platbu rozdělit na dvě splátky – druhá splátka je splatná do 30/11), složenku s vyměřenou daní posílá FÚ během května, možno platit i přes SIPODotazy v poradně k Daň z nemovitosti

IV

#11022, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 20.8.2020

Dobry den, pokud zemrely manzel nabyl pozemek dedictvim behem manzelstvi a rocni dan se platila z uctu spadajiciho do SJM, nalezi manzelce podil z dedictvi? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

majetek nabytý v rámci dědictví nespadá do SJM, tedy majitelem pozemku byl Váš manžel. Není podstatné, z jakého účtu se platila daň z nemovitosti. Po úmrtí manžela proběhne dědické řízení. Nebyla-li sepsána závěť, bude se dědit tzv. dle zákona. Polovina SJM připadne Vám a druhý polovina SJM a majetek ve výlučném vlastnictví manželka (pozemek) bude předmětem dědického řízení (tento majetek se dělí rovným dílem mezi Vás a děti).

Š

#10281, Daň z nemovitosti, Reality, 31.5.2020

Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytů, zatím v podílovém vlastnictví. Přecházíme do tzv. osobního vlastnictví, kdy nám byla právníkem zpracována veškerá dokumentace a v průběhu dvou týdnů by právník měl podat návrh na vklad do katastru nemovitostí. Já osobně vlastním byt 3+1, soused 1+1. Soused mě oslovil, zda bych mu jeden pokoj neprodala, s čímž já souhlasím. Právníkem nám bylo sděleno, že tedy v návrhu do KN již zapracuje, že já přijímám byt o velikosti 2+1 a soused rovněž přijímá byt o velikosti 2+1, mezi mnou a sousedem byla vypracována kupní smlouva. V této souvislosti se Vás chci zeptat, zda, kdy a jakým způsobem máme tuto změnu nahlásit na finanční úřad, jednak v souvislosti se zaplacením daně za prodej (platí kupující, tedy pokud již nebylo schváleno, že se tato daň již neplatí) a jednak také s úpravou výše roční daně, kterou platíme vždy v květnu. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

ohledně daně z nabytí nemovitosti doporučuji vyčkat 1-2 měsíce na výsledek jednání Parlamentu o zrušení této daně. Změnu u daně z nemovitosti budete řešit v daňovém přiznání za rok 2021 podávaném na FÚ do konce ledna 2021 (rok 2020 řešit nemusíte, tam již byla daň zaplacena).

AM

#10143, Chyba v předčíslí, Platba, 20.5.2020

Dobrý den, uhradil jsem dnes u České spořitelny daň z nemovitosti a v předčíslí učtu jsem udělal chybu (místo 7755 jsem napsal 77550, ostatní vše správné). Co mám udělat?

Dobrý den,

platba se Vám pravděpodobně vrátí zpět z důvodu neexistence účtu. Následně daň zaplatíte na správný účet.

I

#10075, Budu platit daň z nabytí nemovitosti?, Daně, 14.5.2020

Dobrý den, máme v nájmu zahradu, kterou teď 15.6. 2020 budeme odkupovat. Budu platit daň z nabytí nemovitosti nebo je to zrušené? Jinak vím, že od příštího roku budu platit roční daň z nemovitosti. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitostí (4% z kupní ceny) doposud zrušena nebyla, ale Parlament bude v nejbližších dnech projednávat návrh na zrušení se zpětným efektem od prosince 2019. Budete-li zrušení daně schváleno dle návrhu, pak daň z nabytí nemovitosti platit nebudete.

F

#9929, Předčíslí účtu, Platba, 1.5.2020

Dobrý den, chci zaplatit daň z nemovitosti a pro uskutečnění platby přes internetové bankovnictví je na mně vyžadováno ještě nějaké předčíslí, které na složence uvedeno není. Ani nevím, kde bych po něm měla pátrat. Poradíte mi?

Dobrý den,

kompletní číslo účtu včetně předčíslí Vám musí poskytnout finanční úřad, který zaplacení daně požaduje. Pro daň z nemovitosti je předčíslí 7755. 

Články o Daň z nemovitosti

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

16.12.2019, Reality

…kteří nemusí respektovat připomínkypamátkářů. Navíc s ním nesouhlasí ani obce. Vadí jim, že poklesnou jejichpravomoci. Rusnokchce progresivní daň z nemovitostiGuvernér České národní banky Jiří Rusnoknedávno představil jiný nápad, který má zlevnění domů a bytů pomoci. Jehosoučástí je…

8 nejčastější chyb, které lidé dělají při výběru a sjednání hypotéky

8 nejčastější chyb, které lidé dělají při výběru a sjednání hypotéky

14.10.2019, Hypotéka

…dlení takmusíte mít připravenou rezervu, která pokryje část kupní ceny. Obvykle to bývá20%. A to není všechno – další 4% z kupní ceny spolkne daň z nemovitosti. Správně alemusíte mít odloženo ještě víc, abyste mohli řešit nečekané výdaje. Ať už je tonapříklad nákup nové pračky, ledn…

Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti

17.1.2016, Daně

Zatímco největší nápor zažívají finanční úřady v březnu, kdy je 31/3 deadline na přiznání k dani z příjmu, lidé často zapomínají na velmi brzký a méně nápadný termín 31/1 pro přiznání k dani z nemovitosti. Kdo, kdy a kam přiznání podává? Kdo podává přiznání? Přiznání k dani z ne…

Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven

Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven

11.9.2013, Reality

…raxi je možno se s tímto přístupem setkat nejčastěji u soudu (dědické řízení, vypořádání majetku, vklad do společnosti) a na finančním úřadě (daň z nemovitosti). Tržní nákladové metody Mezi tržní nákladové přístupy můžeme zařadit tři základní metody: Rozpočtovou metodu, Metodu ag…Banky v ČR