Co je to LIFO

REKLAMA

Definice LIFO

Z anglického "Last In First Out". Metoda určení zůstatkové ceny zásob nebo cenných papírů při jejich prodeji. V osobních financích se využije nejčastěji při stanovení výše daňového základu. Do nákladů (cena prodaných akcií či kryptoměn) můžete započítat nejpozději pořízené cenné papíry. Což by bylo na rostoucím trhu kryptoměn výhodnější - zůstávaly by vám totiž levně pořízené nejstarší bitcoiny nebo altcoiny.

Předpokládá se, že jste např. vaše 3 bitcoiny nakoupili postupně na rostoucím trhu. První 1 BTC máte nakoupený dvěma třemi lety za 10 000 USD, potom Jste nakoupili 2 BTC za 35 000 USD. Při prodeji 1 kusu BTC a zdanění metodou LIFO byste si mohli pro za náklad (zůstatkovou cenu) zvolit jeden z naposledy nakoupených bitcoinů. Vaše nákladová cena pak bude 35 000 USD a pokud prodáváte např. za 38 000 USD, tak daníte 3 000 USD. Pokud byste stejné obchody danili metodou FIFO, tak zdaníte rozdíl mezi prodejem a nákupní cenou prvního BTC (38 000 - 10 000 USD). Ověřte dobře, jestli daňové předpisy umožňují využít metodu LIFO?!

Uvedený příklad je zjednodušený. Pokud chcete prozkoumat všechny detaily danění kryptoměn, využijte prosím náš článek

Dotazy k LIFO

Zdanění prodeje akcií FIFO a LIFO

30.12.2023 Akcie a investice

Dobrý den, někde jsem zaregistroval, že pro časový test se používá princip FIFO. Je tomu opravdu tak? A je to nezbytné? Jako racionální osoba, přece když koupím nějakou akcii několikrát za různé ceny v různých časech, tak ji nebudu prodávat dle FIFO, ale dle výhodnosti pro mne, dle toho je-li akcie na vyšší nebo nižší ceně a podle toho jestli je "uzrálá" (přes 3 roky) nebo ne. Nikdo ani FÚ nemůže očekávat, že bych se choval jinak, tedy iracionálně. Je fakt, že elektronická akcie nemá identifikační číslo, ale nelze přece předpokládat, že se daňový subjekt nebude chovat racionálně ve svůj prospěch. Proč by takové konání měl nějak dokazovat? Je možné pro podporu identifikace doby nákupu CP použít počet zobchodavých CP, t.j. že při každém nákupu zakoupím jiný počet, a při prodeji "identifikuji" CP a tedy datum nákupu počtem prodaných CP? Pokud přes princip FIFO nejede vlak , víme jaký předpis, paragraf odstavec to definuje ? Předem dík za odpověď Hezký den.

Dobrý den,

jak správně píšete, akcie nemají identifikační čísla a nakupujete/prodáváte CP vždy z jedné hromady. Pro účely zdanění máte povinnost si vést evidenci všech nákupů/prodejů a můžete použít jednu z těchto dvou metod:

FIFOaritmetický průměr

Metoda LIFO ani jiný přístup povolený není. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Nebankovní půjčky a scany dokladů

17.8.2020 Půjčka

Dobrý den, měla bych na Vás 2 dotazy, které budou delší, ale jelikož se v této oblasti nevyznám, tak bych moc poprosila o radu a trpělivost. Nedávno jsem narazila na společnost LIFO-CB, s.r.o. Tato společnost provozuje stránky jako Šikulka, Tutovka, Půjčka blesk a podobně. Narazila jsem na další jejich web stránku Půjčka Flash. Pokud jsem to dobře pochopila, tak stejně jako předešlé stránky, které provozují, tak se jedná o vyhledávače optimálního poskytovatele úvěru? Je tomu tak? Je potřeba i takovým společnostem sdělovat čísla OP (posílat scany/fotografie dokladů atd.) Bez poskytnutí dokladů (OP, řidičák a podobně stejně nelze nic sjednat ne?) Trochu mě zaujalo, že taková společnost funguje. Připomíná mi to podvodné aukce energií, které dohazují klienty různým malým společnostem. Musí být smlouvy podepsané s takovou společností fyzicky? (popřípadě scan smlouvy, fotografie nebo podobně). Napsala jsem jim i info-email, který sem našla ve veřejném registru firem (měla jsem strach poslat něco přes jejich dotazovou schránku, protože tam chtěli po mě telefonní číslo a souhlas se zpracováním osobních údajů). Nepokazila jsem tím nic? Osobní informace (jméno, příjmení, rodné číslo, telefon, adresa) ani osobní doklady (OP, řidičák atd.) jsem jim neposkytovala. Znají jen emailovou adresu (mám trochu strach jestli na základě emailu nemohou po mě něco chtít). Volala jsem na telefon ze skrytého čísla. Děkuji

Dobrý den,

velmi jednoduchá rada - na půjčování peněz máme přes 30 bank, které Vám za dodržení vysokých etických standardů rády a ochotně půjčí s úrokem 4-7% (nehrozí zde podvod, nesmyslně vysoké poplatky, úrok a RPSN v řádu stovek i tisíců procent atd.). Pokud Vám banky nechtějí půjčit, dělají to především pro Vaše dobro (aby Vás nedostaly do exekuce či osobního bankrotu). Od nebankovních půjček dejte ruce pryč, to je vždy začátek konce.

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena