Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Příjem

Příjem


Definice Příjem

výplata, důchod, dividendy, stipendium, sociální dávky a další – zkrátka veškerý příjem jednotlivce či domácnosti



Dotazy v poradně k Příjem

M

#15696, Je trestné nesplácet nebankovní půjčku?, Půjčka, 25.10.2021

Dobrý den, před měsícem jsem si vzala nebankovní půjčku, za pár dnů mam datum splatnosti, ale měla jsem bohužel nečekané výdaje a nejsem schopna půjčku teď splatit. Tak jsem napsala email, zda by byla možnost splátkového kalendáře na to mi přišla odpověď,  že mi splátkový kalendář nenabídnou a že upozorňují, že moje chování vykazuje veškeré znaky úvěrového podvodu a z toho důvodu budou předávat podklady pro podání trestního oznámení jejich právním zástupcům. Byl to jen pouhý dotaz a takovou odezvu jsem opravdu nečekala. Vůbec nevím co se teď bude dít? Co mam očekávat? Hlavně si nejsem vědoma toho, že by moje chování bylo na podání trestního oznámení, byl to jen pouhý dotaz :( Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v prvé řadě důrazně doporučuji si nebrat jakékoliv nebankovní půjčky a obecně půjčky na běžné výdaje a spotřebu. Nemáte peníze? Pak je třeba snížit své výdaje (třeba žít měsíc o chlebu a vodě) a nebo zvýšit příjmy (směny navíc, brigády). Jakmile si takto začnete půjčovat na běžné výdaje, velmi rychle skončíte v exekuci či osobním bankrotu. Jste-li na tom tak špatně, že si musíte půjčit pár tisíc před výplatou, velmi pravděpodobně nebudete schopna půjčku splatit. Ono se totiž vždy něco přihodí, mimořádné výdaje, nemocné dítě, rozbitá pračka, atd. Tudy cesta nevede, žít na dluh je špatné.

Co dělat? Doporučuji dluh ve stanoveném termínu vyrovnat. Určitě si ale na splacení půjčky nepůjčujte peníze jinde. 

Dlužit peníze a nebýt schopen dostát svým závazkům trestné není (byť by byla i tak exekuce velmi nepříjemná). Trestný je úvěrový podvod. To je situace, kdy si např. dlužník půjčuje peníze předem s úmyslem nesplácet. A půjčit si peníze a nezaplatit ani první splátku, to zkrátka jisté rysy úvěrového podvod má. 

JB

#15671, Pronájem v insolvenci, Reality, 22.10.2021

Dobrý den, je možné si během insolvence pronajmout zahradu k rekreačním účelům? Jednalo by se o částku 1 500 Kč, přijem mám dostatečný.

Dobrý den,

s nezabavitelným minimem (část příjmu, která Vám zůstává po odečtení ins. srážek) můžete nakládat zcela dle svého uvážení. Za tyto peníze si tak můžete pronajmout i zahradu.

ND

#15664, Půjčí mi bez příjmu?, Půjčka, 21.10.2021

Dobrý den, známý si chce zřídit půjčku, ale nemá žádné příjmy. Pomohlo by, kdyby mu někdo napsal darovací smlouvu ve znění, že mu bude měsíčně přispívat cca 6 000 Kč? Splátky úvěru by byly 4 700 Kč měsíčně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nic takového možné není. Dává vůbec smysl si půjčovat peníze, když nemáte žádné příjmy? Z čeho by dlužník splácel? Riziko nesplácení, exekuce a osobního bankrotu by bylo velmi vysoké. Banka jako příjem nemůže uznat darovací smlouvu, kterou může dárce kdykoliv odvolat. Navíc na splátky všech půjček může dlužník dávat max. 45-50% svých příjmů a minimálně 10 - 15 000 Kč potřebuje každý měsíčně na osobní spotřebu (bydlení, strava). Pro získání půjčky s měsíčními splátkami 4 700 Kč by bylo nutné mít příjem cca 20 000 Kč. 

E

#15660, Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření?, Hypoteční poradna, 20.10.2021

Dobrý deň, s priateľom by sme si chceli postaviť dom. Potrebujeme to zrealizovať čonajrýchlejšie, pretože má 42 rokov a znižuje sa nám tak doba splácania hypotéky. Finančný poradca nám poradil aby sme si založili stavebné sporenie a ževraj už za 3 mesiace si budeme môcť vziať preklenovací úver a z neho hneď riadny úver. No však známy, ktorý pracuje pre realitku vravel že sa nám to nevyplatí. Zaujíma ma názor iného odborníka, či do stavebka ísť alebo neísť. Ďakujem za odpoveď.

Dobrý den,

neznám vaše majetkové a rodinné poměry, tedy bez dalších podrobností se toto těžko posuzuje. Obecně ale platí, že bonitním klientům (dostatečný příjem a zástava) se více vyplatí hypoteční úvěr. Naopak méně bonitním klientům, např. s nedostatečnou zástavou, nezbývá než sáhnout po úvěru ze stavebního spoření. Úvěr ze stavebního spoření má jednu zásadní nevýhodu - až do splacení 40% dluhu peníze technicky spoříte a úvěr nesplácíte, tedy se Vám stále úročí původně půjčená částka. Teprve po naspoření 40% dojde k překlopení z překlenovací fáze do řádného splácení. Hypotéku splácíte od prvního měsíce, tedy se Vám každý další měsíc úročí nižší zůstatek úvěru (každá splátka okamžitě snižuje dluh). 

Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

#15659, Nesplácím nebankovní půjčku, Půjčka, 20.10.2021

Pokračování dotazu č. 15655: Dobrý den, vzala jsem si půjčku 12 000 Kč, špatně jsem to napsala. Chtěla jsem snížit splátku, nevzala jsem půjčku s úmyslem, že nechci platit. Byla to nebankovní půjčka.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Byl-li Váš záměr poctivý (a budete-li případně schopna o poctivosti svého záměru přesvědčit i soud), pak Vás za úvěrový podvod neodsoudí. Nebyla by zde tak trestněprávní odpovědnost. Nicméně i tak by bylo nesplácení dluhu velmi nepříjemné (sankce, zpozdné, exekuce, osobní bankrot, atd.). 

Články o Příjem

Zrychlené SEPA a zahraniční platby si klienti KB oblíbili

Zrychlené SEPA a zahraniční platby si klienti KB oblíbili

8.10.2021, Komerční sdělení

…kund. To sicezatím u SEPA a zahraničních plateb možné není, přesto také u nich dokážeKomerční banka zajistit připsání peněžních prostředků na účet příjemce vestejný pracovní den, kdy klient příkaz zadal. „Klientům jsme zrychlili cash-flow u 39 % SEPAplateb a u 29 % zahraničních plateb. A jejic…

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení

…e stručný přehled, jakzačít dávat dětem kapesné. Dozvíte se, proč není dobré dávat peníze jen zaodměnu a že i zlobivé děti si zaslouží mít vlastní příjem. Kdy je ideální čas začít dětem dávatvlastní peníze?Platí tu jednoduché pravidlo, že čím dříve,tím lépe. Ideální věk říct nejde, protože ka…

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka

… může být například váš partnernebo partnerka, sourozenci nebo rodiče. A pomůže vám také, pokud doplatíte stávajícípůjčky nebo si najdete vedlejší příjem. Pomůže vám hypoteční poradceA jak zjistit, kde na hypotéku dosáhnete?Základním pomocníkem bývá hypoteční kalkulačka. Podle zadaných paramet…

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

Snadný převod peněz? Od příští roku stačí znát mobilní číslo

1.9.2021, Běžný účet

…tví. Služba je ale komplikovanější a není takpohodlná jako plánované řešení. Vše funguje tak, že na zadané telefonní číslopřijde zpráva o platbě. Příjemce pak musí do zaslaného odkazu napsat číslosvého účtu. Teprve potom banka pošle peníze na jeho účet. Snaha o zjednodušení platebSnaha o zjed…

5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

16.8.2021, Komerční sdělení

… při které jste ochotniakcii koupit. Vždy je lepší zadávat pokyn s touto konkrétní cenou, než kupovatza aktuální tržní cenu – mohlo by vás čekat nepříjemné překvapení. Naučte se využívat inteligentní pokyny apostupně budujte své vysněné akciové portfolio. Další informace o investování do akci…



Banky v ČR