Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Příjem

Příjem


Definice Příjem

výplata, důchod, dividendy, stipendium, sociální dávky a další – zkrátka veškerý příjem jednotlivce či domácnostiDotazy v poradně k Příjem

L

#10329, Korunový nebo euro účet?, Běžný účet, 4.6.2020

Dobrý den, je lepší český a nebo euro účet?

Dobrý den,

přijde na to, v jaké měně máte příjem a výdaje. Žijete-li a pracujete-li v ČR, pak je pro Vás vhodnější korunový účet, neboť příjmy i výdaje máte v CZK. Nechávat své úspory na euro účtu nedává smysl, neboť koruna proti euru trvale posiluje (docházelo by tak ke znehodnocování vašich úspor vlivem posilujícího kurzu - za eura dnes dostanete více korun než byste dostala v budoucnu).

T

#10328, Zrušení penzijního spoření v insolvenci, Spoření, 4.6.2020

Dobrý den, mám probíhající insolvenci a chtěl bych ukončit a vyplatit penzijní pojištění na jiný účet než mám na insolvenci. Penzijní pojištění nemám vůbec v insolvenci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rušit penzijní spoření v insolvenci důrazně nedoporučuji. Na peníze uložené na penzijním spoření Vám insolvenční správce ani exekutor sáhnout nemůže. Pokud byste však penzijko zrušil, jednalo by se o mimořádný příjem, který by ins. správce obratem použil na umoření vašich dluhů. 

IS

#10323, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 4.6.2020

Dobrý den, mám insolvenci a žiji sama. Kolik mi dělá nezabavitelné minimum? Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

výše nezabavitelného minima v insolvenci není fixní a odvíjí se od výše čistého výdělku a počtu vyživovaných osob (ve vašem případě 0). Např. pro čistý příjem 20 000 Kč by nezabavitelné minimum činilo 11 272 Kč.

A

#10314, Insolvence a nezabavitelné minimum, Exekuce a insolvence, 3.6.2020

Dobry den, jsem v insolvenci a az bude schvalena, z platu 36 000 Kc budu dostavat asi 14 000 Kc. Tak se chci jen zeptatm kdyz bych si chtela zvysit nezabavitelnou castku, co pro to mohu udelat?

Dobrý den,

obávám se, že toto nezabavitelné minimum již dále zvýšit nelze, neboť od hranice 27-33 000 Kč (dle počtu vyživovaných osob) jde celý příjem na splácení dluhů v insolvenci (nepomohla by tak ani dodatečná brigáda).

A

#10310, Banka nechce vrátit peníze zaslané na špatný účet, Platba, 2.6.2020

Dobry den preji, zkusim napsat dotaz, budu rad kdyz mi nekdo odpovi, poradi. Podal jsem v CS vyzvu neopravnenemu prijemci platby (formular, stahnul, vyplnil, poslal doporucene.), po mesici jsem se tedy zeptal kdy dostanu odpoved na moji vyzvu. K prekvapeni jsem musel jeste poslat kopii podaciho listku, tak jsem ho poslal. Bavime se o lednu, resp. pisu o lednu 2020. Od te doby si pisu s nejakou zenskou od teamu ombudsmana CS a je uz cerven 2020 a odpoved nemam. Mimo protokol mam nekdy dojem, ze si z lidi delaji srandu. Komunikaci mam mailovou. Vysledek by mel byt, ze dostanu odpoved, ze majitel uctu neopravnene prijate platby nereaguje (nebo cokoliv) od KB. Pak bych mohl pozadat o sdeleni info o majiteli uctu v KB za poplatek 300 Kc plus DPH. Odpoved od KB nemam, tedy nemuzu pozadat o info o majitelu uctu. CS mi pise, ze mi nemuzou pomoci, protoze oni odeslali moji vyzvu KB (kopii mam). Co jeste muzu udelat vic? V pripade ze mi KB odesle odpoved, ze majitel uctu neopravnene prijate platby nereaguje (podam zadost o sdeleni ident. udaju a dolozim svoji chybu, meli by mi to vydat, poslat). Ale jak a komu si postezovat na CS ze nepomuze mne jako klientovi? Popravde, jejich odpovedi jsou usmevne. Doslova, ze nemuzou nic udelat, jen pozadali KB o doruceni moji vyzvy. Tak nechapu proc CS nevadi, ze KB na oficialni zadost nereagovala. Mi to pak prijde, ze jako klient CS jsem jim volnej, protoze mi ani nenapisou, ze KB nereaguje. Dyt jsou to moje penize, ktere mi oni jako spravuji.  Poradte, komu si stezovat na CS. Fakt jen CNB a treba Cerne ovce? Od prosince 2019 do cervna 2020 nemam odpoved, abych mohl pozadat o info o majiteli uctu a pak to doresit. A je fakt jedno o jakou sumu jde, prece vyssi princip zakona mravniho. 

Dobrý den,

banky nejsou oprávněny komukoliv brát peníze z účtu (nemohou stornovat vaši platbu, kterou jste omylem odeslal na chybné číslo účtu - nemohou vám tyto peníze vrátit). Banka Vám může pomoci pouze tak, že na Vaši žádost oficiálně vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, musíte ho žalovat pro bezdůvodné obohacení. 

Stěžovat si ČNB či případ posílat do Černých ovcí je zbytečné, protože banka Vám opravdu nemůže více pomoci. Je to jako kdybyste si koupil nové auto, zaparkoval ho omylem do sousedovy garáže, soused Vám auto odmítl vydat zpět a Vy byste chtěl po prodejci aut, aby to za Vás řešil. Prodejce aut nemůže přijít vypáčit sousedovi garáž a auto Vám vrátit (ani není oprávněn řešit spor, jestli jste auto vydal sousedovi omylem či dobrovolně) - toto vše musíte řešit Vy soudní cestou.

Články o Příjem

Půjčky COVID: stát slíbil miliardovou pomoc firmám. Získali ji ale jen málokdo

Půjčky COVID: stát slíbil miliardovou pomoc firmám. Získali ji ale jen málokdo

6.5.2020, Půjčka

…díky těmto zárukám mohli podnikatelé dohromady dosáhnout na téměř 1,5 miliardykorun. O půjčky byl takový zájem, že už po 9 minutách museliúředníci příjem žádostí ukončit, protože jejich objem byl vyčerpaný. Požadovanéúvěry se přitom pohybovaly od 50 000 do 15 milionů korun. COVID III bude i s …

Pět základních podmínek pro získání hypoték

Pět základních podmínek pro získání hypoték

27.4.2020, Hypotéka

…lém je, že každý poskytovatel ji počítájinak. Nedá se proto jednoduše říct, co všechno musíte splnit. Obecně ale meziposuzované oblasti patří: váš příjem (zejména jeho typ čivýše) vaše další závazky nebo hodnota vašeho majetku Mimo jiné je důležité, abyste jako zaměstnanecnebyli ve zkušební ne…

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

…kud umíte finance na splátku ušetřit či vzít z rezerv, odklad splátek se nevyplatí; stejně jako se nevyplatí spoléhat na pomoc státu. Snížil se mi příjem - zvládnu splácet insolvenci?Měsíční splátky v insolvenci (resp. srážky ze mzdy) nejsou pevně stanovené a vždy závisí na: aktuální …

Nebankovní půjčky už dávnou nejsou strašákem, ale představují solidní způsob úvěru

Nebankovní půjčky už dávnou nejsou strašákem, ale představují solidní způsob úvěru

10.3.2020, Komerční sdělení

…jčka pro nečekané výdaje stáváskutečnou pomocí a ne pouze nepříjemnou zátěží a novými starostmi. Stačí sipouze vybrat ten správný finanční produkt u prověřeného poskytovatele. 

Daň z příjmů fyzických osob

Daň z příjmů fyzických osob

29.2.2020, Daně

…íklad podíly na zisku obchodní korporace, úroky z podnikatelského účtu,přijaté úroky z poskytnutých úvěrů apod. z nájmu (§ 9) – obvykle se jedná opříjem z pronajaté nemovitosti ostatní příjmy (§ 10) – příležitostnépříjmy, příjem z prodeje nemovitosti (pokud není osvobozený) atd. Kdo podává da…Banky v ČR