Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí SIPO

SIPO


Definice SIPO

Sdružené inkasní platby obyvatelstva.Službu SIPO poskytuje Česká pošta. Tato služba umožňuje sloučit různé platby domácnosti (např. elektřina, plyn, rozhlas, televize) do jedné platby, čímž uživatel šetří poplatky a starost o úhrady různým dodavatelům. Služby v ČR využívá 3,8 milionu občanů, přičemž její úhradu provádí hotově na poště, nebo i bezhotovostně prostřednictvím své banky.Dotazy v poradně k SIPO

AP

#14502, Jak zrušit položku na SIPO?, Platba, 8.6.2021

Dobrý den, potřebuji zrušit na SIPO položku pojistné 1000 Kč, jelikož jsem ukončila životní pojištění. Musím zajít na banku nebo poštu osobně?

Dobrý den,

o zrušení předpisu platby na SIPO požádejte instituci, která Vám tuto platbu předepisuje (v případě životního pojištění pojišťovna).

MR

#14402, Chráněný účet, Běžný účet, 29.5.2021

Dobrý den, dlouhá léta jsem v exekuci, a proto roky nemám účet v žádné bance, důchod mi chodí poštou, a můj dotaz zní, jestli si mohu založit chráněný účet z důvodu placení nájmu a nikoliv SIPO, jak jsem to dělal doteď. Může se mi něco stát a nezaplatím včas SIPO, a v bance mohu dát trv. příkaz, ale prý nejde založit chráněný účet bez toho, aby tam dříve fungoval běžný účet, co v tomto případě mám dělat? Nechci však situaci, kdy založím běžný účet a budu čekat, až exekutor zaúřaduje, a až potom můžu provádět další nezb. úkony.

Dobrý den,

o chráněný účet bude možné požádat nejdříve v červenci 2021. Jedná se o statut, nikoliv účet, tedy nejdříve je skutečně třeba mít založený běžný účet. Teprve po jeho blokaci exekutorem je možné požádat o statut chráněného účtu. Jste-li dlouhá léta v exekuci a nevidíte-li světlo na konci tunelu, požádejte o osobní bankrot. 

LK

#13731, Úmrtí a úrazové pojištění, Pojištění, 3.4.2021

Dobrý den, můj tatínek měl sjednanou úrazovou pojistku č. 71198423-15. Bohužel dne 27.2.2021 náhle zemřel. Co je třeba provést, aby se pojistka zrušila? Od měsíce 3/2021 zřejmě platby ze SIPO již neodchází, jelikož účet, za kterého byly platby prováděny, je zablokován, z důvodu úmrtí. Neumřel následkem úrazu, ale na komplikace spojené s onemocněním covid. Předpokládám tedy, že nebude z této pojistky žádné plnění. Je to tak? Prosím o odpověď, jak postupovat. Děkuji.

Dobrý den,

úmrtí pojištěného nahlaste jeho pojišťovně, která pojistku ukončí a ověří, zdali vznikl nárok na pojistné plnění či nikoliv. 

JH

#13464, Dispoziční právo k účtu, Běžný účet, 15.3.2021

Dobrý den, mohou být jako vlastníci účtu s dispozičním právem uvedeni oba manželé? V případě úmrtí jednoho z nich by účet mohl dál fungovat a hradit tak plynule všechny výdaje které byly společné bez nutnosti změn? Např. u plateb SIPO a trvalých příkazů a pod? Nebo jak to jinak ošetřit?

Dobrý den,

jeden z manželů může být majitelem účtu a druhý disponentem (nemohou být dva disponenti a žádný majitel). Úmrtí disponenta nemá na majitele účtu žádný vliv. Naopak v případě úmrtí majitele zaniká disponentovi jeho právo s účtem nakládat. 

Manželům doporučuji mít 2 běžné účty (každý svůj), aby v případě úmrtí jednoho druhý nezůstal bez peněz.

SV

#13362, Jak zrušit předpis položek na SIPO, Platba, 9.3.2021

Dobrý den, mám u banky účet, ze kterého je mi strhávána platba za byt, který nyní pronajímám, prostřednictvím SIPO. SIPO je vedené na zemřelého otce. Rád bych SIPO zrušil a na mém účtu zadal trvalý příkaz k platbě. Poplatky za rozhlas a TV se mi již podařilo zrušit, hradí je nájemník. Jak mám postupovat? Na poště mně řekli, že musím zrušit platby ve "své" bance.

Dobrý den,

v rámci své banky můžete odvolat souhlas se SIPO, čímž zamezíte strhávání peněz z účtu. Nicméně touto cestou se Vám začne kumulovat dluh za neuhrazené SIPO. Je třeba kontaktovat toho, kdo Vám platbu za byt na SIPO předepisuje (bytové družstvo, SVJ, prodejce energií, atd.). a požádat o zrušení předepisování těchto položek na SIPO zemřelého otce. Současně si domluvíte jiný způsob platby (např. přímé inkaso z vašeho účtu, trvalý příkaz, atd.). 

Články o SIPO

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

Velké porovnání běžných účtů – duben 2018

9.4.2018, Běžný účet

…ásledně všezařídí. Nejenom že za nás zruší běžný účet u staré banky, ale dokonce námpřevede i nastavení všech trvalých plateb či souhlasy s inkasem/SIPO. Myjenom nahlásíme nové číslo účtu zaměstnavateli (či ČSSZ pro zasílání důchodu) avšem dodavatelům energií a služeb, pro které máme udělen souh…

Finanční manuál pro seniory

Finanční manuál pro seniory

22.3.2017, Osobní a rodinné finance

…šet pošťačkou je zcela zbytečné. Výrazně tím zvyšujete riziko krádeže/přepadení. Většina zlodějů se zaměřuje právě na seniory na poštách. Složenky/SIPO:Platit bezhotovostně přes internet-banking zpohodlí domova, je to zcela zdarma. Složenka na poště vyjde min. na 30 Kč, musíte na poštu dojít, v…

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

… je možné platbu rozdělit na dvě splátky – druhá splátka je splatná do 30/11), složenku svyměřenou daní posílá FÚ během května, možno platit i přes SIPO Daň zpříjmu fyzických osob:přímá daň, 15% ze základu daně (pro zaměstnance ze super-hrubé mzdy, tedy 20,1% zhrubé mzdy), daňovým rezidentům vČ…

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…anking, telefonní či mobilní bankovnictví Běžný účet:základní bankovní účet pro běžný provoz domácnosti, příjem výplaty, placení výdajů (inkaso, SIPO), kúčtu je vydávána debetní karta, neslouží ke spoření ani půjčování peněz BIC:alternativně označováno jako SWIFT, mezinárodní identifikační k…

Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti

17.1.2016, Daně

…bený státní podnik nemá). Mimo složenky na poště je možný bankovní převod, úhrada na pokladně FÚ a nově od letošního roku i automatická platba přes SIPO (ke které je ovšem se třeba na FÚ přihlásit do konce ledna spolu s podáním přiznání). Vyplatí se využít služeb daňového poradce? Spíše ne. P…Banky v ČR