Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Sociální pojištění

Sociální pojištění


Definice Sociální pojištění

odvádí se z hrubé mzdy (zaměstnavatel 26%, zaměstnanec 6,5%), kryje náklady nemocenského pojištění (nemocenská), důchodového pojištění (státní důchod) a státní politiky zaměstnanosti (podpora v nezaměstnanosti), platí se dle výše mzdy nikoliv dle rizikovosti či výše budoucího důchodu, tedy se spíše než o pojištění jedná o daňDotazy v poradně k Sociální pojištění

V

#15252, Příležitostný příjem do 30 000 Kč, Daně, 5.9.2021

Dobrý den, jsem studentka VŠ s uměleckým zaměřením, mám podepsanou smlouvu o vytvoření a užití autorského díla, výdělek je do 30 000 Kč. Nejsem si jista, zda mám pro tento rok podat daňové přiznání a registrovat se k platbě sociálního a zdravotního pojištění na OSSZ, zdravotní pojišťovně a finančním úřadě. Jedná se o první výdělek prostřednictvím autorské smlouvy, nejsem registrována ani na živnostenském úřadě a zatím neplánuji zahájit samostatně výdělečnou činnost, připadal by tento výdělek tedy do příležitostných příjmů? Pracuji na DPP, zaměstnavatel strhává 15% srážkovou daň. Sčítaly by se i tyto příjmy s mým novým výdělkem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jedná se o příležitostný výdělek do 30 000 Kč, který danit nemusíte (ani není třeba si zřizovat živnost či se registrovat se k odvodům na zdravotní a sociální pojištění). DPP do 10 000 Kč/měsíc se daní srážkovou daní a nepočítá se do ostatních výdělků (díky podepsanému prohlášení poplatníka a uplatňování slevy na poplatníka byste žádnou daň ani z toho výdělku platit neměla a měla byste dostávat celou částku). 

DK

#15116, Proč platím odvody když ještě nemám příjmy?, Daně, 19.8.2021

Dobry den, chci se zeptat, od 1.9. Jsem OSVČ a na zdravotním mi řekli, že platba má přijít někdy do poloviny října. A na sociálním mi sdělili, že oni to chtějí už v polovině září. Jsem z toho zmaten, jak mám odvádět daně, když nebudu mít příjem ještě jako OSVČ? Můžete mi prosím sdělit, do jakého data se má teda částka poslat?

Dobrý den,

jako podnikatel budete daně řešit až v rámci daňového přiznání po skončení roku. Nyní budete platit pouze zálohy na zdravotní a sociální pojištění (odvody) a to v zákonem stanovené minimální výši. Odvody platíte nezávisle na výši příjmu nebo zisku, aneb odvody platíte i v měsících, kdy nedosáhnete žádných příjmů či zisku.

MS

#14721, OSVČ, student a DPP, Daně, 6.7.2021

Dobrý den, jsem student a v roce 2021 jsem na měsíc březen podepsal DPP i s prohlášením poplatníka (růžový papír), kde příjem nepřesáhl 10 000 Kč. V červnu jsem podepsal DPP u jiné firmy, ale prohlášení poplatníka ne. Příjmy z této DPP budou měsíčně kolem 3 000 Kč. Zároveň jsem v červnu založil živnost. Chtěl bych vědět, zda se příjmy z DPP promítnou do povinnosti platit sociální pojištění, nebo v tomto případě záleží pouze na zisku že živnosti? Tzn. pokud zisk že živnosti nepřesáhne minimální vyměřovací základ, tak sociální pojištění neodvádím, nebo si musím dát pozor i na příjmy z DPP? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

protože jste student, bude vaše živnost vždy vedlejší výdělečnou činností (nezávisle na DPP a jiných příjmech ze zaměstnání). Zatímco zdravotní budete platit z každé vydělané koruny, sociální pouze po překročení zisku min. cca 85 000 Kč. Příjmy z DPP se do vaše podnikání nepočítají.

J

#14688, OSVČ vedlejší a daň z příjmu, Daně, 30.6.2021

Dobrý den, pokud jsem na rodičovské dovolené a mám živnostenský list na vedlejší činnost, kolik mužů vydělávat aby nebyly předepsané zálohy na sociálním a zdravotním? Jsou tam nějaký limity? Děkuji

Dobrý den,

pro zdravotní pojištění žádné limity nejsou (odvody se platí z každé vydělané koruny). Sociální pojištění se neplatí ze zisku do cca 85 000 Kč.

D

#14643, Ukončení studia a ochranná lhůta, Daně, 24.6.2021

Dobrý den, odmaturoval jsem 21.6. 2021. Jsem OSVČ a přivydělávám si na brigádách, pokud to chápu vše správně, tak od 22.6. 2021 již nejsem studentem a zdrav. a socíální pojištění si musím platit sám kvůli OSVČ. Zároveň platí i zde, že můžu mít na každé DPP smlouvě do 10 tisíc, ale zároveň jich můžu mít kolik chci? Platí se pojistné denně nebo se začíná až od 1.7.2021 na měsíční bázi? A kolik je celková měsíční sazba za pojistné pro tento případ? Trochu zároveň nechápu jestli když dostanu výplatu 15.7, jestli se to počítá do statusu studenta stále, když je to za 6. měsíc. Mnohokrát děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

po odmaturování jste v ochranné lhůtě až do konce srpna, tedy případné podnikání se stále bere jako vedlejší činnost a u brigád nemáte povinnost odvádět zdravotní pojištění v minimální výši. Od září máte několik možností:

 • nástup do zaměstnání
 • změna živnosti na hlavní výdělečnou činnost
 • registrace na úřadu práce
 • Články o Sociální pojištění

  Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

  Podnikatelský účet – zdarma pro OSVČ, či s poplatky jako firmy?

  11.9.2021, Běžný účet

  …elského účtu celkem snadno obejde. Paušální daň je novinkou roku 2021, nepodává se daňové přiznání, odvádí se jenpevná částka na zdravotní a sociální pojištění a měsíčně stokoruna jako daň zpříjmu. Jen pozor, na reklamace bankovních operací nemusí být brán zřetel, vizvýše. U jaké b…

  Hypotéka pro podnikatele: jaké jsou její možnosti a jak ji získáte

  Hypotéka pro podnikatele: jaké jsou její možnosti a jak ji získáte

  6.11.2020, Hypotéka

  …ěkterých situacích se vámtakový krok dokonce nevyplatí. Může to pro vás totiž znamenat nejen vyššídaně, ale také větší odvody na zdravotní a sociální pojištění. A je doceladobře možné, že hypotéku pro podnikatele získáte i s paušálními výdaji. Obraťte se proto raději nejdřív na hyp…

  Rodičovská a mateřská

  Rodičovská a mateřská

  29.5.2017, Osobní a rodinné finance

  …ičovské je možné i nadále zůstat domas dětmi. U jednoho dítěte do 7 let věku, u dvou a více dětí do 15 let. Zdravotní pojištění platí stát. Sociální pojištění za nás stát neplatí, ale na rozdíl od zdravotníhopojištění ho sami nemusíme platit povinně. Pokud si ho ale nebudeme plati…

  Slovník osobních a rodinných financí

  Slovník osobních a rodinných financí

  28.12.2016, Osobní a rodinné finance

  …rubá mzda:odměna za práci sjednaná vpracovní smlouvě, tedy před zdaněním a odvody placené zaměstnancem (daň zpříjmu 15% ze super-hrubé mzdy, sociální pojištění 6,5%, zdravotní pojištění 4,5%) a zaměstnavatelem (sociální pojištění 26%, zdravotní pojištění 9%) Chudoba:měří se dle či…  Banky v ČR