Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Dožití

Dožití


Definice Dožití

Rizikové a rezervotvorné životní pojištění kryje riziko smrti a dožití se určitého věku. Pojistné plnění je vyplaceno obmyšlenému v případě úmrtí pojištěného nebo pojištěnému při dožití se předem stanoveného věku.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Dožití

ZL

#8192, Penzijní spoření a dědictví, Osobní a rodinné finance, 3.12.2019

Dobrý večer, mám penzíjní připojištění, které budu rušit. Je mi 65 let. Který účet nebo bankovní produkt nespadá do dědíctví tak jako penzijko? Moc děkuji.

Dobrý den,

všechny bankovní produkty jsou předmětem dědictví. Penzijní připojištění je svým způsobem formou životního pojištění, které kryje riziko smrti nebo "dožití se určitého věku". Proto zde máte možnost určit obmyšleného (osobu, které budou vyplaceny peníze v případě Vašeho úmrtí). Dědictví řešte pomocí závěti sepsané u notáře (nesouhlasíte-li s dědením dle zákona).

LV

#8084, Převod za života nebo dědictví?, Osobní a rodinné finance, 20.11.2019

V současné době je lepší nechat si přepsat nemovitosti nebo počkat na dědictví? Můj otec již nežije a matka má několik nemovitostí, spoření atd. V současné době je v nemocnice ve špatném stavu a bude se ke mě vracet na dožití. Chtěla by věci vyřešit ke spokojeností své a mé. Děkuji

Dobrý den,

není v tom rozdíl, neb se neplatí ani darovací ani dědická daň (daň z příjmu). Při přepisu nemovitostí za života nepatrně ušetříte na poplatku notáři za vypořádání dědictví, který se odvíjí od hodnoty dědictví.

D

#7752, Má životní pojištění smysl?, Pojištění, 16.10.2019

Dobrý den, mám životní pojištění a můj finanční poradce mi doporučil, abych si nechal tuto pojistku předělat. Protože v případě nějaké události nebude schopna pokrýt mé finanční náklady. Pojistku mám již 6 let a pojistná částka se navýší prý jen o 100 Kč. Co mám v této situaci dělat? Není to další podvod?

Dobrý den,

bez komplexního posouzení Vaší životní situace (rodina, závazky, příjmy, potřeby, plány do budoucna, atd.) a detailních parametrů stávajícího a nově nabízeného životního pojištění Vám nemohu být schopen odborně poradit. Otec živitel od rodiny splácející hypotéku je v jiné situaci než zajištěný singl či důchodce. 

Obecně za smyslupné považuji pouze rizikové životní pojištění (pojištění úrazu či smrti), nikoliv rezervotvorné/spořící (kryjící riziko "dožití se určitého věku") - pro spoření/investování existují mnohem vhodnější produkty. Nešvarem finačních poradců na hranici podvodu je tzv. protáčení pojistek, kdy Vás poradce nutí měnit pojišťovnu/produkt každé 2-3 roky, aby vyinkasoval novou provizi za sjednání produktu (přestože tímto krokem klient téměř vždy tratí). 

JA

#7535, Hypotéka a zástava, Hypoteční poradna, 19.9.2019

Dobrý den, přepsala jsem na syna pozemek ke stavbě domu. K němu vede příjezdová cesta přes můj dvůr, kde již stojí dvě další nemovitosti. K příjezdové cestě jsem synovi zřídila břemeno užívání. Nemovitosti, které přiléhají k této cestě, jsou v mém vlastnictví. Nyní syn požádal o hypotéku a tam chtějí, aby doložil dokumenty o pojištění staveb, které si platím a že prý musí být na mé stavby zástavní právo. Myslela jsem, že bude ručit pozemkem a stavbou, na kterou si bere hypotéku. Mám ještě dceru a ráda bych v budoucnu na ni přepsala jednu svou nemovitost. Chci se zeptat, proč chtějí do zástavy mé nemovitosti? Cena pozemku a budoucího domu hypotéku zaplatí. Pokud ne, můžu ručit ještě stodolou a pozemky (pole, les)? Nechci aby na mých nemovitostech bylo nějaké zástavní právo. V jedné z těchto nemovitostí má navíc břemeno doživotního užívání moje matka a tento dům vůbec nemusí být součástí užívání příjezdové cesty, jde z něj udělat samostatný dům. Věřím, že syn bude pohledávky splácet, ale jde mi o to, že dcera bude potřebovat také bydlet a já tímto přijdu o možnost jí pomoct. Kdyby se synovi něco stalo a nemohl by splácet, je to nějak pojištěné? Doufám, že rozumíte mým otázkám a děkuji, pokud můžete odpovědět. Přeji hezký den

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku obvykle akceptují pouze trvale obyvatelné nemovitosti. Nelze tak ručit polem či lesem a banky taktéž neakceptují nemovitosti s věcným břemenem dožití. V případě nesplácení hypotéky dochází k prodeji zastavěné nemovitosti. Pokud byste dala svůj dům do zástavy za synovu hypotéku a on nesplácel, banka by prodala Váš dům a z výtěžku umořila synovy dluhy. 

Vaše nemovitosti určitě nemusí být v zástavě za synovu hypotéku. Jde o to, že banka může půjčit synovi pouze 80-90% z hodnoty zastavených nemovitostí. Syn by tak měl mít našetřeno 10-20% z vlastních zdrojů, resp. hodnota pozemku a budoucí stavby by měla o těchto 10-20% převyšovat hodnotu úvěru. Pokud toto pravidlo (LTV) syn splnit nedokáže, doporučuji požádat o nižší hypotéku. Synovi jste pomohla už darem pozemku a musíte také myslet na dceru (nebylo by spravedlivé pomoci pouze jednomu z dětí). Pokud byste dala i ostatní nemovitosti do zástavy za synův úvěr, nemohla byste jednou v budoucnu pomoci dceři.

MK

#7412, Americká hypotéka na konsolidaci půjček, Hypoteční poradna, 1.9.2019

Dobrý den, chtěl bych americkou hypotéku použít na konsolidaci svých vysokých půjček. Bydlím v RD ve své bytové jednotce, rodiče bydlí ve své. Na dům je vázáno věcné břemeno na jejich dožití. Měl bych u někoho s tím šanci na úspěch? Ještě se chci zeptat na osobní bankrot. Když vlastním dům vázaný věcným břemenem, byl by při osobním bankrotu nějak tento dům ohrožen? Dlužím 900 000 Kč a dokázal bych za 5 let při splátce 15 000 Kč měsíčně tento dluh uhradit.

Dobrý den,

věcné břemeno práva dožití má podstatný vliv na zástavní hodnotu nemovitosti a banky bohužel takovéto nemovitosti do zástavy neakceptují. U pozemků se tolerují pouze věcná břemena práva průchodu (v rozumné míře) a práva údržby (u plynoměrných/elektroměrných sloupků).

V osobním bankrotu byste o nemovitost pravděpodobně přišel (byla by Vám zpeněžena dražbou).

Články o Dožití

Ekonomika ČR 1993-2016

Ekonomika ČR 1993-2016

14.1.2017, Peníze

…uty starými půl století. Rusko coby světová velmoc válčí s dvojcifernou inflací, průměrná mzda klesla vlivem depreciace rublu na 10 000 Kč a délka dožití je o 10 let kratší než v ČR. Trápí-li nás nedostižnost životní úrovně v západních zemích, pak vězme, že orientace na Východ a reálný sociali…

Pojišťovnický slovník

Pojišťovnický slovník

18.11.2016, Pojištění

…ezervotvorné pojištění:označováno též jako životní pojištění, pokrývá rizika, u kterých je jisté, že se někdy vbudoucnu realizují (riziko smrti či dožití se důchodového věku) Riziko:vpojišťovnictví vnímáno jako negativní událost způsobující újmu pojistníkovi (nebo třetí osobě), která může (ne…

Reverzní hypotéka aneb šance na důstojné stáří

Reverzní hypotéka aneb šance na důstojné stáří

8.9.2015, Hypotéka

…ekávaného momentu ukončení omezení dispozic pro pojišťovnu). Na katastru dojde kpřevodu majetkových práv na pojišťovnu a k záznamu věcného břemene dožití pro nás. Pojišťovna nám začne vyplácet měsíční rentu a my si nadále platíme pouze provozní náklady na energie. Údržbu hradí pojišťovna. Jak…

Prodej nemovitosti 1: jak na to?

Prodej nemovitosti 1: jak na to?

21.1.2015, Reality

… korun, ale následně se pořádně prohneme na poplatcích za skládkování suti – to jsou už statisíce korun). Právní vady: nejčastěji věcná břemena dožití či zástavní práva za dluhy. Nemovitosti s právní vadou nejsou pro každého. Právní vada = výrazně nižší cena, ale také komplikace. Obecně, kd…

Orientujte se v pojištění 2

Orientujte se v pojištění 2

26.12.2013, Pojištění

…jištění úplně zapomenout a řešit rizika jinak. Všemožná životní pojištění (spořicí, kapitálové, investiční, hogofogo, etc.) kryjící zejména riziko dožití se určitého věku se řadí mezi vůbec nejhorší finanční produkty na trhu. Ponechme stranou jejich vysokou nákladovost a nízký výnos vkombinaci…Rychlé odkazy

Banky v ČR