Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Dožití

Dožití


Definice Dožití

Rizikové a rezervotvorné životní pojištění kryje riziko smrti a dožití se určitého věku. Pojistné plnění je vyplaceno obmyšlenému v případě úmrtí pojištěného nebo pojištěnému při dožití se předem stanoveného věku.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Dožití

Z

#14831, Můžeme odmítnout dědictví?, Osobní a rodinné finance, 16.7.2021

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na situaci, kdy otec převedl dům na mě a sestru a má na domě břemeno dožití a sam má dluhy u vice bank (úvěr, kreditní karta). Lze odmítnout po jeho úmrtí dědictví? Mohou banky chtít peníze za jeho dluhy po nás?

Dobrý den,

dědictví odmítnout můžete. Píšete, že dům na vás byl již převeden, tedy tento majetek nebude předmětem dědického řízení. Za určitých okolností lze stornovat převody majetku až 3 roky zpětně (z důvodu odklánění majetku před věřiteli - není možné převést majetek na rodinu, a pak se zadlužit a nesplácet s tím, že už si na dlužníkovi nikdo nic nevezme).

D

#14746, Reklamy lákají na koupi bytu, tak proč mi banka nechce půjčit?, Hypoteční poradna, 8.7.2021

Dobrý den, dcera si chce koupit byt, který bude zkolaudován v květnu 2022. Žádali jsme hypotéku u České spořitelny a po 3 měsících jsme zjistili, že banka chce něčím ručit. Mám v osobním vlastnictví barák, ale mám tam věcné břemeno na staré rodiče, banka odmítá vydat hypotéku a rodiče odmítají podepsat zrušení věcného břemena. Jak to, že jsou všude reklamy, že člověk může bydlet ve svém, že hypotéka není problém? Myslím si, že 2,5 milionu za byt není tak velká částka, nevím co máme dělat, prosím o radu, děkuji.

Dobrý den,

na bydlení ve vlastní nemovitosti ani na poskytnutí hypotéky není právní nárok (nehledě na reklamy lákající na koupi bytu). Bydlení ve vlastním a navíc v novostavbě je nadstandard (např. oproti bydlení v nájmu ve starém bytě před rekonstrukcí). Chce-li si vaše dcera dopřát tohoto nadstandardu, musí splnit podmínky pro získání hypotéky. Banky ji mohou půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (aby dcera nesla 10-20% rizika - banka nemůže nést 100% rizika, to by nebylo pro dlužníka motivační). Dcera tak bude muset financovat 10-20% z vlastních úspor. Nebo je možné bance ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí (např. vaším domem). Nelze však ručit nemovitostí s věcným břemenem práva dožití. Taktéž si musíte uvědomit, že byste na sebe vzala riziko (pokud by dcera přestala splácet, přišla byste o vlastní střechu nad hlavou a stejně tak vaši rodiče). 

T

#14570, Generali Česká Pojišťovna po mně chce podepsat dodatek, Pojištění, 16.6.2021

Dobrý den, Generali Česká Pojišťovna po mně chce, abych přišel podepsat dodatek ke smlouvě kvůli novému občanskému zákoníku. Údajně se pro mne nic nemění, smlouva i podmínky zůstávají stejné, navíc si můžu vybrat bonus (10% navýšení plnění nebo 3% navíc v případě dožití). Celé se mi to zdá spíš jako nějaká finta, kde v 37 stránkovém dokumentu bude něco milimetrovým písmem, co pro mne nebude výhodné. Máte prosím s tímto zkušenost? Mám podepsat, nebo odmítnout? Děkuji

Dobrý den,

bohužel netuším, co přesně za dokument po vás Generali Česká Pojišťovna chce podepsat. Určitě si ale celý dokument předem pečlivě prostudujte a v případě nesouhlasu nic nepodepisujte (nebo s danou pojišťovnou ukončete spolupráci).

RO

#14464, Mohu ručit nemovitostí s právem dožití?, Hypoteční poradna, 3.6.2021

Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu při žádosti o hypotéku ručit nemovitostí, kterou mám napsanou na sebe, ale je na ní tzv. věcné břemeno práva dožití. Jeden z rodičů by tam měl prostě nárok na dožití. Akceptují vůbec banky nebo jiné společnosti poskytující hypotéky takový druh zástavy? Případně jestli to akceptují, jsou tam potom nějaké zhoršené podmínky pro tu hypotéku o kterou bych žádal nebo tak? Děkuji za informaci

Dobrý den,

za hypoteční úvěr není možné ručit nemovitostí se zapsaným věcným břemenem práva dožití. Pokud byste úvěr nesplácel, banka by takovou nemovitost těžko prodávala (málokdo by si koupil nemovitost, kterou by nemohl užívat).

A

#14441, Hypotéka a zástava s právem dožití, Hypoteční poradna, 2.6.2021

Dobrý den, přítel by si chtěl vzít hypotéku na pozemek a mobilní dům. Jeho matka by mu ručila rodinným domem, kde je věcné břemeno jeho otec. Měl by šanci dostat hypotéku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

za hypoteční úvěr není možné ručit nemovitosti s věcným břemenem práva dožití. Pokud by přítel nesplácel a banka by byla nucena zástavu prodat, kdo by si koupil nemovitost, kterou by nemohl užívat?

Články o Dožití

Pojišťovnický slovník

Pojišťovnický slovník

18.11.2016, Pojištění

…ezervotvorné pojištění:označováno též jako životní pojištění, pokrývá rizika, u kterých je jisté, že se někdy vbudoucnu realizují (riziko smrti či dožití se důchodového věku) Riziko:vpojišťovnictví vnímáno jako negativní událost způsobující újmu pojistníkovi (nebo třetí osobě), která může (ne…

Reverzní hypotéka aneb šance na důstojné stáří

Reverzní hypotéka aneb šance na důstojné stáří

8.9.2015, Hypotéka

…ekávaného momentu ukončení omezení dispozic pro pojišťovnu). Na katastru dojde kpřevodu majetkových práv na pojišťovnu a k záznamu věcného břemene dožití pro nás. Pojišťovna nám začne vyplácet měsíční rentu a my si nadále platíme pouze provozní náklady na energie. Údržbu hradí pojišťovna. Jak…

Prodej nemovitosti 1: jak na to?

Prodej nemovitosti 1: jak na to?

21.1.2015, Reality

… korun, ale následně se pořádně prohneme na poplatcích za skládkování suti – to jsou už statisíce korun). Právní vady: nejčastěji věcná břemena dožití či zástavní práva za dluhy. Nemovitosti správní vadou nejsou pro každého. Právní vada = výrazně nižší cena, ale také komplikace. Obecně, kdo…

Orientujte se v pojištění 2

Orientujte se v pojištění 2

26.12.2013, Pojištění

…jištění úplně zapomenout a řešit rizika jinak. Všemožná životní pojištění (spořicí, kapitálové, investiční, hogofogo, etc.) kryjící zejména riziko dožití se určitého věku se řadí mezi vůbec nejhorší finanční produkty na trhu. Ponechme stranou jejich vysokou nákladovost a nízký výnos vkombinaci…

Orientujte se v pojištění 1

Orientujte se v pojištění 1

10.12.2013, Pojištění

…nes k dispozici nepřeberné množství pojistných produktů z téměř všech myslitelných oblastí. Pojistit lze vše od požáru rodinného domu, přes riziko dožití se vysokého věku až po úraz domácího mazlíčka. Vždy je však nutné zvážit, co přesně by bylo vhodné pojistit, za jakou cenu a nešlo-li by poj…Banky v ČR