Slovník pojištění


Definice Intervence

Vystavení dodatku k pojistné smlouvě, kdy je potřeba doplnit chybějící údaje nebo opravit chybu v pojistné smlouvě.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k

V

#3526, Euro, Spoření, 23.4.2017

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně zhodnocení peněz v eurech. Díval jsem se přes Vaše stránky na produkty, co banky nabízejí. Asi nejlepší spořící účet v cizí měně nabízí Airbank 0,8%, či Equa bank 0,2%. Existuje ještě lepší nabídka na českém trhu, či jiný finanční produkt, který by měl mít nízkou likviditu s atraktivním úrokem? Děkuji za Vaše doporučení.

Dobrý den,

na poli euro spořících účtů bez výpovědní lhůty lepší nabídku než Air Bank s 0,8% nenajdete. U termínovaných vkladů lze doporučit i J&T Banku se sazbou 0,9% pro termín 2 roky (ale zde je již poněkud omezena likvidita). 

Zvažte také vliv skončených intervencí ČNB na spoření v eurech. Koruna byla přes 3 roky uměle oslabována, v dlouhodobém horizontu (rok a více) se očekává posílení zpět ke hranici 25,00. Dnes dostanete za eura více korun než v budoucnu. Více info v našem článku ČNB ukončila intervence, koruna posiluje.

DG

#3149, 3 dotazy, Banka, 31.10.2016

Dobry den 1) mohu si nove bankovni konto otevrit i drive nez az v lednu 2017? 2) Jake jsou nebo budou moznosti poslat penize do USA (tj. napr. z dolaroveho uctu na ucet nebo z korunoveho pres stavajici prepoctovy kurs)? A jaky bude poplatek za dejme tomu 1000 USD evtl. 10.000 USD? 3) Rad bych zjistil k jakemu ucely budou nebo maji byt podle planu pouzity 3/4 bilionu korun v Eurech, ktere CNB za posledni 2 roky nakoupila v kampani zvane "intervence" na oslabeni koruny a ma je nyni v trezoru. Dekuji Denis Gallo

Dobrý den,

1) nový účet si může kdokoliv starší 18 let otevřít kdykoliv

2) menší poplatky za nákupy v eshopech/ebuy se obvykle platí přes paypal (poplatky hradí příjemce platby, který o to obvykle navyšuje cenu - zpravidla 2-4%), větší částky se převádí klasickým bankovním převodem (doporučuji Air Bank, která má fixní poplatek 100 Kč za zahraniční odchozí platby mimo SEPA)

3) nakoupené devizy jsou jen vedlejším produktem intervencí (nebyly nakoupeny za nějakým dalším účelem), v budoucnu je banka po snížení kurzu zase vymění zpět na koruny (čímž bude realizovat účetní ztrátu)

MB

#2643, Jak spořit, Spoření, 26.3.2016

Dobrý den, mám dva dotazy. První dotaz se týká stavebního spoření wüstenrot. Mám spořící účet u sberbank, ale kvůli snížení úroku na 0,73% jsem se rozhodl peníze z tohoto účtu(cca 40 000) přelít na mé stavební spoření, kde mám cca 100 000kč s cílovou částkou 200 000kč. Jak mám tento přenos nadávkovat? Mám poslat všechny peníze najednou nebo je lepší je přeposílat měsíčně po určité (jaké?) částce, abych dosáhl státní podpory? Druhý dotaz: mám eura v hotovosti a chci je dát na spořící účet. Existuje banka, který by mi tato eura dovolila na spořící účet v eurech vložit aniž by je nejdříve převedla na koruny a poté zpět na eura ? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

stavební spoření má smysl jen z hlediska zisku státní podpory (10% z roční úložky, max. 2 000 Kč). Jinak samotný úrok 1% není taková výhra (není adekvátní omezení dispozic na několik let dopředu). Tedy na stavební spoření posílejte ročně max. 20 000 Kč (stačí vždy jednorázově v prosinci). Zbylé peníze můžete nadále ponechat na spořících účtech bez výpovědní lhůty, kde je budete mít kdykoliv k dispozici (Air Bank 0,9%, Equa bank při vedení bezplatného účtu 1,25%).

Ohledně oněch eur, každá banka Vám je ráda vloží přímo na euro účet (není třeba dvojité konverze), ale za vklad bankovek jiné měny než české si banky účtují % z vkladu. Nebylo by lepší si euro hotovost vyměnit v dobré směnárně (exchange.cz) a do banky uložit na spořící účet už jen koruny? Kurz CZK/EUR je díky umělému oslabení ČNB na rekordním minimu (27 Kč/EUR), tedy dnes za eura dostane více korun. V příštím roce ČNB intervence ukončí a lze čekat skokové posílení kurzu na 25 Kč/EUR (tedy za stejné množství eur byste dostal méně korun). Budete-li držet peníze v eurech, automaticky během dalšího roku ztratíte 10% hodnoty.

J

#2188, Účet v EUR, Běžný účet, 24.9.2015

Dobrý den, prosím o sdělení u které banky mohu mít účet v EUR a rovněž zde vybírat hotovost v EUR? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

běžný účet můžete mít v EUR u kterékoliv banky, vybírat z něj hotovost v EUR také není problém, jen ty výběry jsou poměrně nákladné. Zatímco vedení účtu v EUR je u dobré banky bezplatné (např. Fio Banka), za výběry v EUR se platí všude % z vybírané částky (obvykle 0,5-1%), což je velmi drahé. 

Navíc nyní je koruna umělými intervencemi ČNB oslabena a koncem příštího roku lze očekávat návrat zpět ke hranici 25 Kč/EUR. Tedy je výrazně lepší nyní nedržet peníze v EUR, neboť v horizontu dvou let by došlo k jejich znehodnocení. Naopak teď je ten nejlepší moment pro převod EUR na CZK - lepší kurz už nebude.

M

#2018, Dotaz na hypotéku, Hypoteční poradna, 22.6.2015

Dobry den mam k vam dotaz ohledne hypoteky pracuji v zahranici mam veskere doklady v anglickem jazyce chtel bych zadat v ceske repub.o hypoteku muzete mi poradit ktera banka je akceptuje a nebo kde se daji prelozit dekuji predem

Dobrý den,

pokud budete kupovat nemovitost v ČR s českou kupní smlouvou, budete potřebovat přeložit do českého jazyka jen potvrzení o příjmu (kde musí být specifikováno, že nejste ve zkušební lhůtě, ve výpovědní lhůtě a že smlouva je na dobu neurčitou). Dobré je kontaktovat přímo banku, u které si chcete vzít úvěr, a přesně se dohodnout, jaký překlad je pro ni akceptovatelný (ověřený notářem či méně formální).

Pokud budete kupovat nemovitost v zahraničí v EUR, je dobré zvážit, zda-li se hypotéka v korunách vyplatí. EUR/CZK je nyní na 27,5 (uměle oslabeno intervencemi ČNB) - v létě příštího roku se očekává posílení až k 25. Koruny pro Vás budou dražší a máte-li příjem v EUR a platíte-li nemovitost v zahraničí v EUR, dluh vám vlivem kurzového rozdílu naroste sám od sebe.

Články o

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

21.10.2019, Reality, Autor: Marek Hadač

… Belgie. Zatímco Česko aněkteré další státy dostaly pouze varování, jiným už unie poslala i doporučení,jak rizika odstranit. To je dalším krokem intervence ze strany Evropské unie. Pochvala pro ČNBEvropský výborpro systémová rizika zároveň pochválil Českou národní banku za její předchozíop…

Velké porovnání hypoték – červenec 2019

3.7.2019, Hypotéka, Autor: Petr Jermář

…lavním cílem centrální banky je udrženíměnové stability, což se zatím daří. Přestože se ukazatele pohybují na hranicitolerančních pásem. Slovní intervencečlenů bankovní rady jsou velmi odlišené. Po prvotním „sazby mohou růst i klesat, ale pravděpodobně zůstanouna současné úrovni po celý z…

Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

15.5.2019, Banka, Autor: Petr Jermář

…trální banka se bude chtít vyhnoutsituaci zlet 2012-2016, kdy byly úroky na technické nule a snižování cenypeněz muselo být dále řízeno měnovými intervencemi. Hypotéky Zatímco půjčkypravděpodobně zdražovat nebudou (anomálií byly spíše dřívější sazby kolem 10%,které bankám zaručovaly nad…

Velké porovnání spoření – duben 2019

25.4.2019, Spoření, Autor: Petr Jermář

…ky, italský bankovní sektor, automotive industry) brání růstuceny peněz. ČNBtak vletošním roce základní úrokové sazby ještě nezvýšila,a i slovní intervence členů bankovní rady revidují dříve avizovaná až 3 zvýšenío 0,25% na jediné. Pokračující růst mezd a přebytek likvidity na trhu tak tla…

Bankovní radu ČNB posílí Michl a Holub

29.10.2018, Banka, Autor: Jan Budín

…, diskontní sazba, lombardní sazba), které určují cenu peněz vekonomice(jak vysoké budou úroky na spoření a úvěrech). Zatímco Tomáš Holubměnové intervence podporoval, Aleš Michl byl jejich kritikem. Jmenování oboukandidátů se tak zdá být vyváženou volbou, která zachová vradě centrálníbank…