Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Oprávněná osoba

Oprávněná osoba

Definice Oprávněná osoba

Osoba uvedena v pojistné smlouvě, které vzniká právo na pojistné plnění v případě pojistné události.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Oprávněná osoba

MR

#13149, Penzijní spoření, úmrtí a státní příspěvky, Spoření, 25.2.2021

Dobrý den, jde o spoření při důchodu s vázací dobou 5 let. Jedná se o nárok na vyplacení státního příspěvku při úmrtí - tím nedodržení vázací smlouvy. Bude mít na tyto státní příspěvky nárok oprávněná osoba uvedená ve smlouvě? ČSOB říká, že státní příspěvky vyplaceny budou, KB říká že nárok na státní příspěvek zaniká při jakémkoliv předčasného ukončení. Marně však hledám o tomto kompetentní písemnou informaci, vše jen ústně na pobočkách. Nemám takto důvěru. Musí být postup jak v případě úmrtí uvedeno v konkrétní smlouvě? Děkuji a zdravím

Dobrý den,

při splnění podmínek řádné výplaty (věk min. 60 let, spoření min. 5 let) dostane v případě úmrtí majitele penzijního spoření oprávněná (obmyšlená) osoba vyplacen celý zůstatek včetně státních příspěvků. Při nesplnění podmínek (nebo pokud by nebyla uvedena žádná oprávněná osoba a penzijko by šlo přes dědické řízení) by státní příspěvky a výnosy z nich byly vráceny státu.

PP

#11766, Zapomenuté heslo do mobilního bankovnictví, Banka, 13.11.2020

Dobrý den, nemůžu se dostat do bankovnictví na mobilu, zapomněl jsem heslo a rád bych se tam dostal. Mohli byste mi prosím poslat přihlašovací jméno a heslo? Moc vám děkuji.

Dobrý den,

takto na dálku přes poradnu Vám přihlašovací údaje k vašemu mobilnímu bankovnictví nikdo sdělit nemůže. Kdyby to možné bylo, pak by si tyto údaje mohl vyžádat kdokoliv (i neoprávněná osoba, která by Vám následně zcizila peníze z účtu). Navštivte nejbližší pobočku vaší banky, kde Vám sdělí přihlašovací jméno a vyresetují heslo (dostanete nové).

L

#11083, Jak požádat o insolvenci?, Exekuce a insolvence, 31.8.2020

Dobry den, jiz 10 let splacim z duchodu exekuce, jenzee neubyvaji uroky, porad rostou. Chtela bych pozadat o insolvenci ale nevim jak a kde.

Dobrý den,

nestíháte-li splácet své půjčky či jiné exekučně vymáhané závazky, je insolvence dobrým řešením. Žádost o insolvenci Vám za úplatu sepíše oprávněná osoba (např. advokát nebo notář) a podá ji k soudu. 

MJP

#11007, Insolvence a blokace účtu, Exekuce a insolvence, 19.8.2020

Dobrý den, jak mám postupovat v případě, kdy mi banka bezdůvodně blokovala peníze na účtě? Při komunikaci s bankou mi bylo sděleno, že dle mého Usnesení o insolvenci, kde není v řešení majetková podstata, můj účet ani příjem, mi blokovali peníze. Podotýkám, nikdo je nežádal o zablokování mých peněz, ani insolvenční správce, soud, žádný právník, nikdo, jen prý dle usnesení. Nemám zaplacený nájem, elektřinu atd., jen trvalé platby mi byly blokované, jinak účet funguje i karta, nerozumím jejich jednání.

Dobrý den,

banky samy od sebe účty neblokují. Buď ji o to musela požádat oprávněná osoba (např. exekutor), nebo jste měla u banky dluh, oproti kterému si banka mohla započíst zůstatek na vašem účtu.

M

#10997, Insolvence, Exekuce a insolvence, 18.8.2020

Dobrý den, kam se můžeme obrátit? Je to ohledně zaměstnance, který měl insolvenci, kterou nedodržel. Na kterého insolvenčního správce, který by mu pomohl? Děkuji

Dobrý den,

pokud váš zaměstnanec porušil podmínky insolvence a osobní bankrot mu byl ukončen, pak je jediným řešením o insolvenci požádat znovu. Žádost o insolvenci Vám za úplatu sepíše oprávněná osoba (např. advokát). Banky v ČR