Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Životní pojištění

Životní pojištění


Definice Životní pojištění

označováno též jako rezervotvorné pojištění, pokrývá rizika, u kterých je jisté, že se někdy v budoucnu realizují (riziko smrti či dožití se důchodového věku)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Životní pojištění

M

#11295, Jaký spořicí produkt vybrat?, Spoření, 22.9.2020

Dobrý den, zvažuji uložit do banky dříve naspořenou částku 0,5 milionu Kč. Moje domácí (velká) banka mne naštvala snížením úrokové sazby u spořícího účtu na 0,01%. Hledám tedy nejvýhodnější ochranu proti inflaci a nejsem ochotná příliš riskovat. Proto se bojím uložit peníze u některé záložny. V žádném případě nesnesu, aby moje úspory snižovaly bankovní poplatky. Prosím o radu, jestli využít termínovaný vklad, spořicí účet, nebo stavební spoření, životní pojištění, či doplňkové penzijní spoření. Do důchodu mi zbývá ještě skoro 20 let. Děkuji

Dobrý den,

nelze obecně doporučit kam uložit 0,5 mil. Kč, neboť každý z Vámi uvedených produktů řeší trochu jinou potřebu. 

Doplňkové penzijní spoření: Tímto produktem řešíte spoření na stáří (abyste v penzi nebyla odkázána pouze na nízký státní důchod). Doporučuji určitě sjednat a měsíčně ukládat 1 000 - 3 000 Kč, čímž dosáhnete na max. státní podporu (230 Kč/měsíc), resp. max. daňovou úlevu (daňová vratka ročně až 3 600 Kč).

Stavební spoření: Ideální nástroj pro spoření ve střednědobém horizontu (6 let). Doporučuji sjednat a ukládat přesně 1 700 Kč měsíčně pro dosažení max. státní podpory 2 000 Kč/rok. 

Životní pojištění: Pro spoření zcela nevhodný produkt. Mám smysl pouze pro krytí rizika úmrtí či zranění/nemoci. 

Spořící účet: Optimální řešení pro uložení rezervy (3-6 násobek pravidelných měsíčních výdajů) či pro krátkodobé spoření do jednoho roku, kdy potřebujete mít peníze kdykoliv k dispozici. 

Termínovaný vklad: Konzervativní způsob uložení peněz na 2-5 let. Úrok Vám však nepokryje inflaci.

Jak tedy naložit s 0,5 mil. Kč? Rezervu (např. 150 000 Kč) si uložte na spořicí účet do Hello Bank s úrokem 1%. Zbytek byste mohla uložit na termínovaný vklad do J&T Banky s úrokem 1,4-2,5% (delší vklad než na 5 let bych nevolil, dobrý poměr cena/výkon nabízí termín na 2 roky s úrokem 1,8%). K tomu si založte stavební spoření a doplňkové penzijní spoření a měsíčně ukládejte přesně doporučené částky výše. 

M

#11202, Hypotéka a sleva za pojištění, Hypoteční poradna, 11.9.2020

Dobry den, mam nove hypoteku a mam zivotni a urazovou pojistku, kterou mi sjednala banka na delku hypoteky 30 let a dala do hypoteky (stara pojistka nevyhovovala). Kdybych si upravil starou pojistku, ze by splnovala veskera kriteria nove pojistky, da se pak misto nove pouzit stara? Nebo musim pockat po skonceni fixace? Nebo by to byl problem? Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den,

banky nabízejí za sjednání životního pojištění slevu z úrokové sazby hypotéky, nicméně se musí jednat o pojištění sjednané bankou k hypotéce (nelze použít pojištění sjednané jinde). Pojištění sjednané k hypotéce můžete zrušit, ale pak by Vám banka pravděpodobně zvýšila úrokovou sazbu. Doporučuji vše dobře propočítat.

Tato pojištění k hypotékám nabízená bankami jsou obvykle méně výhodná. Je tak mnohdy lepší akceptovat vyšší úrokovou sazbu hypotéky bez slevy za pojištění (cca 0,2%) a životní pojištění si v případě potřeby zařídit jinde. Vůbec nejlepší je hypotéku sjednat s pomocí hypotečního poradce, který Vám je schopen nabídnout lepší sazby bez nutnosti sjednávat jakékoliv pojištění. 

LM

#11101, Jaká banka nabízí nejlepší hypotéku?, Hypoteční poradna, 1.9.2020

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně hypotéky. Jaká se podle Vás zdá nyní (tzn. 9/2020) nejlepší banka pro refinancování hypotéky? Chceme si vzít jen asi 1,5 mil Kč. A ještě jaký úrok nyní podle Vás je akceptovatelný a výhodný? Se schválením nebude problém, jen vybíráme mezi bankami. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

každá banka nabízí trochu jiné podmínky (jedna banka lépe uznává příjmy z brigád, jiná z rodičovské, další má lepší čerpání pro stavbu RD, refinancování, snazší oceňování zástavy, atd.). Není jedna univerzálně nejlepší banka pro všechny případy. Vždy však platí, že na pobočce nedosáhnete na tak výhodné podmínky, jaké Vám je schopen zajistit hypoteční poradce (který má se všemi bankami nasmlouvané velkoobchodní slevy). Za dobrou sazbu lze dnes považovat 1,79% bez dalších podmínek (např. povinnost si sjednat životní pojištění, atd.). 

PS

#11039, Předčasné zrušení životního pojištění a dodanění, Daně, 24.8.2020

Zdravím, mám životní pojištění, platím si sám 800 Kč měsíčně od konce roku 2011. Nicméně bych si ho chtěl dát zrušit. Potřebuji si mimořádně vybrat to co jsem tam dal (nevím, kolik dostanu zpátky, snad aspoň polovinu), neboť si potřebuji zaplatit lékařský zákrok, který není hrazen pojišťovnami. Jak milé. Ale vůbec nevím, jak postupovat dále, co se týče daňového přiznání. Mezi lety 2012 až do teď jsem si u zaměstnavatele nechal možná 5x odečíst tu roční částku z daní. Tak nevím, co musím po zrušení dát zdanit, dodanit nebo jak se tomu přesně říká. Kde co vyplnit atp. Vůbec se v tom neorientuji. Děkuji moc za Vaši případnou odpověď.

Dobrý den,

v případě předčasného zrušení spořícího životního pojištění je třeba vrátit všechny čerpané daňové výhody za posledních 10 let (uplatňované snížení základu daně včetně potenciálních příspěvků zaměstnavatele). Nejprve tedy budete muset zjistit, o kolik jste si celkem ponížil daňový základ (a z této sumy bude dodatečná daňová povinnost činit 15%).

D

#11009, Životní pojištění a pojistné plnění, Pojištění, 19.8.2020

Dobrý den, mám životní pojištění od roku 2012 (hospitalizace, úraz nebo nemoc 300 Kč/den, pojištění pracovní neschopnosti - nemoc, plnění od 15. dne 200 Kč/den). Pojišťovna se odvolává na to, že jsem měla tři nemocenské stejné diagnozy (C50.9- rakovina prsu a L91-hypertrofická onemocnění kůže). Byly to tři samostatné operace po určité době, proto mi proplatila jen určitý počet dnů. Ve smluvních podmínkách o tom, že se toto sčítá a o diagnóze, nic není, ani že se jedná o nové škodní události. Jak se bránit?

Dobrý den,

neznám detaily vaší pojistné smlouvy ani smluvní podmínky vaší pojišťovny, tedy nemohu být schopen posoudit, zda-li pojišťovna pochybila či nikoliv. Pokud jste skutečně byla pojišťovnou poškozena, domáhejte se svých práv a výplaty pojistného plnění soudní cestou.

Články o Životní pojištění

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

16.9.2020, Spoření

… ročněDalší výhodou připravované novinky je možnostdaňových odpočtů. Účet dlouhodobých investic bude mít z tohoto pohledu stejnémožnosti jako životní pojištění a penzijní spoření. Nový zákon přitom počítá s tím, že se limitodpočtů změní. V současnosti můžete uplatnit daňové odpočty …

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

24.8.2020, Hypotéka

Další propad úrokových sazeb ohlásili v červenciposkytovatelé hypoték. A to dost výrazný. Nejen, že průměrná úroková sazbanových hypotečních úvěrů spadla na 2,15 %, ale v některých bankách nyní získátepůjčku na bydlení i s úrokem méně než 1,7 %. V současnosti je tak průměrná úroková…

Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

17.8.2020, Pojištění

…o 0,9 % a ve srovnání s první čtvrtinouroku dokonce o 1,8 %,“ shrnul výsledky analytik České asociace pojišťovenJaroslav Urban. Více rostlo neživotní pojištění. Životní pokulháváPojišťovnický trh letos táhlo hlavně neživotní pojištění, dokterého patří například: pojištění nemovitost…

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

Pracujete venku? Za životní pojištění dáte až o 30 % víc než kancelářské profese

3.8.2020, Pojištění

…vat v kanceláři se vyplatí. Alespoň zpohledu životního pojištění. Podle nového indexu životního pojištění totižkancelářské profese zaplatí za životní pojištění mnohem míň než dělníci, kteříse pohybují v terénu. Rozdíl je až 30 %. Index porovnával cenu životního pojištění ukancelářsk…

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

6.7.2020, Pojištění

…úrazů a nemocí. Anaopak se domnívají, že: řeší léčbu alergií, hradí náklady na antikoncepci, nebo že zaplatí zákroky plastického chirurga. Co životní pojištění opravdu řešíTak samozřejmě životní pojistka nefunguje. Místo toho vámzajistí peníze při: úrazech, vážných onemocněních, trv…Banky v ČR