Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Životní pojištění

Životní pojištění


Definice Životní pojištění

označováno též jako rezervotvorné pojištění, pokrývá rizika, u kterých je jisté, že se někdy v budoucnu realizují (riziko smrti či dožití se důchodového věku)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Životní pojištění

MK

#12466, Předčasné ukončení životního pojištění a dodanění, Daně, 16.1.2021

Dobrý den, ukončil jsem předčasně životní pojištění, na které jsem uplatňoval daňové úlevy cca 6 let v bývalém zaměstnání a 11 let v současném zaměstnání. Jak mám teď pokračovat, abych měl vše co se týká daní v pořádku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

budete muset dodanit daňové odpočty a příspěvky zaměstnavatele za posledních 10 let, čemuž by bylo lepší se vyhnout převodem odkupného na novou pojistku - viz náš článek Jak změnit životní pojištění a nepřijít o slevy na daních.

Z

#12302, Mohou mi v insolvenci vzít penzijní spoření?, Spoření, 4.1.2021

Dobrý den, chtěla bych se optat, když bylo zahájeno insolvenční řízení, zda mi mohou sáhnout na důchodové a životní pojištění. Děkuji

Dobrý den,

peníze uložené na penzijním spoření (a spořicím/rezervotvorném životním pojištění) nejsou insolvencí ani exekucí postižitelné. Spoření však nesmíte během insolvence/exekuce zrušit. Pokud byste spoření zrušila a peníze vybrala, ins. správce (exekutor) by Vám peníze zabavil a použil je na umoření vašich dluhů.

ZM

#12261, Investice nebo životní pojištění?, Akcie a investice, 2.1.2021

Dobrý den, jaký máte názor na důchodové životní pojištění 90RG od Kooperativa. Mam založeno od 2008 a prvních 10 let posílal příspěvek zaměstnavatel, po změně zaměstnání 2 roky posílám sám 500 Kč měsíčně. Cílová částka v roce 2046 je 304 000 Kč. Pokud bych to nyní zrušil, tak odkupné činní 75 tis. Investuji do ETF fondů, tak přemýšlím, zda pokračovat v placení pojištění nebo raději zrušit a pojistné i odkupné investovat do ETF. Děkuji

Dobrý den,

životní pojištění je dobrý nástroj pro krytí rizik úmrtí, úrazu či nemoci. Naopak je to zcela nevhodný nástroj pro spoření na penzi. Orientujete-li se v investování na kapitálových trzích, pak si tímto způsobem vyděláte velmi pravděpodobně více.

RV

#12256, Manželka chce přepsat moji nemovitost do SJM, Hypoteční poradna, 1.1.2021

Dobrý den, za svobodna jsem si vzal hypotéku na bydlení. Je u ni klasická pojistka na neschopnost splácet a na smrt. Po několika letech jsem se oženil. Manželka chce, aby se nemovitost zapsala do SJM. Jak by to bylo v případě mé smrti? Bude banka požadovat splaceni po manželce protože bude zapsána do SJM nebo doplatek řeší daná pojistka? Děkuji

Dobrý den,

úmrtí klienta řeší obvykle životní pojištění sjednané k hypotéce (ale záleží na smluvních podmínkách vaší pojistné smlouvy). Proč byste měl nemovitost koupenou za svobodna nechat přepsat do SJM? Banka Vám určitě nepůjčila 100%, tedy pravděpodobně jste min. 10-20% platil z vlastních úspor a něco jste již sám splatil. Pokud by se manželka chtěla podílet na splácení, měla by přistoupit k hypotéce. Pak by teoreticky mohl vzniknout morální nárok na část nemovitosti (místo SJM bych doporučil spíše podílové vlastnictví). 

Jak by to také mohlo dopadnout? Vy dnes přepíšete nemovitost do SJM, zítra manželka podá žádost o rozvod, rozvodový soud při dělení SJM nechá nemovitost manželce a Vám zůstane hypotéka (dluh).

LK

#11867, Nákup novostavby od developera na hypotéku, Hypoteční poradna, 22.11.2020

Dobrý den, chystám se pořídit si hypotéku na byt od developera (bude dokončen asi za 10 měsíců, čili fixace bude o tuto dobu zkrácena - čerpání proběhne za těch 10 měsíců). Pokud si nepořídím hypotéku od finančního centra developera, budu muset zaplatit poplatek 35 000 Kč. Dostal jsem dvě nabídky: 1) Od fin. centra developera úrok 1,69 % s fixací na 5 let 2) Od finančního poradce (tedy s nutností zaplatit poplatek 35 000 Kč) 1,79 % na 7 let. Úvěr je 8 mil. Kč (80% ceny nemovitosti) a ostatní parametry zmíněných nabídek by měly být srovnatelné. Která z nabídek je podlé vás lepší / výhodnější? Já vím, je tam spoustu neznámých a je to spíš věštění z křištálové koule, ale zajímal by mě názor někoho dalšího. Díky

Dobrý den,

výše úrokové sazby je jistě důležitým parametrem, ale záleží i na ostatních detailech. Např. zda máte povinnost si sjednat životní pojištění, dostanete-li k hypotéce tzv. offsetový účet (o peníze uložené na tomto účtu se Vám snižuje aktuálně úročená částka na hypotéce), kdo bude platit poplatky (vklad na KN a další - Vy nebo ten, kdo Vám hypotéku zajišťuje), atd. Bonitní klient žádající o hypotéku ve výši 8 mil. Kč by měl mít šanci dosáhnout na ještě nižší sazbu (1,59%). Každá desetina Vám dělá ročně na úrocích cca 8 000 Kč. 

Články o Životní pojištění

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

11.1.2021, Pojištění

Před několika lety patřilo investiční (apředtím kapitálové) životní pojištění k oblíbeným pojistkám. Hlavně díkykombinaci pojistné a investiční či spořicí složky. Postupem času se aleobjevily praktičtější produkty. Lidé proto mnohdy původní pojistky ruší asjednávají si nové. Takové …

Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

Životní pojištění letos posiluje. Díky koronaviru

9.11.2020, Pojištění

…avíc už v té době odbornícivarovali před druhou vlnou tohoto onemocnění. A to všechno se pravděpodobně projevilo narozhodnutí lidí sjednat si životní pojištění. Lidé řeší ošetřovné a denní dávky při nemociPřestože většina poskytovatelů nemá přesnáčísla dokumentující vyšší poptávku p…

Skupina Uniqa dokončila převzetí společností Axa a stala se pětkou na trhu

Skupina Uniqa dokončila převzetí společností Axa a stala se pětkou na trhu

26.10.2020, Pojištění

… pojišťovna láká na pojištění majetkuUniqa pojišťovna pak svým klientům nabízíširoké portfolio produktů a služeb, mezi které patří například: životní pojištění, pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti, podnikatelské pojištění, pojištění odpovědnosti nebo cestovní pojištění. V ne…

Hypotéka a rozvod: 3 možnosti, jak se po rozvodu vypořádat s hypotékou

Hypotéka a rozvod: 3 možnosti, jak se po rozvodu vypořádat s hypotékou

25.10.2020, Hypotéka

Každý rozvod je nepříjemná a složitázáležitosti. Tím spíš, když při rozvodu řešíte i hypotéku. Existují ale ověřenézpůsoby, jak si s touto situací poradit. Podívejte se na ně. Hypotéka je pro většinu manželů nejlepší anejjednodušší cesta, jak si zařídit společné bydlení. Jenže když …

Hypotéka pro partnery: podívejte se, jaké možnosti nabízí

Hypotéka pro partnery: podívejte se, jaké možnosti nabízí

16.10.2020, Hypotéka

…dy druhý z partnerůnení ochotný se splátkami pomoci. Pro podobné případy je proto potřeba mítdostatečnou finanční rezervu a správně nastavené životní pojištění. Právě z pojistkyzaplatíte hypoteční splátky například při dlouhotrvající pracovní neschopnostinebo při ztrátě zaměstnání. …Banky v ČR