Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Životní pojištění

Životní pojištění


Definice Životní pojištění

označováno též jako rezervotvorné pojištění, pokrývá rizika, u kterých je jisté, že se někdy v budoucnu realizují (riziko smrti či dožití se důchodového věku)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Životní pojištění

K

#14864, Ukončení životního pojištění, Pojištění, 19.7.2021

Dobrý den, mám smlouvu životního pojištění, daňově uznatelnou, kterou jsem se rozhodla předčasně ukončit. V květnu mi bylo 60 let a smlouvu jsem platila déle než 5 let. Je pravda, že pokud splňuji tuto podmínku, nemusím nic dodaňovat? Díky.

Dobrý den,

pokud životní pojištění ukončíte po dosažení min. 60 let a odspoření min. 5 let, nemělo by se jednat o předčasně ukončené pojištění s negativními daňovými důsledky.

MN

#14728, Ukončení životního pojištění, Daně, 6.7.2021

Pokračování dotazu č. 12540: Dobrý den, dodanit (resp. vrátit) je třeba všechny uplatňované slevy na dani za životní pojištění za posledních 10 let. Odkud je lhůta 10 let? Je fixní? Tedy pokud přestanu uplatňovat odpočty, mohu za 10 let rušit bez dodanění? Dále je možné zjistit výši uplatnění za poslední roky jinak než z daňových přiznání (podávalo x zaměstnavatelů, nemám k dispozici, různé výšky uplatnění, ne vždy uplatňováno). Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

lhůta 10 let je fixní a je stanovena aktuálně platnou legislativou, která pravděpodobně vycházela např. z povinnosti bank archivovat záznamy 10 let nebo z objektivní promlčecí lhůty (10 let). Pokud dnes přestanete uplatňovat odpočty, můžete za 10 let předčasně ukončit životní pojištění bez nutnosti dodaňovat odpočty uplatňované před 10 a více lety. Info o uplatněných odpočtech jinak než z daňových přiznání nezískáte. 

DS

#14649, Předčasné ukončení životního pojištění, Pojištění, 26.6.2021

Dobrý den, v roce 2006 bylo uzavřeno životní pojištění s příspěvkem zaměstnavatele. Pojištění bylo daňové uznatelné a odpocty byly uplatňovány. V roce 2020 došlo ke změně, ukončení příspěvků od zaměstnavatele (z důvodu ukončení PP) a změna smlouvy na daňové neznatelnou, v roce 2020 odpočty nebyly. Lze smlouvu změnit z uznatelné na neznatelnou? A další problém je, že poradce sdělil, že lze provést částečný odkup aniž by se muselo zpětně něco dodanit. Toto bylo několikrát ze strany pojišťovny potvrzeno. Byl proveden odkup a následně přišel dopis od pojišťovny o povinnosti vše zpětné dodanit. Jak teď postupovat dál? Děkuji

Dobrý den,

neznám detaily vašich pojistných smluv (staré a nové), ale při předčasném ukončení daňově uznatelného životního pojištění je třeba dodanit příspěvky zaměstnavatele a vrátit uplatněné daňové odpočty. Pokud Vám poradce podal chybné informace a způsobil Vám škodu, domáhejte se náhrady. 

BO

#14603, Změna osobních údajů, Pojištění, 21.6.2021

Dobrý den, mám Flexi životní pojištění a potřebuji nahlásit změny bydliště a OP.

Dobrý den,

ohledně změny osobních údajů kontaktujte přímo instituci, u které máte pojištění sjednáno (Kooperativa).

M

#14589, Insolvence a životní pojištění, Exekuce a insolvence, 19.6.2021

Dobrý den, končím v zaměstnání. Zaměstnavatel platil životní pojištění. Odkupné bude cca 7 000 Kč. Musím odevzdat celou částku jako mimořádný příjem? Nebo se tato částka přičte k moji výplatě a až poté se vypoctou srážky? Tzn. že by mi z odkupného měla zbýt cca třetina...

Dobrý den,

příjem 7 000 Kč by se měl připočíst k vaší výplatě a teprve z celé částky by se mělo vypočítat vaše nezabavitelné minimum (měla by Vám zůstat cca třetina v závislosti na výši příjmu ze zaměstnání a počtu vyživovaných osob).

Články o Životní pojištění

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

28.6.2021, Spoření

… investičních produktůDrahé kovy 58 % Stavební spoření 55 % Penzijní spoření 48 % Spořicí konto 39 % Akcie, obligace 38 % Podílové fondy 36 % Životní pojištění 34 % Kryptoměny 32 % Termínovaný vklad 25 % Spoření „do matrace“ 22 % Investice do zlata jako jistota? Spíše naopakZástupce…

5 tipů, jak správně pojistit dítě

5 tipů, jak správně pojistit dítě

21.6.2021, Pojištění

…yn nebo dcera, máteobvykle na starost důležitější věci, než jak pojistit dítě. I když jedna z nichs tím úzce souvisí. Je to správně nastavené životní pojištění rodičů. Nově je na vás totiž závislý další člověk.Proto musíte nastavit své pojištění tak, aby měla rodina dost peněz, i kd…

Půjčka pro seniory aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

Půjčka pro seniory aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

3.6.2021, Půjčka

…etku (bonity) neprověřildostatečně. Nebuďte tedy překvapeni, když banka bude v souvislosti s většímúvěrem (nejen pro seniora) vyžadovat dobré životní pojištění, které by byloschopné závazek v případě úmrtí doplatit. Shrňme, co je potřeba vědět o půjčkách prosenioryPůjčky důchodcům …

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

24.5.2021, Pojištění

…tí, pokud souvisí s onemocněním Covidem nebo s komplikacemi po očkování.Pojistná částka je v takových případech ale pouze 25 000 korun. Běžné životní pojištění tedy dokáže pozůstalýmpomoci výrazně efektivněji a pokrýt výpadek příjmů na řadu měsíců i let. I když vám tedy zaměstnavat…

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

7.5.2021, Hypotéka

…užníka (tedyvás) a pojistka chránící nemovitost. Zatímco v první oblasti najdete u hypotékyhned dvě pojistky – pojištění schopnosti splácet a životní pojištění, do druhéspadá jen pojištění nemovitosti. Ani jednu z těchto skupin přitom nesmítepodceňovat. Pojištění proti neschopnosti …Banky v ČR