Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Životní pojištění

Životní pojištění


Definice Životní pojištění

označováno též jako rezervotvorné pojištění, pokrývá rizika, u kterých je jisté, že se někdy v budoucnu realizují (riziko smrti či dožití se důchodového věku)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Životní pojištění

JS

#15412, Insolvence, Exekuce a insolvence, 23.9.2021

Dobrý den, hradím si měsíčně rizikové životní pojištění (pojištění v nemoci). Momentálně jsem na dlouhodobé nemocenské a byla mi vyplacena pojistka. Musí být tato částka vyplacena insolvenčnímu správci, přesto že ji hradím ze zůstatku po odvedených srážkách? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, tyto peníze může ins. správce použít na umoření vašich dluhů. Je to stejné, jako kdybyste z nezabavitelného minima sázela Sportku, vyhrála a následně Vám výhru zabavil ins. správce. 

LL

#15404, Nezdá se mi číslo účtu pro platbu pojistného, Pojištění, 22.9.2021

Dobrý den, mám zaplatit pojištění na auto, ale nepozdává se mi číslo účtu 2727/2700. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

tento účet patří pojišťovně Allianz a slouží k platbám pojistného za neživotní pojištění. Máte-li jakékoliv pochybnosti o správnosti čísla účtu, doporučuji vše konzultovat přímo s vaší pojišťovnou. 

O

#15392, Dodanění životního pojištění, Daně, 22.9.2021

Dobrý den, předčasně jsem zrušil životní pojištění, kde za posledních deset let jsem párkrát uplatnil roční daňový odpočet. Bohužel nevím které roky a kolik to bylo. Dá se někde zjistit, ve kterých letech jsem daňový odpočet uplatňoval? Dále, dodaňuje se částka, kterou mi ročně vraceli nebo se to vypočítává jinak? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dodaňuje se uplatněná sleva (resp. snížení daňového základu).

Příklad: Daňový základ jste ponížil o 10 000 Kč, daňová povinnost byla nižší o 1 500 Kč => vrátíte 1 500 Kč. 

Zkuste požádat FÚ o informace ohledně Vámi uplatněných odpočtů za posledních 10 let.

L

#15283, Hypotéka, životní pojištění a úmrtí, Hypoteční poradna, 8.9.2021

Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor.

Dobrý den,

proč by pojistné plnění mělo být kráceno? Došlo-li k pojistné události pro kterou byla pojistka sjednána, pak při splnění podmínek pojištění není důvod pro krácení nebo nevyplacení pojistného plnění. Mohou samozřejmě nastat extrémní situace, kdy si např. sjednáte životní pojištění a následně spácháte sebevraždu. V takovém případě by pojišťovna mohla výplatu odmítnout. 

AB

#15207, Úrazové pojištění a insolvence, Pojištění, 30.8.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, za pár týdnů mi končí insolvence. Kdy po ukončení si mohu zřídit životní nebo úrazové pojištění?

Dobrý den,

životní pojištění i úrazové pojištění si můžete zřídit kdykoliv, i v během insolvence (v průběhu insolvence byste ale mohla mít problém s výběrem peněz nebo s přijetím pojistného plnění). 

Články o Životní pojištění

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění

… předepsané pojistné v obou segmentechtak v prvním letošním pololetí překonalo 4,15 miliardy korun. To je o 3,12 %víc než loni stejnou dobou. Životní pojištění? Růst překonal průměr natrhuRůst životního pojištění táhlo zejménajednorázově placené pojistné. Za první šest měsíců roku p…

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

28.6.2021, Spoření

… investičních produktůDrahé kovy 58 % Stavební spoření 55 % Penzijní spoření 48 % Spořicí konto 39 % Akcie, obligace 38 % Podílové fondy 36 % Životní pojištění 34 % Kryptoměny 32 % Termínovaný vklad 25 % Spoření „do matrace“ 22 % Investice do zlata jako jistota? Spíše naopakZástupce…

5 tipů, jak správně pojistit dítě

5 tipů, jak správně pojistit dítě

21.6.2021, Pojištění

…yn nebo dcera, máteobvykle na starost důležitější věci, než jak pojistit dítě. I když jedna z nichs tím úzce souvisí. Je to správně nastavené životní pojištění rodičů. Nově je na vás totiž závislý další člověk.Proto musíte nastavit své pojištění tak, aby měla rodina dost peněz, i kd…

Půjčka pro důchodce aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

Půjčka pro důchodce aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

3.6.2021, Půjčka

…etku (bonity) neprověřildostatečně. Nebuďte tedy překvapeni, když banka bude v souvislosti s většímúvěrem (nejen pro seniora) vyžadovat dobré životní pojištění, které by byloschopné závazek v případě úmrtí doplatit. Shrňme, co je potřeba vědět o půjčkách prosenioryPůjčky důchodcům …

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti

24.5.2021, Pojištění

…tí, pokud souvisí s onemocněním Covidem nebo s komplikacemi po očkování.Pojistná částka je v takových případech ale pouze 25 000 korun. Běžné životní pojištění tedy dokáže pozůstalýmpomoci výrazně efektivněji a pokrýt výpadek příjmů na řadu měsíců i let. I když vám tedy zaměstnavat…Banky v ČR