Banky.cz Články Komerční sdělení Nebankovní půjčky s licencí ČNB

Nebankovní půjčky s licencí ČNB

Nebankovní půjčky s licencí ČNB

Lidé by se obecně měli zadlužovat co nejméně. To znamená v případech, kdy je to nezbytně nutné. Někdy ale není snadné určit, zda půjčka dává či nedává smysl. Pokud přemýšlíte nad tím, jestli si půjčit, popřemýšlejte také nad tím, o jakou půjčku se jedná. Vždycky je totiž lepší našetřit si peníze a z těch si koupit vysněnou dovolenou, nový mobilní telefon, moderní nábytek nebo chytrou televizi. Půjčka vás totiž vždy něco stojí – a v závislosti na tom, kolik si půjčujete, může jít i o desetitisíce korun. 

REKLAMA

Na co si půjčit?

Například půjčka na bydlení je jednou z nejrozumnějších půjček, které si můžete vzít. Půjčit si na opravy nemovitosti a její rekonstrukci spadají taktéž do těch, které mají smysl. Stejně tak půjčky na nezbytné vybavení domu jako je pračka nebo lednička, mají svůj smysl. Obecně platí, že půjčovat bychom si měli na věci, které mají delší životnost, než je doba splácení půjčky.

Na co si raději nepůjčovat

Typickým příkladem je například dovolená. Půjčíte si několik desítek tisíc, abyste mohli strávit týden nebo čtrnáct dní u moře nebo třeba na horách. Půjčku ale splácíte rok, dva nebo i déle. Taková půjčka vážně smysl nemá. Stejně tak půjčovat si na něco, co v podstatě mít nemusíte jen proto, abyste zvýšili svůj životní standard, je tak trochu ošidné. Sice budete mít chytrou televizi s mnohými funkcemi, na druhou stranu vás tíží splátky, které mohou váš život ovlivnit negativně.

Někdy to není snadné určit

Existují ale také věci, u kterých není snadné určit, jestli je vhodné si na ně půjčit nebo ne. Typickým příkladem je automobil. Pokud si jej chcete pořídit, abyste mohli dojíždět do vzdálenějšího zaměstnání, kde dostanete lépe zaplaceno nebo máte možnost pracovního postupu, pak je půjčka na místě. Chcete-li ale novým autem oslnit své okolí, pak je půjčka nesmyslná. Co investice do značkového oblečení? Ta je taky někde napůl – díky značkovému oblečení a upravenému vzhledu můžete získat lépe placené zaměstnání nebo třeba bohatšího partnera. A takových příkladů je spousta.

Když si půjčit, tak bezpečně

Pokud si půjčujete, měli byste si zvolit vhodnou instituci, která vám peníze poskytne. Od 1. 6. 2018 musí mít všechny nebankovní poskytovatelé půjček licenci od České národní banky (ČNB). Pro získání této licence museli poskytovatelé půjček splnit mnohé podmínky. Tím se trh očistil od nesolidních poskytovatelů půjček, to ale stále neznamená, že všechny půjčky jsou bezpečné. Půjčka s licencí ČNB je však určitou zárukou, že poskytovatel není nevýhodný a nespolehlivý. Musel totiž projít sítem, které má ochránit koncového klienta.

Proč jsou půjčky s licencí ČNB bezpečnější?

Díky tomu, že se trh s nebankovními poskytovateli půjček zmenšil, je výběr půjčky o něco přehlednější. Navíc jsou žadatelé o půjčky více prověřováni, takže půjčku opravdu nedostane každý. Znevýhodnění se týká například studentů, žen na mateřské či rodičovské dovolené apod. Ti mohou získat půjčku obtížněji. A je to dobře. Právě díky tomu, že půjčku mohl poskytovat v podstatě kdokoli, také ji získal prakticky kdokoliv. A ten pak mohl mít problémy se splácením, dostal se do dluhové pasti a někdy až k osobnímu bankrotu.

Jsou půjčky zcela bezpečné?

To ovšem neznamená, že v současné době nehrozí žádná rizika. Bohužel tomu tak skutečně není, ale mělo by dojít k tomu, že žadatelé, kteří nebudou schopni splácet, budou odmítnuti i nebankovními institucemi. To pro ně samotné může být sice nepříjemné, nicméně v konečném důsledku je to pro jejich ochranu. Pokud si chcete půjčit bezpečně, měl by poskytovatel půjčky zveřejnit svou adresu, aktivně s vámi komunikovat a odpovídat na vaše dotazy, měl by mít přehledné webové stránky se spoustou informací a měl by vám dát dostatek času prostudovat si smlouvu před samotným podpisem. 

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Nebankovní půjčky s licencí ČNB

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

 Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Lokální investiční nemovitostní fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu neboli DIP. Klientům tak nabízí další alternativu k existujícím penzijním fondům a doplňkovému penzijnímu spoření. Stát chce nově podporovat zodpovědné občany, kteří se nebudou spoléhat pouze na státní důchodový systém. 

Kam investovat peníze v roce 2024

Kam investovat peníze v roce 2024

Rozhodování o tom, kam investovat peníze, je důležitou součástí správy osobních financí a může otevřít cestu k finančnímu zabezpečení a růstu majetku.

Chtějte erudovaného a současně přívětivého pojišťovacího poradce

Chtějte erudovaného a současně přívětivého pojišťovacího poradce

Když člověk řeší otázky spojené s pojištěním, je důležité mít na blízku někoho, na koho se může spolehnout – nejde totiž o nic menšího než o ochranu milionových hodnot v oblasti majetku, života a zdraví. Profesionálně vyškolený a empatický poradce dokáže ušetřit spoustu času a starostí.

Nejlepší pojišťovací poradkyně na světě je z České republiky

Nejlepší pojišťovací poradkyně na světě je z České republiky

Skutečný zájem o klienta a zároveň inovativní přístup k partnerství s ním – to hodnotí prestižní mezinárodní soutěž Global Advisor Excellence Contest, které se účastní více než 160 000 pojišťovacích poradců skupiny Generali. Tuto obrovskou konkurenci za sebou nechala Jana Šestáková z Generali České pojišťovny. Dokázala, že umí nejlépe reagovat na vyvíjející se potřeby klientů a zároveň jako poradce dokáže efektivně využívat dostupné digitální nástroje.


V bankovním sektoru vládnou věrnostní programy jako hlavní prostředek zapojení zákazníků

V bankovním sektoru vládnou věrnostní programy jako hlavní prostředek zapojení zákazníků

V dynamickém prostředí bankovního sektoru, kde má každý druhý člověk v průměru pět bankovních účtů, se konkurence mezi finančními institucemi den ode dne stupňuje. Uprostřed tohoto boje o klienty banky používají různé strategie, jak si udržet zákazníky, mezi nimiž věrnostní programy vynikají jako nástroj s největším potenciálem.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena