Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JS

Dnes 14/9/2019 se mi ucet u mBank o cca 10 500 Kc ponizil bez meho vedomi a na 2x dotaz v bance neprisla zadna reakce a ja potrebuji zjistit o co se jedna. Predem dekuji za info.

Dobrý den,

nedlužila jste peníze bance (neměla jste úvěr s opožděnou splátku), nebyla na Vás uvalena exekuce? Navštivte osobně nejbližší pobočku mBank a požadujte vysvětlení.

A

Dobrý den, dne 9.9. 2019 jsem uhradila 100% v ins. řízení, od té doby přestala ins. správkyně se mnou komunikovat, dokonce i soud ji vyzval, že má poslat ukončení, dal jí na to 15 denní lhůtu, dneska byl poslední den a stále bez odezvy. Jak u soudu tak i u mě. Opět mi byla provedena srážka ze mzdy tohoto měsíce. Což mi mělo být už něco málo vráceno z měsíce září. Nevím jak mám postupovat a co dělat. 100% jsem měla uhrazeno po dobu 24 měsíců. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

můžete podat soudu podnět na nečinnost insolvenčního správce. Soud následně správce opět vyzve k podání podkladů a případně mu vyměří finanční sankci za maření insolvenčního řízení.

EK

Dobrý den, mám zahájeno insolvenční řízení a insolvenční správce po mně chce potvrzení, že nemám zahraniční věřitelé. Existuje vzor tohoto potvrzení? Nejsem si vědom takového věřitele, ale nemohu vědět jestli nějaký dluh nebyl odprodán nebo nebankovní společnosti v ČR, která má sídlo v zahraničí. Poradíte prosím? Děkuji

Dobrý den,

sepište čestné prohlášení, že si k dnešnímu datu nejste vědom existence pohledávek v zahraničí. 

PD

Měl jsem u Zuna účet. Chci se zeptat, jestli ještě funguje.

Dobrý den,

kmen klientů Zuno banky odkoupila mateřská Raiffeisenbank, účty byly převedeny do RB.

PP

Dobrý den, delší dobu si pohrávám s myšlenkou, že bych si na půjčku, které jsou letos docela nízké (3,9%, s RPSN 4%) vzal 200 000 Kč, které bych poté ihned investoval do dluhopisů (vyhlédl jsem si s úrokem 6,5% u jedné nadnárodní společnosti investující mj. do energií, která má za sebou dlouhou historii s výsledky). Tím pádem bych splácel půjčku, která by se mi ale vrátila na konci splatnosti dluhopisu se zúročením 2,5%. Oproti klasickému spoření např. na spořicím účtu je tedy možno čerpat rozdíl 2,5% ihned. Navíc některé banky nabízí bezúročné období půjček, takže náklady by byly o to nižší. Prosím o fundovaný názor na tuto záležitost. Hezký zbytek dne.

Dobrý den,

investice na kapitálových trzích (dluhopisy, akcie, deriváty) jsou vždy rizikové a investor by měl počítat s tím, že může o své peníze přijít. Proto je rozumné takto investovat pouze část svých úspor, jejichž případná ztráta Vás nikterak neohrozí. Půjčování peněz na investice je velmi rizikové. Investice nemusí skončit dle Vašich představ, a pak by Vám zůstaly jen dluhy.

Potenciální výnos by měl vždy odpovídat podstupovanému riziku (jinak investice nedává smysl). Tedy tam kde můžete o všechno přijít byste také měl mít šanci slušně vydělat. Riskovat pro výnos 2,5% mi nedává žádný smysl. Banka Creditas úročí spořící účet 1,8%, J&T Banka nabízí na pětiletém termínovaném vkladu 2,6%. Proč bych měl riskovat pro 2,5%? U investovaných 200 000 Kč byste ročně vydělal pouze 5 000 Kč, snížila by se Vaše bonita (každý úvěr snižuje bonitu - až byste potřeboval půjčit např. na bydlení, možná by Vám banka neposkytla tak vysokou hypotéku) a to nepočítám transakční náklady (čas strávený sjednáváním a rušením produktů). 

DS

Dobrý den, jsem ručitelem účtu, který má u ČS moje dcera. Neustále hradím nějaké nedoplatky, protože vždy přijde až druhá upomínka mně a dcera žádnou upomínku nedostane, přestože už byla i ve spořitelně uvést novou korespondenční adresu. Pokud se ptám telefonicky na údaje o účtu, je mi sděleno, že nemám nárok, protože nejsem majitel. Je možné abych jako ručitel dostala výpis o stavu účtu a zaplacených položkách? Za jakých je to podmínek a na jakou adresu mám adresovat žádost? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ručit můžete za úvěr (hypotéka, půjčka), ale ne za běžný účet. Možná jste spíše disponentem (máte k účtu přístup a můžete s účtem nakládat dle sjednaných dispozic). Doporučuji, abyste s dcerou obě společně navštívily nejbližší pobočku ČS a tam si vše nastavili dle vašich přání. 

ZK

Přeji hezký den, minulý týden jsem byl ve Švédsku a zjistil jsem, že bankovky a mince které jsem měl z minulých cest jsou už neplatné. Dají se někde vyměnit za platné, případně české? Děkuji

Dobrý den,

neplatné bankovky a mince mění po určitou dobu od ukončení platnosti komerční banky v zemi emitenta (švédské banky) a později už jen emitent (švédská centrální banka). 

BZ

Mam ucet v KB, kam mi chodi duchod. V soucasne dobe ziji v USA a zadam o zasilani duchodu sem. Rada bych zrusila ucet u banky, ale sdelili mi, ze musim osobne. Jsem vysokeho veku a let do CR a zpet (17 tisic km) je pro mne prilis narocny. Nemam pujcku, ani kartu, nic, pouze duchod. Je nejaka jina moznost zruseni uctu napr. korespondencne s overenim podpisu? Na Netu jsem se docetla o Deaktivaci uctu a rada bych vedela, zda mi z toho vyplyvaji nejake mesicni platby za vedeni uctu jako doted. I kdyz ctu na strance KB, ze se za internetove bankovnictvi neplati, banka mi stale kazdy mesic strhava 49 kc za vedeni uctu. Dekuji

Dobrý den,

podmínky zřízení a zrušení účtu si každá banka stanovuje individuálně, žádný zákon bankám nepřikazuje tak činit povinně elektronicky. Pokud KB trvá na osobní návštěvě, jiná možnost bohužel není. Můžete zkusit ještě jednou s KB promluvit, detailně jim popsat svou situaci a domluvit se na nějakém korespondenčním řešení s ověřeným podpisem, který by byl pro obě strany přijatelný. 

Ohledně poplatků za internetbanking - pravděpodobně máte sjednán starší typ účtu, u kterého se za toto platilo. Stačí požádat o změnu na aktuální MůjÚčet, který je bez poplatku.

T

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně možných "nákladů" spojených s insolvenci. Sepsání návrhu právníkem (společné oddlužení manželů 7 300 Kč), přezkum pohledávek (počítáme asi 20-20x300=6 000 Kč), insolvenčnío správce máme přiděleného teď od října - nežli bude první srážka po schválení insolvence tak např. ještě 4 mesice - tedy 4 x 1600= 6 400 Kč). Dohromady je to cca 20 000 Kč. Právník nám sdělil, že ins. správce může chtít po nás peníze za sepsání navrhu pro právníka ihned a jednorázově. Je tomu opravdu tak nebo bude za sepsání navrhu částka právníkem přihlášena do insolvence? A jak je to s částkami za přezkum pohledávek a odměna insolvenčnímu správci za dobu nežli proběhne první splátka oddlužení? Jsou to totiž částky, které bychom se ženou nebyli schopni sehnat - exekuce na plat, manželka na mateřské, manželka má soudem stanovené výživné na dalsi své 2 dětí, které jsou v péči její matky. Toto řádné výživné se po schválení insolvence bude platit ze srážek (bude ho platit ins. správce) nebo ho budeme dále platit z toho co nám zbyde že srážek po insolvenci? Děkuji

Dobrý den,

poplatek za sepsání návrhu na oddlužení (7 260 Kč) se ze zákona přihlašuje jako pohledávka do insolvence, nikdo ho po Vás nemůže chtít platit předem. Naopak poplatky insolvečnímu správci před započetím řádného splácení hradíte Vy (nepřihlašuje se do insolvence). Výživné platíte v insolvenci z nezabavitelného minima (toho co Vám zbude), neplatí to za vás ins. správce (ten řeší pouze vaše dluhy, ne vyživovací povinnosti).

P

Dobrý den, můj otčím (90 let) má vkladní knížku na jméno a heslo (to mi prozradil). V současné době leží ve vážném stavu v nemocnici a vypadá to, že se to nezlepší. Stačí mi k výběru jen vkladní knížka, heslo, příp. jeho občanský průkaz a nebo i plná a oveřená moc? Případně stačí mi "generální plná moc" - ověřená a nebo má ČS nějakou svou? Ještě mám dispoziční právo k jeho účtu. Děkuji

Dobrý den,

přinést na pobočku cizí vkladní knížku a cizí OP nestačí (to by pak peníze vybral i zloděj, který Vám odcizil doklady). Hesla se dnes již nepoužívají a váží se převážně k anonymním vkladním knížkám (tzv. na doručitele), které ale byly zrušeny již v roce 2002 (lhůta pro vyzvednutí peněz skončila 31/12/2016 - zbylé nevybrané peníze byly poslány na charitu). ČS má svůj vlastní vzor plné moci, který po Vás bude vyžadovat (úředně ověřený). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR