Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
TG

Dobrý den, má přítelkyně podala prostřednictvím právníka insolvenční návrh. Po zapsáni do insv. rejstříku běží lhůta pro přihlášení věřitelů. U KB a.s má půjčku a povolený devět. Na tento účet jí zasílá ČSSZ sirotčí a vdovský důchod. Banka ji tento důchod použila na vyrovnání debetu. Má na to právo nebo musí částku vrátit? Reklamovala to, ale právník KB to zamítnul. Jak se má bránit?

Dobrý den,

podáním návrhu na oddlužení se dočasně pozastavuje vykonavatelnost exekucí (exekutor může dál blokovat účet, ale neměl by z něj strhávat peníze - v případě schválení insolvence by pak exekutor musel všechny stržené peníze odevzdat insolvenčnímu správci na uspokojení přihlášených pohledávek). Ve Vašem případě ale nejde o exekutora nýbrž o banku, která si vyrovnala dluh z kontokorentu pravděpodobně v souladu s obchodními podmínkami. Je to stejné jako by si peníze z účtu stáhl inkasem např. dodavatel energií za plyn a elektřinu. 

HK

Dobrý den, u pojišťovny Slavia jsem 5.10.2017 ukončila povinné ručení na auto, které přešlo na jiného majitele. Pojišťovna mi měla vrátit zbytek peněz na účet. Dne 16.11. jsem byla peníze u pojišťovny urgovat a bylo mi sděleno, že 3.11.2017 odešly na můj účet. Číslo bankovního účtu jsme zkontrolovali a bylo v pořádku. Do dnešního dne však peníze na svém účtu nemám. Prosím o radu, kam se mám obrátit.

Dobrý den,

převod peněz trvá max. 2 pracovní dny, tedy buď byla chyba v čísle účtu (a platba se za další 2 pracovní dny vrátila pojišťovně zpět) nebo pojišťovna peníze doposud neodeslala. Pokud jste si 100% jistá, že číslo účtu mělo všechny své náležitosti (včetně správného kódu banky a případného předčíslí - má-li ho Vaše číslo účtu), pak pojišťovna peníze doposud neodeslala. Jiné vysvětlení není možné. Doporučuji tedy opět kontaktovat vaši pojišťovnu Slavia.

LF

Pokračování dotazu č. 4002: Dobrý den, ještě doplnění k mému dotazu. Po debatě s kamarádem, mi tento sdělil, že jsem do dotazu neuvedl důležitou skutečnost, že jsem ve starobním důchodu a mým příjmem je tedy starobní důchod. Stále platí, to co jste mi napsal ve Vaší odpovědi ohledně zdanění výnosu z investic na Zonky? Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. I při pobírání starobního důchodu je třeba kvůli příjmu z kapitálového majetku (úrok z půjček) podat přiznání k dani z příjmu. Reálně ale žádné daně platit pravděpodobně nebudete, neboť i jako důchodce máte nárok na základní slevu na dani z příjmu (na poplatníka) ve výši 24 840 Kč. Tato sleva pokryje výnos ze Zonky půjček až do výše 165 600 Kč.

NB

Pokračováno dotazu č. 4024: Díky za odpověď! Další otázka. Přijedeme do České republiky, abychom pracovali na pracovní kartě. Pracovní smlouva na dobu dvou let s následným prodloužením. Jaké úvěrové produkty můžete poskytnout? Můžeme si půjčit na výstavbu domu v České republice? Můžeme si půjčit za účelem podnikání v České republice?

Dobrý den,

pro získání úvěru (půjčka nebo hypotéka) je třeba mít pracovní smlouvu na dobu neurčitou. S pracovní smlouvou na dobu určitou (2 roky) Vám banky sice půjčí, ale celý úvěr musí být splacen do momentu skončení pracovní smlouvy (s příjmem 2x 20 000 Kč by se tak jednalo pouze o malý úvěr do 200 000 Kč). Pro získání úvěru na výstavbu domu (hypotéka) je třeba ručit nemovitostí nemovitostí v ČR, např. stavebním pozemkem (na kterém budete stavět). Banky Vám půjčí max. 90% z hodnoty stavby, zbylých min. 10% je třeba mít z vlastních zdrojů. U větších půjček na rozjezd podnikání je třeba ručit nemovitostí (do 900 000 Kč si lze půjčit bez ručení nemovitostí jako fyzická osoba nepodnikající - je ovšem třeba doložit dostatečný příjem). 

V

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně darovací daně. Moji rodiče formou daru mi darovali (synovi) podílové listy od KB. V bance proběhlo sepsání a vyřízení úspěšně. Vím, že dary v příbuzné linii (rodiče, manželé, děti, ...) nejsou daněny. Přesto se na Vás obracím s dotazem, zda-li musím na finančním úřadě tuto skutečnost nahlásit vyplněním příslušného formuláře nebo uvést až v daňovém přiznáním přijmu fyzických osob za rok 2017. Děkuji za vstřícnou odpověď.

Dobrý den,

dary v rámci rodiny jsou od darovací daně osvobozeny. Darované podílové listy fondu KB nemusíte uvádět v žádném daňovém přiznání (ani o této skutečnosti jinak informovat finanční úřad).

KO

Pokračování dotazu č. 4031: V Rozhodnutí o vypořádání dědictví byla částka za akcie daleko vyšší, než za jakou jsme je teď prodali, především co se týká akcií Volkswagenu. Jak už jsem předtím uvedla, můj tatínek zemřel před dvěma lety, a to cca týden před vypuknutím skandálu Dieselgate. Hodnota akcií teď v poslední době zase stoupla, ale i tak jsme je prodali se ztrátou více než 100.000 Kč oproti částce uvedené paní notářkou ke dni úmrtí. I když k tomu připočteme částky za ostatní akcie, pořád jsme ve ztrátě. Rozumím tedy tomu dobře, že v tomto případě žádnou daň platit nebudeme a nemusíme to ani nikde oznamovat? Peníze na účtu Poštovní spořitelny necháme jen krátce, pak jejich větší část chceme převést na podílové fondy s výnosem 5%, s kterými mám už jistou zkušenost. Naprosto souhlasím, že nechávat takovou částku na účtu tohoto finančního ústavu by byl naprostý nesmysl. Děkuji za Vaše odpovědi.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Do daňového přiznání se uvádí celkový zisk z prodeje všech akciových titulů, tedy ziskem z prodeje akcií A lze vykompenzovat ztrátu z prodeje akcií B. Ve Vašem případě, kdy byl celkový výnos z prodeje menší než hodnota akcií stanovená notářem, tak neplatíte žádné daně. 

U podílových fondů je podstatné, do čeho investují (akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity atd.). Posledních 5 let ekonomika výrazně rostla a fondy mohly slušně vynášet. V horizontu 2 lze naopak očekávat korekce. Vždy je lepší nakupovat v době krize a naopak prodávat v dobách růstu.

N

Dobrý den, chci si založit bankovní účet v Hong Kongu u banky HSBC. Chtěl bych se zeptat, jestli víte, jaké dokumenty je potřeba si vzít sebou? Vím, že u běžného účtu je to doklad o totožnosti, doklad o státní příslušnosti, doklad o stávající adrese, počáteční vklad cca 2 000 HKD a osobní setkání v bance. Předem děkuji.

Dobrý den,

založení běžného účtu pro fyzické osoby (FO) je přesně tak jak píšete. U účtu pro právnické osoby (PO) je třeba doložit také potvrzení, které Vás opravňuje za danou PO jednat (např. výpis z obchodního rejstříku, kde jste zaspán jako jednatel). 

KO

Zdravím Vás a navazuji na svůj dotaz č. 3945. K akciím jako dědictví po mém tatínkovi jsme se po více než dvou letech úspěšně "probojovali", nechali jsme je přepsat na mou maminku a při návštěvě Fio banky jsme je i rovnou prodali. Teď jsou peníze za ně na obchodním účtě maminky u Fio a odtud si je chceme převést na maminčin běžný účet u Poštovní spořitelny. Ta má ale obavu, že když je částka peněz vyšší než půl milionu, jestli to nebude muset hlásit na finančním úřadě kvůli zdanění. Platí se z tohoto nějaká daň? Děkuji.

Dobrý den,

příjmy z prodeje akcií podléhají 15% dani z příjmu, přičemž se daní jen čistý výnos z prodeje (rozdíl prodejní a nákupní ceny). Ve Vašem případě dědictví je nákupní cenou ohodnocení akcií notářem. Příklad: Byla-li hodnota akcií v Rozhodnutí o vypořádání dědictví stanovena na 450 000 Kč a Vy jste prodejem získal 500 000 Kč, pak zaplatíte daň 15% z 50 000 Kč, tedy 7 500 Kč. Zisk z prodeje akcií ke zdanění (50 000 Kč) se uvádí v řádném Přiznání k dani z příjmu (za rok 2017 budete podávat přiznání FÚ v termínu leden-březen 2018).

Běžný účet u Poštovní spořitelny zrušte (nulový úrok, vysoké poplatky) a raději peníze ponechte na běžném účtu ve Fio bance (nulový úrok, nulové poplatky). Nebo ještě lépe si zřiďte spořící účet ING, který nabízí úrok 0,5% do 300 000 Kč. Platíte-li aspoň 5x měsíčně kartou, pak se vyplatí běžný a spořící účet od Air Bank (nulové poplatky, úrok 1% do 350 000 Kč). Chodí-li Vám na účet výplata/důchod, pak volte kombinaci běžného a spořícího účtu od Equa bank (nulové poplatky, úrok 0,8% do 200 000 Kč). Poštovní přepážka není optimálním místem pro správu 0,5 mil. Kč.

IZ

V září jsem v České spořitelně požádal o vyřízení pozůstalosti. Konkretně se jednalo o převod 50 akcií ČZU, vyřizovala paní Koipopová v pobočce Zlín. Byl zřízen investiční účet, byl z něj byl zaplacen poplatek za převod cenných papírů. Kde se dozvím, jak byly tyto akcie převedeny. Na investičním účtu je stále 0. Děkuji, s pozdravem Jiří

Dobrý den,

banka Vám nejprve musí zřídit účet v Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP). To přijde obvykle na 100 Kč a trvá to 1 týden. Následně na tento Váš akciový účet mohou být převedeny zděděné akcie. Poplatky za převod jsou velmi různorodé (dle toho, kde byl akciový titul dosud evidován či obchodován). Ke svému akciovému účtu byste měl mít v ideálním případě online přístup přes aplikaci podobnou internetbankingu. Zde máte kompletní přehled o svých akciích, můžete nakupovat i prodávat. 

ŠR

Dobrý den, mohu si zřídit osobní účet u banky, pokud budu ještě jeden rok v insolvenci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, běžný účet si v insolvenci zřídit můžete. Exekuce (resp. jejich vykonavatelnost) jsou během insolvence pozastavené, tedy by Vám exekutor účet blokovat neměl.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Banky v ČR