Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
VC

Pokračování dotazu č. 5073: Můžu po prodání bytu vypovědět pojistku pres email? Žiji totiž trvale v Německu. Děkuji za informaci.

Dobrý den,

nejlepší je pojištění vypovědět osobně na pobočce a nechat si vystavit potvrzení o zrušeném pojištění. Alternativně doporučeným dopisem (kde máte potvrzení, že adresát zásilku převzal). Rušení pojištění přes email není příliš jisté (zkuste si tuto možnost zrušení pojistky předem ověřit u vaší pojišťovny).

J

Dobry den, chci se zeptat, muj otec zadal misto me o insolvenci, nechal me neco podepsat (ani me to nenechal precist). O co jde. Pujcila jsem si penize na Vanoce s tim, ze to vse budu platit. Vedela jsem do ceho jdu. Moji rodice kdyz to zjistili, tak hned se zacali plest do toho a zarizovat insolvenci ja to nechtela a pred tim nez k tomu doslo tak mi rekli, ze nemam platit splatky, ze ty penize muzu vybrat ze se mi nic nestand. Pak me honili po telefonu exekutori. Chci se zeptat, pokud pozadam o zruseni insolvence a reknu soudu a spravci, ze moje rodice me navedli neplatit splatky a v mem bankovnictvi na jejich pocitaci iphonu zmenili data splatek, je mozna dostat se do stavu zpet, kdy jsem platila vsechno? Nechci, aby na me prisla exekuce. Za to nemuzu, protoze me navedli umyslne. Chteli mi udelat problemy. Jak mam postupovat?  Dekuji za odpoved

Dobrý den,

dluhy se platit musí. Když přestanete splácet, budou po Vás navrácení peněz vymáhat věřitelé s pomocí exekutora. Že Vám někdo poradil, abyste své dluhy nesplácela, nikde jako argument neobstojí. Rozhodnutí "nesplácet" bohužel zpět vrátit nelze. Jste dospělá svéprávná osoba (máte voličské právo, atd.). 

O insolvenci (osobní bankrot) se žádá ve chvíli, kdy nestíháte splácet své dluhy. Je-li Váš příjem dostatečný na úhradu oné půjčky na Vánoce, soud Vám insolvenci nepovolí (takže rovnou můžete požádat soud o zastavení insolvenčího řízení). Dluh po Vás bude vymáhat exekutor. Doporučuji si s ním domluvit splátkový kalendář. Místo svého původního dluhu tak budete platit navíc náklady na exekuční řízení. 

Prvopočátkem všech problémů byla Vaše nerozumná půjčka na vánoční dárky. Finančně gramotný člověk si nikdy nepůjčuje peníze na dárky, dovolenou a spotřební věci. Doporučuji náš článek Půjčujeme si odpovědně

VC

Prodavam byt a proto potrebuji dat vypoved pojistky. Jelikoz mam jen stare doklady, prosim o informaci, jaka je vypovedni lhuta. Mam Pojisteni domacnosti. Za pomocnou informaci jsem dopredu povdecen.

Dobrý den,

pojistky lze běžně vypovídat jednou ročně (vždy k datu výročí smlouvy). V případě mimořádných událostí (např. prodej pojištěného bytu) lze pojistku vypovědět bez výpovědní lhůty k datu ukončení vlastnictví pojištěného předmětu. 

DF

Dobry den, chtěl bych se zeptat, naskytl se mi takový problém. Neprovedla se mi platba a píše mi to "malý disponibilní zůstatek". Nevím co teď a proč se mi platba neprovedla. Děkuji s pozdravem David

Dobrý den,

platba se Vám neprovedla z důvodu nedostatku peněz na účtu. Disponibilní zůstatek na účtu označuje množství peněz, které můžete utratit (než se dostanete na nulu či do povoleného debetu - máte-li sjednaný kontokorent). Peníze které nemáte nemůžete utratit.

SR

Potřebuji rychle koupit vlakovou jízdenku. V eshopu ČD je to možné kartou.Třetím požadovaným údajem je CVC/CVV. Na mé platební kartě tento údaj není. Nejspíš potřebuji jinou kartu. Prosím o informaci. Stanislav

Dobrý den,

CVC/CVV kód je trojmístné číslo, které naleznete na zadní straně každé platební karty. Je to něco jako PIN pro autorizaci online plateb.

LH

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když se dokládají faktury bance skrz hypotéku, vyžaduje banka originály nebo stačí kopie? Raději bych si originály nechala, kvůli případným reklamacím. Děkuji za odpověď, hezký den

Dobrý den,

při čerpání hypotéky na výstavbu stačí bance dokládat kopie faktur. Stejně tak stačí kopie faktur i pro případnou reklamaci provedených stavebních prací.

V

Dobrý den, nedávno se mi ozvala bývalá zdravotní pojišťovna s nezaplaceným pojištěním z roku 2011. Strhávali mi cca 5 000 Kč přímo z pásky od zaměstnavatele a najednou mi zablokovali celý účet. Bohužel mi byla nabídnuta pomoct pouze ve formě životního minima (6 820 Kč), ale na celou exekuci mi padne výplata za půl roku, takže bych byla zcela bez prostředků. Chci se zeptat, zda se dá zažádat o nějakou částku, kterou by mi nechali na vyžití. Předem děkuji

Dobrý den,

při blokaci účtu z důvodu exekuce máte nárok na vyplacení dvojnásobku životního minima (6 820 Kč pro samostatně žijící osobu bez rodiny). Exekutor Vám z každé výplaty musí nechat tzv. nezabavitelné minimum (cca 10 000 Kč) - nemůže si ponechat celou výplatu.

AN

Dobrý den, potřebovala bych v rámci podnikání přijímat velké množství plateb z Ruska, případně Ukrajiny a Běloruska. Platby jsou částky 300 - 800 Kč a platí je fyzické osoby bez daňové povinnosti (tj. ne firmy, ale sami klienti). Při takových částkách a obyčejných zákaznících se mi samozřejmě nevyplatí posílání plateb z Ruska na český účet. Můžete mi poradit, jak postupovat v takové situaci? Jestli například není výhodnější založit účet v zahraničí, například na Ukrajině, kde už dávno existují tzv. platby z karty na kartu, které jsou v těchto zemích hojně využívány, ale naše banky se tváří, že o tom pořád nic neví. Přemýšlela jsem i nad e-shopem, kde je možnost platit kartou. Bohužel ale většina ruských karet nefunguje v českých e-shopech. Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

nejlepší by bylo si založit účet na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku, aby platba pro Vaše zákazníky byla vždy "domácí" (v rámci jedné země). Posílat 300 - 800 Kč jako mezinárodní platbu se nevyplatí Vám ani zákazníkům (zbytečně by je to odrazovalo). Pro zákazníka je samozřejmě jinak nejlepším řešením platba kartou. 

Platba z karty na kartu probíhá úplně stejně jako z účtu na účet (neb každá karta má své číslo účtu). Proto české banky nemají důvod toto zavádět a spíše pracují na zrychlení klasických plateb.

P

Dobrý den, poradíte mi prosím? Mám exekuci na plat a účet u banky mám zablokovaný. Můžu si nezabavitelné minimum od zaměstnavatele posílat na předplacenou kartu? Například Freeplay či Coolkarta. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, toto je možné. Zaměstnavatel však musí k zasílané výplatě vždy uvést správný variabilní symbol, aby se Vám platba na kartu řádně připsala (vydavatelé předplacených karet používají pro všechny karty vždy jen jeden sběrný účet a identifikace příchozích plateb probíhá dle VS). V exekuci je předplacená karta patrně jediným způsobem, jak nepřijít o možnost bezhotovostního platebního styku.

MD

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na kreditní karty v Česku. Brzy pojedeme do USA a budeme si půjčovat auto. Jak jsme se dočetli na anglických blozích o cestování, v USA je běžné mít ke své kreditní kartě (nebo už jako součástí benefitů) pojištění půjčeného vozidla proti poškození a odcizení, zkrátka ekvivalent havarijního pojištění. Nabízejí něco podobného i české banky? Děkuji.

Dobrý den,

vozidlo z půjčovny je vždy pojištěné. V případě nehody platíte pouze spoluúčast (přesnou výši a podmínky naleznete v podmínkách půjčovny). České banky havarijní pojištění jako doplňkovou službu kreditních karet nenabízejí.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR