Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
R

Dobrý den, dejme tomu, že u mne byl kamarád (falešný) a já ho spustil z očí na delší dobu a tento kamarád si vyfotil mou platební kartu se všemi údaji. Po nějaké době by si kamarád objednal zboží na svou adresu, ale za mé peníze z účtu, např. za 30 tisíc a já bych toto zjistil. Jak by se toto dalo vrátit zase do pořádku? Vrátila by mi banka peníze zpět? Děkuji

Dobrý den,

zatímco dříve stačilo k zaplacení kartou na internetu znát číslo karty, datum expirace a CVV/CVC kód, zhruba od září loňského roku se platby kartou navíc autorizují např. pomocí SMS kódu nebo přes mobilní aplikaci bank. Vámi popsané zneužití platební karty se tak již dnes stát nemůže (to by Vám kamarád musel odcizit i mobil a znát heslo pro odblokování telefonu). 

Banky ručí pouze za škody, které způsobily (např. pokud by hacker bance odcizil data o platebních kartách, které by později zneužil). Naopak Vaší povinností je střežit tyto citlivé údaje (pokud byste např. měl na kartě napsaný PIN který by pachatel použil k výběru peněz, banka by škodu nehradila a Vy byste musel náhradu škody vymáhat po pachateli).

PL

Dobrý den, připravuji se návrh na oddlužení. Celkem vše chápu. Co v případě, že se někdo z věřitelů nepřihlásí? To počká do skončení insolvence a po té se přihlásí o své peníze? Bylo mi jednou inkasní společností sděleno, že je jedno zda se přihlásí, že je důležité, aby byl vydán exekuční příkaz, a pak už můžou chtít peníze i za 10 let zpětně. Vím že nesmím v době insolvence splácet žadnou jinou půjčku. Co v případě že takovou mám? Jak se postupuje? Nejsem u ní v prodlení, tudíž ji nemohu zahrnout do žádosti.

Dobrý den,

po úspěšně ukončené insolvenci jsou všechny zbylé dluhy vzniklé před insolvencí prominuty (vydaný exekuční příkaz na to nemá vliv, po prominutí dluhů je exekuce ukončena). Pokud věřitel do insolvence svou pohledávku nepřihlásí, přichází tím o možnost aspoň částečného uspokojení dluhu v rámci insolvence. V žádosti o oddlužení uvádíte všechny své závazky (i ty před splatností). 

K

Dobrý den, syn je v insolvenci a nedaří se mu sehnat zaměstnání. Pobírá pouze hmotnou nouzi 3 400 Kč, ale splátku má 5 200 Kč. Je možné, abychom mu 2 000 Kč přispívali, aby splnil požadavek insolvence než získá zaměstnání? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, je možné takto synovi vypomoci, aby mu nebyla ukončena insolvence. Otázkou je, na kolik je to výchovné, neboť při dnešní nulové nezaměstnanosti získá práci každý hned a ještě si může mnohdy diktovat podmínky a vybírat pozici. Pokud pobírá jen hmotnou nouzi, znamená to, že buď je nezaměstnaný déle (a již vyčerpal 5 měsíční podporu v nezaměstnanosti z Úřadu práce), nebo pracoval např. načerno a Úřad práce mu podporu odebral. V obou případech se mu spíše pracovat nechce, než že by nemohl práci sehnat. Ale je to samozřejmě na Vás coby rodičích. 

TK

Dobrý den, s bývalou partnerkou máme byt, kde je každý z nás vlastníkem ideální poloviny bytu. Ona ode mě odkupuje mojí polovinu. Můj dotaz se týká daně z příjmu. Byt jsme koupili začátkem roku 2017. Teď v únoru jsme sepsali kupní smlouvu a všechny události s tím spojené již běží. Zjistil jsem, že bych měl být osvobozen od daně z příjmu z prodeje nemovitosti, jelikož v mnou prodávané polovině bytu bydlím od března roku 2017. Jde mi o to, jak dokázat, že jsem zde bydlel. Energie a služby byly napsány na bývalou přítelkyni. Postačí např. faktura za internet vedená na moje jméno, která byla vždy placená začátkem ledna každý rok? Tj. zaplatil jsem za rok 2017, 2018, 2019 a dokonce i za rok 2020. Dále mohu doložit nespočet faktur na zboží z e-shopů, které mi chodili na adresu našeho bytu. Našel bych snad i nějaké dopisy z pojišťoven atp. Bude výše uvedené stačit? Předem děkuji.

Dobrý den,

pokud jste v nemovitosti neměl vedené trvalé bydliště, sepište čestné prohlášení o tom, že jste byt užíval k uspokojování vlastních bytových potřeb. Teprve pokud by se Finanční úřad dotazoval dále, mohl byste vše prokázat fakturami, atd. (ale to pravděpodobně nebude nutné).

P

Dobrý den, za únor budu mít výplatu cca 14 000 Kč čistého (před srážkou insolvence) a 4 000 Kč ošetřovné. Jak se poté postupuje při srážkách v insolvenci? Resp. ošetřovné mi přijde celé na účet a z výplaty se vypočítá srážka insolvence jak tomu je doteď nebo se částky nějak sčítají? Příp. jak se to udělá prakticky? Děkuji

Dobrý den,

všechny příjmy se sečtou a z nich se vypočítá nezabavitelné minimum (zbytek půjde insolvenčnímu správci na úmor vašich dluhů). Z čistého příjmu 18 000 Kč Vám bez vyživovaných osob (dětí a manželky) zůstane 10 406 Kč.

MU

Jsme od roku 2018 SVJ. Jsme 3 majitelé a máme dohromady 10 bytů. Nemáme žádné dluhy na SVJ. V roce 2019 jsme sami z fondu oprav provedli řadu oprav společných prostor. Účetnictví nám vede správcovská firma, takže je velmi přehledné. Bohužel nyní nemůžeme najít banku, který by nám dala úvěr na SVJ k dalším opravám - kámen úrazu je, že jsme jen 3 majitelé, dle interních pokynů pro banky, je to málo. Děkuji za radu.

Dobrý den,

za úvěry SVJ se neručí majetkem (na rozdíl od hypotéky pro fyzické osoby), protože SVJ žádný majetek nevlastní. Proto může být úvěr pro SVJ o 3 členech poměrně problematický (u větších SVJ za úvěr ručí desítky členů, tady by ručily jen 3 fyzické osoby). Můžete si každý půjčit na sebe a peníze do SVJ převést mimořádným vkladem.

ID

Dobrý den, kamarádka v minulém roce podepsala prohlášení u dvou zaměstnavatelů (1x ÚP jako opatrovník a 1x zaměstnavatel). Vím, že je to chyba, protože ani jeden ji nestrhával zálohu na daň. Jak teď řešit daňové vyrovnání? Musí podat DP a daň doplatit? Celkový příjem dělá 214 000 Kč. A ještě jeden dotaz, když mám prohlášení 1x za rok podepsané a 1x nebo vícekrát nepodepsané, vyúčtování dělám pouze u těch nepodepsaných nebo přiznávám všechny? Děkuji

Dobrý den,

je třeba podat daňové přiznání, do kterého zahrnete všechny příjmy, sociální odvody a stržené zálohy na daň. Výsledkem přiznání bude daňový přeplatek nebo nedoplatek (nedoplatek je třeba vyrovnat do 31/3/2020, přeplatky vrací FÚ obvykle do konce dubna). Do daňového přiznání se zahrnují vždy všechny příjmy (není podstatné, zda máte podepsané prohlášení poplatníka či nikoliv).

K

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možnost podat žádost o smazání z registru NRKI či jaká je možnost, že mi vyhoví. Děkuji

Dobrý den,

výmaz lze provést jen u chybného záznamu. Jinak registry dlužníků (BRKI, NRKI, Solus) slouží k informování potenciálních věřitelů o vaší pozitivní či negativní platební morálce. Proto z logiky věci nelze záznamy mazat (jinak by registr nemusel existovat, kdyby mohl každý dlužník žádat výmaz své negativní historie). Banky přihlížejí k záznamům mladším 4-5 let.

PS

Dobrý den, převzal jsem na základě výzvy listinné akcie Harvardského průmyslového holdingu, ale z původních dvou akcií o jmenovité hodnotě 1 000 Kč/ks (prapůvodně Sklo Union Teplice) mi byly předány dvě akcie jmenovité hodnoty 1 Kč/ks. Já kvůli tomu ještě jel do Prahy. Je to nějaký špatný vtip, nebo je to v této zemi legálně možné, bez vědomí vlastníka snížit jmenovitou hodnotu akcií na tisícinu?

Dobrý den,

pokud o plošném snížení nominální hodnoty v rámci výměny akcií rozhodla valná hromada, pak je toto možné. U akcií není podstatná nominální ale reálná tržní hodnota (která v případě Vašeho akciového titulu může být blízká nule).

D

Dobrý den, je mi teď 17 let a v říjnu mi bude 18 let. Nevím, jestli si už můžu teď založit běžný bankovní účet. Nebo musím čekat až mi bude 18 let? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

běžný účet si můžete v bance založit již od 15 let (dětské účty i dříve).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR