Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
PS

Jak poznam v beznem prehledu uctu v internet bank, zda patba z meho bezneho uctu na cizi ucet byla uspesna? V prehledu je poznamka o odchodu penez, ale pouze pred touto polozkou je symbol kruhove sipky jdouci sama za sebou. V detailu pak kolonka o opetovnem odeslani. Znamena to, ze tato platba k tomuto datu neprobehla?

Dobrý den,

v historii účtu jsou vidět jen uskutečněné platby (příchozí a odchozí). Pokud by např. na účtu nebylo dostatek hotovosti k provedení platby, platba by neproběhla (a nebyla by ve výpisu vidět). 

J

Zijeme v zahranici a po delsi dobe se jedeme podivat domu, ale nejsme seznameni s financnim systemem. Muzete dostat jako platbu sek nebo to se musi deposit na ucet nebo cash? Dekuji

Dobrý den,

v Čechách ani v Evropě se šeky téměř nepoužívají, vše je třeba platit kartou nebo hotově (cash). 

P

Dobrý den, mám jeden dotaz. Když vyřizuji hypotéku na koupi bytu, musím daň z nabytí zaplatit hned? Někde jsem četl, že na uhrazení daně z nabytí mám 3 měsíce. Je tomu tak? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

4% daň z nabytí nemovitosti je třeba uhradit do 3 měsíců od konce měsíce, ve kterém došlo k přepisu vlastníka na katastru.

I

Dobrý den, chci se zeptat, když jsme podali návrh na insolvenci, je to zatím v jednání, může i tak přijet exekutor a zabavit majetek? A může třeba přijet další den znova a další den opět atd? Děkuji moc

Dobrý den,

ochranná lhůta před exekutorem počíná běžet dnem podání návrhu na oddlužení na soud. Vykonavatelnost exekucí je pozastavena, tedy exekutor Vám může nadále blokovat účet či oblepit majetek, ale nesmí majetek zpeněžit či si strhnout peníze z účtu.

TK

Dobrý den, rád bych k Vám přešel z jiné banky a refinancoval hypotéku, nicméně než se tak stane, bylo by možné si nějak prohlédnout internetové bankovnictví, jak funguje atd. nějakou aplikaci, nebo náhled? Děkuji

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál. Zde je přehled úrokových sazeb pro refinancování hypoték. Doporučuji Fio banku, Wüstenrot či Equa bank

PM

Dobrý den, mám na Vás prosbu. Jsem vdaná tři měsíce a s manželem spolu nežijeme. Udělal na mě podvod. A já bych Vás chtěla poprosit, kdyby můj manžel Jindřich, narozen 1986 žádal o půjčku, abyste mu ji zamítli z důvodu mého nesouhlasu! Děkuji Petra

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál. Většina bank poskytuje půjčky do výše zhruba 300 000 Kč i bez souhlasu druhého z manželů. Doporučuji co nejrychlejší rozvod (jinak budete ručit za dluhy manžela). Policii ČR také neprodleně oznamte sňatkový podvod. 

M
Dobrý den, mám stavební spoření u Modré pyramidy a letos již dosáhnu cílovou částku. Můžete mi prosím poradit, jak pokračovat? Smlouva se ukončí a peníze mi i se státním příspěvkem příští rok vyplatí nebo je lepší pokračovat v tomto spoření? Nebo by byl výhodnější nějaký jiný druh spoření? Děkuji.

Dobrý den,

současné stavební spoření doporučuji po 6 letech ukončit (ať už dosáhnete cílové částky či nikoliv - podmínkou pro vyplacení státního příspěvku je jen doba spoření 6 let, nikoliv dosažení cílové částky). Stavební spořitelny totiž velmi často snižují úrok u smluv po 6 letech. Výpovědní lhůta činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána. Státní podporu za rok 2018 Vám Modrá Pyramida zašle až příští tok na jaře (hned jak ji dostane proplacenou od státu). Před ukončením smlouvy se ujistěte, že jste v letošním kalendářním roce poslala na účet stavebního spoření 20 000 Kč (lze doplatit kdykoliv jednorázově), abyste získala plnou státní podporu za rok 2018.

Stavební spoření je stále jedním z nejlepších způsobů spoření. Doporučuji založit novou smlouvu a pokračovat s měsíční úložkou 1 700 Kč/měsíc. Zbylé peníze můžete uložit na spořící účet či termínovaný vklad.


J

Dobrý den, mám smlouvu o stavebním spoření, na kterou mi od malička zasílali peníze rodiče. Chtěla bych se zeptat, zda mohu své matce udělit dispoziční právo k nakládání s účtem stavebního spoření. A jakým způsobem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kolik je Vám let? Do 18 let mají Vaši rodiče automaticky právo nakládat s Vaším stavebním spořením (nepotřebují dispoziční právo). Naopak od 18 let máte právo nakládat se stavebním spořením jen Vy. Dispoziční právo u stavebního spoření je zbytečné. Se spořením nejde totiž dělat nic jiného než 1) posílat na něj peníze (to může kdokoliv i bez dispozičního práva) 2) ukončit ho (to se dělá jen jednou za 6 let a může tak učinit jen majitel).

Já jsem obecně proti dispozičním právům (i v rámci rodiny). Každý má mít svůj účet a na něm své peníze (vedení účtu nabízí mnoho bank zdarma a bez podmínek). Naše poradna je plná příběhů, kdy došlo k rapidnímu zhoršení rodinných vztahů a někdo někomu pak "vyluxoval" skrz dispoziční právo účet. Nedoporučuji.

O

Dobrý večer, dnes v ranních hodinách jsem nakupoval u obchodníka kartou. Vše proběhlo v pořádku až do té chvíle, než jsem se podíval na stav účtu. Z nějakých nepochopitelných důvodů mi i po zaplacení zhruba 160 Kč zůstala částka jak disponibilní tak účtová úplně stejná a ani v nezaúčtovaných transakcích nemám ani zmínku o nákupu. Částky na účtu před a po nákupu prostě se rovnaly :) Jinak mám i účtenku o platbě. Prosím Vás o radu, že je to normální a jak to řešit? Velice děkuji :)

Dobrý den,

pravděpodobně se jedná o technickou chybu na straně banky (které si banka velmi brzy sama všimne a provede dodatečnou korekci). Doporučuji vyčkat zhruba týden a pokud ani po té nebude věc napravena, můžete své bance zaslat podnět k nápravě.

M

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to chodí, když mám půjčku u KB a chci odjet za prací. Bude to nějaký problém a co je potřeba? Děkuji

Dobrý den,

půjčku je třeba za všech okolností dál řádně splácet, ale jinak pro Vás žádná jiná omezení neplatí. Můžete volně cestovat po světe a pracovat kdekoliv. Jen musíte zajistit, aby splátka půjčky byla každý měsíc včas připsána na účet u KB

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR