Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
M

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na možnost využívání běžného bankovního účtu v insolvenci. Na účet mi chodí ponížená mzda in. správcem od zaměstnavatele, ale od začátku insolvence nemohu s financi manipulovat (cca 2-3 měsíce). Bylo mi doporučeno in. správcem, nechat si mzdu vyplácet v hotovosti nebo zasílat na účet jiné osoby. Zasílání financí na jiný účet je riskantní a vyplácení v hotovosti zaměstnavatel neumožňuje. Je možné v insolvenci využívat bankovní účet na placení složenek, služeb a výběr z bankomatu? Co mohu dělat při blokaci dvou nezabavitelných částek ze mzdy na bankovním účtu? Předem děkuji za odpověď. S přáním pěkného dne

Dobrý den,

Vaše situace (stejně jako dalších více než 800 000 lidí v exekuci a insolvenci) nemá bohužel žádné řešení. Dlužníci jsou v ČR zcela vylučováni z bezhotovostního platebního styku, chybí nám institut chráněného účtu. Zaměstnavatelé nechtějí v dnešní době mzdu vyplácet hotově a zaměstnanci v dluzích zas nemohou mít k dispozici účet pro platební styk (obvykle vše blokuje exekutor obratem).

M

Dobry den, zajímá nás, jak bude banka jednat v případe předčasného splacení hypotečního úvěru po dvou letech, pakliže fixace je na 5 let a hypotéka bude sjednaná přes zprostředkovatele, kterému byla vyplacena odměna za zprostředkování? Muze si banka účtovat dle nového zákona i tutu provizi? Jedná se o Raiffeisenbank? Děkuji

Dobrý den,

u hypoték sjednaných po 12/2016 si banky mohou za předčasné splacení úvěrů účtovat účelně vynaložené náklady s předčasným splacením do výše 50 000 Kč. Za účelně vynaložené náklady nelze považovat odměnu zprostředkovatele za sjednání úvěru. Nově ČNB přidala vysvětlení, že za účelně vynaložené náklady nelze považovat ani úrokové náklady. V praxi se tak jedná pouze o administrativní náklady banky. 

VV

Zdravím, včera jsem si dobil přes účet peníze na PayPal. Za jak dlouho by to tam mohlo být? (PS: když jsem v předchozí platbě nezadal transfer id, co mám udělat, aby mi peníze vrátili?)

Dobrý den,

připsání peněz na PayPal by nemělo trvat déle než 1 pracovní den. V případě nezadání transfer id PayPal neví, že příchozí platba je od Vás. Kontaktujte technickou podporu PayPal a spolu platbu identifikujte (následně Vám bude připsána na PayPal účet).

HL

Dobry den, mam spor. ucet Prima a k nemu techn. ucet, intern. bank. u UniCredit bank. Techn. ucet se bude rusit k 31.12.2019. Z techn. uctu sly pouze trv. prikazy (cca 5-6 za rok). Penize na techn. ucet byly prevadeny ze spor. uctu. Psala jsem dotaz pred cca tydnem. Ziji trvale v zahranici. Muzete doporucit jiny ucet - bezny a sporici, z ktereho by platby trvalych prikazu sly? Jina banka nez Moneta Money Bank. Dekuji.

Dobrý den,

nejvyšší úrok na spořícím účtu momentálně nabízí Moneta Money Bank a Creditas (2%), o něco méně pak Wüstenrot (1,7%), Trinity Bank (1,58%) a Hello Bank (1,5% do 300 000 Kč). Běžný účet doporučuji od Equa bank (vše zdarma a bez podmínek).

MK

Prosím, jaký je poplatek KB při výběru hotovosti (eura) z bankomatu v Řecku? A jaký při platbě kartou při nákupu v např. v superemarketu nebo v restauraci? 

Dobrý den,

poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí činí u běžného účtu Komerční banky 99 Kč (pro majitele prémiových účtů 0 Kč - např. MůjÚčet Gold). Platby kartou jsou vždy zdarma. 

MH

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na splátky v insolvenci. Jsem v insolvenci od 4.6. 2015 a platím vše řádně. Na insolvenci mi měsíčně odcházelo podle příjmu mezi 10-20 000 Kč. Nyní mám více jak 65% splaceno. Ale jde mi o to , že nyní se mi narodil syn a od 1.9.2019 nastupuji na rodičovskou, kdy bude můj příjem jen 7 200 Kč. Za mateřské se mi strhávalo, ale nyní již nebude z čeho. Chci se zeptat, jestli i s tohoto příjmu musím něco platit, aby mi zbylo na věci pro malého. Děkuji

Dobrý den,

s příjmem 7 200 Kč a s jednou vyživovanou osobou činí nezabavitelné minimum 7 200 Kč. Na insolvenci tedy nelze nic strhávat. Nicméně tím byste porušila pravidla insolvence, kdy každý měsíc musíte nejen splácet své dluhy, ale taktéž platit odměnu insolvenčního správce (min. cca 1 000 Kč). Doporučuji si výši rodičovské nastavit na 11 000 Kč - bude Vám zůstávat 9 000 Kč, 1 000 Kč půjde na splátky dluhů a 1 000 Kč zůstane insolvenčnímu správci jako odměna. Od nového roku dojde ke zvýšení rodičovské ze současných 220 000 Kč na 300 000 Kč, takže nebude problém délku rodičovské opět natáhnout (ovšem nyní se zachováním vyššího příjmu).

D

Dobry den, v případě že mi bude schváleno oddlužení, tak jsem nyní na rodičovské, kde budu ještě min. 1,5 roku. Po té chci nastoupit zpět do zaměstnání. Bylo mi řečeno, že s vyšší rodičovské 7 333 Kč  bude výše dluhu v oddlužení cca 135 000 Kč a bude mi strháváno cca 2 300 Kč (mám smlouvu o důchodu). Jde mi o to, pokud za 1,5 roku nastoupím do práce, kde budu mít cca 21 000 Kč čistého, zda ta výše dluhu zůstane stejná (zbývající část z těch 135 000 Kč). Tím pádem mi budou strhávat více peněz a budu mít dluh splacen dříve jak za 5 let.

Dobrý den,

výše nezabavitelného minima (kolik Vám každý měsíc v insolvenci zůstává na živobytí) závisí na výši Vašeho příjmu a počtu vyživovaných osob. S příjmem 21 000 Kč a jedním dítětem Vám bude zůstávat 12 358 Kč. Na splátky dluhu tak půjde výrazně více než nyní a dluhy tak doplatíte dříve. 

P

Dobrý den, je možné půjčku převést na jinou osobu? Osoba má zřízený úvěr v Moneta Money Bank a také každoměsíční příjem chodí do banky. Osoba souhlasí s přepsáním dluhu s veškerými úroky na sebe. Dostatečný příjem pro splácení má také. Lze je i jiný postup k řešení této situace? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

převod půjčky na jinou osobu není možný. Druhá osoba si může půjčit peníze sama, ty Vám darovat a Vy těmito darovanými penězi pak splatíte svoji půjčku. Jiný proces, stejný efekt.

RK

Dobrý den, zvažuji insolvenci. Vydělám si každý měsíc nejméně 20 600 Kč, ale ještě mám uzavřených několik dohod. Píšu pro klienty texty do internetových magazínů, a takto si přivydělám min. 10 000 Kč. Tato částka se každý měsíc liší. Jak by to bylo v případě dohod s odváděním peněz na dluhy - museli by tak činit mí klienti nebo by se mi ty došlé peníze strhávaly z účtu? Nerada bych své klienty zatěžovala svými finančními problémy. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

z celkového příjmu 30 600 Kč by Vám v insolvenci zůstávalo bez vyživovaných osob 12 858 Kč. Srážky ze mzdy provádí vždy zaměstnavatel. U přivýdělků záleží na přesném charakteru dohod (DPP/DPČ řeší opět zaměstnavatel, fakturaci na IČO pak sám dlužník).

O

Dobry den, dluh 140 000 Kč, zaplaceno 130 000 Kč (splátky bez odečtu poplatků ins. správci), zaplaceno 80 000 (po odečtu poplatků ins. správci). Která částka se počítá do úhrady insolvence? Tu, kterou zasílám nebo tu, kde se odečte poplatek správci? Děkuji

Dobrý den,

ve Vašem případě jste zatím ze svého dluhu 140 000 Kč splatila 80 000 Kč (57%). Poplatky uhrazené insolvenčnímu správci (50 000 Kč) jsou odměna insolvenčního správce za správu vašeho osobního bankrotu (nepočítají se do uhrazeného dluhu).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR