Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
BT

Dobrý den, je možné, aby mi exekutor obstavil 75 000 Kč, které jsem vložil na účet na platby, protože už 7 měsíců nepracují z důvodu Covidu, a přitom se jednalo o zapomenutou exekuci z roku 2004? Děkuji za info. Ty peníze jsem si mimochodem půjčil od rodičů na platby.

Dobrý den,

pokud jste dlužil peníze, dluh nebyl promlčen a byl řádně vymáhán (exekučně), pak Vám exekutor mohl obstavit peníze na účtu. 

EK

Dobrý den, sestra mého dědečka, která zemřela před 10 lety, měla vkladní knížky s vysokými částkami. Dozvěděli jsme se to až teď, když to propadlo státu. Dá se to vymoci zpětně, když pochybila notářka, která se o to měla postarat? Jako dědicové jsme s tím nebyli obeznámeni. Děkuji za radu.

Dobrý den,

pravděpodobně máte na mysli anonymní vkladní knížky na doručitele, jejíž platnost byla ukončena v roce 2002 z důvodu AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu). Na vyzvednutí peněz bylo 10 let. Nevyzvednuté vklady následně propadly bankám (nikoliv státu), které je povětšinou věnovaly na dobročinné účely. Těchto peněz se nyní domáhat nemůžete. Notářka nepochybila - u anonymních vkladních knížek byl majitel "anonymní".

Dobrý den, manželka 1.3.1999 uzavřela s ČP smlouvu o důchodového pojištění s ukončením 1.3.2021 a platila roční pojistné 9 421 Kč. Ve výročním dopisu k datu 1.3. 2020 sdělila pojišťovna výši odkupného částkou 147 988 Kč. Nyní však ke konci pojistného období činí částka plnění 142 462 Kč. Je možné, že pojišťovna jak sděluje použila za 1 rok z pojistného na úhradu rizik do konce pojištění částku 5 526 Kč? Děkuji

Dobrý den,

pravděpodobně si manželka nesjednala penzijní spoření (které je čistě spořicí) ale životní pojištění se spořicí (rezervotvornou) i rizikovou částí. Část z placeného pojistného tak každý rok jde na rizikové pojištění (které Vám úspory nezvyšuje).

P

Dobrý den, zdědili jsme akcie spol. Equity Holding, kmenové akcie v listinné podobě. Jsou to pozůstatky kuponové privatizace. Notářka nám samozřejmě v dědickém řízení tuto skutečnost nezjistila. Dozvěděli jsme se o nich až z dopisu společnosti Equity Holding, nyní tuším Apollón Holding. Nesdělili nám kolik jsme zdědili akcií a notářka požaduje za dopsání 2 700 Kč. Akcie jsou neobchodovatelné. Na dividendu už asi také nemáme nárok, popravdě ani nevím jak se o ni žádá. Má smysl takové akcie převzít? Děkuji.

Dobrý den,

přijde na to, kolik akcií jste zdědili. Jednotky kusů se vám v rámci dědického řízení za poplatek 2 700 Kč převádět nevyplatí. 

DN

Dobrý den, posílali mi platbu na freepay z Equa bank s okamžitým připsáním a nic mi ješte nepřišlo. Není to podvod?

Dobrý den,

kdo, proč a kolik peněz Vám posílal?

JD

Dobrý den, je daňový bonus na manželku zabavitelný v insolvenci? Vím že na děti ne, ale zajímá mě  ten na manželku. Děkuji

Dobrý den,

u manželky se nejedná o daňový bonus (proplácená částka při nevyčerpání daňové slevy) ale o prostou daňovou slevu, která zabavitelná je.

P

Dobrý den, vzhledem k nemoci budu mít dle výpočtu ciste mzdy daňový bonus cca 1 500 Kč. Mám daňové zvýhodnění na jedno dítě. Podléhá daňový bonus ins. srážkám? Děkuji

Dobrý den,

daňový bonus na děti se vyplácí jednou ročně v rámci ročního zúčtování daní za nevyčerpanou daňovou slevu na děti při splnění podmínek. Vy máte na mysli pravděpodobně daňovou slevu uplatňovanou v průběhu roku, která mám vliv na výpočet čisté mzdy (podléhá ins. srážkám).

Dobrý den, vzal jsem si s manželkou hypoteční úvěr na stavbu domu 400 000 Kč. Banka peníze poslala na společný účet manželky, já jsem disponent. Manželka mi zrušila přístup k účtu, takže nemohu zaplatit faktury firmám, které dům staví. Mohu faktury doručit bance, která by si to stáhla z účtu manželky? Děkuji

Dobrý den,

v úvěrové smlouvě jste si s bankou dohodli podmínky čerpání (kdy, za jakých podmínek a na jaký účet Vám banka peníze pošle). Pokud jste podmínky čerpání splnili a banka Vám peníze uvolnila na účet uvedený v úvěrové smlouvě, nemůžete po bance chtít, aby řešila vaše neshody s manželkou, brala si peníze zpět z jejího účtu a proplácela Vámi dodané faktury. 

EK

Dobrý den, neprozřetelně a zbrkle jsem se zaregistrovala u společnosti Trade 360, protože nabízeli registraci bez nutnosti hned obchodovat. Okamžitě mě telefonicky kontaktovali. Už během rozhovoru jsem se rozhodla s nimi nespolupracovat. Jenomže jsem nenašla možnost zrušení registrace. Na můj dotaz nereagovali. Navíc mi každý den několikrát volali (asi 14 dní). Potom mi přišla zpráva, že mě vítají v Margin elite. Mám zato, že jsem byla nabídnuta jinému supovi. A tito mi také vytrvale několikrát denně volají. Je nějaká možnost se tohoto obtěžování zbavit? Operátor mi nepomohl. Děkuji za radu.

Dobrý den,

nejjednodušší je zablokovat číslo volajícího (Trade360 se Vám nebude moci dovolat). Pokud by Vás Trade360 obtěžoval jinými způsoby i nadále, braňte se právní cestou.

P

Pokračování dotazu č. 13162: Dobrý den, dneska jsem se dotazovala ohledně insolvence bývalého manžela ve vztahu ke mne a even. získání nemovitosti. Dostala jsem odpověď, že insolvence se mne netýká, ale banka by mohla vymáhat společný dluh. A v této souvistlosti by mne ještě zajímalo, co se teda stane, až bývalý manžel insolvenci ukončí ve vztahu ke mně? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud po Vás banka nezačne dluh v průběhu exmanželovy insolvence vymáhat, dojde po úspěšně ukončené insolvenci k prominutí dluhu. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR