Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
LB

Dobrý den, žiji s přítelem, který si sve dluhy doplatil bez insolvence. Já jsem na mateřské a chci jit do insolvence, časem bychom se chtěli vzít, mame spolu dítě. Jak postupovat? Děkuji

Dobrý den,

v manželství ručíte za své dluhy společně a nerozlučně (proto také manželé žádají o insolvenci vždy společně). Vdávat se během insolvence nedoporučuji, neboť by Váš manžel dnem svatby začal ručit i za část Vašich dluhů vzniklých před svatbou, a protože na rozdíl od Vás by nebyl chráněn insolvencí, dluhy by po něm mohly být vymáhány exekučně. 

N

Dobrý den, můj bratr mě prosí, jestli bych si nezaložila u banky běžny účet, ale že by ho využíval on sám. Sám na sebe si účet založit nemůže, protože mu hrozí exekuce. Exekuci mu strhavaji přímo v práci. Potřebuje, aby mu z účtu odcházely platby. Chci se zeptat, jestli to pro mě je nějaké riziko a můžu mít nějaké problémy? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

toto důrazně nedoporučuji, problémy z toho můžete mít značné. Exekutor by Vám zablokoval účet (může blokovat i cizí účty, na kterých se nalézají peníze dlužníka), Vy byste platila bance poplatky za nucenou spolupráci s exekutorem, záznam v registrech, nikdo by Vám nepůjčil další 3-4 roky. Bratr by mohl jít na účtu do mínusu, dluh by šel za Vámi. A v neposlední řadě je naše poradna plná příběhů o lidech, kteří svůj účet někomu propůjčili a dotyčný pak s pomocí účtu páchal trestnou činnost. Opravdu to není dobrý nápad.

I

Dobrý den, může dojít ke ztrátě peněz z běžného nebo spořícího účtu v bance? Při prohlížení výpisů přes IB jsem žádný rozdíl nebo chybu nenašel. Přesouval jsem peníze z běžného účtu na spořící. Ale zjistil jsem rozdílné celkové částky na spořícím účtu a opsané v souboru v pc. Rozdíl je v desítkách tisíc. Tak se trochu bojím, jestli se ty peníze někde neztratily? Jestli to v bance dokáží zkontrolovat? Nebo jsem udělal chybu při opisování čísel? Děkuji

Dobrý den,

peníze se v bance ztratit nemohou. Máte-li přesto pocit, že Vám z účtu peníze zmizely, můžete podat bance reklamaci. Ale pokud Vám data v internetbankingu sedí a nesedí Vám pouze čísla, která jste si přepisoval z internetbankingu do svého souboru, bude pravděpodobně chyba na Vaší straně. S takovou reklamací bych do banky nechodil, banka Vám určitě nebude kontrolovat Váše záznamy na Vašem PC, které jsi si vytvořil, a hledat početní chybu.

P1

Dobry den, jsem po insolvenci cca 3 mesice. Muj cisty prijem je 30 000 Kc, pritelkyne ma cisty prijem 27 000 Kc, nikdy nemela zadnou pujcku ani nic podobneho. Je mozne si spolecne zazadat o hypoteku ve vysi 3,5 mil. Kc i kdyz jsem v registru? Nebo by musela pritelkyne zazadat sama na sebe? 10% z pozadovane castky mame nasetreno a ani jeden z nas nema nikde zadne pujcky a ani pohledavky. Dekuji

Dobrý den,

banky Vám nepůjčí ještě další 3-4 roky od momentu zdárného ukončení insolvence, tedy Vaše přítelkyně bude muset o hypotéku žádat sama.

ČZ

Jsem 2 roky v insolvenci. Synovi je 19 let, studuje na střední škole. Syn nyní nebydlí u mne (byl mně svěřen od 3 let do péče), ale v 15 letech odešel k matce. Nyní je mu 19 let, chce si otevřít účet u Air Bank - ta vyžaduje údajně rodný list a jsou s tím problémy! Zákonní zástupci jsou ale oba dva rodiče! Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od momentu dosažení plnoletosti (18 let) je Váš syn za sebe plně právně odpovědný a nepotřebuje k založení běžného účtu souhlas rodičů (přestože vůči němu můžete stále mít vyživovací povinnost). Při zřízení účtu na pobočce stačí předložit platný OP, další dokument (např. rodný list není vyžadován). Při založení účtu online na dálku banky vyžadují 2 doklady (OP a např. řidičský průkaz, zbrojní pas nebo právě rodný list). Nemá-li Váš syn k dispozici rodný list, může si založit účet na pobočce. Tak jako tak doporučuji případně nechat vystavit duplikát rodného listu.

LN

Dobrý den, rád bych se zeptal ohledně daňového přiznání. V roce 2019 jsem od ledna do srpna pracoval na poloviční úvazek, ve stejnou dobu jsem měl ještě Dohodu o provedení práce (300 hodin). Od září již pracuji na plný úvazek. Dále jsem měl smlouvu o dílo celkem na 12 000 Kč (2 000 Kč + 10 000 Kč) Je třeba si v tomto případě podávat daňové přiznání? Děkuji

Dobrý den,

ano, neboť jste v roce 2019 měl zdanitelné příjmy, je třeba podat daňové přiznání (nebo požádat současného zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daní - v tomto případě mu musíte dodat všechny podklady od ostatních zaměstnavatelů). Doporučuji náš článek Daň z příjmu za rok 2019.

ŠJ

Viac násobný podvod inzercia na predaj, kúpil som tovar zo SR, platba na účet, mám číslo účtu aj potvrdenie o transakcii. Je nás viac podvedených. Dá sa dostať k adrese majiteľa účtu? Vy ju máte v databáze údaje poskytnem.

Dobrý den,

je třeba podat trestní oznámení na neznámého pachatele, banka Vám osobní údaje majitele účtu (jméno, adresa) sdělit nemůže. Policie musí vše prošetřit. 

JK

Dobrý den, zjistil jsem, že dlužník (dluh cca 1 mil. Kč) ve formuláři "Prohlášení dlužníka o příjmech" zatajil a neuvedl svůj další příjem cca 300 tis. Kč a svým podpisem naopak stvrdil, že neměl žádné další příjmy. Lze toto považovat za podvodné jednání dlužníka s tím, že by mu mělo být odejmuto osvobození od dluhů? Přiznání o osvobození dlužníka soud vydal v dubnu 2017, návrh na odejmutí je nutno podat v 3-leté lhůtě, tedy do dubna 2020. Poraďte mi prosím, jak toto řešit a kam se obrátit nebo kam podat stížnost k prošetření. Děkuji.

Dobrý den,

práce načerno nebo jinak nepřiznaný příjem lze v osobním bankrotu vyhodnotit jako podvodné jednání, na základě kterého lze insolvenci ukončit a případné osvobození od dluhů neudělit či zrušit. Podejte podnět soudu.

A
Dobrý den, ráda bych synovi vytvořila stavební spoření. Které je dnes nejvýhodnější a vyplatí se? Synovi je 6 let. Děkuji

Dobrý den,

ano, stavební spoření pro děti dává smysl, ukládejte přesně 1 700 Kč měsíčně a dosáhnete na nejvyšší průměrné roční zhodnocení 3,5-4%, peníze můžete po 6 letech vybrat (a založit třeba nové spoření). Nabídky stavebních spořitelen se liší minimálně, bez poplatku za sjednání Modrá pyramida a Wüstenrot, s trochu vyšším úrokem (1,3%) Raiffeisen stavební spořitelna, s nižším ročním poplatkem za vedení Buřinka.

H

Dobrý den, je možné dát do zástavy při vyřízení hypotéky lesní pozemky? Respektují toto banky? Pokud ano, platí úřední cena?

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku akceptují pouze trvale obyvatelné nemovitosti. Není tak možné ručit polem či lesem. Úřední cena dle oceňovacích předpisů je zcela mimo realitu, banky vždy vyžadují odhad tržní hodnoty vyhotovený svým znalcem.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR