Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
Z

Dobry den, mam stavebni sporeni s Liskou vice jak 20 let. Ziji 15 let v Anglii a jsem britsky a cesky obcan. Muj problem je ten, ze mi propadl cesky pas a ceska obcanka, a tak pouzivam britsky pas. Do Ceske republiky jezdim jednou rocne. Chtela jsem ukoncit sve stavebni sporeni, ale bylo mi receno, ze jako platny doklad totoznosti mi neuznaji platny britsky pas. Ucet a penize mi zmrazili a nemam k nim pristup. Je vubec mozne, aby mi odmitli platny brisky pas jako doklad totoznosti? Dekuji za odpoved

Dobrý den,

coby český občan máte povinnost mít platný občanský průkaz, jinak se vystavujete postihu v podobě pokuty až do výše 10 000 Kč. K identifikaci majitele účtu slouží:

1) u občanů ČR: občanský průkaz

2) u občanů cizích zemí: cestovní pas

Banka Vám coby občanovi ČR nemůže uznat britský pas. Pokud byste se zřekla českého občanství a ponechala si pouze britské, pak by samozřejmě britský cestovní pas banka akceptovala.

TK

Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu žalovat banku v případě, že jsem nebyla na pobočce a byl mi zřízen kontokorent ve výši 5 000 Kč bez mé žádosti, souhlasu nebo podpisu. Bylo mi řečeno, že příslušný pracovník banky, který mi tento produkt založil, byl za toto již vyhozen a že se omlouvají. Jde mi jen o to, zda něco takového může být předmětem žaloby, když mi to nezpůsobilo žádnou škodu, kontokorent jsem nečerpala, takže ani žádné úroky apod. jsem neplatila a byl pouze ve výši 5.000 Kč. Děkuji

Dobrý den,

určitě se jedná o pochybení banky (resp. pobočkového pracovníka, za něhož ovšem banka ručí), které si zaslouží omluvu a případně i úhradu škody (vznikla-li Vám nějaká újma). Na žalobu to ale určitě není, neboť Vám nevznikla žádná škoda. Pokud by Vám škoda vznikla a banka ji uhradila, taktéž by nebylo proč banku žalovat. Institut žaloby slouží k řešení situací, kdy vznikne újma (majetková či nemajetková), kterou pachatel škody odmítá vyrovnat.

Š

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, zda lze přenechat zbytek hypotéky dceři. Děkuji za pochopení, Štefan

Dobrý den,

převod hypotéky je možný je tehdy, bude-li Vaše dcera dostatečně bonitní. Pokud dceři nemovitost zatíženou hypotékou zároveň nedarujete (tedy Vy si ponecháváte nemovitost a na dceru chcete přepsat dluh), doporučuji hypotéku nepřevádět. Zničil byste tím své dceři život, neboť ona by již na další hypotéku pro sebe nedosáhla a bez vlastní střechy nad hlavou se rodina zakládá velmi špatně.

JL

Dobrý večer, omylem jsem odeslal částku 393 Kč dne 10.12.2018 na cizí účet u mBank. Nevím proč, snad to bylo v nabídce, v evidenci jsem to nedohledal. Pokud je to možné, zeptejte se prosím, zda by to příjemce nevrátil. Děkuji

Dobrý den,

kontaktujte svoji banku, která následně vyzve majitele účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se (což se pravděpodobně u částky 393 Kč nevyplatí).

DG

Dobrý deň pan Strašák, mám dotaz na ETX Capital - ANO/NIE? Mam tam otvorený účet a navigovali ma otvoriť pár pozícií: zlato, ropa, DJ momentálne je to -3 000 EUR. Chcú vložiť ďalšie peniaze. Vedeli by ste mi poradiť či sa jedná o seriózneho brokera alebo zase len o nikoho kto chce moje peniaze? Vopred pekne ďakujem za odpoveď, Dominika

Dobrý den,

investice na poli CFD a Forexu (které nabízí ETX Capital) laikům důrazně nedoporučuji, je to vysoce rizikové. Takto neinvestuje ani většina profesionálů z oboru financí. Čím dříve s tím skončíte, tím méně proděláte peněz. 

VV

Dobrý den, potřebujeme s manželem řešit refinancování úvěru. Mám dům, kterým ručím. Chci dům prodat manželovi (byl můj ještě před svatbou). Je to nějak možné? Musíme rozdělit SJM nebo ne? Může po rozdělení žádat o hypo sám? I když je OSVČ? Může se z hypo vyplatit ten starý úvěr?

Dobrý den,

jestliže jste vlastnila dům již před svatbou, pak nespadá do SJM a je nadále pouze ve Vašem vlastnictví. Prodávání nemovitosti mezi manžely je komplikované, neboť bez předmanželské smlouvy o zúžení SJM nabýváte s manželem kupované nemovitosti vždy do SJM (takže byste prodávala dům sama sobě). Smlouvu o zúžení SJM můžete sepsat u notáře kdykoliv, ale pokud se vyloženě nerozvádíte, nemá prodej nemovitosti mezi manžely smysl. 

Stejně tak bez zúžení SJM nemá smysl, aby si hypotéku bral manžel sám, neboť Vy byste za úvěr z titulu manželky stejně ručila a jeho bonitu by snížila vyživovací povinnost k Vám. Refinancovat starou hypotéku můžete kdykoliv bezplatně k datu výročí fixace.

HL

Dobry den, mam dotaz ohledne platby na Slovensko, cca EUR 60 EUR. Firma ma ucet u UniCredit Bank SK. Mohu zadat platbu ze sveho uctu (ucet mam v cz korunach), ktery mam u UniCredit Bank CZ (zadani c.u. firmy na Slovensku, prislusne symboly). Jakym zpusobem provest smenu ceskych korun na EUR, kdyz budu zadavat prikaz? Dekuji.

Dobrý den,

v internetbankingu zvolte SEPA platbu (v EUR v rámci EU) a zadejte IBAN (mezinárodní formát čísla účtu příjemce) a SWIFT (mezinárodní kód banky příjemce). Odesílané peníze v EUR Vám budou strženy z korunového účtu kurzem banky ze dne platby. UniCredit Bank si za takovou platbu účtuje nemalých 250 Kč. Doporučuji přejít k Fio bance, která nabízí zdarma nejen vedení účtu a tuzemské transakce, ale i platby na Slovensko. Alternativně Air Bank (25 Kč) či Creditas (50 Kč). 

L

Dobrý den, naletěla jsem podvodné stránce na internetu a zaplatila přes PayPal přes 2 000 Kč. Zboži již nedošlo a na email nikdo nereaguje. Peníze odešly na č. účtu 706409-33126726/0800, i když jde asi o zahraničního prodejce z Číny. Je nějaký postup jak dostat peníze zpět? Děkuji mnohokrát za odpověď. Leona

Dobrý den,

podvod nahlaste na Policii ČR, ale šance na navrácení peněz je bohužel mizivá. Podvodník měl účet pravděpodobně založen na bílého koně (např. bezdomovce) a Vaše peníze z účtu již vybral. Doporučuji nakupovat jen u prověřených obchodníků. 

RK

Dobrý den, potřebuji poslat určitou finanční sumu do Černé Hory. Z údajů kam peníze poslat mám jméno příjemce, město doručení a stát Černá Hora. Příjemce požaduje zaslání peněz přes Western Union. Jakým způsobem to funguje? A budu platit nějaký poplatek z částky např. 50 Euro? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zasílání peněz neznámým lidem přes Western Union nedoporučuji, neboť se jedná většinou o podvodníky. Solidní obchodník přijímá platby kartou. Western Union má také velmi vysoké poplatky. Tento způsob zasílání peněz má své opodstatnění pouze v zemích, kde pořádně nefunguje bankovní systém a bezhotovostní platby (např. Afrika).

ZH

Dobrý den, prosím Vás o radu, omylem jsem posílala na účet do vaší banky od května 2018 částku za mob. ve výši 650 Kč. Zaměnila jsem banku 0600 za vaší 6000. Celou dobu jsem žila v domnění, že peníze zasílám správnému adresátovi. Teprve dnes se mi ozval člověk, kterému měly být peníze zasílány, že od 13.4.2018 mu nebyly na jeho účet platby zaslány. Ihned jsem začala pátrat, kde nastala chyba a z hrůzou jsem zjistila můj omyl. Chtěla jsem se zeptat, zda mohu od vašeho klienta, který má výše uvedený účet dostat peníze zpět. Je to dohromady celkem velké částka a vzhledem k tomu, že jsem důchodkyně mě to celkem zasáhlo dost do rozpočtu, protože jsem musela neodeslané peníze zaplatit správnému příjemci a člověk, kterému peníze nepatří si je sprostě nechal. Děkuji za odpověď, jak mám postupovat, abych své peníze dostala zpět. Přeji krásný den

Dobrý den,

je třeba kontaktovat svou banku, která následně vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se. Banky Vám v tomto bohužel nemohou více pomoci, neboť nemají jak posoudit, jestli se jednalo o chybu či nikoliv (to je třeba prokázat u soudu).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR