Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
S

Dobrý den, jsem OSVČ a chci vystavit fakturu kamarádovi za jednorázovou pomoc se zakázkou. Jednalo by se pro něj o příležitostný příjem do 30tis, jelikož on OSVČ není. Mohu si potom vyfakturovanou částku odepsat jako náklady? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

jestli jsem Vás pochopil správně, Vy jste dostal zakázku, na které pracoval Váš kamarád a nyní mu chcete jeho dodávku služeb pro Vás proplatit, ano? V tomto případě by měl fakturovat Váš kamarád Vám (ne Vy jemu). Fakturovat ovšem může jen ten, kdo má IČ (OSVČ, firma, atd.). Pokud Váš kamarád není OSVČ, nemůže Vám své služby vyfakturovat, ale budete muset zvolit jinou cestu (práce na DPP, DPČ, atd.).

PN

Dobrý den, mám mince z různých státu a chci je vyměnit v bance. Jsou povinni mi ty drobné mince vyměnit za české koruny? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto banky určitě nemusí. Poskytování služeb je vždy dvoustranou záležitostí, se kterou musí souhlasit oba aktéři (poskytovatel služby/banka a příjemce služby/zákazník). Nemůžete nikoho nutit, oba od Vás mince ze zahraničí vykoupil. Ze zákona zajišťují české banky pouze bezplatnou výměnu českých bankovek a mincí. 

L

Dobrý den, je možné získat vyšší hypotéku na úpravy a rekonstrukci než je odhadovaná cena nemovitosti? Moc děkuji.

Dobrý den,

banka Vám na hypotéku může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Pokud byste chtěla půjčit více, bylo by třeba bance ručit ještě jinou než rekonstruovanou nemovitostí nebo peníze na rekonstrukci čerpat po částech s postupným přeceňováním nemovitosti na aktuální hodnotu zahrnující již provedené stavební práce. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

RK

Dobrý den, po jaké době od konce insolvence mám šanci na půjčku? Insolvence mi skončila v 03/2017. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

šance na půjčku je nejdříve 3-5 let od momentu úspěšného ukončení insolvence (spodní hranice 3 roky se týká bonitních klientů s vyššími příjmy). 

Dobrý den, jsem důchodce a mám smlouvu na DPP. Nepracují již duben, květen i červen. Chci požádat o kompenzaci ve třetí vlně Covid. Jaké doklady mimo žádosti mám předložit na FÚ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

žádost se podává na předepsaném formuláři, jehož součástí je čestné prohlášení, že splňujete podmínky pro nárok na kompenzaci. FÚ bude následně plnění podmínek kontrolovat a neoprávněné příjemce dávek vyzývat k navrácení plateb navýšených o úroky. Doporučuji se předem ujistit, že nárok na tuto kompenzaci máte (je třeba na DPP pracovat min. 4 z 6 měsíců před krizí a z DPP odvádět zdravotní a sociální pojištění, což se týká pouze DPP s měsíčním výdělkem nad 10 000 Kč).

JM

Dobrý den, prodal jsem byt, ve kterém jsme bydlel a měl trvalý pobyt. Musím podávat daňového přiznání i když jsem osvobozen? Děkuji

Dobrý den,

splňujete-li podmínky pro osvobození od placení daně z příjmu* (15% ze zisku), pak tento příjem v daňovém přiznání neuvádíte. 

* nemovitost je třeba 5 let vlastnit nebo v ní 2 roky bydlet

DM

Dobrý den, koncem října mi končí 5letá fixaci na hypo u ČS, hledám výhodné refinancování. U ČS bylo nabídnuta úroková sazba 2,59% ročně na dalších 5 let. Pokud bude u nich pojištění, tak 2,39%. Zatím tápu a nevím kam co a jak. V současné době nemám práci a zástavu mám na rodinný dům, zbývá doplatit 1,4 mil. Kč. Takže asi tak. Děkuji za nějakou dobrou radu kam se obrátit. 

Dobrý den,

tyto sazby jsou extrémně nevýhodné, běžně lze dnes bez pojištění dosáhnout na méně než 2% u LTV do 80%. Přechodu ke konkurenci ovšem může bránit vaše současná nezaměstnanost. Zatímco stávající banka Vás znovu lustrovat nebude, při refinancování u konkurence byste musela dokládat průměrný příjem za posledních 12 měsíců, pracovní smlouvu na dobu neurčitou a potvrzení, že nejste ve zkušební ani výpovědní lhůtě. 

J

Dobrý den, bratr leží v Léčebně dlouhodobě nemocných z důvodu nemoci kde není šance na zlepšení. Nemůže chodit a ani není schopný cokoli řešit co se týče úředních záležitostí. Jak mohu získat dispoziční právo k jeho účtu? Jde o to, aby měl zaplacené všechny poplatky a nejspíš mu ještě běží i hypotéka. Jde mi o to, aby někde nevznikaly dluhy, ze kterých bychom se pak nemuseli dostat. Děkuji

Dobrý den,

v takovémto případě by bylo nejlepší Vašeho bratra soudně zbavit svéprávnosti a stanovit mu opatrovníka, který by za něj jednal v právních otázkách (hospodařil s jeho účtem coby disponent, atd.). Jinak se k jeho účtu nedostanete.

LS

Dobrý den, od března mám schválenou insolvenci. Můj průměrný výdělek činí 13 500 Kč a zůstává mi cca 9 400 Kč měsíčně. Chtěla bych se zeptat, jak je to s přivýdělkem. Jestli mi 1/3 zůstane nebo mi správce vše sebere na umoření dluhu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

až do celkového příjmu 27-31 000 Kč Vám z každé dodatečně vydělané koruny bude třetina zůstávat. Přivýdělek se Vám se současným čistým příjmem 13 500 Kč určitě vyplatí.

J

Dobrý den, jsem v situaci, kdy bych rád hypotéku na výstavbu RD (zatím nečerpáno) použil na koupi bytu. Případně zda je velký problém čerpání hypotéky prodloužit (mám dva měsíce do konce konce čerpání)?  Velice děkuji

Dobrý den,

prodloužení čerpání hypotéky i změnu účelu úvěru je poměrně komplikované měnit. Zatímco prodloužení čerpání by šlo řešit velmi jednoduchým dodatkem ke smlouvě (což ale banky akceptují málokdy - záleží na délce původní lhůty pro čerpání, kratší původní lhůtu půjde spíše prodloužit než delší), změna účelu úvěru může vyžadovat výraznější zásahy do smlouvy. V případě nedodržení podmínek či nenačerpání úvěru ve stanoveném termínu Vám banka může účtovat smluvní pokutu až 5% z nevyčerpaného objemu. Doporučuji proto s bankou začít jednat o možném řešení co nejdříve. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR