Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Dobrý den, chtěl bych se zeptat - pokud na území ČR sídlí pobočka firmy, která sídlí v Německu, dosud prováděla platby zaměstnancům, institucím prostřednictvím bankovního účtu v ČR, nyní má dojít ke změně a platby se mají provádět z účtu mateřské firmy přímo z Německa - je to korektní ve vztahu k zákonům v ČR? Jaké podmínky má tento nový postup splňovat?

Dobrý den,

zaměstnavatel musí vyplácet zaměstnancům mzdu řádně a včas (termín výplaty určuje pracovní smlouva). Už ale není nikde stanoveno, ze kterého účtu má být mzda vyplácena (zaměstnanec si volí pouze účet, na který má být mzda vyplácena). Pokud Vám bude zaměstnavatel vyplácet mzdu z německého účtu a Vám na český účet peníze vždy dorazí včas a v dohodnuté výši, je vše v pořádku. 

KK

Dobrý den, dostala jsem se do těžké situace se dvěma úvěry od jedné banky. Splátky měli platit rodiče a až před nějakou dobou jsem zjistila, že to posledních 5 měsíců nedělali. Normálně bych byla schopná platit splátky včas a řádně, ale mám tam několik nezaplacených splátek a nějaké další problémy s tím spojené. Zajímalo by mě, zda by se to dalo splatit jiným úvěrem a začít tedy od začátku bez nějakých zpožděným plateb a prostě s čistým štítem nebo jestli už je to příliš vážný záznam a toto by mi už nikdo neschválil. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud jste posledních 5 měsíců půjčky řádně nesplácela, máte velmi závažný negativní záznam v registrech dlužníků a nikdo Vám dalších 4-5 let nepůjčí. Refinancování tak bohužel není možné. Proč splátky vašich půjček měli hradit rodiče? 

H

Dobrý den, mám hypotéku na dům. Ráda bych se zeptala, když si budu chtít do domu nastěhovat rodiče s mým postiženým bratrem, který by po smrti rodičů zůstal se mnou v domě aby nemusel do ústavu. Musím to hlásit hypoteční bance nebo je jedno koho si do domu nastěhuji? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

toto ani jiné záležitosti (např. rekonstrukce) bance hlásit nemusíte. RD je ve vašem osobním vlastnictví a může ho obývat s vaším souhlasem kdokoliv. U nemovitosti v zástavě za hypotéku je jediným omezením zapsané věcné břemeno banky "zástavní právo" (a občas se také zapisuje "zákaz zatížení a zcizení", které znemožňuje změnu vlastníka nemovitosti bez souhlasu banky).

EK

Dobrý den, je možné, že mi banka na půjčku 200 000 Kč dala úrok 19%?

Dobrý den,

je to stejné, jak kdyby Vám pekárna nabízela chleba za 200 Kč. Cena je vysoká a Vy máte plné právo takovou nabídku odmítnout a poohlédnout se u konkurence po levnější alternativě. Bonitní klient by u půjčky 200 000 Kč měl dosáhnout na úrok kolem 5%. Zkuste poptat půjčku u jiné banky. 

Úrok 19% by byl adekvátní pro nedostatečně bonitního žadatele o půjčku, kde je vyšší riziko nesplácení (např. pokud máte negativní záznamy v registrech).

L

Pokračování dotazu č. 12010: Dobrý den, takže když mi banka může vzít všechny peníze co mi přijdou na účet když jsem insolvečním řízení na umoření dluhu, je tu nějaká šance, aby mi dali zpátky aspoň životní minimum? Přece mě nemůžou nechat bez koruny když mám dvě děti.

Dobrý den,

máte-li u banky dluh a nesplácíte, může banka použít zůstatek na vašem účtu k umoření dluhu (nehledě na počet dětí a probíhající ins. řízení). Nechcete-li aby k tomu docházelo, neposílejte si výplatu na účet u banky které dlužíte.

Exekuce a blokace účtu: pokud by Vám exekutor obstavil účet, měl byste nárok na výplatu dvojnásobku životního minima z účtu

Insolvenční a exekuční srážky: z výplaty Vám lze srážet na exekuci/insolvenci pouze část peněz a vždy Vám musí zůstat nezabavitelné minimum (dle počtu vyživovaných osob a výše příjmu)

L

Dobrý den, jsem v insolvenčním řízení. Může mi banka strhnout peníze z účtu, když u ní mám úvěr? A jestli ano, můžu něco udělat, aby mi z výplaty aspoň něco zbylo? Jelikož mi řekli, že mi můžou vzít celou výplatu.

Dobrý den,

při zakládání běžného účtu jste svým podpisem souhlasil s obchodními podmínkami banky, dle kterých může banka provést vzájemný zápočet pohledávek. Jinak řečeno, pokud bance dlužíte peníze a nesplácíte (např. máte půjčku a jste v insolvenci), může banka použít zůstatek na vašem účtu k umoření dluhu. Nechcete-li aby k tomuto došlo, posílejte si výplatu na jiný účet u jiné banky.

S

Dobrý den, jsem dva roky v insolvenci. A asi před 6 měsíci jsem začal na burze s kryptoměnu. Mohu o tyto krypta přijít? Může mi je insolvenční správce zabavit? Posílám si tam malé částky z životního minima. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úspory pocházející z nezabavitelného minima nelze postihnout ins. srážkami. O kryptoměnu nakoupenou během insolvence z nezabavitelného minima nepřijdete.

I

Dobrý den, měl jsem půjčky, které jsem již splatil. Ale měl jsem jich více a nejsem si jistý, jestli jsou splaceny všechny. Ani si nepamatuji, od jakých společností jsem si půjčil. Existuje možnost jak vše zjistit?

Dobrý den,

nechte si udělat výpis z BRKI a NRKI (bankovní a nebankovní registr klientský informací, kam se zaznamenávají bankovní i nebankovní půjčky).

M

Dobrý den, prosím o radu, mám insolvenci, dělám ve školství a příští rok bych chtěla přejít do jiného zaměstnání kvůli lepším platovým podmínkám. Všichni mi tvrdí, že jakmile to nahlásím, tak mě ani nevezmou. Je to pravda? Je insolvence překážka a ostuda? Už mi pár lidiček říkalo, že jím zaměstnavatel řekl, že nechtějí nikoho s exekucí ani insolvencí. Přece řeším svoje dluhy a to je dobře, ne? Nebo to je fakt překážka? A mám radši zůstat v téhle práci, i když už mám příslib v nové? Ale nevím jak by reagovali. Děkuji

Dobrý den,

insolvence/exekuce má při změně zaměstnavatele 2 roviny:

1) Důvěryhodnost: Některé pozice (např. v bankovnictví, pojišťovnictví či obecně práce s penězi) nemůže vykonávat dlužník v insolvenci/exekuci.

2) Administrativa: Dlužník v exekuci/insolvenci představuje pro zaměstnavatele práci a starosti navíc. Zaměstnavatel musí komunikovat s exekutorem/ins. správcem, mzdová účtárna musí počítat srážky ze mzdy, atd. Nejedná se o zásadní překážku, ale má-li zaměstnavatel na výběr 2 rovnocenné kandidáty, pravděpodobně nezvolí dlužníka v exekuci/insolvenci (ušetří tím čas a náklady mzdové účtárně).

Je fér svého budoucího zaměstnavatele o tomto informovat, aby se předešlo případnému nedorozumění.

K

Dobrý den, ráda bych se zeptala, v případě ze čerpám hypo ve výši 2,8 mil. Kč a udělám předčasnou splátku, sníží se pouze délka splácení? Děkuji

Dobrý den,

jsou 2 možnosti - buď se sníží výše měsíční splátky a zachová se doba splatnosti nebo se zkrátí doba splatnosti a zachová se výše měsíční splátky.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR