Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
RM

Dobrý den, kamarád mi poslal peníze z jeho banky v Norsku na můj účet u mBank. Když mi po 10ti dnech nic nedorazilo, byl se zeptat v jeho norské bance a bylo mu řečeno, že se mu peníze vrátí zpět na účet, protože s mBank nespolupracují. Je to možné nebo mě tahá za nos. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nemáte moc dobrého kamaráda, protože Vás tahá za nos. mBank je účastníkem mezinárodního platebního styku a peníze z norské banky na Váš účet dorazit musí. Mezinárodní platby téměř nikdy neputují přímo (např. z Norska do ČR), ale skrz síť zprostředkovatelských bank. Z Norska tak platba putuje nejčastěji do Německa a z německé banky teprve do mBank. Norská banka samozřejmě s mBank přímo nespolupracuje (stejně jako s 99% všech ostatních bank ve světě). Ale právě skrz síť zprostředkovatelských bank platby vždy doputují do cílové banky.  

LO

Dobrý den, mám půjčku v ČS 150 000 Kč s úrokem 10,60%, RPSN 11,62%. Přijde mi to moc. Do jaké banky bych mohla přejít?

Dobrý den,

půjčku ve výši 150 000 Kč lze určitě sehnat za úrok/RPSN 7%. Doporučuji Air Bank nebo Equa bank. Samozřejmostí jsou nulové poplatky za sjednání a vedení úvěru stejně jako bezplatné mimořádné splátky.

J

Dobrý den, jsem OSVČ a mám několik exekucí. Žádné půjčky, ale pojištění, sociální a daně. Bohužel to za pár let astronomicky narostlo. Požádal jsem o osobní bankrot, ale byl mi zamítnut, protože se jedná o pohledávky státu (u půjček by to prý bylo bez problémů). Částka ke splácení je tak vysoká, že bych o chlebu a vodě žil do konce života. Je to pro mne bezvýchodná situace a netuším, jak jí řešit. Zatím využívám odklon peněz na kamarádův účet, ale nepůjde to dlouhodobě. Prosím o radu jak to splácet bez navyšování úroků a penále, jak docílit osobního bankrotu a jak situaci skutečně vyřešit. Děkuji.

Dobrý den,

jiné řešení než osobní bankrot není. Musíte věřitele (ČSSZ, finanční úřad) přesvědčit, že jim během příštích 5 let jste schopen splatit min. 30% dluhů a že těchto 30% je více, než by získali doživotními exekucemi. Odklánění peněz na kamarádův účet nedoporučuji - exekutor ho velmi brzy zablokuje (včetně kamarádových peněz). Poškodíte tak kamaráda, který se bude muset navrácení svých peněz složitě domáhat vylučovací žalobou.

S

Dobrý den, velice rád bych si ujasnil právní status svých vkladů u svojí CZ banky, resp., obecně, vkladů jakékoli soukromé osoby u jakékoli banky v ČR. Konkrétně mi jde o následující: 1) Poté, co vložím svoje peníze/hotovost na svůj účet u CZ banky - co vlastním? - Vlastním ony peníze (jsem jejich LEGÁLNÍM majitelem) anebo vlastním pouze POHLEDÁVKU vůči dané bance? 2) Pakliže vlastním pouze pohledávku vůči bance, t.j., NEJSEM LEGÁLNÍM majitelem mnou vložených peněz na můj účet: - Kdo je LEGÁLNÍM majitelem peněz? - Co je nový legální majitel kdysi mých peněz s nimi oprávněn dělat? - Jaké je pořadí "entit", které budou finančně uspokojeny v případě krachu banky v rámci možného globálního finančního kolapsu/krize? Prosím, jakési formální, v dané situaci zcela neefektivní "pojištění vkladů", které bude brzy (či snad už bylo?) zrušeno není smysluplná odpověď. Děkuji

Dobrý den,

majitelem peněz jste Vy a v případě krachu banky Vám náhradu vyplatí Garanční systém finančního trhu (dříve Fond pojištění vkladů). Náhrady se vyplácejí v plné výši až do ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Pokud byste měl u banky uloženo více peněz, musel byste zbylou část vkladu (nad 2,5 mil. Kč) přihlásit do insolvenčního řízení jako svoji pohledávku vůči zkrachovalé bance.  

JS

Dobrý den, potřebuji fyzicky vložit na účet klienta banky peníze v hotovosti, ale sám klientem nejsem ani nechci být, a z jiného účtu to poslat nemohu. Je tedy možné provést vkladovou transakci?

Dobrý den,

ano, peníze můžete vložit na pobočce hotově na cizí účet, ale banky si za toto účtují nemalé poplatky (obvykle 50-100 Kč, v sazebníku poplatků najdete pod položkou "vklad provedený třetí osobou"). Proto je lepší peníze poslat z jiného účtu bezhotovostně, což je u většiny bank zdarma. Nemáte-li doposud běžný účet, doporučuji Equa bank, kde máte vše zdarma a bez podmínek (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank). Lepší nabídku na trhu nenajdete. Účet lze otevřít online, nemusíte ani na pobočku. 

J

Dobrý den, zvažuji založení dětského účtu pro svého syna, kterému bude v prosinci 14 let. Na účet mu bude chodit každý měsíc menší finanční obnos a nemohu se rozhodnout, kterou banku vybrat. Prosím o radu. Děkuji

Dobrý den,

doporučuji náš článek Velké porovnání běžných účtů - duben 2018, kde naleznete přehled všech dětských účtů (nabízí je celkem 7 bank). Do 15 let doporučuji dětský účet od mBank, 15-18 let studentský účet mBank a následně běžný účet pro dospělé od Equa bank (vše zdarma bez podmínek).

J

Dobrý den, chtěl bych jsi vzít hypotéku 2 miliony korun. Pozemek už mám a mám našetřeno cca 300 tisíc. Můj průměrný plat je 20 tisíc korun. Myslíte, že na hypotéku dosáhnu? Ještě jsem přemýšlel, že bych si udělal základovou desku, a pak teprve žádal o hypotéku, ale bych už neměl těch 300 tisíc. Nebo je lepší mít peníze na účtě a zažádat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s průměrnou čistou měsíční mzdou 20 000 Kč hypotéku ve výši 2 mil. Kč a splatností 30 let získáte (úrok cca 2,5%, splátka 7 900 Kč). Banky nevyžadují mít na účtu vlastní peníze, jen Vám nepůjčí více než 90% z hodnoty nemovitosti. Má-li pozemek hodnotu 2,2 mil. Kč, pak Vám banka 2 mil. Kč půjčí (nezávisle na výši hotovosti na účtu). Vyplňte prosím hypotéční formulář zde a kolegové se Vás pokusí oslovit s lepší neveřejnou nabídkou.

AH
Dobrý den, omylem jsem poslala platbu, která patřila do České spořitelny (0800), s kódem Vaší banky (0100). Vrátí se platba jako neplatná (na č.ú. v KB neexistující) nebo mám něco podniknout? Děkuji. AH

Dobrý den,

jestli jste platbu odesílala dnes ráno, zkuste ji stornovat (peníze třeba ještě neopustily vaši banku). Jinak vyčkejte 4 pracovní dny od odeslání platby. Třeba budete mít štěstí, chybné číslo účtu u KB existovat nebude a peníze se Vám samy vrátí zpět. Pokud se Vám peníze nevrátí, informujte svoji banku, která oficiálně vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

CS

Dobrý den, poradili byste mi, prosím, u které hypoteční banky, stavební spořitelny či banky si vzít výhodný hypoteční úvěr nebo půjčku na rekostrukci bytu. Zdědila jsem byt a chtěla by jej komplexně zrekonstruovat. Počítám s částkou 600 000-700 000 Kč. Takovou částku momentálně však k dispozici nemám, ale 10-20% z té částky ano. Mohla bych splácet zhruba 2 500 - 4 000 Kč měsíčně . Zároveň bych však chtěla mít i možnost mimořádné splátky, alespoň jednou ročně v rozpětí 10 000- 20 000 Kč, možná i vyšší. Existuje hypoteční banka, stavební spořitelna nebo banka, která by mi tuto částku půjčila s mými možnostmi a jaké by byly eventuální další podmínky? Poplatek za vedení, LTV, úrok, RSPN, délka splácení a celková výše splacené půjčené částky. Děkuji za odpověď. Oceňuji velmi vaši poradenskou činnost, kvalifikované rady a také vždy rychlé zodpovězení. S pozdravem Iris.

Dobrý den,

máte 2 možnosti:

1) hypotéka s úrokem 2,5-3%, splatnost až 30 let, ručení nemovitostí (banka půjčí max. 90% z hodnoty nemovitosti), mimořádná splátka bez poplatků ročně až 25%, složitější papírování (odhadce musí stanovit hodnotu nemovitosti, na katastru se zapisuje zástavní právo ve prospěch banky) 

2) půjčka s úrokem 5%, splatnost až 10 let, bez ručení nemovitostí, úvěr lze splatit mimořádně kdykoliv, jednodušší papírování

V obou případech si lepší banky neúčtují žádné poplatky za sjednání ani vedení úvěru. Vždy je vyžadováno doložení příjmů a doplacení úvěru nejpozději v 65 letech (výjimečně 70 let).

Vzhledem k Vašim možnostem splácet (max. 4 000 Kč/měsíc) půjčka padá, neboť měsíční splátka úvěru 600 000 Kč na 10 let vychází na necelých 8 000 Kč. Splátka u hypotéky na 20 let je příznivější (3 200 Kč/měsíc). Vyplňte prosím hypotéční formulář zde a kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou. 

M

Dobrý den, asi před dvěma týdny jsem byl podveden od fiktivního účtu společnosti Airbnb. Zaplatil jsem 36 000 Kč na jejich španělský účet. Teď jsem zjistil, že se s největší pravděpodobností jedná o podvod. Je nějaká šance peníze dohledat zpět?

Dobrý den,

Airbnb výslovně požaduje, aby se platby prováděly pouze přes jejich platformu. Platby v hotovosti či přímo na účet poskytovatelů ubytování jsou porušením obchodních podmínek a za toto Airbnb nejenže nenese žádnou odpovědnost, ale může i takového uživatele zablokovat. Pokud byste dodržel obchodní podmínky, Airbnb by za transakci ručila a v případě podvodu Vám peníze vrátila.

Můžete podat trestní oznámení pro podvod, ale vypátrat pachatele ze Španělska je téměř nemožné. Resp. účet je možná veden ve Španělsku, ale pachatel sídlí v zemi s omezenou vymahatelností práva (Afrika) a peníze z účtu dávno vybral. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR