Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
HJ

Dobrý den, možná jsem to zanedbal. Psali jste, že ING Bank končí s poskytováním služeb. Žil jsem v představě, že jsem tam nechal jen pár drobných, které nestojí za tu námahu, ale teď si nejsem jist, zda mi tam přece jen nějaké zapomenuté skutečné peníze nezůstaly. Mám k účtu u ING Bank všechny přihlašovací údaje (klientské číslo + heslo), ale už se na ten účet nemohu nijak dostat. Číslo účtu bylo vedené na mne  Co mám tedy nyní učinit, abych zjistil, zda částka na účtu stojí za nějakou námahu? Poraďte prosím. Děkuji

Dobrý den,

ING Bank ukončila v srpnu 2021 poskytování bankovních služeb retailu. Účty byly zrušeny a nevyzvednuté peníze převedeny na technický účet banky. O výplatu peněz požádejte ING Bank nejpozději do 3 let.

PV

Dobry den, prosím pěkně, disponuje pobočka ČNB Ostrava bezpečnostní schránkou pro fyzické osoby? Nikde nemohu najít, zdali Ostrava tímto disponuje a jaké má podmínky nájmu.

Dobrý den,

centrální banka (ČNB) neposkytuje běžné bankovní služby retailové ani korporátní klientele (bezpečnostní schránky fyzickým osobám nenabízí). 

RF

Dobrý den, jsem 51 měsíců v insolvenci. Chtěl bych insolvenci předčasně doplatit. Správce k částce co mi zbývá doplatit do 100% připočítává 4% a DPH jako odměnu. Na můj dotaz co to je za odměnu mi odpověděl, že je to odměna za mimořádnou splátku nad rámec měsíční splátky. Má na to nárok?

Dobrý den,

ano, ins. správce má nárok na odměnu 4% (+DPH) za dosažení vyššího výtěžku tzv. jinými cestami (pro zpeněžení majetku platí jiné tarify).

TS

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné po schválení insolvence zažádat o fixní splátku, která by byla vyšší než je částka, kterou mi srážejí ze mzdy. Mám pracovní nabídku, kde bych vydělával více, ale musel bych pracovat na IČ. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podnikatelům se vždy stanovuje fixní výše splátek na základě očekávaných obratů (technicky není možné počítat srážky stejnou cestou jako ze mzdy v případě zaměstnání). Změnu oznamte ins. správci a domluvte se na fixní výši splátek. 

JS

Dobrý den, hradím si měsíčně rizikové životní pojištění (pojištění v nemoci). Momentálně jsem na dlouhodobé nemocenské a byla mi vyplacena pojistka. Musí být tato částka vyplacena insolvenčnímu správci, přesto že ji hradím ze zůstatku po odvedených srážkách? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, tyto peníze může ins. správce použít na umoření vašich dluhů. Je to stejné, jako kdybyste z nezabavitelného minima sázela Sportku, vyhrála a následně Vám výhru zabavil ins. správce. 

M

Dobrý den, babička má nějaké kuponové knížky, ale nevíme co s nimi - jaký je postup? Děkuji za radu

Dobrý den,

požádejte o výpis akcií z tzv. nezařazené evidence dle RČ babičky u CDCP (poplatek 500 Kč). Dostanete přehled akcií, které babička vlastní. Najdete-li mezi těmito akciemi hodnotný titul, zřídí si babička majetkový účet u CDCP (prostřednictvím vybraného brokera) a nechá si na něj převést své akcie. 

CDCP - Centrální depozitář cenných papírů

JH

Pokračování dotazu č. 13821: Pane kolego, v odpovědi na dotaz tazatele k dodatkovým příplatkům, konkrétně pojistitel AXA, uvádíte nesouvisející informace. Nepokrytě se denně poškozují a okrádají neznalí a důvěřiví občané. A tyto zločinné způsoby a praktiky, symbolem byly a pokračují. Hazard a drogy provokují další trestnou činnost, kde výsledkem jsou přeplněné vězení a 500 000 exekucí. Dnes se podvod stává běžnou podnikatelskou aktivitou. Auta, drogy, nemovitosti, energie, zdravotnictví, kde se falšují výkazy výkonů ve velkém, tj. okrádání zdrav. pojišťoven i pacientů. Deprimující je skutečnost jak hloupý GUVERNÉR prošmelí cca 75% zlatých rezerv Českého státu. Tošovský=Katastrofa. A takový na pohled slušný muž se prohání po USA za odměnu ve Ferrari. Alza nákup 1Usd a prodej 100.-Kč a navíc hnusná reklama. Kapitalismus v Čechách od velké privatizace spěje evidentně ke krachu! Prof. J. Horák

Dobrý den,

vždy mě dokáže překvapit, jak někdo kvůli účtovaným poplatkům nebo zdražení pojistného vidí celý svět takto černě. Podepsal jste se jako profesor, tedy si Vás dovolím odkázat na statistické údaje. Porovnejte si  prosím kvalitu života dnes a před 30 lety libovolnými měřítky (HDP na hlavu, průměrná délka dožití, vzdělanost, kriminalita, chudoba, zdravotnictví, kupní síla obyvatelstva, průměrná mzda/důchod, atd.). Velmi rychle zjistíte, že se dnes máme vůbec nejlépe jak jsme se kdy měli. Ještě lepší je vycestovat za hranice a zkusit si pár měsíců žít v jiných podmínkách. Pak srovnávejte a suďte. 

BC

Dobrý den, mám exekuci a strhávají mi splátky ze mzdy. Měla jsem auto, které se však rozbilo, podařilo se mi ho prodat za nižší částku a s pomocí rodiny koupit jiné, protože auto potřebuji na denní ježdění do práce a vození dcery atp. Avšak nový majitel starého vozu si jej zatím stále nepřepsal, a protože na mě jsou stále psaná 2 vozidla, dnes mi přišel dopis, že mi to nové zabavují. Jak prosím nyní postupovat? Děkuji

Dobrý den,

v exekuci musíte počítat s jistými omezeními. Obvykle není možné si ponechat zbytný nebo luxusnější majetek. Starší (méně hodnotné auto) na dojíždění do práce Vám bylo ponecháno, ale pokud Vám rodina darovala peníze na koupi nového (hodnotného) auta, exekutor měl právo Vám je obstavit. Exekutor Vám taktéž mohl obstavit mimořádný příjem z prodeje staršího vozidla či peněžitý dar od rodiny.

J

Dobrý den, na běžném účtu u Air Bank mám naspořeno 75 000 Kč. Kam prosím tyto úspory uložit? Na běžném účtu z toho nic není. Mám děti. Napadlo mě, jestli by nebyl nějaký vhodný produkt právě pro děti, spořím to jim. Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

nejvyšší úrok na spořicím účtu nabízí aktuálně Trinity Bank (1,08% do 100 000 Kč). Dětské produkty lepší podmínky nenabízejí (úročeny jsou přinejlepším stejně jako produkty pro dospělé a může se hůře disponovat s vkladem). 

CM

Dobrý den, řešíme nyní s mojí babičkou jednání insolvenčního správce. Velmi nedávno byla babičce přiklepnuta insolvence, nyní odeslala první splátku a hned na to přišel dopis od samosoudce, že její být ve vlastnictví jde do dražby se souhlasem ins. správce. Součástí insolvence je totiž hypotéka, za kterou se tímto bytem ručí. Hypoteční banka nám už ale předtím řekla, že po nás nepožaduje prodani bytu a vyplacení dluhu. Hypoteka se pravidelně v daném termínu splácí. Je to tak napsáno i v usnesení, kterým je informace pro babičku, že byt jde do dražby. Sám ins. spravce ji do očí řekl, že všelijaká odvolání proti prodeji bytu jsou zbytečná a hned na to se stalo toto. Myslíte, že je možnost podání trestného oznámení nebo stížnosti na soud? Je velmi zřejmé, že tento ins. správce jednal s cílem vytěžit zisk z prodaného bytu, využil důvěru staré paní. Žádné oznámení, dokument o tom, že jde být do dražby nebyl poslán a ani osobní schůzka nebyla sjednána. Jediné co přišlo bylo usnesení, kde jíž byt je ve dražbě. V tom samém usnesení je i napsáno, že hypoteční banka tohleto nepožaduje. Tak jak je tohle možné? Má na to ins. správce právo? Předem moc děkuji za odpověď!

Dobrý den,

umoření dluhů v rámci insolvence se řeší splátkovým kalendářem a zpeněžením majetku. Úkolem ins. správce je umořit co nejvyšší část přihlášených pohledávek. O způsobu řešení insolvence rozhoduje soud na návrh ins. správce. Pokud ins. správce navrhl zpeněžení bytu a soud tento návrh schválil, je vše v pořádku. Dlužník v insolvenci musí počítat s tím, že o svůj majetek přijde (a být případně mile překvapen, pokud mu část majetku zůstane). Není proč podávat trestní oznámení. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR