Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
T

Dobrý den, chtěla bych si vzít půjčku 50 000 Kč. Můj průměrný čistý příjem je okolo 14 500 Kč, nemam žádné vedlejší výdaje kromě nákladů na stravování. Mám nárok na půjčku? Případně u jaké banky je nejvýhodnější si půjčit, když nechci měnit svou banku?

Dobrý den,

s pravidelnou čistou mzdou 14 500 Kč Vám banka 50 000 Kč půjčí. Zvažte však, zda půjčku skutečně potřebujete - doporučuji náš článek Půjčujeme si odpovědně. Dobré úroky a podmínky nabízejí např. Equa bank, Hello bank a Air Bank. Všechny banky dnes vyžadují splácení půjčky z běžného účtu vedeného u nich. Případné změny banky bych se neobával, mnohdy tak získáte ještě lepší podmínky na běžném účtu (třeba vše zdarma a bez podmínek).

VT

Kolik stojí výběr z bankomatu v zahraničí (Anglii)?

Dobrý den,

nejlevnější výběry z bankomatů v zahraničí nabízí např. banka Creditas (0 Kč) nebo Equa bank (9 Kč). Kompletní přehled všech bank zde v našem srovnávači běžných účtů.

JD

Dobrý den, prosím o radu. Manžel má insolvence od roku 2015, řádně vše splácí. Mě z insolvence vyřadili, takže manžel má vše na sebe. Skoro vše je na něho, jen jeden úvěr je na mě a ten činil 190 598 Kč. Má ho v insolvenci a splácí ho. V roce 2016 mě kontaktoval exekutor, že ho musím splácet taky. Domluvili jsme se na 1 500 Kč měsíčně s tím, že musím zaplatit 168 524 Kč. Posílala jsem pravidelně až do teď. 17.5. 2019 mi přišel dopis od exekutora, že to přebírá někdo jiný a dal mi srážky z platu, částka je 138 603 Kč. Prosím o radu, jestli se s tím dá něco dělat. Přijde mi, že stále oba platíme a částka se nesnižuje. Děkuji

Dobrý den,

manželé vždy žádají o insolvenci společně, jinak by druhý z manželů nebyl chráněn před exekucí (dluhy jsou v manželství společné, exekutor by je obratem začal vymáhat po druhém z manželů). Jediným receptem na umoření dluhů je jejich rychlé splacení, neboť Vám nadále roste úrok/zpozdné. Je-li splácení dluhů nad síly dlužníky, žádá se o osobní bankrot. Nově od 1/6/2019 stačí splácet pouze 2 200 Kč měsíčně a "projevit snahu" (již není nutné během 5 let uhradit min. 30% dluhů). Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot.

T

Dobrý večer, tchyně nás požádala o ručení u starší hypotéky a to z důvodu, že na sebe chce vyhlásit insolvenci. Dohodla se tak se svojí bankou, že v případě, že bude mít ručitele, o byt nepřijde. Chtěl jsem se zeptat. Je vůbec možné, aby si dlužník dál platil svou hypotéku a další věřitelé se museli spokojit jen s 30-60%? Nebo hypo. banka půjde rovnou za ručitelem v době insolvence? Děkuji předem za Vaši odpověď.

Dobrý den,

ručení za dluhy lidem v exekuci/insolvenci nemohu v žádném případě doporučit. Jakmile dlužník přestane splácet (což po žádosti o insolvenci dokonce musí, jinak by tzv. zvýhodňoval vybraného věřitele), obrátí se banka na ručitele. Ručení by tak v tomto případě znamenalo převzetí dluhu. S ručitelským závazkem by Vám také banka nepůjčila (až do momentu doplacení původní hypo), což by mohlo ohrozit potenciální plány na vlastní bydlení.

EB

Dobrý den, je možné zažádat o hypotéku až během realizace stavby svépomocí (např. po postavení základové desky)? Konkrétně se mi jedná o to, že bychom tak prodloužili lhůtu na dokončení stavby. Obvykle je deadline 2-3 roky od uzavření hypotéky, očekáváme, že nám to bude trvat déle, zejména základy kvůli složitosti terénu

Dobrý den,

určitě ano, o hypotéku lze žádat v jakémkoliv stavu rozestavěnosti. Doporučuji o úvěr požádat co nejdříve. Úrokové sazby půjdou nahoru a lze je zafixovat až 12 měsíců před zahájením čerpání.

JS

Je při placení kartou v zahraničí účtován nějaký poplatek?

Dobrý den,

není - platby kartou máte vždy zdarma.

P

Dobry den, proč pořad nechávají v insolvenci jen 9 700 Kč? Dyť se z toho nedá žít, vše se zdražilo, nájem, potraviny a jiné náklady pro život. Jsem 3. rokem v insolvenci. Platím nájem 6 000 Kč, na jídlo my zbývá 3700 Kč a to chodím do práce. Svačiny do práce kupuji každý den, pak na doma jídlo. 110 Kč na den. To mají lide, kteří jsou na sociálních dávkách a ne ti, kteří pracují. A ještě kde je potřebná hygiena.

Dobrý den,

pohledem do historii zjistíte, že dlužníci se dnes mají velmi dobře. V dávných dobách byl za nesplacený dluh trest smrti, později otroctví a nakonec pouhé vězení. Dnes stačí během 5 let splatit min. 30% dluhů a zbytek je prominut. Nově od 1/6/2019 padá i podmínka 30% (bude stačit měsíčně splácet jen 2 200 Kč). Vyžít z 9 700 Kč není určitě snadné. Osobní bankrot ale nemá být procházkou růžovým sadem. Berte to jako formu trestu za své dluhy, které jste nebyl schopen řádně splácet. 

PV

Jsem v exekuci bez peněz. Mohu si vzít půjčku alespoň 3 000 Kč, aby mi to nezabavili nebo nezablokovali? Děkuji

Dobrý den,

toto bohužel možné není. V exekuci Vám nikdo nepůjčí ani korunu. Jednak by Vám peníze obratem zabavil exekutor a za druhé nikdo nepůjčí peníze tomu, kdo není schopen hradit ani své současné závazky. Nezvládáte-li splácet ani své nynější dluhy, z čeho byste splácel novou půjčku?

A

Pokračování dotazu č. 6583: A pokud pohledávka není přednostní? Jak se to počítá potom? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

základem je "základní nezabavitelná částka", která vychází z životního minima a normativních nákladů na bydlení (není závislá na výši mzdy - naopak je ovlivněna počtem vyživovaných osob v domácnosti). Při 0 dětech pro rok 2019 činí 6 429 Kč. Z rozdílu mezi Vaší mzdou a 6 429 Kč Vám zůstává bez přednostních pohledávek 66% a s přednostními pohledávkami (a v osobním bankrotu) jen 33%. Toto platí až do maxima 16 072 Kč. Nad tuto hranici jde v současné chvíli vše na úhradu dluhů a Vám nezůstává nic. Od 1/6/2019 se hranice z 16 072 Kč posouvá na 25 715 Kč. I z části mzdy na 16 072 Kč Vám tak bude něco zůstávat (což má motivovat dlužníky k vyšším výdělkům).

B

Dobrý den, rezervovala jsem si hotel přes booking.com, ale musela jsem rezervaci zrušit. Na mém účtu se mi zablokovala částka za pokoj, ale když jsem volala na hotel, tak mi řekli, že žádnou částku neblokovali. Chci vědět, jestli se mi peníze vrátí zpět. Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, jaké jsou storno podmínky vašeho hotelu a booking.com. Pokud jste měla ve storno podmínkách nulové srážky, pak Vám musejí zrušit celou blokaci. Pakliže mají storno poplatek např. 10%, vrátí Vám jen 90%.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR