Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
R

Pokračování dotazu č. 7066: Děkuji za odpověď. 9 055 Kč se mi zadá málo. Mám insolvenci, jsem vdaná, mám dvě děti, nárok na slevu na daně uplatňuje manžel. Mám tedy vyživovací povinnost i já? Nebo jen manžel? Kolik mi tedy má zůstat? Děkuji

Dobrý den,

děkuji za doplnění. S platem 14 305 Kč a 2 dětmi (ke kterým máte taktéž vyživovací povinnost) by Vám mělo zůstávat 11 197 Kč.

SP

Dobrý den, moje 40ti letá dcera si půjčila 9.7. 2019. u Profitcredit 50 000 Kč. Současně má u ČS od 1.2. 2019, tedy půl roku, úvěr zhruba 600 000 Kč. Neporušil Profitcredit povinnost prověřit solventnost žadatele o úvěr? Dcera nemá žádný nemovitý majetek, žije v nájemním bytě za 15 000 Kč a má 3 děti. Peníze jsme obratem vrátili. Chtěl bych si u ČNB na Profitcredit stěžovat! Můžete mi prosím sdělit svůj názor na tuto situaci? Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

všichni poskytovatelé úvěrů (bankovní i nebankovní) jsou povinni prověřovat schopnost žadatele půjčené peníze řádně splácet. Navíc musí ověřit, že součet všech splátek úvěrů (stávajících i nových) nepřekročí 45% příjmů dlužníka. Zároveň celková zadluženost nesmí překročit 9ti násobek ročního příjmu dlužníka. 

I matka 3 dětí může dosáhnout na dvě půjčky v celkové výši 615 000 Kč, ale je k tomu třeba vyšší příjem. Pokud by nebankovní poskytovatel úvěrů porušil jakékoliv výše zmíněné pravidlo, bylo by možné žádat soud o zrušení úvěrové smlouvy. Máte-li pocit, že k porušení pravidel došlo (přestože byl úvěr nakonec zrušen ve lhůtě 14 dní od sjednání), určitě podejte podnět ČNB.

R

Dobrý den, můžou na mě ještě exekutoři, když už jsem podal žádost o osobní bankrot?

Dobrý den,

během osobního bankrotu je vykonavatelnost exekucí dočasně pozastavena. Exekutor Vám např. může blokovat účet, ale nemůže z něj strhnout peníze (nebo provádět exekuci movitých věcí).

R

Dobrý den, měla jsem výplatu 14 305 Kč, jsem vdaná, dvě děti má manžel na sebe. Nechali mi 8 255 Kč. Je to v pořádku? Děkuji

Dobrý den,

výše nezabavitelného minima závisí nejen na příjmu, ale i na počtu vyživovaných osob, typu srážek (exekuce/insolvence) a v případě exekuce typu pohledávek (přednostní/nepřednostní). V nejhorším možném případě by Vám však mělo zůstávat 9 055 Kč.

R

Dobrý den, podala jsem žádost na soud o osobní bankrot. Jsem teď chráněna před exekutory? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, od momentu podání žádosti o oddlužení se vykonavatelnost exekucí pozastavuje.

E

Dobrý den, kolik mi prosím zůstane z výplaty 11 500 Kč při bankrotu? Děkuji

Dobrý den,

s čistým příjmem 11 500 Kč a bez vyživovacích povinností Vám v osobním bankrotu bude zůstávat 8 120 Kč (s dětmi více).

J

Platím si pojištění nemovitosti, doma jsem smlouvu nenašla. Platím na účet 1002512530/2700. Můžete mi poradit kde je to pojištěné? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

toto číslo účtu náleží pojišťovně Axa.

KL

Dobry den, před více jak 3 lety jsem si zřizovala účet u mBank, který využívala jen moje matka. Po neshodách s ni přešla na jinou banku a mně neřekla, ať zruším účet u dané banky. V tom období tam proběhla věc ta, že si buď ona či bývalý přítel vzali kontokorent na částku 17 000 Kč a teď po 3 letech mi došel dopis od soudu o zaplacení dané částky + úroky + toho jejich právníka či co. Při moji smůle vůbec nemám páru o co jde, avšak vše šlo přes účet, který je na mé jméno. Jde s tím něco dělat? Odvolat se, i když nemám důkazy? Nebo popřípadě zaplatit dluh těch 17 000 Kč a zbytek nějak na splátky? Děkuji

Dobrý den,

tohle přece nemůžete nikdy udělat, zřídit si na své jméno účet k užívaní pro jinou osobu. Dotyčný pak jedná Vaším jménem a může to mít velmi nepříjemné důsledky (např. nasekané dluhy, o kterých Vám ani neřekl). Doporučuji bance ihned vše zaplatit (dluh, úroky, náklady vymáhání) a následně můžete zkusit vše vymáhat po Vaší matce. 

AT

Dobrý den, mám šek z Kanady a potřebovala bych ho proplatit. Můžu požádat o vyplacení i když nemám u KB účet? Děkuji

Dobrý den,

šeky se v Evropě téměř nepoužívají, proplácí je velmi málo bank a jen při splnění podmínek (např. být klientem). U Komerční banky je třeba mít běžný účet, jinak Vám šek neproplatí. Ostatní české banky (které jsou vůbec ochotny šeky proplácet) mají podobné podmínky,

P

Dobry den, mam 30 tis, zaklad splatku mam pevnou cca 11 tis a zajima me, jestli je mozne celkovy dluh vyplatit jiz po cca roce radneho splaceni? A pak me zajima, kdyz mi po tom roce splaceni pribyde i neplanovane duchod 1. stupne cca 7 tis, to mi zustane nebo se mi zvetsi splatka nebo mi to seberou uplne ?

Dobrý den,

o jaké splátky se jedná? Splácíte řádně úvěr (půjčku, hypotéku, atd.) nebo dluhy exekučně či jste v insolvenci?

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR