Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
ZC

Dobrý den, kde si můžu stěžovat na chování banky? Děkuji, Zdeněk

Dobrý den,

stížnost na banku je možné podat dohledovému orgánu nad bankovním trhem - centrální bance (ČNB). K mimosoudnímu řešení sporů je možné využít Finančního arbitra. Větší banky mají taktéž svého ombudsmana. Náhradu způsobené škody lze vymáhat soudní cestou. Přijde na to, co přesně se stalo, nač si chcete stěžovat a jaká byla způsobená škoda. Nebyla-li způsobena žádná finanční újma, bývá nejjednodušší a nejrychlejší prostá změna banky. Na trhu máme přes 30 bank, určitě je z čeho vybírat. 

J

Dobrý den, mám takový dotaz. Kdysi jsem se dostal do tíživé situace a "musel" si vzít nebankovní půjčku. Vše jsem splatil a pohoda. Pak přišli další problémy a já zase "musel" sáhnout po další. Takhle se to opakovalo nějaký čas. Teď mám 3 půjčky od nebankovek a splácím cca. 9 000 Kč měsíčně. Ani jeden den jsem nebyl nikdy po splatnosti a přesto mi banky úvěry nechtějí konsolidovat. Je to celkem zvláštní. Jsem schopný už rok splácet 9 000 Kč měsíčně bez prodlení, ale banka má strach, že nebudu splácet 3-4 000 Kč. Pak se lidi nemají dostávat do dluhových pastí :)

Dobrý den,

lidé se dostávají do dluhových pastí především proto, že jim moc nejdou selské počty a půjčují si u nebankovek za stovky až tisíce procent RPSN :) Vy byste půjčil své peníze někomu, kdo je permanentně ve finanční tísni a látá jeden problém za druhým předraženými nebankovními půjčkami? To je velmi špatná vizitka, která snižuje Vaši bonitu v očích solidních poskytovatelů úvěrů. Základem pro získání půjčky je:

1) mít práci na dobu neurčitou

2) nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě

3) nemít negativní záznamy v registrech

4) mít dostatečný příjem

5

Pokračování dotazu č. 5289: Dobrý deň, jedná se o banku ČSOB. Ďakujem za odpoveď

Dobrý den,

děkuji za doplnění. ČSOB si za odchozí platbu na Slovensko účtuje 250 Kč, tedy převod peněz na slovenský účet v tomto případě nedoporučuji. Výběr z bankomatu v zahraničí by Vás přišel na 100 Kč, což také není málo. Možná tak bude nejvýhodnější peníze vybrat z českého bankomatu a směnit je za eura ve směnárně (doporučuji exchange.cz).

M

Dobrý deň, chcem sa spýtať, chcem zrušit účet v českej banke, na ktorom ešte mám finančné prostriedky. Je podľa Vás lepšie peniaze CZK poslať na účet na SR v EUR alebo peniaze vybrať a zameniť kurzom v banke prip. je vyhodnejší kurz v zmenárni? Je ešte možnosť poslať ich v rámci rovnakej banky na iný účet v CZK a vybrať ich z bankomatu na SR v EUR je to výhodnejšie? Ďakujem za odpoveď

Dobrý den,

každá banka má jiné kurzy a poplatky pro výše uvedené úkony. Záleží, u které české banky máte vedený účet. Fio banka má zdarma převody na slovenské účty (zde bych volil převod do vaší slovenské banky), Equa bank má za 9 Kč výběry z bankomatu v zahraničí (zde bych doporučil vybrat EUR ze slovenského bankomatu), jiné banky za tyto úkony účtují i stokoruny či mají horší kurzy, atd. 

IPD

Dobrý den, mám doma vkladní knížku Volksbank, která byla založena ve Vídni dne 29.11.1990. Jakým způsobem a kde mohu vkladní knížku zrušit a vyzvednout tehdy vložený vklad? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vkladní knížku můžete zrušit a peníze vybrat na libovolné pobočce vaší rakouské banky v Rakousku. Nejblíže k Vám asi bude opět vídeňská pobočka. V roce 1990 se platilo v Rakousku šilinky. Tato měna byla v roce 2002 nahrazena eury, přičemž poslední směna šilinků za eura byla možná do 1. března 2012. Doufejte, že Vám banka vklad na knížce sama převedla na eura (jinak byste o vklad přišel).

J

Dobrý den, mám syna, na kterého je uvalena exekuce. U posledního zaměstnavatele skončil pracovní poměr ze zdravotních důvodů s tím, že mu zaměstnavatel vyplatí odstupné za 2 měsíce. Pracoval do 30.9.2018 a byla mu vyplacena mzda po srážce exekuce cca 11 800 Kč. Syn šel za zaměstnavatelem a ten mu řekl, že odstupné dostane zvlášť do 3 dnů a že to dělá cca kolem 12 000 Kč. Podle výpočtů srážek exekuce by to mělo dělat dvojnásobek. Na koho se prosím obrátit? Odstupné ve výši dvojnásobku platu má písemně. Moc vás prosím o radu. Děkuji, s pozdravem Jarka

Dobrý den,

jestliže bylo dohodnuto odstupné ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního platu, pak stačí jednoduše vynásobit sjednanou měsíční mzdu dvěma. Takto získáte odhadem hodnotu hrubé mzdy. Čistá mzda pak bude zhruba 0,7-0,8 násobek hrubé mzdy. Máte-li pocit, že Vašemu synovi zaměstnavatel vyplatil méně než bylo ujednáno, požadujete doplacení rozdílu (či jej vymáhejte soudní cestou).

K

Dobry den, pred rokem od meho mensinoveho spoluvlastnika nemovitosti doslo k podvodnemu vylakani podilu za smesne malou castku pro smyslene historky. Z obavy ze smyslene historky a jejich nasledku ze strachu spoluvlastnik podepsal nevyhodnou kupni smlouvu. Prisla jsem na to, ze se jednalo o uvedeni v omyl smyslenymi informacemi, ktere vedly spoluvlastnika k tomu, aby podil prodal nevyhodne. Vse se resi pres Policii. Ve chvili, kdy podvodnik primel spoluvlastnika k prodeji, mel naplanovano, ze ihned koupeny podil bude napsan na podvodnika rodice (jakozto vse, co zkupuje podvodama) a nasledne byl podil v hodnote 100 000 zastaven na astronomickou castku 1 500 000 Kc, kde v zastavni smlouve figuruji dve spolecnosti (BTF Projekt a.s. a Calm Touch s.r.o. ze dne 5.9.2017). Ve smlouve je veta: ,"zajistovana pohledavka s prislusenstvim,pohledavka ve vysi 1 500 000,- jeji vraceni do 6.9.2018, dale 1 500 000 Kc z titulu veritele za dluznikem nahradu skody, tedy pohledavek veritele za dluznikem do celkove vyse 1 500 000,- vzniklych v obdobi od vzniku smlouvy do 31.3.2019." Podepsala tuto smlouvu prokuristka Bezdickova, ktera v te dobe prokuristou nebyla, chybi tam notarsky zapis - je to pouze overovaci dolozka z posty. Pokud to cele shrnu, jde o podvod. Tedy v castce, ktera neni realna vuci hodnote podilu, nebyl u toho udelany odhad. Mensinovy podil koupi prevazne spekulanti, zastavit si dovoli podil, kde neni souhlas vsech spoluvlastniku take pouze spekulanti, nebankovni spolecnost, ktera na toto vsechno pristoupi a pujci astronomickou castku jsou take spekulanti. Solidni banka by do toho nikdy nesla! Je zde zejme, ze se tu perou spinave penize, jelikoz podvodnik u obou spolecnosti pracoval v minulych letech a pracovnici obou spolecnosti se tedy dobre znaji, i spolu s pani Bezdickovou, ktera tohle podepsala za podivnych zkutecnosti, jak jsem vyse psala. Chci toto vse podat na PCR formou trestniho oznameni. Dekuji mnohokrat za Vas nazor a odpoved.

Dobrý den,

koho přesně a za co chcete žalovat? Z celého příběhu lze určitě za neférové jednání považovat přístup kupujícího, který prodávajícího uvedl v omyl ohledně hodnoty prodávané nemovitosti (prodávající pak prodal pod cenou). Nicméně toto se bude velmi těžko dokazovat u soudu a je otázkou, na kolik je to trestné (kupující chce vždy koupit co nejlevněji a používá všech možných argumentů k dosažení nižší ceny - prodávající dělá přesný opak a výsledkem ke kompromisní kupní cena akceptovatelná pro obě strany). Prodávající je dospělá svéprávná osoba (mající mimo jiné volební právo, atd.), která si musí být vědoma následků svého jednání.

Ručit za úvěr lze i podílem na nemovitosti (není třeba vlastnit celou nemovitost). Hodnota podílu pak obvykle zohledňuje "právní vadu" v podobě nutného strpění spoluvlastníků (takže 50% podíl má obvykle nižší hodnotu než 50% hodnoty celé nemovitosti).

Jestliže vlastník podílu na Vaší nemovitosti zastavil svůj podíl u nebankovní společnosti a uvedl ji při tom v omyl (např. zfalšoval odhad ceny nemovitosti), jedná se úvěrový podvod a věřitel (coby poškozený) by měl dlužníka žalovat. Nicméně v tomto Vy už nehrajete žádnou roli (vlivem úvěrového podvodu nejste poškozená). 

ŠS

Dobrý den, chtěla bych se poradit. Syn si chce vzít hypotéku na koupi bytu 2,5 mil. Kč a požádal mne, zda bych mu (jsem jeho matka) ručila svým bytem (odhad ceny 3,5 mil. Kč). Co se stane v případě neplacení hypo splátek? Je možné, že bych o tento byt kterým ručím přišla a zůstala bych na dlažbě? Nevím zda mám dát souhlas k ručení. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

ručení za cizí úvěry je cesta do pekel, důrazně nedoporučuji ručit za úvěry ani vlastním dětem. V případě nesplácení by banka obratem prodala Váš byt. "Na dlažbě" byste tak skončili se synem oba dva.

Banka nemůže půjčit synovi více než 90% z hodnoty kupované nemovitosti. Váš syn tak musí do koupi bytu investovat min. 10% z vlastních úspor (350 000 Kč). Je to bezpečností pojistka proti předlužení. Příklad: Nastane krize, ceny nemovitostí poklesnou, stoupne nezaměstnanost a Váš syn přijde o práci. Banka mu prodá byt a dluh je smazán. Pokud by banka půjčila Vašemu synovi 100% z hodnoty nemovitosti a nastal tento negativní scénář, nemusel by výtěžek z prodeje bytu pokrýt zůstatek dluhu a Váš syn by se dostal do velmi nepříjemné situace. Tento bezpečnostní mechanismus má velmi dobrý smysl a důrazně nedoporučuji ho obcházet tím, že bance dáte do zástavy i Vaši nemovitost (čímž by odpadl požadavek na 10% vlastních úspor). Takto můžete synovi v případě problémů pomoci (dočasně ho ubytovat u sebe). Ale pokud by o střechu nad hlavou přišla celá rodina, bylo by to velmi nepříjemné (o Vašem budoucím živobytí v penzi s placením nájemného ani nemluvě). 

M

Dobrý den, šetřím si peníze na bydlení, než zakoupím nemovitost, ráda bych ještě 1,5 roku zhodnotila své úspory a hledám dobrý produkt. Vzhledem k inflaci přicházím asi o 2 % úspor každý rok. Zvažujeme s přáteli zhodnotit peníze u WSPK prostřednictvím novinky "kapitálový vklad". Peníze se dle informací připisují každých 6M a úročí se. Volala jsem do banky a dle informací se první vklad úročí asi 0,5%, poté se připisují úroky k naspořené částce, vychází to během období 1,5 roku asi na 1,5 % průměrem, na konci jsou 3%, takže v průměru by to mělo být ze 100 000 Kč před zdaněním 15 procenty úroku CZK 1 500, což je slušné. Doporučil by jste mi nyní zajímavější produkt? Toto úroční je prý fixní na celý 1,5 roku, takže se mi to nyní zdá velice výhodné, protože chci uložit částku ve výši několik set tisíc. Děkuji za informaci a přeji hezký den.

Dobrý den,

volte termínovaný vklad od J&T Banky, která Vám dá za termín na 1 rok 1,6% (a 2% pro termín na 2 roky). Kompletní přehled úroků všech bank zde. Upřímně nemám vůbec rád produkty, které připomínají početní hrátky (byť obtížností na úrovni ZŠ). Produkt má být jednoduchý a srozumitelný. U spoření termín a úroková sazba. Toť vše. Žádné "první půlrok se peníze úročí takto, druhý půlrok jinak a třetí půlrok ještě jinak" (a Vy si musíte spočítat reálné průměrné zhodnocení). Nebo třeba "dáme Vám úrok 3% za 2 roky" (tedy reálně 1,5% p.a.). Proč by měl mít klient v ruce neustále kalkulačku a ještě si svůj početní postup ověřovat u banky? 

M

Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu zrušit účet u ČSOB i přes internetbanking nebo jinou cestou. Děkuji

Dobrý den,

některé banky (např. Air Bank) toto umožňují, protože ví, že to šetří čas jim i klientům. ČSOB bohužel toto zatím neumožňuje - účet doporučuji zrušit osobně na pobočce. Určitě si nechte vystavit potvrzení o zrušení účtu.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR