Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
L

Dobrý den, potřebuji poslat peníze na slovenský účet SK1065000000000018642992 a nemám IBAN, můžete mi poradit? Děkuji

Dobrý den,

Vámi uvedené číslo účtu je IBAN (mezinárodní formát čísla účtu). Pravděpodobně jste myslela SWIFT/BIC, který je POBNSKBA.

Dobrý den, pokud bydlím ve stejném městě jako mí rodiče, oni ví kde bydlím a odstěhoval bych se např. do Prahy a neřekl jim to, můžou si z úřadů dohledat kde bydlím? Děkuji, celkem mne to zajímá.

Dobrý den,

obecně lze s trochou snahy vypátrat adresu trvalého pobytu, ale nelze se samozřejmě dopátrat skutečného místa pobytu (to může být na jiné adrese než máte oficiální trvalé bydliště).

VM

Dobrý den, podal jsem žádost o insolvenci, jdu do ní sám. Máme rozdělené jmění manželů ještě před vznikem dluhů, ale není zápis v notářském registru. Může věřitel podat exekuci na manželku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

exekutor může podat návrh na exekuci majetku vaší manželky a na Vás pak bude prokázat rozdělené SJM.

TS

Dobrý den , jsem samoživitelka, mám vedenou exekuci na plat, který ale činí něco málo přes životní minimum (půl úvazku). I přesto mi exekutor zablokoval i účet . Je možnost se nějak bránit?

Dobrý den,

exekutor má právo Vám účet blokovat. Vy můžete podat vylučovací žalobu na nezabavitelné minimum (exekutor by Vám pak peníze vyplatil, ale účet by zůstal zablokován). Od července 2021 bude možné požádat o chráněný účet.

T

Dobrý den, je možnost, že Česká spořitelna schválí hypotéku, když má partner záznam v registru jako spoludlužník na dluhu s rodiči, kteří tam měli chvíli neplacení ale pak vše doplatili? A on o tom ani nevěděl. Jedná se o rok 2018. Mě spíš zajímá, jestli tu je šance schválení. Bankéř mi poradil sepsat k tomu vyjádření, které se předloží take schvalovateli.

Dobrý den,

přijde na to, kolik a jak dlouho váš přítel dlužil po splatnosti. Menší prohřešek starý 3 roky by mohl být tolerován, resp. banka může prohřešek kompenzovat vyšší úrokovou sazbou.

ES

Dobry den, zadala jsem o insolvenci. Nepobyvam v Ceske republice a ani se tam ted v nejblizsi dobe nemuzu vratit kvuli dulezitym zdravotnim problemum. Je mozne dat nekomu plnou moc, aby se setkal s mym spravcem? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

doporučuji toto konzultovat s vaším ins. správcem. Nebývá obvyklé, aby se dlužník neúčastnil řízení osobně (správce bude chtít např. navštívit vaše obydlí, atd.). 

T

Dobrý den, investoval jsem do různých kryptoměn přes webovou stránku eToro (poměrně známá). Jsem student a nemám žádný příjem. Dal jsem do kryptoměn přibližně 5 000 Kč. Pokud bych je v budoucnu prodal například za 30 000 Kč, musel bych je danit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při prodeji kryptoměn je nutné zdanit zisk (25 000 Kč) sazbou 15%. Mohl byste ale uplatnit daňové slevy (na poplatníka, na studenta, atd.), takže v konečném důsledku byste velmi pravděpodobně nic neplatil.

LH

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když mám exekuci kterou mi normálně strhávají z platu a chtěla bych si založit účet, může mi ho exekutor zablokovat? Nebo kdybych založila účet svoji dceři?

Dobrý den,

exekutor Vám může zablokovat nově založený účet. Taktéž může být zablokován i cizí účet (např. vaší dcery), pokud by se na něm nacházely vaše peníze. 

MKD

Dobrý den, přišla mi exekuce z MHD z roku 2013. Nikdo mi za tu dobu nedal nic vědět a exekuce mi rovnou byla hozená na můj plat u firmy kde dělám. Když jsem se dívala na záznamy na exekuční komoře a SOLUSu, vše mám v pořádku a žádný záznam nikde není. Děkuji

Dobrý den,

dopravní podnik nemá povinnost Vám dávat záznam do SOLUSu ani jiných registrů, ale v centrální evidenci exekucí byste záznam o probíhající exekuci mít měla. Nejjednodušší bude dluh uhradit (je-li oprávněný, tedy pokud jste skutečně jela načerno a nezaplatila pokutu). 

F

Dobrý den, do banky přišel exekuční příkaz a banka mi blokuje na příkaz exekutora peníze na účtu. V datové zprávě od exekutora, kterou jsem obdržel přes datovou schránku, je částka 37 800 Kč, ale banka mi blokuje částku ve výši 50 000 Kč. Na telefonický dotaz mi odmítá předložit kopii exekučního příkazu, který obdržela od exekutora. Jak se mám domáhat přístupu k příkazu, který obdržela banka? Děkuji

Dobrý den,

kontaktujte exekutora a vyžádejte si více informací. Zcela nejjednodušší ale bude dluh doplatit. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR