Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Dobrý den, dne 18.9.2017 jsem omylem odeslala 150 Kč na č.ú. 1121014892/5500 a zapomněla zadat var.symbol č. 0019446953. Můžete mi prosím poradit co mám dělat? Z mého účtu částka odešla, ale k majiteli nedorazila. Děkuji za pomoc.

Dobrý den,

variabilní symbol (VS) není povinným údajem pro zdárné dokončení platby, peníze na účet příjemce dorazí i bez něj. VS slouží pouze k lepší identifikaci platby na straně příjemce. Např. eshopy dle VS párují došlé platby s objednávkami. Doporučuji kontaktovat příjemce platby a spolu došlé peníze na jeho účtu dohledat.
Jedinou výjimkou jsou historické produkty České spořitelny, které fungovaly přes sběrný účet a VS, nebo SS je klíčovým symbolem, který přiřazuje platbu pro podúčet konkrétní osoby (týká se vkladních knížek, či jiných produktů starších 20ti let). Vzhledem k tomu, že Vaše platba směřovala na Raiffeisen bank, nemůže neuvedení VS mít tento důsledek. Chyba tedy nemůže být na vaší straně.

Měl bych k vám prosbu. Od 9.10. mi posílejte výpisy z účtu České spořitelny na novou adresu Praha 4-Nusle. Díky František

Dobrý den,

doporučuji zrušit papírové výpisy, čímž ušetříte měsíčně několik desetikorun na poplatcích. Historii účtu a všechny pohyby na účtu si můžete kontrolovat přes internetbanking z pohodlí domova (kdykoliv a zdarma). Papírový výpis je dnes zcela zbytečný. Je drahý, musíte na něj týdny čekat, hrozí riziko úniku citlivých informací (kdokoliv se dostane k Vašim písemnostem bude vědět, kolik máte na účtu) a nemá větší váhu než náhled na účet přes internetbanking.

Dobry den, potřebuji zaslat z Rakouska do České republiky vyšší částku peněz v eurech. Jakým kurzem se mám řídit? Budou peníze automaticky převedeny na česky účet v korunách? Jaké budou poplatky? Děkuji

Dobrý den,

příchozí platba ze zahraničí v EUR na tuzemský korunový účet se automaticky přepočte na koruny kurzem banky "EUR prodej devizy" ze dne připsání platby. Doporučuji běžný účet od Equa bank, která si účtuje za příchozí EUR platby v rámci EU jen 9 Kč a má velmi dobré kurzy. Vedení účtu je zcela zdarma.

Dobrý den, babička by ráda posílala vnoučeti měsíčně 4 300 Kč na spoření. Jaký produkt byste prosím doporučili? U stavebního spoření, je tam nějaké maximum? To bychom v tomto případě asi přešvihli. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

stavební spoření není nikterak omezeno výší vkladu, je možné ukládat měsíčně i 4 300 Kč. Stavební spoření doporučuji sjednat online u České spořitelny s cílovou částkou 300 000 Kč. Při sjednání online činí poplatek za sjednání pouze 495 Kč (jinak 1% z cílové částky, tedy 3 000 Kč). Roční poplatek za vedení spoření 324 Kč. Ke stavebnímu spoření si nechte zřídit bezplatný pasivní internetbanking a budete moci kdykoliv zkontrolovat online celou historii spoření (připsané platby, státní podpory, atd.). Obejdete se tak bez papírového výpisu, za který byste jinak ročně platila další desítky korun. 

Dobrý deň, ja by som sa rada spytala ohladom vyplatenia pozostalosti. My mame od pražskeho notara pozostalost po tete ktora ktora zila v Prahe, ona mala uspory v Ceskej sporitelni a teraz mi mame na papieri pozostalost si vybrat v ceskej sporitelni. Ja by som sa rada spytala, ze ci aj vy to u vas na pobocke vyplacate na zaklade tých papierov co sme dostali od notara nám bolo povedane, že si môžme na hociktorej Ceske sporitelni vybrat tu svoju ciastku. A ked to vy náhodou nevyplacate, ci by ste mi nevedeli poradit, kde by sa to dalo vybrat. My bývame na Slovensku. Za pochopenie a odpoved vám velmi pekne dakujeme.

Dobrý den,

navštivte nejbližší pobočku České spořitelny a předložte potvrzení od pana notáře. Na základě tohoto dokumentu Vám banka peníze po Vaší tetě vyplatí. 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, u které banky je současné době nejvýhodnější založit účet pro syna - studenta, který nastupuje studium na VŠ. Ještě by měl zájem své dosavadní úspory ve výši 100 000 Kč uložit a úročit si je. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

nejlepší běžný účet nabízí Equa bank, kde máte vše zdarma (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank) a to zcela bez podmínek. Toto je nezávislé na statusu studenta, nabídka platí pro všechny. Pokud navíc syn zaplatí kartou aspoň 3x měsíčně (byť třeba jen 1,90 Kč za rohlík), získá úrok 0,8%.  

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Pozemek jsme měli darem (cca 5 000 m2) a chtěli bychom si vzít hypotéku 2 500 000 Kč. Naše úspory jsou cca 120 000 Kč. Splňuje pozemek těch 20% vlastních úspor z hypotéky? A popřípadě bude se muset pozemek nechat odhadnout? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ano, pozemkem budete ručit stejně jako postaveným RD (pozemek i stavba jsou dohromady jedna nemovitost, RD je nedílnou součástí pozemku). Bude záležet na hodnotě pozemku (ocenění provede znalec banky před schválením hypotéky), ale 5 000 m2 stavební parcely by mělo mít dostatečnou hodnotu. 

Příklad: Hodnota pozemku 1 000 000 Kč, vlastní úspory 120 000 Kč, cena stavby 2 620 000 Kč, úvěr 2 500 000. LTV bude 69% (půjčených 2,5 mil. Kč z celkové hodnoty nemovitosti 3,62 mil. Kč).

Dobrý den, u společnosti Elektra PV, s. r. o. , která je aktuálně v insolvenci, jsme si v roce 2015 zakoupili espresso Krups s prodlouženou zárukou na 3 roky a pojistná smlouva je uvedena s pojistitelem AGA International. V listopadu 2016 jsme zařízení poprvé reklamovali s tím, že do září 2017 bylo zařízení opakovaně reklamováno a při 4 reklamaci nám byl dán reklamační protokol s uznanou zárukou, ponecháním přístroje v servise a s následným řešením reklamace u prodejce (aktuálně v insolvenci). Prodejce může požádat o dobropis u svého dodavatele. Bohužel tedy náš dodavatel je v insolvenci. Kdo nám tedy vyplatí peníze za uznanou reklamaci na kterou se vztahuje i pojistná smlouva, kde pojistitel je AGA International? Zařízení je ještě více jak rok podložené zárukou. Velice děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

pokud by bylo zboží ve standardní záruce (2 roky) a prodejce byl v insolvenci, pak byste bohužel o záruku přišli. Prodejce zkrachoval, není u koho uplatnit nárok na záruku/opravu/vrácení peněz. Prodejce se stává Vaším dlužníkem a Vy tak teoreticky můžete přihlásit svoji pohledávku v rámci insolvenčního řízení, kdy se majetek prodejce zpeněží a insolvenční správce pak z výtěžku vyplatí věřitele. V praxi ovšem prodejci v úpadku žádný majetek nemají a není tedy co zpeněžovat/z čeho uspokojovat nároky věřitelů. 

U prodloužené záruky bude záležet na detailech pojistné smlouvy a dalších okolnostech, ale obecně bych zkusil nárok na opravu/vrácení peněz uplatnit u pojišťovny. Je ovšem možné, že prodejce přestal platit pojistné, čímž porušil pojistnou smlouvu, kterou pojišťovna následně vypověděla. 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je možné získat půjčku, když mám záznam v registru? Chtěla bych se zbavit všech půjček a raději platit jen jednu. Takhle už to dál nezvládám a insolvencí to nechci řešit. Je tu nějaká možnost? Prosím naléhavé.

Dobrý den,

nestíháte-li splácet více drobných půjček s krátkou dobou splatnosti, pak je určitě dobrým řešením konsolidace všech závazků do jednoho většího úvěru s delší dobou splatnosti, kdy měsíční splátka bude nižší (za cenu delšího splácení). Bohužel se záznamem v registrech Vám ale nikdo půjčit nemůže (díky zákonům na ochranu spotřebitele).  

Dobrý den, mám dotaz, omylem jsem poslal ze svého účtu 2 stejné platby na stejný účet za stejným účelem, ale jedna se mi odeslala a ta druha mi zůstala v blokovaných platbách z důvodu nedostatku peněz. Je možné tuto platbu zrušit, aby se mi ten zbytek peněz vrátil zpět na účet a platba nebyla odeslána? Děkuji

Dobrý den,

ano, stačí přes internetbanking tuto platbu stornovat. O storno je také možné požádat na pobočce.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Banky v ČR