Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
MK

Dobrý den, mám dvě hypotéky na jeden byt. Letos skončila jedna a příští rok končí druhá. Je možné počkat až skončí i ta druhá hypotéka a požádat o výmaz z katastru najednou, abych nemusela platit 2x? Děkuji

Dobrý den,

za zkoušku to určitě stojí (jedná se úsporu 1 000 Kč). Přinejhorším Vás první banka vyzve k podání žádosti o výmaz zástavního práva z katastru (ale obvykle na to banky nespěchají).

P

Dobrý den, mám dvě exekuce. Můžu u banky žádat o vyplacení dvojnásobku životního minima na každou exekuci zvlášť?

Dobrý den,

nikoliv - nárok máte pouze na jedno vyplacení dvojnásobku životního minima. 

J

Dobry den, zijem v cechach a som uz 2 roky v insolvencii. Nedavno mi prisel exekucny prikaz zo Slovenska ci na sude ked mi schvalovali insolvenciu tak somsa spytala sudcu ci moze mi dat slovensko exekuciu. Povedal mi ze nie ze jeto ich chyba ze sa neprihlasili ked to bolo zverejnene na internete mohli sa pozriet. Chcem napisat tomu exekutorovi na SK, ze som v insolvencii. Odpustia mi ten dlh? Mali by lebo sa neprihlasili. Ale chcem od vas radu. Dakujem

Dobrý den,

přijde na to, kdy Váš dluh na Slovensku vznikl. Pokud před schválením insolvence, pak měla být tato pohledávka přihlášena do insolvenčního řízení a není ji možné nyní vymáhat exekučně (k prominutí dluhu dochází až po zdárně ukončené insolvenci - do té doby je vykonavatelnost exekuce pouze pozastavena). Jestliže dluh vznikl až v průběhu insolvence, nemohl být přihlášen do insolvečního řízení a lze jej vymáhat exekučně (v tomto případě doporučuji co nejdříve zaplatit, jinak by to mohlo ohrozit probíhající insolvenci).

A

Zdravím, moje přítelkyně původem z Bulharska by si ráda založila účet. Má zde ale pouze korespondenční adresu, bydlí tu už několik let. RB i Fio jí odmítly, že musí mít pracovní smlouvu, což ale nemá. Je nějaká možnost jak jí ten účet zřídit? Někde kde toto nechtějí?

Dobrý den,

na bankovní služby není právní nárok. Budete tedy muset najít banku, která bude ochotna ji účet vést. Nezaměstnaná Bulharka bez trvalého/přechodného bydliště není na první pohled příliš lukrativním klientem. Určitě by velmi pomohlo, kdyby byla řádně zaměstnána či měla aspoň přechodný pobyt v ČR.

O

Dobry den, zalozili jsme si spolecnost, ktera se zabyva prepojistovnictvim, coz znamena broker mezi pojistovnou a prepojistovnou. Zalozili jsme ucet v KB, ale hned po prvni transakci nam byl ucet zrusen bez udani duvodu. Nasledne po osloveni nekolika bank nam ucty bylo odmitnute. Muzete mi vysvetlit, v cem muze byt problem? Jelikoz tato cinnost je regulovana CNB a licenci k teto cinnosti muze dostat pouze clovek, ktery ma VS a praxi pres 5 let v oboru pojisteni a uspesne vykonane zkousky v CNB. Poradili by jste nejakou banku, kde by ucet nebyl problem otevrit?

Dobrý den,

zprostředkovatelé pojistných a investičních produktů mají obecně v Čechách velmi špatnou pověst. Dokonce o nich byl natočen i dokument Rada nad zlato. Proto je možné, že s vámi nebude chtít mnoho lidí (a bank) spolupracovat. 

L

Dobrý den, moje dcera má účet u Fio banky. Chci jí vkládat peníze na účet, ale po mém bývalém manželovi jsem v exekuci. Bojím se když mi dá oprávnění vkládat jí peníze na účet, aby to bylo bez poplatku, aby jí třeba nezablokovali účet, protože tam bude figurovat moje jméno. Děkuji

Dobrý den,

je to přesně jak píšete. Exekutor by si ukládání peněz na účet dcery vyložil jako obcházení věřitelů a zablokoval by Vaší dceři účet. Bez dispozičního práva k účtu se platí za každý vklad hotovosti na pobočce poplatek za tzv. vklad provedený třetí osobou (několik desítek korun). Jste-li v exekuci, použijte veškeré své peníze na co nejrychlejší splacení dluhu. 

MH

Dobrý den, prosím o radu. Přestěhovala se k nám domů do ČR manželova matka ze Slovenska, která má účet u Poštové banky na Slovensku. Je možné, aby se její účet převedl do ČR? Je starší osoba (88 let) a těžko by si na Slovensko mohla jet vyřídit tento problém. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto bohužel možné není (ani v rámci ČR natožpak ze Slovenska do ČR). Je třeba založit nový účet u nové banky a zrušit starý účet u Poštové banky

JG

Prosím jaké předčíslí má ČSOB? Děkuji

Dobrý den,

ČSOB má bankovní kód 0300. Kompletní přehled kódů všech bank zde. Předčíslí účtu je nepovinný údaj, většina účtů ho nemá. 

P

Dobrý den, prosím vás, když jsem nevyplnila celé číslo úctu a platba odešla, jak mám postupovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jestli jste platbu zadávala dnes ráno, zkuste ji stornovat (přes internetbanking/infolinku/na pobočce) - platby z banky odcházejí s určitým časovým zpožděním, ještě je stále šanci ji zastavit. Jinak vyčkejte 4 pracovní dny. Pokud chybně zadané číslo účtu neexistovalo, peníze se vrátí automaticky zpět. V opačném případě o všem informujte banku, která následně vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Kdyby peníze dobrovolně nevrátil, musela byste ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

M

Prosím vás, je společnost dluhopisy.cz podvod? Mohu jí důvěřovat za účelem zakoupení dluhopisů? Děkuji!

Dobrý den,

nejedná se o podvod. Nicméně investice na kapitálovém trhu (nákup dluhopisů, akcií) se doporučuji jen velmi zkušeným odborníkům ze světa financí. První pravidlo finanční gramotnosti a rozumného investora zní: "Nedávám své peníze do něčeho, čemu nerozumím".

Při investování platí: "Čím vyšší riziko, tím vyšší potenciální zisk (a možná ztráta)." Profily emitentů na Vámi uvedeném portále odkazují na menší a méně známé firmy. Investovat do takovýchto firem je velmi rizikové (možné zajímavé zhodnocení, ale i ztráta všech investovaných peněz). Chcete-li investovat na kapitálovém trhu, zkuste pro začátek spíše nákup dluhopisu či akcie větší a známé firmy na burze. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Rychlé odkazy

Banky v ČR