Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
L

Dobrý den, máme hypotéku s fixací do září 2021 se sazbou 1,97%. Nyní nám Hypoteční banka nabídla možnost nové fixace s úvazkem na 3/5/7 let se sazbami 1,89% / 1,95% / 2,0%. Prosím o radu, jestli je výhodné prodloužit nyní například o zmíněných 5 let se sazbou 1,95% nebo počkat na příští rok. Jak to vidíte vzhledem k aktuálnímu vývoji a ekonomické situaci? Děkuji za radu.

Dobrý den,

přijde na to, jak se projeví ukončení covidového moratoria na splácení úvěrů. Já jsem optimistou a i banky opatrně hlásí pokračující dobrou platební morálku u retailových úvěrů navzdory nastupující druhé covidové vlně a lockdownu. Věřím tak v další mírný pokles sazeb. 

Je ovšem nutné zdůraznit, že bankou nabízené sazby (1,89-2%) jsou špatné i na dnešní poměry. Naši hypoteční poradci jsou Vám schopni při refinancování hypotéky nabídnout 1,58-1,79%. 

T

Dobrý den, má mi přijít výplata 12 500 Kč na zablokovaný účet. Kolik z této částky mi může banka vyplatit? Jednorázově? Děkuji

Dobrý den,

při blokaci účtu v exekuci můžete jednou během exekuce požádat banku o výplatu dvojnásobku životního minima (7 720 Kč). Předpokladem pro výplatu peněz je dostatečný zůstatek na účtu.

L

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli pracovní smlouvu o brigádě musím poslat i na insolvenční soud. Insolvenčnímu správci jsem ji poslala. Děkuji

Dobrý den,

informaci o mimořádném příjmu stačí v insolvenci předat ins. správci, který je vaším správcem financí v rámci osobního bankrotu. 

P

Dobrý den, jsme s manželkou v insolvenci. Máme 1 dítě, manželka na rodičovské (9 500 Kč). Za brigádu by v listopadu měla dostat 4 500 Kč čistého. Z ins. kalkulačky vyplývá, že by ji mělo být strženo 698 Kč. Kdo to strhne? Agentura z brigády nebo úřad práce z rodičovského příspěvku? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

doporučuji se ohledně těchto srážek domluvit s ins. správcem (v končeném důsledku je jedno, kdo exekuční srážku provede a peníze ins. správci pošle). 

P

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a začala jsem hrát online automaty a nabrala jsem si bohužel hodně dluhů během první vlny koronaviru. Tenkrát jsem se rodině svěřila, uhradili mi všechny dluhy, zařídili mi léčení, ale bohužel nic z toho nepomohlo. Mezitím bylo ještě pár případů, ale vždy jsem se z dluhů dokázala vždycky nějak vymanit. Teď jsem v tom znovu a svěřila jsem se podruhé, ale rodina už k tomu přistupuje trochu jinak. Vykašlali se na mě a maminka mě chce odhlásit z bytu na trvalé adrese. Já už tam přitom nebydlím přes 10 let. I přesto jsem tam pořád hlášena. Já bydlím s přítelem a s dítětem na jiné adrese. Všude kde jsem si půjčovala jsem uváděla jak trvalou adresu, tak i tuto doručovací neboli přechodnou, i když už se to dnes nepoužívá. Maminka na tom ale trvá a já samozřejmě nejsem proti a klidně jí vyhovím. Jen si říkám proč to dělá? Odpověď byla že se bojí exekutorů. Mé vysvětlení že já měla vždy všechno splacené a mám jistý plán co dál s dluhy, přebírám vzorně poštu, nemám exekuci ani insolvenci, není prostě proti mně vůbec nic vedené v těchto registrech a své závazky se alespoň částečně momentálně snažím splácet a komunikuji se svými věřiteli nechce ani slyšet. Na trvalé adrese nebydlím x let, žádné svoje věci tam nemám. A myslím si, ale nevím jestli to tak chodí, že exekutor nemůže jen tak přijít a zabavit něčí majetek v bytě jen proto, že je to moje trvalá adresa. A na druhou stranu maminka má ještě pocit, že jednou něco nezaplatím a za měsíc už jí tam budou rozebírat celý byt. Je tomu tak či není? A ještě dodatečná otázka. Jak bude probíhat odhlášení se z bytu na úřadě? Všude jsem četla případy, kdy potomek nechtěl a rodiče chtěli. Mně je to jedno, mně maminka pomohla už dost prvním případě, já jí klidně vyhovím. Jen jestli opravdu na té adrese nebydlím můžu dosvědčit i sama já. Ovšem nevím, jestli plním podmínky pro změnu bydliště v případě, že až doteď za mě byly placeny příspěvky do fondu družstva jako bych tam bydlela. Jestli musím okamžitě nahlásit kam se chci přihlásit na trvalou adresu. Protože žádnou nemám. Tak nevím, jestli je to automaticky na úřad. A pokud se mi adresa změní a nahlásí na úřad, mám to dávat svým věřitelům vědět? Doufám, že se tím nezmění nějaké podmínky u úvěrových smluv a podobně. Aby mi to maminka ještě tímhle tím nějak nezavařila. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na trvalé bydliště u rodičů nemáte ve svém věku a stavu nárok. Rodiče Vám trvalé bydliště na své adrese mohou zrušit kdykoliv i bez Vašeho souhlasu či svědectví, zda u nich skutečně bydlíte či nikoliv. Vy naopak máte nárok na zřízení trvalého bydliště na adrese svého skutečného pobytu (máte-li na byt řádnou nájemní smlouvu). Bez nájemní smlouvy byste si musela zřídit trvalé bydliště na úřadě. 

Exekutor by měl mobiliární exekuci provádět v místě skutečného pobytu dlužníka, ovšem výjimkou nejsou ani případy exekucí provedených na oficiální trvalé adrese dlužníka (rodiče se pak musejí svého majetku složitě domáhat podáním vylučovací žaloby). Proto Vám maminka chce zrušit trvalý pobyt. 

S gamblery, feťáky a alkoholiky chce mít málokdo cokoliv společného. Jediným řešením je podstoupit léčbu. Naopak vůbec nepomáhá, když rodina např. za gamblera uhradí všechny dluhy. Je to spíše kontraproduktivní, protože gambler hraje dále a dluhy udělá znovu (jak jste si sama vyzkoušela). Nesmíte mít proto své mamince za zlé, že za Vás podruhé odmítla uhradit znovu všechny dluhy. Nevykašlala se na Vás, naopak Vám tím velmi pomohla. 

Máte na výběr. Buď podstoupíte léčbu, přestanete hrát a budete mít šanci se ze všeho dostat. Nebo budete hrát dále, dluhy Vám porostou do nesplatitelné výše, dostanete se do exekucí, sociálka Vám možná vezme dítě, přítel od Vás odejde a celý život se Vám rozpadne. Cílem nebankovních společností (které Vám možná ještě stále ochotně půjčují) je dostat Vás právě do této situace - chtějí mít dlužníky v doživotních exekucích, což je pro ně pravidelný zdroj příjmu (exekuci lze uvalit i na mateřskou, rodičovskou, sociální dávky a třeba jednou i na starobní důchod). Volba je na Vás!

A

Dobry den, chceme zalozit nejaky sporici ucet (ne stavebni ani penzijni sporeni ani fondy atd) pro syna (30 let). Jak a kde lze zridit sporici ucet na jeho jmeno? Dekuji

Dobrý den,

od 18 let (plnoletost) je syn za sebe právně odpovědný a finanční produkty si na své jméno může sjednávat výhradně jen on sám. Vy mu spořicí účet ani jiný produkt sjednat nemůžete. 

J

Dobrý den, když v nemovitosti po zemřelé zůstalo uhlí v hodnotě 30 000 Kč které nebylo v dědickém řízení zahrnuto a má sestra chce ať si ho odvezu, nemohla by mě napadnout, že jsem ho odcizil? Děkuji, pěkně den.

Dobrý den,

notářské řízení neřeší detailně vybavení domácnosti (nejedná-li se o něco mimořádně hodnotného, např. sbírku obrazů). Notář Vám určitě nebude rozepisovat, kdo si má vzít jaký hrnec či skříň. Chcete-li být 100% precizní a rozumná domluva se sestrou není možná, proveďte fotodokumentaci množství uhlí a každý si odvezte polovinu. 

LP

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Při dopravní autonehodě jsem byl označen jako poškozený a pojišťovna viníka označila škodu na mém vozidle jako totální. Škoda má být vyplacena ve dvou částech. Hodnota vraku a zbytek do hodnoty vozu doplatí pojišťovna. Problém je ovšem s vrakem. Přes aukční portál mi našli kupce z Polska, který není ochoten udělat převod vozidla v místě mého bydliště a požaduje po mně plnou moc i velký tech. průkaz s tím, že si přepis udělá sám. To je ale pro mě velmi riskantní, což mi potvrdili i na inspektorátu Policie ČR. Za převod vozidla zodpovídá prodávající, i přes to, že bych si ošetřil tuto záležitost v kupní smlouvě. Když jsem o tomto informoval pojišťovnu, bylo mi řečeno, že můžou maximálně vystavit novou aukci, ale že hrozí, že to koupí stejný kupec. Může mě tímto pojišťovna tlačit do dle mého názoru riskantního prodeje a zbavovat se dle mého zodpovědnosti za prodej vozu? Pokud by majitel auto řádně nepřepsal, krom budoucích možných problémů ze zahraničí bych ani nemohl zrušit povinné ručení. Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

nesouhlasíte-li s postupem pojišťovny a není-li Vám vyplacena náhrada škody v adekvátní výši, doporučuji se bránit právní cestou. Já osobně bych též trval na převodu vozidla v místě bydliště a neznámému cizinci plnou moc nedával. 

J

Pokračování dotazu č. 11548: Dobrý den, v dědickém řízení je napsaná pouze babeta a technické osvědčení nechtěli doložit. Je to babeta z roku 1996, neměla ani SPZ, jen technické osvědčení. A soused říkal že viděl odvážet věci z nemovitosti. Tak se obávám, že tam není. Poradíte prosím co dělat? Předem děkuji.

Dobrý den,

pokud Vám někdo zcizil zděděnou babetu, kontaktujte Policii ČR a ohlaste krádež.

MK

Dobrý den, prodáváme rodinný dům za 2 mil. Kč našemu dobrému známému. Před 6 lety v rámci dědického řízení byla stanovena cena 1,8 mil. V srpnu 2020 byl odhad pro úvěr ze stavebního spoření 2,6 mil. Nyní když mělo dojít k přidělení úvěru kupujícímu, tak stavební spořitelna sdělila kupujícímu, že se musí jednat o podvod, když prodáváme dům za nižší cenu než odhad pro úvěr, a úvěr zamítla. Chce po nás čestné prohlášení, proč prodáváme pod cenou. Setkali jste se někdy s tímto přístupem?

Dobrý den,

hodnota nemovitostí se v čase mění a v lukrativních oblastech roste. Je tedy možné, že nemovitost měla před 6 lety hodnotu 1,8 mil. Kč a dnes má hodnotu 2,6 mil. Kč (nebo spíše i vyšší - banky totiž stanovují své odhady konzervativně pod úrovní tržních cen). Např. hodnoty bytů a domů v Praze jsou nyní i o 100% vyšší než před 6 lety. 

Proč prosím prodáváte takto výrazně pod cenou? Je pochopitelné, že se dobrému známému snažíte vyjít vstříc. Ale darovat mu takto 0,8-1 mil. Kč? To může vzbuzovat oprávněné otázky. Navíc v případě daru by bylo dobré sepsat darovací smlouvu (a obdarovaný by měl povinnost dar zdanit). Lepší by bylo sepsat kombinovanou "darovací a kupní smlouvu" a jasně specifikovat, co darujete a co prodáváte. Pak by banka s poskytnutím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření neměla problém.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.Banky v ČR