Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka

Banka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
LM

Dobrý den, je banka povinna zapsat do registru celkovou částku úvěru kvůli případnému předčasnému splacení? Děkuji

Dobrý den,

informace o vašem úvěru (včetně jeho celkové výše) se do registrů dlužníků zanáší z důvodu informovanosti dalších potenciálních věřitelů (aby i ostatní banky věděly, kolik peněz jste si již půjčila, a nemohlo Vám být půjčeno celkově více než byste byla schopna splácet).

B

Dobrý den, obracím se s dotazem ohledně Commerzbank AG CZ. Ohledně diplomové práce potřebuji zjistit, co musí splňovat zákazník, aby mohl využívat služeb této banky. Bohužel společnost poskytuje informace jen stroze. Děkuji

Dobrý den,

tato banka neposkytuje služby běžné retailové klientele, pouze vybraným korporátním zákazníkům. 

P

Dobrý den, existuje nějaký centrální rejstřík, kde zjistím všechny své bankovní a nebankovní dluhy a exekuce? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

BRKI - bankovní dluhy, NRKI - nebankovní dluhy, exekuční rejstřík - exekuce. Existuje několik služeb (např. kolikmam.cz), které Vám poskytnou celkový přehled o všech závazcích).

LB

Dobrý den, v minulosti jsem se dostala do finančních potíží a přestala jsem platit své závazky u bank. Následně jsem se s nimi domluvila a nyní již mám vše uhrazeno, poslední splátka v dubnu 2019. Nyní jsem chtěla, společně s partnerkou žádat o hypotéku, ale narazila jsem na svoji historii v BRKI a NRKI (zesplatněný úvěr). Lze zažádat o vymazání těchto informací z těchto registrů? Děkuji

Dobrý den,

smyslem registrů (BRKI, NRKI) je informovat potenciální věřitele o vaší úvěrové historii. Nelze se tak domáhat smazání záznamů, které se Vám nelíbí. Podobně se pachatel trestného činu nemůže domáhat výmazu z rejstříku trestů. 

R

Vážená pane, dovoluji si se na Vás obrátit ohledně mého dotazu, který se týká svým způsobem jak tématu bank obecně, tak i tématu ochrany osobních údajů. Jedná se o situaci, kdy se na mne obrátil můj osobní bankéř s tím, že vzhledem ke skutečnosti, že jsem z důvodu vypršení platnosti měnil občanský průkaz, mu musím akutně poslat emailem fotku mého nového občanského průkazu. Situace mne zarazila, že je vůbec možné poslat obyčejným emailem takto citlivý doklad (ale emailová adresa opravdu přísluší mému bankéři). Rád bych tedy v tomto případě zeptal, zda bych mohl v tomto případě nějakým způsobem fotografii občanského průkazu upravit, aby nemohla být použita pro účely jiné, než obnovy údajů v bance. Napadlo mne využít například vodoznaku se zněním, jako je : pro účely obnovy OP 20.1.2021. Připadá Vám s přihlédnutím k Vašim zkušenostem taková ochrana dostatečná? Myslíte si, že pokud tímto vodoznakem nezakryji potřebné údaje, banka fotografii přijme i po úpravě? Předem mnohokrát děkuji za Váš čas a pomocnou ruku, kterou ostatním tazatelům poskytujete. Moc to pro nás znamená.

Dobrý den,

banky běžně vyžadují kopii aktuálního OP (jedná se o běžnou praxi, nic mimořádného). Nechcete-li posílat kopii OP emailem, navštivte nejbližší pobočku vaší banky, kde si OP okopírují. Použití vodoznaku doporučuji pouze po konzultaci s vaší bankou (zdali bude banka takto upravený doklad akceptovat).

ZH

Dobrý den, mám na Vás prosím dotaz a rád bych Vás požádal o radu. Pokud žádám o výpis z "Registru dlužníků", stačí mi výpis ze SOLUSu" nebo je lepší si požádat i o výpisy z BRKI a NRKI? Jedná se o výpis pro fyzickou osobu. Na internetu jsem se dočetl o těchto třech subjektech a jsem zmatený, protože bych potřeboval tzv. komplexní informaci o tom, že nejsem nikde dlužníkem, ať již v bankovním nebo nebankovním sektoru. Poradíte mi prosím ? Děkuji, přeji pěkný den.

Dobrý den,

chcete-li získat kompletní informace o svých záznamech v registrech, požádejte o výpis ze všech tří registrů:

  • BRKI - Bankovní registr klientských informací (zde naleznete info o bankovních úvěrech)
  • NRKI - Nebankovní registr klientských informací (zde naleznete info o nebankovních úvěrech)
  • SOLUS - registr ostatních spotřebitelských organizací (mobilní operátoři, atd.) 
P

Dobrý den, již několik let mám uzavřenou smlouvu na investování v podílových fondech - Generace X od Axa. Již cca 2-3 roky jsem tam neposlal žádný příspěvek a také vím, že tím pádem nebyl ani zaplacen celkový vstupní poplatek. Zajímá mě, jestli po mně může Axa vymáhat nějaké finance, když smlouvu neukončím a dál nebudu zasílat příspěvky?

Dobrý den,

záleží na podmínkách, které jste si s Axa ujednal. Pokud fondu dlužíte peníze, může po Vás být dluh vymáhán. 

R

Dobrý den, mám dotaz, zdali mi náleží náhrada škody v plné výši od banky v případě, že mi poskytl jejich bankéř špatnou informací o lhůtě pro podání reklamace platby a já tak prošvihl lhůtu pro její podání. Z toho důvodu mi byl zamítnut chargeback karetní asociací. Banka sama chybu přiznala a omluvila se za ní, dále se však odmítá zabývat touto situací. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud Vám vznikla škoda pochybením banky, můžete vyhledat odbornou právní pomoc a konzultovat možná řešení (má-li smysl vymáhat škodu právní cestou, jaké jsou šance, jak formulovat žalobu).

Z

Vážení, mám dotaz týkající se výplaty zděděných prostředků a uplatnění event. nároků vůči bance. Po zemřelém zůstal běžný účet (k němu byla vydána karta), spořící účet a vkladní knížka. ČSOB stále po více jak měsíci nevyplatila dědictví na uvedené účty s odůvodněním, že byla vydána k běžnému účtu karta. Domnívám se, že spořící účet a vkladní knížka měly být vyplaceny okamžitě, běžný účet 36 dnů po výpovědi již také. Jaké mám možnosti žádat po bance odškodnění za případné zadržování nemalých prostředků? Fakt, že peníze dědici chybí, neboť v rámci SJM má na účtech i své prostředky, netřeba zmiňovat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji se snažit řešit spor s bankou nejdříve smírem (např. přes ombudsmana ČSOB). Není-li možné smírné řešení, můžete svůj spor řešit přes Finančního arbitra nebo soudní cestou. Pro přiznání náhrady škody je třeba prokázat 2 věci:

1) pochybení banky

2) vzniklou škodu (škodu je třeba exaktně kvantifikovat a zdůvodnit)

F

Dobrý den, pojištění vkladu na 100 000 EUR platí u jedné banky na všechny účty?

Dobrý den,

ano, limit 100 000 EUR na pojištění vkladů platí v součtu pro všechny účty na jednu osobu u jedné banky. Doporučuje se tak u jedné banky neukládat více než cca 2,5 mil. Kč.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

banky, družstevní záložny, stavební spořitelny, bankovní produkty, pobočky, bankomaty, kódy bank, změna banky, řešení sporů, která banka je nejlepší?Banky v ČR