Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka

Banka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
PP

DOBRÝ DEN, NEDÁVNO JSEM ČETL, ŽE NĚKTERÝM BANKÁM V PŘÍPADĚ ÚMRTÍ MAJITELE ÚČTU VEŠKERÉ FINANCE PROPADNOU. NEVÍTE KTERÉ TO JSOU A JAK PRO TAKOVÝ PŘÍPAD SE POJISTIT? STAČÍ MÍT SI MYSLÍM INTERNETOVÉ BANKOVNICTVÍ, KE KTERÉMU MÁME NAVZÁJEM PŘÍSTUP, NEBO DOPORUČUJETE JEŠTĚ V BANCE UVÉST NAVZÁJEM SEBE JAKO MANŽELÉ PRÁVO S ÚČTEM DISPONOVAT? MÁME KONKRÉTNĚ OBA EQUA BANKU, S BĚŽNÝM A SPOŘÍCÍM ÚČTEM. MŮŽE BÝT PRÁVNĚ POSTIŽITELNÉ, KDYŽ JEDEN Z MANŽELŮ V PŘÍPADĚ TĚŽKÉ NEMOCI TOHO DRUHÉHO PŘEVEDE FINANCE NA SVŮJ ÚČET, A TEN PAK NÁSLEDNĚ ZEMŘE? DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.

Dobrý den,

není to pravda, majetek zemřelého se vždy stává předmětem dědického řízení, které řeší notář. Nesepsal-li zůstavitel závěť, pak se majetek dělí mezi zákonné dědice (manžel a děti). Nemá-li zůstavitel děti ani manžela, následují sourozenci a další příbuzní (po dětech přebírají práva vnuci). Teprve pokud by se nikdo nenašel, propadá majetek státu (ale rozhodně nezůstává bance).

DM

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jak dlouho musí banka archivovat doklad i jeho kopii o hotovostním výběru na bankovní přepážce. Děkuji

Dobrý den,

banky tyto záznamy musí archivovat min. 10 let.

F

Dobrý den, jak moc je či není bezpečné přistupovat do Internetbankingu mé banky ze svého PC s operačním systémem Win 7, který již od dnešního dne není podporován? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji co nejdříve přejít na Win 10, neboť nejde jen o přístup do internetbankingu - obecně užívání počítače s nepodporovaným OS (bez bezpečnostních aktualizací) je velmi rizikové a mimo ztráty peněz z účtu riskujete i ztrátu či zneužití dat, atd. 

Dobrý den, je možnost v ČR uložit různé kryptoměny v jiné bance než Coinbank? Jejich kursy mi přijdou podivné. Díky

Dobrý den,

kryptoměny si lze uložit mnoha způsoby (online peněženky, SW peněženky, HW peněženky). Provozovatelů online peněženek je mnoho, nicméně je většina investorů nedoporučuje (vyšší riziko úmyslného i neúmyslného zneužití - např. není-li aplikace dobře zabezpečena).

P

Dobrý den, v říjnu 2019 jsem splnil oddlužení 100% splacením přihlášených pohledávek a byl osvobozen od placení nepřihlášených pohledávek. V prosinci 2019 jsem si nechal zpracovat výpis z BRKI a NRKI. Nalezl jsem v něm stále existující a nesplacený záznam o povoleném debetu na běžném účtu - banka svou pohledávku nepřihlásila do insolvenčního řízení. Existuje nějaká možnost jak se tohoto záznamu zbavit? Bojím se, že mi v budoucnu bude dělat problém při žádosti o hypotéku.

Dobrý den,

od momentu úspěšně ukončené insolvence Vám ještě další 3-4 roky nikdo nepůjčí. Pak banky přihlížejí pouze k záznamům mladším 4-5 let.

BJŠ

Výběr euro měny jsem provedl před lety v bezcelní zóně po pasovém odbavení na letišti v Praze. Je stále tato možnost výběru? Mám německou kartu Sparkasse. Děkuji za info.

Dobrý den,

dříve toto nabízel bankomat společnosti Travelex (ten byl přímo na letišti), nově výběr eur v ČR nabízí vybrané bankomaty společnosti Euronet (v Praze situované na turisticky exponovaných místech). 

Č

Mám zablokovaný přístup k účtu (stavební spořitelna). Prosím poraďte mi.

Dobrý den,

kontaktujte svou stavební spořitelnu a poptejte se na důvod blokace (jestli jde pouze o technické komplikace nebo účet zablokoval např. exekutor).

MS

Dobrý den, je možné ještě vyměnit staré bankovky (500 Kčs z roku 1973 a 1 000 Kčs z roku 1985)? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

takto staré bankovky mají dnes pouze sběratelskou hodnotu, vyměnit je za platné korunové bankovky nelze.

P

Dobrý den, dedávno jsem objednal zboží na Amazonu za cenu cca 1 300 Euro. Objednávka proběhla, ale pak mi poslali e-mail, že je problém s ověřením karty a že z bezpečnostních důvodů blokují moji objednávku i můj účet na Amazonu, dokud nedoložím že jsem majitelem platební karty. Pokud se problém nevyřeší do 72 hodin, tak objednávku zruší. Zůstatek na bankovním účtu se ponížil, peníze byly v blokaci. Protože byl víkend, problém se mi s operátory Amazonu nepodařilo vyřešit včas, tak objednávku stornovali. Zablokované peníze se na účet během několika dní vrátili, nicméně příchozí platba byla o cca 2 300 Kč nižší. Zřejmě vlivem měnového kurzu. Je možné tuhle částku požadovat po bance, když vlastně k žádné transakci nedošlo? Amazon se k tomu postavil tak, že mi vrátili stejnou částku kterou strhli v Eurech a že jsem měl použít jejich “exchange rate”. Děkuji.

Dobrý den,

banka Vám zcela určitě nebude doplácet kurzovou ztrátu z Vašeho nevydařeného obchodu (stejně jako Vám neproplatí např. nevydařený oběd v restauraci). Banka s penězi na Vašem účtu nakládá výhradně dle Vašich pokynů. Nákupem na Amazonu jste dal bance pokyn ke směně korun za eura (banka pro Vás nakoupila 1 300 EUR kurzem deviza nákup). Následně Vám Amazon objednávku stornoval a peníze vrátil. Tím jste bance dal pokyn ke směně eur za koruny (banka pro Vás prodala 1 300 EUR kurzem deviza prodej). Všechny karetní transakce se nejprve na účtu projeví jako blokace a až s několikadenním zpožděním dochází k odepsání peněz. Nicméně to neznamená, že transakce neproběhla. 

RV

Dobrý den, potřeboval bych rozměnit 500 eurové bankovky. Jde to v některé bance bez poplatku? Děkuji

Dobrý den,

Banka Creditas nabízí vklady a výběry valut zdarma. Zřiďte si zde bezplatný běžný účet, vložte bankovky a následně si hotovost vyberte v drobnějších bankovkách dle potřeby.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

banky, družstevní záložny, stavební spořitelny, bankovní produkty, pobočky, bankomaty, kódy bank, změna banky, řešení sporů, která banka je nejlepší?Rychlé odkazy

Banky v ČR