Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka

Banka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JS

Je při placení kartou v zahraničí účtován nějaký poplatek?

Dobrý den,

není - platby kartou máte vždy zdarma.

SK

Dobrý den, nechtěně jsem natrhla 50 EUR bankovku. Je možné ji vyměnit? Děkuji.

Dobrý den,

výměnu poškozených bankovek provádějí vždy jejich emitenti (koruny mění česká centrální banka, eura pak centrální banky eurozóny). Standardně poškozené bankovky (kam se počítá i natržení) mění zdarma i domácí komerční banky (poškozenou korunovou bankovku Vám vymění všechny české banky provozující hotovostní pobočky). S euro bankovkou to bude komplikovanější. Bezplatně Vám ji vymění v zahraničí. Za úplatu možná i některá z tuzemských bank. 

J

Dobrý den, banka si spletla email a informace které patřili mně zaslala někomu jinému. A to vyvodilo následky. Mohu se domáhat odškodnění za vzniklé potíže? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

pokud Vám z důvodu pochybení na straně banky vznikla škoda, můžete se domáhat její náhrady. Pakliže banka s vyčíslením škody (nebo se svou odpovědností za škodu) souhlasit nebude, je na Vás obhájit svůj nárok soudní cestou. 

KA

Používám internetové bankovnictví George. Už druhým rokem se mi stalo, že mi banka vrací peníze z důvodů, že číslo účtu neexistuje. Prosím napište mi, jak mám zadat toto číslo účtu, aby banka peníze přijala (č.ú. 007755/0067626681-0710). Je problém někde v těch nulách?

Dobrý den,

samotné číslo účtu je správné, ale předčíslí (007755) se odděluje pomlčkou a naopak kód banky (0710) lomítkem. Správně tedy "007755-0067626681/0710".

OP

Dobrý den, běžně nakupuji zboží z Číny a nikdy jsem se nesetkal s problémy. Na poslední chvíli však jeden z dodavatelů změnil číslo účtu a jméno beneficiáře z názvu firmy na jiný. Číslo účtu jsem zadal správně, ale nečekal jsem i změnu beneficiáře a platbu tedy poslal na správné číslo účtu, ale na staré jméno benef. Dodavatel platbu neobdržel a má banka mě ujistila, že do 4 týdnů mi banka v číně (Hongkong And Shanghai Banking Corporation Limited, The) platbu zašle zpět. Již to byly 4 týdny a já se znovu rozhodl kontaktovat svou banku, jak dále postupovat. Banka mi sdělila, že se pokusí banku v číně kontaktovat a vyžádat vrácení platby, ale že na odpověď mohou čekat až několik týdnů a také se jí nemusím dočkat. Rád bych se zeptal, zdali byste nevěděli o dalších možnostech, jak dostat svou platbu zpět a snáze kontaktovat banku v číně? Neexistuje např. nějaký zástupce přímo v číně, kterého bych zaplatil a on se pokusil o řešení přímo na pobočce? Předem mnohokrát děkuji za Váš čas.

Dobrý den,

dělat obchod s Čínou znamená akceptovat značné množství byrokracie a možné nestandardní zásahy ze strany státního regulátora. Příchozí platby (nákup z Číny) jsou naštěstí výrazně méně komplikované než směr opačný (odchozí platby za import do Číny). České banky nemají přímé zastoupení v Číně. Můžete zkusit o pomoc požádat Česko čínskou obchodní komoru.

EN

Dobrý den, náhodnou kontrolou výpisu jsem zjistila, že moje banka mi účtuje poplatky za zaslané SMS o změně účtu (příchozí, odchozí, zůstatek). SMS mi ale nechodí. Kontrolou v aplikaci banky jsem zjistila, že poradce číslo nezměnil. To jsem měnila před 14 měsíci na pobočce - jedná se dokonce podmínku, protože se jedná o osobní údaj. Tato změna nastala, ale ne pro službu zasílání SMS. 14 měsíců tak banka v řádech desítkách SMS sdělovala cizí osobě (staré tel. číslo) mé platby/zůstatky atd. Jaké kroky bych měla podniknout kromě reklamace u banky? Nejde mi ani o těch pár stovek, které mi za to strhli, přestože si je budu nárokovat, ale o princip a zveřejnění mých osobních údajů. Děkuji

Dobrý den,

pokud jste své staré telefonní číslo zrušila, je téměř nulová pravděpodobnost, že ho operátor hned přidělil někomu dalšímu. Chybně zasílané SMS končily pravděpodobně nedoručené. Pokud by došlo k vyzrazení bankovního tajemství (vlivem čehož by Vám vznikla škoda), mohla byste se domáhat náhrady (musela byste vyčíslit, jak velká škoda Vám vznikla). 

V případě nespokojenosti se svou bankou je nejjednodušší přejít ke konkurenci - na trhu máme přes 30 bank, určitě je z čeho vybírat.

JS

Dobrý den, chci převést a zároveň zrušit svůj podnikatelský účet z KB do ČSOB. A také platební příkazy. Co proto musím udělat?

Dobrý den,

stačí nové bance podepsat plnou moc ke zrušení původního účtu. Nová banka Vám převede všechno nastavení (trvalé platby, atd.) a zruší účet u staré banky.

J

Dobrý den, našla jsem desetikorunu (velmi zachovalou) z roku 1993. Kde si mohu ověřit, zda se jedná o tu se vzácnou ražbou? Protnutí je v konci ohybu písmene C na lícové levé straně (Brno). Kam se mohu nejblíže obrátit o potvrzení? Jsem z Turnova. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

porovnejte si tuto desetikorunu s jinou. Pokud bude protnutí výše než na druhé desetikoruně (tvořící malý trojúhelník u písmene K a blízko konce C), půjde pravděpodobně o unikátní a hodnotnou verzi. Za úplatu Vám minci přezkoumá numismatik. 

Z

Dobrý den, jak zjistím předčíslí bankovního účtu? Nebo kde ho popřípadě dohledám?

Dobrý den,

předčíslí je volitelná část čísla účtu (přes 99% všech účtů žádné předčíslí nemá). Pokud Vám příjemce platby žádné předčíslí nesdělil, pak žádné nemá.

P

Když splatim nebakovni pujcku, je v registru nebankovnim videt zaznam, ze jsem radne pujcku splatil?

Dobrý den,

ano, v registrech dlužníků (BRKI, NRKI, Solus) jsou vidět i pozitivní záznamy o tom, že řádně splácíte. Ty Vám zvyšují bonitu a mohou Vám usnadnit přístup k další půjčce.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

banky, družstevní záložny, stavební spořitelny, bankovní produkty, pobočky, bankomaty, kódy bank, změna banky, řešení sporů, která banka je nejlepší?Rychlé odkazy

Banky v ČR