Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Ostatní

Ostatní

ZADAT NOVÝ DOTAZ
V

Dobrý den, požádal jsem o insolvenci, která je ve stádiu před rozhodnutím o úpadku a měl jsem před tím exekuci na mzdu. Teď mi účetní deponovala částku ze mzdy, jako bych měl přednostní pohledávku s tím, že exekuce byla pouze nepřednostní. Postupovala účetní správně? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

je-li exekučně vymáhaná pohledávka nepřednostní, pak by měla být deponovaná srážka ve výši nepřednostní exekuce. 

LK

Dobry den, od 27.1. 2021 mam zablokovany ucet exekutorem. V breznu 2021 mi banka vyplatila zivotni minimum. Dne 3.9.2921 ale banka poslala celou castku, ktera byla na ucte v dobe zahajeni exekuce. Nyni mi prisla upominka od banky, ze mam dluh na ucte. Je to presne castka zivotniho minima. Proc mi to dovolili vybrat, kdyz ted to musim uhradit? Ucet mi exekutor odblokoval, i presto ze exekuce neni doplacena. Kdyz jsem byla v bance vybirat, tak jsem sepisovala zadost o schvaleni a banka mi zivotni minimum vyplatila po schvaleni. Je to tak spravne? Dekuji

Dobrý den,

exekutor Vám může účet odblokovat i před doplacením/ukončením exekuce (nemusí s odblokováním čekat až na ukončení exekuce - byla to jeho dobrá vůle). Banka mohla pochybit, když Vám vyplatila peníze, které jste na účtu neměla (nejednalo-li se např. o kontokorent). 

EB

Dobrý den, už prosím neposílejte šek pro paní Marii. Paní Marie už nežije, je mrtvá už pomalu 4. měsíc abyste věděli, chodí ji to do schránky.

Dobrý den,

mohu Vás ubezpečit, že nikomu žádné šeky neposíláme. Je třeba případně informovat instituci, která zůstaviteli šeky posílá. 

Dobrý den, může mi prosím insolvenční správce zabavit i stravné? Do teď nám to zaměstnavatel dával formou stravenek. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, předmětem insolvenčních/exekučních srážek mohou být i benefity, např. stravné. 

Dobrý den, má ins. správce právo sebrat mi i stravné? Doteď mi to zaměstnavatel dával ve stravenkách. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, předmětem insolvenčních/exekučních srážek mohou být i benefity, např. stravné. 

Dobrý den, chci se zeptat, proč se uvádí do OP a dalších dokladů trvalý pobyt. Předpokládám kvůli odesílání zásilek a dopisů, pokut apod. Chci se zeptat, kde si můžu zařídit trvalý pobyt krom svého skutečného pobytu. Může to být i na poště?

Dobrý den,

na poště Vám trvalý pobyt určitě nezřídí. Trvalý pobyt si můžete zřídit tam, kde bydlíte (nebo kde Vám k tomu dá souhlas majitel nemovitosti). Máte-li na byt nájemní smlouvu, souhlas majitele bytu nepotřebujete. 

ND

Dobrý den, chci se zeptat, je protizákonné míti trvalý pobyt uvedený jiný na úřadech než je můj reálný pobyt? Jakože trvalý pobyt budu mít např. v Praze, ale pobývat budu reálně třeba na druhém konci Prahy nebo i v jiném městě.

Dobrý den,

na tomto nic nezákonného není. Adresu trvalého pobytu v OP můžete mít uvedenou na libovolné adrese a zdržovat se také můžete kdekoliv. 

MR

Dobrý den, jsem v insolvenci. Manžel pracuje jako sanitář. Slyšeli jsme, že je změna a manžel by měl dostat covid odměnu celou a neměla by se strhnout na insolvenci, je to tak? Děkuji

Dobrý den,

covid odměna je dle platné legislativy předmětem srážek ze mzdy (resp. současná legislativa žádnou výjimku pro osvobození neposkytuje). Na druhou stranu je zde jedno soudní rozhodnutí, které došlo k opačnému závěru ("přestože legislativa osvobození neposkytuje, odměna by měla zdravotníkům zůstat").

MN

Dobry den, mela bych dotaz. Pritel se pred cca 2 mesici zaregistroval na strankach margin elite. Po mnou zjistenich recenzich jsem mu to rozmluvila. Bohuzel uz dva mesice mu volaji, aby registraci dokoncili. Pritel bloknul nespocet telefonnich cisel. Na jejich strankach neni kolonka zrusit registraci ani ucet. Je tam pouze odstavec, ze musi vypoved zaslat pisemne emailem. To jsme ucinily pred tydnem a stale volaji. Jak se branit. Co jim rici? Predem dekuji za radu.

Dobrý den,

prostá blokace čísla volajícího by měla stačit. Chcete-li věc dále řešit, můžete se domáhat svých práv soudní cestou. Při dalším telefonátu upozorněte volajícího na porušování pravidel GDPR a sdělte mu, že může od vašeho právníka očekávat v brzkých dnech předžalobní výzvu. 

SM

Dobrý den, omlouvám se, máme do školy úkol, který jsem vyřešila a prosila bych o kontrolu. Máme připrast doklad při dané účetní operaci: 1. Pokud podnikateli připisují na účet úroky nebo z něj platí fakturu, je správně doklad nazývaný výpis z bankovního nebo výpis z běžného účtu? 2. Podnikatel si zřídil úvěr, který mu byl poslán na účet. Dokladem bude výpis z úvěrového bankovního účtu a bankovní účet? 3. Podnikatel vyplatil hotově z pokladny zálohu dodavateli. Tady stačí výdajový pokladní doklad, nebo ještě přijatá zálohová faktura - pokud se tento termín v ekonomice používá. Omlouvám se, ale distanční výuka bez online výuky je trochu náročná.

Dobrý den,

1) běžný účet

2) ano

3) přijatá zálohová faktura

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

ostatní dotazy z oblasti bankovnictví, realit, pojištění a osobních a rodinných financíBanky v ČR