Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Ostatní

Ostatní

ZADAT NOVÝ DOTAZ
K

Dobrý den, můj syn chce požádat o insolvenci. Dá se to udělat tak, aby mu zbývalo z výplaty 15 000 Kč, když by do pěti let zaplatil 100% dluhu? Syn žije sám a děti nemá. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na základě výše příjmu a počtu vyživovaných osob bude stanoveno nezabavitelné minimum (pro jednotlivce bez dětí max. 12 858 Kč). 15 000 Kč tak Vašemu synovi zbývat nemůže. Cílem insolvence je splatit dluh co nejdříve.

JH

Dobrý den, pracuji v bance, ne u hotovosti. Jsem v registru dlužníků, protože ex-manželka jako spolu-dlužník hypotéky je v insolvenci. Hypotéku splácí řádně, nikdy jsem nebyl v prodlení. Můžou mě kvůli tomu propustit z práce? Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, co přesně děláte a jak má banka nastavené požadavky pro jednotlivé pracovní pozice. Jedna opožděná splátka a záznam v registrech důvodem pro výpověď být nemohou, ale exekuce či insolvence ano (pracujete-li na pozici, kde je vyžadována 100% důvěryhodnost).

JK

Dobrý den, od 1.6. 2019 je nezabavitelná částka pro exekuci 19 286 Kč (o 31.5. 2019 9 643 Kč). Platí tato tato částka i pro insolvenci? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nezabavitelné minimum se zvyšuje od června 2019 pro insolvenci i exekuci. Přesná výše závisí na platu a počtu vyživovaných osob - pro jednotlivce bez dětí se max. nezabavitelná částka posouvá z 9 643 Kč na 12 858 Kč. Částka 19 286 Kč platí pro 4 vyživované osoby.

MR

Dobrý den, počítá se do celkového příjmu i daňový bonus na děti? Mám čistý příjem 19 800 Kč a daňový bonus na 4 děti 5 025 Kč. Jsem samoživitelka. Kolik mi má zůstat po odečtení nezabavitelného minima? Děkuji

Dobrý den,

v insolvenci se počítají všechny pravidelné i mimořádné příjmy včetně daňových slev a bonusů (nic není osvobozeno). Z celkového příjmu 24 825 Kč Vám se 4 dětmi bude zůstávat 17 515 Kč.

EP

Dobrý den, před rokem a půl mi byla zrušena insolvence. Z důvodu neplacení důchodového připojištění. Nyní se mi strhávají exekuce z platu. Je to hrozné a proto se chci zeptat, jestli si mohu znovu zažádat o insolvenci. Děkuji

Dobrý den,

ano, o insolvenci je možné žádat kdykoliv, a to i opakovaně (nezávisle na tom, zdali jste již někdy úspěšně či neúspěšně insolvencí prošel). Navíc od 1/6/2019 jsou platné mírnější podmínky pro osobní bankrot (odpadla povinnost splatit min. 30%  dluhů).

PM

Pokračování dotazu číslo 6640: Jak by to bylo třeba v případě nabytí dědictví, kdybych třeba v době, kdy bych byla v oddlužovacím procesu, zdědila peníze, dům nebo “vyhrála v loterii”? O to bych taky přišla? Děkuji.

Dobrý den,

všechny mimořádné příjmy (dědictví, výhra v loterii, atd.) je třeba v rámci insolvence použít na umoření dluhů. Příklad: Dlužíte 500 000 Kč, vyhrajete v loterii 1 mil. Kč - insolvenčnímu správci odevzdáte 500 000 Kč a zbylých 500 000 Kč samozřejmě zůstává Vám.

HL

Dobrý den, jsem bývalým finančním poradcem Broker Consulting, a.s. Smlouvu jsem ukončila před 3 lety. Přes několik urgencí mi dosud nebyla vyplacena provize z uzavřených hypotečních úvěrů. Společnost argumentuje případnými storny od partnerů. Vzhledem k tomu, že storno lhůty jsou max. dvouleté a u hypotečních úvěrů žádné, je tento argument nesmyslný. Bohužel nemám žádnou moc provize ze společnosti dostat. Můžete mi poradit, jakým způsobem se k provizím dostat? Děkuji.

Dobrý den,

jestliže Vám Broker Consulting dluží peníze které odmítá vyplatit, doporučuji si svých práv domáhat soudní cestou. 

MH

Dobrý den, začínám 5. rok v insolvenci a po celou dobu jsem od zaměstnavatele dostával výplatu 10 700 Kč. V lednové výplatě 2019 jsem ale obdržel částku 8 500 Kč. Dotýká se novela výše částky? Jsem samoživitel a mám v péči syna, kterému je 9 let a k žádné změně oproti jiným rokům u nás nedošlo. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

novela insolvenčního zákona byla schválena až koncem ledna a vstupuje v platnost od listopadu 2019. Na Vaši lednovou výplatu tak nemá žádný vliv (a ani později mít nebude). Nenapadá mě žádný důvod pro tak drastické snížení nezabavitelné částky. Doporučuji se poptat zaměstnavatele a insolvenčního správce.

JZ

Dobrý den, již týden mám od vašich operátorů 3-5 nevyžádaných hovorů denně, připadá Vám to normální?

Dobrý den,

patrně se jedná o omyl, jsme bezplatná online finanční poradna, neprovozujeme call centrum. 


JK

Dobrý den, je možnost zastavení exekuce pro nemajetnost? Děkuji s pozdravem a přáním hezkého dne

Dobrý den,

ano, u exekučního soudu se lze domáhat zastavení exekuce pro nemajetnost. Je třeba prokázat, že nemáte žádný exekučně postižitelný majetek ani příjem a že není šance na zlepšení Vašich majetkových poměrů. Exekuční soud tedy spíše povolí zastavení exekuce u nemajetného invalidního důchodce či seniora vyššího věku než u mladého a zdravého nezaměstnaného (u kterého lze očekávat, že si najde práci). 

Po zastavení exekuce pokračuje promlčecí lhůta (10 let), po které je dluh definitivně promlčen. 


Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

ostatní dotazy z oblasti bankovnictví, realit, pojištění a osobních a rodinných financíRychlé odkazy

Banky v ČR