Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Ostatní

Ostatní

ZADAT NOVÝ DOTAZ
J

Dobrý den, nedopatřením se dostala kopie mé občanky do nesprávných rukou. Na té kopii ale chybí poslední číslo z čísla občanského průkazu. Lze doklad nějak zneužít?

Dobrý den,

kopie OP zneužitelná je. V případě poškozeného dokladu (chybějící údaje) se pravděpodobnost zneužití snižuje.

TP

Dobrý den, přes odkaz na FB jsem vyplnil jméno, adresu, telefon a rodné číslo. Chtěli ofotit i OP, tam jsem se zastavil a zjistil, že něco nehraje. Odkaz byl směrován na finanční internetovou společnost, s výhodami které skýtal pouze tento odkaz. Odkaz zmizel z FB téměř hned po tom co jsem dokončil neúplnou registraci, tedy bez ofocení OP. Společnost nemá uveden telefonní kontakt pouze email. Mohou tyto údaje být nějak zneužity?

Dobrý den,

tyto údaje zneužitelné nejsou, ale pro příště doporučuji dávat velmi dobrý pozor, komu takto své údaje svěřujete (kopie OP by už zneužitelná byla).

Dobrý den, má člen zemědělského družstva na požádání právo se zúčastnit jednání kontrolní komise k přednesení své stížnosti? Na přednesení požadavku a jeho předání v písemné formě na členské schůzi se neodpovídá ani na členské schůzi, ani v písemné formě. Pracovala jsem v družstvu bezmála 50 roků a co se tam nyní s majetkem členů děje mne nenechává v klidu.

Dobrý den,

neznám stanovy vašeho zemědělského družstva, a tudíž vám nemohu potvrdit, na co jako člen máte nebo nemáte právo. Obecně právo účastnit se jednání kontrolní komise řádoví členové nemají. Nesouhlasíte-li s děním v družstvu, můžete z družstva vystoupit. Máte-li podezření na krádeže majetku, podejte trestní oznámení. 

P

Dobrý den, nedávno jsem zaslal foto OP na Coinbase (kryptoměnová směnárna). Na internetu jsem se dočetl, že je to naprosto běžné, je to prý kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Navíc Coinbase je jedna z největších směnáren. Ale přesto se docela bojím. Je to opravdu v pořádku? Můžou tyto informace nějak zneužít? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

kopie OP zneužitelná je, nicméně AML legislativa (proti praní špinavých peněz a financování terorismu) skutečně identifikaci klientů vyžaduje (nejčastěji se provádí dle OP či jiného dokladu totožnosti).

L

Dobrý den, předem děkuji za Váš čas. Objednala jsem si balíček u DPD, bohužel jsem si nepřečetla přepravní podmínky v souvislosti s COVID-19, což je má chyba. Nyní mi přišla sms, že si bude chtít doručovatel opsat poslední 3 čísla z čísla občanského průkazu. Jsem poměrně v šoku, neboť jiné přepravní firmy vždy zasílaly unikátní kód sms. Mám mít obavy ze zneužití části čísla OP? Lze nějak poskládat z posledních tří čísel celé číslo? V případě, že by si řidič celé číslo zapamatoval, je možné si bez fotokopie dokladu pořídit půjčku u neseriózních společností pouze na základě čísla OP, jména bez její fotokopie? Jsem možná lehce paranoidní ale v dnešní době si opravdu nemůže být jistý ničím. Díky za Váš čas.

Dobrý den,

číslo OP zneužitelné není. 

MN

Pokračování dotazu č. 12659: Zdravím, a přes Policii ČR cesta nevede? Děkuji

Dobrý den,

Policii ČR můžete hlásit již spáchaný trestný čin/přestupek nebo podezření/přípravu. Kopírování OP není trestné, tedy nemá smysl hlásit "dobrovolně jsem nechal cizího člověka ofotit si mou OP a teď mám z toho špatný pocit". 

MN

Dobrý den, někdo na internetu má oskenovaný můj občanský průkaz z obou stran a moji studentskou ISIC kartu. Je mi 19 let. Mohl by s tímto být problém? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kdo a z proč má váš oskenovaný OP? Máte-li obavy ze zneužití, raději OP zablokujte a nechte si vystavit nový.

J

Dobrý den, prosím vás, zahraniční provozovatel televizních kanálů požaduje pro registraci na jeho stránkách vyplnění těchto údajů: Číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu, datum do kdy je doklad platný a datum narození. Datum narození bych ještě chápal, kvůli stanovení plnoletosti. Ale k čemu potřebuje číslo OP a jeho expiraci? Můžou být tyto výše uvedené údaje v kombinaci se jménem a bydlištěm nějakým způsobem zneužity? Nechápu ani, jak by si dokázali ověřit, zda je doklad pravý a existuje.

Dobrý den,

platnost OP, pasu a dalších dokladů lze snadno a rychle ověřit online. Číslo OP ani datum expirace by zneužitelné být nemělo. Nicméně pokud s podmínkami provozovatele TV nesouhlasíte, neregistrujte se k odběru služeb.

JV

Dobrý den, co je to vylučovací metoda? Děkuji.

Dobrý den,

vylučovací metoda se používá při rozhodování, kdy si stanovíte např. minimální hodnotu sledovaného parametru a vyloučíte všechny možnosti, které Váš požadavek nesplňují.

FK

Dobrý den, operátorovi z T-Mobile jsem sdělil informace o mém rodném čísle a čísle občanského průkazu pro uzavření nové smlouvy po telefonu. Prosím sdělte mi, zda nemůže být tato informace zneužita. Děkuji

Dobrý den,

jedná se o citlivé údaje, ale u T-Mobile bych se zneužití neobával (pokud jste skutečně mluvil s T-Mobile a ne s prostředníkem, který se Vám jménem T-Mobile falešně představil).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

ostatní dotazy z oblasti bankovnictví, realit, pojištění a osobních a rodinných financíBanky v ČR