Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JU

Dobrý den, dovolujeme se na Vás obrátit s dotazem týkajícím se výše sankce při refinancování hypotečního úvěru ve fixačním období. Banka nám ve Vyčíslení a potvrzení výše předčasné splátky v únoru 2020 potvrdila, že Účelně vynaložené náklady při předčasném splacení jsou ve výši 86 tis. Kč. Do účelně vynaložených nákladů byly započítány tyto položky: úrokové náklady. Předčasná splátka jistiny Úvěru: 2,4 mil. Kč. Smlouva o hypotečním úvěru byla v bance sepsána v listopadu 2018. Platnost sjednané zapůjční úrokové sazby do: listopadu 2025 (fixační období 7 let). Dle hypoteční specialistky se zákonná sankce max. 50 000 Kč vztahuje pouze na hypotéky, které jsou čerpané před déle jak dvěma lety a doplácí se z důvodu prodeje nemovitosti (nikoliv refinancování). Prosíme Vás tímto o radu, zda má banka nárok požadovat sankci v této výši. Velice děkujeme

Dobrý den,

pokud jste uhradili 12 řádných splátek hypotéky, vztahují se Vás pravidla o maximální sankci za předčasné splacení úvěru mimo výročí fixace (max. 1% ze splácené částky, max. 50 000 Kč). V případě mimořádných životních událostí (rozvod, úmrtí) se navíc od sankce upouští. Není podstatné, kdy byla smlouva podepsána, ale jak dlouho splácíte řádné splátky (nikoliv pouze úrok z nedočerpaného úvěru). Máte-li za sebou 12 řádných splátek, sankce může být ve Vašem případě max. 24 000 Kč.

M

Dobry den, chtel bych se zeptat, jak probiha zadost o hypotecni uver. Priklad: kupni cena je 5 mil. Kc, k dispozici mam 1,5 mil. Kc, ale pro pripad kdyz odhad bude menis treba o 500 000 Kc, tak si tyto prostredky chci nechat odlozene. Tedy bance reknu, ze mam k dispozici 1 mil. Kc. Banka provede odhad a zjisti, ze kupni cena se rovna odhadu. Ma otazka je, mohu tech 500 000 pridat k te hypotece nebo uz banka pocita s tim, ze mam pouze 1 mil. Kc? Dekuji

Dobrý den,

parametry hypotéky (včetně výše půjčené částky) je možné měnit až do momentu podpisu úvěrové smlouvy. Odhad nemovitosti probíhá ještě před podpisem úvěrové smlouvy, tedy dle výše odhadu se budete moci rozhodnout, kolik použijete vlastních zdrojů a kolik si půjčíte. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky. Díky dojednaným velkoobchodním slevám umíme oproti bankám nabídnout nižší úroky a lepší podmínky. Taktéž za klienty platíme všechny poplatky (odhad nemovitost, vklad na katastr, poplatek za sjednání úvěru, atd.).

N

Dobrý den, chtěla bych si vzít úvěr na bydlení, pracují v Německu, ale mám občanství České republiky, nemám žádné dluhy ani nejsem v registru dlužníků, pouze mi je 17 let a 18 let mi bude 6.6. 2020. Tak jestli bych mohla teďka požádat. Děkuji

Dobrý den, 

hypotéku ani jinou půjčku na bydlení před dosažením plnoletosti (18 let) není možné získat. S příjmem v EUR a úvěr v CZK se bude jednat o tzv. cizoměnový úvěr s kurzovým rizikem, pro který mají banky přísnější kritéria. Je tak možné, že ani v čerstvých 18 letech takovýto úvěr nezískáte.

G

Dobrý večer, mám na vás dotaz, já a manžel jsme v Česku už 13 roku a manžel měl exekuci, ale uz toje víc než 1 rok a jsme Slováci, máme 1 dítě. Co máme dělat, abychom dostali hypotéku?

Dobrý den,

pro získání hypotéky je třeba nemít negativní záznamy v registrech dlužníků mladší 4-5 let. S exekucí v loňském roce Vám bohužel nikdo hypotéku neposkytne.

J

Dobrý den, známého syn má hypotéku 2,5 mil Kč, ručí domem. V domě bydlí jeho matka s manželem a část domu pronajímá. Trvalý pobyt tam má ještě jeho manželka, která tam fyzicky nebydlí, a se kterou se rozvádí. V současné době se jeho syn odhlasil se zdravotního a sociálního pojištění a odešel za prací do Brazílie. Zajímalo by mě kdo a v jakém pořadí by splacel jeho dluh vůči bance. Děkuji

Dobrý den,

hypotéka není dědictví, není tady žádné nástupnické pořadí v rámci rodiny. Buď budou účastníci úvěrové smlouvy splácet nebo banka prodá dům v zástavě a z výtěžku umoří svou pohledávku vůči dlužníkovi.

G

Dobrý den, chceme s partnerem žádat o hypotéku. V rejstříku dlužníků nemám žádný negativní záznam, ale mám trochu více nebankovních malých půjček, které mám bez problému splacené, ale v registru se bohužel objevují. Byl by to problém při žádosti o hypotéku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

řádně splacené úvěry nebudou překážkou v získání hypotéky, ale obecně půjčování si drobných částech u nebankovních společností o Vás spíše říká, že si nejste schopna naspořit rezervu a rozumně řídit své osobní a rodinné finance. Proto doporučuji si již více u nebankovek nepůjčovat.

MSR

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na dotaz týkající se srovnání úvěrů z Hypoteční banky a ze stavebního spoření. S manželem si chceme půjčit 3,2 mil. Kč na nemovitost (z čehož máme 20% vlastních zdrojů) plus potřebujeme 500 000 Kč na dodělání domu. Naše příjmy jsou min. 64 000 Kč měsíčně a nemáme žádné dluhy ani nic podobného. Je pro nás výhodnější si vzít klasickou hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, který nám ČMSS nabízí s úrokem 1,99%, který nám zní až moc dobře a tušíme, že v tom bude někde háček. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte pravdu, u úvěrů ze stavebního spoření je háček a ne malý. Zatímco u hypotéky každá splátka snižuje výši úvěru (platíte tak úroky každý měsíc z menší částky), u úvěru ze stavebního spoření první roky úvěr nesplácíte ale spoříte na neúročeném stavebním spoření (výše dluhu tak zůstává stejná a platíte úroky z plné částky). Tento podivný mechanismus platí obvykle do momentu splacení/naspoření 40% dluhu (tedy třeba i 10 let) a až následně dojde k překlopení na regulérní mechanismus splácení, kdy každá měsíční splátka snižuje dluh. Úvěr ze stavebního spoření má smysl v komplikovanějších situacích, kdy např. není možné dočasně ručit nemovitostí nebo máte jiné problémy s bonitou (nemáte vlastní úspory, atd.). S příjmem 64 000 Kč a 20% úsporami jste vysoce bonitním klientem, takže se Vám určitě vyplatí hypotéka.

D

Dobrý den, mám hypoteční úvěr u KB uzavřený 24.11.2016. Chci hypotéku refinancovat a konsolidovat. Ve smlouvě je odstavec o předčasném splacení kde je vzorec pro výpočet. Pokuta vychází cca 80 tis. V roce 2019 jsem tuto smlouvu restrukturalizoval (zdravotní důvody) a byl vydán dodatek této smlouvy. Nově je zde odstavec o předčasném splacení, že se řídí kalkulačkou uvedenou na stránkách banky a de facto obsahuje znění stejné jako u nové hypotéky. Podle kalkulačky je pokuta 14 200 Kč. V bance mi ale tvrdí, že dodatek předčasné splacení neupravuje pokud se změnila jen výše splátky ale zůstala zachovaná úroková sazba původní smlouvy. Poraďte prosím. Děkuji.

Dobrý den,

dle zákona se nové podmínky pro předčasné splácení (nižší poplatky) aplikují na nově uzavřené nebo refixované úvěry po 12/2016. Pokud dodatek k vaší úvěrové smlouvě nebyl refixací (či jste si úpravu podmínek mimořádných splátek s bankou nedohodl jinak), pak se na vaši hypotéku aplikují stále staré podmínky.

RJ

Dobrý den, moc prosím o radu. V případě, že se pár právě rozvádí, tzn. sepisuje rozvodové papíry a zároveň mu dobíhá 5ti letá fixace hypotéky, která ovšem nespadá do SJM, jelikož se byt pořizoval před svatbou, jak nejlépe jednat? Pokud neuděláme nic, hypotéka se nám na 5 let otočí s horším úrokem. Pokud budeme o rok chtít smlouvu prodloužit, protože do té doby počítám, že budeme rozvedeni, spadne nám hypoteční úvěr do SJM dodatkem? Děkuji za pomoc, nevím si rady.

Dobrý den,

musíte se s partnerem domluvit, jak chcete s nemovitostí a hypotékou v rámci rozvodu naložit. Chcete-li nemovitost nadále společně vlastni a splácet, nebo nemovitost prodáte a z výtěžku doplatíte hypotéku anebo si nemovitost ponechá jeden z Vás a druhého vyplatí. Pozor, v případě třetí možnosti banka nemá povinnost vyvázat druhého z hypotéky (na to rozvod nemá vliv). Vyvázání z hypotéky je možné pouze v případě, kdy by druhý spoludlužník byl sám dostatečně bonitní na pokrytí celého úvěru.

A

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda může být jeden člověk přistupitelem současně hypotéky i úvěru ze stavebního spoření. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

můžete být spolužadatelem u více hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, nicméně Vaše bonita musí být dostatečná pro pokrytí všech těchto úvěrů.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Rychlé odkazy

Banky v ČR