Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
PP

Dobrý den, už několik let máme hypotéku u Hypoteční banky. Nedávno k nám přišel nějaký "velice chytrý" finanční poradce, který nám poradil, abychom si už teď s předstihem refinancovali hypotéku, protože nám příští rok bude končit fixace a úroky půjdou určitě nahoru. Našel nám dle jeho slov banku s nejvýhodnějším úrokem na trhu (Moneta), samozřejmě jinou než máme teď a my blbci mu s plnou důvěrou smlouvu podepsali (v dubnu). Jenže teď nám přišel dopis ze stávající Hypoteční banky, že nám bude končit fixace a nabízejí nám samozřejmě mnohem výhodnější úrok než v Monetě. My bychom smlouvu u Monety rádi zrušili, ale chtějí po nás za zrušení smlouvy 42 000 Kč a náš úžasný finanční poradce nám pro jistotu vůbec nebere telefony. Samozřejmě si je jistě vědom toho, jak nás obelhal. Proč se nejdřív nezeptal u naší stávající banky, jaký by nám nabídli úrok? Jistě, protože by z toho neměl žádnou provizi, kdybychom neuzavřeli novou smlouvu. Teprve teď vidíme, co jsme udělali za blbost, když jsme mu důvěřovali. Je prosím Vás nějaká možnost zrušení dané smlouvy bez tak vysokého poplatku? Jde s tím vůbec něco dělat? Jsme z toho zoufalý. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od úvěrové smlouvy můžete bez udání důvodu a bez sankcí odstoupit ve lhůtě 14 dnů od podpisu. Dále se již platí sankce (obvykle 5% z nevyčerpané části úvěru). V době zpomalování ekonomiky a snižování úrokových sazeb obecně platí, že s refixací není kam spěchat - čím později si refixaci sjednáte, tím lepší podmínky (nižší úrok) pravděpodobně získáte. Opačná situace je v době růstu a zvyšujících se úroků - pak se naopak vyplatí sjednat refixaci co nejdříve (i rok předem).

VH

Dobrý den, mám u jedné banky hypotéku na stavební pozemek a součástí je i pojištění nemovitosti, které musí být vinkulováno ve prospěch banky a které po mě pracovnice banky vyžaduje. Já si ale myslím, že pojištění pozemku nedává smysl, ani mě nenapadá proti jakému nebezpečí bych jej měl pojistit, když je navíc na kopci a tudíž není ani v záplavové zóně. První otázka tedy zní: Má banka právo po mě chtít pojistit stavební pozemek? Nechce po mně vlastně nesmysl? A druhý dotaz je, že až na pozemku postavím z vlastních zdrojů dům, který pojistím, mám vinkulovat pojištění v její prospěch, když mi poskytla hypotéku pouze na pozemek? A na koho se mám obrátit v případě sporu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka za poskytnutí hypotečního úvěru požaduje do zástavy pojištěnou nemovitost s vinkulovaným pojistným plněním ve prospěch banky, to je v pořádku. Nicméně dáváte-li bance do zástavy pouze pozemek bez stavby, nemá samozřejmě smysl pozemek pojišťovat. 

Stavba tvoří nedílnou součást pozemku. Až stavbu dokončíte, stane se RD součástí pozemku, který má banka v zástavě. Máte-li nízký úvěr, na jehož zajištění stačí z hlediska LTV pouze samotný pozemek, dalo by se teoreticky diskutovat o změně požadavku banky na pojištění nemovitosti. Nicméně v praxi se mi to zdá zbytečné hned ze dvou důvodů. 1) nemovitost je dobré mít pojištěnou nehledě na hypotéku, jinak velmi hazardujete 2) Pojištění běžné nemovitosti v hodnotě cca 5 mil. Kč vyjde pouze na 2 500 Kč ročně - nemá tak smysl tuto položku příliš řešit. 

DT

Dobrý den, jsem 9 měsíců po ukončení insolvence. Je možné dostat hypotéku? Děkuji

Dobrý den,

obávám se, že toto bohužel nebude možné. Obvykle jsou banky ochotny poskytnout hypotéku nejdříve po 4 letech od momentu zdárného ukončení insolvence.

H

Dobrý den, manžel má hypotéku na rodinný dům, který je výhradně v mém vlastnictví. Zástavbu jsem podepsala já jako majitelka domu. Hypotéku máme pojištěnou pro případ úmrtí, nemoci. Chtěla bych se zeptat, jak by to bylo s domem, kdyby jeden z nás zemřel. Musel by dluh splácet syn nebo by dluh uhradila pojišťovna? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte-li k hypotéce sjednané životní pojištění kryjící riziko úmrtí, pak by zbylý dluh v případě úmrtí dlužníka doplatila pojišťovna

PN

Dobrý den, měl jsem insolvenci, ukončil jsem ji 100% zaplacením minulý rok v prosinci. Momentálně mám nějakých 35 000 Kč průměr v čistém. S přítelkyni bychom chtěli v budoucnu domeček. Všude čtu že půjčku dostanu až po 5 letech od ukončení insolvence. Je tomu opravdu tak? Nejde to nějak obejít když jsem zaplatil 100% a mam takový příjem? Nebo můžete mi poradit jestli by to šlo nějak dříve? Budu rád za každou odpověď a pomoc. Moc děkuji za pochopení

Dobrý den,

obávám se, že i při 100% splacení dluhů v rámci osobního bankrotu Vám nikdo dalších 3-5 let nepůjčí. Jsou banky, které výměnou za vyšší úrokovou sazbu (např. 4% oproti dnes běžným 2,2%) tolerují menší prohřešky v registrech dlužníků. Ale rok po skončení insolvence by žádost o hypotéku neměla šanci na úspěch.

M

Dobrý den, mám exekuci, ale v lednu ji budu doplácet. Chtěla jsem se zeptat, za jak dlouho a nebo co mám udělat, aby mi půjčili (chci si koupit byt). Děkuji

Dobrý den,

obávám se, že 3-4 roky od momentu doplacení exekuce Vám bohužel nikdo peníze nepůjčí.

K

Dobrý večer, již třetím rokem řádně splácíme hypotéku, kterou mám sama na sebe napsanou z důvodu, že byl partner v evidenci dlužníků. V mládí si vzal 2 půjčky o celkové částce 260 000 Kč, neplatil a dostal se do registru. V roce 2015 jsme jeho dluhy zaplatili, ale v registru jsou vedená data 2/2016 a 3/2016 kdy bylo vše doplaceno. Nechápu toto. Nyní bychom potřebovali navýšit hypotéku, jelikož předěláváme dům a jsem na mateřské, nedosáhnu na větší částku. Myslíte, že partner dostane půjčku nebo hypotéku? Předem moc děkuji

Dobrý den,

3-4 roky je přesně ta doba, kdy banky přestávají přihlížet ke starším prohřeškům v registrech dlužníků, takže šance na získání hypotéky (či navýšené té stávající s přistoupením nového spoludlužníka) tu je. Kontaktuje prosím naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, kteří s Vámi vše detailně projdou a navrhnou nejlepší možné řešení.

ZP

Dobrý den, zajímala by mě možnost řešení následující situace. Mám 3. rokem hypotéku na byt 2kk, výše hypo činila asi 2,3 mil, něco jsem měla z vlastních zdrojů. Jaká je reálná možnost refinancování získání další hypotéky na další nemovitost? Výše splátky je cca 25% mého čistého platu, jiné závazky nemám. Pakliže bych si byt chtěla nechat a pronajmout ho, předpokládám, že bych k získání další hypo potřebovala opět alespoň 20% z ceny nemovitosti, nebo existuje nějaká jiná možnost? Předem děkuji za zodpovězení dotazu.

Dobrý den,

při splnění kritérií LTV, DTI, DSTI není problém získat další hypotéku, třeba na investiční byt k pronájmu. 

LTV: banka může půjčit max. 90% z hodnoty nemovitosti v zástavě (pro lepší úrok max. 80%) - je třeba mít 10-20% z vlastních zdrojů nebo ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí

DTI: celkem můžete dlužit max. devítinásobek ročního příjmu (lze započíst i budoucí příjem z pronájmu)

DSTI: na splátky všech úroků můžete dávat max. 45% čistého měsíčního příjmu (opět lze započíst i budoucí příjem z pronájmu)

Kontaktujte prosím naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi podrobně probereme a navrhneme nejlepší možné řešení.

M

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám hypotéku uzavřenou v roce 2012. Délku fixace mám na 5 let (od 1.1.2015 do 31.12.2019). Chtěla bych hypotéku splatit celou ke dni výročí fixace, tedy k 31.12.2019. Mohu hypotéku doplatit celou, aniž by mi banka účtovala poplatek za předčasné splacení? Děkuji.

Dobrý den,

při výročí fixace úrokové sazby můžete splatit libovolnou část hypotéky (nebo i celý úvěr) vždy bez sankcí či poplatků.

M

Dobrý den, přítel je v insolvenci, kterou pravidelně splácí. Chtěli bychom baráček. Zajímalo by mě, jestli by jsme měli šanci na hypotéku když je v insolvenci. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nikdo nemůže půjčit peníze dlužníkovi v insolvenci či exekuci. Všechny takto získané peníze by byly vyhodnoceny jako mimořádný příjem a zabaveny exekutorem či insolvenčním správcem. Banky nepůjčují ani klientům s negativními záznamy v registrech dlužníků (4 roky od momentu ukončení insolvence).

Můžete si požádat o hypotéku sama bez přítele, ale pak dosáhnete pouze s Vaším příjmem na výrazně nižší úvěr. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Rychlé odkazy

Banky v ČR