Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
M

Dobrý den Vám přeji, chtěl bych Vám napřed poděkovat za Vas čas a ochotu a hlavně samotnou odpověď. Bohužel ze strany rodinných příslušníků jsem se dostal do závažné situace. Dostal jsem nemovitost darem a s věcným břemenem dožití jednoho z rodinných příslušníků. U České spořitelny jsem domluvil hypotéku a hledal dělníky, čekal na stavební povolení projekt atd. Na začátku roku se mělo v březnu začít stavět. Byla vyřízena a podepsaná hypo, ale nečerpaná nebyla. Rodinný příslušník se rozhodl, že se stavba konat nebude a že ho máme vyplatit. Chtěl bych se zeptat, jaký je teď nejlepší možný krok. Nemohu se s příslušníkem domluvit a zrušit hypotéku nechci, ale nemohu ho vyplatit z hypotéky. Musím zrušit hypo? Musím si vzít neúčelový úvěr a vyplatit příslušníka? Je možné nějakého řešení? Budu muset uhradit sankční poplatek za hypo? Děkuji za pochopení.

Dobrý den,

za nenačerpání hypotéky banky účtují sankční poplatek, obvykle 5% z nevyčerpané částky. Doporučuji si vše řádně propočítat (kolik by činila sankce, kolik byste si musel půjčit dodatečně na vyplacení rodiny) a zvolit nejlepší možné řešení s ohledem na vaše možnosti (jestli by Vám banka byla ochotna půjčit dodatečné peníze, atd.).

BH

Dobrý den, začátkem roku jsme začali vybírat byt a s ním i hypotéku. Již jsme ve fázi, kdybychom měli podepsat smlouvu o poskytnutí hypotéky, která se řešila již v únoru. Vzhledem k momentální situaci s koronavirem, nevíme zda s podpisem nepočkat a nebo si aspoň nenechat vše přepočítat? Dále se má projednávat zrušení daně z nabytí nemovistosti, což nejsou malé peníze. Radili byste počkat, přepočítat, nebo bez obav podepsat? Změn je v posledních týdnech opravdu mnoho. Moc děkuji

Dobrý den,

hypotéku předjednanou před 2 měsíci doporučuji určitě nepodepisovat. V březnu došlo ke strmému pádu základních úrokových sazeb ČNB (z 2,25% na 1% a čeká se další pokles), cena peněz padá. Banky doposud své ceníkové úroky směrem dolů neupravily (řešily neodkladnější záležitosti jako zajištění provozu a péče o zaměstnance v krizi koronaviru), nicméně pád úroků u hypoték je otázkou jednoho-dvou měsíců. Naopak zrušení daně z nabytí nemovitosti reálné není, neboť rozpočet letos bude ve velkém deficitu a tato daň v době koronaviru nikoho existenčně neohrožuje. Kontaktujte naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. Určitě nabídneme díky dojednaným velkoobchodním slevám výrazně nižší úrok než Vám nabídla banka.

Z

Dobrý den, manžel ještě před svatbou vstoupil do insolvence. Nyní jsme již manželé a já zvažuji hypotéku a koupi domu. Pokud bych měla hypotéku a dům psaný na sebe, ale máme společné jmění manželů, může dojít k tomu, že by mohl být majetek zabaven z důvodu insolvence manžela? Děkuji.

Dobrý den,

provdat se za člověka v insolvenci bez zúžení SJM je tak trochu ruská ruleta. Dnem svatby jste automaticky začala ručit za manželovy dluhy (částečně i za dluhy vzniklé před manželstvím) a teď nevíte dne ani hodiny, kdy Vám exekutor obstaví výplatu, účet a majetek. Manželé bez zúženého SJM žádají o hypotéku vždy společně a lidem v insolvenci nelze poskytnout žádný úvěr. Na hypotéku tak bohužel nedosáhnete. 

Š

Dobrý den, manžel měl z mládí insolvenci, pro svou hloupost. Už má 4 roky po splacení. Chápu, že teď je pro banky velmi nevhodný klient. Je reálná šance získat hypotéku na vlastní bydlení? Víme, že nejdříve 5 let od splacení a ukončení insolvence. Prosím, kde všude je takový člověk veden? Kam všude napsat a požádat o výmaz či zablokování informací a osobních údajů? Děkuji

Dobrý den,

hranice 5 let není striktní, pokusíme se Vám najít banku, která by Vám byla ochotna půjčit (máte-li 4 roky po úspěšně ukončené insolvenci). Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce pomocí hypoteční kalkulačky. O výmaz z rejstříků dlužníků (BRKI, NRKI, Solus) žádat nelze, ale banky k záznamům starším 4-5 let nepřihlížejí.

VV

Dobrý den, prosím můžete mi poradit? V lednu 2020 jsem ukončila pracovní poměr, od 1.2. jsem evidovaná na ÚP, který mi vyměřil podporu 7 600 Kč. V březnu mě byla odložena schůzka až na 22.4 s tím, že se asi opět posune. V této situaci COVID-19 je nemožné si najít zaměstnání. Mám prosím nárok na odklad hypotéky? Jsem rozvedená a živým 15letou dceru. Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

dle doporučení České bankovní asociace většina bank nabízí klientům postiženým koronavirem odklad splátek na 3-6 měsíců u hypoték a spotřebitelských úvěrů. Požádejte svou banku o dočasný odklad splátek, určitě Vám vyjdou vstříc. I v dnešní době koronaviru je stále poptávka po mnoha profesích, např. pokladních. Doporučuji pasivně nečekat na to, že Vám ÚP něco najde. 

RS

Dobrý den, může nám banka naúčtovat 50 000 Kč "kompenzační poplatek" při ukončení nečerpaného hypotečního úvěru na rekonstrukci bydlení? U UniCredit Bank máme menší hypotéku na starou nemovitost. Přibližně před rokem jsme se rozhodli, že dům zrekonstruujeme a uzavřeli druhou hypoteční smlouvu (na rekonstrukci domu) u stejné banky. Již tehdy odhadce odhadl budoucí cenu nemovitosti na poměrně nízkou částku (tehdy nebyl problém). S rekonstrukcí jsme ale stále nezačali z důvodu průtahů se stavebním řízením. Dnes již víme, že povolení dostaneme v následujících týdnech a domluvili si na rekonstrukci firmu. Cena však od té doby poměrně výrazně stoupla (růst mezd a cen stavebního materiálu) a původní hypotéka je tak již nedostačující (o velmi vysokou částku). Proto jsme se rozhodli refinancovat u jiné banky, která vesměs reálně a férově odhadla budoucí cenu nemovitosti. S tím však souvisí zrušení druhé (nečerpané) a refinancování první hypotéky. Po šílených průtazích u UniCredit nám chtějí naúčtovat 50 000 Kč kompenzační poplatek (údajně za rezervování peněz), který se dá chápat jako náhrada škody či ušlého zisku. Dle výkladu ČNB by však při (primárně) předčasném splacení či ukončení mělo jít jen o administrativní náklady do čehož toto nespadá. Doslova je v nadpisu u ČNB dokumentu uvedeno: "Výklad účelně vynaložených nákladů vzniklých v souvislosti s předčasným ukončením hypotečního úvěru".  Může nám banka naúčtovat tento "kompenzační poplatek", či ne?

Dobrý den,

Vámi uvedené vysvětlení ČNB se týká jen řádně načerpaných hypotečních úvěrů, u kterých proběhlo 12 splátek. Za nenačerpání hypotéky (tedy odstoupení od smlouvy mimo zákonnou lhůtu 14 dní od podpisu) banky účtují sankční poplatek (obvykle 5% z nenačerpané částky). 

P

Dobrý den, zvažujeme s rodiči prodej rodinného domu za účelem stavby nového RD. Existuje způsob a nebo řešení, jak splatit hypotéku okamžitě poté, co by se prodala stávající nemovitost? Děkuji.

Dobrý den,

ano, řešením je hypotéka s kratší fixací (např. na 1 rok), neboť při výročí fixace můžete úvěr doplatit zcela bez sankce. Kontaktujte prosím naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi detailně probereme a navrhneme nejlepší možné řešení. Najdeme Vám banku, která nabízí nejlepší podmínky pro jednoleté fixace.

T

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na dotaz týkající se schvalování hypotéky. Kupujeme s ženou dům za 3,2 mil. Kč což je zároveň i odhadní hodnota. Dům není dodělaný, takže odhadce odhadl budoucí hodnotu domu na 3,71 mil. Kč. Přijde mi tedy logické, že banka z budoucí hodnoty domu může zapůjčit 80% což dělá 2,968 mil. Kč a zbytek 20% (742 000 Kč) musíme zaplatit z vlastních zdrojů a samozřejmě se našimi zdroji podílet na koupi nemovitosti, což znamená že banka na koupi dá 2,458 mil. Kč a my 742 000 Kč a následně nám banka uvolní 510 000 Kč na dodělání domu. Avšak paní schvalovatelka se rozhodla, že bychom měli do domu investovat víc a chce po nás z vlastních zdrojů 872 000 Kč s tím, že na dodělání domu nám banka dá 640 000 Kč. Chci se tedy zeptat, jak je tahle věc možná? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je to banka, kdo diktuje podmínky hypotéky (kolik Vám půjčí, atd.). Na Vás je se rozhodnout, zda takovéto podmínky akceptujete nebo bude lepší se pohlédnout u konkurence, která by mohla nabídnout lepší podmínky. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce prostřednictvím hypoteční kalkulačky. Najdeme Vám banku, která Vám za lepší úrok půjčí více. 

M

Dobrý den, je možné zažádat o vymazání mé osoby ve všech jednotlivých registrech, které mají o mě záznam? Zvýším tím šanci na schválení hypotéky? Případně urychlím celý proces?

Dobrý den,

výmaz z registrů dlužníků žádat nelze. Je to stejné, jako kdybyste se chtěl domáhat výmazu z rejstříku trestů. Registry dlužníků (BRKI, NRKI, Solus) slouží k poskytnutí informací o vaší platební morálce a úvěrové historii. Při dobré platební morálce získáte další úvěry zcela bez problémů a ještě za lepších podmínek. Naopak při špatné platební morálce Vám některé banky nebudou ochotny vůbec půjčit a jiné jen s výrazně vyšším úrokem.

VK

Pokračování dotazu č. 9472: Určitě je lepší vzít si novou hypotéku, ale jde o to, že fixační období končí až za 3 roky, takže to přenechání se jeví jako lepší možnost. Takže doplatek se nedá řešit v rámci přenechání pouze jako nový úvěr?

Dobrý den,

každá banka přistupuje k převzetí hypotéky individuálně s ohledem na parametry stávajícího úvěru, potenciální navýšení úvěru, hodnotu zástavy a bonitu klienta, který hypotéku přebírá. Jednou nemovitostí je možné ručit za jeden či více úvěrů pouze u jedné banky (druhá banka by neakceptovala zápis zástavy ve druhém pořadí). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Rychlé odkazy

Banky v ČR