Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypotéka

Hypotéka

ZADAT NOVÝ DOTAZ
VT

Dobrý den, mám hypotéku na stavbu, ale stavěná nemovitost z určitého důvodu nejde zkolaudovat. Jak bude postupovat banka když jí to oznámím? Vezme si do zástavy jinou nemovitost? Díky

Dobrý den,

toto je velmi závažná situace, neboť neprovedenou kolaudací nemovitosti kterou ručíte porušujete úvěrové podmínky. Banka by v nejhorším možném případě mohla úvěr zesplatnit (požadovat navrácení všech peněz do 2-4 týdnů). Můžete-li ručit jinou trvale obyvatelnou (a řádně zkolaudovanou) nemovitostí, nabídněte bance do zástavy tuto nemovitost. 

Z jakého důvodu nelze nemovitost zkolaudovat? Pokud jste jen mírně porušil regulační podmínky, třeba se půjde se stavebním úřadem domluvit na zaplacení pokuty. V případě větších prohřešků vyžaduje stavební úřad obvykle mimo pokuty i odstranění nedostatků (např. odbourání patra, které přesahuje max. výšku zástavby). 

MK

Zdravím a prosím o informace. Dcera řádně splácí hypotéku, kterou si vzala u Moneta Money Bank na zakoupení nemovitosti. V současnosti ji zbývá zaplatit ještě 340 000.- Kč. Doběhlo mi penzijní připojištění a ráda bych snížila výši dluhu minimálně o 50 000.- Kč, maximálně o 80 000- Kč, aniž bych utrácela zbytečně peníze za sankce za předčasné splácení. Zvažovala jsem možnost převézt 100 000.- Kč tvrdě našetřené úspory ze starobního důchodu bance, která mi poskytne slušné úroky. Nenašla jsem žádnou, takže bych ráda umořila výši hypotéčního dluhu, když od letošního roku jsou podmínky pro klienty příznivější. Jak mám postupovat, na co si dát pozor. Mám možnost poukázat splátku anonymně? Děkuji pěkně předem za informaci. Mám 74 let, tělesná schránka chátrá, jsem si vědoma , že exitus mne čeká v horizontu dnů, maximálně týdnů, ale zcela jistě ne let a že jediné, co můžu své rodině poskytnout je drobná finanční injekce, aby se neutopili v bažině dluhů - nejhrůznějšího moru současné civilizace.

Dobrý den,

nelze provést anonymní splátku hypotéky za cizí osobu. Každý si svou hypotéku musí splácet sám. Chcete-li své dceři pomoci, můžete jí peníze darovat. Mimořádné splátky hypotéky mají svá pravidla hry. U hypoték sjednaných či refinancovaných po 12/2016 lze ročně splatit bez sankce 25%. U dříve sjednaných či refixovaných úvěrů zákon toto neumožňuje a záleží jen na podmínkách bank (některé umožňují splatit kdykoliv jakoukoliv výši úvěru, jiné si za to účtují vysoké poplatky). Mimořádné splátky hypotéky doporučuji ponechat plně v kompetenci Vaší dcery, která zná smluvní podmínky svého úvěru (a další konsekvence jako daňovou slevu za zaplacené úroky).

Hello bank nabízí na spořícím účtu úrok 1,5% do 300 000 Kč. Doporučuji nevydávat všechny své úspory na mimořádnou splátku hypotéky, ale naopak si raději držte rezervu pro nenadálé události. Pro seniora ve Vašem věku je 100 000 Kč naprosté minimum, neboť na rozdíl od pracujících nemáte jak zvýšit své příjmy. Osobně bych byl mnohem klidnější s 0,25 mil. Kč na účtu. Neutracené peníze po Vás dcera stejně jednou zdědí, není kam spěchat.

DR

Jak nejlépe financovat koupi zahrady, která ani v nejbližší době nebude převedena na stavební pozemek? Ke koupi potřebuji cca 700 000 Kč, k dispozici mám 200 000 Kč, měsíční příjem čistý pro celou rodinu cca 55 000 Kč. Měsíční náklady nájem, služby a ostatní cca 20 000 Kč. Děkuji

Dobrý den,

nákup nestavebního pozemku (zahrady) lze financovat hypotékou se zástavou jiné trvale obyvatelné nemovitosti (úrok cca 3%) nebo úvěrem ze stavebního spoření či klasickou půjčkou bez zástavy nemovitosti (úrok cca 5%).

A

Dobrý den, před týdnem jsem doplatila spotřebitelský úvěr. Budeme si v nejbližší době žádat o hypotékou (tak cca dva týdny). Jak banky na takovou situaci nahlíží? Děkuji

Dobrý den,

řádně splácená a doplacená půjčka Vám připadá body ve skóringu při žádosti o hypotéku. V naší hypotéční kalkulačce si vše můžete propočítat a snadno nalézt nejlepší nabídku.

JV

Chystáme se koupit byt, jeden nás zaujal a začali jsme se informovat o financování. Ukázalo se, že banka nám půjčí až 90% hodnoty nemovitosti, ale opravdu z hodnoty, kterou poskytne jejich odhadce. Protože byt je prodáván nad cenou, prý tak 10% podle realitky v tomto případě, tak těch 10% musíme stejně mít v hotovosti, nebo zase řešit dodatečně. Je to prosím tak? Děkuji a zdravím

Dobrý den,

banka Vám skutečně může půjčit jen max. 90% z hodnoty nemovitosti, kterou určí znalec banky. Kupní cena může být i nad touto hodnotou, neboť za striktně tržní ceny obvykle nakupuje jen finanční investor. Chceme-li v bytě bydlet, může pro nás mít kupovaný byt i jinou než tržní hodnotu. Rozdíl tvoří tzv. příplatek za zvláštní oblibu. Mladé rodině s dětmi udělá radost blízká školka a školka, jiný to může mít blízko do práce, atd. Pro každého je tak hodnota kupované nemovitosti trochu jinde. 

MC

Dobry den, pracuji a ziju v zahranici, mam zde insolvenci. Rad bych se vratil do Cech. Co z toho pro mne vyplyva? Samozrejmne bych splacel insolvenci dale v zahranci. Jak funguje bankovni registr pro tyto pripady? Pritelkyne by si rada vzala hypoteku. Muzu ji pomoci svym vydelkem na hypoteku dosahnout i kdyz jsem v insolvenci v zahranici? Dekuji

Dobrý den,

v insolvenci Vám zůstává pouze tzv. nezabavitelné minimum (vše ostatní jde na co nejrychlejší umoření Vašich dluhů). Z této částky byste byl sotva schopen pomoci se splátkami hypotéky. Navíc všechny banky mají v podmínkách o poskytnutí úvěru uvedeno, že žádný ze spolužadatelů nesmí být v insolvenci ani exekuci. 

LV

Pokračování dotazu č. 6238: Pôžičku som mal od AGRO banka PRAHA, už neexistuje - ako ďalej?

Dobrý den,

Agrobanka byla převzata GE Money Bank, která se následně přejmenovala na Moneta Money Bank. O výmaz zástavy žádejte Moneta Money Bank.

K

Jsme manzele a chceme pozadat o hypoteku na dum, ale manzelka je ve vypovedni lhute. Manzelka ma trikrat mensi prijem, ale protoze je mladsi tak chceme aby byla hlavni zadatelka ona a tak jsme meli delsi dobu splaceni. Je ta vypovedni lhuta problem? A pokud bych byl hlavni zadatel ja tak by to slo? Jak je potreba postupovat? Dekuji

Dobrý den,

pro získání hypotéky nesmí být žádný ze spolužadatelů ve výpovědní lhůtě (jinak nelze započíst jeho příjmy). Máte-li Vy sám bez manželky dostatečné příjmy pro získání celé hypotéky, nebude manželka ve výpovědní lhůtě překážkou v získání hypotéky. Max. doba splatnosti úvěru se odvíjí od věku nejstaršího spolužadatele. 

MC

Chci koupit nemovitost, která stojí 1 mil. Kč. Od banky dostanu úvěr 1,5 mil. Kč. Své peníze mám z půjčky a mám 400 000 Kč, tudíž budu mít 1,9 mil. Kč. Mohu okamžitě zaplatit půjčku na 400 000? Když to je těch 20% co jsem musela mít?

Dobrý den,

ano, půjčku můžete hned splatit, obejdete se bez vlastních zdrojů. Pro získání hypotéky nemusíte mít nutně 20% vlastních zdrojů. Jde o to, že banka Vám nepůjčí více než 80-90% z hodnoty nemovitosti. Je-li hodnota nemovitosti vyšší než kupní cena, pak můžete získat hypotéku na celou kupní cenu.

MC

Dobrý den, chtěli bychom koupit dům v hodnotě 1 000 000 Kč, ale odhad vyšel na 1 600 000 Kč. Můžu si vzít vyšší hypotéku, například 1 300 000 Kč? Abychom měli nějaké peníze na rekonstrukci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vyšel-li odhad na více než kupní cenu, pak je určitě možné získat vyšší hypotéku. Banku totiž z hlediska LTV zajímá zástavní hodnota nemovitosti (a ne samotná kupní cena). Banky Vám půjčí až 90% z hodnoty nemovitosti, ale pro lepší úrok doporučuji žádat max. 80% (tedy 1 280 000 Kč). Taktéž nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti (4%), kterou platíte Vy coby kupující (finanční úřad se obvykle spokojí se 4% z kupní ceny, není-li kupní cena výrazně podhodnocená). 

Vše si můžete spočítat v naší hypotéční kalkulačce (zanechte nám tam prosím na Vás kontakt, umíme nabídnou lepší úrok než samotné banky - díky dojednaným velkoobchodním slevám - navíc s námi ušetříte na poplatcích za odhad nemovitosti a dalších výdajích, které u nás máte zdarma).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Rychlé odkazy

Banky v ČR