Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Dobrý den, vzal jsem si s manželkou hypoteční úvěr na stavbu domu 400 000 Kč. Banka peníze poslala na společný účet manželky, já jsem disponent. Manželka mi zrušila přístup k účtu, takže nemohu zaplatit faktury firmám, které dům staví. Mohu faktury doručit bance, která by si to stáhla z účtu manželky? Děkuji

Dobrý den,

v úvěrové smlouvě jste si s bankou dohodli podmínky čerpání (kdy, za jakých podmínek a na jaký účet Vám banka peníze pošle). Pokud jste podmínky čerpání splnili a banka Vám peníze uvolnila na účet uvedený v úvěrové smlouvě, nemůžete po bance chtít, aby řešila vaše neshody s manželkou, brala si peníze zpět z jejího účtu a proplácela Vámi dodané faktury. 

A

Dobrý den, chci hypotéku 4 mil. Kč, ale mám neúčelový úvěr v hodnotě 900 tis. Plat mám 32 tisíc měsíčně. Je možné úvěr spojit s hypotékou? A jestli tato možnost není, dostal bych jí vůbec?

Dobrý den,

banky Vám na hypotéku mohou půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. V případě dostatečně hodnotné zástavy je možné k hypotéce získat i neúčelově peníze navíc. Na splátky všech úvěrů můžete dávat max. 45-50% svých měsíčních příjmů. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

LD

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné hypotéku dofinancovat 1/2 domu s tím, že by byla jako hlavni zástavou kupovaná nemovitost. Jde jen o dofinancování těch 10-20% co banky požaduji. Děkuji

Dobrý den,

banky Vám mohou půjčit na hypotéku max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Absenci vlastních zdrojů (10-20%) tak můžete řešit tím, že dáte bance do zástavy ještě jinou než kupovanou nemovitost. 

MS

Dobrý deň, nám už schválenú hypotéku, peniaze boli prevedené na účet predávajúceho, čochvíľa sa sťahujem. Od 1. 4. nastupujem do novej práce, keďže v tej doterajšej dávam výpoveď. Môže banka nejako riešiť, že som ešte nezaplatil ešte ani jednu splátku a už som v novom zamestnaní? Ďakujem.

Dobrý den,

pro schválení hypotéky je třeba nebýt ve zkušení ani výpovědní lhůtě. Proto se změna zaměstnání při sjednávání hypotéky nedoporučuje. Nicméně po schválení hypotéky a podpisu úvěrové smlouvy již tyto podmínky dále plnit nemusíte. 

LZ

Dobrý den, vím, že ČNB momentálně stanovila LTV 90 %, ale zjistil jsem, že banky raději poskytují hypotéky s LTV do 80 % a nabízejí u nich výhodnější úrok. Když se k tomu navíc připočte, že banky odhadují nemovitosti i o 20 % níž než je jejich prodejní cena, a že se ještě navíc platí poplatek realitní kanceláři kolem 5 %, tak mi z toho vyjde, že mi banka klidně může být ochotná půjčit jenom 60 % z prodejní ceny nemovitosti. Je tato moje úvaha správná, nebo jsem se v něčem spletl? Děkuji!

Dobrý den,

čím vyšší LTV (nižší zajištění úvěru), tím je úvěr pro banku rizikovější. Pokud by klient přestal hypotéku splácet, banka by nemovitost v zástavě prodala a z výtěžku umořila dluh. U LTV do 80% je téměř jisté, že výtěžek z takto nucené dražby by umořil celý dluh. U LTV 90% je riziko, že výtěžek z prodeje nemovitosti by nemusel stačit na umoření dluhu (pokud by např. došlo k propadu cen realit o 10% nebo se nenašel kupec ochotný zaplatit min. 90% původní ceny - v nucených dražbách se obecně dosahuje nižších prodejních cen). Je tedy logické, že i bez doporučení ČNB banky preferují hypotéky s LTV do 80% (vyšší LTV poskytují výjimečně a vždy s vyšším úrokem). 

Odhady o 20% níž: Záleží na prodejní ceně nemovitosti. Pokud nakupujete za průměrnou tržní cenu, není problém získat odhad na 100% kupní ceny (nebo max. o 5% níž). Část kupujících je ochotna průměrnou tržní cenu přeplatit (např. z důvodu tzv. zvláštní obliby kupované nemovitosti). To je pak odhad banky (průměrná tržní cena) samozřejmě nižší. 

Provize realitky: Bývá zahrnuta v kupní ceně. Proto může odhad vyjít např. o 5% méně. Zejména v Praze už ale tak vysoké provize nejsou a realitky si dnes spíše berou 100 000-250 000 Kč i z bytů s prodejní cenou nad 10 mil. Kč (tedy reálně cca 2-3%). 

Nakupujete-li za rozumnou cenu (tržní průměr), není problém získat hypotéku na 80%

L

Dobrý den, jsou žadatelé o hypotéku penalizování v případě že obchodují s kryptoměnami? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

banky plošně nepenalizují při žádosti o hypotéku investory do kryptoměn. 

VN

Dobrý den, chceme si vzít s přítelkyní hypotéku. Já ale splácím úvěr ve výši 15 500 Kč měsíčně. Mám příjem ve výši 38 000 Kč a přítelkyně 24 000 Kč. Jakou máme šanci? A je možnost ten úvěr skloubit s hypotékou dohromady? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky Vám mohou k hypotéce půjčit část peněz neúčelově (obvykle do 20%), tedy v případě dostatečně hodnotné zástavy je možné takto získat peníze navíc a umořit s nimi více úročené půjčky. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří vám přesně spočítají, na jak vysokou hypotéku dosáhnete. 

LZ

Dobrý den, rád bych si vzal v brzké době hypotéku, ale bohužel mám část prostředků blokovanou na stavebním spoření, kde spořím něco přes tři roky. Poradíte mi prosím, jak se k těm prostředkům nejlépe dostat? Napadají mě tři možnosti: 1) Vzít si hned teď úvěr ze stavebního spoření a obratem ho stavební spořitelně splatit (nevím ale, jestli je takové okamžité splacení možné). 2) Počkat si, až budu mít podepsanou rezervační smlouvu na byt a pak si zajít zároveň do banky pro hypotéku a do stavení spořitelny pro úvěr. Mám ale trochu strach, jestli by jedna z těchto institucí neměla problém s tím, že si sjednávám dva úvěry, což by bylo hodně nepříjemné, protože bych přišel o rezervační poplatek. 3) Vypovědět stavební spoření raději předčasně i za tu cenu, že bych přišel o cca 15 tisíc na úrocích a státní podpoře. Moc děkuji za radu!

Dobrý den,

banka Vám může půjčit na hypotéku max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Zbylých 10-20% je třeba financovat z vlastních zdrojů (není možné si na to půjčit jinde) nebo bance ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. Pokud se bez úspor ze stavebního spoření neobejdete, jediným řešením bude stavební spoření předčasně vypovědět (pozor - stavební spořitelny mají na výplatu peněz 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém podáte výpověď). 

L

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně odpočtu úroků z hypotéky. V roce 2017 jsem koupila byt ve kterém doteď bydlím a uplatňuji odpočty. V letošním roce si plánujeme s přítelem vzít společnou hypotéku na výstavbu domu a můj byt začít pronajímat. Je možné jednoduše přestat uplatňovat odpočty na byt v roce 2021 a začít uplatňovat na dům? Řešili bychom to na celé roky, abychom nemuseli dokazovat, že jsme zde bydleli např. pouze do srpna. Takže bych eventuálně rok 2021 již neuplatnila na byt vůbec, ale rovnou na pár splátek za dům. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s dokazováním bydlení a se stěhováním si nemusíte dělat žádné starosti. K daňovému přiznání byste pouze doložila čestné prohlášení, např. " do srpna jsme bydleli v bytě, následně jsme se přestěhovali do RD". Můžete tedy uplatnit odpočet úroků z obou hypoték zcela přesně dle počtu odbydlených měsíců.

Dobrý den, v minulých letech mi daně z přijmu dělal zaměstnavatel. Tento rok mi oznámil, že si je musím udělat sám. Chtěl jsem se v rámci toho zeptat, zda budu muset u odpočtu úroků z hypotéky opět předkládat kopii smlouvy a výpis z katastru, když jsem obojí před lety dal zaměstnavateli, který je na finanční úřad předával. Děkuji

Dobrý den,

tyto dokumenty se FÚ dokládají pouze v první roce po koupi nemovitosti/sjednání hypotéky. V dalších letech stačí k daňovému přiznání doložit jen potvrzení z banky o zaplacených úrocích.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Banky v ČR