Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
NN

Dobrý den, tento týden podepisujeme hypotéku ale zjistili jsme, že na dohotoveni rodinného domu budeme potřebovat o 600 000 Kč víc. Mohu si vzít úvěr po podepsání hypotéky? Jde mi o to, aby banka na to nepřišla a neřekla: "Ale vy jste si vzali úvěr a tím jste porušili podmínky a my hypotéku stopneme". Děkuji

Dobrý den,

hypoték a půjček můžete mít libovolné množství (vše závisí jen na vaší bonitě - kolik úvěrů jste schopni splácet). Sjednání hypotéky Vám určitě nebrání v čerpání dalšího úvěru, nicméně pokud již nyní víte, že na dokončení domu budete potřebovat o 600 000 Kč více, je praktičtější vše před podpisem smlouvy ještě přejednat a domluvit se na navýšení hypotéky. Hypotéka je totiž nejlevnějším zdrojem peněz. Jakákoliv další půjčka bude dražší (neb bude bez zástavy nemovitosti). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

L

Dobrý den, pořídila jsem na hypotéku pozemek, který je dle plánu obce zastavitelným pozemkem pro výstavbu RD, ale není veden jako stavební parcela. Inženýrské sítě jsou na protější straně ulice. Fixaci hypotéky jsem si sjednala na 2 roky, protože plánem je pak hypotéku refinancovat a čerpat hypotéku na výstavbu RD. V mezidobí bych chtěla vyřešit sítě. Lze pak náklady na zasíťování zahrnout do rozpočtu výstavby a krýt je hypotékou? Předpokládám totiž, že získání hypotéky pro výstavbu na nezasíťovaný pozemek bude komplikované. Děkuji

Dobrý den,

banky Vám k účelové hypotéce na bydlení (koupě nemovitosti nebo stavba RD) mohou půjčit až 25% neúčelově, tedy se zahrnutím nákladů na zasíťování nebude problém. Máte-li hlavní řády sítí před pozemkem, postačí Vám zbudovat přípojky, což nebývá nákladné (větším problémem bývá často získání územního souhlasu). 

Orientačně:

 • elektřina: 3x20A 10 000 Kč za zbudování přípojky distributorem a náklady na elektroměrný sloupek (cca 8 000 Kč + dalších 8 000 Kč na zděnou HDS, nechcete-li nevzhlednou plastovou, kterou dávají distributoři defaultně v ceně základního paušálu za rezervovaný příkon)
 • plyn: cca 40 000 Kč do 6m délky, každý další metr cca 2 000 Kč, plynoměrný sloupek 8 000 Kč
 • voda: cca 40 000 Kč s ukončením ve vodoroměrné šachtě 1m od hranice pozemku
 • kanalizace: cca 35 000 Kč s ukončením v revizní šachtě 1m od hranice pozemku
 • EB

  Dobrý den, chtěli bychom postavit dům na pozemku známého. Pozemek chceme od něj odkoupit. Známý má na dům i pozemek hypotéku a ručí tedy domem i pozemkem. Je možnost část pozemku vyjmout z hypotéky? A za jakých podmínek? Je mi jasné, že bude asi záležet, u které banky to má. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  vyjmutí části pozemku ze zástavy je možné jen za souhlasu banky. Banka může souhlasit jen pokud by zbylá zástava (druhá část pozemku a RD) byla dostatečné pro ručení za zbývající část hypotéky (aktuální zůstatek nesplaceného úvěru nemůže být vyšší než 80-90% hodnoty zástavy). Doporučuji vašemu známému toto ověřit u jeho banky.

  F

  Dobrý den, od známého, který dělá finančního poradce pro společnost OVB jsem dostal nabídku, že mi může nezávazně spočítat a případně navrhnout, na jakou hypotéku bych dosáhl. Jedná se o nezávazné spočítání. Zajímalo by mě, zda se taková informace zavádí do nějakého systému, třeba do bankovního registru a zda do něj v takovém případě také nahlíží. Nebo jen na základě zadaných hodnot, částky bytu, příjmů, kolik mohu splácet, jaké mám výdaje spočítá dle svého nejvhodnější a dle toho případně navrhne nějaký produkt pro mě? Nejsem si jistý, jak toto přesně funguje, ale jedná se jen o nezávazný dotaz. Předpokládám tedy, že informace se nebudou zapisovat do žádného registru, ale jen dle dodaných informací sestaví "vhodný" produkt, který mi poté představí. Sděloval jsem jen základní údaje, třeba rodné číslo nebylo požadováno. Děkuji.

  Dobrý den,

  nejprve bych Vám doporučil shlédnout krátký dokument Rada nad zlato o OVB. Pravděpodobně pak velmi rychle ukončíte všechny styky s Vaším známým a touto společností. 

  Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří Vám toto spočítají skutečně nezávazně bez jakéhokoliv záznamu do registrů či jiných systémů (což by Vás v případě nesjednání hypotéky mohlo i poškodit). 

  DR

  Dobrý den, žádám o prodloužení termínu pro dočerpání úvěru do 31.12.2020 z důvodu dlouhého čekání na termíny od řemeslníků a v předchozím roce kvůli mé pracovní neschopnosti. Děkuji za pochopení a s přáním hezkého dne.

  Dobrý den,

  žádost o prodloužení termínu pro načerpání hypotéky doporučuji směřovat přímo vaší bance. Za nenačerpání sjednané hypotéky banky účtují sankce až 5% z nečerpané částky - termíny si dobře pohlídejte.

  PJ

  Dobrý den, v polovině října 2020 mi končí fixace u hypotéky. Se svou bankou jsem již podepsal dříve novou fixaci na 5 let (která vejde v účinnost za měsíc), ale nyní se mně naskytla příležitost přejít ke konkurenci s mnohem lepší sazbou. Je tento přechod jinam možný? Platí se současné bance penále za nedodržení již podepsané nové fixace, které ovšem ještě neběží? Je vůbec možné a vhodné banku v tuto chvíli změnit? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  banku můžete změnit kdykoliv, ale za nenačerpání hypotéky banky účtují sankci až 5% z nenačerpané částky a za refinancování mimo výročí fixace před uplynutím 24 měsíců od podpisu smlouvy se též účtují nemalé poplatky (obvykle 2-3%). Nechte si bankou vyčíslit možnou pokutu a dobře si spočítejte, jestli se Vám úspora na úrokové sazbě vyplatí. Ve většina případů bývá lepší vyčkat 24 měsíců od podpisu smlouvy (pak už bývají pokuty symbolické, obvykle v řádu stokorun či nižších tisíců).

  MS

  Dobry den, lze získat hypotéku na nemovitost a pozemek pro podnikání a rekonstrukci? Asi 2,5 mil. Kč.

  Dobrý den,

  přijde na to, jakou nemovitost chcete k podnikání koupit. U trvale obyvatelných nemovitostí není problém získat levnější účelovou hypotéku na bydlení. V případě koupi jiné nemovitosti (např. sklad, výrobní hala) by bylo nutné ručit jinou trvale obyvatelnou nemovitostí, domluvit se na americké hypotéce či jiném řešení. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

  DM

  Dobrý den, prosím o radu. Jaké jsou možnosti hypotéky při koupi nemovitosti s věcným břemenem dožití? Dcera chce koupit nemovitost od babičky a do smlouvy chtějí jako podmínku dát věcné břemeno dožití. Teď ale mají problém se získáním hypotéky. Prý jim žádná banka toto neumožní. Předem děkuji za radu.

  Dobrý den,

  banky do zástavy za hypotéku neakceptují nemovitosti s věcným břemenem práva dožití. Pokud by dlužník přestal splácet, banka by nemovitost musela prodat výrazně pod cenou, neboť s babičkou na dožití by si dům koupil málokdo (představte si to jako hodnotu nájmu za očekávanou dobu užívání - např. při nájmu 15 000 Kč a očekávaném dožití 20 let odečtěte od hodnoty domu 3,6 mil. Kč). Takto prodaná nemovitost pod cenou by pravděpodobně nestačila na doplacení dluhu. Proto banky takovéto nemovitosti do zástavy neakceptují. 

  Jediným řešením by bylo ručit za hypotéku jinou než kupovanou nemovitostí. Prostudujte podmínky hypotéky.

  Dobrou den, manžel chce převést nemovitost, která je v SJM pouze na mne. Na nemovitost máme hypotéku, kde je v katastrálním úřadu zapsáno zákaz zcizení. Je tato varianta vůbec možná? Děkuji

  Dobrý den,

  zapsané věcné břemeno "zákaz zcizení" znemožňuje změnu majitele nemovitosti (nelze prodat ani darovat). Bylo by třeba se domluvit s bankou, u které máte hypotéku.

  M

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné dostat hypotéku na rekonstrukci domu, na kterém je zároveň věcné břemeno dožití pro babičku. A ještě druhý dotaz, pokud by vlastníkem domu byla babička a já bych si chtěla vzít hypotéku na rekonstrukci, aniž bych byla majitelem nemovitosti, dostala bych hypotéku? Moc děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  za hypotéku nelze bance ručit nemovitostí se zapsaným věcným břemenem práva dožití. Hypotéku na rekonstrukci takového domu byste získala pouze s ručením jinou nemovitostí. Hypotéku na rekonstrukci cizí nemovitosti získat lze, ale může to být složitější - doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

  Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
  Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

  Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

  Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

  Hypoteční poradna vám pomáhá

  Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

  Proč si vzít hypotéku?

  Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

  Než požádáte o hypotéku

  Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

  Jak na hypotéku?

  Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
  Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
  Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
  Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.  Banky v ČR