Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
VM

Dobrý den, už mne zbývají jen 2 roky do konce insolvence. Tak se chci zeptat, zda bude někdy reálná šance si v budoucnu vzít hypotéku na barák.

Dobrý den,

insolvence určitě nepředstavuje doživotní překážku v získání hypotéky či půjčky. Banky Vám nepůjčí ještě dalších 3-5 let od momentu úspěšného ukončení insolvence. Vyčkejte tedy ještě 5-7 let, a pak by neměl být problém hypotéku na RD získat.

M

Dobrý den, mám koupený byt na hypotéku se splatností 30 let. Po 10 letech chci byt prodat a koupit si jiný v podobné hodnotě. Šance, že bych prodal byt a hned v návaznosti na to koupil byt jiný, asi není moc veliká. Počítám tedy s tím, že byt prodám, seženu si dočasné bydlení a budu hledat ke koupi nový vyhovující byt. Jaké jsou možnosti ohledně ponechání si právě běžící hypotéky? S prodejem bytu už ho nemohu použít jako zástavu. Je banka ochotna nějakou specifikovanou dobu a třeba i za určitých dočasných podmínek počkat, než budu moci použít jako zástavu pro stávající hypotéku nový byt? Nebo je jediná možnost prodejem bytu hypotéku předčasně splatit a pak si vzít novou? Vím, že existuje předhypoteční úvěr, který nevyžaduje zajištění zástavním právem. Ten ale není moc výhodný. Děkuji

Dobrý den,

za hypotéku je třeba ručit bance nemovitostí. U překlenovacího/předhypotečního úvěru zástava vyžadována není, ale úroková sazba je méně výhodná. Nejjednodušší bude byt prodat, hypotéku splatit a následně si koupit jiný byt a na něj čerpat nový úvěr. Je nepravděpodobné, že by banka souhlasila s prodejem nemovitosti a nedoplacením hypotéky. S dostatečným příjmem by taktéž šlo nejprve koupit nový byt a čerpat druhou hypotéku. A následně starý byt prodat či pronajímat. 

LH

Dobrý den, mám u Hypoteční banky hypotéku 800 tisíc na pozemek, jehož hodnota (kupní cena) je 1 milion korun. Na pozemku je tak zástavní právo Hypoteční banky. Na pozemku je zatím pouze elektřina. Pokud bych pozemek zasíťoval (studnou a ČOV) a hodnota by se zvýšila např. na 1,5 milionu, bylo by pak možné rozdílem 500 tisíc ručit např. na hypotéku na stavbu?

Dobrý den,

ano, nemovitost v zástavě je možné nechat kdykoliv znovu ohodnotit znalcem. Jednou nemovitostí lze v případě dostatečného LTV ručit i za více úvěrů, ale všechny hypotéky musí být u stejné banky (neb banky vyžadují zapsané zástavní právo v prvním pořadí).

J

Dobrý den, u KB bych chtěl předčasně splatit hypotéku. Cca 800 000 Kč jsem refixoval 14.6.2019 s fixaci na 5 let. Rozumím tomu správně, že pokud ji budu chtít splatit po dvou letech (tedy po 14.6. 2021), budu platit 1% z dlužné částky? Mohli by mi v současné době účtovat nějaké vyšší poplatky? Děkuji.

Dobrý den,

Zákon o spotřebitelském úvěru stavuje strop pokuty za mimořádnou splátku na 1% ze splácené částky, max. 50 000 Kč (po 2 letech od podpisu smlouvy). Pokud budete splácet předčasně např. 750 000 Kč, měla by výše pokuty činit max. 7 500 Kč (a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky s mimořádnou splátkou). Některé banky účtují výrazně méně (např. pouze 700 Kč), jiné zkoušejí v rozporu se Zákonem a vysvětlením ČNB účtovat více (a klienti se s bankami pak soudí). O vyčíslení zůstatku hypotéky k 14/6/2021 požádejte vaši banku (KB).

D

Pokračování dotazu č. 11871: Dobrý den, smlouva byla podepsána 29.11. 2018, vyčíslení pokuty mi udělali k 20.12. 2020.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. V takovém případě se domnívám, že platí zákonný strop 1% (max. 50 000 Kč) z mimořádně provedené splátky hypotéky. Doporučuji se bránit právní cestou. 

D

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak dál postupovat v situaci, kdy mam hypotéku s vysokým úrokem a chci odejít za lepším úrokem. 24 měsíců od podpisu smlouvy uplynulo a UniCredit Bank mi vyčíslila poplatek za předčasné splacení ve výší 52 000 Kč. K dotazu, že mohou účtovat náhradu 1% nebo max. 50 tis. mi bylo sděleno, že to platí jenom při podeji (mám to takhle formulované i ve smlouvě). Jak je to tedy s účelně vynaloženými náklady a s tím co vyčíslili?

Dobrý den,

strop pro sankce ve výši max. 1% z předčasně splácené částky (max. 50 000 Kč) platí pro všechny účelové úvěry na bydlení, které byly podepsány po 12/2016 a od podpisu uplynulo min. 24 měsíců. Kdy přesně jste hypotéku podepisovala?

MK

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám teď postupovat. Před pěti dny jsme s přítelem podali žádost o hypoúvěr u modré pyramidy. Náš poradce nás nechal v domnění, že hypoúvěr je stejný produkt jako hypotéka, takže až po podepsání jsme zjistili, že žádáme o překlenovací úvěr. Chceme vzít žádost zpět, ale na jejich stránkách jsem žádný formulář k odstoupení nenašla. Chci se Vás zeptat, jestli můžeme ještě bezplatně žádost stáhnout a jakou podobu musí mít odstoupení od žádosti, kde takový formulář najít a kam ho poslat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel se jedná o obvyklou praktiku pracovníků stavebních spořitelen, kteří klientům prezentují výhodní hypoteční úvěr, ale ve skutečnosti jim prodávají nevýhodný úvěr ze stavebního spoření s překlenovací fází, po kterou se úročí celá půjčená částka (nehledě na splátky, které se berou jako "neúročené spoření"). 

Svou žádost můžete stáhnout kdykoliv zpět bez sankce. Problematické by bylo až odstoupení od úvěrové smlouvy (kterou jste dle vašeho vyjádření nepodepsali). Navštivte nejbližší pobočku vaší stavební spořitelny a požádejte o stažení žádosti o úvěr. 

PH

Pokračování dotazu č. 11865: Dobry den, a jak se to pozna s tu hypoteku drive jak za 3 roky nebo za 5 let (bonitni nebo nebonitni)?

Dobrý den,

každá banka toto posuzuje individuálně. Bonitní klient má vysoce nadprůměrné příjmy, vyšší úspory (žádá o nižší LTV), atd. Vyčkejte min. 3 roky po skončení insolvence a následně kontaktujte hypotečního poradce

LK

Dobrý den, chystám se pořídit si hypotéku na byt od developera (bude dokončen asi za 10 měsíců, čili fixace bude o tuto dobu zkrácena - čerpání proběhne za těch 10 měsíců). Pokud si nepořídím hypotéku od finančního centra developera, budu muset zaplatit poplatek 35 000 Kč. Dostal jsem dvě nabídky: 1) Od fin. centra developera úrok 1,69 % s fixací na 5 let 2) Od finančního poradce (tedy s nutností zaplatit poplatek 35 000 Kč) 1,79 % na 7 let. Úvěr je 8 mil. Kč (80% ceny nemovitosti) a ostatní parametry zmíněných nabídek by měly být srovnatelné. Která z nabídek je podlé vás lepší / výhodnější? Já vím, je tam spoustu neznámých a je to spíš věštění z křištálové koule, ale zajímal by mě názor někoho dalšího. Díky

Dobrý den,

výše úrokové sazby je jistě důležitým parametrem, ale záleží i na ostatních detailech. Např. zda máte povinnost si sjednat životní pojištění, dostanete-li k hypotéce tzv. offsetový účet (o peníze uložené na tomto účtu se Vám snižuje aktuálně úročená částka na hypotéce), kdo bude platit poplatky (vklad na KN a další - Vy nebo ten, kdo Vám hypotéku zajišťuje), atd. Bonitní klient žádající o hypotéku ve výši 8 mil. Kč by měl mít šanci dosáhnout na ještě nižší sazbu (1,59%). Každá desetina Vám dělá ročně na úrocích cca 8 000 Kč. 

PH

Pokračování dotazu č. 11861: Dobry den, jak jste to myslel, ze bonitni klienti mohou ziskat hypoteku drive jak za 5 let? A dalsi muj dotaz. Docetl jsem se, ze se schvaluje zkracena doba insolvence z 5 let na 3 roky. Bude se to tykat i me stare insolvence? Ja ji splacim 2 roky. 

Dobrý den,

více bonitní klienti mají šanci získat hypotéku již za 3 roky po skončení insolvence, méně bonitní klienti nejdříve za 5 let. Zatím se pouze diskutuje návrh na zkrácení doby oddlužení z 5 let na 3 roky. Pokud bude tento návrh schválen v současné podobě, pak by se zkrácení insolvencí týkalo všech nově započatých osobních bankrotů po 7/2021 (nikoliv starších a již probíhajících řízení).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Banky v ČR