Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
KM

Dobrý den, rád bych se touto cestou informoval na žádost o hypoteční úvěr, ve kterém by figuroval spolužadatel. I zde na stránkách jsem se dočetl o definici spolužadatele - tím nemusí být osoba v příbuzenském vztahu. Znamená to ve zjednodušeném příkladu, že "dva známí" si mohou koupit například dvougenerační dům? Nebo jsou mé představy mylné? Záleží na konkrétní bance zdali tuto možnost (spolužadatel bez příbuzenského vztahu) umožňuje? Děkuji.

Dobrý den,

spolužadatelé o úvěr nemusí být v žádném příbuzenském vztahu. Může se jednat o nesezdané partnery, kamarády či známé. Hypotékou je možné financovat téměř zcela libovolný nákup trvale obyvatelné nemovitosti (byt, dům, jedno i dvou generační nemovitost). 

L

Dobry den, chceme koupit barák, ale nemáme 20% z cílové částky naspořeno. Chtěli bychom za těch 20% ručit bance bytem, který vlastníme. Chtěla jsem se zeptat, jak dlouho budu muset tímto bytem bance ručit? Jedna se o částku 600 000 Kč. Hypotéka by byla na 3 mil na 30 let. Děkuji za info. Zatím zvažujeme Českou spořitelnu.

Dobrý den,

bytem bude třeba ručit minimálně po dobu dokud LTV neklesne pod 80-90%. Přijde na to, jak rychle budete hypotéku splácet (jak rychlý bude úmor dlužné částky) a jak případně poroste hodnota RD. Příklad: Pokud během 5 let splatíte 10% z dluhu a hodnota RD vzroste o 10%, klesne LTV hypotéky bez ručení bytem na 80% a bance postačí jako zástava nadále pouze RD.

Nejlepší je oslovit více bank, resp. o hypotéku požádat s pomocí hypotéčního poradce, který banky osloví za Vás a vyjedná Vám díky svých konexím a sjednaným velkoobchodním slevám výrazně lepší podmínky a úrok (a zaplatí za Vás veškeré poplatky za odhad, katastr a sjednání/čerpání úvěru). Konkrétně ČS jako jedna z mála bank používá méně výhodný úrokový model, tedy při stejné sazbě jako např. u Hypotéční banky nebo Komerční banky by byla měsíční splátka vyšší.

Vyplňte prosím hypotéční kalkulačku zde a naši specialisté Vám udělají nabídku přímo na míru.

T

Dobrý večer, tchyně nás požádala o ručení u starší hypotéky a to z důvodu, že na sebe chce vyhlásit insolvenci. Dohodla se tak se svojí bankou, že v případě, že bude mít ručitele, o byt nepřijde. Chtěl jsem se zeptat. Je vůbec možné, aby si dlužník dál platil svou hypotéku a další věřitelé se museli spokojit jen s 30-60%? Nebo hypo. banka půjde rovnou za ručitelem v době insolvence? Děkuji předem za Vaši odpověď.

Dobrý den,

ručení za dluhy lidem v exekuci/insolvenci nemohu v žádném případě doporučit. Jakmile dlužník přestane splácet (což po žádosti o insolvenci dokonce musí, jinak by tzv. zvýhodňoval vybraného věřitele), obrátí se banka na ručitele. Ručení by tak v tomto případě znamenalo převzetí dluhu. S ručitelským závazkem by Vám také banka nepůjčila (až do momentu doplacení původní hypo), což by mohlo ohrozit potenciální plány na vlastní bydlení.

EB

Dobrý den, je možné zažádat o hypotéku až během realizace stavby svépomocí (např. po postavení základové desky)? Konkrétně se mi jedná o to, že bychom tak prodloužili lhůtu na dokončení stavby. Obvykle je deadline 2-3 roky od uzavření hypotéky, očekáváme, že nám to bude trvat déle, zejména základy kvůli složitosti terénu

Dobrý den,

určitě ano, o hypotéku lze žádat v jakémkoliv stavu rozestavěnosti. Doporučuji o úvěr požádat co nejdříve. Úrokové sazby půjdou nahoru a lze je zafixovat až 12 měsíců před zahájením čerpání.

MC

Dobrý den, reprezentativní příklad - rok a půl potom, co jsem se dostal do registru kvůli prodlevám v placení úvěrů, jsem řádně splácel zbytek úvěru a dokonce ho předčasně splatil. Chtěl bych získat hypotéku aspoň na 1,6-2 mil. Budu mít našetřeno 800-900 tis Kč., pravidelný plat přes 1,5 roku 30-35 tisíc měsíčně čistého. Budou banky stále tak neústupné a přes tento prohřešek mi hypo nenabídnou, nebo tam šance bude? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

některé banky tolerují starší a menší prohřešky výměnou za vyšší úrokovou sazbu. Přijde na to, jak moc jste se se splátkami opozdil. Kontaktujte prosím naše hypoteční specialisty prostřednictvím vyplněné hypoteční kalkulačky zde, prověříme Vaše šance na získání úvěru.

MV

Dobrý den, řeším refinancování hypotéky u UniCredit Bank, mám smlouvu na dobu určitou, jsem zaměstnán na univerzitě od roku 1997 dodnes. Bohužel zákony umožňují zaměstnavateli prodloužit 3x po sobě vždy po 3 letech. Smlouva mi končí příští rok a určitě mi bude prodloužena (snad již na dobu neurčitou). Banka po mne požaduje doložit všechny pracovní smlouvy od roku 1997 dodnes. Má na to právo? A z jakého důvodu? Mám potvrzené zaměstnání od roku 1997 a pravidelný příjem. Zdá se mi to nad rámec GDPR.

Dobrý den,

GDPR řeší ochranu osobních údajů (tedy že Vaše osobní data nebudou zneužita nebo použita k jinému účelu než k jakému jste je poskytl). Při žádosti o hypotéku (nebo refinancování) Vás banka doslova "vysvleče donaha". Vyplňujete velmi dlouhý dotazník o svých rodinných, pracovních a majetkových poměrech a dokládáte množství citlivých dokumentů. Banka to nemůže dělat jinak - potřebuje o Vás získat co nejvíce informací, aby správně vyhodnotila Vaši bonitu a mohla Vám nabídnout co nejlepší úrok.

Standardně banky vyžadují pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Pokud Vám je banka ochotna půjčit s pracovní smlouvou na dobu určitou, bral bych to jako vstřícný krok. Samozřejmě můžete odmítnou doložit bance pracovní smlouvu a jakékoliv další dokumenty, ale banka Vám pak pravděpodobně úvěr neschválí (nemá zákonnou povinnost Vám půjčit peníze).

L

Dobry den,chceme s pritelem koupit baracek, ale mame mensi problem. Ma vyzivovaci povinost ke dvoum detem a byvala zena mu dala exekuci na vyzivne a tento rok by mu mela exekuce skoncit. Ja mam take dve deti a byla jsem v insolvenci, kterou jsem splatila za 3 roky (100%) a skoncila mi 2017. Mame sanci ziskat uver? Dekuji

Dobrý den,

obávám se, že ve Vašem případě je to bohužel bez šance. Lidem v exekuci nikdo nepůjčí ani korunu (protože by jim peníze obratem zabavil exekutor) a banky vyžadují čistý registr dlužníků za poslední 4 roky (Vy jste dokončila osobní bankrot teprve 2017). Banky tolerují menší prohřešky výměnou za vyšší úrokovou sazbu, ale kombinace exekuce a insolvence je bohužel nefinancovatelná. 

AJ

Mám syna (20 let), který si vzal půjčku 700 000 Kč a tím mi pomohl cca před devíti měsíci, protože jako jediný v té době byl zaměstnán na dobu neurčitou a byl pro banku bonitní. Peníze jsem potřeboval na mimosoudní vyrovnání. Šlo o Americkou hypotéku u mBank. Úvěr je zajištěn nemovitostí, ve které žijeme. Odhad nemovitosti bankou vyšel na 2,8 mil. Kč. Jde o nemovitost, kterou jsem před dvěma roky daroval synovi. Splátky platím já a dále nechceme, aby tuto finanční zátěž nesl on, protože časem se jistě bude sám uvazovat o hypotéce. Blíží se roční fixace a chtěla bych, aby půjčka byla na mě. Již mám zaměstnaní a stejný výdělek jako má syn. Což jen tak nejde ale převést dluh na jinou osobu. Zajímá mě, zda je možné, abych si já u téže banky půjčil 700 000 Kč americkou hypotékou a ručil stejnou nemovitostí. Syn by mi souhlas se zastavením bance podepsal. Jinou nemovitost nemáme k zástavě a jiné řešení mě nenapadá. Navíc bychom chtěli použít původní odhad k nemovitosti, aby se nemusel dělat nový. Touto druhou hypotékou bych splatil celý závazek syna a dál dlužil bance jen já 700 000 Kč z druhé hypotéky. Lze to tak vůbec provést či co s tím?

Dobrý den,

jestli jsem vše pochopil správně, tak syn má nyní půjčeno na americkou hypotéku 700 000 Kč (ručí svou nemovitostí) a Vy byste chtěl tento úvěr převést na sebe a ručit dál jeho nemovitostí, ano?

Toto lze určitě zařídit (převzetím hypotéky nebo jejím doplacením novým úvěrem), ale je třeba být dostatečně bonitní. Banky vyžadují dostatečný příjem, pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a mít čisté registry dlužníků. Úvěr je třeba doplatit nejpozději v 65 letech (výjimečně do 70 let). Pokud všechny tyto podmínky splňujete, kontaktujte prosím naše hypotéční specialisty vyplněním hypotéční kalkulačky. Najdeme pro Vás co nejvhodnější řešení s nejlepší možnou úrokovou sazbou.


JM

Dobrý den, s manželkou chceme požádat o hypotéku. Zrovna bohužel měním zaměstnání. Končím na dohodu na konci července, hned následující den (tedy 1. srpna) nastupuji do nového zaměstnání. Vyjednal jsem si od budoucího zaměstnavatele potvrzení o budoucím zaměstnání včetně následujících informací - na dobu neurčitou, BEZ ZKUŠEBNÍ DOBY a výši mzdy. Hypoteční banka tento dokument převzala k posouzení, za několik dní vrátila se zamítnutím z důvodu: Nelze nastoupit bez zkušební doby, je daná zákonem. Toto je bohužel mylné tvrzení, zkušební doba je v zákoně omezena pouze na maximální dobu. Pokud se obě strany dohodnou, nemusí být žádná zkušební doba. Chápu, že pokud banka rozhodne, tak to nezměním, ať už se banka mýlí nebo ne. Zajímá mě, jestli máte zkušenosti s podobným případem, nebo zda mi poradíte, jestli mám zkoušet oslovit další banky, nebo jestli je to bez šance. Jiné možnosti známe, zajímá nás hlavně tato. Pokud Vám pomůže více informací ohledně žádosti tak: 2 manželé v domácnosti, bez dětí, nejstarší žadatel 30 let, celkový čistý příjem cca 37 000 Kč (v případě uznání mých příjmů), výdaje cca 5 000 Kč jen energie v domácnosti, poplatky za vlastní byt, půjčky ani kreditky žádné, v minulosti několik řádně splacených úvěrů, o žádných záznamech v registrech nevíme. Cena nemovitosti je 2 400 000 Kč, 400 000 máme našetřeno, chtěli bychom tedy půjčit 2 mil. na 30 let. Myslíte že máme šanci? Mnohokrát děkuji za Vaší odpověď a přeji příjemný den.

Dobrý den,

problém je v tom, že Hypotéční banka je jedna z nejtolerantnější vůči těmto nestandardnostem. Co jiné banky odmítnou, to Hypotéční banka ještě toleruje. Kontaktujte prosím naše hypotéční specialisty vyplněním hypotéční kalkulačky. Nemohu předem nic slíbit, ale pokusíme se najít vhodné řešení.

M

Dobrý den, mám úvěr 800 000 Kč a měsíčně splácím 15 000 Kč. Můj čistý příjem je 27 000 Kč a chtěla bych si vzít hypotéku. Myslíte, že by to šlo nějak udělat? Děkuji

Dobrý den,

dle zákona o spotřebitelském úvěru nemohou měsíční splátky všech Vašich úvěrů činit více než 45% z příjmu. Maximálně tak můžete měsíčně splácet jen 12 150 Kč. Vaše současná splátka půjčky ve výši 15 000 Kč toto pravidlo porušuje (úvěr byl pravděpodobně sjednán před 12/2016, jinak byste ani na tuto půjčku nedosáhla). Hypotéku tak bohužel nyní nezískáte - nejprve by bylo třeba doplatit současnou půjčku.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Rychlé odkazy

Banky v ČR