Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
VS

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné zažádat si o druhou hypotéku. Jaké jsou možnosti? Chtěl bych současný byt, ve kterém žiji a splácím na něj hypotéku, pronajmout a přestěhovat se do většího. Dá mi banka druhou hypotéku? Je to běžné? Děkuji

Dobrý den,

druhá hypotéka je určitě možná, nejedná se o nic mimořádného. Jedinou podmínkou pro získání druhé hypotéky je být dostatečně bonitní (mít dostatečný příjem na splátky obou hypoték). Za určitých okolností lze do příjmu započíst i výnos z nájmu. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení (např. banku, která přistupuje pozitivněji k příjmům z pronájmu).

JN

Dobrý den, refinancuji hypotéku před vypršením fixační doby. Refinancování proběhlo 14.1. 2019 s úrokovou sazbou 2,79%. Nyní se naskytlo lepší řešení přejít před fixací k Hypoteční bance s úrokovou sazbou 2,05%. Předčasná splátka jistiny úvěru činí 1 417 000 Kč. Zaráží mě, že jsem se byl informovat u KB k vyčíslení HÚ před měsícem a úhrada za předčasné splacení vycházela na 13 700 Kč. Teď došlo k předčasnému splacení úvěru a úhrada za předčasné splacení najednou vychází na 41 000 Kč. Jsem tímto postupem dosti zmaten. Můžete mi prosím poradit co dál? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud od podpisu úvěrové smlouvy nebo refixace neuplynuly ani 2 roky, mohou Vám banky účtovat poměrně vysoké sankce. Refinancování mimo řádný termín obvykle probíhá tak, že si vyžádáte vyčíslení zůstatku včetně penále k určitému datu a k tomuto datu úvěr doplatíte. Máte-li od banky písemné potvrzením s vyčíslením dluhu včetně penále ve výši 13 700 Kč k určitému datu a Vy jste tento termín dodržel a k tomuto datu původní úvěr doplatil, doporučuji banku upozornit na porušení podmínek z její strany a trvat na zaplacení pouze 13 700 Kč. Případný spor můžete řešit přes Finančního arbitra.

I proto je vždy lepší řešit refinancování hypotéky s využitím služeb nezávislého hypotečního poradce, který Vám může pomoci s nekorektním postupem bank.

Š

Pokračování dotazu č. 10595: Když si vezmu na splátky mobilní zařízení přes operátora, není to klasický úvěr, vše se splácí v rámci tarifu mobilního operátora, zda hypotéční banka bere tyto splátky v rámci tarifu jako úvěr, i když to úvěr není? Nikde se nepodepíše žádná smlouva o splátkách ani o pořízení mobilního zařízení v rámci tarifu. Nejedná se o úvěr ani půjčku, mobilní operátor poskytuje nově příchozím zákazníkům slevu na mobilní zařízení s měsíční splátkou bez navýšení ve výši cca 150-300 na zařízení. Mobilní zařízení je do konce splácení v majetku operátora. Toto je můj dotaz, zda banky posuzují jako zatížení splátku mobilního zařízení v rámci tarifu bez podpisu jakékoliv úvěrové smlouvy. Děkuji.

Dobrý den,

takto zakoupený mobil bude mít spíše charakter služby než úvěru nebo nákupu na splátky. Banky obecně neposuzují pouze výši splátek za úvěry, ale celkově vaši finanční situaci. Pravidelný měsíční výdaj navíc ve výši 150-300 Kč nebude mít s příjmem 50 000 Kč na posouzení žádosti o hypotéku významný vliv.

Š

Dobrý den, chci se zeptat, zda dosáhnu na hypotéku, když měsíční plat je 30 000 Kč a příjem partnera je 20 000 Kč měsíčně. Zda se počítají do příjmů i výdajů mobilní služby, když bych si vzal na splátky mobilní telefon v rámci tarifu. Předem moc děkuji.

Dobrý den,

přijde na to, o jak vysokou hypotéku budete žádat. Obecně platí, že na splátky všech svých úvěrů (včetně např. splátek koupeného mobilu na úvěr) můžete dávat max. 45-50% příjmu. Doporučuji prostudovat podmínky hypotéky a případně kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

E

Dobrý den, chceme hypotéku na výstavbu domu. Již vlastníme pozemek. Rozpočet na dům je 4 mil. Kč, my bychom si chtěli půjčit 3 mil. Kč. Chtěla bych poradit, na co si u bank dát pozor. Uvažujeme o KB nebo Raiffeisenbank. Děkuji.

Dobrý den,

jak se sama můžete přesvědčit v našem srovnávači hypoték, KB i RB nabízejí jedny z dražších hypoték (vyšší úrok). Nicméně u hypotéky na stavbu RD není podstatná jen výše úroku, ale hlavně podmínky čerpání a výše poplatků. Prostudujte podmínky hypotéky a výši splátky si ověřte v naší hypoteční kalkulačce nebo vše konzultujte s nezávislým hypotečním poradcem, který za Vás oběhá všechny banky a vyjedná Vám nejlepší možné podmínky. Díky dojednaným velkoobchodním slevám jsme schopni Vám nabídnou úrok a podmínky, na jaké byste sama v žádné bance nedosáhla.

PU

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně přenesení hypotéky z jedné banky do jiné během fixačního období. Měli jsme refinancování hypotéky, ale po roce jsme zjistili, že nejsme spokojeni s bankou a konkurence nám nabídla o dost výhodnější sazbu. Požádali jsme tedy naší stávající banku o vyčíslení a oni nám vystavili pokutu cca 90 000 Kč, že jim máme uhradit pokud budeme chtít odejít. Neustále ale v okolí slyším a čtu, že u někoho se částky při odchodu během fixace pohybují v řádech stokorun nebo jen pár tisíců. Je tedy možné, že po nás banka v dnešní době požaduje tolik peněz? Chápu že si to musí někde vynahradit, ale takovouto částkou? V podmínkách mají, že částka se vypočítává z aktuální sazby. Dá se proti tomu nějak bránit? Mám takový dojem, že na každého klienta je jiný metr. Je mi jasné, že každý má také jinou smlouvu. Podotýkám, že řádně splácím, v insolvenci nejsem, mám stálou práci a nemám exekuce.

Dobrý den,

novela zákona o spotřebitelském úvěru stanovuje u úvěrových smluv a refixací podepsaných po 12/2016 strop na pokuty za předčasné splacení úvěru na max. 1% z předčasné splátky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. Tento strop ale platí jen pro smlouvy, u kterých uběhlo min. 24 měsíců od podpisu (většina bank aplikuje mírnější podmínky a stačí jim uhrazených 12 řádných splátek). 

Pokud jste refixaci podepsali před rokem, doporučuji s dalším refinancování vyčkat ještě 1 rok, abyste splnili podmínku 24 měsíců pro nižší maximální pokutu (pak se výše pokuty stále liší banka od banky, ale část bank skutečně uplatňuje penále pouze kolem 1 000 Kč).

D

Dobrý den, pokud budu nyní žádat o hypotéku (80% LTV) ale čerpat jí začnu až za 10 měsíců, musím mít 20% vlastních zdrojů už při žádosti o hypotéku (například výpis s aktuálním zůstatkem) nebo stačí před prvním čerpáním, teda za 10 měsíců?

Dobrý den,

podmínku 10-20% vlastních zdrojů stačí splnit k datu čerpání hypotéky (není třeba mít tyto peníze k dispozici k datu podpisu úvěrové smlouvy).

V

Dobrý den, s manželem máme hypotéku na byt v osobním vlastnictví. Fixaci hypotéky máme na 7 let. V listopadu to bude 5 let. Máme dítě a zjistili jsme, že byt nám je bohužel malý. Chceme koupit rodiný dům. Jsou tedy nějaké varianty co se dá dělat? Prodat byt? Nebo ho můžeme prodat až po fixaci? Nebo jak to je? Moc děkuji za radu.

Dobrý den,

máte 2 možnosti:

1) byt prodat a z výtěžku koupit RD (a na zbytek si případně vzít hypotéku)

2) byt pronajímat a vzít si na celý RD hypotéku (vyšší měsíční splátku Vám bude krýt příjem z nájmu)

U hypoték podepsaných po 12/2016 je výše pokut za předčasné splacení zastropována na max. 1% a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky. U dřívějších smluv žádný strop zákonem stanovený není. Prodat byt můžete kdykoliv, ale otázkou bude výše pokuty za předčasné splacení hypotéky. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

Z

Dobrý den, moc prosím, je nějaká možnost, že mi pod sebe vezme jakákoliv bankovní instituce mou nebankovní hypotéku, kterou mám na byt a bohužel mi smlouvu dali na IČO (nepodnikám)? Musím splatit téměř 2 mil. Kč za 30 let, přičemž umožněno je splatit kdykoliv mimořádně 660 000 Kč. Mám sice jistý příjem přes 19 000 Kč měsíčně (ID, vdovský a sirotčí). A zatím (do 16. 8.) také příjem ze zaměstnání cca 13 000 Kč.

Dobrý den,

při dostatečné bonitě (je vyžadován trvalý příjem ze zaměstnání, čistě na 3 důchody Vám banky spíše nepůjčí) Vám banky refinancování hypotéky nabídnout mohou, nicméně otázkou by byla výše pokuty za předčasné doplacení úvěru u vašeho nebankovního poskytovatele půjček. Založením živnosti a podpisem úvěrové smlouvy na IČ jste se dobrovolně vzdala ochrany spotřebitele, kterou poskytuje zákon o spotřebitelském úvěru (který mimo jiné striktně limituje výši pokut za předčasné splácení atd.).

DB

Dobrý den, chtěl bych u hypotéky, která je na výstavbu, začít platit okamžitě celou měsíční splátku. Bylo mi sděleno, že platím pouze poměrovou úrokovou část z vyčerpané částky a teprve až dostavím, platím celou splátku. Je možné začít platit celou splátku, jakmile vyčerpám první korunu? Nebo jsem také slyšel o Hypoúvěru u České spořitelny, kde by to mělo jít platit okamžitě. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

řádné splácení začíná až po načerpání celé hypotéky (do té doby splácíte pouze úroky z aktuálně vyčerpané částky). Nejde to jinak, neboť do momentu ukončení čerpání ani nevíte, kolik přesně z hypotéky vyčerpáte (téměř nikdo neprostaví přesně 100%, někdo načerpá méně a někdo naopak potřebuji půjčit více - dle toho se pak upravuje přesná výše řádné měsíční splátky). 

Hypoúvěr od ČS ve skutečnosti nabízí Stavební spořitelna ČS a jedná se o úvěr ze stavebního spoření, který je oproti hypotéce výrazně méně výhodný (vyšší úrok, kterým se Vám úročí celá původně půjčená částka až do momentu splacení resp. naspoření 40% dluhu - teprve po té dochází k překlopení do řádného anuitního splácení). Zatímco u hypotéky Vám bude aktuálně úročený dluh klesat každý měsíc (po každé splátce), u úvěru ze stavebního spoření se splátky cca prvních 10 let  považují za tzv. spoření s nulovým úrokem a dluh Vám neklesá (extrémně nevýhodné).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Banky v ČR