Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
AJ

Dobrý den pane Jermář, chci koupit pozemek o výměře cca 6 000 m2. Je veden jako trvalý travní porost a v územním plánu je k dispozici k výstavbě RD. Při sjednávání hypotéky chci ručit samotným pozemkem, který následně rozparceluji a pro část zřídím inženýrské sítě (změna na stavební pozemek). Druhou část pozemku, cca 2500m2 bez inž. sítí jako travní porost bych chtěl vyjmout z ručení hypotéky a následně prodat. Otázka zní, je tento scénář reálný a jak se k tomuto postaví banka? Děkuji

Dobrý den,

při splnění podmínky LTV (banka Vám nemůže půjčit více než 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti) je toto teoreticky možné. Nicméně jednodušší by bylo pozemek rozdělit již před žádostí o hypotéku a ručit bance jen jedním pozemkem, neboť banka Vám do katastru možná zapíše věcné břemeno zákaz zcizení a zákaz zatížení. Bez souhlasu banky a papírování by tak nebylo možné část pozemku prodat. 

M

Dobrý den, pracuji v Rakousku, ale trvale bydliště mám v ČR, v Rakousku mám malou půjčku u Raiffeisenbank a chtěl bych teď hypotéku v ČR a chci se zeptat, zda bude tato půjčka v ČR vidět v registru nebo ve scoringu. Děkuji.

Dobrý den,

běžně nahlížejí české banky jen do český registrů (BRKI, NRKI, Solus), kde záznam u půjčce ze zahraničí nenajdete.

Nestihl jsem termín dokončení stavby. Lze posunout termín dokončení?

Dobrý den,

banka má zájem Vám peníze půjčit, tedy určitě bude možné se s bankou dohodnout na prodloužení termínu pro čerpání hypotéky (byť třeba za poplatek nebo jiných smluvních podmínek).

P

Dobrý den, podepsal jsem hypoteční úvěr, ale nastaly komplikace. Platí že mohu odstoupit od smlouvy do 14 dnů?

Dobrý den,

ano, do 14 dnů od podpisu smlouvy můžete od hypotéky odstoupit zcela bez sankcí a udání důvodu. Po této lhůtě si většina bank účtuje smluvní pokutu 5% z nevyčerpané částky, což mohou být i statisíce korun. Doporučuji tak odstoupit od smlouvy co nejdříve.

MV

Dobrý den, s manželem máme režim oddělených jmění. Pokud bude manžel žádat o hypotéku na byt, mohu já být jako spolužadatel? Pobírám pouze rodičovský příspěvek, manžel sám má příjmy dostatečné. Dále by mě zajímalo, zda v případě, že budeme mít hypotéku napůl, tak v kupní smlouvě může jeden z nás mít např. 70% podíl, druhý pouze 30%. Musí se nemovitost vždy vlastnit rovným dílem?

Dobrý den,

nemovitost můžete vlastnit v libovolném poměru (díky zúženému SJM nespadá do SJM). Naopak za hypotéku vždy ručí všichni spolužadatelé společně a nerozlučně (nehledě na zúžené SJM). O hypotéku můžete požádat společně s libovolnou osobou (ani se nemusí jednat o manžela).

JK

Dobrý den, žádáme s přítelem dohromady o hypotéku na stavbu domu. Pozemek vlastním já (nechci darovat 1/2 pozemku příteli kvůli vysoké dani), jsme si tedy vědomi toho, že vlastníkem stavby budu také pouze já. Chtěla bych se zeptat na dvě věci. 1) Poté, co se s přítelem vezmeme, půjde (samozřejmě s mým souhlasem) zahrnout pozemek i stavbu do SJM, když na obojím bude zástavní právo a zákaz zcizení od banky? Bude nám k tomu muset dát banka souhlas? 2) Jde nějak smluvně ošetřit, že stavbu stavíme s přítelem na půl a aby v případě rozchodu nebo kdyby se mi něco stalo, připadla polovina domu příteli? (myšleno do té doby než se vezmeme) Děkuji.

Dobrý den,

při zapsaném věcném břemenu "zákaz zcizení" je možné měnit vlastníka pouze se souhlasem banky (každé podání návrhu na katastr stojí 2 000 Kč a o další peníze si řekne banka za tuto "klientskou změnu"). Smluvní ošetření Vám za úplatu vypracuje právník či notář. 

LC

Dobrý den, již delší dobu zvažuji hypotéku. Jsem samoživitelka, mám pracovní smlouvu na dobu určitou, která bude následně prodloužena na dobu neurčitou. Bohužel majetek nemám. Má platební historie je bez poskvrny. Můj plat je pohyblivý, ovšem nepřevyšuje částku cca 20 000 - 21 000 Kč . Můj nynější nájem v pronajatém bytě je 8 500 Kč a služby. Jsem schopna si měsíčně tvořit nižší finanční rezervu. Prosím o radu, zdali dosáhnu někdy svého životního cíle. Předem děkuji.

Dobrý den,

s čistým příjmem 20 000 Kč a 2 dětmi dosáhnete na hypotéku až 1,5 mil. Kč. Banka Vám může půjčit max. 80-90% z hodnoty kupované nemovitosti. Je tak třeba mít našetřeno 10-20%.

T

Dobry den, jsem po insolvenci dele jak 3 roky, chtel bych si koupit vlastni RD a neplatit drahy najem, ale castka kterou potrebuji je 1,5 mil Kc. Je to prosim v me situaci resitelne? Dekuji

Dobrý den,

banky nepůjčují peníze klientům 3-4 roky od momentu skončení insolvence. Po uplynutí této doby máte opět šanci žádat o bankovní úvěry (půjčka, hypotéka). Je však třeba splňovat podmínky DTI, DSTI a LTV

S

Dobrý den, v budoucnu si plánuji vzít hypotéku, předpokládám tak za 2-3 roky. Vím, že existuje Bonita a že každá banka to počítá svou cestou. Na některých stránkách jsem dozvěděl, že správně splacená půjčka (bez zpoždění a bez dočasného splaceni) svým způsobem zvyšuje hodnotu bonity. V práci mám dostatečné dobrý plat, že bych se mohl obejit v běžném životě bez půjčky. Ale mne přijde rozumní udělat správné kroky teď, k tomu abych zvýšil svou bonitu a tím pádem měl vetší šance na hypotéku nebo menši procenta. Nakonec můj dotaz je následující: Pomůže-li mne nějaká mala půjčka do 100-200 tis. korun, na rok nebo dva, a její správné splaceni zvýšit bonitu, i když by bance asi bylo očividné, že bych se mohl obejit bez půjčky. Jestli bych šetřil peníze a koupil bych konkrétní věc později? Nebo naopak se zhorši moje Bonitu tím, že špatně využívám své zisky? Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

řádně splácená rozumná půjčka od banky může někomu bonitu zvýšit (na rozdíl např. od nouzových půjček od nebankovních společností, které bonitu spíše sníží). Nicméně půjčovat si peníze když je nepotřebujete bych nedoporučil. Máte-li dostatečný plat a splňujete-li všechny podmínky LTV, DTI DSTI, pak dosáhnete na nejlepší možné podmínky a dodatečnou půjčkou byste si už nepomohl.

L

Dobry den, chci si koupit barak a chtel bych na to pujčit od banky. Nevim od jake banky bych si mel pujcit, ktera je solidni a jaka je nejvyhodnejsi. Momentalne bydlime ve statním byte v panelaku, ale mame silne autistickeho kluka, ktery je casto hlucny a ma zachvaty a spolubydlici sousedy to zacina rusit, tak jsme se rozhodli pro koupi baraku. Ale nevime vubec nic a hlavne co banky nabidnou. Ale sami nevime, co a jak, ktera je vyhodna pro nas.

Dobrý den,

přehled úrokových sazeb všech bank a další podmínky naleznete v našem srovnávači hypoték. Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty přes hypoteční kalkulačku. Vše s Vámi probereme a navrhneme nejlepší možné řešení.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Hypoteční poradna vám pomáhá

Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

Proč si vzít hypotéku?

Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

Než požádáte o hypotéku

Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

Jak na hypotéku?

Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.Rychlé odkazy

Banky v ČR