Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna

Hypoteční poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ
T

Dobrý den, je možnost, že Česká spořitelna schválí hypotéku, když má partner záznam v registru jako spoludlužník na dluhu s rodiči, kteří tam měli chvíli neplacení ale pak vše doplatili? A on o tom ani nevěděl. Jedná se o rok 2018. Mě spíš zajímá, jestli tu je šance schválení. Bankéř mi poradil sepsat k tomu vyjádření, které se předloží take schvalovateli.

Dobrý den,

přijde na to, kolik a jak dlouho váš přítel dlužil po splatnosti. Menší prohřešek starý 3 roky by mohl být tolerován, resp. banka může prohřešek kompenzovat vyšší úrokovou sazbou.

L

Dobrý den, je reálné dostat hypotéku s rodiči na 30 let, když nejstaršímu z rodičů je 57 let? S tím, že by pak hypotéka za x let přešla jen na mě? Děkuji

Dobrý den,

toto bohužel spíše možné nebude. Banky poskytují splatnost hypotéky nejpozději do 65-70 let a rozhodující je věk nejstaršího spolužadatele. 

D

Dobrý den, s partnerem jsme se rozešli, nicméně řešíme otázku majetkového vyrovnání, nejsme manželé a děti nemáme. Před třemi lety jsme pořizovali byt na hypotéku, u kterého jsme složili 20% z vlastních úspor, plus jsme zaplatili státu 4% daň z nabytí nemovistosti. Zhruba před několika měsíci jsme si vyřídili další hypotéku na pozemek, na který nebylo třeba z vlastních úspor nic platit, jelikož hodnota bytu byla dostatečná pro zástavu pozemku i bytu. Nyní řešíme otázku majetkového vyrovnání, přítel by si chtěl nechat pozemek a já byt, nicméně trochu tápeme v tom, jak ho mám vyplatit. Podíl na obou hypo je stejný 50/50. Bonitní jsme oba dostatečně, zároveň nevím, jak tuto situaci řešit i vzhledem k té zástavě, která leží na bytu vůči pozemku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ze zákona k žádnému vypořádání majetku v případě rozchodu nedochází (na rozdíl od manželství), tedy vše je pouze na dohodě mezi Vámi a přítelem. Taktéž na splácení hypoték se nic nemění (oba za hypotéky ručíte společně a nerozlučně). Chcete-li majetek rozdělit férově, doporučuji následující postup:

 • u obou nemovitostí stanovte aktuální tržní hodnotu
 • od této tržní hodnoty odečtěte výši nesplacené hypotéky
 • a máte aktuální čistou tržní hodnotu nemovitosti (pokud ji vlastníte 50:50 a doposud jste vše platili ve stejném poměru, férová náhrada bude 50% této aktuální čisté tržní hodnoty)

 • Následně se můžete vzájemně vyplatit a hypotéky přeúvěrovat tak, aby každý ručil jen svou nemovitostí a za svou hypotéku. Doporučuji náš článek Převod hypotéky.

  ŠS

  Dobrý den, manžel mi poslal omylem platbu na hypoteční úvěr. Lze tuto platbu zrušit či vrátit? Nerada bych platila nějaký poplatek za mimořádnou splátku :-) Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  o chybně provedené platbě informujte banku, u které máte veden hypoteční úvěr. Banka Vám následně platbu vrátí. 

  MP

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda dosáhneme s manželem na hypotéku, pokud pracuje jen on a já pobírám rodičovský příspěvek. Máme možnost koupit pozemek cca za 1,3 mil. a výstavba domu by stála cca 2,7 mil. Hodnota nemovitosti je tedy cca 4 mil. Mohli bychom ručit navíc ještě bytem v hodnotě cca 2,5 mil. a našetřeno máme v hotovosti asi 600 tis. Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  za těchto okolností byste na hypotéku ve výši 3,4 mil. Kč na koupi pozemku a stavbu domu dosáhnout měli zcela bez problémů. Při úroku lehce nad 2% a splatnosti 30 let bude měsíční splátka do 13 000 Kč. Na splátky všech úvěrů můžete dávat max. 45-50% svých příjmů. Rodičovskou lze uznat jako doplňkový příjem, obvykle max. 10 000 Kč. Pro získání hypotéky tak u manžela bude stačit příjem lehce nad 20 000 Kč. Prostudujte prosím podmínky hypotéky nebo kontaktujte naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení. Doporučuji náš článek Hypotéka na stavbu domu.

  P

  Dobry den, radi bychom poridili zahradu a posleze na ni postavili domek. Stavba do zastavene plochy 125m je predschvalena a uz je zazadano na stavebnim urade o povoleni stavby. Pozemek je kompletne zasitovany. Cesta k pozemku vede mestska nezpevnena. Je mozne cerpat hypoteku na pozemek a dum? Poskytne banka úvěr? Za jakych podminek?

  Dobrý den,

  ano, hypotéku lze čerpat na koupi stavební parcely a výstavbu RD. Prostudujte prosím podmínky hypotéky nebo kontaktujte naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení. Doporučuji náš článek Hypotéka na stavbu domu.

  M

  Dobrý den, máme u KB hypotéku, kde do 30.11. 2021 musí být předložen kolaudační souhlas. Už teď víme, že to nejspíš nestihneme, ale když jsem se ptala přímo v bance, tak mi bylo řečeno, že platí co je smlouvě a nejde termín posunout. Je nějaké řešení jak tuto dobu prodloužit třeba o půl roku? Děkuji

  Dobrý den,

  pokud Vám vaše banka nechce vyjít vstříc, můžete hypotéku refinancovat u konkurence. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

  LK

  Dobrý den, mám hypotéku, půjčku 220 000 Kč, peníze na klik 10 000 Kč a kontokorent 50 000 Kč. Mohu hypotéku navýšit a dluhy tím doplatit?

  Dobrý den,

  v rámci hypotéky si lze část peněz půjčit neúčelově splatit tím ostatní více úročené půjčky. Je však nutné splnit podmínky pro získání hypotéky (je třeba mít dostatečně hodnotnou zástavu a adekvátní příjem). 

  K

  Dobry den, dvakrat jsem se zpozdil se splatkou u hypoteky a byla mi z toho vymerena sankce za prodleni udajne 35 000 Kc. Vse bylo zaplaceno, ale clovek z banky obchazi sousedy a pta se, jestli nekde neco nedluzim. Muze toto delat?

  Dobrý den,

  solidní banka při poskytování hypotéky neobchází vaše sousedy, ale informace si ověřuje v BRKI, NRKI a SOLUS

  I

  Dobrý den, manžel si ještě před svatbou vzal hypotéku a koupil byt. Zajímalo by mě, jestli se bude vyžadovat můj souhlas, ověřovat příjmy a bonita? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  v rámci další refixace po Vás banka možná bude vyžadovat přistoupení k hypotéce manžela. Pokud byste s tímto nesouhlasila, mohli byste s manželem u notáře sepsat zúžení SJM. 

  Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
  Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

  Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

  Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

  Hypoteční poradna vám pomáhá

  Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.

  Proč si vzít hypotéku?

  Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.

  Než požádáte o hypotéku

  Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.

  Jak na hypotéku?

  Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
  Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned první nabídce. Porovnejte nabídky i ostatních bank.
  Buďte důslední. Nenechte se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
  Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.  Banky v ČR