Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance

Osobní a rodinné finance

ZADAT NOVÝ DOTAZ
S

Dobrý den, moje maminka která zemřela měla u jedné bankovní společnosti úvěrový účet ke kreditní kartě. Bance jsme dodali úmrtní list. Zajímalo by mě, zda jsme jako dědicové povinní nadále pokračovat ve splácení měsíčních splátek dokud nebudete ukončeno dědické řízení, a pak to padne na určitého dědice. Nebo jestli je účet pozastaven a začne se splácet až po ukončení dědického řízení. A pokud se tam teď žádné měsíční splátky nebudou posílat, nebudou tam nabíhat nějaké úroky nebo sankce? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

povinnost splácet dluhy za zemřelého až do momentu ukončení dědického řízení nikdo nemá, neboť dluh je součástí majetku zemřelého a o jeho rozdělení doposud nebylo rozhodnuto. Sankce ani penále nehrozí, ale dlužná částka se samozřejmě nadále úročí smluvně sjednaným úrokem. Pokud by byl dluh větší než majetek, doporučuji dědictví jako celek odmítnout. 

T

Když bu­du to­čit vi­dea pro xvi­deos, kte­rou vlast­ní čes­ká fir­ma se síd­lem v ČR, mu­sím se stát IO ne­bo plátcem DPH? A co když pře­kro­čim zisk 1 mil Kč a sta­nu se plát­cem. Zna­me­ná to, že z pří­jmu bu­du muset od­vést DPH a pak ješ­tě daň a po­jiš­tě­ní? Ne­bo to DPH za mě od­vá­dí oni a já jen po­dám při­zná­ní?

Dobrý den,

buď budete zaměstnancem a budete pro firmu pracovat na řádnou pracovní smlouvu nebo budete podnikatelem (živnostníkem/OSVČ) a firmě budete své služby fakturovat. V prvním případě budete dostávat mzdu a veškeré daně a odvody za Vás bude řešit zaměstnavatel. Ve druhém případě Vám firma bude pouze proplácet faktury a veškeré daně a odvody si budete muset coby podnikatel řešit sám. Má-li podnikatel příjmy (nikoliv zisk) nad 1 mil. Kč, stává se automaticky plátcem DPH. 

S

Dobrý den, syn jako ručitel splatil půjčku po zemřelém kamarádovi. Má nyní možnost vymáhat částku po případných dědicích kamaráda (pokud nějací jsou)? Jak postupovat? Děkuji

Dobrý den,

dluhy po zemřelém lze vymáhat po dědicích, nicméně v případě předlužené osoby (žádný majetek, pouze dluhy) je pravděpodobné, že dědici odmítli dědictví přijmout (pak by nebylo po kom dluh vymáhat).

PH

Dobrý den, díky mým chybám jsem se dostal do situace, že jsem neplatil úvěr, potom jsem se předlužil u nebankovních institucí, které ze mě dostaly cca 200 000 korun a už vím, že dalším hledáním úvěru si „kopu horší cestu“. Ze vším jsem se podělil ze svojí přítelkyní, což je studentka. Jsme dá se říct mladý pár, máme kde bydlet, ale s tou mojí finanční gramotností je to horší. Chci se zeptat, procházím x webů a vím, že nechci další úvěr, ale řešení. Jakým způsobem lidem radíte, co dělat v takové situaci? Kdy může přijít exekutor? Dá se tomu všemu vyvarovat? Máte recept jak se již nezadlužit a dát vše dohromady? Nebo aspoň příklad jak se s toho dostat cokoliv? Díky za každou odpověď.

Dobrý den,

máte naprostou pravdu, že život na dluh není cestou ke štěstí. Půjčovat si peníze má smysl jen za účelem investice (např. koupě nemovitosti na hypotéku). Úvěry na spotřebu (dárky, dovolená, nové spotřebiče, atd.) jsou proti všem pravidlům finanční gramotnosti.

Kolik celkem dlužíte, jaký je Váš pravidelný příjem a kolik měsíčně splácíte? Jediným receptem na zbavení se dluhů je jejich co nejrychlejší splacení. Tedy omezit všechny zbytné výdaje, žít třeba pár měsíců o chlebu a vodě a vše dávat na splácení půjček. 

Pokud jste se splátkami úvěrů v prodlení, věřitel Vám může úvěr zesplatnit (požadovat doplacení celého dluhu naráz pro porušení smluvních podmínek). Neuhradíte-li zbylý dluh (obvykle do 30 dnů), předávají věřitelé pohledávku k exekučnímu vymáhání.

MM

Potřebovala bych se kontaktovat se specialistkou na energie. Jsem ve stavu nemocných a nemohu se dostavit osobně.

Dobrý den,

bezplatně je Vám k dispozici naše finanční poradna, kde Vám rádi zodpovíme i dotazy z oblasti osobních a rodinných financí (energie). Osobní konzultace poskytujeme v Praze a Brně za cenu 950 Kč/hod.

E

Dobrý den, mám uzavřené dědické řízení (dědiců je více) a vyřízeny všechny žádosti pro převod peněz z bankovního účtu po zemřelém. Jeden z dědiců však potřebné podklady nedodal a tím údajně blokuje výplatu peněz všem ostatním. Jaká je lhůta pro vydání peněz ostatním dědicům? Přece není možné, aby je banka nevydala nikomu, když jeden nespolupracuje. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka by měla vydat peníze i každému dědici zvlášť ihned po splnění podmínek pro výplatu dědictví. Není-li šance u posledního dědice na dodání dokumentů v dohledné době, doporučuji po bance vyžadovat vyplacení ostatních dědiců, kteří již podmínky splnili.

K

Dobrý den, objednala jsem si na internetovém obchodě zásilku, kterou jsem zaplatila předem bankovní převodem. K objednávce jsem připsala požadavek, že je velice nutné aby zboží přišlo nejpozději do 28 dnů. Sám prodejce uvádí na stránkách, že zboží je dodáno do 15-25 dnů. Po odeslání peněz se prodejce ozval, že většina objednávek je vyřízena do 25 dnů, ale že je pouhý zprostředkovatel a že o stavu zboží nemá žádný přehled, jelikož se údajně posílá z ciziny. Na základě této reakce jsem požádala o zrušení objednávky a vrácení. Na tento email už týden nikdo neodpověděl a ani na telefonní číslo uvedené na stránkách eshopu se není možné dovolat. Obchodník se naprosto odmlčel a nekomunikuje. Je možné požádat banku o pomoc při vracení peněz zpět? Předem děkuji za jakoukoliv radu či pomoc.

Dobrý den,

obávám se, že banky nemohou vyřešit všechny nedokonalosti světa. Nákup na zahraničním eshopu je čistě Vaše záležitost, se kterou banka nemá nic společného. Nejste-li s postupem prodejce spokojena, můžete si podat stížnost u obchodní inspekce v zemi prodejce (v případě podvodu věc hlaste Policii ČR). Banka pouze na Váš pokyn poslala peníze z jednoho účtu na jiný. Platby stornovat nelze a jinak Vám banka bohužel s nákupem v eshopu pomoci nemůže.

E

Dobrý den, kamarádce zemřel otec. Byl již přes 20 let v důchodu, poslední roky v lepším domově pro seniory. Má účet, na který mu chodil důchod, který byl dále přeposílán k zaplacení domova důchodců. Její matka pracovala do 80 let, vydělané peníze jí chodily na jiný účet - její osobní účet, z nich platila veškeré náležitosti a i připlácela 10 000 Kč měsíčně na otcův pobyt v domově. Je tento její osobní účet také předmětem dědictví po jejím manželovi?. Moc děkuji, Eva K.

Dobrý den,

velmi dobrý dotaz. Do dědictví po zemřelém manželovi spadá polovina společného jmění manželů (SJM). SJM zahrnuje příjmy obou manželů, tedy teoreticky peníze na všech účtech obou manželů. Prakticky se ovšem notář nemá šanci dozvědět žádné informace o účtu manželky, neboť u bank ověřuje pouze existenci účtů vedených na jméno zemřelého. Pokud tedy manželka nezmíní před notářem svůj účet dobrovolně (nemá k tomu žádný důvod, neboť by tím pouze zvýšila odměnu placenou notáři), předmětem dědictví její účet nebude.

VV

Dobrý den, potřebujeme s manželem řešit refinancování úvěru. Mám dům, kterým ručím. Chci dům prodat manželovi (byl můj ještě před svatbou). Je to nějak možné? Musíme rozdělit SJM nebo ne? Může po rozdělení žádat o hypo sám? I když je OSVČ? Může se z hypo vyplatit ten starý úvěr?

Dobrý den,

jestliže jste vlastnila dům již před svatbou, pak nespadá do SJM a je nadále pouze ve Vašem vlastnictví. Prodávání nemovitosti mezi manžely je komplikované, neboť bez předmanželské smlouvy o zúžení SJM nabýváte s manželem kupované nemovitosti vždy do SJM (takže byste prodávala dům sama sobě). Smlouvu o zúžení SJM můžete sepsat u notáře kdykoliv, ale pokud se vyloženě nerozvádíte, nemá prodej nemovitosti mezi manžely smysl. 

Stejně tak bez zúžení SJM nemá smysl, aby si hypotéku bral manžel sám, neboť Vy byste za úvěr z titulu manželky stejně ručila a jeho bonitu by snížila vyživovací povinnost k Vám. Refinancovat starou hypotéku můžete kdykoliv bezplatně k datu výročí fixace.

MS

Pěkný den, jaká je lhůta Ery Poštoní spořitelny k vyřízení dědictví? Před třemi týdny jsem předala na pobočce v České Krumlově doklady od notáře k převodu hotovosti z účtu mého otce na můj účet a účet moji sestry. Dosud nebyla věc vyřízena. Děkuji.

Dobrý den,

solidní banka vyplácí peníze po doložení notářského usnesení o vypořádání dědictví obvykle do týdne. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

dědictví, finanční plán, domácí účetnictví, jak hospodařit se svými penězi?Rychlé odkazy

Banky v ČR