Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance

Osobní a rodinné finance

ZADAT NOVÝ DOTAZ
YS

Dobrý den, eshop, mi tvrdí, že mi odeslal peníze za vrácené zboží na můj účet a že jsem je musela obdržet a podruhé mi prý nic nebudou posílat. Ale mně bohužel nic nedošlo. Jak se mohu bránit? Děkuji

Dobrý den,

navrácení peněz se můžete domáhat soudní cestou. 

JK

Dobrý den, dají se zneužít osobní údaje na poště?

Dobrý den,

obecně je lepší provádět všechny platby a maximum transakcí online přes internetbanking a minimalizovat fyzické návštěvy pošt a poboček, čímž minimalizujete i riziko zneužití osobních údajů.

M

Dobrý den, mohu vás požádat o radu, jak postupovat? Půjčil jsem příteli mé maminky finanční hotovost na nákup vozu, konkrétně částku sto tisíc korun českých. Přítel žil s maminkou cca 30 let, sdíleli spolu domácnost, nebyli manželé, ale pro mne byl jako vlastní otec a nyní bohužel zemřel. Tím že nebyli manželé a on měl děti z předchozího manželství, budou pravděpodobně dědici, kteří budou dědit i vůz, na který jsem mu vlastně půjčil. Pokud se samozřejmě dědictví nezřeknou. Sepsali jsme spolu smlouvu, kde jsme se dohodli na pravidelných bezúročných splátkách, konkrétně 2 000 Kč měsíčně vyplácených tzv na ruku. Dosud mi na splátkách splatil 24 000 Kč, ale jelikož mu byla diagnostikována těžká nemoc a nemohl pracovat a dostal se do finanční tísně, dohodl jsem se s ním, že splácení na dobu nemoci odložíme, neboť jsem ho nechtěl finančně vytěžovat v pro něho těžké době. Teď však zemřel, auto zdědí jeho děti, ale mně vlastně měl vrátit cca ještě 80 000 Kč. A tak se chci zeptat, zda mám možnost nějak zbylé peníze z půjčky získat zpět. Smlouva nebyla nikde notářsky ověřena. Byla sepsána a podepsána pouze mezi námi. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dědici přijímají majetek a dluhy zůstavitele jako celek (pokud se dědictví nezřeknou). Svou pohledávku vůči zůstaviteli tak nahlaste notáři a budete ji následně moci nárokovat po dědicích. Bude však na Vás, abyste vše dostatečně prokázal (kolik jste půjčil, kolik bylo splaceno atd. - což může být problém, když o splátkách neexistuje žádný záznam - kdyby Vám byl dluh splácen bankovními převody, bylo by to více doložitelné). 

J

Dobrý den, bydlím v zahraničí a můj taťka umřel v Česku. Jsme 3 dědici. Taťka měl insolvenci asi tak rok než umřel a vypadá to, že dluh byl asi tak 1,3 mil. On měl chatu co stála 500 000 Kč. Teď k otázce. Jak to funguje, když měl zůstavitel insolvenci? Já vím, že dědici mají převzít všechny dluhy když chtějí dědit, ale jak to funguje, když ten co umřel byl v insolvenci? Notář chce setkání, ale já přemýšlím, že to odmítnu kvůli tomu, že se bojím.

Dobrý den,

dědictví můžete přijmout nebo odmítnou jako celek. Buď tedy zdědíte chatu v hodnotě 0,5 mil. Kč a dluhy za 1,3 mil. Kč (to se vám pravděpodobně nevyplatí), nebo vše odmítnete jako celek. Úmrtí dlužníka vede k ukončení insolvence a věřitelé mohou dluhy nárokovat po dědicích (pokud dědictví přijmou).

IM

Dobrý den, prosím o radu: jsem ve zkušební době prodlužované covidem a nutností starat se o dítě ve věku pod 10 let (1. třída ZŠ). Má zaměstnavatel právo dát mi výpověď v týdnu, kdy má dcera distanční výuku (vypisuji si tento týden do formuláře pro ČSSZ jako OČR)? Laicky jsem měla za to, že jsem v tomto týdnu tedy ještě "v ochranné lhůtě" a výpověď by mi tedy měla přijít až následující týden, kdy dcera nastoupí standardně fyzicky do školy, je to tak? Zaměstnavatel mi vyhrožuje, že mi výpověď pošle poštou, ukončení pracovního poměru je jasné. Jen se chci informovat, zdali jsem ještě v týdnu distanční výuky "v ochranné lhůtě očr" či ne. Děkuji!

Dobrý den,

v rámci zkušební doby Vám může být pracovní poměr ukončen kdykoliv. Jedinou výjimkou je pracovní neschopnost, kdy jste v ochranné lhůtě prvních 14 dní nemoci. 

ŽV

Dobrý den, dceři zemřel otec, který byl ruské národnosti (nevím, zda měl i českou), s trvalým pobytem u nás. V České republice vlastnil majetek a zároveň mi je známo, že i v Ruské federaci. Co mám udělat, aby byla zahrnuta i mezi dědice v Ruské federaci? Otec zemřel v České republice. Děti má v Ruské federaci a i u nás v České republice. Zároveň je údajně rozvedený, ale nemáme jistotu. Je možné zjistit, jestli je rozvedený? Manželka měla být žena, která má obě občanství. Děkuji

Dobrý den, 

dědické řízení řídí notář, se kterým můžete všechny tyto záležitosti prodiskutovat. Můžete mu dát své podněty (kde a jaký majetek zůstavitel vlastnil), atd. Na notáři pak bude vše ověřit a po dohodě s dědici rozhodnout o vypořádání dědictví.

M

Dobrý den, můžu přijmout platbu od dlužníka, který je v exekuci? Jestli jo, jak se to účtuje s exekutorským úřadem? Děkuji

Dobrý den, 

platbu od dlužníka v exekuci určitě přijmout můžete. 

D

Dobrý den, jak je to, když mamce umřel nevlastní otec, který ji vychovával od jejího 1. roku života a žil 30 let s ní a její matkou? Neosvojil si jí, ale dostala jeho příjmení. Pak se rozvedl a měl jinou manželku. Má právo na nějaký majetek? Platila s tou manželkou napůl pohřeb atd. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud nevlastní otec sepsal závěť, bude se majetek dělit mezi dědice dle poslední vůle zůstavitele. Pokud závěť sepsána nebyla, dojde k dělení majetku mezi zákonné dědice (manželka a děti zůstavitele). Nevlastní děti v tomto případě nic nedědí. 

JL

Dobrý den, prosím o schůzku v pondělí 12. 4. 2021 v cca 11:00 v Novém Jičíně.

Dobrý den,

osobní konzultace poskytujeme pouze v Praze a v Brně za cenu 980 Kč/hod. Vše je možné probrat též přes telefon či skype. 

Dobrý den, mám dotaz. Manželovi byla vyplácena vyšší mzda cca o 1 000 Kč po dobu jednoho roku. Zjistili jsme to na základě upozornění od zaměstnavatele. Sami jsme to nezjistili, jelikož manžel je placen úkolově a výplata je každý měsíc jiná. Teď to jeho šéf oznámil s tím, že si ponechá manželovy úlevy na daních (hypotéka, životní pojištění), což dělá cca 5 000 Kč a ostatní bude strhávat z výplaty po dobu několika měsíců. Má na tohle právo? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud manžel obdržel peníze vlivem pochybení mzdové účtárny, je třeba takto získané peníze vrátit (jinak by se jednalo o bezdůvodné obohacení se). Návrh zaměstnavatele se mi zdá rozumný (nechce vrátit vše naráz, ale s ohledem na zaměstnance postupně).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

dědictví, finanční plán, domácí účetnictví, jak hospodařit se svými penězi?Banky v ČR