Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance

Osobní a rodinné finance

ZADAT NOVÝ DOTAZ
V

Pokračování dotazu č. 8615: Jde o to, ze ja bankrot mam, jiz zacal bezet za svobodna a manzelka bankrot nema, ale zavazky jiz nezvladame splacet. Auto nemame, nekourime nepijeme a obleceni mame to nejlevnejsi. Tudiz na tyto splatky, ktere mame opravdu nedosahneme. Chtel bych se zeptat, pokud bychom do insolvence vstoupili spolu (i kdyz mne uz samotnemu insolvence bezi), je tam nejaky problem s veriteli, kteri jsou v aktualnim bankrotu? Nenavysi se ty zavazky? Nebo jak se postupuje? A kolik je prosim nutny prijem manzelu pri podani insolvence? Dekuji.

Dobrý den,

v manželství ručíte za své dluhy společně a nerozlučně, tedy je-li v insolvenci pouze jeden z manželů, exekutoři mohou jeho dluhy vymáhat po druhém z manželů. A naopak po Vašem oddlužení by exekutoři mohli vymáhat po Vás dluhy manželky. Proto je dobré: 1) se v insolvenci neženit 2) jako manželé žádat o insolvenci vždy společně. Jakýkoliv jiný postup Vám život velmi zkomplikuje. 

Neznám přesně Vaši situaci (celkové příjmy, dluhy, rodinné a majetkové poměry, jak dlouho jste v insolvenci, kolik máte splaceno, kolik ještě dlužíte), ale doporučil bych si vše pečlivě spočítat a případně vyhledat odbornou právní pomoc. 

M

Dobrý den, je-li to možné, poprosila bych Vás o radu a Váš názor. V říjnu mi po vážné nemoci zemřel tatínek. Maminka je vážně nemocná a tuto situaci špatně nesla, tak jsem zařizovala pohřeb a vše spojené s ním. Teď jsme byli předvoláni na předběžné řízení, kam jsem si vše potřebné připravila. Po návštěvě notářské kanceláře jsem chápala, že byt a garáž, který byl psán na oba rodiče jde do dědického řízení. Zarazilo, že chtěli do dědictví číslo maminčina osobního účtu, auto, které je psané na maminku. Předložila jsem dokumenty spojené se zařízením pohřbu (oblek pro tatínka, fakturu za pohřeb, drobné pohoštění pro rodinu) - myslela jsem si, že se o toto sníží částka majetku po tatínkovi, kterého se s bratrem budeme vzdávat ve prospěch maminky a bylo mi řečeno, že toto se tam nedává a náklady se máme podělit v rodině. Nejde mi o peníze, jen jsem čekala, že se částka sníží o náklady okolo pohřbu. Pokud bude odměna notáři vyměřena z hodnoty bytu a garáže, mi přijde logické. To tedy maminka, která si léta spořila, bude platit i z tohoto? Proč notář nemůže zahrnout náklady na pohřeb? Ještě musím zajistit odhad převedeného družstevního bytu do OV a garáže. To co zaplatím za odhad, můžu dát do dědického řízení nebo také ne? Hlavně pro maminku to byl velký šok - úmrtí tatínka, výdaje spojené s pohřbem a teď trne v obavách, kolik si vyčíslí notář z toho všeho odměnu. Můžete mi, prosím, poradit buď odpovědí nebo nějakým odkazem? Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

u manželů je většina majetku obvykle v SJM (společné jmění manželů), přestože se třeba peníze nacházejí na účtu, který je veden pouze na jednoho za manželů (příjmy obou manželů jsou součástí SJM). Polovina ze SJM po úmrtí zůstavitele připadá druhému z manželů a zbytek se dělí rovným dílem mezi zákonné dědice (manžel a děti) - nebyla-li sepsána závěť. Náklady na pohřeb nelze zahrnout do dědictví (vliv pohřbu např. za 30 000 Kč na odměnu notáře je zcela zanedbatelný). Na otázku "proč tomu tak je" je stejná odpověď jako např. proč je sazba daně z příjmu právě 15%, nebo proč se v obcí jezdí max. 50 km/h. Takto pravidla hry stanovuje platná legislativa. 

V

Pokračování dotazu č. 8613: A co se stane s veriteli, kterym splacim bankrotem? Nenavysi se to o uroky popripade nebudou u me doma zvonit? Exekuce jsme nemeli a nemame. Muze se stat, ze nam to pak spolecne neschvali a budeme ve vetsich problemech?

Dobrý den,

jste-li schopni s manželem dluhy splácet (byť třeba s vypětím všech sil), pak je lepší raději vše řádně doplatit a insolvenci se vyhnout. Mnohdy stačí snížit výdaje na nezbytné minimum (odpsustit si alkohol, cigarety, dovolené, elektroniku, lepší oblečení, auto, atd.) a dočasně zvýšit příjmy brigádami či směnami navíc. Osobní bankrot je poslední šancí pro nesplatitelné dluhy (ne prvním řešením při obtížích). Má totiž mnoho negativních důsledků. 5 let byste žili o chlebu a vodě, dalších 5 let by Vám nikdo nepůjčil (tedy 10 let promarněného života, kdy byste nezískali hypotéku a nemohli si zajistit vlastní bydlení) a měsíčně byste platili odměnu insolvenčního správce (min. 1 100 Kč). 

Za každý den splátek po splatnosti Vám samozřejmě nabíhá úrok z prodlení. Exekuce během insolvence nehrozí. Manželé se rozhodují o tom, jestli do insolvence vstoupí (vždy společně) či nikoliv. Nevolí mezi vstupem jednoho nebo obou manželů (to nedává smysl).

L

Dobrý den, mamka mi chce darovat rodinný dům a přilehlé pozemky. V darovací smlouvě budete uvedena podmínka o vypořádání mých dvou bratrů. Na toto vypořádání mi banka poskytne hypotéku na vypořádání. Já budu osvobozena od daně z nabytí nemovitých věcí, ale co mí bratři? Budou osvobozeni od daně z příjmů? Nemovitosti od nich nekupuji, ale vypořádaváme se skrz podmínku v darovací smlouvě. Děkuji za informaci.

Dobrý den,

bude-li se jednat o vypořádání majetku formou daru či dědictví v rámci rodiny, budou všichni od placení daně osvobozeni.

PP

DOBRÝ DEN, POKUD BY NASTAL PŘÍPAD, ŽE JEDEN Z MANŽELŮ TĚŽCE ONEMOCNÍ A DRUHÝ JEHO FINANCE PŘEVEDE NA SVŮJ ÚČET A NÁSLEDNĚ PRVNÍ Z MANŽELŮ ZEMŘE, NEMOHOU NASTAT NĚJAKÉ PROBLÉMY V DĚDICKÉM ŘÍZENÍ? DĚKUJI.

Dobrý den,

většina majetku manželů (včetně peněz na účtu) bude pravděpodobně součástí SJM, které se rozdělí na poloviny a polovina po zemřelém bude dále předmětem dědického řízení. Ohledně možných stížností na převod peněz před úmrtím - záleží na vztazích v rodině. Dědictví lze řešit pomocí závěti. Jinak dochází k dělení majetku mezi zákonné dědice (manžela a děti). Většina rodin má dobré vztahy a je schopna se rozumně na všem dohodnout. U rozhádané rodiny můžete spíše čekat právní komplikace.

K

Dobrý den, vzala jsem si půjčku, kterou potřeboval manžel, jemu ji nedali. Peníze byly pro něj, já byla jako žadatelka a manžel jako spoluúčastník. Po par letech jsme se rozvedli a manžel přestal dluh platit, já byla na mateřské a neměla peněžní prostředky na splácení. Nakonec mi přišla exekuce na plat. Manžel je nakonec v insolvenci, má tam zahrnutý i dluh, který byl na mé jméno, on jako spoluúčastník. Mám dotaz - jak je možné, když bývalý manžel má v insolvenci zahrnutý i můj úvěr, že se mi strhává exekucí také peníze? Přeci když to má manžel (bývalý) zahrnuto v insolvenci, je hloupost, aby to též strhávali i mně. Moc děkuji za odpověď, jsem bezradná, mám dvě malé děti a nemohu si dovolit exekuci. Děkuji

Dobrý den,

není podstatné pro koho byly určeny půjčené peníze. V úvěrové smlouvě jste vedeni oba (opět je jedno, kdo jako hlavní žadatel a kdo jako spolužadatel), takže za tento dluh ručíte společně a nerozlučně. Nespláceli jste a proto po Vás obou věřitel začal vymáhat dluh exekučně. Váš ex-manžel vstoupil do insolvence, čímž je chráněn před exekucí (ale dluh dále splácí částečně v rámci insolvence). Vy jste do insolvence nevstoupila, a proto po Vás je dluh dále vymáhán exekučně. 

Musíte dluh buď uhradit nebo se smířit s exekučním vymáháním. Je-li splacení dluhu nad Vaše síly, zvažte také osobní bankrot. Pro příště si zapamatujte, že si ostatní nikdy nesmí půjčovat peníze na Vaše jméno. Banky půjčí velmi rády komukoliv kdo je schopen své závazky splácet. Vašem ex-manželovi nebylo nepůjčeno, neboť si banky spočítaly, že nebude schopen úvěr splatit - což se také stalo. 

M

Dobrý den, měl bych mít insolvenci zaplacenou, ale správce nereaguje na emaily, na telefon, prostě mrtvý brouk. Někde mi lítá 108 000 Kč a absolutně nevím kam se dotázat. Tady v tom českém absurdistánu mne to už fakt nebaví.

Dobrý den,

ve starověku se dlužníci popravovali, ve středověku prodávali do otroctví. Dnešní český absurdistán Vám dopřává luxus osobního bankrotu, kdy stačí 5 let splácet třeba jen 2 200 Kč měsíčně a následně jsou Vám všechny dluhy prominuty. 

V případě nečinnosti insolvenčního správce dejte podnět soudu, který správce vyzve k činnosti a může ho též sankcionovat za nečinnost či nespolupráci. Že se něco pokazí je nepříjemné, ale člověk je tvor chybující. Důležité je, že dnes máte možnost se jakémukoliv příkoří bránit právní cestou.

L

Dobrý den, mám problém, máme u sebe přes rok tchána, je to alkoholik, který žil jak bezdomovec. Nakonec ho postihla mrtvice, takže ho z nemocnice dovezli k nám. Teď mu vyřizujeme všechny podklady, je to bývalý podnikatel, který po zkrachování nebyl schopen podnikání odhlásit. Po hospitalizaci v nemocnici jsme mu podnikání odhlásili, teď řešíme nějaký příjem, že je s námi v domácnosti, žádnou hmotnou nouzi nedostane. Teď přišel, že mu byl uznán druhy stupeň invalidity, ale bohužel bez peněz, protože dluží na sociálním přes 400 tisíc. Chce po manželovi 25 tisíc, aby prý doplatil nějaký dluh a pak mu vypočítají prý důchod. Myslíte že to je reálné? Bohužel když jsme se ho zeptali, že chceme slyšet to od té paní, neřekl nám nic. A že prý mu nebudeme dělat ostudu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro získání nároku na invalidní důchod je mimo doložení invalidity třeba mít odpracovanou potřebnou dobu pojištění (u osob nad 28 let je potřebná doba pojištění 5-10 let v období 10-20 let před podáním žádosti o invalidní důchod - nedošlo-li k úrazu/nemoci vlivem výkonu povolání). Pokud Váš tchán dluží na sociálním pojištění coby podnikatel skoro 0,5 mil. korun, pak to znamená, že odvody neplatil po několik let. Těžko soudit, jestli bude doplacení pouhých 25 000 Kč stačit (spíše ne). 

Nárok na dávky v hmotné nouzi včetně doplatku na bydlení se posuzují na domácnost jako celek (žije-li s Vámi, pak se sčítají příjmy Vás všech - a vy jako domácnost pravděpodobně v hmotné nouzi nejste). 

Nezapomeňte, že dluhy lze vymáhat i po invalidních a starobních důchodcích a exekuci lze uvalit i na invalidní a starobní důchod (a mnohé dávky). Je tak možné, že Vaši domácnost navštíví exekutoři a obstaví majetek všech (vydání svého majetku se pak budete muset složitě domáhat podáním vylučovací žaloby). Řešením pro předlužené je osobní bankrot - více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot.

KH

Dobrý den, prosím už nevím jak rodičům pomoci, mají 3 roky po insolvenci. Bohužel otec řešil nějaké své osobní démony gamblerstvím a aby to zatajil, objevil společnosti, které mu i přes záznam půjčily. Bohužel o tom mamka nevěděla a kvůli problémům které měl bratr si rovněž půjčila peníze. Následkem zdravotní situace nejsou schopni ale platit nájem a splácet řádně pohledávky. Bohužel jde ale o společnosti, kde oni sami se nedokáží s nimi nijak dohodnout. Kam se prosím mohu obrátit, abych jim pomohla situaci vyřešit? Do insolvence jít znovu již asi nemohou? I proto že by to vyřešilo jejich situaci a dluh by uhradily ve 100%? Bohužel ale jsou splátky vyšší než jejich příjem a teď hrozí že skončí na ulici.

Dobrý den,

situaci můžete řešit 3 způsoby:

1) nechat rodiče zbavit svéprávnosti (pak už si nebudou moci půjčovat ani podepisovat žádné smlouvy a vše za ně bude vyřizovat soudem stanovený opatrovník - tímto zabráníte budoucímu opakování stejné situace, nevyřeší se současné dluhy) 

2) znovu požádat o insolvenci (osobní bankrot na 5 let - není zde žádné omezení, insolvencí je možné projít vícekrát za život)

3) požádat soud o zneplatnění úvěrových smluv (dle zákona o spotřebitelském úvěru je poskytoval půjčky povinen se před poskytnutí úvěru přesvědčit, že dlužník bude schopen splácet a dodržovat parametry DTI/DSTI - což pravděpodobně neudělal)

Š

Dobrý den, pokud je vedena exekuce na mne, může se do příjmu započítat i manželova výplata?

Dobrý den,

nemáte-li zúžené SJM (společné jmění manželů), pak lze Vaše dluhy vymáhat i po manželovi, neb v manželství za vše ručíte společně a nerozlučně. Případné srážky ze mzdy se každému kalkulují samostatně z jeho příjmů (příjmy manželů se nesčítají).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

dědictví, finanční plán, domácí účetnictví, jak hospodařit se svými penězi?Rychlé odkazy

Banky v ČR