Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance

Osobní a rodinné finance

ZADAT NOVÝ DOTAZ
KL

Dobry den, před více jak 3 lety jsem si zřizovala účet u mBank, který využívala jen moje matka. Po neshodách s ni přešla na jinou banku a mně neřekla, ať zruším účet u dané banky. V tom období tam proběhla věc ta, že si buď ona či bývalý přítel vzali kontokorent na částku 17 000 Kč a teď po 3 letech mi došel dopis od soudu o zaplacení dané částky + úroky + toho jejich právníka či co. Při moji smůle vůbec nemám páru o co jde, avšak vše šlo přes účet, který je na mé jméno. Jde s tím něco dělat? Odvolat se, i když nemám důkazy? Nebo popřípadě zaplatit dluh těch 17 000 Kč a zbytek nějak na splátky? Děkuji

Dobrý den,

tohle přece nemůžete nikdy udělat, zřídit si na své jméno účet k užívaní pro jinou osobu. Dotyčný pak jedná Vaším jménem a může to mít velmi nepříjemné důsledky (např. nasekané dluhy, o kterých Vám ani neřekl). Doporučuji bance ihned vše zaplatit (dluh, úroky, náklady vymáhání) a následně můžete zkusit vše vymáhat po Vaší matce. 

S

Dobrý den, mám prodat lístek jednomu pánovi. Byla jsem spíše pro osobní odběr, pán ale trval na převodu peněz na bankovní účet. Jsem trochu skeptická. Nedá se toho nějak využít? Lístek určitě pošlu až po přijetí platby na účet, pan mi dokonce slíbil, že mi pošle kopii z účtu. Ale stále nevím.

Dobrý den,

pakliže prodávané zboží odešlete až po připsání platby na Váš účet, je vše v pořádku a není zde pro Vás žádné riziko. Určitě se nespokojte s pouhým potvrzením o provedené platbě (dokud peníze neopustí banku odesílatele, je možné platbu stornovat). 

Je-li kupující ze zahraničí (nebo chce-li zaslat zboží do zahraničí), pak se jedná o podvod (cizinci nikdy nenakupují na českých bazarech) a podvodník se z Vás bude snažit jen vytáhnout peníze.

M

Dobrý den, co mám dělat? Je mi 17 let a s matkou jsme si v mých 13 letech založili účet, který byl napsaný na mě, ale matka s ním mohla disponovat sama. Nyní je na účtu dluh a mně bude za chvíli 18 let. Prosím poraďte. Děkuji

Dobrý den,

v Parlamentu se zrovna projednává novela zákona, která by činila za dluhy dětí odpovědné jejich rodiče. Nicméně Vás se tato logická úprava legislativy bohužel nedotkne a budete muset své dluhy (nadělané Vaší matkou) uhradit. Je to nespravedlivé, ale bohužel s tím mnoho nenaděláte. Poděkujte své matce (po které můžete peníze případně vymáhat soudní cestou, ale to může být komplikované).

Dobrý den, mám otázku související s dědictvím po mém dědovi. Děda zemřel před dvěma lety, tou dobou už byl vdovec. Jeho bývalá žena neměla žádné děti, tudíž veškeré dědictví připadlo mé matce a jejímu bratrovi. Ti se podělili rovným dílem a matka svůj finanční podíl nechala zaslat na účet svého současného manžela, který však není mým vlastním otcem. Jak by se naložilo s penězi, pokud by matka zemřela? Podotýkám, že nevlastní otec má dvě děti z předchozího manželství. Zřejmě by se peníze rozdělily mezi ně, že? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dědictví nespadá do SJM a je výhradním majetkem Vaší matky. V případě úmrtí Vaší matky by se její majetek dělil rovným dílem mezi manžela a její děti (Vás, nikoliv děti nevlastního otce). Bylo by ovšem nutné dokázat, že peníze na účtu manžela nepatří manželovi ani nespadají do SJM (což může být velmi obtížné). Nejlepší by tak bylo, aby Vaše matka měla peníze z dědictví na svém účtu.

KS

Dobrý den, zemřela, neměla děti ani manžela. Vlastnila nemovitost a běžný účet. Náklady na nemovitost byly placeny z běžného účtu. Dědiců na majetek je celkem 5. Nemovitost dědí 1 dědic - paní X. A běžný účet ostatní 4 dědici (paní X není mezi dědici účtu, ta dědí, pouze byt) rovným dílem (byla sepsána závěť). Problém je v tom, že náklady na byt stále odcházejí z výše zmíněného běžného účtu. Dědictví není pořád ukončeno, takže na účtě už není částka, která tam byla v den úmrtí. A můj dotaz zni: Až notář vydá konečné rozhodnutí o dědickém řízení, kde bude uvedena i konkrétní děděná částka z běžného účtu a já s tím půjdu do banky i s ostatními dědici a ta částka už tam nebude, jelikož stále odcházejí peníze na byt, tak jestli mi banka vyplatí to co na účtu zůstalo nebo jestli to bude nějak zpětně řešit s notářem, že tam není dostatek peněz pro vypořádání všech 4 dědiců? A bude se zajímat o to, proč není na BU dostatek peněz? Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

v rámci dědictví se dědí množství peněz na účtu k datu úmrtí. Banka Vám samozřejmě vyplatí jen to, co bude na účtu zbývat k datu výplaty peněz (po ukončení dědického řízení). Rozdíl (peníze vyplacené na provoz nemovitosti) by Vám měl uhradit dědic, který zdědil nemovitost. 

M

Dobrý den, po 20ti letech jsme se v dubnu rozešli s přítelem, měli jsme a máme společné výdaje ještě na jednom kontě. Výplata mu tam chodila do června, ale nechala jsem si jen na polovinu splátek, které máme a zbytek z výplaty jsem mu dala. Nyní po mně chce výpisy za 3 měsíce. Má na to právo? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zatímco rozvod manželů a dělení majetku (SJM) je poměrně jasně určeno zákonem, rozchod přátel je na domluvě mezi zúčastněnými. Prožili jste spolu 20 let, určitě se dokážete nějak rozumně domluvit. Chcete-li peníze na společném účtu férově rozdělit, není důvod výpis z účtu tajit.

R

Pokračování dotazu č. 6976: Manzele nejsme, byt jsme ale koupili spolecne, v katastru jsme psaní oba jako majitelé, taktéž na všech smlouvách k hypotece, je otcem meho syna. Zajima mne, v případě kdyz z bytu se synem odejdu a on tam zustane a dal ho bude sam splacet, jestli mam narok na vyplaceni poloviny z dosud splacene částky, kdyz hypotéku celou dobu platil on ze svého účtu. Dekuji

Dobrý den,

děkuji za doplnění. V tomto případě nemá rozchod na vlastnictví bytu ani hypotéku žádný vliv. Oba jste nadále majitelé nemovitosti a oba jste povinni splácet hypotéku. Je jen na vás, jak se dohodnete na případném vypořádání (jeden druhému může ale nemusí prodat svou část nemovitosti). Pokud byste se nedohodli, můžete požádat soud o vypořádání spoluvlastnictví. 

R

Dobrý den, s pritelem jsme si vzali pred 5 lety hypotéku na byt, nyni dochází k rozchodu a reseni co dal. Po celou dobu splaceni odcházela splatka hypotéky z uctu pritele z jeho výplaty z duvodu toho, že ma 3x vetsi prijem nez ja, a ja platila provoz domácnosti. Nyni pokud by došlo na to, ze ja musim se synem odejit, tak mi tvrdi, ze nemam narok na zadne vypořádání nebo vyplaceni od nej, protože hypo celou dobu plati on. Je to pravda? Opravdu nemam na nic narok? Děkuji za odpověď

Dobrý den, 

kdo je majitelem bytu? Jste manželé? Kdo je otcem Vašeho syna? Rozchod nemá na vlastnictví bytu žádný vliv, majitelem je nadále ten, kdo je zapsán na katastru (pokud byste byt kupovali jako manželé, pak by byl součástí SJM, které by se v rámci rozvodu dělilo). Všechen majetek získaný během manželství je součástí SJM a při rozvodu se dělí (včetně např. větších výplat jednoho z manželů). 

Pokud jste ale manželé nebyli, přítel si koupil byt na sebe a ten sám splácel, pak na nic nárok nemáte (Vy jste hradila provoz domácnosti, přítel zase bydlení). Je-li otcem Vašeho dítěte Váš přítel, pak bude mít i bez manželství nadále vyživovací povinnost (bude Vám muset platit alimenty). 

P

Dobrý den, když mám s manželem manželskou insolovenci a budeme se rozvádět, jde ta insolovence zrušit a pak zažádat o novou ale každý sám na sebe? Děkuji

Dobrý den,

rozvod nemá na již probíhající insolvenci vliv - splácíte dále jako byste byli stále manželé. Samozřejmě můžete insolvenci ukončit a požádat znovu každý zvlášť, ale je to zbytečné, neb byste tím přišli o již "odbankrotované" roky (lhůta 5 let by začala běžet znovu od začátku).

J

Dobrý den, zemřel mi otec a po nabytí právní moci usnesení o dědickém řízení jsem zašla do České spořitelny, aby mi vyplatili zůstatky na účtech po otci. Poskytla jsem jim fotokopii usnesení, kde jsou začerněné částky. Nechtěla jsem, aby byla vidět hodnota dědictví a podíly, které mám vyplatit dalším dědicům. Česká spořitelna mi odmítla vyplatit zůstatky, že si naskenují originál. Upozornila jsem je, že v "Žádosti o vypořádání dědictví", kterou požadují podepsat, nejsou uvedeny žádné informace o ochraně osobních údajů a že se mi nechce jim sdělovat osobní údaje a údaje dalších členů rodiny. Doporučili mi, aby mi notářka zhotovila zkrácenou verzi usnesení, kde nebudou uvedeny částky. Asistentka notářky mi sdělila, že nic takového nevystavují. Existuje možnost získat dědictví od České spořitelny, aniž bych jim musela poskytnout veškeré údaje o dědickém řízení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky dodržují nejvyšší možné standardy ochrany osobních údajů, určitě bych se nebál jim svěřit kopii originálu notářského rozhodnutí. V opačném případě bude třeba bance doložit zkrácenou verzi notářského usnesení bez osobních údajů ostatních účastníků řízení. Banky v takto citlivých záležitost příliš neakceptují proškrtané dokumenty (pokud by na základě neúplného dokumentu udělaly špatné rozhodnutí, musely by hradit škodu). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

dědictví, finanční plán, domácí účetnictví, jak hospodařit se svými penězi?Rychlé odkazy

Banky v ČR