Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance

Osobní a rodinné finance

ZADAT NOVÝ DOTAZ
A

Dobrý den, v rámci dědického řízení jako pozůstalá manželka si mám pro moje nezletilé děti zařídit kolizního opatrovníka a po skončení řízení půjde řízení dále na opatrovnický soud. Slyšela jsem ale, že je také možnost, že se rozhodne už přímo u notáře prostřednictvím jeho Rozhodnutí. Lze se takto domluvit či na čem to zpravidla závisí? Děkuji

Dobrý den,

majetkové zájmy svých dětí hájí zpravidla rodiče. V případě nefunkční rodiny (nebo situace, kdy by rodič mohl mít zájem za poškození práv svých dětí) se stanovuje kolizní opatrovník. 

MM

Dobrý den, po otevření školek 25.5. jsme ukončili ošetřovné a dali syna do školky a oba začali s manželkou pracovat. Dneska mne že školky volali, ať si syna vyzvedneme, že při opakovaném měření teploty má 37,5 a že takhle je jeho účast ve školce nepřístupná. A ať je aspoň týden doma. Doma jsme mu zvýšenou teplotu nenaměřil. Co máme teď dělat? Doktorka nám řekne, že mu nic není, ve školce ho nechtějí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podobná opatření mají všechny školky. Každé ráno se dětem měří teplota a stačí aby se dítě pozvracelo (protože mu třeba nesedl oběd) či zakašlalo a je odesláno na několik dní domů. Osobně mi to přijde v době po krizi koronaviru jako velmi rozumné preventivní opatření, kdy výměnou za respektování těchto pravidel jsme se mohli vrátit zpět k normálnímu životu (školky znovu otevřely). Pokud doktorka dítě neuzná nemocným, pak v práci čerpejte dovolenou či neplacené volno. Ano, není to dokonalé řešení, ale máme za sebou těžkou krizi, HDP letos přijde možná o 10% a každý musí snést tato omezení a nepohodlí, abychom se společně dobrali zdárného konce.

H

Pokračování dotazu č. 10298: Děkuji mnohokrát za vyčerpávající odpověď. A ještě prosím o info, jestli jako živnostník (stavební práce) můžu jít na 80% odpočtů, když můj příjem byl 1 023 692 mil. Kč. Myslím že do 1 600 000 Kč ano. Díky za odpověď.

Dobrý den,

výše paušálu (60-80%) závisí na přesném typu stavební činnosti. Vysoký paušál a nízký vykazovaný zisk má jedno podstatné negativum - žádná banka Vám neposkytne hypotéku ani půjčku (na deklarovaný příjem 200 000 Kč, tedy měsíčně 16 700 Kč, je téměř nemožné získat větší úvěr).

M

Kdy prosím končí státní podpora? Já myslel, že na ni máme ještě nárok. A pokud jo, tak do kdy? Děkuji

Dobrý den,

jakou státní podporu máte na mysli? V souvislostí s krizí koronaviru bylo spuštěno mnoho programů a podpor (některé byly ukončeny, jiné stále běží).

M

Zdravim, dneska bohuzel jdu do dalsiho mesice kdy budu na 60%. Za mesic duben jsem dostal castku z prumeru hrube mzdy za kalendarni obdobi leden-unor-brezen. No a ted se mi jedna o to, za co dostanu penize 60% a z jakeho prumeru se to bude pocitat. Bojim se, ze uz za prumer hrube mzdy za období duben? Jenze to uz mam za duben spatny prumer, pac uz jsem bral penize za 60% a to strasne spadne prumer. Nebo jeste dostanu za mesic kveten v cervnove vyplate castku z prumeru za leden, unor a brezen? A jeste jedna otazka nyni uz je cerven a z ceho se bude pak pocitat prumer hrub.mzdy v nasledne cervencové výplaty? Protoze to vypada, ze jeste budu v mesíci cervnu doma. A stat zda vubec bude nadale firmam pomahat? Nase firma ma do 250 zamestnancu.

Dobrý den,

náhrada mzdy se počítá z průměru za předchozí kalendářní čtvrtletí, tedy náhrada za květen a červen bude spočtena dle průměru za leden-březen. Vzhledem k ukončení krizového stavu bych další státní podporu spíše nečekal. 

JD

Dobrý den, jsem starobní důchodce a pracuji u malé firmy na DPP. Mám v době koronakrize nárok na kompenzaci ušlého výdělku? Za odpověď předem děkuji.

Dobrý den,

kompenzace ušlého výdělku se poskytuje pouze OSVČ a to ve výši 500 Kč/den. Zaměstnanci (včetně DPP a DPČ) na kompenzace nárok nemají. 

M

Dobrý den, když jsem byla malá, napadlo mě, že kdyby mi dal každý občan jednu korunu, měla bych takhle 10 mil. Kč (vím, že takhle částka by nebyla skutečná). Dotaz spočívá v tom, kdybych teď na sociální sítě zkusila dát, při čemž napíšu, jaký je záměr, nejsem charita nic nenabízím, jen vyzkoušet kolik lidí by bylo ochotných poslat onu 1 korunu. Je to trestné? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

vybírat peníze pro téměř jakékoliv účely trestné není, je je vždy třeba uvést poctivě záměr (např. peníze chci pro sebe) a nedopustit se klamání dárců (např. se nesmíte vydávat za charitu).

M

Dobrý den, budu doma již druhý měsíc na 60%. Chci se zeptat, zda i ten druhý měsíc budu mít stejnou výplatu a nebo se to bude počítat z dalšího průměru za čtvrtletí. To by bylo bohužel horší, protože průměr by klesl díky výplatě za měsíc duben, kdy jsem bral jen na 60%. Což by kleslo o dost. A nebo se to počítá stejně a dostanu stejně co nyní za měsíc duben?

Dobrý den,

náhrada mzdy se počítá z průměrného výdělku za předchozí kalendářní čtvrtletí. Náhrada mzdy za duben-červen se tedy vypočte z průměru za leden-březen.

I

Dobrý den, jsem dlouhodobě (už dva roky) v pracovní neschopnosti, ale oficiálně jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou, jen jak nepracuji, neodvádím daně a sociální dávky, ty za mě na nemocenské odvádí stát. Nyní bych měla být uschopněna, ale mám dítě na prvním stupni, o které pečuji, a v rámci koronavirové krize nechodí do školy. Mohu nastoupit rovnou z nemocenské na ošetřovačku? Mám vůbec nárok na nějaké peněžité ošetřovné, když jsem byla tak dlouho na neschopence? Z čeho by se počítalo - z příjmu před neschopenkou? Děkuji pedem za odpověď!

Dobrý den,

z nemocenské můžete nastoupit na ošetřovné, které se počítá z denního vyměřovacího základu (DVZ) za 12 měsíců předcházející měsíci, ve kterém nastupujete na oštřovné.

P

Dobrý den, zemřel mi manžel. Jako dědic jsem já a nezletilé děti. Bude notář provádět i kontrolu mého majetku (účtů) kvůli SJM? Děkuji.

Dobrý den,

správně by notář měl zmapovat i zůstatky peněz na vašich účtech z důvodu správného vyčíslení SJM, nicméně v praxi se k tomu přistupuje velmi zřídka.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

dědictví, finanční plán, domácí účetnictví, jak hospodařit se svými penězi?Banky v ČR