Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance

Osobní a rodinné finance

ZADAT NOVÝ DOTAZ
B

Dobrý den, rezervovala jsem si hotel přes booking.com, ale musela jsem rezervaci zrušit. Na mém účtu se mi zablokovala částka za pokoj, ale když jsem volala na hotel, tak mi řekli, že žádnou částku neblokovali. Chci vědět, jestli se mi peníze vrátí zpět. Děkuji

Dobrý den,

přijde na to, jaké jsou storno podmínky vašeho hotelu a booking.com. Pokud jste měla ve storno podmínkách nulové srážky, pak Vám musejí zrušit celou blokaci. Pakliže mají storno poplatek např. 10%, vrátí Vám jen 90%.

PZ

Dobrý den, dostali jsme v Německu pokutu (poblíž Ústí nad Labem). Přišel nám dopis a bohužel jsme jej ztratili. Posílal jsem dotaz na Eucaris i na Erzgebirgkreis, který prý má na starosti radary, ale zatím bez odezvy. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

doporučuji případně kontaktovat i obec, v jejímž správním obvodě k přestupku došlo. 

JT

Dobrý den, prosím, můžete mi poradit? Jak při začínajícím podnikání (příjem z USA v dolarech chodí do české banky na dolarový účet) správně a efektivně nastavit a zkombinovat nutnost plateb soukromých (trvalé příkazy a náklady na soukromý život) plus podnikatelských (trvalé příkazy odvody pojistného, evt. nájem kanceláře a nákup notebooku?) Podnikání - software pro firmu v USA.

Dobrý den,

nejjednodušší oddělení privátních a podnikatelských pohybů na účtu je mít dva běžné účty (jeden na podnikání, druhý na osobní výdaje). Mnoho bank dnes poskytuje vedení účtu zcela zdarma. Druhý účet tak nebude znamenat výdaje navíc.

V

Dobry den, obracim se na Vas s otazkou. V dobe, kdy jsem jeste nebyla vdana, sel muj manzel do insolvencniho rizeni. Insolvence mu byla schvalena, za rok konci a on uplati cca 50-60% dluhu. V dobe trvani insolvence jsme se vzali a nedavno jsem se dozvedela, ze po ukonceni insolvence se muze zbytek dluhu vymahat po mne, jakozto jeho manzelce. Je to pravda? Docela me to zaskocilo, protoze ja s jeho dluhy nemela nic spolecneho (nasekal si je neuvazene v mladi) a nechci za to zase platit. Jeste dodam, ze jsem mu tedy na zacatku podepsala darovaci jistinu. Takze vlastne castecne platim i ja. Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

v manželství ručíte za všechny dluhy společně a nerozlučně. Není-li jeden z manželů schopen dostát svým závazkům vzniklým před manželství, pak druhý z manželů ručí i za 50% těchto dluhů (Váš případ). Je jedno, že s těmito dluhy nemáte nic společného. V manželství jste team, který řeší vše společně (i dluhy). Je hrubou chybou brát si někoho v exekuci či insolvenci (tím na Vás automaticky přecházejí dluhy druhého).

Dobrý den, je na trhu bankovní produkt, který mi zaručí, že po smrti jednoho z majitelů automaticky veškerá práva přejdou na toho druhého? Nic nespadne do dědického řízení, nebo to jde nějak udělat? Děkuji

Dobrý den,

přesně tuto situaci (rozdělení majetku po úmrtí) řeší závěť sepsaná u notáře. Banky nemohou suplovat roli dědického řízení. Výjimkou je doplňkové penzijní připojištění, u kterého lze uvést osobu, které budou peníze vyplaceny v případě úmrtí majitele (tyto peníze pak nejdou do dědického řízení).

DP

Pokračování dotazu č. 6536: Měl jsem na mysli zakládání jednotlivých dokladů do šanonů. 1) Takže když si založím šanony: (bude to takhle dobře)? VYSTAVENÉ FAKTURY – čistě jen jednotlivé faktury na příjmy PŘIJATÉ FAKTURY – čistě jen jednotlivé faktury na výdaje BANKA /VÝPISY/ – (?výpis + faktura) nebo jen výpisy? POKLADNA – (přijaté doklady /výdaje/ a zakládat sem i faktury, které byli vystavené zákazníkovi na hotovost /příjmy/?) a pokud jsou v této složce jsou příjmy a výdaje rozlišuje se nějak číslování? 2) Když budu platit kartou z účtu a budu mít účtenku – založím účtenku do pokladny nebo do banky s výpisem? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

při vedení daňové evidence zákon o účetnictví toto třídění dokumentů při archivaci nevyžaduje (na rozdíl od podvojného účetnictví), nicméně ho lze vřele doporučit. Platba kartou patří do banky (účet 221).

DP

Dobrý den, jsem podnikatel, který není plátce DPH. Vedu tudíž daňovou evidenci. Chtěl jsem se zeptat, jak mám třídit/číslovat atd. účetní doklady (do složek). Děkuji za radu.

Dobrý den,

daňová evidence má minimální požadavky na úroveň třídění účetních dokladů. Místo účetního programu Vám postačí excel se sloupečky "příjmy" a "výdaje". Každé položce přiřadíte číslo, kterým taktéž označíte archivovaný daňový doklad. Doklady můžete dále třídit dle kategorií - zákon to nevyžaduje, ale můžete to pro Vás být výhodnější (pohodlnější & lepší přehled).

B

Dobrý den, mám takový obrovský problem - a to, že jsme se v březnu s přítelem sestěhovali do Residomo bytu na jeho jméno. On má ale z minulosti dluhy na ČPZP, VZP a odpadcích, které chci v pondělí s ním pozastavit a sjednat na 500 Kč měsíčně. Bojím se, že proto nebo spíše i přesto zaklepe soudní exekutor a začne vykonávat své dílo. Jelikož pro upřesnění skoro všechno v našem společně obývaném bytě je můj majetek a ne jeho a já prostě logicky nechci pykat za něj. Co mám dělat? Může i přes jeho novou snahu zaklepat exekutor a zabavit mé věci? Jelikož jedině od pračky (za 12 tisíc) mám na své jméno důkaz. Od ostatních věcí samozřejmě paragony mám, ale není nikde mé jméno a lednici máme darovanou od mých rodičů, kterých se tohle už vůbec netýká. Mám strašný strach o svůj vlastní majetek, co mám dělat?

Dobrý den,

má-li Váš přítel dluhy, pak je bohužel exekuce dříve či později velmi pravděpodobná. Exekutor nemá jak rozlišit v místě bydliště dlužníka co komu patří. Proto obvykle zabaví všechno a Vy byste se případně musela domáhat svých věcí vylučovací žalobou (je třeba prokázat, že jsou dané věci skutečně Vaše a ne dlužníka). 

Život s dlužníkem v exekuci je komplikovaný. Nejde ani tak o jednorázovou ztrátu vybavení domácnosti jako spíše o život plný nepříjemností. Vztah, společná domácnost a jednou třeba i manželství a výchova dětí vyžadují velkou odpovědnost. Mít permanentně zablokované účty (nutnost přijímat výplatu v hotovosti a platit všechny výdaje taktéž hotově) a strach z příchodu exekutora zkrátka nejsou receptem na spokojené soužití. V manželství automaticky ručíte za dluhy manžela (částečně i za ty vzniklé před manželstvím). S negativními záznamy v registrech dlužníků nikdy nezískáte hypotéku a nedosáhnete tak na vlastní bydlení.

Nejlepší by bylo Vašeho přítele přesvědčit, aby se nejen svých současných dluhů zbavil co nejrychleji, ale hlavně aby se to již nikdy více neopakovalo. 

RS

Dobrý den, můj manžel (OSVČ) má dluh u zdravotní pojišťovny. Přestože se ho snažil splatit, dluh byl předán k exekuci. Exekutor mu povolil splátkový kalendář a prozatím žádné další kroky nepodnikl, nyní po 18 měsících splácení se jedná cca o čásku 30 000 Kč. S manželem si už delší dobu nerozumíme a já jsem se odstěhovala na jinou adresu a chtěla bych požádat o rozvod. Zajímalo by mě, jak exekutor v praxi postupuje, když by došlo na zabavování majetku. Bude se automaticky zajímat i o mě nebo si vystačí s majetkem na adrese manžela, pokud dluh pokryje? A jak je to v případě zablokování účtu? Budu mít blokovanou částku ve výši poloviny dluhu nebo celého, případně nebudu moci vůbec disponovat s účtem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně a většina vašeho majetku je součástí SJM (včetně např. peněz z výplaty na Vašem účtu). Exekutor vždy volí nejsnazší a nejrychlejší způsob umoření dluhů (zabaví nejlépe dostupný majetek či peníze). V případě blokace účtu je blokován celý účet (máte nárok pouze na jednorázový výběr dvojnásobku životního minima).

30 000 Kč je naštěstí velmi malý a snadno řešitelný dluh. Doporučuji ho uhradit co nejdříve (stačí omezit výdaje na nezbytně nutné či si vzít brigádu na 1-2 měsíce a dluh bude snadno doplacen). 

JS

Dobrý den, pokud podnikám jako OSVČ (nejsem plátce DPH) a mám výdaje, např. mobil, internet – musí faktura za tyto služby obsahovat IČ? Jsou vedeny na rodné číslo a jméno. Děkuji

Dobrý den,

není-li faktura (daňový doklad) vystavena na IČ, nemůžete se přihlásit k vratce DPH (což Vás jako neplátce DPH neomezuje). Do nákladů takovýto doklad stále dát můžete.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

dědictví, finanční plán, domácí účetnictví, jak hospodařit se svými penězi?Rychlé odkazy

Banky v ČR