Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance

Osobní a rodinné finance

ZADAT NOVÝ DOTAZ
TR

Dobrý den, můj bývalý manžel má soudně exekučně nařízené placení výživného. V prosinci 2019 jsem byla za soudní pracovníci s žádostí o změnu účtu, kam má být vypláceno výživné. Ona do datové schránky 5.12.2019 toto doručila zaměstnavateli bývalého manžela (tu změnu bankovního účtu). Zaměstnavatel si doručení nepřečetl a teď v únoru 2020 poslali výživné na původní účet, který patří moji matce a ta tam má dluh na úvěru, čili banka okamžitě příchozí platbu stáhla na dlužnou částku. Prosím o radu, jak postupovat, aby výživné bylo posláno zpět a na správný účet. Moc děkuji.

Dobrý den,

nejjednodušší by bylo, kdybyste se se svou matkou domluvila a ta Vám peníze přeposlala. Pokud toto není možné, žádejte skrz soud nápravu po zaměstnavateli manžela (který by následně peníze vymáhal po Vaší matce). Minimálně zaměstnavatele znovu upozorněte na změnu účtu (aby se stejná situace neopakovala další měsíc).

P

Dobrý den, díky vaší radě (odeslat pár Kč) z jiného dotazu jsem si ověřil existenci účtu zemřelé osoby - tento účet (velmi pravděpodobně s velkým objemem) byl zatajen pro dědické řízení. Osobně jsem notářku žádal o dotaz na Komerční banku ohledně existence účtu, prý nic. Mých 10 Kč tam došlo. Když si nový majitel všimne 10 Kč z mého účtu, teoreticky může všechny peníze vybrat, převést. Jak se toto řeší? Doplnění do dědického řízení je jasné ale bude někdo z banky zjišťovat historii, manipulaci s penězi? Event. podat trestní oznámení? Děkuji za váš čas.

Dobrý den,

bance by měli pozůstalí oznámit, že došlo k úmrtí klienta (doložením úmrtního listu). Po tomto oznámení banka účet blokuje a nikdo s penězi na účtu nemůže nakládat. Následně banka po předložení notářského rozhodnutí převádí peníze na oprávněného dědice. Pokud by byl účet v notářském řízení zatajen, banka by nemohla peníze převést na dědice. Dědic dědí zůstatek na účtu k datu úmrtí. Jestliže by někdo provedl v mezičasu (mezi úmrtím a blokací účtu) neoprávněný výběr, byl by povinen tyto peníze vrátit oprávněným dědicům (kteří by se navrácení peněz mohli domáhat soudní cestou).

ZC

Dobrý den, darovala jsem půl domů manželovi při špatném zdravotním stavu a za pár měsíců mi oznámil, že si někoho našel a chce se rozvést. Na nemovitosti je hypotéka, on je hlavní dlužník a já jsem spoluručitel. Jak vyřešit tuto situaci? Mám nějakou naději, že se mi dar vrátí? A jak by se řešila hypotéka? Manžel pracuje, já jsem na invalidním důchodu. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat, jak vše vyřešit? Děkuji

Dobrý den,

dar můžete pro špatné chování ze strany obdarovaného k Vám odvolat a domáhat se soudní cestou navrácení daru. Hypotéka je na domluvě mezi Vámi a manželem. Nehledě na rozvod, hypotéku dál splácejí a ručí za ni všichni účastníci úvěrové smlouvy. Vyvázání jednoho z účastníků úvěrové smlouvy je možné jen za souhlasu banky a ostatních účastníků úvěrové smlouvy (Vašeho manžela). Banka by s tímto souhlasila jen pokud by Váš manžel byl dostatečně bonitní pro převzetí celého úvěru.

ŠH

Které finanční produkty nepodléhají dědictví?

Dobrý den,

standardně je všechen majetek (všechny finanční produkty) předmětem dědického řízení. Výjimkou může být např. doplňkové penzijní spoření, pakliže majitel produktu za života stanovil osobu, která v případě jeho úmrtí dostane vyplacen zůstatek na spoření.

MP

Dobrý den, jsem už 3. rok v insolvenci, první rok jsem bojovala s prací, ale insolvence stále běžela a nebyla mi zrušena, minimálně 24 měsíců mi správce strhává částku jak z výplaty tak z vdovského důchodu, můj čistý příjem ze zaměstnání a vdovskeho důchodu činí 15 500 Kč, mám dvě děti, jsem samozivitelka a zůstává mi měsíčně 10 600 Kč. Je to správná částka? Je možné žádat o snížení strhávané částky? Dluh byl cca kolem 550 tis. Pokud si správce bere minimálně 6tis měsíčně a odečtu 1tis jeho odměnu, tak bych měla mít splaceno 120tis, ale pořád mi píše, že výše plnění je 14%. Už jsem z toho zoufalá, jelikož bydlím v nájmu který je vysoký, jednou za rok přijde vyúčtování za elektřinu, plyn, vodu a i když šetříme, stane se, že máme nedoplatek a nemám to z čeho pokrýt. Momentálně jsem na hraně existenčních problémů, dostávám příspěvky od státu ale tam je počítám všechen příjem včetně zábavných peněz. Mám nějaké možnosti? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

z příjmu 15 500 Kč by Vám při dvou dětech mělo zůstávat 11 775 Kč. Nicméně stále musíte plnit podmínky oddlužení, kdy podle starých pravidel je třeba uhradit min. 30% dluhů během 5 let (dle nových pravidel od 6/2019 stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a "projevit snahu"). Můžete tedy požadovat navýšení nezabavitelného minima na 11 775 Kč a případně požádat na Úřadu práce a jednorázovou dávku v hmotné nouzi.

A

Dobrý den, za jak dlouho je promlčený dluh? Rozhodnutí nabylo právní moci v roce 2010. Můžou se přihlásit do insolvence? Děkuji

Dobrý den,

všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky, při podpisu uznání dluhu se lhůta prodlužuje na 10 let. Záleží na mnoha okolnostech (jaké právní kroky kdo v mezičase podnikal). Věřitel se do insolvence přihlásit může - je pak na insolvenčním správci, aby všechny pohledávky přezkoumal a neplatné nároky vyloučil.

AM

Dobrý den, prosím o radu. Dnes jsem si na poště vyzvedla doporučený dopis uvedený ještě na jméno za svobodná a korenspondovány na adresu, kde již 18 let nemám trvalý pobyt od společnosti původně Moneta auto, nyní předáno společnosti Bohemia Faktoring, a.s a dále předáno AKG legal, sro, o zaplacení původní částky 10 192 Kč, nyní 15.217 Kč do týdne na jejich účet. Prý mám dluh na leasingu z roku 2002. Je pravdou, že jsme tam smlouvu měli, ale vše bylo před léty uhrazeno a po 18 letech už bohužel žádné podklady k tomuto nemám. Nikdo semnou nekomunikuje, nikdo nic neví jak a proč. Prý mám komunikovat přes emaily, schůzku mi domluvit nemohou. Už jsem zoufalá a nevím, jak mám dále postupovat. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

pokud jste si jistá že nic nedlužíte, sdělte této firmě, že celý dluh by již uhrazen. I kdyby dluh uhrazen nebyl a nikdo ho 18 let nevymáhal, došlo by k jeho promlčení.

K

Dobrý den, v manželství nám vznikly dluhy, měly jsme exekuce. Nyní jsem rozvedená, měla jsem penzijní připojištění a exekutor mi všechny peníze vzal. Má na to nárok, i když dluh byl pouze na manžela, ale vznikl v době manželství? Děkuji

Dobrý den,

v manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně. I pokud se zadlužil jen jeden z vás (manžel), za půjčku jste ručili oba (proto exekutor mohl peníze vymáhat i po Vás). Penzijní spoření exekucí postihnout nelze (jen pokud byste ho zrušila a peníze vybrala - což důrazně nedoporučuji, o vše byste přišla).

K

Dobry den, kdyz si pritel zalozi ucet kvuli mne, aby mi tam chodila moje vyplata jelikoz ja nemuzu mit kvuli exekutorovi, kdyz si ho pritel poridi a budou tam chodit moje penize, je nejaky problem v tom, ze on nema svuj prijem a dluzi na alimentech, ale jeho byvala to nedala ani pres exekutora, protoze ji prislo, ze nema vlastni prijem. Muzou mi na ty penize sahnout? Dekuji

Dobrý den,

posílat svoji výplatu na cizí účet není dobrý nápad, zejména v případě, kdy majitel účtu neplatí alimenty a hrozí mu exekuce. I bez jeho alimentů by účet mohl zablokovat exekutor kvůli Vašim dluhům (a problémy by pak měl i Váš přítel). Máme nulovou nezaměstnanost, kdo chce práci, určitě si ji najde. Popožeňte přítele do práce - čím dříve splatíte oba své dluhy, tím dříve začnete žít opět normální život. 

S

V roce 2015 jsem zdědil 1/3 majetkového podílu po své zemřelé matce, který byl, jak zákon určuje při úmrtí člena snížen o 10% (výše vypořádacího podílu). 2/3 tzv. vypořádacího podílu dědili sourozenci, kterým byl vypořádací podíl navýšen o 10% a připsán k majetkovému listu, který již v daném zem. družstvu mají, notářský zápis byl zaslán po ukončení dědictví notářkou. Pozastavené dividendy mi byly řádně vyplaceny a o vypořádací 1/3 podíl se mnou nekomunikovali. Někde jsem se dočetl, že se dědí, jak majetkový podíl v družstvu, tak jeho práva a povinnosti člena zůstavitele. Vypořádací podíl k dědickému řízení byl předán ve výši majetkového podílu z transformace vypočteného v prosinci 1992, družstvo celých 21 roků od transformace po dědické řízení vykazuje vysoké zisky, kdy se menší podíl na zisku vyplatí jako dividenda a zbylá část se převádí v rámci roční uzávěrky do rezervního fondu. Z toho vyplývá, že majetkový podíl v zem. družstvu se zvyšuje. Byl dobře vyčíslen vypořádací podíl do dědictví? Je možné se domáhat v tomto roce o nabytí dědického řízení (majetkového podílu)? Předem děkuji.

Dobrý den,

podíl v družstvu se dělí se všemi právy a povinnostmi. Pokud družstvo posledních 21 let prosperovalo, byl zisk buď vyplácen zůstaviteli nebo kumulován v nerozděleném zisku minulých období (o to hodnotnější je družstvo nyní). Navyšováním rezervních fondů (nebo nerozděleného zisku) se ale nemění vlastnická struktura, pakliže nedošlo k velmi specifické situaci, kdy by někomu byla vyplacena dividenda a jinému nikoliv (ale to je zbytečně složitá operace). Máte-li pocit, že Vám byl podíl v družstvu vypočítán chybně, doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc a všechny dokumenty nechat překontrolovat právníkem.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

dědictví, finanční plán, domácí účetnictví, jak hospodařit se svými penězi?Rychlé odkazy

Banky v ČR