Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance

Osobní a rodinné finance

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Dobrý den, mému partnerovi zemřel otec. Za měsíc to bude 5 let. Stále jsou uložené peníze v bance. Je nějaká lhůta, případně jaká, do které je potřeba vyzvednutí peněz z banky či se k nim přihlásit? Děkuji

Dobrý den,

s notářským rozhodnutím o vypořádání dědictví doporučuji navštívit banku co nejdříve, peníze Vám budou vyplaceny obratem. Není důvod pro další vyčkávání. Všeobecná promlčecí lhůta činí 10 let, ale zde není nic k promlčení. Peníze jsou v majetku zůstavitele a po předložení notářského usnesení budou převedeny dědicům.

J

Zdravim, jestli bude tvrdsi lockdown, co bude s vyrobnimi podniky? Bude se moci do prace nebo se zastavi vyroba? A bude kvuli tomu propousteni lidi v podniku?

Dobrý den,

nemůžeme vědět, jaká další omezení vláda plánuje a zdali k nim dojde či nikoliv. Též není možné predikovat přesnou reakci výrobních podniků. Vzhledem k množství dotačních programů a podpor pro firmy i OSVČ jsem však spíše optimistou a ani při dalších krátkodobých omezeních bych větší dopady na zaměstnanost nečekal. I mezi výrobními podniky jsou však velké rozdíly. Více je postižen např. sektor automotive a naopak zcela bez dopadů jsou výrobci kolejových vozidel (kde je stále nedostatečná kapacita a nabírají se další zaměstnanci). 

J

Dobrý den, musím své sestře přispět na výdaje za kontejner, když sestra zdědila v dědictví nábytek a ošacení, které bude likvidovat? Děkuji

Dobrý den,

pokud vaše sestra zdědila nábytek a ošacení, je pouze na ni, jak se svým dědictvím naloží. Rozhodne-li své dědictví zlikvidovat a odvést kontejnerem, určitě ji nemáte povinnost na tuto akci přispívat. 

P

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a začala jsem hrát online automaty a nabrala jsem si bohužel hodně dluhů během první vlny koronaviru. Tenkrát jsem se rodině svěřila, uhradili mi všechny dluhy, zařídili mi léčení, ale bohužel nic z toho nepomohlo. Mezitím bylo ještě pár případů, ale vždy jsem se z dluhů dokázala vždycky nějak vymanit. Teď jsem v tom znovu a svěřila jsem se podruhé, ale rodina už k tomu přistupuje trochu jinak. Vykašlali se na mě a maminka mě chce odhlásit z bytu na trvalé adrese. Já už tam přitom nebydlím přes 10 let. I přesto jsem tam pořád hlášena. Já bydlím s přítelem a s dítětem na jiné adrese. Všude kde jsem si půjčovala jsem uváděla jak trvalou adresu, tak i tuto doručovací neboli přechodnou, i když už se to dnes nepoužívá. Maminka na tom ale trvá a já samozřejmě nejsem proti a klidně jí vyhovím. Jen si říkám proč to dělá? Odpověď byla že se bojí exekutorů. Mé vysvětlení že já měla vždy všechno splacené a mám jistý plán co dál s dluhy, přebírám vzorně poštu, nemám exekuci ani insolvenci, není prostě proti mně vůbec nic vedené v těchto registrech a své závazky se alespoň částečně momentálně snažím splácet a komunikuji se svými věřiteli nechce ani slyšet. Na trvalé adrese nebydlím x let, žádné svoje věci tam nemám. A myslím si, ale nevím jestli to tak chodí, že exekutor nemůže jen tak přijít a zabavit něčí majetek v bytě jen proto, že je to moje trvalá adresa. A na druhou stranu maminka má ještě pocit, že jednou něco nezaplatím a za měsíc už jí tam budou rozebírat celý byt. Je tomu tak či není? A ještě dodatečná otázka. Jak bude probíhat odhlášení se z bytu na úřadě? Všude jsem četla případy, kdy potomek nechtěl a rodiče chtěli. Mně je to jedno, mně maminka pomohla už dost prvním případě, já jí klidně vyhovím. Jen jestli opravdu na té adrese nebydlím můžu dosvědčit i sama já. Ovšem nevím, jestli plním podmínky pro změnu bydliště v případě, že až doteď za mě byly placeny příspěvky do fondu družstva jako bych tam bydlela. Jestli musím okamžitě nahlásit kam se chci přihlásit na trvalou adresu. Protože žádnou nemám. Tak nevím, jestli je to automaticky na úřad. A pokud se mi adresa změní a nahlásí na úřad, mám to dávat svým věřitelům vědět? Doufám, že se tím nezmění nějaké podmínky u úvěrových smluv a podobně. Aby mi to maminka ještě tímhle tím nějak nezavařila. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na trvalé bydliště u rodičů nemáte ve svém věku a stavu nárok. Rodiče Vám trvalé bydliště na své adrese mohou zrušit kdykoliv i bez Vašeho souhlasu či svědectví, zda u nich skutečně bydlíte či nikoliv. Vy naopak máte nárok na zřízení trvalého bydliště na adrese svého skutečného pobytu (máte-li na byt řádnou nájemní smlouvu). Bez nájemní smlouvy byste si musela zřídit trvalé bydliště na úřadě. 

Exekutor by měl mobiliární exekuci provádět v místě skutečného pobytu dlužníka, ovšem výjimkou nejsou ani případy exekucí provedených na oficiální trvalé adrese dlužníka (rodiče se pak musejí svého majetku složitě domáhat podáním vylučovací žaloby). Proto Vám maminka chce zrušit trvalý pobyt. 

S gamblery, feťáky a alkoholiky chce mít málokdo cokoliv společného. Jediným řešením je podstoupit léčbu. Naopak vůbec nepomáhá, když rodina např. za gamblera uhradí všechny dluhy. Je to spíše kontraproduktivní, protože gambler hraje dále a dluhy udělá znovu (jak jste si sama vyzkoušela). Nesmíte mít proto své mamince za zlé, že za Vás podruhé odmítla uhradit znovu všechny dluhy. Nevykašlala se na Vás, naopak Vám tím velmi pomohla. 

Máte na výběr. Buď podstoupíte léčbu, přestanete hrát a budete mít šanci se ze všeho dostat. Nebo budete hrát dále, dluhy Vám porostou do nesplatitelné výše, dostanete se do exekucí, sociálka Vám možná vezme dítě, přítel od Vás odejde a celý život se Vám rozpadne. Cílem nebankovních společností (které Vám možná ještě stále ochotně půjčují) je dostat Vás právě do této situace - chtějí mít dlužníky v doživotních exekucích, což je pro ně pravidelný zdroj příjmu (exekuci lze uvalit i na mateřskou, rodičovskou, sociální dávky a třeba jednou i na starobní důchod). Volba je na Vás!

J

Dobrý den, když v nemovitosti po zemřelé zůstalo uhlí v hodnotě 30 000 Kč které nebylo v dědickém řízení zahrnuto a má sestra chce ať si ho odvezu, nemohla by mě napadnout, že jsem ho odcizil? Děkuji, pěkně den.

Dobrý den,

notářské řízení neřeší detailně vybavení domácnosti (nejedná-li se o něco mimořádně hodnotného, např. sbírku obrazů). Notář Vám určitě nebude rozepisovat, kdo si má vzít jaký hrnec či skříň. Chcete-li být 100% precizní a rozumná domluva se sestrou není možná, proveďte fotodokumentaci množství uhlí a každý si odvezte polovinu. 

J

Pokračování dotazu č. 11548: Dobrý den, v dědickém řízení je napsaná pouze babeta a technické osvědčení nechtěli doložit. Je to babeta z roku 1996, neměla ani SPZ, jen technické osvědčení. A soused říkal že viděl odvážet věci z nemovitosti. Tak se obávám, že tam není. Poradíte prosím co dělat? Předem děkuji.

Dobrý den,

pokud Vám někdo zcizil zděděnou babetu, kontaktujte Policii ČR a ohlaste krádež.

PT

Dobrý den, nevím co dělat. Dnes mi bylo oznámeno a musela jsem to i podepsat, že mi moje pracovní smlouva prodloužena nebude. Kvůli těhotenství. A držet místo mi prý nelze. Insolvence mi byla vyhlášena 12.6. 2019 a mně práci neprodlouží. Smlouva mi končí 31.12. 2020. Termín porodu mám 13.4. 2021. Já nevím co budu a nebo můžu dělat. Nevím co s insolvencí, jestli zažádat o přerušení, nebo já nevím. Jestli jít na ÚP? Prosím poraďte mi.

Dobrý den,

pracovní smlouva na dobu určitou končí v případě neprodloužení ve sjednaném termínu (pro Vás 31/12/2020). Na mateřskou můžete nastoupit 6-8 týdnů před termínem porodu, tedy nejdříve v půli února. Na leden a část února si můžete najít jinou práci nebo se registrovat na Úřadu práce. 

U insolvenčních řízení zahájených po 1/6/2019 stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč (odpadla podmínka splatit během oddlužení min. 30% přihlášených pohledávek). 2 200 Kč byste měla být schopna splácet i na mateřské či rodičovské. Taktéž by měl s financemi domácnosti pomoci otec dítěte (dobrovolně nebo nedobrovolně skrz soudem stanovené alimenty). 

PB

Dobrý den, pomáhám matce dostat se zpátky na nohy. Má cca 10 exekucí, je nezaměstnaná. Chci se zeptat, zdali má nárok na dávku v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. Pokud ano, zdali nějaké peníze dostane nebo ji budou hned strženy na pokrytí exekuce, tzn. zdali už Úřad při vyplácení peněz ví, kolik jí nechat a kolik půjde na pokryti dluhu. Moc děkuji za každou informaci.

Dobrý den,

snaha pomoci své matce je jistě chválihodná, ale špatnou finanční situaci a exekuce nevyřešíte žádostmi o sociální dávky. Pokud Vaše matka nezvládá splácet své závazky (s 10 exekucemi pravděpodobně ne), doporučuji požádat o osobní bankrot, jehož podmínky jsou od 6/2019 velmi mírné. Po dobu 5 let stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a následně bude zbytek prominut. Aby bylo možné na insolvenci srážet min. 2 200 Kč, je nutné mít příjem min. 11 000 Kč čistého měsíčně. Mamince tak stačí si najít zcela libovolnou práci za minimální mzdu.

Mimořádná okamžitá dávka v hmotné nouzi se poskytuje pouze na řešení mimořádných jednorázových záležitostí (např. při živelné pohromě, po propuštění z vězení, atd.). Běžný dlužník v exekuci tuto definici spíše nenaplní (nestalo-li se mu něco mimořádného). Exekutor musí vždy dlužníkům ponechat tzv. nezabavitelné minimum, tedy dlužníci v exekuci nikdy nezůstávají zcela bez peněz (např. z příjmu 10 000 Kč lze srážet u nepřednostních pohledávek max. 742 Kč). 

Příspěvek na bydlení je závislý na mnoha faktorech (příjmy, náklady na bydlení, normované náklady na bydlení, typ bydlení - v nájmu, ve vlastním). 

J

Dobrý den, je možné když proběhlo dědické řízení a účet byl zrušen dohledat po zemřelém pohyb na účtě po jeho datu smrti? Jsem jeden z dědiců. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předmětem dědictví je zůstatek peněz na účtu k datu úmrtí. Nacházelo-li se na účtu v momentě výplaty méně peněz, měla by Vám banka předložit výpis z účtu s výčtem transakcí od momentu úmrtí zůstavitele po datum výplaty peněz (aby bylo jasné, jaké platby proběhly, případně kdo peníze z účtu vybral). 

T

Dobrý den, pokud chci někomu darovat peníze, např. kamarádovi, kterého znám ze zaměstnání, a daruji mu například půl milionu Kč, jak na to? Dát mu to hotově, o nic nejde? Poslat na účet, nebude to problém? Nebo je potřeba sepsat smlouvu a dar zdanit? Děkuji

Dobrý den,

nejlepší je sepsat darovací smlouvu a peníze poslat na účet obdarovaného. Obdarovaný musí následně dar zdanit. Platby nad 270 000 Kč se musí ze zákona provádět výhradně bezhotovostně (nesmíte nikomu dát 0,5 mil. Kč hotově). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

dědictví, finanční plán, domácí účetnictví, jak hospodařit se svými penězi?Banky v ČR