Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance

Osobní a rodinné finance

ZADAT NOVÝ DOTAZ
T

Dobrý den, můj bývalý zaměstnavatel mi neplatil zdravotní pojištění asi mě ani nenahlásil na 2 měsíce (srpen, září 2018). Na podzim toho roku i skončil. Teď jsem se dozvěděl, že mám na pojištění dluh 6 800 Kč a ten zaměstnavatel je půl roku v insolvenci kterou má schválenou od října 2020. Co mám teď dělat? Děkuji

Dobrý den,

zdravotní pojišťovna by měla dluh na pojistném vymáhat po zaměstnavateli (nikoliv po zaměstnanci). Pokud ZP eviduje dluh u Vás coby fyzické osoby, pravděpodobně Vás zaměstnavatele ani neregistroval jako zaměstnance. Doporučuji vše nahlásit nejen zdravotní pojišťovně, ale i ČSSZ a Úřadu práce.

DK

Dobrý den, potýkám se aktuálně s problémem vyplacení kompenzačního bonusu. Mám prac. poměr DPČ, operátor call centra. Práce nemohla být vykonávaná na straně zaměstnavatele z důvodu home office. Jenže k tomuto kroku je nutné mít firemní notebooky, software další nutné věci k vykonávání činnosti. Stojí to nemalé peníze a firma si nemůže dovolit jelikož by to bylo likvidační, tudíž jsem zůstala bez směn, peněz. Po 2 měsících úřad kompenzaci nepřiznal. Kolegům z práce, kompenzaci vyplatili bez kontaktování, problémů, což mě zarazilo. Mám podat odvolání, nebo by to bylo bezvýznamné?

Dobrý den,

kompenzační bonus je u DPČ/DPP podmíněn odpracováním 3 ze 4 měsíců v rozhodném období (červen-září) na pojištěnou dohodu (u DPČ příjem nad 3 000 Kč, u DPP nad 10 000 Kč) a musí se jednat o váš dominantní zdroj obživy v oboru, který být přímo postižen vládním i opatřeními.

JN

Dobrý den, mám problém se synem, který se mnou žije ve společné domácnosti. Pracuje, ale dostává se občas do dluhů, které mu pomáhám splácet. Nyní jsem se rozhodla zrušit mu trvale bydliště u mě, abych uchránila v případě větších dluhu náš majetek. Syn nemá dostatek financí aby si platil byt sám, takže nevím kam půjde. Je tedy nutné udávat důvod a novou adresu pro zrušení stávající trvale adresy? Na syna je napsána hypotéka na byt z 1/3, ve kterém bydlí jeho družka s dítětem. Je jeho rodina v ohrožení, pokud se syn opět dostane do dluhů, které nebude sám zvládat? Děkuji

Dobrý den,

trvalé bydliště můžete synovi zrušit bez udání důvodu a nutnosti uvádět jeho novou adresu. Taktéž nemáte povinnost synovi zajišťovat nové bydlení. Někdy bývá nejvýchovnější přestat dětem splácet jejich dluhy a donutit je se postavit na vlastní nohy. 

Za hypotéku ručí všichni účastníci úvěrové smlouvy společně a nerozlučně. Pokud by hypotéka přestala být splácena, mohla by banka nemovitost v zástavě prodat.

ZK

Pokračování dotazu č. 12574: Dobrý den, za odpověď děkuji a upřesňuji, že zmiňovaný vnuk nemá žádné sourozence, jeho otec (můj syn) je s jeho matkou rozvedený a žije s námi rodiči. Jak nyní vnuk žije zda řádně, nebo marnotratně nevím, neboť mě prostě "pohřbil za živa", nezajímám ho. Dříve žil ve stejném městě jako já, teď tu nežije, takže ani já, ani nikdo z rodiny o něm nic neví. Chci sepsat závěť a svůj majetek stejným dílem odkázat svým 3 dětem. Bude právně platné, pokud jeho otce (mého syna) zaváži, že nechci aby po něm dědil zmiňovaný vnuk? On totiž ani o otce nemá zájem a v případě smrti mého syna, že si přeji, aby můj majetek dostala neslyšící vnučka? Mám raději závěť sepsat u notáře?

Dobrý den,

závěť doporučuji sepsat u notáře, který Vám poradí, jak a co přesně do závěti uvést, aby bylo vše platné a právně vymahatelné. Podmínka pro dědice "aby jednou v budoucnu on sám vydědil své dítě (tedy zákonného dědice)" může tzv. odporovat veřejnému pořádku. Můžete např. odkázat svůj majetek dědici s podmínkou, že se postará o vašeho psa nebo že musí nejprve dostudovat. Ale nemůžete po někom chtít, aby se např. rozvedl, setrval v manželství, vydědil své děti, atd. K takovýmto podmínkám "odporujícím veřejnému pořádku" se nepřihlíží. Pokud byste v závěti uvedla splnitelnou podmínku, měla byste také ustanovit osobu, která na splnění podmínky dohlédne. 

ZK

Dobrý den, chci se zeptat na následující. Můj vnuk (23 let) nejeví dlouhodobě o mě ani svého otce (mého syna) sebemenší zájem. Přitom jsem byla babičkou, která se v jeho dětství i školních letech o něj starala.  Pokud onemocněl, mohl být u nás jak se mu zlíbilo, brala jsem ho sebou na svou rodnou chalupu, dostával dárky, nebo peníze k svátku, narozeninám, k Ježíšku, nebo jen tak. Někdy se s ním učila a chodila k lékaři, prostě měl mou lásku, obětavost i čas jako všech 5 vnoučat. Jeho otec žije a bude po mně dědit, ale nepřeji si, aby z mého majetku cokoliv zdědil tento vnuk. Mohu pro to za svého života něco udělat? Děkuji

Dobrý den,

pokud po Vás bude dědit syn, doporučuji rozhodnutí o jeho dědictví nechat na synovi. Podmínka "komu má syn jednou za 30 a více let v závěti odkázat svůj majetek" může být poměrně problematická a právně nevymahatelná. Syn by např. nemusel sepsat závěť, a pak by došlo k dělení majetku dle zákona (rovným dílem mezi všechny synovy děti a manželku). 

Pokud by vnuk nežil spořádaně, nepracoval, propadal hazardu, byl závislý na drogách či páchal trestnou činnost, pak by bylo vydědění na místě. Neprojevování zájmu ale může být problematické, zejména u mnohdy ještě nevyspělých dětí. Zvažte, jaké má vnuk vztahy se svými sourozenci a ostatními členy rodiny. Máte-li 5 vnuků a jednoho vydědíte, můžete tím snadno rozhádat celou rodinu (zhorší se vztahy mezi obdarovanými a vyděděnými dětmi). Mladí často chybují a úkolem moudřejšího staršího je tlumení vášní a tmelení rodiny (ne stavba nových bariér). 

VS

Dobrý den, prosím o sdělení, jakým způsobem reklamovat nedoručené rouškovné (5 000 Kč). Pro důchod si chodím na poštu. Děkuji

Dobrý den,

kontaktujte prosím ČSSZ a ověřte stav svého rouškovného (zdali bylo předáno poště k výplatě).

A

Dobry den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné někde zjistit, kolik aut vlastní bývalý přítel?

Dobrý den,

informace o autech lze nalézt v registru vozidel (např. dle SPZ viníka, který Vás poškodil), ale velmi pravděpodobně nebude možné takto pátrat po majetku bývalého přítele (při žádosti o výpis musíte prokázat "právní zájem").

R

Dobrý den, 22.11. 2020 mi byl mi přiznán invalidní důchod 1. stupně - dostanu také rouškovné ?

Dobrý den,

ano, na rouškovné (5 000 Kč) má nárok každý, kdo pobíral nebo mu byl přiznán důchod k 30/11/2020.

J

Dobrý den, jak budu vědět že mám nárok na důchod?

Dobrý den,

nárok na důchod má osoba, která dosáhla 65 let věku a 35 let platila sociální pojištění (byla zaměstnancem, OSVČ nebo osobou, za kterou platil pojistné stát - počítá se např. doba strávená na mateřské, rodičovské, atd.). Starší ročníky mohou mít nižší důchodový věk než 65 let (např. u žen dle počtu vychovaných dětí). 

Informace (zda-li máte již nárok na důchod a/nebo případně kolik let Vám ještě chybí) je možné ověřit u ČSSZ. Nově od ledna 2021 je možné komunikovat se státní správou online přes Bankovní IDentitu, kterou v současné chvíli nabízí 2 banky (ČS a ČSOB). Můžete se tak přes Bankovní IDentitu přihlásit na portál ČSSZ, kde uvidíte přesné datum vzniku nároku na důchod (můžete online nahlížet do započítané doby, ELDP, je možné si vyžádat informativní list důchodového pojištění, atd.).

B

Dobrý den, pokud si někdo vyfotil mou občanku, co mi hrozí? Může to nějak zneužít? Sama myslím, že by potřeboval opravdový doklad totožnosti, ne jen kopii nebo fotku.

Dobrý den,

samotnou fotku občanky naštěstí zneužít nelze. V kombinaci s fotem druhého dokladu totožnosti a přístupem k vašemu účtu by již šlo na dálku sjednat běžný účet nebo i menší půjčku

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

dědictví, finanční plán, domácí účetnictví, jak hospodařit se svými penězi?Banky v ČR