Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance

Osobní a rodinné finance

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JM

Po letech manželství měníme způsob hospodaření, každý budeme mít svůj účet. Na mém účtu který jsme používali dosud nezbylo nic (je v mínusu). Mám zde však uložen zbytek prostředků (formou ŽP a spořícího účtu) z prodeje dědictví po mé matce. Žena by ráda polovinu. Má na tyto finance právní nárok?

Dobrý den,

v manželství máte vše společné, za dluhy ručíte společně a nerozlučně, máte vůči sobě vyživovací povinnost (tedy povinnost druhému zajistit stejný životní standard jako sobě), atd. Příliš tak nelze hovořit o právním nároku jednoho z Vás, protože vše máte společné. Zkrátka buď jste manželé se vším všudy nebo nejste (pak se nechte rozvést nebo sepište zúžení SJM u notáře). 

Příjem z dědictví určeného výlučně Vám nespadá do SJM a je čistě Vaším majetkem. V případě rozvodu by tak tyto peníze zůstaly Vám. Nicméně po dobu trvání manželství je skutečně téměř nemožné rozplétat klubko financí "koho je která koruna". Zákon např. neříká, že všechny výdaje musíte hradit napůl, atd. Naopak všechny příjmy se považují za součást SJM (mimo výlučných darů a dědictví).

P

Dobrý den, otec má u UniCredit Bank účty a cenné papíry, ke kterým mám dispoziční právo (oprávněná osoba/zadavatel). Bohužel před několika měsíci zemřel, peníze jsem tedy převedl na svůj účet. Ted bych chtěl jeho účty v bance zrušit, což prý nelze. Jak to tedy provést? Navíc výpisy chodí stále na jeho jméno a původní adresu. Otec se totiž znovu oženil a přestěhoval. Jeho druhá manželka o těchto účtech vůbec neví. Do dědického řízení se to nedostalo. Mám obavu, že když bance oznámím, že otec nežije vše se dostane do dědictví, kde většinu peněz zdědí ona. K čemu mi je vlastně dispoziční právo, když by se peníze měly dostat do dědictví? Nebo to lze nějak vyřešit v můj prospěch? Děkuji.

Dobrý den,

dispoziční právo Vám umožňuje nakládat s penězi na účtu majitele za jeho života (ale nedělá z Vás majitele peněz). Proto měl být zůstatek na účtu ke dni úmrtí předmětem dědického řízení. Pochybil jak notář (který se evidentně ani neobtěžoval nahlédnout do centrálního registru účtů) tak Vy, když jste tento majetek zamlčel. Dokud účet neprojde řádným dědickým řízením, banka ho nemůže zavřít. Případný oprávněný dědic po Vás kdykoliv může své nároky (dědický podíl na zůstatku ke dni úmrtí) vymáhat.

LD

Dobrý den, přítel v červenci doplatil insolvenci v plné výši 100%. Přišlo mu rozhodnutí od soudu o zaplacení, ale v registru dlužníků ještě bude tři roky. Mne by zajímalo, jestli může disponovat se svým majetkem, prodat ho, darovat, vyměnit atd když už má vše zaplacené ale v registru pořád je veden- Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, po skončené insolvenci můžete volně nakládat se svým majetkem. Negativní záznam v registrech dlužníků Vám pouze neumožní získat úvěr během následujících 3-4 let od momentu ukončení oddlužení.

RP

Jsem v insolvenci a mám dědit třetinu domu po otci. Můžu se dědictví vzdá a přenechat svou třetinu matce? Děkuji

Dobrý den,

ano, i v insolvenci se můžete dědictví vzdát, je to vaše zákonné právo.

S

Jsme s manželem v insolvenci. Až do října 2019 nám dcera dávala 5 900 Kč v rámci darovací smlouvy. Nyní již nemohou smlouvu plnit, jelikož se jim pokazilo auto a museli si na úvěr pořídit jiné, na dopravu do zaměstnání. Proto už nám nemohou posílat uvedenou částku. Je zde možnost vypovězení darovací smlouvy? A jaký je další postup? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

darovací smlouvu lze kdykoliv odvolat (učiňte tak písemně a kopii předložte insolvenčnímu správci). Nicméně stále musíte plnit podmínky insolvence a v rámci 5 let splatit min. 30% všech dluhů.

B

Dobrý den, jsem dva roky v insolvenci, příští rok mám v plánu se oženit. Jaký to bude mít vliv na mou insolvenci? Děkuji

Dobrý den,

svatbu v insolvenci nemohu doporučit, neb v manželství ručíte za všechny své dluhy společně a nerozlučně (částečně i za dluhy vzniklé před manželstvím). Exekutoři by tak mohli dluhy vymáhat po Vaší manželce (neb ona na rozdíl od Vás nebude chráněna insolvencí). Se svatbou určitě vyčkejte na ukončení insolvence a uhrazení či prominutí dluhů.

MK

Dobrý den, mám kamarádku, kterou požádal známy o vyplnění formuláře pro pravidelný darovací měsíční příspěvek do insolvenčního řízení. Jak moc je takový darovací příspěvek zavazující pro darujícího a zda je takový příspěvek vymahatelný na dárci potažmo zda je takový darovací příspěvek právně vymahatelný i ze strany insolvenčního správce? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

řádně uzavřená darovací smlouva má právní platnost se všemi důsledky (vymahatelnost, odvolatelnost, atd.). Vaše kamarádka by si měla velmi dobře rozmyslet, k čemu se případně upisuje. Chce-li se upsat k daru po následujících 60 měsíců, pak je vše v pořádku. Ale těžko si umím představit důvod, proč by tak měla činit.

SK

Dobry den, nekdy v lete mne prestala fungovat Touch ID. Funguje na iPadu ale ne na iPhone 6S s poslednim iOS .Na telef. dotaz mi bylo sdeleno, ze tento problem je znam a ze se na nem pracuje. Dodnes se nic nezmenilo. Zkusil jsem dnes odinstalovat stary app a novy nainstalovat. Po zapnuti Touch ID vsak problem trva. Dekuji za pomoc!

Dobrý den,

zkuste zboží reklamovat u prodejce který posoudí, je-li tato vada předmětem záruky a rozhodne o dalším postupu.

M

Dobrý den, máme v rodině neshody a proto prosím o radu, zda je možno ve spořitelně, kde měli rodiče vkladní knížky nebo jen knížku, dohledat, kdy a jak byly z knížky vybírány peníze v jakých částkách a kdo peníze vybíral a knížky-knížku zrušil? Otec zemřel před 14 roky a mamka před 3 roky. Moc by mi veškeré informace pomohly. Případně jak mohu postupovat? Moc děkuji

Dobrý den,

banky Vám takovéto informace v rámci zachování bankovního tajemství sdělit nemohou. Banky mohou pouze převést majetek dle notářského usnesení na dědice, což ale nebude Váš případ, byla-li vkladní knížka zrušení před úmrtím Vašich rodičů a nebyla-li tedy součástí dědického řízení.

MK

Dobrý den, mám na sebe napsáno otcovo auto jelikož má exekuci. Mohu ho napsat jako provozovatele, aby měl nárok na parkovací kartu? Nebo když ho napíši, mohou auto zabavit v exekučním řízení? Děkuji.

Dobrý den,

pokud k převodu auta došlo účelově během posledních 5 let coby snaha vyhnout se exekuci, pak zápis provozovatele nedoporučuji. Exekutor by mohl požádat o zrušení převodu z důvodu účelového odklánění majetku před věřiteli a auto zpeněžit.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

dědictví, finanční plán, domácí účetnictví, jak hospodařit se svými penězi?Rychlé odkazy

Banky v ČR