Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JD

Dobrý večer, chtěla jsem se optat, jestli mi bude vyplacena úleva na daních za dítě. V 8. měsíci 2018 jsem nastoupila do zaměstnání a byla mi ukončená pracovní smlouva k 30.10.2019. Podle mých propočtů bych měla nárok na vyplácení a to od Finačního úřadu tomhle roce v březnu, ale jak to je, když mi ukončili pracovní smlouvu. Děkuji za zpětnou vazbu.

Dobrý den,

slevu na dani za děti může uplatnit každý. Na daňový bonus (vyplacení nevyčerpané části slevy) je nárok pouze v případě, kdy dotyčný měl v daném kalendářním roce příjem ve výši min. šestinásobku minimální mzdy (pro rok 2019 to je 80 100 Kč).

N

Dobry den, od 1.1.2019 jsem mela HPP a mesicne si uplatnovala slevu na dite, k 1.7. 2019 jsem nastoupila na materskou dovolenou. Pracovni pomer mi skoncil 30.9.2019. Kdyz si budu zpracovavat danove priznani za rok 2019, muzu si od 7/19-12/19 uplatnit dite v danovem priznani? A druhe narozene 22.8.2019 take muzu uplatnit ja? Nebo si od 7/19 ma dat otec do danoveho priznani a druhe dite od 8/2019? Dekuji za odpoved

Dobrý den,

slevu na dani za jedno či obě děti může uplatnit kterýkoliv z rodičů. Dobře si spočítejte, u koho se Vám to vyplatí více (abyste vyčerpali celou slevu/získali celý daňový bonus a nic nepropadlo).

L

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně daní ze zaměstnání, do 5.2019 jsem pracovala v Čr (Lidl), poté jsem byla 2 měsíce na ÚP pobírala podporu a od 1.7.2019 jsem nastoupila do práce v Rakousku, kde již žiji. Mám podávat DP v ČR, má to význam?, jak, by takové DP mělo vypadat? Budu vďěčná za každé info. Děkuji.

Dobrý den,

každý kdo měl v ČR zdanitelné příjmy v roce 2019 (které nedaní v zahraničí) by měl podat daňové přiznání. Význam to určitě má, neb budete mít pravděpodobně nárok na daňový přeplatek za slevu na poplatníka. O roční zúčtování daní můžete požádat svého posledního zaměstnavatele nebo si přiznání k dani z příjmu podejte sama. Doporučuji náš článek Daň z příjmu za rok 2018.

DS

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak s ohledem na výši zaplacených daní, pojištění apod. je v mém případě nejlepší pronajmout byt. Mám družstevní byt, odkud se budeme stěhovat do domu a byt chci pronajmout (cca za 15 000 Kč měsíčně + poplatky). Jsem na rodičovské dovolené a ještě budu do konce června 2022. Je lepší pronajmout byt na Živnostenský list nebo jako fyzická osoba? Předem velice děkuji za odpověď!

Dobrý den,

určitě je výhodnější a jednodušší byt pronajmout jako fyzická osoba, kde platíte pouze daň ve výši 15% ze zisku a nic dalšího neřešíte. 

BK

Dobrý den, zdědila jsem po příteli (tedy ne přímém příbuzném) pozemek (nestojí na něm dům, jedná se jen o pozemek), který jsem do půl roku prodala. Za utržené peníze chci koupit byt. Když koupím byt do roka od prodeje pozemku, budu osvobozena od povinnosti platit daň z příjmu z prodeje pozemku?

Dobrý den,

ano, použijete-li peníze z prodeje nemovitosti na uspokojení svých bytových potřeb (do roku od přijetí peněz), nebudete platit daň ze zisku ve výši 15%. 

D

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně neomluvené absence v zaměstnání - jedná se o dva pracovní dny. Jak je to s platbou zdravotního a sociálního pojištění? Díky

Dobrý den,

záleží na výši Vašeho platu a interních předpisech zaměstnavatele (zda budete na odvody doplácet či nikoliv). Např. v případě minimální mzdy a neomluvené absence byste pojistné za tyto dny pravděpodobně doplácel.

FP

Dobrý den, mám dotaz ohledně osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti. Byt jsem koupil před 3 lety, tudíž osvobození od daně v případě vlastnictví nemovitosti po dobu 5ti let se na tento případ nevztahuje. Nicméně byt jsem koupil primárně pro syna, který v bytě po celou dobu bydlel. Jedná se tedy o situaci kdy v bytě bydlel vlastník? Syn i já máme trvalé bydliště v jiné lokalitě. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

teoreticky by šlo věc uhrát na "uspokojování bytových potřeb své NEBO své blízké rodiny", zejména pokud máte k synovi stále vyživovací povinnost.

RP

Dobrý den, chtěl bych začít pronajímat byt. Budu platit daň, když jsem ve starobním důchodu? Děkuji

Dobrý den,

přiznání k dani z příjmu musí podávat každý kdo má zdanitelné příjmy (např. z pronájmu bytu). Výsledkem součtu příjmů, nákladů a daňových slev pak může být i nulová daňová povinnost (vše se spočte právě v daňovém přiznání).

RC

Dobrý den, v prosinci 2019 žena dostala darem od své matky dům. Musí znovu vyplňovat daňové přiznání z nemovitosti nebo stačí pouze nahlásit tuto změnu FÚ a platba bude automaticky převedena na ni? A jak je to s daní z příjmu FO, musí to hlásit zaměstnavateli? Momentálně je na rodičovské dovolené.

Dobrý den,

každý kdo v roce 2019 získal koupí, darem či dědictvím nemovitost musí podat daňové přiznání do 31/1/2020 (nestačí pouze nahlásit změnu majitele). Nabytí nemovitosti do ročního zúčtování daní z příjmu nespadá.

MK

Dobrý den, koupil jsem řadový rodinný dům a chtěli jsme řešit daň z nabytí formou směrné hodnoty, ale na finančním nám řekli, že musíme mít odhad. Dům má přízemí na úrovni silnice a dvě nadzemní podlaží.

Dobrý den,

odhad je vyžadován pouze u nemovitostí, kde není možné určit směrnou hodnotu (např. zemědělská půda bez BPEJ). V ostatních případech je volba na Vás (směrná hodnota nebo odhad).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Rychlé odkazy

Banky v ČR