Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
P

Dobrý den, pokud koupím byt rodičům, oni budou majitelé nového bytu, a já na sebe budu mít napsanou hypotéku, budu tedy jediný účastník úvěru, mohu odčítat zaplacené úroky z daní? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto je velmi nestandardní situace. Pokud si koupíte byt na hypotéku, banka Vám pravděpodobně nechá do katastru zapsat věcné břemeno "zákaz zcizení", se kterým nebude moci nemovitost převést na třetí osobu. Pokud by se Vám s bankou podařilo vyjednat povolení pro převod bytu na rodiče, pak byste teoreticky splňoval podmínky zákona, který říká: "na odpočet úroků má nárok plátce hypotéky uvedený v úvěrové smlouvě, který nemovitost užívá k uspokojování vlastních bytových potřeb nebo bytových potřeb své rodiny". V praxi by se ale nemuselo finančnímu úřadu líbit, že nemovitost nevlastníte (přestože hypotéku splácíte). 

PM

Dobrý den, jsem spolumajitelkou bytu (je nás celkem 6 majitelů - vlastní a nevlastní sourozenci), který mi darovala moje maminka v loňském roce. Maminka letos zemřela a byt musíme prodat, nikdo ze spolumajitelů nemá na vyplacení ostatních. Budu muset platit daň z příjmu? Maminka v bytě bydlela 30 let a já s bratrem jsme o ní 4 roky pečovali. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v tomto případě daň z prodeje bytu (daň z příjmu ve výši 15% ze zisku) platit nebudete.

MS

Dobrý den, mohla bych prosím poprosit o zodpovězení otázek ohledně daňového přiznání? 1. otázka - Příjem z pronájmu lze snížit o výdaje vynaložené na pronajímanou nemovitost. Jak staré ale tyto výdaje mohou být? U daňového přiznání za rok 2020 mohou být jen výdaje z roku 2019 nebo mohou být i z roku 2018? 2. otázka - S přítelem máme hypotéku na dům, s tím, že hypotéka je na mě, jelikož jsem zaměstnaná na HPP a přítel je OSVČ, ve smlouvě na hypotéce jsme uvedeni oba, v katastru nemovitostí je uvedený přítel jako vlastník domu, můžeme v tomto případě uplatnit v daňovém přiznání úroky z úvěru a pokud ano kdo z nás a za jakých podmínek? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

v daňovém přiznání za rok 2019 (podávaném na FÚ do března 2020) můžete uplatnit pouze náklady vzniklé během roku 2019. Snížení daňového základu o zaplacené úroky z hypotéky mohou uplatnit všichni, kdo jsou uvedeni v úvěrové smlouvě (nemovitost musí sloužit k uspokojování vlastních bytových potřeb nebo bytových potřeb rodiny).

B

Dobrý den, v létě mi zemřela maminka, byt má nyní 6 majitelů. Já vlastní jednu čtvrtinu, kterou mi maminka darovala v roce 2018. Když se byt prodá, musím platit nějakou daň? A za jakých okolností se jí lze vyhnout? Děkuji

Dobrý den,

uplyne-li mezi nabytím a prodejem nemovitosti 5 let, neplatíte žádné daně (v opačném případě daň z příjmu ve výši 15% ze zisku). Do této lhůty se v rámci rodiny (dary, dědictví) počítá i doba, po kterou vlastnila nemovitost Vaše maminka.

M

Pokračování dotazu č. 7988: Děkuji, ještě upřesním - šlo mi o to, jestli nemusím danit ani na Slovensku. Jestli se to vyřeší tím, že jsem daňový rezident v ČR a zde je osvobození do 30 tis.

Dobrý den,

ohledně slovenských dani Vám bohužel neporadím, neb se profesně slovenskými daněmi nezabývám. Určitě ale neplatí, že by český daňový rezident nemusel platit daně v zahraničí (pakliže mu to místní legislativa přikáže). Smlouva o zabránění dvojího zdanění by ve Vašem případě znamenala  toto - pokud byste na Slovensku daně zaplatit musel, nedošlo mu k opětovnému zdanění příjmu v ČR. 

M

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně daní z příjmů u smlouvy o dílo, která je uzavřena s firmou sídlící na Slovensku. Já daňový rezident v ČR, nejsem podnikatel, jsem zaměstnanec, jedná se o příležitostný příjem ve výši 5 000 Kč. Smlouva o dílo dle autorského zákona (slovenského). V ČR by se jednalo o příležitostný příjem, který by se nedanil, pokud tomu rozumím správně, ale jak je to, když je smlouva podepsaná s firmou se sídlem na Slovensku? Řeší to mezinárodní smlouva o zabránění dvojí zdanění, mohu tedy postupovat jako daňový rezident v ČR a nedanit, nebo se to řeší jinak? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

coby daňový rezident nemusíte tento příležitostný příjem do 30 000 Kč ročně v ČR danit.

ML

Dobrý den, rád bych koupil dům s více bytovými jednotkami. Nicméně, dům je momentálně vlastněn společností s.r.o. Prodej je podmíněn koupí tohoto s.r.o. (která vlastní pouze tento dům, nic jiného). Je možné získat hypotéku i v této situaci? Děkuji mnohokrát

Dobrý den,

tento konstrukt (čisté s.r.o. vlastnící nemovitost) slouží k legálnímu obcházení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4% (kupujete si totiž s.r.o., nikoliv nemovitost). Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypotéční kalkulačky, kteří s Vámi vše podrobně proberou a navrhnou nejlepší možné řešení financování.

PK

Dobrý den, nedávno jsem zdědil byt a chci ho prodat. Kolik budu platit daň z prodeje? Děkuji

Dobrý den,

při prodeji bytu platíte daň z příjmu (15% ze zisku - rozdíl mezi nabývací a prodejní cenou) pouze v případě, vlastníte-li nemovitost kratší dobu než 5 let (do této lhůty se v případě dědictví v rámci rodiny počítá i doba, po kterou vlastnil nemovitost zemřelý). 

D

Dobrý den, rada bych se ještě zeptala, když změním od 1.12. 2019 trvale bydliště, jak prokáži v daňovém přiznání při uplatnění úroku z hypotéky, že jsem do 1.12. 2019 měla trvale bydliště a byt pro osobní potřebu?

Dobrý den,

na odpočet úroků z hypotéky je nárok v případě, kdy nemovitost užíváte k uspokojování bytových potřeb svých nebo své rodiny. Není povinnost mít v daném místě trvalé bydliště. Užívání bytu pro potřeby své nebo své rodiny můžete doložit např. čestným prohlášením.

D

Dobry den, loni jsem si koupila byt na hypotéku a na úvěr ze stavebního spoření. Z těch jsem i uplatnila loni odpočet na dani. Nyní ale vzhledem k změně životní situace uvažuji, že byt pronajmu. Pokud bych jej pronajala od prosince 2019, nemohu si odečíst od dani žádné úroky? Nebo je možné pouze část za 11 měsíců kdy byt užívám pro vlastní bytovou potřebu? Děkuji

Dobrý den,

v případě pronájmu si můžete odečíst od základu daně z příjmu poměrnou část úroků z hypotéky (či úvěru ze stavebního spoření) adekvátní části roku, po který jste byt užívala k uspokojení vlastních bytových potřeb. Při zahájení pronájmu 1/12/2019 tak za rok 2019 můžete uplatnit 91,67% (11/12) úroků.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Rychlé odkazy

Banky v ČR