Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
J
Hezky den, mam bydliste v Nemecku. Jak budu platit dane z akcii? Plati zakony Nemecke, vzdy -25% ze zisku, nebo ceske 100.000 a 3 roky.? Diky moc a at se dari.

Dobrý den,

přijde na to, jestli jste v ČR daňový rezident či nikoliv. Daňový rezident daní v ČR všechny příjmy (podle českých pravidel). Pokud v Německu trvale žijete, bydlíte a pracujete, budete nejspíše daňovým rezidentem v Německu (daníte podle německých pravidel). 

AR

Dobry den, mam dotaz ohledne dani. Dostali jsme danovy preplatek na jedno dite. Bylo nam vypocteno 30 000 Kc, ale pry mel manzel dluh u O2 17 000 Kc, tak nam je strhli. Chtela bych vedet, zda na to maji pravo, kdyz jsou penize zdanene a nikdo nas o nicem neinformoval ani si nejsme vedomi, ze bychom meli dluh. Vsechny exekuce ma manzel na platu, ktere uz 3 roky splaci. Prosim vas o odpoved a radu, velice dekuji.

Dobrý den,

daňový přeplatek je mimořádným příjmem, který náleží exekutorovi. Máte-li dluhy a exekuce, pak Vám náleží z pravidelného příjmu pouze nezabavitelné minimum (dle počtu vyživovaných osob). Vše ostatní jde na úhradu Vašich dluhů. 

JM

Dobrý den, v období 02/18 - 03/18 jsem pracovala ve starobním důchodu na DPČ, s příjmem 15 000 Kč hrubého měsíčně. Poté už byl příjmem opět jen starobní důchod. Dne 5.6.18 jsem podala návrh na insolvenci, dne 15.7.18 prohlášen úpadek s oddlužením splátkovým kalendářem. Měla jsem podat do 1.4.19 DPFO nebo to měla do 14.8.18 učinit ins. správkyně? Na dani by byl přeplatek 1.890,-, ten by náležel věřitelům jako mimořádná splátka. Zaměstnavatel byl jen jeden, ale zapomněla jsem ho do 15.2.19 požádat o vyhotovení DPFO. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

insolvenční správce za Vás daňové přiznání podávat určitě nebude. Bylo třeba požádat do 15/2 zaměstnavatele o vyhotovení POZP (Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018) a na základě tohoto dokumentu vyhotovit daňové přiznání vlastními silami (či tím někoho za úplatu pověřit) a podat ho místně příslušnému FÚ do 31/3/2019. Můžete podat dodatečné daňové přiznání, ale vzhledem k probíhající insolvenci je otázkou, zdali pro to máte motivaci (daňová vratka je mimořádný příjem náležící věřitelům).

AK

Dobrý den, tento rok kupujeme od fyzické osoby rodinný dům s parcelou, kdy dům je ve fázi hrubé stavby. Je nutné platit daň z nabytí nemovitosti? Předem děkuji.

Dobrý den,

od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první úplatný převod novostavby (do 5 let od data kolaudace či započetí užívání stavby). Z rozestavěného RD tak daň platit nebudete, z pozemku ano. 

JK

Dobrý den, daní se přeplatek daně ve výplatě? Děkuji

Dobrý den,

přeplatek na dani z příjmu vrácený v rámci ročního zúčtování daně se dále již nedaní.

MV

Dobrý den, mám dva zdroje příjmů: 1) nechávám se najímat jako kovoobraběć a 2) obchoduji s deriváty. Jsem OSVČ, daním paušalem. Když chci pokračovat dále v dosahování vyšších příjmů, tzn. přes hranici 1 mil. Kč a vzhledem k povaze mého podnikání, kde nic nevyrábím ale mám jen příjmy-výdělky a neprodukuji žadný výrobek ani s nikým dál nespolupracuji, je možné být sproštěn plátcovství DPH? Nebo jak bych si musel počínat? Nemohu si ničím udělat nějak velké náklady abych si vyrovnal platcovství DPH. Můžete mi prosím poradit? Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

při obratu nad 1 mil. Kč za posledních 12 kalendářních měsíců (nikoliv za poslední fiskální rok) se stáváte automaticky plátcem DPH. Tomu se není jak vyhnout. Jako plátce DPH se je třeba registrovat do 15 dnů od konce měsíce, ve kterém jste splnil podmínku pro plátcovství DPH.

K

Dobrý den, byla jsem v evidenci na pracovním úřadě, a od 5.3. jsem nastoupila do nové práce, tedy až 3. pracovní den. Má hrubá mzda ve zkušební době má být měsíčně 20 000 Kč. Dnes jsem se celkem zhrozila, když mi přišla výplata na účet v částce pouze 12 459 Kč. Chtěla bych se zeptat, jak to že je tak nízká? Podle kalkulačky bych měla mít čistou mzdu 15 850 Kč, ale i když jsem pracovala až 3. pracovní den, neměla by být tak nízká. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pravděpodobně jste zapomněla podepsat tzv. prohlášení poplatníka (lidově "růžovka"), díky kterému Vám zaměstnavatel nemohl započítat slevu na dani z příjmu na poplatníka ve výši 2 070 Kč. O tyto peníze nepřijdete, jen je dostanete až za rok v dubnu (po podání daňového přiznání Vám stát tento daňový přeplatek vrátí). Doporučuji co nejdříve toto prohlášení poplatníka zaměstnavateli podepsat, aby Vám mohl ihned začít uznávat tuto daňovou slevu.

VF

On měl dvojí občanství, USA a ČR. Trvalý pobyt v USA, resp. žil půl roku v USA a půl roku v ČR. Dědic je občan ČR. Zdědil majetek na území USA (nemovitost a hotovost). Bude dědic platit daň? Kde a kolik %?

Dobrý den,

majetek v USA zděděný českým dědicem se bude řídit pravidly pro USA, kde se taktéž bude platit případná daň. Pokud se dokonale neorientujete v americkém právu a daňovém systému, doporučuji vyhledat asistenci americké právní kanceláře.

A

Dobrý den, prosím jak mám postupovat? Daňové přiznání za rok 2018 jsem provedl u zaměstnavatele do 15.2.2019, nyní už bylo vyrovnání, nic jsem si neuplatňoval, jen roční zdanění na poplatníka. Ale nevěděl jsem, že se mají danit příjmy z prodeje akcií, když casový test nebyl splněn (souček výdajů 103 769 Kč, součet příjmů 107 400 Kč, transakční náklady 1 631 Kč). Jak mám prosím postupovat? Děkuji

Dobrý den,

neboť již vypršela lhůta pro řádné podání daňového přiznání (v rámci které jste mohl podat opravné daňové přiznání bez sankce), je třeba podat dodatečné daňové přiznání a neprodleně doplatit daň z příjmu. Finanční úřad Vám pravděpodobně vyměří malé penále, které bude vzhledem k výši včas nezaplacené daně (15% ze zisku) minimální.

L

Dobry den, zjistila jsem, ze mam dluh u zdravotni pojistovny za dva mesice. To uz je v reseni. Jak ovlivni dluh danove priznani?

Dobrý den,

opožděná platba za zdravotní pojištění nemá na přiznání k dani z příjmu žádný vliv.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Rychlé odkazy

Banky v ČR