Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
AV

Dobrý den, syn byl v pracovní neschopnosti od 07/2017 do 03/2018 (pracovní úraz), poté s ním byl ukončen pracovní poměr dohodou, bez odstupného, od dubna do května 2018 byl veden na ÚP odkud byl vyřazen. Od června do prosince nikde nepracoval. Účetní firmy kde byl zaměstnán odmítá vypracovat roční zúčtování daně, a to z důvodu, že nebyl veden na úřadu práce celý rok. Tímto Vás prosím o radu, zda paní účetní jedná správně. Měla jsem za to, že stačí když napíše čestné prohlášení, že v období od června do prosince nikde nepracoval, tudíž neměl žádné zdanitelné příjmy a zdravotní pojištění si platil sám. V dubnu 2018 mu byla proplacena dovolená a doplatek mzdy do 100%, za celých 7 měsíců tzn., že přeplatek na dani určitě vznikne. Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

daňové přiznání určitě podejte, jinak byste přišli o daňový přeplatek (navíc je to Vaše povinnost). Nicméně poslední zaměstnavatel to za Vašeho syna dělat skutečně nebude (to by musel syn strávit zbytek roku na Úřadu práce). Po vyřazení z evidence Úřadu práce se pan syn opět musí živit sám. Není-li v řádném pracovním poměru, není zaměstnavatele, který by mu daňové přiznání zpracoval, a musí tak učinit sám (nebo si někoho za úplatu na tuto práci najmout). 

Vyplnění daňového přiznání je práce na 5-10 minut. Dokument má jen dvě stránky, do kterých mimo osobních údajů v hlavičce vyplníte pouhá 3 čísla (úhrn příjmů, pojistného a odvedených záloh na daň z příjmu). Vše ostatní si online formulář sám spočte (včetně vratky daně). Tato 3 čísla najdete na Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018, které Vám předchozí zaměstnavatel vyhotoví na požádání (je to jeho povinnost, nemůže odmítnout). 


Dobrý den, vlastnila jsem 2 roky chatu (nebydlela v ní). V prosinci loňského roku jsem chatu prodala se ziskem 300 tisíc Kč. K bydlení jsem zakoupila byt a peníze získané z prodeje chaty chci použít na rekonstrukci bydlení. Musím podat daňové přiznání za rok 2018 a následně zaplatit daň z příjmu z 300 tisíc Kč? V případě, že budu platit daň z příjmu, je možné ke kupní ceně chaty započíst i daň z nabytí nemovitosti, kterou jsem zaplatila při koupi chaty? Děkuji

Dobrý den,

neboť jste nesplnila podmínky pro osvobození od placení daně z příjmu (vlastnit nemovitost 5 let nebo v ní 2 roky bydlet), musíte zisk z prodeje zahrnout do daňového přiznání za rok 2018. Uhrazenou daň z nabytí nemovitosti stejně jako ostatní prokazatelné výdaje s prodejem spojené (právní služby, notářská úschova, atd.) lze považovat za uznatelné náklady, které sníží Váš daňový základ. 

Placená daň pak bude rovna "300 000 Kč - (daň z nabytí nemovitosti + ostatní náklady s koupí/prodejem spojené) x 15%". 

ZS

Dobrý den, v loňském roce jsem uzavřela smlouvu o dílo ve výši 45 520 Kč. V době podpisu smlouvy jsem byla nezaměstnaná, od července pobírám peněžitou pomoc v mateřství, od 1. února přecházím na rodičovský příspěvek. Smlouva je rozdělena na dva milníky. První milník už uplynul loni, bylo mi vyplaceno 15 000 Kč. Druhý milník má být dosažen v dubnu, zbývá tedy vyplatit částku 30 520 Kč. Musím pak podávat daňové přiznání? Bylo by výhodnější zaregistrovat se jako OSVČ (pokud je to vůbec možné, když loni jsem OSVČ nebyla)? Jde o jednorázovou akci, další takové smlouvy nemám a neplánuji. Děkuji, Z. Sochorová

Dobrý den,

příležitostné příjmy do 30 000 Kč jsou od daně osvobozeny, tedy můžete buď uzavřít dodatek ke smlouvě o snížení ceny druhého milníku na 29 999 Kč nebo podat daňové přiznání. Dodavatelem ve smlouvě není OSVČ, tedy zřizovat si nyní OSVČ pro plnění druhého milníku by znamenalo vše přesmluvnit. Jako OSVČ byste stejně musela daňové přiznání podat, tedy toto řešení by Vám navíc přineslo pouze další administrativu.

JZ

Dobrý den, moje maminka žije v jiném městě nežli já. V roce 2015 mi darovala svůj byt s tím, že tam bude bydlet, dokud jí zdraví bude sloužit. Je to přes 100 km daleko, ale každý měsíc na několik dní dojíždím a každý den si voláme. Počítáme s tím, že bude u nás bydlet, až bude třeba se o ní více postarat. Byt bude prodán, a já se ptám, zda budu platit daň z příjmu za prodej bytu. Děkuji

Dobrý den,

daň z příjmu se při prodeji neplatí, pokud jste nemovitost vlastnila min. 5 let nebo jste v ní měla bydliště min. 2 roky před datem prodeje. Doporučuji tak s prodejem bytu vyčkat na rok 2020.

H

Dobrý den, do pracovního poměru jsem nastoupil v průběhu roku 2018 , kde mi vznikl nárok na 10,5 dne dovolené. Nicméně máme ve firmě celozávodní dovolenou, které vychází na 13 dní. Jeden den z rozdílu 13-10,5 jsem musel pokrýt neplaceným volnem. Kdo je v téhle situaci povinen doplatit odvod za zdravotní pojištění za tento jeden den neplaceného volna? Je to překážka na straně zaměstnavatele?

Dobrý den,

jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele, za kterou Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Odvody a zdravotní pojištění platí v tomto případě zaměstnavatel. 

KH

Jsem důchodkyně, přivydělávám si domácí prací měsíčně přibližně hrubá mzda 6769 Kč a čistá mzda na účet je 6 024 Kč. Když bude zrušena super-hrubá mzda, co to pro mne bude znamenat? Kolik budu mít čistou mzdu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Váš přivýdělek je tak nízký, že z něj neplatíte žádnou daň z příjmu (pouze sociální a zdravotní pojištění ve výši 11%). Případné zrušení super-hrubé mzdy (a zvýšení sazby daně z příjmu z dnešních 15% na nově 19%) tak na Vás nebude mít řádný vliv. 

JV

Dobrý den, mám 2 děti (14,16/student) ve střídavé péči a manželka 2 děti (13, 20/student) ve vlastní péči, žijeme ve společné domácnosti a celý rok 2018 neuplatňujeme daňové zvýhodnění ve mzdě. Chceme všechny 4 děti uplatnit v mém Ročním zúčtování daně za rok 2018. V jakém pořadí musí být děti uvedeny na formuláři? Na mé 2 děti budu uplatňovat slevu pouze 6 měsíců. Můžou být jako první a druhé dítě uvedeny mé děti (sleva 2x 6 měsíců) a děti manželky jako třetí a čtvrté (sleva 2x 12 měsíců)? Jaké dokumenty je potřeba ke zúčtování přiložit? Děkuji!

Dobrý den,

toto bohužel možné není. Daňovou slevu na třetí a čtvrté dítě získáte pouze za měsíce, kdy jste měl v péči všechny 4 děti. Pořadí dětí můžete zvolit zcela libovolně, nicméně na slevu za první a druhé dítě musíte uplatnit plných 12 měsíců a na třetí a čtvrté dítě jen 6 měsíců.  

ZK

Dobrý den, kupuji rozestavěný dům a rozestavěnou garáž a nevím jak hradit daň z nabytí nemovitosti. Dům je za kupní cenu 2 800 000 Kč a investice do dostavby a následné kolaudace bude cca 3 000 000 Kč. Původní majitelé (stavebníci) se rozvedli a stavba nebyla dokončena a dva roky se prodávala. Jak mám prosím postupovat při přiznání daně z nabytí nemovitosti?

Dobrý den,

od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první úplatný převod do 5 let od data kolaudace či momentu započetí užívání. Jedná-li se pouze o hrubou stavbu, ve které doposud nikdo nebydlel, nebudete platit žádnou daň (stejně tak pokud od momentu započetí užívání domu ještě neuběhlo 5 let). Pokud tyto podmínky RD nesplňuje, zaplatíte na dani 4% z aktuální hodnoty nemovitosti (2,8 mi. Kč). Daň určitě neplatíte z nákladů na budoucí rekonstrukci či dostavbu.

JH

Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z nabytí nemovitosti. Budu kupovat rodinný dům, který je momentálně na katastru veden jako rozestavěná stavba bez způsobu využití. Kolaudaci budu muset dokončit já jako nový majitel. Vztahuje se na tento dům daň z nabytí nemovitosti tj 4% z kupní ceny? Případně dá se této dani vyhnout tím způsobem, že stávající majitel dokončí kolaudaci a já budu první majitel po kolaudaci domu do 5ti let od proběhlé kolaudace? Děkuji za pomoc.

Dobrý den,

osvobození od 4% daně z nabytí nemovitosti platí pro první převod během 5 let od data kolaudace NEBO započetí užívání. Není-li rozestavěný dům nyní užíván, pak daň platit nebudete. 

KD

Dobrý den, po svém druhovi jsem zdědila auto, které bylo zakoupeno v lednu 2018. V srpnu druh zemřel a já chci toto nové auto prodat. Budu platit nějakou daň z prodeje auta? A prosím v jaké výši? Děkuji

Dobrý den,

z prodeje auta se žádné daně neplatí stejně jako z dědictví (dědická daň byla zrušena v roce 2014). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Rychlé odkazy

Banky v ČR