Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
H

Dobrý den, jsem čtvrtletním plátcem DPH. Za rok 2019 jsem přesáhl 1 mil. Kč. Můžu zůstat čtvrtletním plátcem nebo musím být měsíčním? Děkuji

Dobrý den,

u DPH se vychází z příjmu za posledních 12 měsíců (nikoliv za fiskální rok). 

1) příjmy do 1 mil. Kč: nemusíte být plátce DPH, ale můžete se jím dobrovolně stát

2) příjmy 1-10 mil. Kč: jste čtvrtletním plátcem DPH

3) příjmy nad 10 mil. Kč: jste měsíčním plátcem DPH

Až do hranice 10 mil. Kč tak můžete zůstat čtvrtletním plátcem DPH.

ŠJ

Dobrý den, v roce 2019 jsem pracovala a stále pracuji brigádně při rodičovském příspěvku na Dohodu o provedení práce. Z příjmu odvádím 15% daň. Chtěla bych si zažádat o navrácení této daně zpět. Můžu ještě teď v červnu 2020 podat daňové přiznání nebo už jsem to prošvihla? Děkuji za informaci.

Dobrý den,

díky koronavirové krizi byl termín pro podání daňového přiznání za rok 2020 posunut z 31/3 na 30/6. Stále tak můžete uplatnit svůj nárok na navrácení daňového přeplatku v řádném termínu.

B

Dobrý den, pracuji na DPP s měsíčním výdělkem do 10 000 Kč. U tohoto zaměstnavatele mám podepsané růžové prohlášení. Musím podávat daňové přiznání?

Dobrý den,

jelikož vaše DPP není v módu srážkové daně (kde byste daňové přiznání řešit nemusel), tak tu povinnost máte. Resp. za Vás roční zúčtování daní může provést zaměstnavatel. Ve vašem případě půjde spíše o papírování s nulovým nedoplatkem či přeplatkem.

A

Dobry den, mam zaplatit dan z nabyti nemovitych veci do 1.06. 2020. Mam to udelat nebo pockat az vlada schvali zakon o zruseni teto daně? Dekuji

Dobrý den,

doporučuji využít prodlouženou lhůtu pro podání daňového přiznání a zaplacení daně do 31/8/2020 (týká se všech, kdo měli daň platit v termínu 31/3-31/7/2020, je to automatické, není nutné o nic žádat).

A

Dobrý den, mám dluh na finančním úřadu. Může si FÚ tento dluh strhnout z daňového přeplatku?

Dobrý den,

ano, daňový přeplatek je možné pokrátit o dluh na daních.

Prosím, jaká je sazba daně z prodeje auta mezi nepříbuznými osobami, prodávající vlastní auto 10 let, má hodnotu cca 100 000. Děkuji

Dobrý den,

při prodeji auta se platí daň z příjmu ve výši 15% ze zisku. Daň byste tak platila pouze v případě, kdy by nynější prodejní cena byla vyšší než ta pořizovací před 10 lety (což je téměř nemožné). 

S

Dobrý den, mám dotaz ohledně nově schváleného zákona o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Což je obecně super zpráva. Nicméně se mi stala skutečnost, kdy moje nemovitost byla postavena jako nový rodinný dům, ale v územním plánu je vedena jako rekreační rodinný dům (letos se bude územní plán měnit). A druhá pro mě smolná věc, je že se zrušení daně z nabytí týká převedených nemovitostí od prosince. Mně ji převedli na začátku listopadu, tzn necelý měsíc. Je možné nějakým způsobem vyžadovat vrácení zaplacené daně, nebo je to bez šance? Moc děkuji

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti doposud zrušena nebyla, Parlament tento návrh zákona stále projednává. Dle předkládaného návrhu se bude daň zpětně rušit od prosince, tedy za převody nemovitosti uskutečněné v listopadu Vám nikdo daň nevrátí.

MR

Dobrý den, daňové přiznání FO za rok 2019 jsem řádně odevzdala na FÚ do 31.3.2020. Jsem starobní důchodce a příjem mám pouze z pronájmu nemovitosti. Nyní jsem zjistila, že jsem údaje o příjmu uvedla chybně, proto jsem chtěla podat opravné přiznání, když je termín pro podání řádného přiznání posunutý v důsledku koronaviru na 30.6.2020. Ale z dotazu ze dne 18.5.2020 jsem vyrozuměla, že by se mělo podat dodatečné daňové přiznání. Tak nevím co je správně. Děkuji za radu

Dobrý den,

opravné daňové přiznání se podává v situaci, kdy si chybu uvědomíte včas (ve lhůtě pro podání řádného přiznání). Naopak dodatečné daňové přiznání slouží ke korekci po lhůtě pro řádný termín. Až do 30/6/2020 tak můžete podat opravné daňové přiznání.

JS

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak co nejefektivněji zkombinovat dokončení studia se zaměstnáním. Je možné být studentem (čerpat výhody) a zároveň být zaměstnancem státu na plný úvazek s výdělkem cca 30 000?

Dobrý den,

ano, můžete souběžně studovat i pracovat na plný úvazek. Mnoho studentů distančního studia tak činí. Čerpání většiny studentský výhod je však limitováno prezenční formou studia (zvládnete-li prezenčně studovat i pracovat, pak čerpání výhod nic nebrání).

LK

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem OSVČ v oboru "výuka anglického a španělského jazyka" a "překladatelství", ale z důvodu koronavirové situace teď nemám žádný příjem. Proto bych chtěla využít volný čas a věnovat se šití dětských roušek (dobře prodyšných 1-vrstvých, vhodných pro nadcházející horké počasí). Prodávala bych je za velmi nízkou cenu 30 Kč/kus přednostně dětem z 1. stupně základních škol, které teď nastupují do škol. Mohu prosím tuto svou činnost, která jistě nepřesáhne příjem 30 000 Kč/rok a je tedy nedaněná, nabízet (inzerovat) například ve formě "reklamy" s kontaktem na nástěnce některé základní školy? Případně prostřednictvím školního webu? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

své služby a produkty můžete po dohodě se školou inzerovat na jejich nástěnce nezávisle na způsobu zdanění příjmu. Příležitostné příjmy do 30 000 Kč ročně nepodléhají dani z příjmu (nejde jen o hranici 30 000 Kč, ale taktéž o "příležitostnost").

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Banky v ČR