Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
AB

Dobrý den, pracovala jsem od ledna do května na HPP (poté jsem nastupovala na MD a RD, měla jsem do konce roku DPP do 10 tis. Kč). Z HPP se odváděla daň od ledna do května 13 485 Kč. Můžu si odečíst úroky z hypotéky z daní? Celou částku, poměrnou část nebo to není možné vůbec? Děkuji

Dobrý den,

úroky z úvěrů si může odečíst účastník úvěrové smlouvy, který nemovitost vlastní a užívá ji k uspokojování vlastních bytových potřeb. Pokud toto splňujete, úroky si odečíst můžete. Nicméně pro vyčerpání této daňové slevy (a slevy na poplatníka, na děti atd.) je třeba mít dostatečný příjem. Vyplňte daňové přiznání, které Vám vše spočítá. Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2019.

J

Dobrý den, dcera si koupila na hypotéku dům a je vlastníkem nemovitosti. Nyní je na mateřské dovolené, a tudíž nemá z čeho úroky odečítat. Já, jako matka, jsem pouze účastníkem smlouvy, nejsem vlastníkem nemovitosti, ani nemám bydliště v domě. Mohu odečíst hypoteční úroky, pokud jsem dceři uvedena na smlouvě jako účastník úvěru? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odpočet úroků může uplatnit pouze účastník úvěrové smlouvy, který je zároveň majitelem nemovitosti a užívá nemovitost k uspokojování bytových potřeb svých nebo své rodiny. Vy tedy slevu na dani za úroky bohužel uplatnit nemůžete.

TS

Dobrý den, mám dotaz ohledně slevy na děti. V roce 2019 jsem od 18.2. pracovala, ale za únor mi nebyla uplatněna sleva na děti, jelikož jsem neměla vyděláno alespoň polovinu minimální mzdy a paní účetní mi říkala, že to pak dostanu v roce 2020. Jenže jsem tam pracovala jen do konce května. Můžu nyní dojít na finanční úřad a zažádat si o to zpětně nebo ne? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

sleva na dani za děti je "sleva na dani". Pokud nemáte dostatečně vysoký výdělek (např. pobíráte-li jen polovinu minimální mzdy), neplatíte žádnou daň a není tedy z čeho slevu uplatnit. Doporučuji si vše spočítat v daňovém přiznání, které Vám řekne, zda na daňový přeplatek máte nárok či nikoliv (nižší příjem v jednom měsíci nevadí, pro účely daňových slev se uvažuje celkový příjem za rok). 

Při nízkém celoročním výdělku je možné, že nebudete schopna vyčerpat všechny slevy na dani (na poplatníka, na děti, atd.). Pakliže ale Váš výdělek dosáhl za rok 2019 minimálně šestinásobku minimální mzdy (80 100 Kč), nevyčerpaná sleva na dani za děti Vám bude proplacena formou daňového bonusu. Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2019.

K

Dobrý den, v roce 2019 jsem byla zaměstnána u dvou zaměstnavatelů, mezitím jsem byla 3 měsíce na úřadu práce a daňové přiznaní si podávám sáma. Zajímá mne, zda do úrnu příjmů od všech zaměstnavatelů počítám i to, co mi vyplatil úřad práce nebo sečtu jen příjem od dvou zaměstnavatelů, děkuji.

Dobrý den,

do daňového přiznání se uvádí jen zdanitelné příjmy, ne dávky vyplácené úřadem práce.

Š

Dobrý den, může si přítel uplatnit slevu na dani na dítě, školkovné a otcovskou dovolenou, pokud je zapsán v rodném listu dítěte ale nejsme manželé? Žijeme ve společné domácnosti, ale každý s jiným trvalým bydlištěm. Děkuji za informaci

Dobrý den,

ano, tyto slevy na dani může uplatňovat rodič na vlastní děti (není podmínkou být sezdáni či mít stejné trvalé bydliště v OP). Naopak není možné tyto slevy uplatňovat na neosvojené děti druhů. Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2019.

M

Byla jsem řadu let spoluvlastníkem s podílem 2/3 na nemovitostí - pozemku a stavby a ostatního pozemku, v prosinci 2018 jsem koupila podíl 1/3 (od třetí osoby), zápis byl proveden do katastr nemovitostí v lednu 2019. Kupní cena 1/3 podílu byla 1,2 mil. Kč. V červnu 2019 jsem prodala 100% podíl na nemovitostech za kupní cenu 5,6 mil. Kč Do katastru nemovitostí zapsáno v červenci 2019. Budu platit daň z příjmu z 1/3 po odpočtu nákupu podílu a daně z převodu nemovitostí?

Dobrý den,

pokud jste kupovaný/prodávaný podíl na nemovitosti nevlastnila min. 5 let či jste ho min. 2 roky před prodejem nevyužívala k vlastnímu bydlení (nebo peníze z prodeje nepoužijete k uspokojení vlastních bytových potřeb do 1 roku od data přijetí peněz z prodeje), zaplatíte daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (rozdíl mezi nabývací a prodejní cenou).

K

Dobrý den, kolik let zpětně může FÚ provádět daňovou kontrolu? Je možné zpětně podat daňové přiznání za příjmy z pronájmu družstevního bytu? Bude to bráno jako polehčující okolnost v případě daňové kontroly? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

není žádné omezení pro zpětnou kontrolu daní, nicméně závazky starší 10 let by byly prakticky nevymahatelné. Pokud jste v daňovém přiznání udělal chybu, pak podání opravného přiznání je určitě lepší, než když by na daňový nedoplatek přišla až případná kontrola FÚ.

A

V roce 2019 jsem měl celý rok pouze jednoho zaměstnavatele. V červnu 2019 jsem si způsobil pracovní úraz a pojišťovna mi vyplatila náhradu za ztrátu na výdělku ve výši 2 200 Kč. Mohu požádat o provedení ročního zúčtování záloh?

Dobrý den,

ano, o roční zúčtování daní si může požádat každý kdo měl v roce 2019 zdanitelné příjmy.

IJ

Dobrý den, chtěla bych se informovat, zdá mohu uplatnit pro odpočet daně úroky ze 2 hypoték. Jedna je na byt, ve které bydlím a jedna je na rozestavěný RD. Byt je čistě v mém vlastnictví a já sama na něj mám hypotéku a RD stavíme s manželem na společnou hypotéku. V případě, že si nemohu uplatnit obě hypotéky, může manžel uplatnit hypotéku na rozestavěný RD a já na svůj byt? Byt jsem koupila za svobodna a RD stavíme až v manželství. Manžel žádnou hypotéku kromě té na rozestavěný RD nemá. Děkuji za informace.

Dobrý den,

slevu na dani za úroky placené za hypotéku může uplatnit ten, kdo nemovitost vlastní, je účastníkem úvěrové smlouvy a nemovitost užívá k uspokojování vlastních bytových potřeb. Pokud toto splňujete u obou úvěrů, můžete uplatnit slevu za obě hypotéky.

M

Pokračování dotazu č. 8971: To uspokojeni vlastnich bytovych potreb - pocita se mezi to i rekonstrukce bytu (koupelna, kuchyn) plus vybaveni do tech mistnosti? A co kdyz ta rekonstrukce bude stat min nez castka co jsem dostal za prodej bytu? Dekuji

Dobrý den,

tím se myslí spíše koupě jiné nemovitosti pro vlastní bydlení nebo výstavba RD. Náklady za rekonstrukci koupelny a kuchyně byste teoreticky uplatnit mohl, nicméně v praxi budou tyto výdaje hluboko pod příjmem z prodeje bytu. Pokud jste např. prodal byt za 2 mil. Kč a zisk činil 200 000 Kč, pak byste musel za rekonstrukci vynaložit celé 2 mil. Kč (pokud by rekonstrukce stála např. 1,9 mil. Kč, platil byste daň 15% ze zbylých 100 000 Kč). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Rychlé odkazy

Banky v ČR