Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
AK

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a mám otevřenou živnost. Myslela jsem, že když neodevzdávám díky rodičovské sociální a zdravotní, tak nemusím řešit daňové přiznání. Nemám za loňský rok žádný výdělek. Jak mám vyplnit daňové přiznání, když vlastně nemám co danit?

Dobrý den,

předmětem daně z příjmu jsou pouze zdanitelné příjmy. Pokud jste v roce 2019 žádné zdanitelné příjmy neměla (mateřská ani rodičovská nejsou zdanitelným příjmem), nemáte povinnost podávat daňové přiznání za rok 2019. 

LR

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s daní z přijmu, když jsem teď prodal byt za 3,5 mil. Kč. Původně stál 2,69 mil. Kč a koupil jsem dům za 5,19 mil. Kč, ale z vlastních zdrojů použiji jen 2,99 mil. Kč a zbytek (2,2 mil. Kč) jde z hypotéky. Zůstane mi teda 510 000 Kč a z tohoto bych měl odvést 15% daň. Co když, chci všechny peníze použít na vybavení domu jako je kuchyň, plot, sedačka atd. Budu muset i tak zaplatit celou daň nebo se mi sníží jen na zbytek peněz co mi zůstanou a neutratím za vybavení? Děkuji

Dobrý den,

pokud jste byt nevlastnil 5 let nebo v něm min. 2 roky před prodejem nebydlel, platíte daň z příjmu (15% ze zisku). Placení daně se lze vyhnout použitím peněz z prodeje na řešení vlastních bytových potřeb. V takovém případě je třeba inkasované peníze z prodeje použít na nákup nové nemovitosti do 12 měsíců od jejich přijetí. Z 510 000 Kč byste tak měl zaplatit 15%. 

Definice "použití peněz na řešení vlastních bytových potřeb" je poměrně široká a vejde se do ní mnoho (nákup nemovitosti, rekonstrukce, úmor hypotéky, atd.), ale se sekačkou ani nábytkem určitě neuspějete. 

ES

Dobrý den, jsem student a občas si přivydělávám uměleckou činností na smlouvu o dílo. Dočetla jsem se, že příjem ze smlouvy o dílo do 30 000 Kč za rok se nemusí danit, je tohle tvrzení pravdivé? Také bych se chtěla zeptat, zda je nějaký limit na počet smluv o dílo za rok. Děkuji a zdravím.

Dobrý den,

příležitostné příjmy do 30 000 Kč/rok jsou osvobozeny od daně z příjmu. Smluv o dílo můžete mít zcela libovolné množství. Pokud nevyděláváte ročně statisícové částky, žádné daně platit nebudete (s využitím daňové slevy na poplatníka a slevy na studenta). Jen Vám může vzniknout povinnost podat daňové přiznání, výsledkem kterého může být i nulová daňová povinnost (nebo dokonce daňový přeplatek, pakliže jste v průběhu roku někde pracovala např. na DPP/DPČ a nepodepsala zaměstnavateli Prohlášení poplatníka daně z příjmu, tzv. růžový papír). 

SL

Dobrý den, chtěla bych požádat vás o vzor, jak mám napsat žádost o vrácení 4% daň z nabytí nemovitostí. Děkuji moc.

Dobrý den,

vzor žádosti o vrácení přeplatku daně z nabytí nemovitosti naleznete zde na stránkách Finanční správy.

SL

Dobrý den, už je schváleno vrácení 4% daně z nabytí nemovitosti? Mám nárok na vrácení? Měla jsem zaplatit do 30. března a zaplatila. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zrušení daně z nabytí nemovitosti bylo definitivně schváleno v září 2020 se zpětným účinkem od prosince 2019. Máte tak nárok na vrácení již zaplacené daně. 

VF

Dobrý den, koupil jsem pozemek na výstavbu domu v květnu 2020. Jakou daň a kdy mám platit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti (4% z kupní ceny) byla zrušena v září 2020 se zpětným účinkem od prosince 2019, tedy tuto daň platit nemusíte. V lednu 2021 podáte Přiznání k dani z nemovitosti za rok 2021 (splatnost této daně v řádu stokorun až nižších tisíců je každoročně v květnu - daň za rok 2020 platil majitel vlastnící nemovitost k 1/1/2020).

VF

Dobrý den, koupil jsem pozemek k výstavě domu a při usilovném hledání vhodné hypotéky jsem zapomněl na daň z nabytí nemovitosti. Do katastru jsem byl zapsán v květnu. Je to velký problém s úroky z prodlení? Čeká mě velká částka k zaplacení?

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti byla minulý měsíc zrušena a to se zpětným účinkem od 12/2019. Za pozemek koupený v květnu 2020 žádnou daň platit nemusíte.

Dobrý den, můžu uplatňovat slevu na manželku až budou daně? Pobírala nemocenskou a peníze z ÚP. Byla nemocná od 11/19 do 7/2020 a do teď je na ÚP. Děkuji

Dobrý den,

slevu na manželku (24 840 Kč) můžete uplatnit za každý kalendářní rok, ve kterém měla manželka příjmy nižší než 68 000 Kč (do těchto příjmů se počítá i nemocenská a podpora v nezaměstnanosti). Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2019.

Pokračování dotazu č. 11397: Tak když bude příjem vyšší než 15 000 Kč, dosáhnu na vrácení přeplatku daně. i na syna? Děkuji

Dobrý den,

s Vámi uváděným příjmem 15 000 - 40 000 Kč žádné daně reálně neplatíte, nebudete mít žádný přeplatek (není co vracet). Pro nárok na daňový bonus na dítě byste musela mít příjem ve výši min. šestinásobku minimální mzdy (za rok 2020 tedy 87 600 Kč).

Pokračování dotazu č. 11394: Dobrý den, a když teď nastoupím do práce, předtím nemocenská a teď ÚP. Nepředpokládám, že výdělek bude víc jak 40 000 Kč. Můžu podávat daně? Vždy jsem je podávala. Uplatňuji syna 13 let. Jestli to má cenu. Děkuji

Dobrý den,

daňové přiznání je povinen podat každý, kdo má v kalendářním roce zdanitelné příjmy vyšší než 15 000 Kč (mimo příjmů daněných srážkovou daní). Místo daňového přiznání Vám roční zúčtování daní může zařídit váš zaměstnavatel. Se zdanitelným příjmem 40 000 Kč (nemocenská ani podpora v nezaměstnanosti nejsou zdanitelnými příjmy) vyčerpáte jen část slevy na poplatníka (nezvládnete vyčerpat slevu na děti ani nedosáhnete na daňový bonus). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Banky v ČR