Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
PS

Chtěla bych se zeptat, v minulém roce jsem měla dvě brigády, obě na DPP. V jedné jsem podepsala slevu na poplatníka a vydělala jsem si tam celkově 17 100 Kč, ale ani jednou jsem nepřesáhla 10 000 Kč za měsíc. Na druhé brigádě jsem si celkově vydělala 918 Kč. Musím podat daňové přiznání? Děkuji

Dobrý den,

nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale můžete tak učinit, pokud jste během minulého roku zaplatila vyšší než nulovou daň (srážkovou či zálohovou). Jestliže jste u výdělku 17 100 Kč podepsala prohlášení poplatníka, pravděpodobně Vám zde žádná daň stržena nebyla. Naopak pokud jste u druhé brigády prohlášení poplatníka nepodepsala, byla Vám zde stržena srážková daň ve výši 15% (např. z hrubého výdělku 1 000 Kč by to bylo 150 Kč). 

Pro podání daňového přiznání Vám musí zaměstnavatelé na Vaši žádost vystavit POZP (potvrzení o zdanitelných příjmech), kde je přesně uvedená výše již stržené daně. Na Vašem uvážení pak ponechávám, na kolik se Vám vyplatí podávat DP pro daňovou vratku ve výši max. cca 150 Kč.

AK

Dobrý den, manžel důchodce uzavřel dohodu o provedení díla - stavba plotu a další drobné práce - na období od února 2018 do listopadu 2018 na částku 160 tis. Jednorázově a nebude se to opakovat. Bude podávat daňové přiznání s 15%. Po odečtení slevy na poplatníka tedy bude daň nulová. Je to tak v pořádku a nemusí platit zdravotní pojištění? Děkuji Kubková

Dobrý den,

pokud se jednalo o jednorázovou činnost, která nenaplňuje znaky pravidelné podnikatelské činnosti, pak zaplatíte pouze daň z příjmu ve výši 15% a nemusíte se přihlašovat k placení sociálního a zdravotního pojištění.

AF

Dobrý den, v roce 2018 jsem prodala akcie za 60 000 Kč. Musím podávat daňové přiznání a v tom případě jakou daň platit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příjmy z prodeje akcií do 100 000 Kč/rok jsou osvobozeny od daně z příjmu. Prodej těchto akcií nemusíte zahrnovat do daňového přiznání a neplatíte žádnou daň. 

JF

Dobry den, ziji a pracuji dlouhodobe v zahranici a za rok 2018 potrebuji v Ceske Republice priznat dan z prodeje dluhopisu (mela jsem jej mene nez 3 roky, tudiz by dan ze zisku mela cinit 15 %). Rada bych se zeptala: 1) zda jsem pouzila spravny formular: "Priznani k dani z prijmu fyzickych osob pro poplatniky majici pouze prijmy ze zavisle cinnosti z zdroju na uzemi CR (vcetne danovych nerezidentu CR). pripadne je treba vyplnit jiny? 2) zda musim dokladat svuj zamestnanecky prijem ze zahranici (Velka Britanie) - prijmy jsem ve Velke Britanii jiz zdanila Dekuji! Jitka

Dobrý den,

pokud byl příjem (nikoliv zisk) z prodeje dluhopisů menší než 100 000 Kč, jste od daně osvobozena. Jinak použijte formulář Přiznání k dani z příjmu FO. Nemusíte dokládat své zahraniční příjmy daněné v zahraničí.

PN

Dobrý den, pokud jsem podal daňové přiznání a zjistil jsem tam chybu v můj neprospěch, mám podat nové či opravné daňové přiznání? Nebo jak mohu postupovat? Děkuji

Dobrý den,

objevíte-li chybu v podaném daňovém přiznání (DP) ještě před koncem lhůty pro podání DP (konec března), podejte Opravné DP. Po tomto termínu se podává Dodatečné DP (je-li chyba v neprospěch státu, hrozí Vám penále).

PN

Dobrý den, prosím vás o radu k přiznání dani z nájmu. Ve smlouvě mám napsáno 5 000 Kč. To mi chodí na účet. Z toho ale přeposílám 1 000 Kč do společenství vlastníků. Jakou částku musím přiznat k zdanění? Pokud to bude ta nižší, tak jak mohu opravit daňové přiznání? Děkuji

Dobrý den,

v nájemní smlouvě se obvykle uvádí výše nájmu a výše poplatků za energie. Poplatky za energie kryjí spotřebu samotných energií (elektřina, plyn, voda, teplo, internet) a např. správu domu (úklid společných prostor, revize výtahu, osvětlení společných prostor, atd.). Tyto poplatky nekryjí příspěvek do fondu oprav. 

V rámci daňového přiznání uvažujete pouze výnos z nájmu (nikoliv z poplatků), který ponížíte o skutečné (nebo paušální) náklady. Rozdíl je Váš zisk, který je třeba zdanit sazbou 15%

TD

Dobrý den, manžel má exekuce na plat. Má několik exekuci, z toho i alimenty na dítě z předešlého manželství. Nyní jsme manželé já pobírám rodičovsky příspěvek a máme 5 děti ve společné domácnosti, 2 děti jsou naše společné a 3 mám z předešlého manželství. Má otázka je - jaké je nezabavitelne minimum pro nás všechny a jestli může uplatňovat slevu na dani na všech pět dětí, které s námi sdílí domácnost. Paní účetní totiž tvrdí, že uplatňovat slevu na dani může pouze na manželku a děti jen co máme společné.

Dobrý den,

slevu na dani za děti je možné nárokovat na děti vlastní, osvojené či v náhradní péči (nelze nárokovat pro děti druhů). Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2018. Výše nezabavitelného minima se odvíjí od výše Vašich příjmů a množství přednostních pohledávek (např. za alimenty).

JJ

Podávám přiznání k dani z příjmu. Manželka je v částečném invalidním důchodu. Započítává se výše důchodu do čásky 68 000 Kč nebo se uvádí jen vydělané peníze z jiných aktivit? Děkuji

Dobrý den,

do limitu 68 000 Kč (6 násobek minimální mzdy) pro získání slevy za manželku (24 840 Kč nebo 49 680 Kč - je-li manželka držitelem průkazu ZTP/P) se počítají všechny příjmy Vaší manželky včetně vypláceného důchodu, nemocenské či mateřské (naopak se nepočítá rodičovská).

P

Dobrý den, v roce 2018 jsem byla studentem prezenčního doktorandského studia, což mám uvedeno i v potvrzení o studiu. Zároveň jsem pracovala u dvou zaměstnavatelů, nyní si zpracovávám DPFO a v potvrzení zdanitelných příjmů od jednoho zaměstnavatele za období 1-3/2018 nemám v příslušné kolonce slevu na studenta uvedenou. V potvrzení od druhého zaměstnavatele je za 4-12/2018 studium uvedeno. Mám tedy nárok na slevu za celý rok na základě potvrzení o studiu, nebo je relevantní údaj z potvrzení příjmů a mám tedy nárok jen za zbývajících 9 měsíců? Děkuji

Dobrý den,

byla-li jste studentem prezenčního doktorandského studia po celý rok 2018 a zároveň jste v roce 2018 nedosáhla věku 28 let, pak máte nárok na daňovou slevu na studenta za celý rok ve výši 4 020 Kč (pokud jste studium začala později, ukončila dříve či jste v průběhu roku dosáhla věku 28 let, máte nárok na slevu pouze za poměrnou část roku - 4 020 Kč děleno počtem měsíců, ve kterých jste splňovala obě podmínky). 

Aplikace daňové slevy u zaměstnavatele (na poplatníka, studenta, děti, invaliditu atd.) vede pouze k tomu, že je Vám sleva aplikována dříve (již v průběhu roku 2018). V opačném případě (sleva nenárokována u zaměstnavatele) Vám daňový přeplatek vrátí finanční úřad po podání daňového přiznání (duben-květen 2019). 

Studenti často pracují souběžně na menší úvazky u více zaměstnavatelů. Tzv. růžovku (uplatnění slevy na poplatníka) ale mohou podepsat jen u jednoho zaměstnavatele. U ostatních zaměstnavatelů tak platí vyšší zálohy na daně, které jim ale finanční úřad vrátí po podání daňového přiznání (nevyčerpají-li celou daňovou slevu u prvního zaměstnavatele, což se u studentů obvykle neděje). Velmi častou chybou studentů je nepodání daňového přiznání, čímž přicházejí o daňové vratky za zálohy odvedené u ostatních zaměstnavatelů.

Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2018.

P

Dobrý den, od 1.9.2015 jsem postupně nakoupil akcie a nyní jsem se rozhodl je prodat za částku cca 147 000 Kč. Háček je v tom, že část akcii za cca 66 000 Kč jsem nakoupil před více jak třemi roky a zbytek je mladší tří let, takže bych ho měl zdanit, ale když se to takhle rozdělí, nepřesáhnu 100 000 Kč. Takže bych měl být od daně osvobozen. Nebo je ta druhá varianta, že jsem přesáhl bez ohledu na čas v jednom zdaňovacím období 100 000 Kč a tudíž musím rozdíl mezi nákupem a prodejem zdanit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jakmile příjem z prodeje akcií přesáhne 100 000 Kč za jedno zdaňovací období (kalendářní rok), jste povinen danit zisk z prodeje (nejste-li od placení daně osvobozen splněním časového testu). Je tedy třeba zdanit zisk z prodeje těch akcií, které jste držel méně než 3 roky.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Rychlé odkazy

Banky v ČR