Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
MJ

Dobrý den, matka mi darovala byt v květnu 2021. Budu muset platit daň z příjmu, když jej prodám v roce 2022? Rozdíl odhadů cen je třeba 200 000 Kč. Děkuji

Dobrý den,

nesplníte-li aspoň jednu z podmínek pro osvobození níže, bude třeba zisk z prodeje bytu (rozdíl prodejní ceny a nabývací hodnoty) zdanit.

Podmínky pro osvobození:

 • byt vlastnit min. 5 let nebo v něm 2 roky před prodejem bydlet
 • použít peníze z prodeje do roka od přijetí na řešení vlastních bytových potřeb (koupě jiné nemovitosti, splátka hypotéky, atd.).
 • DH

  Dobrý den, nevím zda správně píšu Vám, ale za pokus nic nedám. Zajímá mě, zda a jak je možné dát dobročinný dar fyzické osobě tak, aby byl odečitatelný z daní. Konkrétní situace. Známý chce dát dar svým přátelům s těžce mentálně postiženou dcerou na její hlídání (osobní asistence), zkrátka aby měli finance na proplácení osobních asistentů a díky tomu měli někdy volný čas. Lze tento dar dát přímo jim/jejich dceři tak, aby si ho mohl odepsat z daní, nebo je třeba ho dát právnické osobě? Děkuji a přeji krásný podzim.

  Dobrý den,

  základ daně z příjmu můžete ponížit i o dar fyzické osobě, která:

 • je poživatelem částečného nebo plného invalidního důchodu
 • je nezletilou osobou závislou na péči jiné osoby
 • DK

  Dobrý den, jsem student a chci pracovat jako OSVČ v kategorii volná, kde budu vykonávat projektovou činnost, ale jelikož ještě nemám autorizační razítko, tak mi každý výkres musí autorizovat osoba, která tímto razítkem disponuje a orazí mi to. Daná osoba si za každý výkres účtuje částku. Chtěl bych se prosím zeptat, jestli je pro mě vhodnější této osobě vypisovat faktury za kontrolu a razítko a tyto faktury si pak můžu dat při daňovém přiznání do uznatelných nákladu a nebo musím podepsat s touto osobou dohodu o pracovní činnosti? Daná osoba je důchodce, který pracuje jako OSVČ.

  Dobrý den,

  pro Vás i dodavatele služeb (důchodce s razítkem) bude určitě výhodnější fakturace (jak z hlediska administrativy, tak daní). 

  PT

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakým způsobem a jestli se daní následující příklady: A, koupím v lednu 1BTC za 10 000, v únoru 1BTC za 20 000 a v březnu prodám část tohoto nakoupeného porfolia a vyberu 30 000 Kč. V tomto případě kdy jsem investoval 30 000 a 30 000 z toho zpátky vzal, nedaním předpokládám nic (budu danit až vše nad danou investici). B, stejná situace jako A (nákup za 10 000 a 20 000) následně například v dubnu prodám všechny BTC za 50 000 Kč (čistý zisk 20 000) a v květnu vše znovu investuji tak daním 15 % ze zisku (20 000 Kč), je tomu tak? C, stejná situace jako A (nákup za 10 000 a 20 000), nakoupené BTC držím například rok a za rok je prodám za 100 000, stále si mohu odečíst náklady (30 000) i když se jedná již o jiný rok nebo musím danit celých 100 000? Předem děkuji za odpovědi.

  Dobrý den,

  vše je jak píšete. Daní se dosažený zisk (rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou) při směně krypta na fiat. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn

  AG

  Dobrý den, koupila jsem přes aplikaci Coinbase bitcoiny. Po půl roce jsme potřebovala peníze zpět, tak jsem je prodala za koruny. Peníze mi přišly na účet. Žádný zisk jsem z toho neměla. Dokonce jsem na tom byla tratná. Musím stejně zaplatit daně?

  Dobrý den,

  daní se pouze zisk, tedy v případě nulového zisku či ztráty nic danit nemusíte. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn

  D

  Dobrý den, začal jsem investovat do kryptoměny Bitcoin. Když se jedna o měsíční investice v rámci 2 000 Kč, daně řešit nemusím? Pokud to dobře chápu, daně řeším až v případě, že budu chtít Bitcoin převést na CZK měnu v případě zisku. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  je to přesně tak jak píšete. Daní se až zisk dosažený při směně krypta na fiat. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn

  JE

  Dobrý den, prosím vás, chci se zeptat, před nedávnem jsem vložil na bitcoin 25 000 Kč, před pár dny jsem si poslal na účet 8 000 Kč a dozvěděl jsem se, že se to musí danit. Tak bych se chtěl zeptat, jak to mám udělat. Děkuji

  Dobrý den,

  daní se zisk, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Pokud jste např. nakoupil 1 jednotku kryptoměny za 4 000 Kč a následně ji prodal za 8 000 Kč, zdaníte zisk ve výši 4 000 Kč. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn

  JB

  Dobry den, rad bych se zeptal, zdali mohu uplatnit osvobozeni od dane z prijmu za byt, ktery jsem prodal v lednu 2021 se ziskem a zaroven jsem v prosinci 2020 koupil rodiny dum na hypoteku, kde ted bydlime. Vynalozena castka z vlastnich uspor na hypoteku byla ale mensi, nez zisk z prodeje bytu. Je pripadne mozne umorit zbylou cast ze zisku prodeje bytu v mimoradne splatce hypoteky (ne doplaceni, jen umoreni casti dluhu)? Dekuji

  Dobrý den,

  osvobození se týká případu, kdy peníze z prodeje nemovitosti použijete do jednoho roku od data přijetí peněz na řešení svých bytových potřeb (peníze lze použít i rok zpětně, tedy i 1 rok před datem přijetí peněz). Za část peněz jste nemovitost koupil. Pokud byste za zbytek umořil část hypotéky, splnil byste podmínku pro osvobození. 

  D

  Dobrý den, mám dotaz ohledně danění kryptoměn v následující situaci. Na burze koupím kryptoměnu BNB a za tuto kryptoměnu časem nakoupím jinou kryptoměnu. Za tuto transakci zaplatím poplatek v kryptoměně BNB. Otázka je, jakou hodnotu poplatku mám potom počítat při danění? Hodnota poplatku v BNB se bude brát za cenu, za jakou jsem ji před směnou nakoupil a nebo se hodnota toho poplatku v BNB bude vztahovat k okamžiku vzniku transakce/převodu?

  Dobrý den, 

  budete danit zisk, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní hodnotou BNB (se započtením nákladů, např. poplatků). Poplatek placený v BNB oceníte kurzem na fiat ze dne naúčtování poplatku. Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn

  K

  Dobrý den, chci se zeptat, babička prodává byt a do smlouvy napsala mé číslo účtu, jelikož účty neovládá. Budu muset někde např. na FÚ nahlašovat tuto skutečnost? Vím že jako dar bych to nahlašovat musela, ale nevím jak postupovat v tomto případě. Budou to stále její peníze a část budu přeposílat jejim dětem. Nevim jak jsou tyto věci propojené. Děkuji za odpověď a snad jsem to napsala aspoň trochu srozumitelně.

  Dobrý den,

  zdanění příjmu z prodeje bytu (nebo hlášení FÚ o splnění podmínek pro osvobození) bude řešit prodejce bytu a majitel přijatých peněz, tedy vaše babička (nehledě na to, na kterém účtu budou peníze uloženy). Vám doporučuji mít vše řádně zdokumentované, kdyby se Vás někdy v budoucnu FÚ na tyto transakce ptal (sama nic hlásit nemusíte). 

  Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
  Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

  Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

  Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

  daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?  Banky v ČR