Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
VF

Dobrý den, zdědila jsem auto a chci ho prodat. Musím platit daň z prodeje?

Dobrý den,

pokud jste vlastnila auto méně než 1 rok, platíte daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (rozdíl mezi nabývací a prodejní cenou). Tuto daňovou povinnost uvedete do svého ročního přiznání k dani z příjmu.

C

Dobrý den, koupila jsem auto za 45 000 Kč, opravy stály 5 300 Kč. Chci ho prodat do roka od koupi za 50 000 Kč. Platí stále, že se daní jen rozdíl mezi kupní (ke které se dají přičíst i opravy) a prodejní cenou?Platím tedy v tomto případě daň? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, daň z příjmu ve výši 15% se platí pouze ze zisku (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou se zohledněním nutných investic v podobě oprav). Ve Vašem případě tak žádnou daň neplatíte.

O

Dobrý den, děkuji za zodpovězení předchozího dotazu. Mám ještě jeden. Jakožto daňový rezident v Německu (obchodující přes německou společnost), mám dotaz ohledně daní. Jaké je momentální zdanění z prodeje a dividend (obchoduji převážně s německými a americkými akciemi a zvlášť u tech mně zajímají ty daně). Mockrát děkuji.

Dobrý den,

na toto Vám bohužel nejsem schopen odpovědět, neb se profesně nezabývám německým daňovým systém (mohu Vám odborně poradit jen s českými daněmi).

ML

Dobrý den, musím zaplatit daň z nabytí nemovitosti, pokud mi tato nemovitost byla převedena na základě zástavního práva proti nezaplacené finanční půjčce a to jako zápočet podložený ověřeným znaleckým posudkem?

Dobrý den,

§9 (osvobození od daně) říká následující: (1) Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno nabytí vlastnického práva k nemovité věci při a) provádění reorganizace v rámci insolvenčního řízení, jde-li o vydání části dlužníkových aktiv věřitelům nebo o převod dlužníkových aktiv na nově založenou právnickou osobu, ve které mají věřitelé majetkovou účast. Nejednalo-li se o insolvenční řízení, pak Váš zápočet pohledávky na osvobození pravděpodobně stačit nebude.

D

Dobrý den, kolik bude platit dcera daň z podílu družstevního bytu, který se musí zpeněžit v rámci insolvence? Podíl jsme dceři s manželem darovali v roce 2017, jelikož jsme v insolvenci od roku 2018. Nyní se musí podíl prodat za odhadní cenu 985 000 Kč. Kolik bude dcera platit daň v případě vyšší ceny? Děkuji

Dobrý den,

příjem z prodeje družstevního podílu je osvobozen od daně z příjmu, pokud prodávající podíl vlastnil min. 5 let. V opačném případě je třeba příjem zahrnout do přiznání k dani z příjmu (platí se daň 15% ze zisku - rozdílu nabývací a prodejní ceny). 

JS

Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z příjmu při prodeji nemovitosti. Byt se kupoval v roce 2010 do spoluvlastnického podílu já jsem měla 2/3, přítel 1/3. Po rozchodu mi byla 1/3 po finančním vyrovnání darována (v katastru zapsáno 30.1.2018). V bytě jsem bydlela od roku 2010 -2016. Stále tam platím nájem, energie atd. Nyní byt prodávám. Budu muset z darované 1/3 platit daň? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

je to velmi neobvyklá situace, ale protože jste 1/3 bytu vlastnila do dnešního dne pouze necelý rok a půl, daň z příjmu ve výši 15% platit budete (daň se platí jen ze zisku - rozdíl mezi nabývací a prodejní cenou). Pokud byste s prodejem posečkala do 30/1/2020, splnila byste podmínku pro osvobození od placení daně (trvalé bydliště v prodávané nemovitosti min. 2 roky).

KP

Dobrý den, bydlím ve Skotsku a uvažuji o koupi bytu. Budu muset platit daň z nabytí nemovitosti i v ČR a daň z nemovitosti v ČR? Děkuji

Dobrý den,

ano, pokud uvažujete koupi bytu v Česku, budete bez ohledu na místo vašeho aktuálního pobytu muset platit obě daně. Daň z nabytí nemovitosti (4% z kupní ceny) je splatná do 3 měsíců od konce měsíce, ve kterém jste byl jako nový vlastník zapsán na katastr. Daň z nemovitosti se platí každý rok v květnu (daňové přiznání se podává v lednu a pouze v roce následujícím po koupi) a její výše je závislá na místě bydliště a velikosti kupované nemovitosti (obvykle v řádech stokorun až tisíců). 

V případě koupě bytu ve Skotsku se vaše povinnosti řídí tamní legislativou. Předně je nutné prověřit podmínky nákupu nemovitosti cizincem? Důležitý by také byl vliv Brexitu, a to na možnosti držení nemovitostí i jejich cenu.

J
Hezky den, mam bydliste v Nemecku. Jak budu platit dane z akcii? Plati zakony Nemecke, vzdy -25% ze zisku, nebo ceske 100.000 a 3 roky.? Diky moc a at se dari.

Dobrý den,

přijde na to, jestli jste v ČR daňový rezident či nikoliv. Daňový rezident daní v ČR všechny příjmy (podle českých pravidel). Pokud v Německu trvale žijete, bydlíte a pracujete, budete nejspíše daňovým rezidentem v Německu (daníte podle německých pravidel). 

AR

Dobry den, mam dotaz ohledne dani. Dostali jsme danovy preplatek na jedno dite. Bylo nam vypocteno 30 000 Kc, ale pry mel manzel dluh u O2 17 000 Kc, tak nam je strhli. Chtela bych vedet, zda na to maji pravo, kdyz jsou penize zdanene a nikdo nas o nicem neinformoval ani si nejsme vedomi, ze bychom meli dluh. Vsechny exekuce ma manzel na platu, ktere uz 3 roky splaci. Prosim vas o odpoved a radu, velice dekuji.

Dobrý den,

daňový přeplatek je mimořádným příjmem, který náleží exekutorovi. Máte-li dluhy a exekuce, pak Vám náleží z pravidelného příjmu pouze nezabavitelné minimum (dle počtu vyživovaných osob). Vše ostatní jde na úhradu Vašich dluhů. 

JM

Dobrý den, v období 02/18 - 03/18 jsem pracovala ve starobním důchodu na DPČ, s příjmem 15 000 Kč hrubého měsíčně. Poté už byl příjmem opět jen starobní důchod. Dne 5.6.18 jsem podala návrh na insolvenci, dne 15.7.18 prohlášen úpadek s oddlužením splátkovým kalendářem. Měla jsem podat do 1.4.19 DPFO nebo to měla do 14.8.18 učinit ins. správkyně? Na dani by byl přeplatek 1.890,-, ten by náležel věřitelům jako mimořádná splátka. Zaměstnavatel byl jen jeden, ale zapomněla jsem ho do 15.2.19 požádat o vyhotovení DPFO. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

insolvenční správce za Vás daňové přiznání podávat určitě nebude. Bylo třeba požádat do 15/2 zaměstnavatele o vyhotovení POZP (Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018) a na základě tohoto dokumentu vyhotovit daňové přiznání vlastními silami (či tím někoho za úplatu pověřit) a podat ho místně příslušnému FÚ do 31/3/2019. Můžete podat dodatečné daňové přiznání, ale vzhledem k probíhající insolvenci je otázkou, zdali pro to máte motivaci (daňová vratka je mimořádný příjem náležící věřitelům).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance




Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?



Rychlé odkazy

Banky v ČR