Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Pokračování dotazu č. 13975: Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Ale asi jsem se špatně vyjádřil - mimo plátcovství DPH je jedna z podmínek paušální daně nemít příjem milion korun - s tím samozřejmě souvisí i DPH. DPH bude za 12 po sobě následujících měsíců, ale co potom ta podmínka paušální daně? Je to stejné? Chápu když už nějaký rok podnikám, tak vidím své přijmy, a k paušální dani se přihlásím do 11.1. 2021 (potom zase další rok), ale když budu začínat dejme tomu v 1.5 202. Jak to potom bude s tím milion za paušální daň? Díky moc.

Dobrý den,

k paušální dani pro rok 2021 se může přihlásit OSVČ, který neměl v roce 2020 příjmy vyšší než 1 mil. Kč, nebyl plátcem DPH a splnil další podmínky. Zatímco tedy v případě DPH se sleduje posledních 12 kalendářních měsíců, u paušální daně je rozhodným obdobím fiskální rok. 

N

Dobrý den, jsem OSVČ a zároveň mám DPP s příjmem do 10 000 Kč (s podepsaným růžovým papírem). Musím tento DPP příjem zahrnout do daňového přiznání? Z DPP mi neodchází žádná srážková daň. Děkuji,

Dobrý den,

ano, tento příjem je třeba zahrnout do daňového přiznání, aby nedošlo k chybnému uplatnění slevy na poplatníka. 

J

Dobrý den, v loňském roce jsem byla do konce března na rodičovské dovolené, od 1. dubna do 30. června jsem byla doma a starala se o dítě do 7 let (nebyla jsem nahlášena na úřadu práce), od 1. července do 31. srpna jsem byla zaměstnaná a od 1. září do 30. září jsem zase byla doma a pečovala o dítě (pracovní poměr byl ukončen). Od 1. října jsem již řádně zaměstnaná a potřebuji vyplnit daňové přiznání za loňský rok, kde budou zohledněné všechny tyto skutečnosti. Můžete mi prosím poradit co z toho si může finanční úřad ověřit sám a na co budu muset doložit čestné prohlášení? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předmětem daňového přiznání jsou pouze vaše zdanitelné příjmy. Finančnímu úřadu nikterak nedokládáte dobu strávenou na mateřské, rodičovské, nemocí, bez zaměstnání, atd. Vyžádejte si od všech zaměstnavatelů POZP (Potvrzení o zdanitelných příjmech) za rok 2020 a na základě těchto dokumentů vyplníte daňové přiznání. Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání.

P

Dobrý den, vlastním pár zahraničních akcií, u kterých mi pravidelně chodí zdaněná dividenda. Jelikož má Česká republika s touto zemí smlouvu, nebude tato dividenda zdaněna dvakrát. Nicméně můj dotaz zní - v případě, že mám příjem z těchto dividend po přepočtu na českou korunu menší než 6.000 Kč za kalendářní rok, odpadá v tomto případě povinnost uvést tento příjem do daňové přiznání? Zároveň by mne zajímalo, jestli jsem tímto zbaven povinnosti daňové přiznání sám podávat, jelikož jsem zaměstnanec bez dalšího vedlejšího příjmu (až na dividendu) a mohu toto nechat na zaměstnavateli? Díky.

Dobrý den,

pokud máte příjem ze zahraničních dividend menší než 6 000 Kč/rok, nemáte povinnost podat daňové přiznání a roční zúčtování daní Vám provede zaměstnavatel.

H

Dobrý den, od 13.2.2020 do 26.2.2021 jsem marodila, budou mi vracet nějakou daň? Jsem zaměstnanec, průměrný plat v hrubém 20 000 Kč. Ve výplatní pásce roční vyúčtování zálohy daně 2 070 Kč. Děkuji

Dobrý den,

kolik Vám bylo během ledna-února 2020 sráženo na zálohy na daň? Přesně tuto částku dostanete zpět v rámci ročního zúčtování daní. 

VM

Dobrý den, můj koníček je streamování na platformě twitch a chtěla bych se zeptat ohledně OSVČ. Na této platformě jsou dva způsoby příjmu, předplatitel (angl. subscribe) který je v hodnotě přibližně 5$, který si twitch daní už v Americe, a poté dary (angl. donate) který nemá určenou částku, kdy sledující pošle částku, která mi přijde na paypal, co jsem pochopila tak tam nechodí plné částky, takže si paypal automaticky strhává svou daň, ale dejme tomu že tedy přijde na účet 2k, musím být OSVČ? Musím danit v Česku i takto malou částku? Nebo to mohu brát měsíčně jako přivýdělek? Kolik je maximum za měsíc tedy? Někde čtu 9 tisíc, někde stojí 2,5. tisíce. Počítají se do toho i peníze z předplatitelů? Nebo ty už se nepočítají když je daní v Americe? Je mi 17 let a jsem studentem, Twitch má svolení mého zákonného zástupce, a Paypal patří sestře, které je plnoletá. Zda budu mít tedy nějaký problém, nechtěla bych se zaplést s bankou. Byla bych ráda za vaší stručnou odpověď.

Dobrý den,

Paypal Vám příjem nedaní, pouze si sráží svou provizi za uskutečnění transakce. S bankou mít žádné komplikace nebude, zdanění příjmů řeší Finanční úřad (nikoliv banka). Příležitostné příjmy do 30 000 Kč /rok danit nemusíte. Pokud tuto hranici překročíte, máte povinnost podat daňového přiznání (výsledkem kterého bude pravděpodobně nulová daň z důvodu uplatnění slevy na poplatníka a studenta - až do celkového ročního příjmu cca 192 400 Kč). Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání.

AZ

Dobrý den, zdědila jsem penizijní připojištění a stavební spoření. Musím to danit?

Dobrý den,

dědictví v rámci rodiny se nedaní. Tento příjem tak nemusíte zahrnovat do daňového přiznání (dědická daň byla zrušena). 

M

Dobrý den, možná trochu hloupý dotaz, ale je to pro mě tak složit+ vysvětlené na internetu, že to zkusím tady. Chci si založit živnost - datum zahájení živnosti 1.5 2021, OSVČ, vedlejší (student). Příhlásím se do paušální daně, protože je to pro mě výhodnější, i když budu vedlejší. Všechny podmínky splnuji. Musím si hlídat přijmy abych nebyl plátce DPH (12 po sobě jdoucích měsíců) - to chápu. Prostě od 1.5 2021 do 1.5 2022 nesmím překročit milion korun, správně?. Ale jak je to se samotným paušálem? Píše se, že přijmy také nesmí být větší než milion korun abych splnoval podmínky. Takže vést si jednoduché učetnictví. Ale už nevím za jaké období. Bude to od 1.5. do 1.1. 2022? Takže v tomto období nesmím překročit milion korun? A potom normálně od ledna do ledna? Poradíte mi, prosím? Díky moc

Dobrý den,

plátcem DPH se stáváte v případě, kdy váš obrat za předchozích 12 měsíců překročí 1 mil. Kč. Hlídáte si tak obrat za posledních 12 kalendářních měsíců (nesledujete obrat za fiskální rok). 

M

Dobrý deň, prosím Vás, zarábam na dohodu (DPP) mesačne 2 000 kč. Za rok teda 24 000 Kč. Musím podať danové priznanie? Prajem pekný deň s pozdravom.

Dobrý den,

daňové přiznání u měsíčního příjmu na DPP do 10 000 Kč podávat nemusíte. Pokud jste nepodepsal prohlášení poplatníka a nečerpal daňovou slevu na poplatníka v průběhu roku (byly Vám sráženy zálohy na daň z příjmu), je ve Vašem zájmu daňové přiznání podat a požádat o proplacení daňového přeplatku.

KP

Dobrý den, koupila jsem si auto a po měsíci užívání jsem zjistila, že je pro moje potřeby malé. Můžu ho za cenu za kterou jsem ho koupila prodat do bazaru? Po případně jak je to s daněmi, když ho prodám za stejnou cenu za jakou jsem ho poridila, nebo i nižší?

Dobrý den,

pokud byste auto prodala do 1 roku od koupi za vyšší než kupní cenu, pak by bylo třeba zisk zdanit (rozdíl prodejní a kupní ceny). V opačném případě (auto prodáte za stejnou nebo nižší cenu) nic nedaníte. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Banky v ČR