Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
B

Dobrý den, na poslední chvíli řeším daňové přiznání, jelikož jsem nevěděla, že mám povinnost podání, i když nic platit nebudu díky růžovému prohlášení. Zaměstnavatel mi teď v srpnu vystavil Potvrzení o zdanitelných příjmech a je tedy na tom papíru srpnové datum, nikoliv únorové, jak by mělo být optimálně Vadí to něčemu? Budu platit pokutu?

Dobrý den,

na potvrzeních a přílohách můžete mít zcela libovolná data vyhotovení. Rozhodující je datum podání daňového přiznání, které je standardně 31/3 (letos prodlouženo díky krizi koronaviru nejprve na 1/7 a později až do 18/8). Stihnete-li daňové přiznání podat do příštího úterý, bude to bez sankce.

J

Dobrý den, ve staré práci jsem ukončoval pracovní poměr 17.7.2020, a tudíž budu mít nízkou výplatu. Ve smlouvě mám mzdu 20 000 Kč hrubého měsíčně a bonusy z prodeje (pojišťovnictví). Může mi zaměstnavatel strhnout daně, i když by výplata klesla pod minimální mzdu?

Dobrý den,

zaměstnavatel Vám strhává ze mzdy zálohu na daň z příjmu na základě výše vašeho příjmu a uplatňovaných slev. Není žádné pravidlo, že z minimální mzdy se daně neplatí. Vždy záleží na tom, jaké daňové slevy uplatňujete a jaká je tedy vaše daňová povinnost. Svobodný bez závazků může z minimální mzdy platit vyšší daně než invalida se 4 dětmi a hypotékou z průměrné mzdy. 

M

Dobrý den, pokud manžel uplatní slevu na manželku (ta má malé příjmy), tak manželka ale také podává daňové přiznání za sebe, kde může uplatnit roční slevu na svou osobu (24 840 Kč ročně)? Nebo tuto roční slevu na sebe uplatnit nemůže? Děkuji

Dobrý den,

je to přesně tak jak píšete. Manželka může uplatnit slevu na poplatníka (24 840 Kč) a má-li nízké příjmy do 68 000 Kč, pak i Vy můžete uplatnit slevu na manželku (24 840 Kč).

Dobrý den, pokud jsem během čtyř měsíců roku 2019 zároveň pracoval u dvou různých zaměstnavatelů na DPP, ani u jednoho nepodepsal růžový papír a měsíční hrubý příjem u obou dvou byl menší než 10 000 Kč, plyne mi z toho povinnost podávat daňové přiznání? (Teoretičtěji, kdyby člověk pracoval na DPP najednou u x zaměstnavatelů bez podepsání růžového papíru a u každého by byl příjem do 10 000 Kč, plyne mu z toho povinnost podávat daňové přiznání?)

Dobrý den,

u DPP do 10 000 Kč/měsíc není povinnost zahrnovat tento příjem do daňového přiznání, tedy daňové přiznání podávat nemusíte. Nicméně se tím připravujete o nemalé peníze. Při nepodepsání růžového papíru se Vám neuplatňují měsíční slevy (na poplatníka, na studenta, na děti, atd.). V rámci daňového přiznání tak můžete požádat o navrácení daňového přeplatku, který může jít dle celkové výše příjmů až do desítek tisíc korun.

AS

Dobrý den, studuji na VŠ a k tomu jsem tento rok vydělala více než 70 000 Kč (smlouvy o dílo). Loni jsem daňové přiznání nepodávala. Letos bych asi měla. Co vše bych měla udělat? Je výhodnější si pro příští rok založit OSVČ? Je mi 23. Děkuji.

Dobrý den,

daňové přiznání jste povinna podat za každý kalendářní rok, ve kterém jste měla nepříležitostné příjmy nad 30 000 Kč (přestože může být daňová povinnost nulová). Většina studentů se nepodáváním daňových přiznání připravuje o nemalé peníze, neboť typicky mají mnoho krátkodobých DPP/DPČ příjmů během prázdnin, ze kterých odvádějí zálohy na daň a v rámci daňového přiznání a využití plné slevy na poplatníka (24 840 Kč) a studenta (4 020 Kč) by mohli získat všechny tyto zaplacené zálohy zpět (až do celkového příjmu cca 145 000 - 193 000 Kč/rok, kterého dosáhne málokdo). 

Pokud nemusíte, OSVČ si nezakládejte (neplynou z toho pro Vás žádné extra výhody). 

M

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak zažádat o vrácení daně z nabytí nemovitosti. Zapsána na katastru jsem 7.1. 2020, a tudíž se mě týká vrácení již zaplacené daně. Předem moc děkuji.

Dobrý den,

zákon o zrušení daně z nabytí nemovitosti doposud nebyl plně schválen (chybí souhlas Senátu a podpis prezidenta). Doporučuji vyčkat na plné schválení zákonu. Finanční úřad pak pravděpodobně připraví formulář, na základě kterého bude možné o vratku žádat.

JM

Dobrý den, prodal jsem byt, ve kterém jsme bydlel a měl trvalý pobyt. Musím podávat daňového přiznání i když jsem osvobozen? Děkuji

Dobrý den,

splňujete-li podmínky pro osvobození od placení daně z příjmu* (15% ze zisku), pak tento příjem v daňovém přiznání neuvádíte. 

* nemovitost je třeba 5 let vlastnit nebo v ní 2 roky bydlet

IH

Dobrý den, jsem důchodce. Do 30.6. 2020 jsem pracoval jako technický konzultant na dohodu o provedení práce s příjmem 10 000 Kč měsíčně. Všechny náležitosti řešil zaměstnavatel. 30.6. 2020 jsem tuto dohodu ukončil. Ve 3Q 2020 chci uzavřít smlouvu o dílo s jiným partnerem v hodnotě 26 000 Kč. Prosím o informaci, zda mi plyne z této smlouvy nějaká daňová povinnost.

Dobrý den,

ano, příjem z této smlouvy o dílo bude pravděpodobně předmětem daně z příjmu. Zatímco zdanění DPP/DPČ a jiných pracovních smluv řeší vždy zaměstnavatel, u smlouvy o dílo či podnikání řešíte daně Vy (je třeba tyto příjmy zahrnout do daňového přiznání, přestože výsledná daňová povinnost může být třeba i nulová).

ZM

Dobrý den, v roce 2018 jsme spolu s manželkou zakoupili do SJM pozemek pro výstavbu RD. Počátkem roku 2020 manželka zemřela a pozemek v rámci dědického řízení přešel do mého výlučného majetku. Výstavba RD byla ve fázi stavebního povolení, ale zahájena nebyla. Nyní jsem pozemek prodal. Je zde nějaká možnost osvobození od daně z příjmu z titulu jednak získání 1/2 nemovitosti z pozůstalosti a jednak z použití získaných financí pro bytové potřeby? Stavím totiž nyní RD na jiném místě. Pokud není, co lze použít jako uznatelné náklady ke snížení daně z příjmu? Investovali jsme totiž do pozemku za zasíťování, za projekt apod. Lze odečíst alespoň zaplacenou daň z nabytí nemovitosti a provizi RK za prodej pozemku?

Dobrý den,

nevlastníte-li nemovitost min. 5 let (nebo v ní min. 2 roky nebydlíte), platíte při jejím prodeji daň z příjmu (15% ze zisku - rozdíl mezi prodejní a kupní cenou). Použijete-li peníze z prodeje do 12 měsíců od jejich přijetí na řešení vlastních bytových potřeb (koupě či výstavba další nemovitosti), pak daň platit nemusíte - což bude pravděpodobně Váš případ.

M

Dobrý den, jsem vysokoškolskou studentkou a měla bych dotaz ohledně letních brigád a odvodu daní. Mám jednu brigádu, kde mám u zaměstnavatele podepsané prohlášení daňového poplatníka. Tím pádem ho u druhého zaměstnavatele mít podepsané nemůžu. Zde si však vydělám 3-4 tisíce/měsíc a peníze dostávám vždy na ruku po směně. V srpnu se také účastním letního táboru, kde mám ale ve smlouvě uvedeno, že mi bude ze mzdy odečtena 15% daň. Chci se zeptat, zda v případě uvedené 2. brigády musím odvádět nějaké daně. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zdanění výdělku řeší vždy zaměstnavatel, tedy Vy sama nic danit nemusíte (až na velmi specifické případy, které se vašich letních brigád netýkají). Ve svém vlastním zájmu si od každého zaměstnavatele na konci roku vyžádejte POZP (Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2020) a na základě těchto dokumentů vyplňte a podejte Přiznání k dani z příjmu (práce na pár minut). Máte nárok na slevu na dani na poplatníka (24 840 Kč/rok) a studenta (4 020 Kč/rok), které pravděpodobně nestihnete vyčerpat celé (protože měsíčně můžete nárokovat jen 2 070 Kč a 335 Kč a pouze u jednoho zaměstnavatele). V rámci podaného daňového přiznání ale můžete požádat o navrácení daňového přeplatku (na což v praxi zapomíná 99% studentů a přitom se často jedná o poměrně dost peněz).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Banky v ČR