Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
OK

Dobrý den, jsem OSVČ, uplatňuji zdanění pomocí 80 % výdajového paušálu. Mohu tento rok přejít na 60 % paušál z důvodu zvýšení bonity?

Dobrý den,

výše výdajových paušálů (30-80%) je fixně stanovená dle typů činností. Musíte si zvolit přesně takový paušál, který odpovídá vaší výdělečné činnosti (nemůžete si ze své vůle vybrat nižší nebo vyšší paušál). 

Dobrý den, chci organizovat sportovní tábory pro děti jako zapsaný spolek. Za tímto účelem si budu muset sehnat další lektory a zdravotníka. Je možné zahrnout do výdajů tábora také odměnu lektorovi a zdravotníkovi a náklady na jejich dopravu? Mohu pak vést jednoduché účetnictví, když lektory budu najímat pouze nárazově, v případě potřeby, nechci zaměstnance? Musejí oni pak někde svůj příležitostný příjem uvádět? Mohu si například od majitele kajaků pronajmout vybavení a dát to pak do nákladů? Stačí na to nějaká jednoduchá smlouva? Pokud to majitel pronajme třeba jenom jednou ročně (neživí se tím), musí to uvádět někde ve svých příjmech? Moc děkuji za upřesnění.

Dobrý den,

coby spolek můžete vést jednoduché účetnictví až do celkových příjmů 3 mil. Kč (strop pro majetek je též 3 mil. Kč a nesmíte být plátcem DPH). Odměny lektorům včetně režie (doprava, pronájem vybavení) lze zahrnout do nákladů. Příležitostné příjmy do 30 000 Kč/rok se nedaní (lektoři, pronájmy kajaků, atd.).

JP

Dobrý den, v roce 2019 (v listopadu) jsem v práci dostala výpověď kvůli neschopence týkající se těhotenství a na neschopence jsem zůstala až do konce června 2020. Pak jsem šla rovnou na rodičovskou dovolenou. Na podporu v mateřství a ani porodné jsem neměla nárok. Vyplatí se mi podávat daně nebo to nemá cenu?

Dobrý den,

pokud jste v roce 2020 neměla žádné zdanitelné příjmy (nemocenská, mateřská ani rodičovská nejsou zdanitelnými příjmy), pak daňové přiznání nepodáváte (nemá smysl podávat prázdné přiznání plné nul). 

JV

Dobrý den, jsem OSVČ a většina mých příjmů je ze zahraničí, kdy já poskytuji služby přes internet společnosti z jiné země EU a pravidelně mi ze zahraničního účtu přichází peníze. Teprve dnes jsem narazil na pojem "identifikovaná osoba". Bohužel znění zákona o DPH je pro mě natolik nesrozumitelné, že nemám ponětí, jestli jsem za identifikovanou osobu považovaný nebo ne. Pokud ano, hrozí mi nějaký postih za to, že už několik měsíců vykonávám vedlejší SVČ s těmito příjmy bez registrace identifikované osoby, pokud bych tak nyní učinil? A jak je to vůbec s tím DPH, mám ho platit, nebo ho nemám platit? Děkuji.

Dobrý den,

otázku příjmů ze zahraničí a DPH doporučuji konzultovat s daňovým poradcem. 

K

Dobrý den, v roce 2020 jsem do května pobírala mateřskou celkem 77 674 Kč. Mohu si podat daňové přiznání?

Dobrý den,

daňové přiznání se podává jen pokud jste měla v předchozím roce zdanitelné příjmy. Mateřská ani rodičovská nejsou zdanitelnými příjmy (neodvádí se z nich daně ani pojistné, neuvádějí se do daňového přiznání).

M

Dobrý den, mám dotaz ohledně zdanění kryptoměn. Nakoupil jsem kryptoměnu a následně ji prodal se ztrátou. Musím to uvést do daňového přiznání? jednalo se o částku pod 6 tisíc korun. Děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

předmětem daně z příjmu je zisk. Ztráta z obchodování s kryptoměnami se do daňového přiznání neuvádí.

VK

Dobrý den, chci se zeptat, mam insolvenci, srážky na plat a chci si udělat daňové přiznání a žádat o přeplatek na jedno dítě za celý rok. Vezmu mi to nebo ne?

Dobrý den,

daňový přeplatek je mimořádným příjmem a může být použit na umoření vašich dluhů v insolvenci. Od roku 2020 však nemůže být předmětem srážek daňový bonus na děti (nevyčerpaná část daňové slevy vyplácená formou bonusu při příjmu min. 87 600 Kč).

JK

Dobrý den, zjistila jsem, že v daňovém přiznání za rok 2018 a 2019 jsem udělala chybu v můj neprospěch (neuplatnila jsem slevu za studenta 4 020 Kč). Mohu ještě podat dodatečné daňové přiznání? Děkuji za podání zprávy.

Dobrý den,

ano, můžete podat dodatečné daňové přiznání a požádat o výplatu daňového přeplatku.

PB

Dobrý den, v loňském roce jsem pracovala na DPP asi 7 měsíců, mzda byla do 10 000 Kč a daňové prohlášení jsem podepsala. Mohu si podat daňové přiznání na zbytek slevy na poplatníka?

Dobrý den,

s ročním příjmem 70 000 Kč by daň (15%) vycházela na 10 500 Kč. Díky podepsanému Prohlášení poplatníka Vám zaměstnavatel již uplatnil základní slevu na poplatníka a nebyly Vám tak sražené žádné zálohy na daň. Podávat daňové přiznání by bylo zbytečné, neboť Vám nevznikl daňový přeplatek. Pro vyčerpání celé slevy na poplatníka (24 840 Kč) byste musela mít výrazně vyšší příjmy. Nevyčerpaná sleva se neproplácí.

D

Dobrý den, mám dotaz. Jsem OSVČ a zároveň mám přivýdělek na DPČ. Práce na DPČ je vždy nad 10 000 Kč a je odváděno sociální a zdravotní pojištění a zálohová daň (prohlášení na poplatníka nepodepsáno). Při výpočtu základu daně z příjmu OSVČ a DPČ vychází daň 0 Kč. Daň byla pokryta slevou na poplatníka. Je možno tedy získat zpět daňovou vratku na celé srážené zálohy na daň z DPČ? Děkuji

Dobrý den,

je třeba vyplnit daňové přiznání, výsledkem čehož může být i daňový přeplatek (pokud Vám na DPČ byly v průběhu roku sraženy zálohy na daň z příjmu a vaše celková daňová povinnost byla ve skutečnosti nižší). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Banky v ČR