Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
KN

Dobrý den, prosím o radu. Od července jsem na mateřské dovolené. Vždycky jsem uplatňovala v daňovém přiznání vrácení školkovného za starší dítě. Jak to bude teď, když jsem byla od dubna do června na nemocenské (rizikové těhotenství) a od července na MD. Musí slevu na dani uplatnit manžel za celý rok, i když tedy školku platím já?

Dobrý den,

slevu na dani z příjmu za školku pro společně vychovávané dítě může uplatit kterýkoliv z rodičů. Uplatňuje ji ten, u kterého to dává větší smysl (kdo má vyšší příjmy a dokáže vyčerpat celou daňovou slevu).

ZF

Dobrý den, jsme druh a družka (více než 2 roky) a koupili jsme byt do spoluvlastnictví (každý ideální 1/2). Přiznáni k dani z nabytí nemovitosti musíme dávat každý zvlášť (a každý zvlášť zaplatit 1/2 této daně), nebo může být jeden z nás společným zmocněncem účely daňového řízení při solidární daňové povinnosti? Děkuji.

Dobrý den,

přiznání k dani z nabytí nemovitosti můžete podat (a daň ve výši 4% zaplatit) společně pouze na jednom formuláři (druhá osoba bude uvedena jako "solidární poplatník"). 

OP

Dobrý den, k 31.1.2018 jsem pozastavila činnost firmy a zrušila registraci k silniční dani na auto, které bylo registrované na firmu. Auto chci prodat. Budu platit daň? Děkuji

Dobrý den,

máte-li auto v osobním vlastnictví déle než 12 měsíců, žádnou daň z prodeje neplatíte. V opačném případě je třeba uhradit 15% ze zisku (rozdíl mezi nabývací a prodejní cenou).

D

Dobry den, prodali jsme ornou pudu. Muzeme pouzit dan z prijmu z prodeje na koupi male chaty s moznosti stavby rekreacniho domu nebo na opravy bytu ve smyslu rekonstrukce koupelny, malovani a instalaci novych oken?

Dobrý den,

pokud jste vlastnili nemovitost před prodejem 5 let, daň z příjmu ve výši 15% ze zisku neplatíte. V opačném případě daň zaplatit musíte.

NU

Dobry den, som na RD a mam smlouvu na dobu neurcitu. Uzavriem s inou firmou (s inym predmetom podnikania) dohodu o dilo ve vysi 250 000 Kč, ktoreho vyplatenie bude rozdlene na dve polovice a vyplacane v dvoch zdanovacich obdobiach. Co z toho pre mna vyplyva? Budem si asi podavat danove priznanie sama a nie moj zamestnavatel a zaplatim z tej sumy 15% dane? Chapem to spravne? A nic viac do socialnej a zdravotnej? Je to jednorazove, viac takychto zmluv neplanujem. Dakujem za odpoved.

Dobrý den,

je to přesně tak jak píšete. V každém zdaňovacím období s tímto příjmem musíte podat Přiznání k dani z příjmu FO (za rok 2019 do konce března 2020) a zaplatíte daň 15% ze zisku. Samozřejmě můžete využít daňových slev (na poplatníka, na dítě, atd.), takže reálně nebudete platit žádnou daň. 

M

Dobrý den, jsem zaměstnanec a při zaměstnání jsem si založil facebookovou stránku, kde čas od času zveřejním nabídku výhodné dovolené, odkaz obsahuje moje ID a pokud někdo nakoupí na stránce prodejce dovolené během 30 dní, co kliknul na můj odkaz, vyplatí mi prodejce zájezdu provizi. S prodejcem dovoleným mám uzavřenou smlouvu o zprostředkování. Pokud můj příjem z prodaných dovolených za celý rok nepřesáhne 30 tisíc korun, nemusím jej danit ani přiznávat, jako ostatní příjem?

Dobrý den,

od daně z příjmu jsou osvobozeny příležitostné příjmy do 30 000 Kč ročně. Příležitostnými příjmy se rozumí nepravidelná činnost. Soustavně vykonávána činnost s pravidelnými příjmy (byť v celkovém součtu do 30 000 Kč ročně) podléhá dani z příjmu.

VD

Dobrý den, může uplatnit úroky z překlenovacího a následně řádného úvěru manžel přistupitelky k závazku, která je na mateřské dovolené a je spolumajitelkou domu, na kterou byl dům převeden po rozvodu sestry na kterou je úvěr veden? Děkuji

Dobrý den,

odpočet úroků z úvěru na bydlení (snížení daňového základu) může uplatnit pouze osoba, na kterou je úvěr veden (nikoliv její manžel) a je-li předmětná nemovitost užívána k uspokojení bytových potřeb této osoby či její rodiny.

SG

Dobrý den, chci pronajímat družstevní byt se ziskem 5 000 Kč měsíčně. Znamená to, že roční daň z příjmu (60 000 Kč) činí 9 000 Kč? Kde to mám nahlásit, na finanční úřad? Děkuji za Váš čas a odpověď.

Dobrý den,

ano, daň z pronájmu bytu se platí ve výši 15% ze zisku. Nikde nemusíte nic oznamovat, jen tento příjem z pronájmu zahrnete do svého přiznání k dani z příjmu za rok 2019 (podáváte FÚ do března 2020).

VF

Dobrý den, zdědila jsem auto a chci ho prodat. Musím platit daň z prodeje?

Dobrý den,

pokud jste vlastnila auto méně než 1 rok, platíte daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (rozdíl mezi nabývací a prodejní cenou). Tuto daňovou povinnost uvedete do svého ročního přiznání k dani z příjmu.

C

Dobrý den, koupila jsem auto za 45 000 Kč, opravy stály 5 300 Kč. Chci ho prodat do roka od koupi za 50 000 Kč. Platí stále, že se daní jen rozdíl mezi kupní (ke které se dají přičíst i opravy) a prodejní cenou?Platím tedy v tomto případě daň? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, daň z příjmu ve výši 15% se platí pouze ze zisku (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou se zohledněním nutných investic v podobě oprav). Ve Vašem případě tak žádnou daň neplatíte.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Rychlé odkazy

Banky v ČR