Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Pojištění

Pojištění

ZADAT NOVÝ DOTAZ
KJ

AXA - povinné ručení. Děkuji.

Dobrý den,

Axa nabízí jedno z nejdražších povinných ručení. Doporučuji Direct pojišťovnu, u které můžete pojištění sjednat i online (a zaplatit ho třeba kartou). 

KJ

Co znamená složka "Pojistné FIX na náklady pojistné smlouvy"? A je povinná?

Dobrý den,

jaký produkt/pojištění od jaké pojišťovny máte na mysli?

V

Dobrý den, po jaké době od uzavření úrazového pojištění může člověk žádat pojistné plnění? Kamarád měl také pojistku a měl problém skrz tohle s pojišťovnou. A jak by se měl bránit? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vše záleží na pojistných podmínkách, které jste si s pojišťovnou podpisem smlouvy sjednal. Některé pojišťovny poskytují pojistné plnění již od prvního dne pojistky, jiné mají výluky (např. neplní první měsíc, aby se předešlo pojistným podvodům).

JR

Dobrý den, máme pojištěný náš bytový dům. Nyní (14.2. 2019) při vichřici se uvolnily dvě Bramac tašky a způsobily na mém zaparkovaném voze škodu za 40 tis. korun. Mám jako spolumajitel domu alespoň na částečnou úhradu škody z této smlouvy? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

přijde na to, co přesně máte na bytovém domě pojištěno, v jakém rozsahu a s jakými výlukami. Obvykle se nemovitosti pojišťují proti škodám způsobeným živly (povodeň, kroupy, zásah bleskem, atd.). Součástí tohoto pojištění může být odpovědnost kryjící škody způsobené nemovitostí svému okolí (např. padající tašky, vyplavení společných prostor prasklým vodovodem, atd.). Doporučuji prostudovat podmínky vaší pojistné smlouvy či případně kontaktovat nejbližší pobočku vaší pojišťovny.

J

Dobrý večer, asi před dvěma roky jsem měl exekuci na údajně nezaplacené povinné ručení u auta, kterého jsem nebyl majitel a už ani držitel. Za celou dobu kdy jsem auto měl jsem pravidelně platil. Vzápětí kdy jsem ho prodal jiné osobě (mám ověřený podpis na kupní smlouvě), tak po nějaké době mi přišla jmenovaná exekuce za dotyčného člověka. Je možné, pokud potvrdím neoprávněnost exekuce opětovným předložením ověřené kupní smlouvy, že mi bude aspoň část financí zaplacených v exekuci vrácena?

Dobrý den,

při prodeji auta je třeba odhlásit povinné ručení u pojišťovny, které po doložení kupní smlouvy zaniká ke dni prodeje auta (a pojišťovna Vám vrací přeplatek na pojistném za zbylou část roku). Pravděpodobně jste své povinné ručení zapomněl odhlásit a pojišťovna si tak myslí, že auto dále vlastníte a neplatíte (a proto po Vás pojistné vymáhá exekučně). Navštivte nejbližší pobočku vaší pojišťovny a předložte kupní smlouvu potvrzující prodej auta. To by mělo pro zastavení exekuce stačit. Pravděpodobně ponesete náklady exekučního řízení, ale vymožený dluh Vám bude pojišťovnou určitě vrácen (pojišťovna na tyto peníze nárok nemá).

MP

Dobrý večer, mám už mnoho let životní pojištění u pojišťovny. Za celé roky mě nikdy nikdo nekontaktoval, aby byla smlouva aktualizována. Mám pocit, že za ty roky by to bylo vhodné, ale nevím, kam se obrátit. Nejbližší pobočku tu sice máme, ale zde jsem nebyla spokojena, paní mi značně zkomplikovala život při vyřizování pojistky po úmrtí manžela. Můžete mi prosím poradit, kde si mám nechat smlouvu "revitalizovat" ? Děkuji

Dobrý den,

nejste-li spokojena se službami své pojišťovny, není nic snazšího než se poohlédnout u konkurence. Většina Čechů si stěžuje na nízké úroky u spoření, vysoké poplatky za běžný účet, drahé úvěry a špatné pojistky. Neustále čekají na Godota a doufají, že za ně tento problém někdo vyřeší (stát regulací nebo banka/pojišťovna sama od sebe). Jenže samo od sebe se obvykle nikdy nic nestane, na změně je třeba aktivně pracovat. Přitom dnes stačí tak málo - obejít 3-4 konkurenční banky/pojišťovny a nechat si předložit lepší nabídku. 

Jaké máte životní pojištění - rizikové (pojištění úmrtí) nebo rezervotvorné (pojištění "dožití se určitého věku" - spořící/investiční)? V prvním případě s přibývajícím věkem roste cena pojistného a od určitého momentu se stáváte nepojistitelnou (zde nemá příliš smysl aktivně tlačit na aktualizaci smlouvy, výsledkem bude pouze vyšší cena). Ve druhém případě je záhodno se o svou smlouvu zajímat a zejména požádat o výplatu peněz, pakliže jste dosáhla patřičného věku.

Dobrý den, jsem již staršího věku a něco jsem zažil, ale jednání pojišťovny ČSOB mne silně zklamalo. Nechal jsem se zlomit od jejich agentky 1.2.2016 na pojištění pro případ úrazu, tzv. denní odškodné, s limitem od 8. dne zpětně. Víte, 45 let hraji ragby, určitě nemůže pojišťovna ode mne požadovat kvůli uzavření pojistky, abych začal hrát Petang. Přes důchodový věk se kolikrát do roka sejdeme a dáme si, zahrajeme si, to snad není nic špatného. Jak sami víte, v našem věku se stát může leda co, i když budete sedět doma a čučet na telku. Tak jsem se pojistil, neodolal jsem spíš sympatické osobě, které jsem podlehl, přesto že jsem měl mnoho úrazů, nikdy jsem je s pojišťovnou neřešil, ztráta času, to bych každý rok proseděl polovinu u lékaře a na pojišťovně. Dokonce na základě těchto pojistných události, okleštili smlouvu na tolik, že jsem ji zrušil. Víte platit z důchodu 500 Kč. někomu a bez žádného, výhledově užitku, to nemá formu, na to si musí nalézt jiného sponzora. Budu velice rád, když budou má slova někoho zajímat, mile rád dodám veškero korespondenci k danému problému, děkuji Štrincl.

Dobrý den,

mnoho seniorů se nechá přesvědčit líbivými slovy podomních prodejců, pořadatelů předváděcích akcí (tzv. šmejdi) a prodejců po telefonu ke koupit produktu, který nepotřebují či je jinak nedokonalý (a obvykle předražený). Stačí úsměv mladé slečny a starší lidé nadšeně kupují předražené hrnce, zázračné medikamenty a nepotřebné finanční produkty. Legislativa na ochranu spotřebitele se snaží co může, ale primární problém je vždy na straně seniorů, že si něco dobrovolně koupí, a až následně zjistí, že se jedná o zcela nepotřebnou, předraženou a nekvalitní záležitost.

Pojistit lze jen nahodilé riziko. Tedy např. senior je téměř nepojistitelný na riziko úmrtí, protože se jedná o jistou událost, která dříve či později nastane (není nahodilá, nelze se ji vyhnout). Stejně tak nelze pojistit seniorovi úraz při hře ragby. Proto máte ve smlouvě uvedené výluky z pojištění, na které Vás ale měl prodejce pojistky předem upozornit.

Doporučuji náš článek Podvody s prodejem produktů po telefonu.

I

Dobry den, mam pojisteni hypoteky na invalitidu 3. stupne u Komercni pojistovny Modre pyramidy. Beru invalidni duchod asi 9 mesicu a pojistovna to pry bude resit, az me posudkova komise znovu predvola. Myslela jsem, ze mi pomuze aspon hradit mesicni splatky. Myslite ze je postup pojistovny spravny? Dekuji

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku se skrývá v pojistných podmínkách, které jsou přílohou Vaší pojistné smlouvy - doporučuji důkladně prostudovat. Zde je uvedeno, co, kdy a za jakých podmínek pojišťovna hradí. Např. jak se uznává invalidita (jestli stačí uznání státem, nebo je vyžadováno vyšetření lékařem pojišťovny), jestli pojišťovna hradí invaliditu následkem úrazu nebo nemoci, výluky z pojištění (např. psychická onemocnění), atd. 

R

Pokračování dotazu č. 5543: Dobrý den, úplně jsme si nerozuměli, upřesňuji dotaz. Já nemám problém zadat osobní údaje typu které uvádíte, ale nechci zadávat kontaktní údaje. Myslím si, že výsledek porovnání by měl být dostupný ihned na webu, nepodmiňovaný kontaktními údaji, které pak jsou zneužívány k marketinkovým účelům, nevyžádaným obchodním sdělením, sdílené s nevím kým atd. Máte nějaký tip nebo ne? Děkuji

Dobrý den,

takové srovnávače pojištění nejsou, nicméně nic Vám nebrání zadat smyšlené kontaktní údaje, čímž se vyhnete zneužití svého emailu a telefonního čísla. 

R

Dobrý den, prosím o tip na nějaké solidní internetové stránky pro porovnání povinného ručení, kde to nepodmiňují zadáním osobních údajů. Děkuji

Dobrý den,

bez osobních údajů to bohužel nepůjde, neboť právě tato data mají vliv na výši pojistného. Solidní kalkulátor povinného ručení se neobejde bez data narození (kvůli věku), bydliště (min. PSČ) a rodného čísla a křestního jména (získání info z centrální databáze o Vaší historii pro získání bonusu). Řidičům bez nehod vychází dobře pojistka od Direct pojišťovny.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

životní pojištění, neživotní pojištění, cestovní pojištění, povinné ručení, havarijní pojištění, pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě a zaměstnavateli, podpojištění, pojistné, pojišťovny, pojištění nemovitosti, majetkové pojištění, pojistné události, jaké sjednat pojištění?Rychlé odkazy

Banky v ČR