Banky.cz Banky.cz Reality

Reality

Prodejte / pronajměte svoji nemovitost

Chci
Co prodáváte / pronajímáte
Udaje o vás
Jméno / název firmy *
Telefon *
E-mail
Články o Realitách

Kam až porostou ceny nemovitostí?

Kam až porostou ceny nemovitostí?

19.10.2017, Reality

Nemovitosti zdražují poslední rokydvojciferným tempem, což nejvíce pociťují obyvatelé Prahy a Brna. Je třeba seobávat další realitní bubliny? A kam až ceny porostou? Cenynemovitostí rostouCeny nemovitostí meziročně vzrostly o 13,3%.Po nejnižší nezaměstnanosti (2,9%) jsme tak vEU dosáhli dalšíh…

Nájem

Nájem

24.7.2017, Reality

Jak se zbavit neplatiče? Proč musí stát platitodškodné za regulovaný nájem? Jaká jsou pravidla nájmu v zahraničí? A majívětší práva nájemníci nebo pronajímatelé? Česká legislativa pro poskytování nájemníhobydlení je bohužel i 25 let po revoluci stále pokroucena představou, že zléhokapitalistu …

Hypotéka nebo nájem?

Hypotéka nebo nájem?

29.3.2017, Reality

Ceny nemovitostí a mzdy rostou, inflace hraje ve prospěch dlužníků. Vyplatí se po desítky let splácet hypotéku nebo raději žít vnájmu? V souvislosti s tématem „Hypotéky vs. nájmy“ jsme poskytli interview Rádiu Zet. Souhlasíte s tím, že je hypotéka ekonomicky výhodnější než nájemní bydlení? …

Dvousložková cena vody

Dvousložková cena vody

13.3.2017, Reality

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) lobuje za posílení dvousložkové ceny vody, kde by fixní poplatek za přípojku tvořil až 50% zcelkové ceny odebírané vody. Spravedlivější rozúčtování nákladů nebo pokus o opakování slovenského scénáře senergiemi? Zčeho se skládá cena vody? Cenu vo…

ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

23.1.2016, Reality

Byt 638 Kč, rodinný dům 2 264 Kč – přesně o tolik navíc by si mohly připlatit průměrné domácnosti na elektřině za rok, prosadí-li ERU nové distribuční tarify. Pohorší si maloodběratelé, polepší velkoodběratelé. Proč MPO a MMR neustále považují úspory ve spotřebě energií za hřích? Kdo šetří, …

Dotazy v poradně k Realitách

S

#4201, Reverzní hypotéka, Reality, 14.1.2018

Chtěli bychom prodat byt, ale zároveň v něm dožít. Jak se stanovuje cena?

Dobrý den,

cena se vypočte ze současné hodnoty nemovitosti, obvyklého nájmu, a očekávané doby dožití. Příklad: Kdybyste dnes prodávala svou nemovitost bez věcného břemena dožití, měla by hodnotu 3 mil. Kč. Kdybyste svou nemovitost pronajímala, mohla byste si říct o 10 000 Kč měsíčně. Průměrná délka života v ČR je 80 let, tedy pokud je Vám např. 60 let, uvažujeme dobu dožití 20 let. 

Hodnota věcného břemene dožití by byla 10 000 Kč měsíčně x 12 měsíců x 20 let =  2,4 mil. Kč. Za prodej své nemovitosti s právem dožití byste tak dnes inkasovala 0,6 mil. Kč. 

Na trhu je několik nebankovních společností, které se na tento typ transakcí specializují (tzv. reverzní hypotéka). Výslednou cenu může ovlivnit mnoho dalších parametrů: lokalita, očekávaný růst/pokles cen realit, výplata peněz (jednorázově nebo měsíční renta) atd. Za byt v Praze při výplatě měsíční rentou získáte více než za byt v Ostravě s jednorázovým vyrovnáním. 

Reverzní hypotéka má smysl především pro bezdětné páry, které nemají komu odkázat svůj majetek (nebo díky špatným vztahům ho nechtějí odkázat svým dětem). Všem ostatním se jinak vyplatí spíše domluva v rámci rodiny ("milé děti, přispívejte mi k důchodu měsíčně pár tisíc korun, a já na vás přepíšu nemovitost"). V rámci principu "vyšší spravedlnosti" by pak rodič vždy měl odkázat/darovat dětem aspoň stejnou hodnotu majetku, jakou sám dostal od svých rodičů. 

P

#4177, Koupě nemovitosti s bankovní zástavou, Reality, 8.1.2018

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jaký je postup, když kupuji byt, na kterém je zástava 500 000 Kč u jiné banky, než té, u které chci vyřídit hypotéku? Děkuji Vám za případnou odpověď.

Dobrý den,

neboť je dnes většina nákupů nemovitostí financována hypotéčním úvěrem, není bankovní zástava ničím výjimečným. Důležité je vše právně ošetřit ve smlouvě o úschově peněz tak, aby oněch 500 000 Kč (+ potenciální příslušenství v podobě poplatků za předčasné splacení úvěru) dostala přímo banka a ne kupující. Podobné to bylo dříve s daní z prodeje nemovitosti, kdy uschovatel (notář, advokát, atd.) posílal část peněz ve výši daně přímo finančnímu úřadu a ne prodávajícímu. 

MH

#4154, Jistotní účet - úročení KB, Reality, 29.12.2017

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jsou úroky u Komerční banky na jistotním účtu. Když je má jistota 200 000 Kč, kolik z toho jsou úroky za rok? Děkuji.

Dobrý den,

Komerční banka jistotní účty (které nazývá "Dohoda o správě kupní ceny") neúročí. Většina ostatních bank nabízí pouze symbolických 0,01% (výjimkou je Expobank s úrokem 0,65%).

AS

#4134, Advokátní úschova peněz, Reality, 18.12.2017

Pokračování dotazu č. 4127: Dobrý den, pane Jermáři, včera jste mi odpovídal na dotaz ohledně závazků banky (Úschova peněz, Reality). Chtěla jsem Vás ještě k tomuto požádat o jednu informaci. Ve smlouvě o budoucím převodu družstevního podílu se přesně píše následující: 

"Finanční prostředky složené na účet úschovy budou po celou dobu trvání advokátní úschovy finančními prostředky budoucího nabyvatele. Budoucí nabyvatel souhlasí s tím, aby uschovatel písemně sdělil bance .................... identifikační údaje budoucího nabyvatele (jméno a příjmení, trvalý pobyt, rodné číslo nebo datum narození) ve smyslu ustanovení § 41c odst. 3 zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů. Finanční prostředky budoucího nabyvatele, uložené na bankovních účtech advokátní úschovy, jsou ze zákona pojištěny u Fondu pojištění vkladů, a to ve prospěch budoucího nabyvatele, nikoli uschovatele. Budoucí nabyvatel bere na vědomí a souhlasí s tím, že v případě neschopnosti banky ...................., a. s. dostát závazkům vůči oprávněným osobám, nese odpovědnost za finanční prostředky na bankovním účtu advokátní úschovy banka ........................., a. s., nikoli uschovatel."

Pořád mě nějak trápí ta poslední věta, kdy my (budoucí nabyvatelé) v podstatě podpisem stvrdíme, že souhlasíme s tím, že tu odpovědnost nese banka. Chápu, že se advokát chce krýt a v případě neschopnosti banky nese i banka tuto zodpovědnost. Je však standardní, že s tím musí takto klient (nabyvatel) souhlasit ve smlouvě? Mám obavy, aby se vážně advokát nezbavoval nějaké zodpovědnosti a my bychom pak při ztrátě peněz neměli nárok na vymáhání peněz z pojistky. Předem moc děkuji a přeji pěkný den. S pozdravem, S.

Dobrý den,

každý advokát a notář má vlastní znění smlouvy o úschově. Pokud se Vám nelíbí znění smlouvy vašeho advokáta (a advokát ho není ochoten na Vaše přání upravit), pak doporučuji se obrátit na jiného advokáta či notáře. Advokát výrokem výše říká, že v případě krachu banky se musíte náhrady (u Fondu pojištění vkladů či v konkurzním řízení) domáhat Vy. Získat náhradu z Fondu pojištění vkladů (FPV) je jednoduché - FPV určí ihned po krachu banky jinou banku, která zprostředkuje výplatu náhrad. Pak jen stačí navštívit nejbližší pobočku dané banky, která Vám náhradu vyplatí (otázka minut). Získat náhradu v rámci konkurzního řízení je složitější (musíte přihlásit pohledávku), ale obvykle také zbytečné (reálná výtěžnost pohledávek bývá téměř nulová).

AS

#4127, Úschova peněz, Reality, 17.12.2017

Dobrý den, sepisujeme smlouvu o budoucím převodu vlastnických práv k nemovitosti. Úplata za nemovitost bude řešena přes advokátní úschovu a bude rozdělena na dva uschovatelské účty na dva skutečné vlastníky budoucí peněžní částky. Ve smlouvě o budoucím převodu je advokátkou uvedeno, že v případě neschopnosti banky dostát závazkům vůči oprávněným osobám, nese odpovědnost za finanční prostředky na bankovním účtu advokátní úschovy banka, nikoli uschovatel. Z nezávislého zdroje nám bylo řečeno, že banka není účastníkem této smlouvy a nemůže proto převzít ručitelský závazek za rozdíl mezi částkou vyplácenou z Fondu pojištění vkladu a skutečně uloženou částkou. Zbývající nepokrytá částka by měla být hrazena z pojistky advokáta a při pojištění odpovědnosti. Aby bylo možné uplatnit pojistku. Mohli byste se mi k tomuto vyjádřit prosím, jaký je Váš pohled na situaci? Moc děkuji.

Dobrý den,

banku skutečně není možno k čemukoliv zavázat, neboť ona není účastníkem Vaší smlouvy (té se účastní pouze advokát, kupující a prodávající). Na druhou stranu, banka vždy nese odpovědnost za uložené peníze klientů. V případě krachu banky Vám prvních 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč) vyplácí Fond pojištění vkladů a zbytek musíte přihlásit jako pohledávku do konkurzního řízení (ze kterého pravděpodobně nic nezískáte). Z výše uvedeného plyne, že výrok o odpovědnosti banky má spíše povahu obecné informace (banka za vklad ručí tak jako tak a advokát naopak vůbec). Pojistka odpovědnosti kryje profesní pochybení advokáta (nekryje krach banky ale ani např. zpronevěru ze strany advokáta).  Rychlé odkazy

Banky v ČR