Banky.cz Banky.cz Reality

Reality

Prodejte nebo pronajměte nemovitost za nejlepší cenu

Základní údaje o nemovitosti

Nejpozději do 24h se Vám ozveme

Váš telefon

Prodejte nebo pronajměte nemovitost za nejlepší cenu

Nejpozději do 24h se Vám ozveme

Váš telefon

Proč vybrat právě nás?

98% klientů
najdeme kupce
S námi prodáte
za nejlepší cenu
Makléř se Vám ozve
nejpozději do 24 hodin
Odhad nemovitosti
ZDARMA
Co o nás říkají naši klienti
Co o nás říkají naši klienti

Články v realitním magazínu

Průběh realitní transakce

Průběh realitní transakce

29.8.2018, Autor: Adam Sucháček

Prodej nemovitostí má mnoho specifik, která není radno podceňovat. K čemu je dobrá rezervační smlouva a jak dlouho trvá přepis vlastnického práva na katastru? V následujících řádcích si popíšeme průběh realitní transakce krok za krokem. 

Číst článek
Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

25.5.2018, Autor: Martin Silný

Vlastní úspory, provize RK, daň z nabytí nemovitosti, hypotéka, odhad zástavní hodnoty či poplatky na katastru. Koupě nemovitosti není levnou záležitostí. Poradíme, na které výdaje se připravit. 

Číst článek
Úvěry pro bytová družstva a SVJ

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

22.5.2018, Autor: Luboš Gregor

Přemýšlíte o revitalizaci bytového domu? Banky a stavební spořitelny půjčují i bytovým družstvům a SVJ. Co lze úvěrem financovat a jak vysoký bude úrok? Poradíme, proč se vyplatí mít kvalitně vedené účetnictví, minimum neplatičů a rozumně nastavené odvody do fondu oprav.

Číst článek
Přejít do magazínu
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Dotazy k realitám v naší poradně

Prodej nemovitosti a uvedení v omyl

15.10.2018

Dobry den, pred rokem od meho mensinoveho spoluvlastnika nemovitosti doslo k podvodnemu vylakani podilu za smesne malou castku pro smyslene historky. Z obavy ze smyslene historky a jejich nasledku ze strachu spoluvlastnik podepsal nevyhodnou kupni smlouvu. Prisla jsem na to, ze se jednalo o uvedeni v omyl smyslenymi informacemi, ktere vedly spoluvlastnika k tomu, aby podil prodal nevyhodne. Vse se resi pres Policii. Ve chvili, kdy podvodnik primel spoluvlastnika k prodeji, mel naplanovano, ze ihned koupeny podil bude napsan na podvodnika rodice (jakozto vse, co zkupuje podvodama) a nasledne byl podil v hodnote 100 000 zastaven na astronomickou castku 1 500 000 Kc, kde v zastavni smlouve figuruji dve spolecnosti (BTF Projekt a.s. a Calm Touch s.r.o. ze dne 5.9.2017). Ve smlouve je veta: ,"zajistovana pohledavka s prislusenstvim,pohledavka ve vysi 1 500 000,- jeji vraceni do 6.9.2018, dale 1 500 000 Kc z titulu veritele za dluznikem nahradu skody, tedy pohledavek veritele za dluznikem do celkove vyse 1 500 000,- vzniklych v obdobi od vzniku smlouvy do 31.3.2019." Podepsala tuto smlouvu prokuristka Bezdickova, ktera v te dobe prokuristou nebyla, chybi tam notarsky zapis - je to pouze overovaci dolozka z posty. Pokud to cele shrnu, jde o podvod. Tedy v castce, ktera neni realna vuci hodnote podilu, nebyl u toho udelany odhad. Mensinovy podil koupi prevazne spekulanti, zastavit si dovoli podil, kde neni souhlas vsech spoluvlastniku take pouze spekulanti, nebankovni spolecnost, ktera na toto vsechno pristoupi a pujci astronomickou castku jsou take spekulanti. Solidni banka by do toho nikdy nesla! Je zde zejme, ze se tu perou spinave penize, jelikoz podvodnik u obou spolecnosti pracoval v minulych letech a pracovnici obou spolecnosti se tedy dobre znaji, i spolu s pani Bezdickovou, ktera tohle podepsala za podivnych zkutecnosti, jak jsem vyse psala. Chci toto vse podat na PCR formou trestniho oznameni. Dekuji mnohokrat za Vas nazor a odpoved.

18.10.2018 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, koho přesně a za co chcete žalovat? Z celého příběhu lze určitě za neférové jednání považovat přístup kupujícího, který prodávajícího uvedl v omyl ohledně hodnoty prodávané nemovitosti (prodávající pak prodal pod cenou). Nicméně toto se bude velmi těžko dokazovat u soudu a je otázkou, na kolik je to trestné (kupující chce vždy koupit co nejlevněji a používá všech možných argumentů k dosažení nižší ceny - prodávající dělá přesný opak a výsledkem ke kompromisní kupní cena akceptovatelná pro obě strany). Prodávající je dospělá svéprávná osoba (mající mimo jiné volební právo, atd.), která si musí být vědoma následků svého jednání. Ručit za úvěr lze i podílem na nemovitosti (není třeba vlastnit celou nemovitost). Hodnota podílu pak obvykle zohledňuje "právní vadu" v podobě nutného strpění spoluvlastníků (takže 50% podíl má obvykle nižší hodnotu než 50% hodnoty celé nemovitosti). Jestliže vlastník podílu na Vaší nemovitosti zastavil svůj podíl u nebankovní společnosti a uvedl ji při tom v omyl (např. zfalšoval odhad ceny nemovitosti), jedná se úvěrový podvod a věřitel (coby poškozený) by měl dlužníka žalovat. Nicméně v tomto Vy už nehrajete žádnou roli (vlivem úvěrového podvodu nejste poškozená). 

Číst článek

Vystěhování prodávajícího

5.10.2018

Dobrý den, mam jiz sjednanou hypoteku s odkladem cerpani na brezen. Prodajici bude v nemovitosti do konce kvetna. Ja zacnu platit hypoteku od brezna. Mam narok na to, aby mi prodajici neco platil, kdyz ja jiz budu splacet ale stale nebudu majitelem bytu? Jimz se stanu az v momente vystehovani tj 31.5.? Dekuji za odpoved.

18.10.2018 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, majitelem bytu se stáváte dnem zápisu vlastnického práva na katastru (resp. se zpětným účinkem k datu podání návrhu na vklad), nikoliv až dnem vystěhování předchozího majitele. Od data nabytí majetku byste měl mít nárok na nájemné až do data vystěhování předchozího majitele. Tyto detaily obvykle řeší kupní smlouva, kde je stanovena výše nájemného či jiné vyrovnání (např. sjednaná nižší kupní cena).

Číst článek
Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 5200 přehledně členěných dotazů