Banky.cz Banky.cz Banky

Banky v ČR

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018, Peníze, Autor: Jan Budín

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Zdražování hypoték a nemovitostí v roce 2018

Zdražování hypoték a nemovitostí v roce 2018

8.1.2018, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Touha po vlastním bydlení, nedostatečná bytová výstavba a ekonomiku krotící centrální bankéři ženou výše ceny nemovitostí a úroky hypoték. Co očekávat od hypotečního a realitního trhu v roce 2018? 

Přídavky na děti 2018

Přídavky na děti 2018

2.1.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Přídavky na děti od ledna 2018 vzrostou a změní se pravidla pro jejich vyplácení. Na dávku nově dosáhne více nízkopříjmových domácností. O kolik si polepší pracující?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#4228, Mezinárodní obchod, Podvod, 21.1.2018

Pokračování dotazu č. 4227: Dobrý den, nechce se mi rozepisovat až tak veřejně. Víte, nestalo se nám toto poprvé, ale už náš rakouský odběratel chtěl, abychom si udělali účet v Rakousku a přihlásili se jako devizový cizinec. Co víme, chtěli to i po Maďarech a Polácích. V Rakousku to byla die Erste. Po komunikaci s bankou Monte dei Pashi di Siena, chtějí po nás to samé. Taky je přece rozdíl, jestli pošlete peníze do Komerčky nebo do mBank. Nemůže to být obdobné, že třeba da Monte dei se chová jinak? Má lepší služby, nebo něco jiného co jsem s vámi chtěl najít. Děkuji Petr

Dobrý právě, jakémukoliv plátci je zcela jedno, jestli peníze pošle do KB nebo mBank, není v tom pro něj žádný rozdíl. Pro rakouského plátce bude o něco pohodlnější peníze poslat do rakouské banky než do české, ale ten rozdíl je opravdu zanedbatelný (domácí platba vs EU SEPA platba) - jde jen o výši poplatku (např. 0,1 EUR vs 1 EUR). Plátci mimo EU je zcela jedno, jestli peníze pošle do rakouské, italské nebo české banky (poplatek a jiné náležitosti jsou vždy stejné).

P

#4227, Mezinárodní obchod, Podvod, 20.1.2018

Dobrý den, obchodujeme se světem a náš odběratel chce, aby peníze chodily přes banku v Itálii. Že údajně má pobočku i v České republice, jenže tu jsme nikde nenašli. Jedná se o banku Monte dei Pashi di Siena. Po emailovém kontaktu do Sieny nám naspali, že se musíme stát devizovým cizincem. Účet není náš, ale odběratel chce, aby peníze chodili přes půlku světa, jaký k tomu může mít důvod? Má tato banka pobočku v ČR a proč po nás může chtít jakéhosi devizového cizince? Neporušujeme tím nějaké zákony? Celé je to divné a nikdo není schopen nám odpovědět, tak bychom se rádi zeptali zkušenějších, jestli by nám neporadili nebo neodpověděli, co za tím může být. Přece když pošlu peníze na nějaký účet, jak si jej protistrana vybere a proč tak složitě. Co v tom může být? Děkuji

Dobrý den, a nejedná se o podvod? S čím obchodujete a kdo je Vaším zákazníkem? Banka Monte dei Pashi di Siena v ČR pobočku nemá. Pojem "devizový cizinec" neexistuje. Logický důvod pro to, aby odběratel měl zájem Vám platit na speciální účet do Itálie místo do ČR není (v rámci EU je jedno, do které země bude posílat peníze).

KO

#4226, Do Tuniska, Platba, 20.1.2018

Dobrý den, potřebuji odeslat platbu z Fio banky do zahraničí, konkrétně do Tuniska kamarádovi. Jaká je výše poplatku za provedenou platbu? A co přesně má být uvedeno jako druh platby - stačí uvést "ostatní platby"? A kód BIC/swift? Platím takto poprvé, takže přesně nevím, jak to má vypadat. Děkuji za informaci

Dobrý den, za platbu do Tuniska si Fio banka účtuje 200 Kč. Levnější je Creditas (150 Kč) a Air Bank (100 Kč), kompletní přehled v našem článku Jak na zahraniční platby. K platbě potřebujete znát mezinárodní formát čísla účtu příjemce (IBAN) a kód banky (BIC).  Rád bych se mýlil, ale většina z nás moc kamarádů v Africe nemá. Nejedná se o podvod? Nekontaktoval Vás někdo neznámý přes email s příslibem zázračného zbohatnutí (dědictví, pomoc s přeposláním peněz, koupě prodávané věci z online bazaru, atd.), který nyní těsně před "dokončením transakce" nutně potřebuje menší částku na poplatky, daně, cla a jiné smyšlené výdaje?

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 4200 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR