Banky.cz Porovnání stavebních spoření

Přehled a porovnání stavební spoření
Srovnání podle Úrok spoření sestupně

STAVEBNÍ SPOŘENÍ - VÍCE O PRODUKTU A SROVNÁNÍ

Stavební spoření je zajímavý produkt, který kombinuje možnost výhodného spoření se státním příspěvkem a možnost půjčky, či hypotečního financování. Vklady u stavebních spořitelen jsou ze zákona pojištěné. Uspořené peníze lze po 6-ti letech využít na libovolné investice nebo spotřebu. 

Princip stavebního spoření je naspořit cílovou částku za 6 let. Spoříte pak měsíčně či ročně, prostě pravidelně, a dostáváte ročně úrok a státní příspěvek. Díky státnímu příspěvku výnos stavebního spoření dnes překonává inflaci. V případě potřeby vám stavební spořitelna poskytne rozumně úročený úvěr na nemovitost, hypoúvěr, či jen překlenovací úvěr.

Náš přehled a porovnání stavebních spoření vám pomůže snadno najít to nejlepší stavební spoření roku 2021.

Chci sjednat stavební spoření pohodlně

Cílová částka
Měsíční vklad
Vaše celé jméno
Váš telefon
 

Po vyplnění nezávazné žádosti o stavební spoření budete kontaktování odborníkem.

Maximální státní příspěvek 2.000 Kč za rok získáte při stavebním spoření 20.000 Kč ročně (1.700 Kč měsíčně), cílová částka 136.000 Kč. Smlouva o stavebním spoření se uzavírá nejméně na dobu 6 let. Při volbě vyšší cílové částky (200.000 Kč) déle fixujete aktuální výhodný úrok. Státní příspěvek získá účastník jen u jedné smlouvy.

Upřesněte výběr
Produkty k porovnání iúroková sazba p.a. pro spoření Úrok spoření iroční poplatek za vedení stavebního spoření Vedení spoření ijednorázový poplatek za sjednání stavebního spoření Sjednání spoření iúroková sazba p.a. pro úvěr ze stavebního spoření
Stavební spoření 1,00 % 325 Kč 1,00 % - Sjednat online
Stavební spoření - Tarif Felix 1,50 % 0 Kč 0,00 % -
Stavební spoření - Tarif Spoření 1,50 % 328 Kč 1,00 % (max. 15 000 Kč) 3,99 %
Stavební spoření - Tarif Spoření 1,50 % 328 Kč 1,00 % (max. 15 000 Kč) 3,99 %
Stavební spoření Kamarád 1,30 % 324 Kč 0,00 % -
ProSpoření 1,30 % 324 Kč 0,00 % -
Stavební spoření 55+ 1,30 % 324 Kč 0,00 % -
Moudré spoření - úvěrový tarif 1,00 % 300 Kč 0,00 % 3,49 %
Stavební spoření Start 1,00 % 300 Kč 0,00 % -
Moudré spoření 1,00 % 300 Kč 0,00 % -
Stavební spoření Pohoda 1,00 % 300 Kč 0,00 % -
Stavební spoření - úvěrový tarif 1,00 % 325 Kč 1,00 % 2,99 %
Stavební spoření pro děti 1,00 % 325 Kč 1,00 % -
Stavební spoření 1,00 % 325 Kč 1,00 % -
Stavební spoření pro děti 1,00 % 360 Kč 0,00 % -
Stavební spoření - spořicí tarif 1,00 % 360 Kč 0,00 % -
Stavební spoření - spořicí tarif 1,00 % 360 Kč 0,00 % -
Stavební spoření - spořicí tarif 1,00 % 360 Kč 0,00 % -
Stavební spoření - úvěrový tarif 0,50 % 360 Kč 0,00 % 2,95 %
Stavební spoření - úvěrový tarif 0,50 % 360 Kč 0,00 % 2,95 %
Stavební spoření - úvěrový tarif 0,50 % 360 Kč 0,00 % 2,95 %
NaÚvěr 0,10 % 324 Kč 1,00 % 2,99 %
Stavební spoření - Tarif Hypo 0,10 % 328 Kč 1,00 % (max. 15 000 Kč) 2,99 %
Stavební spoření - Tarif Hypo 0,10 % 328 Kč 1,00 % (max. 15 000 Kč) 2,99 %
Stavební spoření - Tarif Reko 0,10 % 328 Kč 1,00 % (max. 15 000 Kč) 3,10 %

AKTUÁLNĚ POROVNÁVÁTE Stavební spoření PODLE Úrok spoření (sestupně)

Bankovní produkty kategorie Stavební spoření jsou právě srovnané sestupně podle Úrok spoření. Úrok spoření znamená "úroková sazba p.a. pro spoření".


Bezpečně zúročit peníze a získat v budoucnu úvěr na pořízení vlastního bydlení. To jsou typické důvody, proč lidé pořizují stavební spoření. 

Stavební spořitelny u většiny produktů spoření srovnaly úrokovou sazbu vkladů na 1%. Díky státním příspěvkům se ale může zhodnocení úspor vyšplhat klidně ke  3% ročně. Stačí jen v našem přehledu stavebních spoření sledovat správné parametry a využít vhodné akce vybrané stavební spořitelny. 

Co to tedy je stavební spoření?

Produkt stavebního spoření kombinuje možnosti výhodného spoření se státním příspěvkem a možnost půjčky, či hypotečního financování. Stavební spoření patří mezi ze zákona pojištěné vklady (do výše 100 tis EUR). Uspořené peníze lze po 6-ti letech využít na libovolné investice nebo spotřebu.

Naopak překlenovací úvěr, úvěr, či hypotéku ze stavebního spoření až do výše cílové částky získáte při koupi nebo rekonstrukci domu. O úvěr můžete zažádat ve chvíli, kdy již spoříte 2 roky a máte naspořeno 30-60% cílové částky. Díky konstrukci tohoto produktu se vám tak může stát, že zároveň u stavební spořitelny splácíte úvěr i spoříte cílovou částku.

Jaké jsou podmínky stavebního spoření?

Přestože je stavební spoření primárně určené k našetření peněz na pořízení vlastního bydlení, nebo na jeho rekonstrukci, někteří lidé ho využívají jako klasické spoření. Tedy ke zúročení peněz, které zrovna nepotřebují a nehodlají je v budoucnu do nemovitosti investovat.

Díky státnímu příspěvku totiž postupné spoření v malých částkách slibuje výrazně vyšší zhodnocení než spořicí účty.

Na rozdíl od jiných typů spoření je ale „stavebko” podmíněné 6-ti letou vázací dobou. Tak dlouho tedy nemůžete úspory vybrat, pokud chcete dosáhnout na maximální výnos.

Když stavební spoření vyberete dříve, přijdete o státní příspěvek. Některé stavební spořitelny si navíc za předčasné ukončení účtují i několikatisícové poplatky.

Kromě toho musíte u stavebního spoření počítat také s poplatkem za zřízení, který je zpravidla 1 % z cílové částky. Nechcete-li zbytečně utratit peníze, vyčkejte na akci, které stavební spořitelny nejraději realizují na podzim!

Jaké jsou VÝHODY STAVEBNÍHO SPOŘENÍ?

Určité omezující podmínky „stavebko” vyvažuje řadou výhod. Právě díky nim je dlouhodobě nejoblíbenějším spořícím produktem v České republice. Stavební spoření nabízí tyto výhody:

 • Bezpečné uložení peněz – veškeré vklady na stavební spoření jsou ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 eur. O své peníze tak nepřijdete, ani kdyby spořitelna náhodou zkrachovala.
 • Ničím nevázané využití úspor - prostředky naspořené stavebním spořením  není nutné využít jen na bydlení, není vyžadováno účelové čerpání. Můžete si za ně koupit klidně auto, dovolenou, či vzdělávací kurz.
 • Státní příspěvek – stát vám na „stavebko” každoročně pošle 10 % z částky, kterou jste v minulém roce naspořili. Příspěvek přitom může být až 2 000 korun. Abyste tedy získali maximální státní podporu, potřebujete naspořit 20 000 korun ročně (tedy necelých 1 700 korun měsíčně). Dosáhnete tak na nejvyšší výnos.
 • Vysoké zhodnocení díky státnímu příspěvku – přestože úrokové sazby „stavebka” jsou podobné jako u spořicích účtů, díky příspěvku se roční zhodnocení vkladů dokáže vyšplhat i přes 3,5 % ročně. Státní příspěvek u malého stavebka dělá většinu výnosu. Pokud navíc využijete některou z akčních nabídek, které lákají klienty na finanční bonus či odpuštění vstupního poplatku, dostanete se i na zhodnocení okolo 4 %.
 • Možnost výhodného úvěru – spořitelny klientům nabízí také úvěr ze stavebního spoření, který bývá mnohem výhodnější než klasická spotřebitelská půjčka. A požádat můžete i o hypotéku.
 • Spoření i stavební úvěr v jednom - jedna banka, či stavební spořitelna vám poskytne jak spoření, tak úvěr. Některé stavební spořitelny vám pak zařídí i účet či kartu u mateřské banky.

Jaké nevýhody má stavební spoření?

Se stavební spořitelnou uzavíráte dlouhodobou smlouvu, během které se mohou změnit podmínky na trhu i vaše osobní poměry. Zejména tedy:
 • Finanční prostředky, které spoříte jsou vázané po dobu 6ti let. Při růstu úrokových sazeb se produkt tak může rychle stát nevýhodným
 • V případě předčasného ukončení stavebního spoření přijdete o veškerou státní podporu a zaplatíte poplatek stavební spořitelně
 • Výhodnost stavebního spoření je závislá na  státní podpoře, která se v době krize může s přijetím změny zákona snížit

Která STAVEBNÍ SPOŘitelna je NEJVÝHODNĚJŠÍ?

A jak tedy vybrat nejvýhodnější stavební spoření v roce 2020? Základem je důkladné  srovnání nabídek včetně těch akčních. Právě s tím vám pomůže náš přehled a porovnání stavebního spoření všech institucí uvedený výše. 

Pro lepší orientaci nehledejte již Wüstenrot stavební spořitelnu, ta byla sloučená se Stavební spořitelnou Moneta. Buřinka je stavební spořitelnou České spořitelny a Modrá pyramida je stavební spořitelna Komerční banky. Liška je Českomoravská stavební spořitelna (ČSOB). Poštovní spořitelna je rovněž divizí ČSOB, takže i tam vám nabídnou stavební spoření od Lišky. Stavební spoření nabízí i Raiffeisen bank, nebo Oberbank. 

Před porovnáváním stavebních spoření si ujasněte, jestli hledáte spořicí tarif, úvěrový tarif, nebo pro své ratolesti zařizujete dětské stavební spoření? Produkty spadající do konkrétní kategorie lze zobrazit kliknutím na příslušnou záložku. Nezapomeňte rozkliknout detail produktu, protože i na první pohled shodná stavební spoření se mohou lišit akční nabídkou.

Zaměřte se přitom zejména na:

 • úrokovou sazbu,
 • poplatek za sjednání spoření,
 • poplatek za vedení stavebního spoření
 • a akční nabídky (najdete je ve sloupci Ostatní) – ty nejčastěji slibují odpuštění vstupního poplatku.

Právě díky těmto parametrům najdete to nejvýhodnější stavební spoření s nejvyšším zhodnocením.

A pokud do budoucna zvažujete také půjčku na bydlení či rekonstrukci, podívejte se při porovnání stavebního spoření i na úrokové sazby úvěrů. Napoví vám, kde bude taková půjčka výhodnější. Pokud zvažujete půjčku na bydlení bez spoření, můžete si porovnat hypotéky.

Pokud chcete jen spořit, můžete se podívat na naše srovnání podmínek všech spořících účtů, nebo na porovnání termínovaných vkladů.

Na co lze použít peníze ze stavebního spoření?

Prostředky naspořené ve stavebním spoření můžete využít na cokoliv! Stavební spořitelna po skončení cyklu zašle peníze na váš účet, který jí sdělíte. Ale ani stát, který vám šest let přispívá, nijak nereguluje použití úspor ze stavebního spoření. Můžete pořídit či opravit bydlení, financovat studia, koupit nové či ojeté auto, nebo zhodnocovat prostředky v libovolném spoření či investicích.

Prostředky získané z úvěru ze stavebního spoření musí být využity přísně účelově! Zákon o stavebním spoření jasně vymezuje, že úvěr ze stavebka musí být použit pouze na bytové potřeby. Prakticky se najdou desítky titulů od koupě pozemku, splacení členských vkladů či družstevních podílů, nebo i refinancování předchozího úvěru na financování bytových potřeb. Obdobně lze použít úvěr ze stavebního spoření na rekonstrukci nemovitosti. Stavební spořitelna musí zkoumat, zda využití prostředků z úvěru je podle zákona. Budete tedy muset doložit faktury, fotografie, nebo odhady nemovitosti.

S našim přehledem a porovnáním produktů všech stavebních spořitelen na českém trhu tak máte jistotu, že při hledání nejlepšího stavebního spoření nesáhnete vedle.

Dotazy v poradně k bankovnímu produktu Stavební spoření

Články o bankovním produktu Stavební spořeníRychlé odkazy