Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
O

Dobrý den, obchoduji přes mojí banku. Jak zjistím, zda mám nakoupené akcie v listinné podobě nebo zaknihované? Nebo už jsou dnes listinné spíše rarita? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

většina akcií je dnes zaknihovaná (100% veřejně obchodovatelných akcií). Naopak akcie menších neveřejně obchodovatelných firem mohou mít stále listinnou podobu. Obchodujete-li přes banku (která Vás zastupuje na kapitálovém trhu a spravuje Vaše akcie na Vašem majetkovém účtu u CDCP), pak se jedná o akcie zaknihované.

X

Dobrý den, chtěl bych zeptat, jestli je v současné době výhodná investice do zlata. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

investice všeho druhu (zlato, komodity, akcie, atd.) jsou tak trochu loterií. Neexistuje zaručený recept na úspěch. Někdy vyděláte, někdy proděláte. Přijde na to, čemu věříte. Zlato obecně roste na hodnotě v dobách krizí a naopak. Pokud se lidem dobře daří, bývá poptávka po jiných investičních příležitostech.

ZR

Dobrý den, v rámci dědictví jsem získal nějaké neobchodovatelné akcie (2. emise v počtu 15ks a 20ks). Jejich hodnota je zanedbatelná a proto mne zajímá, zda lze takovéto akcie převést k nějakému správci na bezplatný účet. U České spořitelny mi bylo nabídnuto 800 Kč za převod emise a 100 Kč/měsíčně za vedení účtu, což je vzhledem k jejich ceně příliš.

Dobrý den,

akcie nulové hodnoty na sebe nemá cenu převádět, neb byste více zaplatil na administrativních úkonech (založení Vašeho majetkového účtu v CDCP a převod z nezařazené evidence). O něco levnější je Fio banka, která si neúčtuje měsíční poplatek za vedení účtu (ale stále byste platil jednorázový poplatek za založení účtu a převod).

O

Dobrý den, mám vedený investiční účet přes banku v Německu. Do budoucna chci obchodovat s cennými papíry. Otázka první: Kde se tedy budou evidovat moje cenné papíry a veškerá administrativa? V ČR nebo Německu? Otázka druhá: Jelikož podávám daňové přiznání pouze v Německu (v ČR pouze potvrzení o žádném příjmu), jak to bude nyní? Děkuji

Dobrý den,

akcie budou vždy evidovány na majetkovém účtu depozitáře akcií v zemi, kde jsou akcie obchodovatelné. Akcie nakoupené na pražské burze budou v českém depozitáři (CDCP), akcie z německé burzy v německém depozitáři, atd. Centrální přístup ke všem Vašim akciím u všech depozitářů Vám zajistí váš prostředník na kapitálovém trhu (přes koho obchodujete).

Neboť jste daňovým rezidentem v Německu, budete zde i danit německé akcie.

AN

Dobry den, mela jsem akcie Unipetrolu z kuponové privatizace. Potřebuji zjistit, ve které vlně kuponové privatizace se obchodovaly, tj. ke kterému datu jsem je získala. Mohla to byt první vlna a datum prosinec 1992? Děkuji

Dobrý den,

Unipetrol bylo založen Fondem národního majetku až v roce 1994, tedy akcie v rámci kuponové privatizace jste mohla získat až ve druhé vlně (1994).

EK

Dobrý den, má dědic akcií nárok na výplatu dividend?

Dobrý den,

na výplatu dividend má nárok ten, kdo k tzv. rozhodnému dni vlastnil akcie (vybraný kalendářní den v roce, pro každý akciový titul jiný). Pokud k rozhodnému dni nebylo ještě dědické řízení ukončeno, stávají se dividendy předmětem dědického řízení coby příslušenství akcií. 

MG

Dobrý den, od roku 2011 mám program pravidelného investování Generace X. Dlouhodobě nebudu schopná tam odesílat peníze a chtěla bych ho ukončit. Můžete mi prosím poradit, jak to můžu udělat?Děkuji.

Dobrý den,

stačí navštívit nejbližší pobočku společnosti, u které máte tento podílový fond veden a požádat o výplatu. Generace X je podílový fond Axa a má v podmínkách investovat min. 500 Kč měsíčně po dobu 5 let. K dnešnímu dni tak máte odinvestováno zhruba 8 let, takže by s výplatou bez sankcí neměl být problém.

ŠI

Dobrý den, koupila jsem před dlouhou dobou akcie. Pokud si dobře pamatuji dvou společností (ČEZ a další si již nepamatuji). Dividendy od ČEZu dostávám. Také již nebydlím na stejné adrese, tj. že mne nemůže nikdo kontaktovat co se týká dividend. Kde zjistím, zda ještě mám další akcie a jak můžu změnit a adresu pro zasílání informací k výše uvedenému? I ČEZ mne dosud údajně kontaktoval na adrese původního bydliště, kde již velmi dlouho nebydlím. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dříve koupené akcie jsou vedené v tzv. nezařazené evidenci CDCP (Centrální depozitář cenných papírů). Na webu CDCP zadejte své rodné číslo a hned se dozvíte, máte-li nějaké akcie vedené v nezařazené evidenci. 

Pro nakládání se svými akciemi potřebujte prostředníka, který Vás bude zastupovat na kapitálovém trhu. Zkuste např. Fio banku, která má nízké poplatky. Banka Vám založí Váš majetkový účet v CDCP, převede Vám na něj akcie z nezařazené evidence a dále již budete moci s akciemi volně nakládat a upravovat své osobní údaje (adresu pro zasílání info, účet pro výplatu dividend, atd.).

VK

Dobrý den, jsem OSVČ na vedlejší činnost (student). Musím do daňového přiznání uvádět prodej podílových listů (příjem cca 15 000 Kč). Nebo je to do 100 000 osvobozeno a vůbec to uvádět nemusím? Děkuji

Dobrý den,

příjem z prodeje kapitálového majetku do 100 000 Kč ročně je osvobozen od daně z příjmu, nemusíte ho uvádět v daňovém přiznání.

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz. V poslední době se nabízejí přímé investice do různých podniků formou dluhopisů. Nabízejí výnosy 8-12%. Je to vůbec reálné? Jaký je váš názor? Díky V.

Dobrý den,

potenciální výnos je vždy přímo úměrný riziku (vyšší výnos, vyšší riziko). Dluhopisy s výnosem 8-12% jsou velmi rizikové (vyšší riziko, že podnik nebude schopen dostát svým závazkům a vyplatit Vás). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR