Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
TB

Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor na fond životního cyklu OK Invest (Generali), pravidelná investice zřízena 5.3.2015, zaplacen jednorázový vstupní poplatek a k dnešnímu dnu hodnota majetkového účtu odpovídá jen hodnotě příspěvků, vstupní poplatek se dosud vůbec v hodnotě neobjevil. Dále váhám nad svou investicí v Pioneer Investments: Rentier 3S - forma úhrady vstupních poplatků předem STANDARD - v poměru 60%/40%. Mám dojem, že platit jednorázový vstupní poplatek je jen trik pro prodejce. Děkuji moc

Dobrý den,

investice do podílových fondů je na rozdíl od klasického bankovního vkladu vždy riziková a má složitější pravidla hry. Zatímco u bankovního vkladu máte pevně stanovený úrok, výnosnost investice není zaručena a můžete přijít o všechno. Proto bych investování doporučil jen osobám, které se dokonale orientují ve světe financí. Jinak na tom spíše proděláte. 

V

Obrátili se na mě známí, kteří mají peníze v "CREDIS - Český podílový fond" z roku 1995. Kde se dozvím něco o případném výběru peněz?

Dobrý den,

nejste-li majitelem nebo disponentem podílových listů fondu, peníze vybrat nemůžete (fond Vám ani nesdělí žádné bližší informace). Tato aktiva si musí spravovat výhradně jejich majitel (nebo disponent či držitel plné moci). 

Tento 23 let starý fond několikráte měnil název i majitele. Pokud stále existuje, měl by být spravován momentálně společností Pioneer Investments.

VH

Dobry den, som občianka Slovenskej republiky a vlastním akcie ČEZ z kupónovej privatizácie vedené v nezaradenej evidencii CDCP. Chcela by som akcie previesť na syna občana SR, ktorý žije a pracuje v Prahe už viac ako 10 rokov. Ako to urobiť a či je nutné vycestovať do ČR.

Dobrý den,

nejprve si musíte zřídit svůj majetkový účet u CDCP a převést na něj Vaše akcie z nezařazené evidence. Teprve následně budete moci s akciemi volně nakládat (prodej, převod na syna, atd.). V případě převodu na syna i on musí mít zřízen svůj majetkový účet u CDCP. 

Účet u CDCP (a všechny operace s akciemi) Vám zajistí zprostředkovatel (tzv. účastník CDCP) - doporučuji Fio banku.

J

Dobrý den, hledám nejvhodnější možnost uložení přibližně 800 000 Kč. Chtěl bych vyšší zhodnocení než u spořících účtů. Jaký máte názor na nemovitostní fond ČS? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nemovitostí fond ČS cílí na výnos 2,5%, což mi přijde málo oproti bezrizikovým spořícím účtům (Hello Bank 1,5%) a termínovaným vkladům (J&T Banka 2% s termínem na 2 roky). Když už podstupujete riziko investice, měl by být výnos oproti bankovním vkladů vyšší než jen o pár desetinek procenta. Cena peněz roste, úroky u vkladů porostou i v dalším roce. Naopak nemovitostní a akciové trhy jsou přehřáté, očekávají se cenové korekce. 

VC

Dobrý den, prosím o radu. Zdědila jsem po manželovi 25 ks bezcenných akcií IPB. Co mám udělat, aby se po mé smrti situace neopakovala? Jak ty akcie "zlikvidovat"? Děkuji

Dobrý den,

akcie "zlikvidovat" nelze, můžete je pouze prodat. Bohužel akcie IPB jsou bezcenné a tudíž neprodejné. Pozůstatek IPB (dnes IP Exit) byl po dlouhém konkursu konečně vymazán z obchodního rejstříku koncem listopadu 2018. Vaše akcie tak již měsíc neexistují.

EP

Dobrý den, v registru Depozitáře cenných papíru jsem zjistila, že mám veden účet. Znamená to, že vlastním akcie nejspíše k kuponové privatizace. Nevím jaké a byl tam odkaz, že v bance, která má v nabídce služeb obchodování s cennými papíry by se dalo zjistit o jaké akcie se jedná a případně, pokud jsou obchodovatelné prodat. Existuje v Plzni nějaká banka, která toto dělá a která pobočka to je? Nebo jen banky v Praze a nebo Depozitář písemně a pak si shánět obchodníka? Pár starých výpisů z RM-systému s číslem účtu ještě mám. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na webu Centrálního depozitáře cenných papíru (CDCP) je seznam tzv. "účastníků CDCP", kteří Vám mohou zprostředkovat přístup k Vašim akciím a kapitálovému trhu. Doporučuji využít služeb Fio banky, která nabízí nízké poplatky. 

S

Dobrý večer, mám různé investiční fondy v ČSOB. Momentálně jde jejich cena dolů. Jaká je naděje, že se situace zlepší? Děkuji za váš názor.

Dobrý den,

a do čeho přesně investují vaše fondy u ČSOB? Akcie, dluhopisy, nemovitosti, ropa, zlato či jiné komodity? Jedná-li se např. o akcie, do jakých odvětví a geografické lokace je investováno?  Vyspělé nebo rozvíjející se trhy? High tech, automotive nebo např. farmaceutické firmy?

P

Dobrý deň, som nováčik v oblasti akciových trhov. Mám nakúpené akcie na zahraničnom trhu NASDAQ, investované viac ako 100k CZK. Ak by som ich chcel predať v dobe kratšej než 1 rok, (čo sa pokladá za špekulatívny obchod), aká je daň zo zisku? Stale 15%? Je rozdiel v danení zisku zo zahraničných akcií a tuzemských, alebo je to jedno? Vopred ďakujem za info.

Dobrý den,

držíte-li akcie méně než 3 roky, platí se daň ze zisku ve výši 15% (součást přiznání k dani z příjmu, které podáváte za rok 2018 v termín 1-3/2019). Je-li celkový příjem (nikoliv zisk) z prodeje akcií méně než 100 000 Kč, jste od daně osvobozen nezávisle na době držení akcií. 

DG

Dobrý deň pan Strašák, mám dotaz na ETX Capital - ANO/NIE? Mam tam otvorený účet a navigovali ma otvoriť pár pozícií: zlato, ropa, DJ momentálne je to -3 000 EUR. Chcú vložiť ďalšie peniaze. Vedeli by ste mi poradiť či sa jedná o seriózneho brokera alebo zase len o nikoho kto chce moje peniaze? Vopred pekne ďakujem za odpoveď, Dominika

Dobrý den,

investice na poli CFD a Forexu (které nabízí ETX Capital) laikům důrazně nedoporučuji, je to vysoce rizikové. Takto neinvestuje ani většina profesionálů z oboru financí. Čím dříve s tím skončíte, tím méně proděláte peněz. 

J

Kde zjistím hodnotu kuponové knížky?

Dobrý den,

samotná kuponová knížka nemá žádnou hodnotu. Jde o akcie, které jste si za ni nakoupil. Aktuální tržní hodnotu veřejně obchodovaných titulů zjistíte na webu pražské burzy.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR