Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
M

Prosím vás, je společnost dluhopisy.cz podvod? Mohu jí důvěřovat za účelem zakoupení dluhopisů? Děkuji!

Dobrý den,

nejedná se o podvod. Nicméně investice na kapitálovém trhu (nákup dluhopisů, akcií) se doporučuji jen velmi zkušeným odborníkům ze světa financí. První pravidlo finanční gramotnosti a rozumného investora zní: "Nedávám své peníze do něčeho, čemu nerozumím".

Při investování platí: "Čím vyšší riziko, tím vyšší potenciální zisk (a možná ztráta)." Profily emitentů na Vámi uvedeném portále odkazují na menší a méně známé firmy. Investovat do takovýchto firem je velmi rizikové (možné zajímavé zhodnocení, ale i ztráta všech investovaných peněz). Chcete-li investovat na kapitálovém trhu, zkuste pro začátek spíše nákup dluhopisu či akcie větší a známé firmy na burze. 

Mám u Vás podielové listy a chcel by som to zlikvidovať. Dá sa to na Slovensku a ak tak v ktorej partnerskej banke ? Ak nie tak ako a kde v Čechách? S pozdravom

Dobrý den,

od které české banky přesně jste nakoupil podílový fond? Obávám se, že toto na Slovensku (či na dálku) vyřešit nepůjde - budete se muset osobně dostavit na pobočku vaší české banky.

MN

Pokračování dotazu č. 4540: Mám podílový fond Optimum u České spořitelny, kam mi z účtu chodí automaticky každý měsíc 2 000 Kč. Zajímalo by mě, zda když přijdu na pobočku, tak mi určitou část peněz budou moci z podúčtu vybrat a v hotovosti hned dát.

Dobrý den,

Optimum je otevřený podílový fond, kde můžete kdykoliv libovolnou část odprodat zpět a to zdarma. Dobře si však pohlídejte aktuální hodnotu fondu a výkupní cenu (abyste neprodávala za méně než jste nakupovala). 

R

Chtěl bych si založit účet v XAU. Je toto možné v České republice nebo jen mimo EU?

Dobrý den,

XAU je zkratkou pro trojskou unci zlata. Bankovní účet si můžete založit v reálně měně (CZK, EUR, USD, atd.), ale nikoliv ve zlatě nebo v barelech ropy. Do těchto komodit je samozřejmě možné investovat rozličnými způsoby (u zlata vše od koupi fyzického slitku, přes podílové listy fondu až po koupi akcií zlatých dolů). Ale vždy se jedná o investici, ne běžný účet. V České republice je mnoho společností, které se investováním do zlata zabývají. Doporučuji investovat jen do toho, čemu skutečně rozumíte (umělec si může koupit obraz, finančník akcie, automechanik veterána). Jinak velmi riskujete.

JK

Dobrý den, zdědil jsem po své zesnulé matce akcie několika společností a musel jsem pro vyplacení dividend mít akcie na své jméno. Převedl jsem si tedy v loni akcie k UniCredit Bank, protože údajně neměli téměř žádné poplatky za vedení, ale po novém roce a změně ceníku chtějí za zprávu částku v ceně cca 1/4 vyplácených dividend. Můžete prosím doporučit banku, kde mě správa akcií bude stát co nejméně? Děkuji.

Dobrý den,

volte Fio banku, která má velmi nízké poplatky za správu akcií.

LM

Pokračování dotazu 4428: Dobry den, podle CDCP nejsem vlastnikem akcii, pritom mam vypisy cennych papiru. V nejblizsi dobe u nas probehne vykup cennych papiru, dle info. letaku. Ma vyznam se tam dostavit?

Dobrý den,

nemáte-li v CDCP na Vaše rodné číslo vedeny žádné akcie v tzv. nezařazené evidenci, pak pravděpodobně žádné akcie již nevlastníte. Většina firem podobně jako Pivovarská investiční již zanikla. Resp. vlastníte pravděpodobně akcie zaniklých firem, které nemají hodnotu (v CDCP se zaniklé firmy neevidují).

L

Dobry den, investovala jsem ve druhe vlne kuponove privatizace do akcii pivovarska investicni c. 770850000966. Dle vypisu jsem majitelkou 30 akcii pivovar ostravar registrovan na c. uctu 100045894252. Rada bych vedela nominalni hodnotu techto akcii, pripadne mi sdelte, kam se mam s cennymi papiry dostavit za ucelem prodeje. Za kladne vyrizeni predem dekuji.

Dobrý den,

Pivovarská investiční společnost je v likvidaci - její akcie mají pravděpodobně nulovou hodnotu. Pivovar Ostravar stále existuje, tedy pokud vlastníte přímo akcie pivovaru (a ne Pivovarské investiční), akcie hodnotu mít budou. Navštivte web CDCP (Centrální depozitář cenných papírů), kde si po zadání svého rodného čísla můžete ověřit, jaké akcie z kuponové privatizace přesně vlastníte. Následně si vyberte prostředníka (doporučuji Fio banku), který Vás bude zastupovat při obchodování na kapitálovém trhu. Tento prostředník Vám založí majetkový účet v CDCP a převede Vám na něj Vaše akcie. Teprve po té bude možné s akciemi volně obchodovat. 

ŠŠ

Dobrý den, pane Strašák, zaujal mě Váš článek v poradně č. 3999 k Bernstein Bank. Oslovil mě s nabídkou investic jakýsi pan J., který má pracovat v česku pro německou banku Bernstein. Nabízí abych přes něj zakoupil akcie Komerční banky a Moneta Money Banky a argumentuje zajímavými dividendami, garantovaným čistým výnosem kolem 8% a příležitostí ke konzervativnímu zisku až 15-16% ročně.
Mám na Vás tedy znovu klasický dotaz a sice - ano/ne? Dle Vaší předchozí odpovědi spíše asi ne. Předem děkuji za jakoukoliv Vaši odpověď.

Dobrý den,

moje hodnocení zůstává konstantní – u Bernstein Bank (byť má v názvu "banka") nedostává klient stejnou jistotu jako když bude obchodovat přes českou banku, či českého obchodníka s cennými papíry (např. Fio banka, brokerjet České spořitelny, BH Securities, Patria Finance, Cyrrus, všechny velké banky a spousta dalších institucí se sídlem přímo v ČR – většinou podnikající dvě desítky let). 
Dle aktuálních seznamů ČNB je Bernsteinbank pobočkou zahraniční instituce a je oprávněna kromě toho oprávněna vést samostatnou evidenci investičních nástrojů. Minimální kapitál instituce s názvem "banka" v ČR musí dosahovat 500 mil.Kč, zatímco v zahraničí lze názvem "banka" opatřit společnost s kapitálem pár desítek tisíc EUR.

Na druhou stranu konkrétní dvě doporučení Bernsteinbank nejsou z mého pohledu investora nijak vadná a jde o běžný nákup akcií na české burze, kde pokud budete obchodovat na svůj vlastní účet, tak nesete jen dočasná operační rizika a riziko tržního vývoje.

Pokud bych měl reagovat na dotaz ANO/NE, tak zvažte jestli jste tak zkušený investor a jsou pro vás investované peníze tak zbytné, že můžete ztratit při korekci 20%, nebo při zhroucení trhu klidně 50-60% z investované částky? Pak si vyberte obchodníka podle servisu a poplatků a budete-li svěřovat své životní úspory, běžte se na něj do jeho kamenné pobočky osobně podívat. Finálně určitě neposlouchejte sladké řeči makléřů o tom jak složitější investiční nástroje (opce, cizí měny, komodity) mají větší výnos než běžné akcie a dluhopisy - mají totiž stonásobně vyšší riziko totální ztráty a menší pravděpodobnost výdělku, než když vsadíte sportku!

Důvěře investiční nabídky, na kterou se ptáte, moc nepřidává ani emailová adresa pana J. (jmeno.bernsteinbank@gmail.com). V případech telefonního či e-mailového marketingu buďte vždy více obezřetný a každou podezřelou maličkost prověřujte.

DV

Hezký den, mou Vás požádat o radu v případě převodu akcii na jméno? V prosinci 2017 zemřel tchán a zanechal po sobě akcie na jméno. Od firmy přišlo potvrzení o tom, že akcie opravdu jsou a budou řešeny v rámci dědického řízení. Jelikož však tchán žil poslední roky jako bezdomovec, není možné najít písemné doklady k těmto akciím. Jak můžeme prosím postupovat v případě, že tyto dokumenty (akcie) nenajdeme v písemné formě?

Dobrý den,

jedná-li se o zaknihované akcie (v elektronické formě), pak papírová verze akcií neexistuje a na Vás se akcie převedou pouze v CDCP (Centrální depozitář cenných papírů) - nejprve si budete muset zřídit majetkový účet u CDCP a vybrat prostředníka, který Vás bude zastupovat na kapitálovém trhu. 

U papírových akcií na doručitele (kdo akcii vlastní, toho je majetkem) bude komplikované doložit, že jsou Vaším majetkem. U papírových akcií na jméno (je vedena evidence majitelů akcií) půjde vystavit duplikát.

J

Dobrý den, před časem jsem našel papír, na kterém je vydání 25 000 USD v akciích United Air Lines. Papír je z roku 1995. Má papír nějakou hodnotu? Popřípadě, jestli hodnotu má, tak jak s tím dále nakládat? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

akcie jsou dnes již vedeny převážně v elektronické podobě, tedy by to nejprve chtělo ověřit pravost těchto "papírových" cenných papírů. Jinak akcie United Air Lines (UAL) se běžně obchodují, aktuální cena je cca 66 USD/akcie. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR