Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
LK

Dobrý den, komu mám oznámit změnu účtu pro výplatu dividend, které mi jsou vypláceny z akcíí získaných při kupónové privatizaci? Mohu si je nechat posílat na svůj běžný účet u mBank? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

změnu čísla účtu a jiných osobních údajů provádí CDCP (Centrální depozitář cenných papírů). CDCP je třeba požádat o změnu přes svého prostředníka, který Vás zastupuje na kapitálovém trhu (banky či nebankovní společnosti). 

LK

Dobrý den, je možné změnit správce portfoliového účtu, kterým je nyní KB, a kam mi chodí dividendy z akcií ŽPSV získané při kupónové privatizaci? Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

ano, správce portfolia akcií můžete změnit kdykoliv. Na trhu je mnoho bank i nebankovních zprostředkovatelů, kteří Vás mohou na kapitálovém trhu zastupovat. Běžný účet a ostatní bankovní produkty můžete mít u jakékoliv banky (nezávisle na správci portfolia).

KH

Dobrý den, mohu se zeptat, jakou banku by jste mi doporučil k obchodování s akciemi? Děkuji

Dobrý den,

doporučuji Fio banku. Příjemný servis, nízké poplatky. Do akcií investujte pouze tehdy, jestli se velmi dobře orientujete na kapitálovém trhu, sleduje svět financí a nebojíte se možné ztráty. 

B

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik let zpětně lze žádat o výplatu dividend, když nebyly vyplaceny z důvodu úmrtí majitele akcií. Jak požádat? Děkuji

Dobrý den,

všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky, tedy pokud se s emitentem akcií nedohodnete jinak, tak max. 3 roky zpětně. 

F

Prodává MONETA Money Bank investiční zlato?

Dobrý den,

nikoliv, Moneta Money Bank nabízí z oblasti investic pouze podílové fondy.

JF

Dobrý den, zjistila jsem, že bych měla mít dvě akcie Všeobecné úvěrové banky sídlem v Bratislavě z roku 1994. Jak mohu zjistit, jestli ještě platí a jak mám dále pokračovat? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

akcie Všeobecnej úverovej banky jsou obchodovány na bratislavské burze. Vlastnická práva těchto akcií spravuje Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP). Nejprve si musíte najít prostředníka, který Vás bude na kapitálovém trhu zastupovat (pro slovenské akcie doporučuji Fio banku). Tento prostředník Vám zřídí majetkový účet v CDCP a převede Vám na něj Vaše akcie (doposud vedené v nezařazené evidenci). Následně budete moci s akciemi volně nakládat (např. je prodat). 

MC

Prosím o radu. Moje devadesátiletá maminka má na majetkovém účtu (z privatizace) částku asi 115 000 Kč, které chce darovat pěti vnučkám. Jak má postupovat. Maminka nechodí, ale na vozíku mohu maminku dovézt. Děkuji

Dobrý den,

Vaše maminka musí navštívit svého prostředníka na kapitálovém trhu (ten kdo jí spravuje akcie) a následně buď akcie převést na vnoučata nebo je prodat a vnoučatům darovat peníze. Doporučuji spíše druhou variantu (kvůli 20 000 Kč nemá smysl zakládat účet každému z vnoučat v Centrálním depozitáři cenných papírů).

JK

Dobrý den, mám akcie ČEZ, změnila jsem jméno i adresu. Výplaty dividend mám u vás. Jak mám informovat správce fondu o těchto změnách? Děkuji, s pozdravem

Dobrý den,

nejsme vaše banka, ale poradenský portál. Kontaktujte svého prostředníka pro obchody na kapitálovém trhu, který zajistí změny Vašich osobních údajů v Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).

MH

Kamarád za mnou přišel s dotazem a dokladem (cenný papír - dluhopisy u Oberbank), abych mu poradil. Na dokladu je uvedeno 0,75% CZK, dluhopis 2017-2021, kurz 95,55% a z CZK 400 000 Kč kurzová hodnota snížená na 382 200 Kč. Nerozumím tomu a proto se ptám, co má v tomto případě dělat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

a Váš kamarád již onen dluhopis vlastní a chce ho prodat? Nebo naopak o investici teprve přemýšlí a jedná se o prospekt banky? Obecně velmi jednoduchá rada - pokud tomu nerozumíte, nedávejte do toho své peníze.

Vámi uvedené informace by šlo interpretovat jako korunový pětiletý dluhopis splatný v roce 2021 s ročním úrokem 0,75%, nominální hodnotou 400 000 Kč a aktuální tržní hodnotou 382 200 Kč.
Přitom pokud koupíte dluhopis za cenu pod jeho nominální hodnotu (pod pari), tak reálný úrokový výnos (kupón) bude vyšší než nominálních 0,75%.

JS

Pokračování dotazu č. 4881: Dobrý den, omlouvám se, úplně jsem zapomněla napsat to důležité, jedná se akcie Vojenské stavby - invest a.s., děkuji 

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Firma se přejmenovala na Iridium invest, a.s. a vytěsnila minoritní akcionáře. Za akcii v nominální hodnotě 1 000 Kč obdržíte 1 600 Kč. Kontaktujte Iridium invest a domluvte se na předání akcie/platbě.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR