Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
MT

Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem. Žiji s přítelem, který vlastní akcie firmy ČEZ a rád by na mne nějaké převedl. Jaký by byl prosím postup v této záležitosti? Nemám bohužel s převodem akcií zatím žádné zkušenosti. Děkuji Vám.

Dobrý den,

nejprve si musíte zřídit majetkový účet v CDCP (Centrální depozitář cenných papírů) prostřednictvím Vámi vybrané instituce (banka, broker - doporučuji Fio banku), která Vás bude zastupovat na kapitálovém trhu. Následně bude moci přítel převést akcie ze svého majetkového účtu na Váš majetkový účet. 

V

Dobrý den, jsem držitelem akcií Poľnoslužby (Slovensko) z kuponové privatizace a musím platit za výpis z CDCP SR. Platí pro mne tato povinnost, i když tento závod prošel konkurzem a má dnes jiný název a jiné IČO a v zasílaném výpisu není zaktualizován? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte-li vedené akcie (byť třeba i bezcenné) u slovenského CDCP, je třeba slovenskému depozitáři cenných papírů platit příslušné poplatky. Aktualizaci údajů (název firmy) by si případně měl vyžádat emitent akcií (firma, jejíž část prostřednictvím akcií vlastníte).

AB

Je bezpečné a výhodné vstoupit dnes do o Ronda Invest? Děkuji.

Dobrý den,

to je stejné, jako kdybyste se ptal, jestli je bezpečné a výhodné jezdit na motorce. Někdo jezdí autem, jiný na kole či chodí pěšky. Někdo svůj dopravní prostředek používá k cestám do práce a jiný rekreačně pro radost. 

Musíte si napřed ujasnit, jak, proč a do čeho chcete investovat, jaké riziko jste ochoten podstoupit, atd. Pro každého investora je vhodná trochu jiná investice. Obecně je rozumné investovat do oblastí, kterým velmi dobře rozumíte. 

MJ

Dobrý den, takže mi také můžou napsat za 500 Kč že nic nevlastním? To je pro mě jako důchodce trochu silná káva.

Dobrý den,

CDCP poskytoval tuto službu (kontrolu akcií dle RČ v tzv. nezařazené evidenci) zdarma posledních cca 15 let do konce roku 2019. Kdo si za tuto dobu nebyl schopen dát své akcie do pořádku (zřídit si svůj majetkový účet a převést na něj své akcie z nezařazené evidence), nyní si bohužel připlatí 500 Kč za prvotní ověření existence portfolia. 

H

Dobrý den, je mi 70 let, nepracuji a ráda bych prodala akcie za 28 tisíc, které mám u zemědělského družstva, které jsem si musela převzít, místo vyplacení peněz v hodnotě 50 tisíc, co si samo družstvo vypočítalo že nám dluží z doby převratu. Prodala bych je jejich zaměstnanci. Budu prosím platit daň? A kolik? Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příjmy z prodeje kapitálového majetku (akcií) do 100 000 Kč jsou osvobozeny od placení daně z příjmu. Daň z prodeje akcií za 28 000 Kč tak platit nebudete.

AP

Prosím Vás, chtěla bych se zeptat, co a jak mohu zjistit o účtech, které jsou uvedeny na složenkách a jsou tam uvedeny poplatky za vedení účtu. Jedná se asi o zaknihované akcie. A je tam i číslo účtu. Moje maminka zemřela v roce 2005 a oba bráchové již zemřeli také. Mám i kuponové knížky, kde mamka při jejich zakládání uváděla i moje jméno, které tam právě bylo uváděno v případě její smrti. A taky jsem měla od pošty průkazku, kde jsem měla zmocnění za ní vyřizovat věci. Jde mi jen o to vědět, jestli tam vůbec něco je a jestli jsou tyto účty funkční. Mám ještě starší sestru, se kterou se ovšem opravdu dlouhá léta nebavím. O to mi však vůbec nejde. Pokud by tam vůbec něco bylo úplně klidně jí z toho půlku dám. Nemám vůbec zájem někoho šidit. My jsme s maminkou tyto fondy měly tak nějak stejné .Mohli byste mi prosím poradit i v tomto případě, jak zjistit, jestli tam je něco i na mé jméno a jak tedy mám toto všechno zjistit? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

účty a akcie vedené na Vaše jméno zjistíte snadno. Stačí navštívit nejbližší pobočku vaší banky a pobočkový pracovník Vám sdělí, jaké účty u nich máte vedené a kolik na nich máte peněz (s tímto majetkem můžete disponovat ihned). Akcie (máte-li nějaké) budou pravděpodobně vedeny v tzv. nezařazené evidenci - CDCP Vám za 500 Kč pošle poštou výpis (stačí jim sdělit rodné číslo). 

Ohledně účtů a akcií vedených na Vaši maminku - tento majetek bude muset vypátrat notář vyřizující dědictví (on banky osloví dopisem). Banky následně peníze převedou oprávněnému dědici na základě notářského rozhodnutí o vypořádání dědictví (stejně tak akcie). 


LP

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně investičního fondu Conseq. Máme ho 3 roky, hned na začátku jsme splatili vstupní poplatek a nyní bychom tedy měli spořit. Posíláme 1 000 Kč/měs. Vím, že jde o dlouhodobý fond, ale jsme z toho zklamáni, výsledky nejsou dobré a vzhledem k situaci se obávám, že to nebude jinak. Co byste nám poradil? Jsem na rodičovské a 1 000 Kč pro nás není málo (máme ještě další výdaje - IŽP, penzijko, apod.), každopádně mi je jasné, že odstoupení není dobrý nápad, že? Dále jsem se chtěla zeptat na Váš názor na investiku? Mám tam na 3 roky uložené nějaké peníze. To i Conseq nám doporučila poradkyně mých rodičů. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

upřímně řečeno, finanční poradci si z Vás evidentně udělali tzv. "dojnou krávu". Finanční poradce má z každého investičního životního pojištění a fondů velmi štědrou provizi (obvykle dostávají většinu peněz, co do IŽP a fondů vložíte během prvních 24 měsíců). Proto je výkonnost vašich investic po 3 letech takto nízká (většina vložených peněz šla na provize poradcům). 

Doplňkové penzijní spoření je dobrý produkt (sjednání Vás nic nestálo, měsíčně dostáváte od státu příspěvek až 230 Kč a dalších až 3 600 Kč ročně zpět na daních). Ostatní fondy a IŽP velmi dobře promyslete. Nechte si vyčíslit, kolik peněz byste dostala zpět při výpovědi. O vyčíslení těchto částek požádejte přímo pojišťovny a investiční společnosti (Vašim finančním poradcům se vyhněte obloukem). Někdy může být lepší akceptovat ztrátu hned a poučit se, než do černé díry sypat další peníze. Pro příště si pamatujte, že nikdo to s Vašimi financemi nebude myslet nikdy upřímněji než Vy sama. Používejte selský rozum a nenechte se takto klamat rádoby poradci. 

ZV

Dobrý den, měl jsem akcie z kuponové privatizace vedené na účtu u SCP. Nikdy jsem je neprodal, ale nevím co se s nimi dál dělo a zda jsou ještě použitelné. Na stránkách CDCP jsem se dozvěděl, že s účinností od 1.1. 2020 společnost ukončila poskytování online služby určené k ověření existence majetkového účtu v nezařazené evidenci. Jak tedy informaci o existenci akcií získat? Mám výpis z účtu u SCP k 31.12.1995, ten je mi asi na nic? Děkuji

Dobrý den,

CDCP místo poskytování služeb online zdarma nyní nabízí papírové výpisy zasílané poštou za 500 Kč. Pokud byste měl v tzv. nezařazené evidenci CDCP cenné akcie v hodnotě aspoň nižších tisíců korun, tato investice (spolu s následnými poplatky za zřízení majetkového účtu u CDCP, převod akcií z nezařazené evidence na Váš majetkový účet a prodej akcií) se Vám vyplatí. V opačném případě spíše nikoliv.

DP

Dobrý den, kdo vykonává dozor nad tzv. nebankovními společnostmi, které poskytují úvěry nebo finanční leasing a zpětný leasing živnostníkům a společnostem za velmi vysoký úrok? Na dotaz mi ČNB napsala, že oni to nejsou, že tyto společnosti žádnou licenci nepotřebují. To mi připadá velmi zvláštní, protože poskytují finanční služby za nehorázné úroky a sankce a pravděpodobně je to úplně legální. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předmětem dohledu a regulace ze strany ČNB jsou v tomto ohledu instituce, které poskytují úvěry spotřebitelům (nepodnikající fyzické osoby). Stejně tak veškerá legislativa na ochranu spotřebitelů (zákon o spotřebitelském úvěru) se týká pouze úvěrování spotřebitelů (nikoliv firem či podnikatelů). Smluvní vztahy mezi firmami a podnikateli se řídí dle obchodního zákoníku (nikoliv občanského zákoníku). 

Výše úroků je věcí smluvní dohody mezi firmami a podnikateli. Zatímco spotřebitelé mají ze zákona vysoký stupeň ochrany (defaultně se považují za "slabší a méně informované" - mohou např. odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 dní od podpisu), u firem a podnikatelů se předpokládá vyrovnaný vztah (obě entity stejně "informované a silné"). 

Pokud se Vám úrok zdá nemravně vysoký, nabízí se velmi jednoduché řešení - neberte si od takovýchto společností úvěry. Na trhu máme přes 30 bank, které Vám velmi rády půjčí za velmi nízký úrok. Navíc máte záruku férového jednání bez skrytých poplatků a jiných triků.

KF

Dobrý den, moje rodina nalezla po smrti babičky knížku z kuponové privatizace, zaplaceny kolek 1 000 Kč z roku 1993 na společnost Podnik výpočetní techniky a.s., IČO: 49195832, kterou ovládla polská skupina Prokom software někdy v roce 2003, co jsem takhle zjišťoval z Googlu. Chtěl bych se zeptat, zda je možné někomu v současné době odprodat podíl akcii z této knížky, případně komu. A zda je někde možné zjistit, jakou hodnotu knížka z privatizace má v současné době, či zda záleží na dohodě. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

nejprve by bylo třeba ověřit, jaké akcie z doby kuponové privatizace vaše babička vlastní (výpis Vám vyhotoví CDCP za 500 Kč). Dále byste si musel zřídit svůj akciový účet v CDCP a na základě notářského rozhodnutí o vypořádání dědictví na něj nechat převést akcie babičky (opět za poplatek). Teprve v této chvíli byste mohl s akciemi volně nakládat. Veřejně obchodované akcie na burze není problém kdykoliv prodat za aktuální tržní cenu (pse.cz), nicméně ve Vašem případě půjde spíše o neveřejně obchodované akcie, které od Vás nemá povinnost nikdo koupit. Zájemce o takto malé množství akcií byste pravděpodobně nenašel a potenciální výnos by byl převýšen transakčními náklady na všechny úkony zmíněné výše. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Banky v ČR