Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
ZV

Dobrý den, měl jsem akcie z kuponové privatizace vedené na účtu u SCP. Nikdy jsem je neprodal, ale nevím co se s nimi dál dělo a zda jsou ještě použitelné. Na stránkách CDCP jsem se dozvěděl, že s účinností od 1.1. 2020 společnost ukončila poskytování online služby určené k ověření existence majetkového účtu v nezařazené evidenci. Jak tedy informaci o existenci akcií získat? Mám výpis z účtu u SCP k 31.12.1995, ten je mi asi na nic? Děkuji

Dobrý den,

CDCP místo poskytování služeb online zdarma nyní nabízí papírové výpisy zasílané poštou za 500 Kč. Pokud byste měl v tzv. nezařazené evidenci CDCP cenné akcie v hodnotě aspoň nižších tisíců korun, tato investice (spolu s následnými poplatky za zřízení majetkového účtu u CDCP, převod akcií z nezařazené evidence na Váš majetkový účet a prodej akcií) se Vám vyplatí. V opačném případě spíše nikoliv.

DP

Dobrý den, kdo vykonává dozor nad tzv. nebankovními společnostmi, které poskytují úvěry nebo finanční leasing a zpětný leasing živnostníkům a společnostem za velmi vysoký úrok? Na dotaz mi ČNB napsala, že oni to nejsou, že tyto společnosti žádnou licenci nepotřebují. To mi připadá velmi zvláštní, protože poskytují finanční služby za nehorázné úroky a sankce a pravděpodobně je to úplně legální. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předmětem dohledu a regulace ze strany ČNB jsou v tomto ohledu instituce, které poskytují úvěry spotřebitelům (nepodnikající fyzické osoby). Stejně tak veškerá legislativa na ochranu spotřebitelů (zákon o spotřebitelském úvěru) se týká pouze úvěrování spotřebitelů (nikoliv firem či podnikatelů). Smluvní vztahy mezi firmami a podnikateli se řídí dle obchodního zákoníku (nikoliv občanského zákoníku). 

Výše úroků je věcí smluvní dohody mezi firmami a podnikateli. Zatímco spotřebitelé mají ze zákona vysoký stupeň ochrany (defaultně se považují za "slabší a méně informované" - mohou např. odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 dní od podpisu), u firem a podnikatelů se předpokládá vyrovnaný vztah (obě entity stejně "informované a silné"). 

Pokud se Vám úrok zdá nemravně vysoký, nabízí se velmi jednoduché řešení - neberte si od takovýchto společností úvěry. Na trhu máme přes 30 bank, které Vám velmi rády půjčí za velmi nízký úrok. Navíc máte záruku férového jednání bez skrytých poplatků a jiných triků.

KF

Dobrý den, moje rodina nalezla po smrti babičky knížku z kuponové privatizace, zaplaceny kolek 1 000 Kč z roku 1993 na společnost Podnik výpočetní techniky a.s., IČO: 49195832, kterou ovládla polská skupina Prokom software někdy v roce 2003, co jsem takhle zjišťoval z Googlu. Chtěl bych se zeptat, zda je možné někomu v současné době odprodat podíl akcii z této knížky, případně komu. A zda je někde možné zjistit, jakou hodnotu knížka z privatizace má v současné době, či zda záleží na dohodě. Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

nejprve by bylo třeba ověřit, jaké akcie z doby kuponové privatizace vaše babička vlastní (výpis Vám vyhotoví CDCP za 500 Kč). Dále byste si musel zřídit svůj akciový účet v CDCP a na základě notářského rozhodnutí o vypořádání dědictví na něj nechat převést akcie babičky (opět za poplatek). Teprve v této chvíli byste mohl s akciemi volně nakládat. Veřejně obchodované akcie na burze není problém kdykoliv prodat za aktuální tržní cenu (pse.cz), nicméně ve Vašem případě půjde spíše o neveřejně obchodované akcie, které od Vás nemá povinnost nikdo koupit. Zájemce o takto malé množství akcií byste pravděpodobně nenašel a potenciální výnos by byl převýšen transakčními náklady na všechny úkony zmíněné výše. 

Dobrý den, již několik let mám na portfoliovém účtu KB akcie ECM. S akciemi nelze údajně nic dělat. Je nějaký způsob jak se těchto akcií zbavit? Chtěl bych zrušit portfoliový účet, a protože jsou tyto akcie neustále vedeny na tomto účtu, tak to nelze. V bance mi mi nikdo nepomůže a tak platím každoročně 500 Kč za poplatky a vedení portfolia. Pomůžete mi najít řešení? Děkuji

Dobrý den,

doporučuji převod správy akcií do Fio banky, kde se nic za vedení portfolia neplatí. 

SI

Pokračování dotazu č. 10641: Dobrý den, ještě bych se tedy zeptala konkrétněji, hypotéku máme u HB, zbývá tam kolem 850 000 Kč a měsíční splátka je 3 800 Kč. K tomu ale máme spotřebitelský úvěr, kde zbývá 250 000 Kč s měsíční splátkou 4 700 Kč, manžel má čistého 27 000 Kč, já na rodičovské 10 300 Kč a můžeme dat do zástavy jiný RD v hodnotě 3 mil. Kč. Máme jedno dvouleté dítě. Je tam teď nějaká možnost? Chtěli bychom hypotéku navýšit na 1,5 mil až 2 mil. Kč. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Hodnotu zástavy máte dostatečnou. S příjmem to může být těsnější (každá banka počítá příjem z rodičovské trochu jinak), ale obecně by mělo být navýšení hypotéky z 850 000 Kč na 1,5-2 mil. Kč možné.

T

Pokračování dotazu č. 10535: Dobry den, kdyz nouzovej stav skoncil, muze exekutor zabavit veci ci majetek? Vcera zamnou byl a rikal, ze bud mu dam dluh zaplatit nebo udela soupis veci a zabavi je. Dovoluje mu to zakon, kdyz je do 30.6. 2020 zakazano zabavovat veci?

Dobrý den,

z důvodu krize koronaviru je pozastaven výkon mobiliárních exekucí do 30/6 (to je za 6 dní). Exekutor Vám tak dnes může sdělit, že pokud nezaplatíte, 1/7 přijde a věci Vám obstaví.

J

Dobrý den, co vše je nutné udělat pro převod papírových akcií od mého dědy na mu osobu? Jak mohu akcie přvézt? Jaké instituce musím navštívit tak aby převod listinných akcií proběhl správně? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jedná-li se o listinné akcie na doručitele, pak je majitelem akcií ten kdo je momentálně drží (změna majitele se nikam nehlásí). U listinných akcií na jméno vede jejich emitent seznam akcionářů a změna majitele akcií se hlásí emitentovi. 

P

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda u nás existuje banka, která nabízí nějaký produkt (půjčku) oproti investovaným akciím. V roce 2016 jsem zainvestoval větší částku do akcií Tesly. Po současném zhodnocení je má investice v řádu nízkých desítek milionů korun. Neplánuji však prozatím jejich prodej, neboť věřím, že v horizontu 5-10 let dojde ještě k výraznému zhodnocení této investice. Díky za odpověď.

Dobrý den,

na úrovni běžného retailu žádná banka úvěr se zástavou akcií nenabízí a obávám se, že ani v sektoru prémiového bankovnictví to nebude možné, neb volatilita hodnot akcií je značná (jak jste se sám přesvědčil u Tesly) a banky do zástav přijímají obvykle pouze tuzemská aktiva.

Z

Dobrý den, mám 2500 akcií NWR. Na e-broker mně to píše cena za kus 0,07 Kč. Je možné se těchto akcií nějak zbavit?

Dobrý den,

NWR zbankrotovala a již nějakou dobu se její akcie veřejně neobchodují (pro tento akciový titul není market maker, který by od Vás akcie kdykoliv odkoupil). Pokud si najdete kupce, můžete mu akcie prodat, ale kupec se Vám bude hledat velmi obtížně (málokdo bude ochoten kupovat takto malý balík akcií mizivé hodnoty).

D

Dobrý den, z důvodu poklesu ceny komodit, zejména ropy, jsem se rozhodl investovat. Ale nejsem si nejistý ohledně daní. Počítá se komodita jako cenný papír? Jestli ne, platí pro ně stejné daňové úlevy jako pro CP? (není třeba daňové přiznání do 100 000 Kč) A jestli ne, jak mohu tyto daně zaplatit? Děkuji.

Dobrý den,

do čeho přesně chcete investovat? Předpokládám, že fyzický barel ropy si pravděpodobně kupovat nebudete. Spíše budete investovat do akcií ropných producentů či do termínovaných kontraktů (oboje považováno za cenné papíry, kde je příjem z prodeje do 100 000 Kč ročně osvobozen od placení daně z příjmu). Obecně všechny neosvobozené příjmy se daní sazbou 15% ze zisku.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Banky v ČR