Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
VS

Dobrý den, mám akcie u IPB - kde najdu svůj výpis, i když jsou akcie bezcenné? Kdo vlastně likviduje tuto banku, že to trvá tak dlouho? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vaše akcie jsou vedené na Vašem majetkovém účtu u CDCP (případně v tzv. nezařazené evidenci, pokud jste si doposud neotevřel svůj majetkový účet). Přístup k akciím Vám zajistí prostředník (Vámi vybraná banka nebo obchodník s cennými papíry, který je účastníkem CDCP). Zřízení majetkového účtu přijde na cca 100 Kč. Vlastníte-li pouze akcie IPB (které jsou bezcenné), asi se Vám to nevyplatí jakkoliv řešit.

P

Pokračování dotazu č. 6221: Dobrý den, 15.3.2019 jsem měl dotaz ohledně prodeje akcii za 147 000 Kč. Děkuji za odpověď, nicméně je z ní patrné, že zisk za jedno daňové období lze tedy rozdělit na část v časovém testu, tj. nákup starší tří let a zbytek který ještě není starší tří let, který podléhá dani. Ale jak dál, když ten zbytek je menší než 100 000 Kč. Tak by se přeci taky neměl danit?

Dobrý den,

je to přesně tak, jak jsme Vám odpověděli. Je třeba rozlišovat pojmy příjem a zisk. Příjem z prodeje akcií v hodnotě 147 000 Kč je 147 000 Kč. Zisk z prodeje akcií v hodnotě 147 000 Kč je 147 000 Kč minus nákupní cena. 

Jakmile Váš příjem (nikoliv zisk) přesáhne za jedno zdaňovací období 100 000 Kč, musíte zisk danit (nejste-li od placení daní osvobozen splněním časového testu). Příklad: Prodáte akcie za 147 000 Kč, z nichž polovina nesplňuje časový test. Příjem je nad 100 000 Kč, tedy musíte zdanit zisk z příjmu 73 500 Kč. Byla-li nákupní cena této poloviny akcií např. 50 000 Kč, platíte daň ve výši 15% ze zisku ve výši 23 500 Kč (tedy 3 525 Kč).

VN

Dobrý den, v roce 2002 vlastnila prababička akcie firmy Chemofond a.s. ,něco si nechala proplatit ale nevíme, zda byly proplaceny všechny akcie nebo jen část. Je možné že investovala i někam jinam. Kde mohu zjistit, zda má prababička ještě nějaké akcie?

Dobrý den,

na webu CDCP (Centrální depozitář cenných papírů) stačí zadat rodné číslo Vaší prababičky a hned se dozvíte, jestli prababička nějaké akcie doposud vlastní či nikoliv. 

LU

Dobrý den, před časem jsem zdědila akcie Investiční banky (IPB), Škody a Transporty Chrudim. Prosím o radu, jak s nimi naložit. Děkuji

Dobrý den,

akcie IPB jsou bezcenné (banka zkrachovala). Akcie ostatních firem můžete prodat nebo je dále jen držet. 

MB

Dobrý den, od zaměstnavatele dostávám kromě mzdy taky akcie. Vím, jak se správně daní (k datu nabytí jako příjem ze závislé činnosti, a pak, pokud je prodám se ziskem, se zisk daní jako ostatní příjmy). Taky vím, že jsou zisky z prodeje akcií osvobozeny od daně, pokud byly příjmy z prodeje (ne zisky) menší než 100 000 Kč. Můj dotaz je - co se chápe pod výškou příjmů v případě zaměstnaneckých akcií? Příklad: Během roku 2018 dostanu od zaměstnavatele akcie v ceně 110 000 Kč. Ty zdaním jako mzdu. Pak v prosinci 2018 tyto akcie prodám za 130 000 Kč, mám tudíž zisk 20 000 Kč. Chápu správně, že tento zisk nemusím danit? Prodal jsem sice akcie v hodnotě 130 000 Kč, ale z toho 110 000 Kč není příjem z prodeje akcií, ale příjem ze závislé činnosti. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příjem z prodeje akcií do 100 000 Kč ročně je osvobozen od daně z příjmu. Rozhodující je příjem, nikoliv zisk. Prodáte-li akcie za 130 000 Kč, podléhá zisk (20 000 Kč) dani z příjmu (15%). 

J

Pokračování dotazu č. 6139: Hezký den, děkuji za odpověď. Ještě by mě zajímalo, co se děje a bude dít s akciemi, které se nechají na nezařazeném účtu, jak tam mohou být dlouho aniž by se znehodnotily, propadly apod. A další dotaz - pokud se založí majetkový účet v CDCP, musí se obchodovat s akciemi, nebo mohou na tom účtě prostě být. Platí se nějaký měsíční, roční poplatek za vedení účtu? Děkuji Jitka

Dobrý den,

akcie v nezařazené evidenci mohou být libovolně dlouho, nepropadají, neznehodnocují se (resp. cena je závislá na vývoji trhu - může růst i klesat). Jediným omezením je, že s těmito akciemi nemůžete volně nakládat. 

Akcie se stejně budou muset jednou přiřadit na něčí řádný majetkový účet v CDCP (Váš nebo Vašich dědiců). Není tedy nač čekat, převod na Váš majetkový účet určitě doporučuji. 

Založení majetkového účtu stojí cca 100 Kč. Neplatí se žádné měsíční ani roční poplatky, s akciemi nemusíte obchodovat - mohou tam jen tak bezplatně ležet. 

J

Hezký den, vlastním akcie ČEZ, každý rok dostávám dividendy v České spořitelně. Na CDCP jsem si našla, že akcie jsou vedeny na nezařazeném účtu. Chtěla bych tyto akcie darovat svým dětem (podělit mezi 2 děti). Jak mám postupovat a kam se obrátit? Jsou služby s postupem darování zpoplatněny? Jak je to v případě, pokud by tyto akcie děti získali v dědictví? Děkuji Jitka

Dobrý den,

nejprve je třeba si vybrat tzv. účastníka CDCP (partnera), který Vám zprostředkuje přístup na kapitálový trh (např. Fio banku, která má přijatelné poplatky). Tento zprostředkovatel Vám založí majetkový účet v CDCP a převede Vám na něj Vaše akcie, které jsou doposud vedené v nezařazené evidenci. Následně budete moci s akciemi volně nakládat (prodávat/darovat). Pokud byste chtěl akcie darovat, musí mít obdarovaný taktéž zřízen majetkový účet v CDCP. Vlastníte-li Vy/obdarovaný pouze několik akcií a jinak na kapitálovém trhu neobchodujete, raději vše prodejte (jinak by to bylo pro obdarovaného více práce než užitku). 

Darování v rodině je osvobozené od daní. V případě dědictví je stejný postup jako výše (dědic si musí opět zřídit majetkový účet v CDCP). 

HM

Dobrý den, po smrti tatínka jsem zdědila podílové fondy v České spořitelně. Podílové fondy jsou již přepsány na mne. Chtěla jsem peníze vybrat, ale banka si myslí (tedy není si jistá, je to jen její domněnka), že podmínkou, abych neplatila 15% daň, musí peníze zůstat ve fondech minimálně 3 roky. Nestačí, že tatínek měl fondy déle než 3 roky? Počítá se znovu od změny majitele? Z čeho se oněch 15% vlastně počítá? Je to ze zisku nad notářem stanovenou cenu fondů v dědictví? Děkuji za odpověď, banka si nevěděla rady. Hanka

Dobrý den,

daň z příjmu ve výši 15% se platí z čistého zisku (rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou). Od daní jsou osvobozeny příjmy z prodeje do 100 000 Kč ročně a všechny příjmy, pokud mezi nákupem a prodejem uplynuly min. 3 roky. Pokud jste fondy pouze zdědila a byly zakoupeny Vaším otcem před více než 3 lety, daň platit nebudete.

IM

Dobrý den, myslela jsem, že vlastním akcie Kovohutě Rokycany. Chtěla jsem jim je letos prodat, ale předseda představenstva mi sdělil, že akcie byly v roce 2003 přeměněny ze zaknihovaných na listinné. Proces přeměny zajišťovala společnost WEST BROKER, a.s. které jsem prý udělila plnou moc k vyzvednutí mých 60 ks. akcií a 16.6.2003 prý bylo provedeno výše uvedenou společností protiplnění za prodané akcie. Bohužel jsem nikomu plnou moc nedávala a protiplnění jsem nedostala. V CDCP již opravdu akcie neexistují. Nevím, co mám dělat, zda je to napadnutelné, nebo po tolika letech promlčené? Žádala jsem předsedu představenstva o kopii plné moci, ale přestal se mnou komunikovat. Prosím poradíte mi? Předem děkuji.

Dobrý den,

nemáte-li jak vlastnictví akcií doložit, obávám se, že s tím nic nenaděláte. Můžete zkusit vyhledat odbornou právní pomoc, ale řešit dnes případ starý 15 let (kdy dávno pominuly všechny promlčecí lhůty) je bohužel nereálné.

F

Dobrý den, mám kuponovou knížku, jsou na ní 4 společnosti. Poštovní Banka, a.s , Podnik Výpočtovej techniky Bratislava Š.P , Podnik Výpočetní Techniky, a.s, Držitel Mezinárodní ceny za Kvalitu Trade Leaders club 1991. Nevíte jestli má nějakou cenu? Děkuji

Dobrý den,

Poštovní banka byla převzata IPB, která zkrachovala a Podnik Výpočtovej techniky Bratislava Š.P. je v konkurzu (akcie nemají žádnou hodnotu). Podnik Výpočetní Techniky, a.s funguje dodnes pod novým názvem RMS Mezzanine, a.s., ale akcie nejsou veřejně obchodovatelné. Můžete je nabídnout k odkupu majoritnímu akcionáři (který je ale nemá povinnost od Vás odkoupit).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR