Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
ML

Dobrý den, v roce 2001 jsem po manželce zdědil akcie České zbrojovky, nikdy se na mém kontě neobjevily. Asi nebudou dohledatelné...nebo mám naději?

Dobrý den,

akcie doporučuji hledat v tzv. nezařazené evidenci CDCP, kde by se mohly nalézat. 

P

Dobrý den, s investováním do akcii si už nějakou dobu pohrávám a vím co a jak funguje. Občas se investice posunula i o 80% nahoru. Napadlo mě si půjčit větší objem peněz (100 000 Kč) a zainvestovat je do vybraných akcii. Pakliže se zhodnotí aspoň o 30% tak to pokryje poplatky (vrácení půjčené částky) a zůstane hezká suma. Dává to smysl, když vím jaké je riziko?

Dobrý den,

investovat do akcií byste měl jen takové peníze, jejichž ztráta Vás nikterak existenčně neohrozí. Obchodování tzv. na páku (když si na investici půjčíte) je možné, ale extrémně rizikové. V případě ztráty nepřicházíte o vlastníte úspory ale zůstává vám dluh. Náklady na půjčení peněz ve výši 30% jsou zcela nesmyslné, peníze Vám banky půjčí za 4-7% (nebo se zástavou nemovitosti za 2-3%). Osobně bych si peníze na investice půjčil jen tehdy, pokud:

1) bych měl zásadní inside info o budoucím růstu akcií (tedy informaci, kterou ostatní investoři nemají, a proto je akciový titul podhodnocen)

2) náklady na půjčené peníze by byly max. 2-4%

Business model který počítá se ziskem jen při zhodnocení akcií o více než 30% je sebevražedný. Zkuste si napřed zainvestovat bez půjčování např. svých 10-20 000 Kč, jejichž ztráta nebo propad hodnoty o 50% Vás existenčně neohrozí.

ZN

Zdravím, chtěl bych investovat peníze. Vyznám se v politice a docela dobře odhaduji jak půjdou ceny. Ale zase skoro vůbec nevím jak a přes co se dá obchodovat, je možné se to někde naučit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

investice na kapitálových trzích můžete studovat na Vysoké škole ekonomické, Fakulta financí a účetnictví, předměty Kapitálové trhy 1, Kapitálové trhy 2 a další (deriváty, atd.). Jde-li Vám pouze o zaškolení s nástroji na obchodování (jak ovládat broker tool, jak zadávat pokyny k nákup, prodeji, jaké jsou poplatky za provedené obchodní operace, jak si zřídit majetkový účet v CDCP atd.), nabízíme osobní konzultace (980 Kč/hod) - osobě, telefonicky či videohovor se sdílením obrazovky. V případě zajmu mne prosím kontaktujte přes email petr.jermar@banky.cz

KK

Dobrý den, nakoupili jsme kryptoměnu od společnosti Cryptelo, která je momentálně v úpadku. Chtěla jsem se zeptat, co mohu dělat pro to, abychom získali investici zpět? Děkuji moc

Dobrý den,

investice (do dluhopisů, akcií, fondů, komodit, kryptoměn, atd.) jsou vždy rizikové a negarantují nezáporné zhodnocení či jakoukoliv návratnost. Někdo vydělá a někdo jiný prodělá (nemohou vydělat všichni). Kryptoměny jsou vysoce rizikové a investovat do neznámé a neunikátní kryptoměny od malé lokální společnosti je finanční sebevražda. Je vůbec otázkou, zdali máte nárok přihlásit svou pohledávku do insolvenčního řízení (výtěžnost by byla stejně mizivá), protože jste si koupila od bankrotující firmy produkt, který Vám tato firma dodala (byť se jednalo o produkt bezcenný). Firma prodávající kryptoměnu Vám z právního hlediska pravděpodobně "nic nedluží".

R

Dobrý den, rád bych v této době investoval částku 50 000 Kč. Můžete mi prosím doporučit nějaký produkt, klidně dlouhodobé povahy, děkuji.

Dobrý den,

u takto nízké částky bych spíše popřemýšlel, zda ji neuložit na spořící účet (máte dostatečnou rezervu ve výši 3-6 násobku pravidelných výdajů?). Dobré a bezpečné zhodnocení nabízí také stavební spoření. Státní příspěvek až 230 Kč měsíčně a daňový odpočet až 3 600 Kč ročně? Volte penzijní spoření. Jinak obecně je rozumné investovat do oblastí a aktiv, kterým velmi dobře rozumíte (jinak pravděpodobně proděláte). Automechanik třeba do veterána, numizmatik do mincí, filatelista do známek, analytik znalý finančních trhů do akcií, atd. 

X

Dobrý den, do čeho se v této době koronaviru vyplatí investovat? Popřípadě na koho se obrátit, kdo by mi s tím mohl pomoci? Jsem úplný laik. Investice od milionu více. Děkuji

Dobrý den,

obecně doporučuji investovat do oblastí a aktiv kterým rozumíte a investovat jen takové množství peněz, jejíž ztráta Vás existenčně neohrozí. Obecné rady naleznete v našem článku Jak na investice v době krize? Taktéž nabízíme individuální konzultace (osobně v Praze či přes skype/telefon) za 980 Kč/hod. 

AM

Dobrý den, mám otevřený podílový fond Optimum. Z rodinných a finančních důvodů jej chci zrušit. Jak mám postupovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

navštivte nejbližší pobočku vaší banky která Vám fond prodala (Česká spořitelna) a požádejte o odkoupení podílových listů. Mějte však na paměti, že hodnota vašeho fondu je nyní vlivem krize koronaviru výrazně snížena. Lepší by bylo vyčkat na konec krize a prodávat až pak. 

JL

Dobrý den, jak zrušit účet u brokera a vybrat si peníze z tohoto účtu? Děkuji

Dobrý den,

broker je pouze Váš prostředník pro obchodování na kapitálovém trhu. Jeho prostřednictvím obsluhujete svůj majetkový účet, na kterém máte zapsané nakoupené akcie či jiná aktiva. Můžete akcie prodat a peníze si následně z majetkového účtu převést na svůj bankovní účet. Jen s ohledem na aktuální krizi koronaviru a propad trhu dobře zvažte, zda je nyní ten nejlepší moment k prodeji (pro většinu aktiv tomu tak není).

Pokračování dotazu č. 9707: Dobrý den, ještě se zeptám, banka mi napsala: Jestli máte na účtu peníze, které nutně potřebujete, můžete nás jako manžel povinné požádat o vyplacení poloviny ze zůstatku na účtu. V takovém případě Vám můžeme vyplatit polovinu zůstatku, který jste měl na blokovaných účtech při přijetí exekučního příkazu. Takže nemůžu žádat o životní minimum? A když komunikuji přes banku ve sz jak chtějí, mají nějakou lhůtu, do kdy peníze pošlou, nebo mám raději jet 70 km do Prahy, kde mají pobočku? Děkuji

Dobrý den,

banka Vám za žádných okolností nemůže vyplatit více peněz než máte na účtu. Nemáte-li na účtu dvojnásobek životního minima, pak Vám tuto částku banka vyplatit nemůže. Nejedná se o sociální dávku - banka Vám pouze umožňuje vybrat část ze svých jinak blokovaných peněz. Výplata se provádí hotově a obratem na pobočce (neb se předpokládá, že účty máte blokované exekutorem).

PL

Dosud jsem neobdržel výpis ze svého majetkového účtu cenných papírů. Prosím o sdělení, kdy bude zaslán. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v této záležitosti doporučuji kontaktovat obchodníka (banku či jinou instituci), se kterou máte uzavřenou komisionářskou smlouvu o zprostředkování obchodů na kapitálovém trhu.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Banky v ČR