Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
ŠI

Dobrý den, koupila jsem před dlouhou dobou akcie. Pokud si dobře pamatuji dvou společností (ČEZ a další si již nepamatuji). Dividendy od ČEZu dostávám. Také již nebydlím na stejné adrese, tj. že mne nemůže nikdo kontaktovat co se týká dividend. Kde zjistím, zda ještě mám další akcie a jak můžu změnit a adresu pro zasílání informací k výše uvedenému? I ČEZ mne dosud údajně kontaktoval na adrese původního bydliště, kde již velmi dlouho nebydlím. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dříve koupené akcie jsou vedené v tzv. nezařazené evidenci CDCP (Centrální depozitář cenných papírů). Na webu CDCP zadejte své rodné číslo a hned se dozvíte, máte-li nějaké akcie vedené v nezařazené evidenci. 

Pro nakládání se svými akciemi potřebujte prostředníka, který Vás bude zastupovat na kapitálovém trhu. Zkuste např. Fio banku, která má nízké poplatky. Banka Vám založí Váš majetkový účet v CDCP, převede Vám na něj akcie z nezařazené evidence a dále již budete moci s akciemi volně nakládat a upravovat své osobní údaje (adresu pro zasílání info, účet pro výplatu dividend, atd.).

VK

Dobrý den, jsem OSVČ na vedlejší činnost (student). Musím do daňového přiznání uvádět prodej podílových listů (příjem cca 15 000 Kč). Nebo je to do 100 000 osvobozeno a vůbec to uvádět nemusím? Děkuji

Dobrý den,

příjem z prodeje kapitálového majetku do 100 000 Kč ročně je osvobozen od daně z příjmu, nemusíte ho uvádět v daňovém přiznání.

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz. V poslední době se nabízejí přímé investice do různých podniků formou dluhopisů. Nabízejí výnosy 8-12%. Je to vůbec reálné? Jaký je váš názor? Díky V.

Dobrý den,

potenciální výnos je vždy přímo úměrný riziku (vyšší výnos, vyšší riziko). Dluhopisy s výnosem 8-12% jsou velmi rizikové (vyšší riziko, že podnik nebude schopen dostát svým závazkům a vyplatit Vás). 

Dobrý den, slyšel jsem o jakémsi elektronickém hlídači investic. Za určitý poplatek dostanu přístup k elektronickému nastavení nejvšší a nejnižší investice, za investují v dolarech a hlídač už zisk (pokud je) sám převádí na můj účet. Můžete mi prosím sdělit o co se jedná eventuálně a kdo to provozuje?

Dobrý den,

tzv. inteligentní pokyny dnes nabízejí všechny platformy obchodující na kapitálovém trhu. Vy předem zadáte do systému, co se má stát s Vašimi aktivy při dosažní určitého stavu na trhu (kdy nakupovat a kdy prodávat) a systém tak činí za Vás, takže nemusíte hlídat pohyby trhu osobně.

Investování na kapitálovém trhu je vysoce rizikové. Základním předpokladem k úspěchu jsou mnohaleté zkušenosti ve světě financí a dlouhodobé sledování trhů. Pokud jste se jen někde dočetl o inteligentních pokynech k obchodování, doporučuji se těmto investicím vyhnout obloukem. 

K

Vlastním podílový fond Amundi obligační fond (dříve Pioneer). Prosím o sdělení, jakým způsobem mohu s tímto fondem nakládat (zrušit, koupit jiný PF). V KB s tímto fondem nekomunikují. Odkázali mě na banku UniCredit Bank. Tam mi řekli, že to je nesmysl, že s tím PF nemají nic společného. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Investiční společnost Amundi je nezávislá na bankách, pouze nabízí možnost sjednat investice na pobočkách KB. Pokud Vás požadavek na obsluhu fondů není možné splnit na pobočkách KB, doporučuji kontaktovat přímo Amundi a dotázat se jich na jiný způsob obsluhy fondů. 

H

Dobrý den, prosím o zhodnocení, zda jsou investice (nemovitostní fond, dluhopisy Telco III) u společnosti DRFG důvěryhodné (respektuji investiční riziko). Děkuji Vám.

Dobrý den,

mohu potvrdit, že se nejedná o podvod, ale regulérní investiční skupinu. Investiční riziko je plně na Vašem zvážení, ale dovoluji si Vás upozornit, že se nacházíme na prahu recese (nejhorší moment pro investice na kapitálovém trhu, které budou ztrácet). 

VS

Dobrý den, mám akcie u IPB - kde najdu svůj výpis, i když jsou akcie bezcenné? Kdo vlastně likviduje tuto banku, že to trvá tak dlouho? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vaše akcie jsou vedené na Vašem majetkovém účtu u CDCP (případně v tzv. nezařazené evidenci, pokud jste si doposud neotevřel svůj majetkový účet). Přístup k akciím Vám zajistí prostředník (Vámi vybraná banka nebo obchodník s cennými papíry, který je účastníkem CDCP). Zřízení majetkového účtu přijde na cca 100 Kč. Vlastníte-li pouze akcie IPB (které jsou bezcenné), asi se Vám to nevyplatí jakkoliv řešit.

P

Pokračování dotazu č. 6221: Dobrý den, 15.3.2019 jsem měl dotaz ohledně prodeje akcii za 147 000 Kč. Děkuji za odpověď, nicméně je z ní patrné, že zisk za jedno daňové období lze tedy rozdělit na část v časovém testu, tj. nákup starší tří let a zbytek který ještě není starší tří let, který podléhá dani. Ale jak dál, když ten zbytek je menší než 100 000 Kč. Tak by se přeci taky neměl danit?

Dobrý den,

je to přesně tak, jak jsme Vám odpověděli. Je třeba rozlišovat pojmy příjem a zisk. Příjem z prodeje akcií v hodnotě 147 000 Kč je 147 000 Kč. Zisk z prodeje akcií v hodnotě 147 000 Kč je 147 000 Kč minus nákupní cena. 

Jakmile Váš příjem (nikoliv zisk) přesáhne za jedno zdaňovací období 100 000 Kč, musíte zisk danit (nejste-li od placení daní osvobozen splněním časového testu). Příklad: Prodáte akcie za 147 000 Kč, z nichž polovina nesplňuje časový test. Příjem je nad 100 000 Kč, tedy musíte zdanit zisk z příjmu 73 500 Kč. Byla-li nákupní cena této poloviny akcií např. 50 000 Kč, platíte daň ve výši 15% ze zisku ve výši 23 500 Kč (tedy 3 525 Kč).

VN

Dobrý den, v roce 2002 vlastnila prababička akcie firmy Chemofond a.s. ,něco si nechala proplatit ale nevíme, zda byly proplaceny všechny akcie nebo jen část. Je možné že investovala i někam jinam. Kde mohu zjistit, zda má prababička ještě nějaké akcie?

Dobrý den,

na webu CDCP (Centrální depozitář cenných papírů) stačí zadat rodné číslo Vaší prababičky a hned se dozvíte, jestli prababička nějaké akcie doposud vlastní či nikoliv. 

LU

Dobrý den, před časem jsem zdědila akcie Investiční banky (IPB), Škody a Transporty Chrudim. Prosím o radu, jak s nimi naložit. Děkuji

Dobrý den,

akcie IPB jsou bezcenné (banka zkrachovala). Akcie ostatních firem můžete prodat nebo je dále jen držet. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR