Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
RO

Dobrý den, chci se zeptat, pokud jsem minulý rok obchodoval na burze ale skončil jsem ve ztrátě, musím to uvádět do daňového přiznání?

Dobrý den,

předmětem daně z příjmu je zisk z prodeje akcií (rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou). Pokud jste nedosáhl zisku, ztrátu do daňového přiznání neuvádíte (nelze ji započíst oproti jiným příjmům). 

RO

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když můj celkový příjem z akcií bude za rok méně než 100 000 Kč, musím to vůbec nějak řešit? Jako uvádět do daňového přiznání? Předem díky za odpověď.

Dobrý den,

příjmy (nikoliv zisk) z prodeje akcií do 100 000 Kč/rok jsou osvobozeny od daně z příjmu. 

V

Dobrý den, uvažuje některá banka o pojištění vkladu v Bitcoinech (jako je třeba běžné pojištění 100 000 EUR pro bankovní vklady)? Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

z logiky věci Bitcoiny ani jiné investiční nástroje (akcie, dluhopisy, atd.) pojistit nelze. Investice je vždy riziková - můžete vydělat i prodělat. Nelze si však investici pojistit (např. abyste neprodělal). 

ZM

Dobrý den, většinu majetku mám v akciových podílových fondech (investiční horizont 5 let splněn), do roka uvažuji o koupi nemovitosti a peníze z fondu budu potřebovat k hypotéce. Myslíte ze je nyní správný čas fondy odprodat ze ziskem? Očekáváte korekci na akciových trzích nebo další růst? Děkuji

Dobrý den,

je vždy velmi obtížné predikovat další vývoj trhu, ale obecně se v roce 2021 očekává spíše růst z důvodu konce krize koronaviru (vakcinace, politika centrálních bank, v ČR stále rekordně nízká nezaměstnanost a množství úvěrů v selhání, konec lockdownů atd.). 

DL

Dobrý den, již jsem zde dotaz na výzvu firmy Equity Holding, a.s. na převzetí akcii zaznamenal. Jedná se o akcie získané v kuponové privatizaci. V mém případě jde o akcie, které vlastnila již zemřelá osoba a v dědictví nebyly řešeny. Má cenu, za účelem získání akcii, otevírat dědické řízení a následně je osobně přebírat? Děkuji 

Dobrý den,

o kolik akcií se jedná? Akcie Equity Holding nejsou veřejně obchodovatelné, o činnosti firmy nelze nalézt žádné info, těžko se bude odhadovat hodnota (poslední známá cena z roku 2003 byla 85 Kč). Pokud byste nedědil min. stovky akcií, asi nemá cenu více řešit. 

P

Dobrý den, limit pro zdanění akcií 100 000 Kč se bere za období kalendářního roku nebo posledních 12 měsíců? A pokud pracuji na DPP, ovlivňují se tyto příjmy nějak mezi sebou? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

limit 100 000 Kč platí na fiskální rok, tedy v ČR pro fyzické osoby na rok kalendářní (leden-prosinec). Jiné příjmy (DPP, atd.) se do tohoto limitu nepočítají.

M

Dobrý den, jaká se platí daň při nákupu a prodeji akcií, 15%? Platí se též zdravotní a sociální?

Dobrý den,

při nákupu akcií se žádná daň neplatí. Při prodeji akcií se platí daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (rozdíl mezi prodejní a kupní cenou). Sociální ani zdravotní pojištění se při prodeji akcií neplatí.

Od placení daně z příjmu (15%) při prodeji akcií jste osvobozen, pokud:

 • roční příjem z prodeje akcií je nižší než 100 000 Kč
 • akcie jste držel min. 3 roky
 • LH

  Dobrý den, dala jsem 100 00 Kč do dluhopisů a dnes mi psali, abych své nároky na vrácení peněz uplatnila v insolvenčním řízení. Nevím co to obnáší, proto se obracím na Vás. Děkuji

  Dobrý den,

  formou dluhopisu jste půjčila 100 000 Kč firmě, která zkrachovala. Nucenou správu nad firmou převzal insolvenční správce a nyní se bude rozhodovat o dalším osudu firmy (likvidace nebo reorganizace). Všichni věřitelé nyní musí své pohledávky vůči zkrachovalé firmě přihlásit v insolvečním řízení. V případě likvidace firmy ins. správce zpeněží majetek firmy a poměrně uspokojí všechny přihlášené pohledávky. 

  Nevím jaké firmě jste peníze půjčila, ale výtěžnost bývá v takovýchto případech velmi nízká (velmi pravděpodobně přijdete o většinu půjčených peněz).

  JS

  Dobrý den, mám u České spořitelny otevřený podílový fond Konzervativní Mix FF. Za poslední období se výnos snižuje. Zajímalo by mě, zda vydržet nebo ukončit a dát své finance na spořicí fond. Nerada bych šla do mínusu. Děkuji za odpověď .

  Dobrý den,

  jaký spořicí fond máte na mysli? Výnos z investice by měl být přiměřený k podstupovanému riziku. Pokud Vám vyšší zhodnocení peněz dokáží nabídnou i bezrizikové bankovní vklady (termínovaný vklad, spořicí účet), pak nemá smysl peníze držet v rizikovém fondu (byť konzervativním s nízkým rizikem). 

  ZM

  Dobrý den, jaký máte názor na důchodové životní pojištění 90RG od Kooperativa. Mam založeno od 2008 a prvních 10 let posílal příspěvek zaměstnavatel, po změně zaměstnání 2 roky posílám sám 500 Kč měsíčně. Cílová částka v roce 2046 je 304 000 Kč. Pokud bych to nyní zrušil, tak odkupné činní 75 tis. Investuji do ETF fondů, tak přemýšlím, zda pokračovat v placení pojištění nebo raději zrušit a pojistné i odkupné investovat do ETF. Děkuji

  Dobrý den,

  životní pojištění je dobrý nástroj pro krytí rizik úmrtí, úrazu či nemoci. Naopak je to zcela nevhodný nástroj pro spoření na penzi. Orientujete-li se v investování na kapitálových trzích, pak si tímto způsobem vyděláte velmi pravděpodobně více.

  Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
  Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

  Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

  Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

  podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?  Banky v ČR