Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
MB

Dobrý den, po téměř 25 letech jsem na základě doručené faktury zjistil, že u slovenského CDCP mám nějaké cenné papíry slovenského podniku, který už od r. 1995 neexistuje a přeměnil se z a.s. na s.r.o.(ISIN s názvem akciové společnosti se neshodují). Navštívil jsem Fio banku, kde mi sdělili, podle ISIN se s uvedenými akciemi se již od r. 2002 neobchoduje. CDCP však stále tuto emisi vede a požaduje každý rok 12,-€ za její vedení. Zrušit účet je možno prý jen pokud bude prázdný. Jak se této zátěže tedy zbavit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v minulosti šlo převést bezcenné slovenské akcie na slovenský fond národního majetku (FNM). Doporučuji kontaktovat FNM, zda-li je touto cestou stále možné se zbavit akcií z kuponové privatizace. 

Dobrý den, zjistila jsem, že jsem majitelkou "cenných papierov" na Slovensku. Dávno firma zkrachovala, z důvodu přestěhování se mi až nyní dostal do ruky výpis, kde dlužím za vedení cenných papírů, které nemají žádnou hodnotu. Jak postupovat v takovém případě? Jak je možné akcie převést či zrušit? Dříve to prý šlo na slovenské poště, ale to už prý není možné. Předem děkuji za ochotu a odpověď.

Dobrý den,

musíte si najít prostředníka (banka, obchodník s cennými papíry), který Vám zprostředkuje přístup na slovenský kapitálový trh a umožní Vám nakládat s Vašimi akciemi. Doporučuji Fio banku.

FB

Prodlení banky s výplatou za akcie o které jsem žádal v 5-2019. Údajně mně vyplatí v 11-2019.

Dobrý den,

o výplatu dividendy jakého akciového titulu a za který rok se jedná? Pokud jste byl majitelem akcií v rozhodný den a máte správně uvedeno číslo účtu pro výplatu akcií, není důvod ke zpoždění výplaty.

KM

Dobrý den, dnes jsem obdržel předžalobní upomínku od slovenské právní kanceláře k zaplacení 140 EUR za vedení CDCP od roku 2013 do 2018. Do dnešního dne jsem o ničem takovém neměl tušení. Jak mám postupovat? Děkuji

Dobrý den,

máte-li vedené akcie u slovenského CDCP a máte-li tam dluh, je třeba ho zaplatit. Naopak pokud žádné slovenské akcie nevlastníte a nejste-li si vědom tohoto dluhu, požádejte protistranu o více informací (za co přesně dluh je, atd.)

MB

Dobrý den, manželka má na Slovensku v CDCP Bratislava 5 ks akcií s počáteční doménou (ISIN) CS (tedy ještě z doby společného státu). Je možno je převést do ČR a kde zjistit jejich tržní hodnotu?

Dobrý den,

o jaké akcie se jedná? Akcie jsou spravovány depozitářem cenných papírů v zemi kde jsou obchodovány (nikoliv v zemi, kde bydlí jejich majitel - Vy). Neboť jsou akcie doposud spravovány slovenským CDCP, pravděpodobně se jedná o akcie obchodované na Slovensku (nebude je možné převést do českého CDCP). 

J

Dobrý den, jaký máte prosím názor na krypto internetovou měnu Ripple, Bitcoin a podobné? A tyto sluncem zalité sliby? Nepotřebujete štěstí – analytici předpokládají, že hodnota měny Ripple naroste o 27 542 % do konce roku 2019, takže vydělává každý. Nemusíte čekat na zisk – vyděláváte každý den, každý měsíc, protože její hodnota roste dokonce 5 000 % měsíčně. Nemusíte investovat velké peníze – stačí, že začnete od 600 korun. A můžete mít 6 000 Kč, 30 000 Kč, a dokonce 60 000 Kč. Nepotřebujete žádné znalosti ani zkušenosti. Jediné, co musíte, je provést 3 jednoduché kroky. V Číně lze toto měnou i platit!

Dobrý den,

tato investiční prezentace je velmi neseriózní a jejím cílem je bohužel pouze "zblbnout" neznalé pro investování do vysoce rizikových aktiv. Kryptoměny jsou jako loterie - můžete se dočkat zajímavého výnosu nebo přijít o všechno. Lepší je si zahrát Sportku.

J

Můžete mi prosím poradit vhodné správce akcií? Děkuji.

Dobrý den,

pro správu akcií doporučuji Fio banku (nízké poplatky, dobrý servis a v případě potřeby široká pobočková síť). 

O

Dobrý den, obchoduji přes mojí banku. Jak zjistím, zda mám nakoupené akcie v listinné podobě nebo zaknihované? Nebo už jsou dnes listinné spíše rarita? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

většina akcií je dnes zaknihovaná (100% veřejně obchodovatelných akcií). Naopak akcie menších neveřejně obchodovatelných firem mohou mít stále listinnou podobu. Obchodujete-li přes banku (která Vás zastupuje na kapitálovém trhu a spravuje Vaše akcie na Vašem majetkovém účtu u CDCP), pak se jedná o akcie zaknihované.

X

Dobrý den, chtěl bych zeptat, jestli je v současné době výhodná investice do zlata. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

investice všeho druhu (zlato, komodity, akcie, atd.) jsou tak trochu loterií. Neexistuje zaručený recept na úspěch. Někdy vyděláte, někdy proděláte. Přijde na to, čemu věříte. Zlato obecně roste na hodnotě v dobách krizí a naopak. Pokud se lidem dobře daří, bývá poptávka po jiných investičních příležitostech.

ZR

Dobrý den, v rámci dědictví jsem získal nějaké neobchodovatelné akcie (2. emise v počtu 15ks a 20ks). Jejich hodnota je zanedbatelná a proto mne zajímá, zda lze takovéto akcie převést k nějakému správci na bezplatný účet. U České spořitelny mi bylo nabídnuto 800 Kč za převod emise a 100 Kč/měsíčně za vedení účtu, což je vzhledem k jejich ceně příliš.

Dobrý den,

akcie nulové hodnoty na sebe nemá cenu převádět, neb byste více zaplatil na administrativních úkonech (založení Vašeho majetkového účtu v CDCP a převod z nezařazené evidence). O něco levnější je Fio banka, která si neúčtuje měsíční poplatek za vedení účtu (ale stále byste platil jednorázový poplatek za založení účtu a převod).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR