Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
DB

Dobrý den, mám dotaz, zdali se musí danit, respektive uvádět do daňového přiznání, zápočet daně z dividendových výnosů akumulačních ETF, které výnosy z dividend reinvestují. Děkuji.

Dobrý den,

výnosy z dividend jsou daněny u zdroje (emitentem akcií) srážkovou daní 15% a dále se v daňovém přiznání neuvádí.

M

Dobrý den, zaujala mne možnost diverzifikovat své finance i do zlomkových akcií. Chci se zeptat, zda i pro tento druh akcií platí to stejné jako pro držitele nerozštěpené akcie, tedy osvobození od daně v případě prodeje po 3 letech?

Dobrý den,

ano, osvobození od placení daně z příjmu při prodeji akcií po 3 letech se týká prodeje všech cenných papírů. Zvažte, zda-li mají takovéto investice smysl. Každá transakce (nákup/prodej) má své náklady. Většina brokerů účtuje % z podaného příkazu se stanoveným minimem a maximem. Dále se jistě budete chtít o své investice zajímat a věnovat svůj čas titulům, kde jste nekoupil ani jednu celou akcii, může být vyčerpávající. Diverzifikace obecně ano, ale v rozumné míře. 

MJ

Dobrý den, chci prodat akcie Equity holding v listinné podobě. Jak to mám provést? Díky

Dobrý den,

tento akciový titul není veřejně obchodován (na trhu není market maker garantující likviditu, který by od Vás akcie kdykoliv odkoupil). Musíte si tak najít někoho, kdo by od Vás byl ochoten akcie odkoupit. 

P

Dobrý den, v případě, že bych měl v budoucnu zájem nakoupit různé druhy akcií, platí pro mne povinnost vyhotovit si sám daňové přiznání nebo to mohu stále nechat na svém zaměstnavateli? Kromě příjmů ze zaměstnání nemám žádný vedlejší příjem, akcie bych rád držel dlouhodobě a neprodával. Děkuji

Dobrý den,

od daně z příjmu jsou osvobozeny:

 • příjmy z prodeje akcií do 100 000 Kč ročně
 • všechny příjmy z prodeje akcí, které jste držel min. 3 roky
 • Splníte-li jednu z podmínek výše, nebude nutné příjem z prodeje akcií zahrnovat do daňového přiznání. 

  KM

  Dobrý den, zdědil jsem po zemřelém otci akcie ČEZ. Jak se dozvím, že jsem po dědickém řízení jejich majitelem? Děkuji za spolupráci.

  Dobrý den,

  zděděné akcie budou připsány na váš majetkový účet v CDCP. Stav svého portfolia (akcií) si budete moci kontrolovat online přes aplikaci připomínající internetbanking. 

  1) vyberte si prostředníka (doporučuji Fio banku)

  2) požádejte o založení majetkového účtu v CDCP

  3) předložte notářské rozhodnutí o vypořádání dědictví, na základě kterého budou akcie převedeny na váš majetkový účet

  F

  Pokračování dotazu č. 13791: Pane Strašáku, omlouvám se. Jde o Trinitry Bank. Ještě jednou děkuji a zdravím.

  Dobrý den,

  děkuji za doplnění. Výplata dividend byla v bankovním sektoru pozastavena z důvodu krize koronaviru. Po schválení dividendy valnou hromadou musí ještě výplatu posvětit ČNB. Teprve po té bude možné začít vyplácet dividendy za rok 2019. K výplatě dojde pravděpodobně nejdříve ve třetím kvartále 2021. 

  F

  Dobrý den, valná hromada odsouhlasila za rok 2019 dividendy. Byly již vyplaceny nebo budou vyplaceny až v tomto roce? Děkuji za informaci.

  Dobrý den,

  který akciový titul máte na mysli? Informace o titulech obchodovaných na pražské burze naleznete na webu BCPP.

  T

  Dobrý den, našel jsem staré akcie Dopravního podniku Ústeckého kraje a.s. Měli jedinou emisi v roce 2004. Na stránkách se píše, že nejsou obchodovatelné na burze. Co s nimi mám dělat a jaké jsou možnosti? Na klasické burze se neprodávají a jinému člověku je neprodám, protože prodejní cena je stejná jako nákupní. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  prodejní cena je přesně taková, za kolik je ochoten kupující koupit a prodávající prodat. Nejsou-li akcie obchodované na burze (pro tento akciový titul není market maker), musíte si případného zájemce o akcie najít sám a dohodnout se s ním na ceně přijatelné pro obě strany. 

  RN

  Dobry den, mám cca 200k v podílových fondech ING, která ukončuje činnost a nakonec jsem souhlasil s jejich převodem do Raifky. Chtěl bych je co nejčistějším způsobem postupně odprodat a koupit za to ETF. Tím mám zejména na mysli, abych byl osvobozený od daně a vůbec od uvedení prodeje v DP. U fondů nesplňuji časový test. Mohu odprodat tyto fondy bez toho, aniž bych je pak musel uvádět v DP 2022? Letos jsem již prodal dluhopisy v hodnotě 45k tzn. pokud bych odprodal část podílových fondů abych se vešel do 100k, nemusím tyto prodeje vůbec uvádět do DP? A ještě jeden dotaz, pokud investuji během zdaňovacího období víc jak 100 tisíc do akcií, musím částku uvádět v DP? Díky za odpověď.

  Dobrý den,

  od daně z příjmu jsou osvobozeny:

 • příjmy z prodeje cenných papírů do 100 000 Kč/rok
 • příjmy z prodeje cenných papírů, které jste držel min. 3 roky

 • Chcete-li se vyhnout placení daně a nesplňujete-li časový test, prodávejte ročně za méně než 100 000 Kč. Nákupy cenných papírů se v daňovém přiznání vůbec neřeší (pouze příjem z prodeje, resp. zisk).

  P

  Dobrý den, byla mi schválena insolvence. V rámci toho bych se chtěl zeptat na podmínky pro uzavírání finančních produktů. Je v pořádku, když si založím a budu investovat do podílového fondu (nebudu je vybírat během insolvence) a investičního životní pojištění? Nebo mi hrozí, že mi oba produkty může ins. správce zabavit? Mohou z toho být nějaké problémy? Případně kde tyto informace zjistit. Mockrát děkuji za rady!

  Dobrý den,

  legislativa bohužel nepočítá s tím, že by dlužník v osobním bankrotu byl schopen ušetřit peníze na investování a tuto oblast vůbec neřeší. Teoreticky by tyto investice plynoucí z nezabavitelných minim měly být nedotknutelné. Investiční životní pojištění nedoporučuji, velmi nevhodný produkt pro investování/spoření z důvodu extrémně vysokých nákladů na sjednání. 

  Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
  Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

  Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

  Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

  podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?  Banky v ČR