Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
LK

Dobrý den, mám u KB portfoliový účet, kam mi chodí dividendy z akcií z kupónové privatizace. Nyní jsem požádala o převod peněz do jiné banky a KB mi můj požadavek zamítla s odůvodněním, že si musím k tomuto účelu založit u nich běžný účet. Má na to KB právo, aby si kladla takovou podmínku? Mám běžný účet v jiné bance a další účet nepotřebuji. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka na toto právo určitě má, stejně jako Vy máte právo kdykoliv banku změnit, nelíbí-li se Vám kladené podmínky. Vaše akcie jsou uloženy v Centrální depozitáři cenných papírů (CDCP). KB Vám coby účastník CDCP pouze zprostředkovává přístup k Vašim akciím. Stejnou službu Vám mohou poskytnout i jiné banky (např. Fio banka) či nebankovní účastníci CDCP. 

Účet pro výplatu dividend je veden přímo v evidenci CDCP. Ten můžete změnit kdykoliv na účet vedený u jakékoliv banky. V současné chvíli se necháváte dividendy vyplácet na portfoliový účet u KB a z něj teprve chcete peníze převádět na svůj běžný účet (u jiné banky). Nebylo by jednodušší dividendy nechat zasílat přímo na běžný účet u jiné banky?

AM

Dobrý den, jsem akcionářem Schwab, Charles Corp (SCHW), se sídlem v USA. Mám tam akcie za pár desítek dolarů. Účet chci zrušit. Za převod na účet české banky by ale byl stržen poplatek 25 dolarů. To se mi nelíbí. Chtěl bych tedy peníze z akcií poslat někomu na účet americké banky, třebas nějakému českému studentovi. Poraďte jak na to. Děkuji

Dobrý den,

stačí zadat číslo účtu vedeného u americké banky a bude to bez poplatku za transfer do Čech. Chcete-li peníze darovat českému studentovi studujícímu v US, musíte znát jeho číslo účtu (banky Vám nemohou sdělit data o svých klientech). 

LP

Jak zjistím, kde všude mám akcie z kuponové privatizace?

Dobrý den,

na webu CDCP (Centrální depozitář cenných papírů) se Vám po zadání rodného čísla zobrazí všechny Vaše akcie z kuponové privatizace (které jsou doposud vedené v tzv. nezařazené evidenci). 

LK

Dobrý den, ráda bych se zbavila prostředníka (KB), u kterého mám portfoliový účet s akciemi z kupónové privatizace. Jakým způsobem byste mi doporučil postupovat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro nakládání s akciemi musíte mít nějakého prostředníka, který je účastníkem CDCP/trhu s cennými papíry. Může to být Komerční banka, Fio banka nebo jiné banky či nebankovní společnosti. Bez prostředníka byste nemohla volně nakládat se svými akciemi. Vaše akcie jsou uloženy v CDCP (Centrální depozitář cenných papírů). Pro CDCP jsou partnerem tzv. účastníci CDCP (prostředníci - velké finanční skupiny).

Zvažte, jestli by případně nebylo jednodušší akcie prodat (pak byste již prostředníka nepotřebovala).

FD

Dobrý den, mám vedený účet u obchodníka s cennými papíry Patria Direct. Kdyby náhodou někdy v daleké budoucnosti zkrachovali, co by se stalo s portfoliem, které u nich mám? Kupuji pouze dividendové akcie a šetřím tak na důchod. Slyšel jsem hodně názorů, ale pokaždé se lišily. Někdo říká, že o peníze přijdu, někdo že jsou pojištění a část peněz mi vrátí a někdo zase, že jsou akcie v centrálním depozitáři a přijít o ně tak krachem brokera nemohu. Kde je pravda prosím?

Dobrý den,

Patria Vám coby účastník CDCP pouze zprostředkovává přístup na kapitálový trh. Na Váš pokyn Vám nakoupí či prodá akcie. Akcie jsou uloženy v CDCP (záznam v elektronické podobě, kdo co vlastní - něco jako katastr nemovitostí). Krach účastníka CDCP nemá žádný dopad na Vaše vlastnictví akcií. Je to stejné, jako by zkrachovala realitka, která Vám zprostředkovala nákupu nemovitosti. 


LK

Dobrý den, komu mám oznámit změnu účtu pro výplatu dividend, které mi jsou vypláceny z akcíí získaných při kupónové privatizaci? Mohu si je nechat posílat na svůj běžný účet u mBank? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

změnu čísla účtu a jiných osobních údajů provádí CDCP (Centrální depozitář cenných papírů). CDCP je třeba požádat o změnu přes svého prostředníka, který Vás zastupuje na kapitálovém trhu (banky či nebankovní společnosti). 

LK

Dobrý den, je možné změnit správce portfoliového účtu, kterým je nyní KB, a kam mi chodí dividendy z akcií ŽPSV získané při kupónové privatizaci? Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

ano, správce portfolia akcií můžete změnit kdykoliv. Na trhu je mnoho bank i nebankovních zprostředkovatelů, kteří Vás mohou na kapitálovém trhu zastupovat. Běžný účet a ostatní bankovní produkty můžete mít u jakékoliv banky (nezávisle na správci portfolia).

KH

Dobrý den, mohu se zeptat, jakou banku by jste mi doporučil k obchodování s akciemi? Děkuji

Dobrý den,

doporučuji Fio banku. Příjemný servis, nízké poplatky. Do akcií investujte pouze tehdy, jestli se velmi dobře orientujete na kapitálovém trhu, sleduje svět financí a nebojíte se možné ztráty. 

B

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik let zpětně lze žádat o výplatu dividend, když nebyly vyplaceny z důvodu úmrtí majitele akcií. Jak požádat? Děkuji

Dobrý den,

všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky, tedy pokud se s emitentem akcií nedohodnete jinak, tak max. 3 roky zpětně. 

F

Prodává MONETA Money Bank investiční zlato?

Dobrý den,

nikoliv, Moneta Money Bank nabízí z oblasti investic pouze podílové fondy.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR