Banky.cz Banky.cz Americká hypotéka

Americká hypotéka

Je neúčelová hypotéka zajištěná zástavním právem k nemovitosti na území ČR, která je nabízena jak bankovními, tak nebankovními společnostmi. Americká hypotéka je využívána klienty pro zisk finančních prostředků, jejichž účel užití není nutné bance dokládat, můžete tak peníze profinancovat libovolným způsobem (nákup nemovitosti nebo auta, dovolená atd.) Z toho důvodu také banka nabízí oproti klasickému hypotečnímu úvěru vyšší úrokovou sazbu, kratší splatnost hypotéky a nižší LTV.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV?

LTV je zkratka pro anglické Loan-to-value neboli půjčka k hodnotě. LTV zjednodušeně znamená v jakém poměru je výše půjčky, kterou banka nabízí a hodnota nemovitosti.


V praxi je LTV vyjádřeno procentuálně.

Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT HYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %


FAQ

 • Za jakým účelem si klienti běžně americkou hypotéku pořizují?

  Klienti neúčelovým hypotečním úvěrem běžně financují např.


  - koupě nemovitosti v zahraničí nebo chaty


  - koupě garáže, auta a vybavení domácnosti


  - za účelem investiční příležitosti


  - splacení drahých spotřebitelských úvěrů (kreditní karta, spotřebitelský úvěr)

 • Proč je americká hypotéka dražší než klasická hypotéka?

  Je to z jednoduchého důvodu, banka totiž poskytuje peníze neúčelově (neví na co budou použity). Na druhou stranu je americká hypotéka levnější než klasické spotřebitelské úvěry (půjčky) z důvodu zástavy nemovitosti, díky němuž vzniká bance menší riziko. Na rozdíl od spotřebitelských úvěrů si také můžete splátky americké hypotéky rozložit na delší dobu, tudíž vás měsíční splátky tolik nezatíží.

 • Jaká je běžná sazba u amerických hypoték?

  Sazby neúčelových hypoték se u běžných fixací pohybují od 3,49% do 6%. Jsou banky, které se výhradně na americké hypotéky zaměřují a jsou schopny se přiblížit sazbám účelových hypoték. Jiné banky mají sazby vyšší, skoro rovnající se běžným spotřebitelským úvěrům. Každá desetina Vám v tomto případě může ušetřit nemalé peníze.

 • Jak dlouho trvá vyřízení americké hypotéky?

  Schvalování u americké hypotéky je rychlejší než u klasické hypotéky, jelikož se bance dokládá “pouze” příjem žadatelů a odhad nemovitosti. Záleží však vždy na rychlosti dodání těchto dokumentů do banky, počítejte s průměrnou dobou okolo 2x - 3x týdnů. V některých případech však lze úvěr vyřešit klidně během jednoho týdne, na druhou stranu se může také protáhnout.

 • Kolik maximálně mi banka na americkou hypotéku půjčí?

  Maximální výše americké hypotéky je u většiny bank omezena 5 mil Kč, existují ale i banky, u nichž maximální výše není zastropována. Dále je samozřejmě výše úvěru limitována až 75% LTV a také samozřejmě bonitou žadatelů o hypotéku.

 • Jak dlouho mohu americkou hypotéku splácet?

  Maximální doba splácení je 20 let, avšak omezena převážně věkem nejstaršího z žadatelů a to do jeho/jejich 67- 70 let věku.

 • Můžu americkou hypotéku kdykoliv splatit?

  Americkou hypotéku lze kdykoliv splatit, avšak počítejte se sankcí dle zákona o spotřebitelském úvěru. V případě, že chce úvěr doplatit do 2 let od data sjednání, tak po Vás banka může požadovat doplacení veškerých úroků do konce fixace. V případě, že se bude úvěr minimálně 2 roky splácet, tak potom po Vás banka může chtít 1% z výše nesplacené jistiny (dlužné částky), max. však 50.000,- Kč - přesnou výši sankce se dozvíte, jakmile Vám banka spočítá tzv. účelně vynaložené prostředky.

 • Mám drahý spotřebitelský úvěr, mohu použít na splacení tohoto úvěru americkou hypotéku?

  Určitě můžete, jen je potřeba aby byl úvěr v minimální výši 200 – 300 tisíc Kč (záleží dle konkrétní banky) a musíte mít nemovitost vhodnou k zástavě. Banka tak může přímo doplatit aktuální dluh a ještě Vám poskytnout i nějaké peníze navíc.

 • Chci neúčelově financovat nějaký záměr. Co je lepší? Spotřebitelský úvěr nebo americká hypotéka?

  Americkou hypotéku získáte s daleko lepším úrokem a delší splatností, musíte však mít k dispozici volnou zástavu.

 • Mohu si u americké hypotéky odečíst z daní zaplacené úroky?

  U neúčelové (americké) hypotéky nelze uplatnit odpočet úroků od základu daně.

Články o hypotékách v hypotečním magazínu

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

16.9.2019, Autor: Luboš Gregor

Předloni za prvních sedm měsíců 31%, loni za stejnou dobu už 41% a letos dokonce víc než 47%. Tak roste v posledních letech poměr hypoték s fixací delší než 5 let. Klienty čím dál častěji lákají na nižší úrok než hypoteční úvěry s pětiletou a kratší fixací.

Číst článek
Hypotéky s úrokem 2%? Možná přijdou ještě letos

Hypotéky s úrokem 2%? Možná přijdou ještě letos

9.9.2019, Autor: Luboš Gregor

Klidné léto? Kdepak, na trhu s hypotékami letos nic takového nehrozilo. Přišel totiž další výrazný propad úrokových sazeb, které se u některých poskytovatelů přiblížily až k hranici 2,2%. A do konce roku můžou klesnout ještě níž.

Číst článek
Velké porovnání hypoték – srpen 2019

Velké porovnání hypoték – srpen 2019

26.8.2019, Autor: Petr Jermář

Průměrná úroková sazba hypoték dosáhla v srpnu dalšího minima. Pětiletý fix lze pořídit již od 2,22%. Růst cen nemovitostí zpomalil. Je nyní ten správný čas pro koupi nemovitosti?

Číst článek
Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Dotazy k hypotékám v naší poradně

Hypotéka a zástava

19.9.2019

Dobrý den, přepsala jsem na syna pozemek ke stavbě domu. K němu vede příjezdová cesta přes můj dvůr, kde již stojí dvě další nemovitosti. K příjezdové cestě jsem synovi zřídila břemeno užívání. Nemovitosti, které přiléhají k této cestě, jsou v mém vlastnictví. Nyní syn požádal o hypotéku a tam chtějí, aby doložil dokumenty o pojištění staveb, které si platím a že prý musí být na mé stavby zástavní právo. Myslela jsem, že bude ručit pozemkem a stavbou, na kterou si bere hypotéku. Mám ještě dceru a ráda bych v budoucnu na ni přepsala jednu svou nemovitost. Chci se zeptat, proč chtějí do zástavy mé nemovitosti? Cena pozemku a budoucího domu hypotéku zaplatí. Pokud ne, můžu ručit ještě stodolou a pozemky (pole, les)? Nechci aby na mých nemovitostech bylo nějaké zástavní právo. V jedné z těchto nemovitostí má navíc břemeno doživotního užívání moje matka a tento dům vůbec nemusí být součástí užívání příjezdové cesty, jde z něj udělat samostatný dům. Věřím, že syn bude pohledávky splácet, ale jde mi o to, že dcera bude potřebovat také bydlet a já tímto přijdu o možnost jí pomoct. Kdyby se synovi něco stalo a nemohl by splácet, je to nějak pojištěné? Doufám, že rozumíte mým otázkám a děkuji, pokud můžete odpovědět. Přeji hezký den

19.9.2019 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, banky do zástavy za hypotéku obvykle akceptují pouze trvale obyvatelné nemovitosti. Nelze tak ručit polem či lesem a banky taktéž neakceptují nemovitosti s věcným břemenem dožití. V případě nesplácení hypotéky dochází k prodeji zastavěné nemovitosti. Pokud byste dala svůj dům do zástavy za synovu hypotéku a on nesplácel, banka by prodala Váš dům a z výtěžku umořila synovy dluhy.  Vaše nemovitosti určitě nemusí být v zástavě za synovu hypotéku. Jde o to, že banka může půjčit synovi pouze 80-90% z hodnoty zastavených nemovitostí. Syn by tak měl mít našetřeno 10-20% z vlastních zdrojů, resp. hodnota pozemku a budoucí stavby by měla o těchto 10-20% převyšovat hodnotu úvěru. Pokud toto pravidlo (LTV) syn splnit nedokáže, doporučuji požádat o nižší hypotéku. Synovi jste pomohla už darem pozemku a musíte také myslet na dceru (nebylo by spravedlivé pomoci pouze jednomu z dětí). Pokud byste dala i ostatní nemovitosti do zástavy za synův úvěr, nemohla byste jednou v budoucnu pomoci dceři.

Číst článek

Prodej nemovitostí v bankovní zástavě

19.9.2019

Dobrý den, koupila jsem zemědělskou usedlost s velkými pozemky. Bohužel mi banka půjčila pouze na nemovitost a na rekonstrukci nemám prostředky. Chtěla bych prodat část pozemku, abych mohla dům zrekonstruovat. Je možné to tak udělat a jaká je pravděpodobnost, že to banka zavrhne, když má na nemovitost i pozemky zástavní právo? Děkuji za odpověď

19.9.2019 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, pozemky se zapsaným zástavním právem jsou neprodejné, nikdo by si je od Vás nekoupil. Navíc některé banky mimo zástavního práva nechávají do katastru zapisovat i věcné břemeno "zákaz zcizení", které jakýkoliv prodej či převod znemožňuje. Musela byste přesvědčit banku, aby z části pozemků vymazala zástavní právo. To se Vám podaří jen tehdy, budou-li mít zbylé pozemky dostatečnou zástavní hodnotu pro Váš úvěr. Pokud jste kupovala pozemky dřívěji v minulosti a v mezičase došlo k jejich zhodnocení, neměl by být problém nechat pozemky přecenit. 

Číst článek

Insolvence a hypotéka

18.9.2019

Dobry den, jakou mam šanci na získání hypotéky po řádně splacené insolvenci? Děkuji za odpověď.

19.9.2019 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, banky Vám hypotéku neposkytnou po dobu 4 let od momentu úspěšného ukončení insolvence.

Číst článek
Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7500 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR