Offsetová hypotéka je určena pro klienty, kteří mají vyšší hotovost, které se ale nechtějí zbavovat (finanční rezerva, zhodnocení prostředků jiným způsobem apod.). Podmínkou u offsetové hypotéky je mít uloženy peníze na spořícím nebo běžném účtu banky, které však nejsou úročeny . Výhodou pro zákazníka je tedy to, že platí úroky pouze z rozdílu (off-set) mezi výší úvěru a zůstatkem na jeho běžném/spořícím účtu. Dalším plusem této hypotéky je to, že klient má danou hotovost vždy k dispozici, může mu tedy sloužit jako rezerva v případě nějaké nahodilé události.
Základní principem je možnost aktivně ovlivňovat výši zaplacených úroků prostřednictvím úložky na spořícím, nebo běžném účtu. Offsetový účet není běžně úročen. Při splacení hypotéky se průměrný denní zůstatek běžného/spořícího účtu odečte od nesplacené jistiny hypotéky a platíte pouze úroky z tohoto rozdílu. Zaplacená částka za úroky je díky tomu nižší.
- při plném offsetování může být reálná úroková sazba až 0% - záleží vždy na konkrétní bance
- možnost aktivně ovlivňovat náklady úvěru
- peníze na spořícím/běžném účtu jsou kdykoliv dostupné, žádná výpovědní lhůta
- snížení měsíční splátky
U každé banky je to jiné, ale u některých se lze dostat na 0% úrok - pokud tedy 100 % Vašich zdrojů odpovídá 100 % dlužné jistiny. Tím pádem potom pravidelně bance splácíte jistinu (dlužnou částku), ale už bez úroku.
Offsetovou hypotéku můžete využít na standardní hypoteční účely, např. na koupi nemovitosti, výstavbu, rekonstrukci, refinancování úvěru apod.
Ať už banky nabízí u offsetové hypotéky uložení peněz na jejich běžný účet nebo spořící, tak peníze nejsou nijak úročeny.
Započtení úspor (offsetování) se začíná uplatňovat dnem dočerpání úvěru. Ušetřený výnos tak poznáte již v první anuitní splátce.
Můžete prosím uvést typický příklad klienta, který žádá o offsetovou hypotéku a pro koho je výhodná?
Jedná se o finančně gramotného klienta, který si je vědom důležitosti finanční rezervy a nechce využít veškeré finanční prostředky na financování bydlení. Může se ale také jednat o podnikatele, pro kterého rezerva může být zvláště důležitá, pokud by se objevila nějaká zajímavá investiční příležitost.
Úspory uložené na účtech bank jsou rychle likvidní, můžete tak finanční prostředky vybrat kdykoliv.
Pravidlo je stejné jako u standardních hypotečních úvěrů. Dle účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru č. 257/2016, který nabyl účinnosti 1. 12. 2016, lze každý rok mimořádně splatit až 25 % z původní výše úvěru. Toto pravidla se mimo jiné týká smluv uzavřených po tomto datu, ale také aktivních smluv, které po tomto datu prošly otočkou (refixací).
Rozhodně není standardem, že Vám každá banka nabízející offsetovou hypotéku se zápočtem úspor započítá plných 100 % úložky na spořícím/běžném účtu. Některá banka Vám započte úspory pouze do 20 % aktuální dlužné jistiny, jiná i 100 %. Jiná banka Vám dá na výběr mezi snížením měsíčních splátek a zkrácením doby splatnosti. V každém případě Vám doporučujeme se při výběru tohoto typu hypotéky na nás obrátit. Rádi Vám s výběrem pomůžeme.
Každý měsíc stoupá objem sjednaných úvěrů na
bydlení a celkový objem hypoték za rok 2020 útočí na absolutní rekord. Taková
je situace na hypotečním trhu. Přestože je kvůli koronavirové epidemii a
vládním opatřením řada podniků zavřená a některé už ohlásily svůj konec, zájem
o půjčky na bydlení roste.
Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké
náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitost. Jenže
co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s
hypotékou není v praxi žádný problém. Administrativně je jen o trochu
složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.
Výměna střechy, nová kuchyň nebo celková
oprava domu. To jsou jen některé práce, se kterými vám pomůže hypotéka na
rekonstrukci domu nebo bytu. Získáte díky ní dost peněz na potřebné úpravy.
Dobrý den, mám hypoteční úvěr od Hypoteční banky a v návaznosti na situaci se snižujícími se úroky uvažuji o refinancování mimo fixační období. Je možné obrátit se na specialistu, který by pomohl provést refinancováním, vč. komunikace se stávající bankou? Narážím na doporučení ČNB z 2019 ohledně druhů účtovaných nákladů bank na předčasné splácení úvěrů (mimo fixaci) a následné dění ve smyslu, kdy si některé banky začaly zákon vykládat po svém a údajně klientům účtují i jiné než administrativní náklady. Je účtování jiných než administrativních nákladů od banky v této souvislosti přímo protizákonné nebo banky našly skutečně nějaké skulinky, o co by nárokování finančních nákladů opřely?
Dobrý den, kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří Vám zajistí refinancování hypotéky včetně odborného posouzení stávající situace (zdali banky účtují poplatek za předčasné splacení úvěru v souladu se Zákonem o spotřebitelském úvěru, atd.).
Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu. Máme refinancovat hypotéku již po druhé. Můžeme si i po druhém refinancování hypotéky uplatnit úroky v daňovém přiznání? Děkujeme.
Dobrý den, refinancování hypotéky nemá žádný dopad na uplatňování úroků v daňovém přiznání. Od každé banky dostanete potvrzení o zaplacených úrocích za daný kalendářní rok. O takto zaplacené úroky můžete ponížit svůj základ daně z příjmu (při splnění ostatních podmínek: nemovitost užíváte k bydlení, jste účastníkem úvěrové smlouvy a majitelem nemovitosti).
Dobrý den, jsem v dluhové spirále. Mohu do insolvence, když mám hypotéku? Nepřijdeme o bydlení?Děkuji
Dobrý den, do insolvence vstoupit můžete, ale zachování vlastní střechy nad hlavou Vám nikdo garantovat nemůže. Každá banka postupuje trochu jinak. Banka je v pozici zajištěného věřitele (má váš úvěr jištěn zástavním právem k nemovitosti), tedy na rozdíl od nezajištěným věřitelů může banka postupovat dle svého uvážení. Některé banky počkají 5 let na konec insolvence a pak se pokračuje ve splácení, jiné hypotéku zesplatní a nemovitost v zástavě prodají.