Offsetová hypotéka je určena pro klienty, kteří mají vyšší hotovost, které se ale nechtějí zbavovat (finanční rezerva, zhodnocení prostředků jiným způsobem apod.). Podmínkou u offsetové hypotéky je mít uloženy peníze na spořícím nebo běžném účtu banky, které však nejsou úročeny . Výhodou pro zákazníka je tedy to, že platí úroky pouze z rozdílu (off-set) mezi výší úvěru a zůstatkem na jeho běžném/spořícím účtu. Dalším plusem této hypotéky je to, že klient má danou hotovost vždy k dispozici, může mu tedy sloužit jako rezerva v případě nějaké nahodilé události.
Základní principem je možnost aktivně ovlivňovat výši zaplacených úroků prostřednictvím úložky na spořícím, nebo běžném účtu. Offsetový účet není běžně úročen. Při splacení hypotéky se průměrný denní zůstatek běžného/spořícího účtu odečte od nesplacené jistiny hypotéky a platíte pouze úroky z tohoto rozdílu. Zaplacená částka za úroky je díky tomu nižší.
- při plném offsetování může být reálná úroková sazba až 0% - záleží vždy na konkrétní bance
- možnost aktivně ovlivňovat náklady úvěru
- peníze na spořícím/běžném účtu jsou kdykoliv dostupné, žádná výpovědní lhůta
- snížení měsíční splátky
U každé banky je to jiné, ale u některých se lze dostat na 0% úrok - pokud tedy 100 % Vašich zdrojů odpovídá 100 % dlužné jistiny. Tím pádem potom pravidelně bance splácíte jistinu (dlužnou částku), ale už bez úroku.
Offsetovou hypotéku můžete využít na standardní hypoteční účely, např. na koupi nemovitosti, výstavbu, rekonstrukci, refinancování úvěru apod.
Ať už banky nabízí u offsetové hypotéky uložení peněz na jejich běžný účet nebo spořící, tak peníze nejsou nijak úročeny.
Započtení úspor (offsetování) se začíná uplatňovat dnem dočerpání úvěru. Ušetřený výnos tak poznáte již v první anuitní splátce.
Můžete prosím uvést typický příklad klienta, který žádá o offsetovou hypotéku a pro koho je výhodná?
Jedná se o finančně gramotného klienta, který si je vědom důležitosti finanční rezervy a nechce využít veškeré finanční prostředky na financování bydlení. Může se ale také jednat o podnikatele, pro kterého rezerva může být zvláště důležitá, pokud by se objevila nějaká zajímavá investiční příležitost.
Úspory uložené na účtech bank jsou rychle likvidní, můžete tak finanční prostředky vybrat kdykoliv.
Pravidlo je stejné jako u standardních hypotečních úvěrů. Dle účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru č. 257/2016, který nabyl účinnosti 1. 12. 2016, lze každý rok mimořádně splatit až 25 % z původní výše úvěru. Toto pravidla se mimo jiné týká smluv uzavřených po tomto datu, ale také aktivních smluv, které po tomto datu prošly otočkou (refixací).
Rozhodně není standardem, že Vám každá banka nabízející offsetovou hypotéku se zápočtem úspor započítá plných 100 % úložky na spořícím/běžném účtu. Některá banka Vám započte úspory pouze do 20 % aktuální dlužné jistiny, jiná i 100 %. Jiná banka Vám dá na výběr mezi snížením měsíčních splátek a zkrácením doby splatnosti. V každém případě Vám doporučujeme se při výběru tohoto typu hypotéky na nás obrátit. Rádi Vám s výběrem pomůžeme.
Konečně! Po mnohaměsíčním čekání mají lidé do
36 let na dosah mírnější podmínky u hypoték. Přinese jim je novela zákona o
České národní bance, kterou koncem března schválila poslanecká sněmovna. Ještě
letos se tak lidé můžou dočkat vyšších hypotečních úvěrů.
Hypoteční trh loni naskočil na rekordní vlnu a
zdá se, že ji nehodlá opustit. Ukazují na to alespoň aktuální statistiky. Podle
nich si lidé v únoru půjčili téměř 30 miliard korun. Tedy skoro o 5 miliard víc
než v lednu a nejvíc v historii českého hypotečního trhu.
Konec zlevňování? Zdá se, že ano. Po řadě
měsíců, kdy úrokové sazby hypoték padaly, nastal podle všeho obrat. A začalo
zdražování, o kterém se mluví už od začátku roku. Pro zvýšení sazeb se totiž po
menších bankách rozhodl i jeden z nejvýznamnějších hráčů na českém trhu –
skupina ČSOB.
Dobry den, chci se zeptat, s pritelem mame hypoteku. Rozesli jsme se, chci zustat v byte a prevzit na sebe hypoteku (bonitni jsem). Z jake castky se pocita vyplaceni? Z te, co uz se splatilo behem spolecneho ziti? Nebo ma narok na neco vice, kdyz pocitame s tim, ze jsme vse hradili napul? Dekuji za odpoved.
Dobrý den, zatímco v případě manželství je majetek v SJM a musí se během rozvodu rozdělit, u volného vztahu se majetek dělit nemusí a vše je tak pouze na dohodě mezi Vámi a přítelem. Osobně bych to počítal takto - příklad: Nemovitost má aktuální hodnotu 1 mil. Kč, doposud jste vše hradili 50:50 a na hypotéce zbývá doplatit 0,5 mil. Kč (nemovitost vlastníte 50:50) => férová částka pro vyplacení 50% podílu by byla 250 000 Kč. Doporučuji náš článek Převod hypotéky.
Dobrý den, můžu se zeptat, vyřizujete hypotéky i klientům po skončení insolvence? Děkuji
Dobrý den, ano, sjednáváme hypotéky i klientům po insolvenci. Pro získání hypotéky je třeba: mít dostatečný příjem (na splátky všech úvěrů můžete dávat max. 45-50% svých příjmů - DSTI)mít dostatečnou zástavu nebo vlastní úspory (banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti - LTV)nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtěnemít negativní záznamy v registrech dlužníků Více info v sekci podmínky pro získání hypotéky. Klienti po osobním bankrotu získají hypotéku nejdříve za 3-5 let po skončení insolvence. Více info Vám rádi poskytnou naši hypoteční poradci. Výši splátek si můžete ověřit v hypoteční kalkulačce.
Dobrý den, chci se zeptat, jak fungují online žádosti u ČMSS. Pokud jsem včera prošel registry s hodnocením A (je to zvláštní, Raiffeisenbank mi zamítla hypotéku z důvodu registru a je pravda, že jsem měl horší minulost, kdy jsem neplatil řádně co jsem měl, ale již rok mám vše doplacené), mohu se na hypotéku těšit nebo ještě není vyhráno a budou se registry ještě přezkoumávat? A další otázka by byla, zda je vhodné jít vyzkoušet například Českou spořitelnu, když mě Raiffeisenbank zamítla? Nebo pro jistotu vzít ČMSS a druhý křížek radši nezkoušet jinak mi ani ČMSS pak nepůjčí? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, online předschválené hypotéky jsou velmi orientační a nelze na ně spoléhat. Každá neúspěšná žádost o hypotéku se negativně propisuje do registru a zhoršuje tak vaši pozici při další žádosti o úvěr. ČMSS se přejmenovala na ČSOB Stavení spořitelnu).