Je krátkodobý úvěr, sloužící v případech, kdy na kupované nemovitosti nelze aktuálně zřídit zástavní právo. Může tak sloužit ke koupi družstevního bydlení, koupi nemovitosti z dražby, privatizaci obecních bytů a spoustu jiných. Tento “dočasný úvěr” je úročen vyšší úrokovou sazbou, ale jakmile je zřízeno zástavní právo na katastru nemovitostí, tak přejde na běžnou hypotéku s nižším úrokem. Parametry předhypotečního úvěru se u jednotlivých bank velmi liší, ale zpravidla se většinou splácí jen úroky, jistina úvěru se splatí až s řádnou hypotékou. Podmínky pro jeho získání jsou shodné s běžnou hypotékou, protože v ní časem plynule přejde, je potřeba pouze počítat s vyšší bonitou žadatelů z důvodu přechodné vyšší úrokové sazby. Jelikož se jedná jen o krátkodobé řešení, je klient povinen maximálně do 24 měsíců doložit vhodnou nemovitost, na kterou bude převedeno zástavní právo. V opačném případě může banka požadovat splacení celého úvěru.
výstavba montovaného dobu nebo dřevostavby
stavba na „klíč“
koupě družstevního bytu (převod členských práv)
koupě nemovitostí v rámci dobrovolné nebo nedobrovolné dražby
koupě obecního bytu
koupě stavebního pozemku od obce nebo města s případnou následnou výstavbou
koupě nemovitosti od firmy
Po dobu předhypotečního úvěru bance platíte pouze úroky. Tyto úroky mohou být u některých bank navýšené o produktovou přirážku. Jedná se o podobný systém splácení jako u překlenovacího úvěru ze stavebního spoření. Jakmile má banka dostatečné zajištění, stejná úvěrová smlouva se překlápí na běžný hypoteční úvěr a začínáte splácet standardní úrok včetně jistiny.
Tohle je mírná nevýhoda předhypotečního úvěru, protože klient musí být bonitní na vyšší úrokovou sazbu, i když převážnou část doby bude potom platit klasický hypoteční úvěr s menší úrokovou sazbou.
Z jednoduchého důvodu a to díky tomu, že se jedná o nezajištěný úvěr, banka půjčuje dočasně peníze bez zástavy nemovitosti.
Maximální doba trvání předhypotečního úvěru je 24x měsíců, do té doby musíte zřídit na nemovitosti zástavní právo ve prospěch banky.
V případech, kdy chcete čerpat peníze za účelem pořízením družstevního bytu, banka po Vás bude požadovat závazek převedení bytu do osobního vlastnictví. Abyste předešli případným problémům, zjistěte si podmínky převodu u svého družstva. Pokud by došlo ke zpoždění převodu, případně zcela k zamítnutí, může se jednat o poměrně komplikovanou situaci v případě již běžícího úvěru.
V tomto případě banka bude požadovat zástavu pozemku a doložení smlouvy o dílo s dodavatelem. Banka tak může uvolnit prostředky nad rámec zástavy a limituje toto dočasné zajištění většinou na 6 měsíců. Do té doby musí dojít k dostavení a k zajištění nemovitosti.
Nejedná se o běžný produkt bank, a ne každá banka tento typ úvěr poskytuje. Můžete se obrátit na nás, pomůžeme Vám vybrat tu správnou banku, která se tímto typem financováním zabývá.
Některé banky nabízí splácení jistiny od začátku sjednání úvěru, jinak ve většině případů platíte pouze úroky a to do té doby než se předhypoteční úvěr překlopí na klasický hypoteční úvěr
Každý měsíc stoupá objem sjednaných úvěrů na
bydlení a celkový objem hypoték za rok 2020 útočí na absolutní rekord. Taková
je situace na hypotečním trhu. Přestože je kvůli koronavirové epidemii a
vládním opatřením řada podniků zavřená a některé už ohlásily svůj konec, zájem
o půjčky na bydlení roste.
Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké
náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitost. Jenže
co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s
hypotékou není v praxi žádný problém. Administrativně je jen o trochu
složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.
Výměna střechy, nová kuchyň nebo celková
oprava domu. To jsou jen některé práce, se kterými vám pomůže hypotéka na
rekonstrukci domu nebo bytu. Získáte díky ní dost peněz na potřebné úpravy.
Dobrý den, kupujeme pozemek za čtvrt milionu korun, něco okolo 11 arů. Pozemek vyjmeme z půdního fondu (to už je v procesu), zasíťujeme ho. Poté máme spočítanou hodnotu pozemku 1,7 - 2,1 mil. Kč. Tímto pozemkem bychom chtěli ručit a žádat o hypotéku 4,5 mil. Kč. Platy máme 25tis/m (státní správa) a 28tis/m (kamionová doprava), úvěr na 280 tis. (vždy v pořádku splacen, předešlé úvěry i jednorázovými platbami), stavební spoření od mala, které se vybere na koupi pozemku, ale bude se v něm poté pokračovat. Na co se máme prosím zaměřit? Musíme mít k tomuto ještě 20%? Děkuji
Dobrý den, banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Dáte-li bance do zástavy pozemek za 1,7 mil. Kč, nebude problém získat hypotéku na stavbu (4,5 mil. Kč) i bez použití vlastních úspor (které nahradila hodnotnější zástava). Doporučuji náš článek Hypotéka na stavbu. Prostudujte podmínky hypotéky.
Dobrý den, uvažuji o hypotéce u Moneta Money Bank s fixem na 1 rok. Po té chci přejít k Fio Bance a další rok nemovitost prodat a doplatit hypotéku jednorázově. Je tento postup možný? Nebo mě čekají nějaké sankce z jedné nebo druhé banky za předčasné splacení? Díky za odpověď.
Dobrý den, hypotéku můžete doplatit bez sankcí vždy ke konci fixace, tedy pokud si u Moneta Money Bank sjednáte fixaci na rok, můžete po roce přejít k Fio (a pokud si u Fio opět sjednáte fix na 1 rok, můžete po roce nemovitost prodat a hypotéku doplatit). Nabízí se však otázka, k čemu je takový postup dobrý. Při refinancování hypotéky budete platit 2x vklad na katastr (4 000 Kč), možná odhad nemovitosti (4 000 - 5 000 Kč) a budete s tím mít starosti. Refinancování má smysl v případě, kdy Vám jiná banka nabídne lepší podmínky.
Dobrý den, chci s manželkou požádat o hypotéku, ale nejdříve si chceme zkontrolovat, jestli nejsme někde v registrech v červených číslech. Víme, že k tomu slouží kolikmam.cz (bankovní a nebankovní registry) a nejsemdluznik.cz (obsahuje výpis z registru Solus). Můžete prosím poradit, do jakých registru banky nahlížejí při schvalování hypotéky, kromě výše uvedených? Některé banky při posouzení bonity využívají službu Tellscore (od údaju tel. operátora). Můžeme si někde zjistit své aktuální tellscore nebo to mohou jen banky? Děkuji
Dobrý den, většina bank při žádosti o hypotéku kontroluje pouze BRKI a NRKI (občas SOLUS). Doporučuji prostudovat Podmínky hypotéky.