Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti


Definice Pojištění nemovitosti

kryje riziko poškození či zničení nemovitosti vlivem živelných událostí (požár, krupobití, záplavy, atd.), nekryje vybavení domácnosti (na to je třeba sjednat pojištění domácnosti)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištění nemovitosti

TL

#10176, Jak počítají banky bonitu?, Hypoteční poradna, 23.5.2020

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, podle čeho banky započítají výdaje při výpočtu bonity. Životní minimum pro rodinu se 2 dětmi vychází 11 590 Kč. Nemám žádné úvěry, pouze výdaje na energie, telefony, pojištění nemovitosti apod. Chce banka dokládat faktury za tyto výdaje nebo to hodnotí jinak? Moc díky za odpověď.

Dobrý den,

každá banka počítá bonitu žadatele o hypotéku trochu jinak (přesný postup je know how bank, které vám žádná neprozradí). Obecně ale žádná banka nechce dokládat skutečné výdaje za běžnou spotřebu (kolik dáte měsíčně za energie, stravu, atd.). Státem stanovené životní minimum není dostatečné pro kvalitní a plnohodnotný život (jde o sumu, která by měla zabezpečit prosté přežití). Banky proto počítají s vyšší částkou na osobu. Na splátky všech úvěrů můžete vydávat měsíčně max. 50% svého příjmu (s ohledem na počet žadatelů o úvěr, výši příjmu, počet dětí a individuální přístup banky může být tato hranice nižší).

M

#10096, Zneužití osobních údajů, Podvod, 16.5.2020

Dobrý den, nedávno jsem se nechal trochu zmanipulovat jednou "finanční poradkyní", která dělá na sebe, je to "známá" a právě s tím začíná. A protože se mi líbí, řekl jsem si, že si přes ní nechám udělat alespoň výhodnější pojistku na byt. Poskytl jsem jí svoje osobní údaje (rodné číslo, číslo občanky, datum platnosti občanky atd.) jako její "klient". Psala to do nějakého programu apollo. Druhý den jsem si to ale rozmyslel, nepřistoupil na to a nechal vše při starém, ale ještě před tím jsem jí poslal kopii té smlouvy o pojištění nemovitosti a má moje osobní údaje. Tak se chci zeptat, jestli se dá toto nějakým způsobem zneužít. Popřípadě jak to zjistit. Díky

Dobrý den,

pokud jste paní neposkytl kopii OP, nemůže si na vás vzít půjčku. Nicméně i s těmito všemi údaji by při zfalšování podpisu mohla sjednat bez vašeho vědomí novou pojistnou smlouvu či jiné finanční produkty. Jednalo by se samozřejmě o trestný čin podvodu a já pevně věřím, že takovéto jednání patří době minulé a dnes by si již žádný finanční poradce toto nedovolil. 

Osobní finance jsou velmi citlivá záležitost. Vybírejte svého poradce nikoliv podle vzhledu ale schopností zajistit Vám co nejlepší podmínky.

VP

#8671, Sjednání hypotéky, Hypoteční poradna, 22.1.2020

Dobrý den, máme zájem o koupi domu. S finančním specialistou společně s KB řešíme hypotéku. KB nám podala možný návrh hypotéky, se kterým souhlasíme. Odeslali jsme naše potvrzení o příjmech a čekáme na odhad. Jaké další dokumenty bude po nás banka vyžadovat, než s námi podepíše hypoteční úvěr? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro schválení hypotéky je třeba doložit potvrzení o příjmech. Následně banka stanoví podmínky pro čerpání hypotéky (např. doložení kupní smlouvy, pojištění nemovitosti vinkulované ve prospěch banky, potvrzení o zaplacení vlastních zdrojů, zástava, atd.) a po vyčerpání ještě následuje povinnost dodat bance do 60-90 dnů další informace/dokumenty (např. potvrzení o nabytí kupované nemovitosti, o zápisu zástavního práva ve prospěch banky).

JU

#8582, Úmrtí, dědictví a zrušení pojistných smluv, Pojištění, 17.1.2020

Dobrý den, prosím o radu v záležitosti úmrtí klienta – zrušení jeho smluv a uzavření smlouvy nové. Moje matka měla uzavřeny s Českou pojišťovnou dvě pojistné smlouvy. Bohužel zemřela 30.6.2019. Smlouvy nemám k dispozici, a proto nevím, na co konkrétně matka smlouvy uzavřela. Přesto finanční závazky plním za matku. Již jsem kontaktovala telefonicky Vašeho pracovníka z pobočky Vyšehradská Praha 2 krátce po úmrtí matky, který mě informoval, že pokud platím závazky vyplývající z těchto smluv, je pojištění platné a že máme počkat s uzavřením nové smlouvy až proběhne dědické řízení. Dědické řízení proběhlo a já jsem vlastníkem 2/3 nemovitosti a chtěla bych zrušit obě smlouvy na zemřelou matku a uzavřít novou smlouvu o pojištění nemovitosti. Musím se objednat na některou z poboček nebo se mohu kdykoliv dostavit bez objednání a na kterou pobočku v Praze 2 nebo Praze1 ? Předem mnohokrát děkuji za Vaši radu a budu se těšit na vzájemnou spolupráci. Přeji hezký den.

Dobrý den,

oznamte notáři, že Vaše matka měla pojistné smlouvy/majetek v ČSOB. Notář si následně vyžádá od ČSOB informace o těchto produktech (hlavně zůstatek k datu úmrtí, který je předmětem dědictví) a v rámci dědického řízení určí pro tento majetek dědice. Dědic následně s notářským usnesením o vypořádání dědictví navštíví pobočku ČSOB, kde mu budou peníze vyplaceny. 

VH

#7525, Hypotéka a pojištění nemovitosti, Hypoteční poradna, 18.9.2019

Dobrý den, mám u jedné banky hypotéku na stavební pozemek a součástí je i pojištění nemovitosti, které musí být vinkulováno ve prospěch banky a které po mě pracovnice banky vyžaduje. Já si ale myslím, že pojištění pozemku nedává smysl, ani mě nenapadá proti jakému nebezpečí bych jej měl pojistit, když je navíc na kopci a tudíž není ani v záplavové zóně. První otázka tedy zní: Má banka právo po mě chtít pojistit stavební pozemek? Nechce po mně vlastně nesmysl? A druhý dotaz je, že až na pozemku postavím z vlastních zdrojů dům, který pojistím, mám vinkulovat pojištění v její prospěch, když mi poskytla hypotéku pouze na pozemek? A na koho se mám obrátit v případě sporu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka za poskytnutí hypotečního úvěru požaduje do zástavy pojištěnou nemovitost s vinkulovaným pojistným plněním ve prospěch banky, to je v pořádku. Nicméně dáváte-li bance do zástavy pouze pozemek bez stavby, nemá samozřejmě smysl pozemek pojišťovat. 

Stavba tvoří nedílnou součást pozemku. Až stavbu dokončíte, stane se RD součástí pozemku, který má banka v zástavě. Máte-li nízký úvěr, na jehož zajištění stačí z hlediska LTV pouze samotný pozemek, dalo by se teoreticky diskutovat o změně požadavku banky na pojištění nemovitosti. Nicméně v praxi se mi to zdá zbytečné hned ze dvou důvodů. 1) nemovitost je dobré mít pojištěnou nehledě na hypotéku, jinak velmi hazardujete 2) Pojištění běžné nemovitosti v hodnotě cca 5 mil. Kč vyjde pouze na 2 500 Kč ročně - nemá tak smysl tuto položku příliš řešit. 

Články o Pojištění nemovitosti

Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

Víc než 71 miliard. Pojišťovny letos vybraly víc peněz než loni

17.8.2020, Pojištění

…ban. Více rostlo neživotní pojištění. Životní pokulháváPojišťovnický trh letos táhlo hlavně neživotní pojištění, dokterého patří například: pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti nebo pojištění odpovědnosti. Za první pololetí meziročně vzrostlo o 4,6 %. Životní pojištění pa…

Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

20.7.2020, Pojištění

…a dovolenou zahrnou jen řešení léčebných výloh. Někdy spoléhají i na to, že už pojistkuodpovědnosti mají. A to díky pojištění domácnosti či pojištění nemovitosti. Pojišťovny totiž tuto pojistku zpravidlanabízejí právě s majetkovým pojištěním. Stačí si jen připlatit pár set korun…

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

Jak vybrat nejlepší životní i majetkové pojištění? 5 věcí, na které musíte myslet u každé pojistky

23.3.2020, Pojištění

… vás máme, využijete praktickyu jakéhokoliv pojištění. Platí tak při výběru: životního pojištění úrazového pojištění pojištění odpovědnosti pojištění nemovitosti pojištění domácnosti nebo například havarijníhopojištění Stačí je jen přizpůsobit vaší situaci apotřebám. 1. Opravdu …

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

Jak se bránit vichřici? Se správným pojištěním nemovitosti i auta

11.3.2020, Pojištění

…d vichřicí ochrání. V první řadě si musíte ujasnit, jaké pojistkyse při řádění živlů vyplatí nejvíc. Obvykle platí, že zásadní jsou tyto 3: pojištění nemovitosti pojištění domácnosti a havarijní pojištění Pojištění proti vichřici? Myslet na dům iautoPojištění nemovitosti vám pom…

Jak na pojištění chaty či chalupy: myslete na počasí i na zloděje

Jak na pojištění chaty či chalupy: myslete na počasí i na zloděje

15.1.2020, Pojištění

…ádeží všech cennějších věcí,které najdou. Od motorové pily přes gril až po televizi. U pojištění chaty či chalupy proto musítemyslet jak na pojištění nemovitosti, tak na pojištění domácnosti. Zatímco prvnívám pomůže s řešením škod přímo na dané stavbě, díky druhému vám pojišťovn…Banky v ČR