Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti


Definice Pojištění nemovitosti

kryje riziko poškození či zničení nemovitosti vlivem živelných událostí (požár, krupobití, záplavy, atd.), nekryje vybavení domácnosti (na to je třeba sjednat pojištění domácnosti)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištění nemovitosti

J

#7063, Kde mám pojištěnou nemovitost?, Pojištění, 16.7.2019

Platím si pojištění nemovitosti, doma jsem smlouvu nenašla. Platím na účet 1002512530/2700. Můžete mi poradit kde je to pojištěné? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

toto číslo účtu náleží pojišťovně Axa.

JH

#6858, Nájemníci zničili byt, Reality, 19.6.2019

Dobrý den, pronajala jsem byt, který mám v osobním vlastnictví. Nájemníci mi byt zničili. Mám pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Je nějaká možnost toto pojištění využít? Byt je po nájemnících neobyvatelný. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

prostudujte si pojistné podmínky Vaší smlouvy. Zde se dočtete, co všechno Vaše pojištění kryje a co nikoliv. Pojištění nemovitosti kryje škody na stavbě (např. střecha poničená vichřicí či fasáda kroupami). Vybavení domácnosti kryje pojištění domácnosti (zařízení, štuky, výmalba, podlahové krytiny, atd.). K pojištění domácnosti lze sjednat i krytí škod způsobených nájemníky.

S

#6597, Pojištění nemovitosti a podpojištění, Pojištění, 21.5.2019

V roce 2013 jsem uzavřela smlouvu a zahájila čerpání hypoúvěru u Modré pyramidy. Jednou z podmínek bylo pojištění nemovitosti, které zprostředkoval přímo můj poradce z MP, který mě nyní kontaktoval (čerpání úvěru již bylo uzavřeno a řádně splácím) s tím, že vzhledem k růstu cen nemovitostí za poslední roky mám nemovitost podpojištěnou a musím uzavřít novou pojistnou smlouvu - samozřejmě s vyšším pojistným. Mám skutečně povinnost své současné pojištění zrušit a nahradit ho novým? Poradce se odkazuje na porušování zástavní smlouvy bodu tohoto znění: "Zástavce se zavazuje nejpozději před poskytnutím úvěru sjednat pojištění Nemovitostí proti škodám a jiným nebezpečím do výše ceny Nemovitostí, které jsou předmětem tohoto pojištění, pokud to povaha Nemovitostí umožňuje a pokud nebude ujednáno jinak.". Dle mého názoru však tato podmínka již byla splněna před čerpáním úvěru a z tohoto znění nevyplývá povinnost přizpůsobovat pojištění aktuálním podmínkám na trhu. Nebo ano?

Dobrý den,

podmínkou pro čerpání hypotéky je pojištění nemovitosti sjednané na hodnotu nemovitosti (stanovenou odhadcem) a vinkulované ve prospěch banky. Toto jste splnila před načerpáním peněz a určitě nejste dále povinna navyšovat pojistnou částku. Nicméně je pravdou, že ceny nemovitostí od roku 2013 výrazně vzrostly a jste tak nyní pravděpodobně podpojištěna. To nikterak nevadí úvěrové smlouvě (pojistná částka je dostatečná pro krytí zástavy úvěru), ale je to rizikové pro Vás. Pokud by došlo vlivem živelné události k poškození nemovitosti (např. požár), dostali byste méně než činí aktuální tržní hodnoty nemovitostí (hůře by se Vám sháněla náhrada či odstraňovaly škody). Navýšení pojistné částky je otázkou pár stokorun ročně navíc. Tady bych neváhal. Je to zbytečné riziko, jehož pojištění není vůbec drahé. 

L

#5466, Zapomněl jsem platit pojištění nemovitosti, Hypoteční poradna, 19.11.2018

Dobrý den, mám Americkou hypotéku na 15 let u České spořitelny. Za 2 roky mi bude končit. Jednou z podmínek uzavření byla pojistka nemovitosti, kterou jsem několik let platila, ale již delší dobu neplatím. Mohl by při doplacení hypotéky s tím být nějaký problém? Nikdo se do teď nikdy neozval, ale bojím se, že při doplacení bude chtít banka nebo pojišťovna doplatit pojistné zpětně. Může se to stát? A popřípadě jestli ano, pomohlo by sjednaní pojistky třeba teď na poslední 2 roky splacení? Moc děkuji za odpověď. Lucie

Dobrý den,

bylo by dobré zjistit, co přesně se stalo s neplaceným pojištěním. Pojišťovna mohla pojistku zrušit (pro neplacení pojistného) nebo pojistka dále běží a Vám se kumuluje dluh na nezaplaceném pojistném. Oba případy jsou špatně, neboť jsou porušením smluvních podmínek banky pro poskytnutí úvěru a mohlo by tak dojít kdykoliv k tzv. zesplatnění úvěru (banka by úvěrovou smlouvu zrušila a chtěla po Vás doplatit jednorázově celý zbytek dluhu). 

V

#4678, Pojištění proti povodním, Hypoteční poradna, 14.5.2018

Dobrý den, hledám banku na hypoteční úvěr, která nemá jako podmínku pojištění proti vodě a záplavám. Toto riziko mohu mít ve vlastní režii. Děkuji

Dobrý den,

nachází-li se nemovitost (kterou chcete ručit bance za úvěr) na povodňových mapách v zóně 3 nebo 4, budou banky vyžadovat pojištění nemovitosti také proti riziku záplav. V ostatní případech (zóna 1-2) většina bank pojištění proti záplavám nevyžaduje. Zónu 4 pravděpodobně žádná pojišťovna nepojistí, tedy nákup nemovitosti v této lokalitě na hypotéku je téměř nemožný.

Články o Pojištění nemovitosti

7 věcí, na které nesmíte zapomenout u pojištění domácnosti

7 věcí, na které nesmíte zapomenout u pojištění domácnosti

3.7.2019, Pojištění

…ám s tímpomůžou. Nejprve si musíteujasnit jednu věc. Jestli chcete pojištění domácnosti nebo pojištěnínemovitosti. Někteří lidé simyslí, že pojištění nemovitosti se týká domů, zatímco pojištění domácnosti sevztahuje pouze na byty. Jenže to nenípravda! I lidé žijící vbytech si mů…

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: jak se liší a na co si musíte dát pozor

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: jak se liší a na co si musíte dát pozor

19.6.2019, Pojištění

…te svůj domovochránili, nebo alespoň dokázali co nejlépe řešit vzniklé škody, potřebujetepojištění majetku. Můžete jej rozdělit na 2 části. Pojištění nemovitosti Pojištění domácnosti A které z nichzvolit? Ideálně obě. Každé totiž řešíněco jiného. Pojištění nemovitosti se vztahuj…

Hypotéka a RPSN

Hypotéka a RPSN

12.6.2018, Hypotéka

…o a rychle si spočítejte svoji hypotéku! Při výpočtu RPSN zohledňujíbanky zejména tyto faktory: úroková sazba pojištění schopnosti splácet pojištění nemovitosti poplatek za odhad nemovitosti poplatek za zpracování úvěru poplatek za návrh na vklad do katastrunemovitostí poplatek…

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

25.5.2018, Reality

…ávrh na vklad vlastnického/zástavního práva (Katastrální úřad): 1 000 Kč/vklad Ověřování podpisů (Czech Point nebo notář): 30 Kč/ks Živelní pojištění nemovitosti (pojišťovna): 1 500 – 5 5000 Kč/rok (pojišťovnu si obvyklemůžeme vybrat sami, ale banka specifikuje rizika, která má …

Nízký úrok u hypotéky nemusí být vždy nejvýhodnější

Nízký úrok u hypotéky nemusí být vždy nejvýhodnější

14.2.2018, Hypotéka

…tšinoutomu tak bývá pouze u starších klientů, jelikož se u tohoto pojištěníschopnosti splácet nerozlišuje věk a rizikové skupiny povolání. Pojištění nemovitosti: Je vždy nutnou podmínkou pro získání hypotéky,ale banky se obvykle spokojí spojistkou od libovolné pojišťovny. Zprac…Rychlé odkazy

Banky v ČR