Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti


Definice Pojištění nemovitosti

kryje riziko poškození či zničení nemovitosti vlivem živelných událostí (požár, krupobití, záplavy, atd.), nekryje vybavení domácnosti (na to je třeba sjednat pojištění domácnosti)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojištění nemovitosti

L

#5466, Zapomněl jsem platit pojištění nemovitosti, Hypoteční poradna, 19.11.2018

Dobrý den, mám Americkou hypotéku na 15 let u České spořitelny. Za 2 roky mi bude končit. Jednou z podmínek uzavření byla pojistka nemovitosti, kterou jsem několik let platila, ale již delší dobu neplatím. Mohl by při doplacení hypotéky s tím být nějaký problém? Nikdo se do teď nikdy neozval, ale bojím se, že při doplacení bude chtít banka nebo pojišťovna doplatit pojistné zpětně. Může se to stát? A popřípadě jestli ano, pomohlo by sjednaní pojistky třeba teď na poslední 2 roky splacení? Moc děkuji za odpověď. Lucie

Dobrý den,

bylo by dobré zjistit, co přesně se stalo s neplaceným pojištěním. Pojišťovna mohla pojistku zrušit (pro neplacení pojistného) nebo pojistka dále běží a Vám se kumuluje dluh na nezaplaceném pojistném. Oba případy jsou špatně, neboť jsou porušením smluvních podmínek banky pro poskytnutí úvěru a mohlo by tak dojít kdykoliv k tzv. zesplatnění úvěru (banka by úvěrovou smlouvu zrušila a chtěla po Vás doplatit jednorázově celý zbytek dluhu). 

V

#4678, Pojištění proti povodním, Hypoteční poradna, 14.5.2018

Dobrý den, hledám banku na hypoteční úvěr, která nemá jako podmínku pojištění proti vodě a záplavám. Toto riziko mohu mít ve vlastní režii. Děkuji

Dobrý den,

nachází-li se nemovitost (kterou chcete ručit bance za úvěr) na povodňových mapách v zóně 3 nebo 4, budou banky vyžadovat pojištění nemovitosti také proti riziku záplav. V ostatní případech (zóna 1-2) většina bank pojištění proti záplavám nevyžaduje. Zónu 4 pravděpodobně žádná pojišťovna nepojistí, tedy nákup nemovitosti v této lokalitě na hypotéku je téměř nemožný.

THC

#4665, Pojištění nemovitosti proti záplavám, Pojištění, 10.5.2018

Při hypotéce ručím nemovitostí. Je nutné pojištění na povodně a záplavy? Pokud ano, jsou nemovitosti ve 4 povodňovém pásu vyloučeny z možnosti získat hypotéku? Která banka neřeší povodně, či jak jinak mohu nemovitost financovat? Děkuji

Dobrý den,

nachází-li se nemovitost (kterou budete ručit) ve třetí nebo čtvrté povodňové zóně, budou po Vás banky požadovat pojištění nemovitosti kryjící škody z povodní. Pojišťovny jsou obvykle ochotny ještě pojistit třetí zónu (za zvýšené pojistné), ale čtvrtou zónu téměř nikdy. Povodně se ve čtvrté zóně vyskytují velmi často (teoreticky každých 20 let) a již se tím pádem nejedná o nahodilé riziko.

Koupi nemovitosti ve čtvrté zóně nedoporučuji. Dříve či později se záplavám pravděpodobně nevyhnete a má to i mnohá další omezení (územní plány obcí obvykle zakazují veškerou výstavbu v záplavových zónách, nepostavíte si ani garáž). Pokud byste přesto na koupi této nemovitosti trval, budete muset bance ručit jinou nemovitostí (byt, trvale obyvatelná chata, atd.). 

R

Dobrý den,

doporučuji osobně navštívit nejbližší pobočku vaší pojišťovny a nechat si zrušení pojistky potvrdit písemně. Běžně lze pojištění nemovitosti zrušit jen k datu výročí smlouvy (v případě prodeje nemovitosti k datu prodeje).

ML

#4003, Pojištění nemovitosti a hypotéka, Pojištění, 8.11.2017

Dobrý den, chtěla bych se u Vás poradit ohledně vinkulace pojistného plnění u hypotéky. Banka nám vystavila vinkulaci na 1 mil. Kč a ve smlouvě uvádí, že finance z pojistného plnění budou vypláceny při znehodnocení nemovitosti buď oproti fakturám nebo po opravě nemovitosti svépomocí. Řeším problém, že kdyby se něco stalo, vše opravuje manžel svépomocí, tudíž nebudeme mít na opravu žádné prostředky vzhledem k tomu, že je bude mít banka. Zajímá mě, zda má na to banka právo. Pojistku si platím, abych při nějaké pojistné události mohla uvést nemovitost za pojistné plnění do původního stavu a ne aby mi na nich seděla banka. Přece si nepůjdu vzít půjčku (pokud by mi ji vůbec schválili), opravím nemovitost, doložím bance, vyplatí mi pojistné a já doplatím půjčku i s dalšími náklady? A ještě prosím o odpověď na dotaz, zda má banka právo vzít moje pojistné placené pojišťovně na nemovitost a hradit si s ním moje dluhy vůči bance (to má banka ve smlouvě, kde je uvedeno profinancování zadrženého pojistného plnění)? Na to přece slouží zástavní právo v katastru nemovitostí. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

jestli má banka právo si stanovit tyto podmínky či nikoliv je stejná otázka jako jestli může supermarket prodávat rohlíky za 10 Kč. Může. A je na zákazníkovi, bude-li tyto podmínky (cenu) akceptovat, nebo se poohlédne u konkurence. 

Zatímco u nápravy škody pomocí řemeslníků pravidlo výplaty peněz po doložení faktur nepředstavuje žádný problém, u oprav svépomocí (proplacení nákladů až po dokončení oprav) to může být komplikací, neboť materiál na opravu potřebujete nakoupit před započetím oprav. Na druhou stranu banka nemůže vyplatit peníze na opravu dříve než po dokončených opravách, neboť byste si teoreticky mohli tyto peníze ponechat a bance by zůstala nemovitost v původním poškozeném stavu.

Články o Pojištění nemovitosti

Hypotéka a RPSN

Hypotéka a RPSN

12.6.2018, Hypotéka

…o a rychle si spočítejte svoji hypotéku! Při výpočtu RPSN zohledňujíbanky zejména tyto faktory: úroková sazba pojištění schopnosti splácet pojištění nemovitosti poplatek za odhad nemovitosti poplatek za zpracování úvěru poplatek za návrh na vklad do katastrunemovitostí poplatek…

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

25.5.2018, Reality

…ávrh na vklad vlastnického/zástavního práva (Katastrální úřad): 1 000 Kč/vklad Ověřování podpisů (Czech Point nebo notář): 30 Kč/ks Živelní pojištění nemovitosti (pojišťovna): 1 500 – 5 5000 Kč/rok (pojišťovnu si obvyklemůžeme vybrat sami, ale banka specifikuje rizika, která má …

Nízký úrok u hypotéky nemusí být vždy nejvýhodnější

Nízký úrok u hypotéky nemusí být vždy nejvýhodnější

14.2.2018, Hypotéka

…tšinoutomu tak bývá pouze u starších klientů, jelikož se u tohoto pojištěníschopnosti splácet nerozlišuje věk a rizikové skupiny povolání. Pojištění nemovitosti: Je vždy nutnou podmínkou pro získání hypotéky,ale banky se obvykle spokojí s pojistkou od libovolné pojišťovny. Zpra…

Průvodce hypotékou

Průvodce hypotékou

12.6.2017, Hypotéka

… v případě, kdy splníte jejich podmínky dané v úvěrovésmlouvě. Běžně se jedná o: potvrzení o zaplacení části kupní ceny z vlastních zdrojů pojištění nemovitosti (vinkulace pojistného plnění veprospěch banky) podání návrhu na vklad zástavního práva s ověřenímkatastru výpis z kat…

Pojišťovnický slovník

Pojišťovnický slovník

18.11.2016, Pojištění

… poškození vybavení domácnosti vlivem nehod, živelných událostí, krádeží či vandalismu, nekryje nemovitost samotnou (na to je třeba sjednat pojištění nemovitosti) ani škody způsobené sousedům (na to je třeba sjednat pojištění odpovědnosti) Pojištění nemovitosti: kryje riziko po…Rychlé odkazy

Banky v ČR