Banky.cz Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti

Drobné podcenění situace, chvilka nepozornosti nebo prostě jen shoda okolností. I tak málo stačí k tomu, abyste způsobili škodu za statisíce nebo i miliony korun.

Třeba když na sousedův mercedes spadne z vašeho domu taška, o které jste věřili, že na střeše ještě nějakou chvíli vydrží. Nebo když vás na horách oslepí sníh odlétající od prkna projíždějícího snowboardisty a vy vrazíte do lyžaře a vážně ho zraníte.

Existuje přitom spolehlivý způsob, jak se placení takových škod bránit. Jmenuje se pojištění odpovědnosti za škodu a lidově se mu říká pojistka na blbost.

Ochrání vás před škodami, které způsobíte ostatním, a kryje jak škody na zdraví, tak ty na majetku.

Má to ale jeden háček – ne každá pojistka odpovědnosti kryje zrovna ty škody, před kterými chcete ochránit. V praxi se totiž rozlišuje několik pojištění. Podle toho, v jaké situaci je můžete využít.

Jsou to:

  • Pojištění občanské odpovědnosti
  • Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti
  • Pojištění odpovědnosti zaměstnance
  • Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání

Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

89% klientům najdeme výhodnější pojištění

Odesláním souhlasíte s obchodními podmínkami a se zpracováním osobních údajů.

Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě

Jednou z nejběžnějších variant je pojištění odpovědnosti občana. Sjednáte ho jak samostatně, tak například s pojištěním domácnosti. Navíc se týká nejen vás, ale i dalších členů domácnosti, včetně domácích zvířat.

Vztahuje se i na škody, které způsobí vaše děti. Jenže ne všechny pojišťovny k nim přistupují stejně. Někteří poskytovatelé vám proplatí škodu způsobenou vašimi potomky jen v případě, že jim ještě nebylo 26 let. Poté potřebují vlastní pojistku (bez ohledu na to, že s vámi bydlí v jedné domácnosti). Proto si předem zkontrolujte pojistné podmínky.

Pečlivě si je pročtěte i v případě, že máte doma víc zvířat. Některé pojistky se totiž vztahují třeba jen na jednoho psa, zatímco další počítají i s hospodářskými zvířaty.

A na co se občanské pojištění odpovědnosti za škodu vztahuje? Pomůže vám například, když:

Nezapomeňte ale, že každá taková nehoda má od pojišťovny daný určitý limit krytí. Nastavte ho proto tak, aby dokázal jednotlivá rizika opravdu pokrýt.

Naopak není podstatné, jak často škody hlásíte. Pokud vaše dítě už potřetí za poslední půlrok rozbije sousedovi okno, nemusíte se bát, že to pojišťovna neproplatí.

Kromě škod na zdraví a majetku pojistka kryje také náklady na vaši právní ochranu. Pokud se tedy na horách srazíte s jiným lyžařem, pojišťovna vám pomůže s právním zastupováním v případném sporu.

Za pojistku ročně zaplatíte jen zhruba 500 Kč. Za 42 Kč měsíčně tak budete chránění i před milionovými škodami.

Upozornění banky.cz: V pojistných podmínkách si zkontrolujte výluky a ověřte si, že mezi nimi není hrubá nedbalost. Hranice mezi běžnou a hrubou nedbalostí je totiž velice tenká a pojišťovně byste tak dali velký prostor pro případné odmítnutí pojistného plnění. Poskytovatelům, kteří s takovou výlukou pracují, se raději vyhněte. Ušetříte si tak možné problémy s výplatou plnění.

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti běžně získáte jako doplňkové k pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti. Chrání vás před škodami, které souvisí s vaším domem, bytem nebo chalupou a jejich příslušenstvím a vybavením.

Pokud takovou škodu někomu způsobíte, jste za ni jako majitel nemovitosti odpovědný. Typicky se to týká případů, kdy:

Právě tyto škody bývají podle statistik pojišťoven jedny z nejčastějších. Rozhodně je tedy nepodceňujte.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance

Tento typ pojistky myslí speciálně na zaměstnance a pomůže vám řešit škody, které způsobíte na majetku zaměstnavatele. Ať už je to ztracený telefon, rozbitý notebook nebo třeba nabourané auto.

Pokud totiž svému zaměstnavateli způsobíte škodu, může po vás chtít náhradu až 4,5× vyšší než váš hrubý měsíční příjem. Proto je lepší se na podobná rizika připravit. Zvlášť, když využíváte služební auto nebo pracujete s drahými stroji.
Cena pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli závisí na několika faktorech. Kromě rizik, která vám reálně hrozí (a která byste si vždy měli předem promyslet), jsou to:

Pojištění odpovědnosti zaměstnance vám pomůže, když například:

Profesní odpovědnost

Vlastní pojištění odpovědnosti mají také některá specifická povolání. Jsou to zejména profese, kde má každá chyba závažné důsledky. Proto je v některých případech pojištění profesní odpovědnosti nařízené zákonem. Týká se to například lékařů, u kterých může mít pochybení i fatální následky.

Pojištění profesní odpovědnosti přitom kryje nejen škody na zdraví či životě, ale také finanční škody. Kromě lékařů jej zpravidla využívají:

Obecné výluky u pojištění odpovědnosti

Každé pojištění obsahuje nějaké výluky. U pojištění odpovědnosti jsou to zpravidla případy, kdy škodu způsobíte:

Stejně tak vám pojišťovna nepomůže uhradit manko. Tedy schodek na svěřeném majetku.

Některé typy pojištění odpovědnosti mají také omezenou územní platnost pouze na Českou republiku. A většina pojišťoven nekryje ani škody, které způsobíte na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti).

Na co se nejčastěji ptáte u pojištění odpovědnosti

Co když nebudu mít na svém autě povinné ručení?

V takovém případě po vás může Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vymáhat příspěvek za celou dobu, kdy vaše vozidlo povinné ručení nemělo. Výše příspěvku do fondu ČKP se přitom liší podle typu vozidla a pokuta se může výrazně prodražit (zejména u aut s vyšším objemem motoru).
Pokud navíc způsobíte nehodu a nemáte povinné ručení, musíte zaplatit škodu z vlastní kapsy. A to jak škodu na majetku, tak i za poškození zdraví. Například v případě trvalých následků se škody často pohybují i v řádech milionů korun.
Jestli nechcete auto v blízké době využívat a zbytečně platit zákonné pojištění vozidel, nezapomeňte jej vyřadit z provozu.

Byl jsem u kamaráda a kvůli neopatrnosti jsem rozbil okno. Můžu uplatnit svoji pojistku?

Ano, můžete. Pomůže vám s tím pojištění odpovědnosti v občanském životě. Jen připomínáme, že pojišťovny mají výluky u rodinných příslušníků.

Mám pojištění odpovědnosti v občanském životě. Platí i v zahraničí?

Záleží na tom, jaký rozsah pojištění si zvolíte.

Co když mám pojištění odpovědnosti a v obchodě rozbiju vystavené věci. Jak mám postupovat?

Obecně platí, že pokud se stane pojistná událost, na kterou se pojištění odpovědnosti vztahuje, měli byste poškozeného hned informovat, že máte pojistku. Poté ho požádejte o kontaktní údaje a písemné uplatnění nároku na náhradu škody. Zároveň škodu náležitě zdokumentujte (nafoťte poškozené věci, natočte video nebo požádejte svědky, aby vám potvrdili, co se stalo a vyžádejte si jejich kontaktní údaje).
Následně si připravte údaje ze smlouvy o pojištění odpovědnosti a škodu pojišťovně nahlaste. Ideálně telefonicky. Operátor vám rovnou poradí, co máte dál udělat.
Jakmile vše ohlásíte, pojistnou událost dostane likvidátor, který ji řeší. Počítejte s tím, že vás může vyzvat k doložení případných chybějících dokumentů. Celé šetření musí ukončit do 3 měsíců od nahlášení.

Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.

Články o pojištění

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena