Banky.cz Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti

Drobné podcenění situace, chvilka nepozornosti nebo prostě jen shoda okolností. I tak málo stačí k tomu, abyste způsobili škodu za statisíce nebo i miliony korun.

Třeba když na sousedův mercedes spadne z vašeho domu taška, o které jste věřili, že na střeše ještě nějakou chvíli vydrží. Nebo když vás na horách oslepí sníh odlétající od prkna projíždějícího snowboardisty a vy vrazíte do lyžaře a vážně ho zraníte.

Existuje přitom spolehlivý způsob, jak se placení takových škod bránit. Jmenuje se pojištění odpovědnosti za škodu a lidově se mu říká pojistka na blbost.

Ochrání vás před škodami, které způsobíte ostatním, a kryje jak škody na zdraví, tak ty na majetku.

Má to ale jeden háček – ne každá pojistka odpovědnosti kryje zrovna ty škody, před kterými chcete ochránit. V praxi se totiž rozlišuje několik pojištění. Podle toho, v jaké situaci je můžete využít.

Jsou to:

 • Pojištění občanské odpovědnosti
 • Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti
 • Pojištění odpovědnosti zaměstnance
 • Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání

Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

89% klientům najdeme
výhodnější pojištění
POVINNÉ
Váš telefon


Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě

Jednou z nejběžnějších variant je pojištění odpovědnosti občana. Sjednáte ho jak samostatně, tak například s pojištěním domácnosti. Navíc se týká nejen vás, ale i dalších členů domácnosti, včetně domácích zvířat.

Vztahuje se i na škody, které způsobí vaše děti. Jenže ne všechny pojišťovny k nim přistupují stejně. Někteří poskytovatelé vám proplatí škodu způsobenou vašimi potomky jen v případě, že jim ještě nebylo 26 let. Poté potřebují vlastní pojistku (bez ohledu na to, že s vámi bydlí v jedné domácnosti). Proto si předem zkontrolujte pojistné podmínky.

Pečlivě si je pročtěte i v případě, že máte doma víc zvířat. Některé pojistky se totiž vztahují třeba jen na jednoho psa, zatímco další počítají i s hospodářskými zvířaty.

A na co se občanské pojištění odpovědnosti za škodu vztahuje? Pomůže vám například, když:

 • špatně utáhnete kohoutek a vytopíte souseda,
 • vaše dítě v obchodě rozbije televizi,
 • váš pes zakousne sousedovy slepice,
 • při jízdě na kole srazíte a zraníte chodce,
 • na lyžích srazíte jiného lyžaře a zraníte ho,
 • vaše děti rozbijí sousedovi okno míčem.

Nezapomeňte ale, že každá taková nehoda má od pojišťovny daný určitý limit krytí. Nastavte ho proto tak, aby dokázal jednotlivá rizika opravdu pokrýt.

Naopak není podstatné, jak často škody hlásíte. Pokud vaše dítě už potřetí za poslední půlrok rozbije sousedovi okno, nemusíte se bát, že to pojišťovna neproplatí.

Kromě škod na zdraví a majetku pojistka kryje také náklady na vaši právní ochranu. Pokud se tedy na horách srazíte s jiným lyžařem, pojišťovna vám pomůže s právním zastupováním v případném sporu.

Za pojistku ročně zaplatíte jen zhruba 500 Kč. Za 42 Kč měsíčně tak budete chránění i před milionovými škodami.

Upozornění banky.cz: V pojistných podmínkách si zkontrolujte výluky a ověřte si, že mezi nimi není hrubá nedbalost. Hranice mezi běžnou a hrubou nedbalostí je totiž velice tenká a pojišťovně byste tak dali velký prostor pro případné odmítnutí pojistného plnění. Poskytovatelům, kteří s takovou výlukou pracují, se raději vyhněte. Ušetříte si tak možné problémy s výplatou plnění.

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti běžně získáte jako doplňkové k pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti. Chrání vás před škodami, které souvisí s vaším domem, bytem nebo chalupou a jejich příslušenstvím a vybavením.

Pokud takovou škodu někomu způsobíte, jste za ni jako majitel nemovitosti odpovědný. Typicky se to týká případů, kdy:

 • někdo uklouzne na vašem chodníku před domem a zraní se,
 • požár vašeho domu poškodí i sousedův majetek,
 • vám ze střechy spadne taška na auto zaparkované před domem,
 • u vás praskne vodovodní stoupačka a vyplaví sousedy.

Právě tyto škody bývají podle statistik pojišťoven jedny z nejčastějších. Rozhodně je tedy nepodceňujte.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance

Tento typ pojistky myslí speciálně na zaměstnance a pomůže vám řešit škody, které způsobíte na majetku zaměstnavatele. Ať už je to ztracený telefon, rozbitý notebook nebo třeba nabourané auto.

Pokud totiž svému zaměstnavateli způsobíte škodu, může po vás chtít náhradu až 4,5× vyšší než váš hrubý měsíční příjem. Proto je lepší se na podobná rizika připravit. Zvlášť, když využíváte služební auto nebo pracujete s drahými stroji.
Cena pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli závisí na několika faktorech. Kromě rizik, která vám reálně hrozí (a která byste si vždy měli předem promyslet), jsou to:

 • Limit pojistného plnění – stanovte jej maximálně na 4,5násobek své průměrné hrubé měsíční mzdy. Víc po vás zaměstnavatel žádat nemůže, proto je vyšší krytí zbytečné.
 • Varianta pojištění – zejména je důležité, jestli řídíte firemní auto. Když ho nevyužíváte, bude pojištění nejlevnější. Pokud s ním naopak jezdíte, počítejte s dražší variantou. A jestli jste řidič z povolání, zaplatíte nejvíc.
 • Procento spoluúčasti – pojišťovny běžně nabízejí spoluúčast od 1 000 Kč až po 25 % škody. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím je pojistka levnější.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance vám pomůže, když například:

 • rozbijete firemní počítač nebo telefon,
 • nabouráte služební auto nebo do něj natankujete špatné palivo,
 • poškodíte zboží ve skladu.

Profesní odpovědnost

Vlastní pojištění odpovědnosti mají také některá specifická povolání. Jsou to zejména profese, kde má každá chyba závažné důsledky. Proto je v některých případech pojištění profesní odpovědnosti nařízené zákonem. Týká se to například lékařů, u kterých může mít pochybení i fatální následky.

Pojištění profesní odpovědnosti přitom kryje nejen škody na zdraví či životě, ale také finanční škody. Kromě lékařů jej zpravidla využívají:

 • advokáti,
 • notáři,
 • architekti,
 • auditoři,
 • insolvenční správci,
 • daňoví poradci,
 • účetní,
 • tlumočníci,
 • pojišťovací zprostředkovatelé a likvidátoři pojistných událostí
 • veterináři a veterinární technici.

Obecné výluky u pojištění odpovědnosti

Každé pojištění obsahuje nějaké výluky. U pojištění odpovědnosti jsou to zpravidla případy, kdy škodu způsobíte:

 • někomu z rodiny,
 • následkem požití alkoholu nebo návykových látek,
 • úmyslně.

Stejně tak vám pojišťovna nepomůže uhradit manko. Tedy schodek na svěřeném majetku.

Některé typy pojištění odpovědnosti mají také omezenou územní platnost pouze na Českou republiku. A většina pojišťoven nekryje ani škody, které způsobíte na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti).

FAQ

 • Byl jsem u kamaráda a kvůli neopatrnosti jsem rozbil okno. Můžu uplatnit svoji pojistku?

  Ano, můžete. Pomůže vám s tím pojištění odpovědnosti v občanském životě. Jen připomínáme, že pojišťovny mají výluky u rodinných příslušníků.

 • Mám pojištění odpovědnosti v občanském životě. Platí i v zahraničí?

  Záleží na tom, jaký rozsah pojištění si zvolíte.

 • Co když mám pojištění odpovědnosti a v obchodě rozbiju vystavené věci. Jak mám postupovat?

  Obecně platí, že pokud se stane pojistná událost, na kterou se pojištění odpovědnosti vztahuje, měli byste poškozeného hned informovat, že máte pojistku. Poté ho požádejte o kontaktní údaje a písemné uplatnění nároku na náhradu škody. Zároveň škodu náležitě zdokumentujte (nafoťte poškozené věci, natočte video nebo požádejte svědky, aby vám potvrdili, co se stalo a vyžádejte si jejich kontaktní údaje).
  Následně si připravte údaje ze smlouvy o pojištění odpovědnosti a škodu pojišťovně nahlaste. Ideálně telefonicky. Operátor vám rovnou poradí, co máte dál udělat.
  Jakmile vše ohlásíte, pojistnou událost dostane likvidátor, který ji řeší. Počítejte s tím, že vás může vyzvat k doložení případných chybějících dokumentů. Celé šetření musí ukončit do 3 měsíců od nahlášení.

Články o pojištění v pojišťovacím magazínu

Slevy i vyšší plnění. Pojišťovny přicházejí s výhodnějšími produkty

24.1.2022, Autor: Jan Klusák

Výhodnější spoluúčast, slevy za ujeté kilometry i zrušení limitů. Pojišťovny na českém trhu se poslední dobou pustily do výraznějších inovací nabízených produktů. Dobrou zprávou je, že na všech inovacích vydělají hlavně klienti.

Číst článek

Bonus k životnímu pojištění? Až půl milionu navíc za trvalé následky

1.11.2021, Autor: Jan Klusák

Lepší podmínky zaručující vyšší odškodnění a přitom za stejnou cenu. S takovou nabídkou životního pojištění přišly v minulých týdnech dvě pojišťovny. Jejich klienti tak mohou získat statisíce korun navíc.

Číst článek

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Číst článek
Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Dotazy k pojištění v naší poradně

Pojištění

23.1.2022

Vážení, potřebuji přeposlat současné pojistky. Nevím, které mám platné. Předem děkuji za info. 

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, tento dotaz/požadavek doporučuji směřovat přímo na pojišťovnu, u které máte pojistky sjednané.

Číst článek

Potvrzení o zaplacení pojištění

23.1.2022

Dobrý den, mám na vás prosbu o zaslání dopisu o zaplacení částky 300 Kč za pojištění v myslivosti, uhrazeného dne 8.12.2021. Bohužel se mi polámal počítač a zmizely mi původní adresy, odkud jste mi vždy potvrzení o platbě na mou žádost zasílali. Písemné potvrzení o platbě potřebuji při společné lovecké akci, kde se to vždy kontroluje. Díky za ochotu a váš čas při zaslání. S pozdravem

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, potvrzení o úhradě pojistného Vám na přání vystaví vaše pojišťovna.

Číst článek

Přepis pojistek

23.1.2022

Dobrý den, mám na své jméno dvě pojistky povinného ručení na skútry. Jezdí na nich manžel. Já ne. Jakým způsobem je mohu převést na svého manžela? Děkuji

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, povinné ručení na skútry máte sjednané pravděpodobně z titulu vlastníka skútrů. Přepište skútry na manželka a na základě ukončení vlastnictví Vám budou ukončeny pojistky. Manžel si následně sjedná pojistky coby nový vlastník na své jméno. 

Číst článek
Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 2000 přehledně členěných dotazů