Banky.cz Povinné ručení

Povinné ručení

Povinné ručení (neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) je pro každého motoristu absolutní základ. Ze zákona ho musíte mít zřízené ještě předtím, než poprvé vyjedete. Bez něj totiž se svým vozidlem nemůžete na silnici ani jakoukoliv jinou veřejnou komunikaci.

Co všechno hradí zákonné pojištění vozidel

Povinné ručení motoristům přináší několik výhod. Pokud zaviníte nehodu, uhradí za vás:

 • škody na cizím majetku (nabourané auto, motocykl nebo třeba dům, ale také škodu, která vznikla například vykradením auta po nehodě),
 • škody na zdraví či životě,
 • ušlý zisk,
 • náklady spojené s právním zastoupením při uplatňování nároků z povinného ručení (u škod na zdraví a v případě ušlého zisku vždy, u škod na věci jen při prodlení nebo když pojišťovna odmítne vyplatit plnění, případněn jej krátí).

Pamatujte ale, že povinné pojištění vozidel řeší škody, které při nehodě vzniknou třetí straně – ne vám. Se zaplacením opravy vašeho auta a podobných škod vám pomůže havarijní pojištění.

Povinné ručení se tak sice o vaše auto nepostará, zato vám přináší jednu důležitou věc – klid. Máte jistotu, že pokud zaviníte nehodu, nezůstanete v tom sami. A nebudete ze svého platit statisícové nebo dokonce milionové škody. O jejich zaplacení se postará pojišťovna.

Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

89% klientům najdeme
výhodnější pojištění
POVINNÉ
Váš telefon


Jak se počítá cena povinného ručení

S vypočítáním ceny povinného ručení vám pomůže online kalkulačka. Než po ní ale sáhnete, měli byste vědět, že se jeho cena odvíjí od různých parametrů. Proto může být vaše pojištění auta výrazně dražší než u vašeho známého.

Cena pojištění závisí na:

 • druhu vozidla (je rozdíl, jestli sháníte povinné ručení pro motocykl, malé osobní auto nebo například pro nákladní automobil),
 • objemu a výkonu motoru,
 • využití vozidla (jestli ho máte jen pro svou potřebu nebo ho využíváte například jako taxi či v autoškole),
 • stáří vozidla,
 • zda vozidlo využíváte jako fyzická osoba, podnikatel nebo ho máte pro firemní provoz,
 • vašem věku,
 • bydlišti (obecně platí, že ve větších městech je pojistné dražší kvůli hustšímu provozu),
 • výši krytí,
 • vaší řidičské historii (podle toho, jestli už jste zavinili nějakou nehodu nebo ne, vám pojišťovny mohou dát k pojistnému přirážku nebo naopak slevu).

Základní limit krytí, které pojišťovny nabízejí, je 35 milionů pro škody na majetku a 35 milionů pro škody na zdraví a životech. V naprosté většině případu je ale lepší využít větší krytí.

Pokud například na náledí nestihnete dobrzdit a způsobíte hromadnou nehodu, škody snadno přesáhnou 35milionovou hranici. Zvlášť, pokud se do nehody připlete i autobus plný cestujících.

Jak povinné ručení sjednat

Nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak získat povinné ručení, je využít online kalkulačku. Zadáte do ní potřebné údaje a okamžitě najdete nejlevnější pojištění auta. Nejste totiž odkázaní na nabídku jedné pojišťovny, ale získáte srovnání povinného ručení od všech poskytovatelů.

Nejlevnější povinné ručení tak vyhledáte na pár kliknutí. Pak už si ho stačí jen sjednat.

U nás to zvládnete:

 • Přehledně a jednoduše – máme pro vás srovnání všech nabídek povinného ručení na trhu.
 • Teď a tady – bez návštěvy pobočky a jakéhokoliv zdržování, zelenou kartu můžete mít v ruce už za 2 minuty. Stačí jen vybrat správnou nabídku, objednat a zelenou kartu vám obratem pošleme e-mailem.
 • Levněji – díky velkým objemům sjednaných zakázek máme od pojišťoven zaručené mnohem výhodnější cenové podmínky, než na jaké se dostanete sami.
 • A ještě levněji – řidičům, kteří neměli žádnou nehodu, garantujeme nejlevnější povinné ručení.

Jak získat to nejlevnější povinné ručení

Nezapomínejte, že podmínky zákonného pojištění vozidel pojišťovny průběžně mění. Pokud jste si loni sjednali výhodné pojištění, neznamená to, že je stejně výhodné i letos. Vyplatí se proto pravidelně kontrolovat nabídky pomocí srovnávače povinného ručení nebo prostřednictvím online kalkulačky.

Jen tak máte jistotu, že pojištění zbytečně nepřeplácíte.

Vypočítejte si proto povinné ručení online v naší kalkulačce a vyberte si to nejvýhodnější a nejlevnější pojištění auta.

 

Doporučení banky.cz: Nezapomínejte, že nejlevnější povinné ručení nemusí být vždy nejlepší. Při srovnání povinného ručení myslete také na výši krytí a další podmínky.

FAQ

 • Co když nebudu mít na svém autě povinné ručení?

  V takovém případě po vás může Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vymáhat příspěvek za celou dobu, kdy vaše vozidlo povinné ručení nemělo. Výše příspěvku do fondu ČKP se přitom liší podle typu vozidla a pokuta se může výrazně prodražit (zejména u aut s vyšším objemem motoru).
  Pokud navíc způsobíte nehodu a nemáte povinné ručení, musíte zaplatit škodu z vlastní kapsy. A to jak škodu na majetku, tak i za poškození zdraví. Například v případě trvalých následků se škody často pohybují i v řádech milionů korun.
  Jestli nechcete auto v blízké době využívat a zbytečně platit zákonné pojištění vozidel, nezapomeňte jej vyřadit z provozu.

 • V technickém průkazu jsem majitelem vozidla, ale abych získal levnější pojištění, je povinné ručení napsané na mého otce. Když způsobím nehodu, komu vezmou bonusy?

  Bonusy i malusy se vztahují k pojistníkovi. V tomto případě tedy pojišťovna malus uplatní u vašeho otce. Před sjednáním povinného ručení určitě zvažte i tento fakt.

 • Ve srovnávači povinného ručení jsem našel výhodnější nabídku. Jak můžu vypovědět stávající pojištění?

  Možností, kdy a jak můžete vypovědět povinné ručení, je několik. Všechny jsou dané příslušnými zákony. Typicky můžete smlouvu vypovědět v následujících případech:

  - Do 2 měsíců od uzavření nové smlouvy.

  - Alespoň 6 týdnů před koncem pojistného období.

  - Do 3 měsíců od oznámení pojistné události.

  - Do 1 měsíce od doby, kdy vám pojišťovna oznámí zdražení povinného ručení (do zdražení se nepočítá uplatnění malusu za nehodu).

  - Při prodeji vozidla, jeho krádeži nebo vyřazení z evidence.

  - Když se dohodnete s pojišťovnou.

 • Potřebuji povinné ručení, které začne platit hned. Jak ho získám??

  Jednoduše. Využijte naši kalkulačku povinného ručení a z výsledného srovnání si vyberte to nejvýhodnější. Poté ho rovnou online objednejte a zelenou kartu dostanete e-mailem. Povinné ručení tak získáte už do 2 minut – bez návštěv pobočky a bez čekání.

 • Plánuji prodat své auto, ale pojištění mám zaplacené na celý rok. Dostanu část pojistného zpět?

  Ano, pojišťovna vám část nespotřebovaného pojistného vrátí.

 • Stačí mi u povinného ručení základní limit nebo si mám sjednat vyšší?

  Stejně jako v jiných případech také u povinného ručení platí, že nejlevnější nemusí být nejlepší. Nejlevnější povinné ručení získáte se základním limitem plnění 35 milionů na škody na majetku a 35 milionů na škody na zdraví a životech. Bezpečnější ale bývá nastavit vyšší limit. Pokud způsobíte například nehodu, do které se dostane i autobus plný cestujících, můžou jejich nároky za trvalou újmu či poškození zdraví snadno přesáhnout hranici 35 milionů korun. Tato hranice nemusí být dostatečná ani při způsobení hromadné havárie nebo nehody vozidel, která převážejí cenný nebo nebezpečný náklad. Doporučujeme proto nastavit vyšší limit a z výsledného srovnání povinného ručení vybrat to nejvýhodnější.

Články o pojištění v pojišťovacím magazínu

Slevy i vyšší plnění. Pojišťovny přicházejí s výhodnějšími produkty

24.1.2022, Autor: Jan Klusák

Výhodnější spoluúčast, slevy za ujeté kilometry i zrušení limitů. Pojišťovny na českém trhu se poslední dobou pustily do výraznějších inovací nabízených produktů. Dobrou zprávou je, že na všech inovacích vydělají hlavně klienti.

Číst článek

Bonus k životnímu pojištění? Až půl milionu navíc za trvalé následky

1.11.2021, Autor: Jan Klusák

Lepší podmínky zaručující vyšší odškodnění a přitom za stejnou cenu. S takovou nabídkou životního pojištění přišly v minulých týdnech dvě pojišťovny. Jejich klienti tak mohou získat statisíce korun navíc.

Číst článek

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Číst článek
Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Dotazy k pojištění v naší poradně

Pojištění

23.1.2022

Vážení, potřebuji přeposlat současné pojistky. Nevím, které mám platné. Předem děkuji za info. 

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, tento dotaz/požadavek doporučuji směřovat přímo na pojišťovnu, u které máte pojistky sjednané.

Číst článek

Potvrzení o zaplacení pojištění

23.1.2022

Dobrý den, mám na vás prosbu o zaslání dopisu o zaplacení částky 300 Kč za pojištění v myslivosti, uhrazeného dne 8.12.2021. Bohužel se mi polámal počítač a zmizely mi původní adresy, odkud jste mi vždy potvrzení o platbě na mou žádost zasílali. Písemné potvrzení o platbě potřebuji při společné lovecké akci, kde se to vždy kontroluje. Díky za ochotu a váš čas při zaslání. S pozdravem

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, potvrzení o úhradě pojistného Vám na přání vystaví vaše pojišťovna.

Číst článek

Přepis pojistek

23.1.2022

Dobrý den, mám na své jméno dvě pojistky povinného ručení na skútry. Jezdí na nich manžel. Já ne. Jakým způsobem je mohu převést na svého manžela? Děkuji

Odpoveď našeho experta

Dobrý den, povinné ručení na skútry máte sjednané pravděpodobně z titulu vlastníka skútrů. Přepište skútry na manželka a na základě ukončení vlastnictví Vám budou ukončeny pojistky. Manžel si následně sjedná pojistky coby nový vlastník na své jméno. 

Číst článek
Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 2000 přehledně členěných dotazů