Banky.cz Povinné ručení

Povinné ručení

Povinné ručení (neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) je pro každého motoristu absolutní základ. Ze zákona ho musíte mít zřízené ještě předtím, než poprvé vyjedete. Bez něj totiž se svým vozidlem nemůžete na silnici ani jakoukoliv jinou veřejnou komunikaci.

Co všechno hradí zákonné pojištění vozidel

Povinné ručení motoristům přináší několik výhod. Pokud zaviníte nehodu, uhradí za vás:

  • škody na cizím majetku (nabourané auto, motocykl nebo třeba dům, ale také škodu, která vznikla například vykradením auta po nehodě),
  • škody na zdraví či životě,
  • ušlý zisk,
  • náklady spojené s právním zastoupením při uplatňování nároků z povinného ručení (u škod na zdraví a v případě ušlého zisku vždy, u škod na věci jen při prodlení nebo když pojišťovna odmítne vyplatit plnění, případněn jej krátí).

Pamatujte ale, že povinné pojištění vozidel řeší škody, které při nehodě vzniknou třetí straně – ne vám. Se zaplacením opravy vašeho auta a podobných škod vám pomůže havarijní pojištění.

Povinné ručení se tak sice o vaše auto nepostará, zato vám přináší jednu důležitou věc – klid. Máte jistotu, že pokud zaviníte nehodu, nezůstanete v tom sami. A nebudete ze svého platit statisícové nebo dokonce milionové škody. O jejich zaplacení se postará pojišťovna.

Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

89% klientům najdeme výhodnější pojištění

Odesláním souhlasíte s obchodními podmínkami a se zpracováním osobních údajů.

Jak se počítá cena povinného ručení

S vypočítáním ceny povinného ručení vám pomůže online kalkulačka. Než po ní ale sáhnete, měli byste vědět, že se jeho cena odvíjí od různých parametrů. Proto může být vaše pojištění auta výrazně dražší než u vašeho známého.

Cena pojištění závisí na:

Základní limit krytí, které pojišťovny nabízejí, je 35 milionů pro škody na majetku a 35 milionů pro škody na zdraví a životech. V naprosté většině případu je ale lepší využít větší krytí.

Pokud například na náledí nestihnete dobrzdit a způsobíte hromadnou nehodu, škody snadno přesáhnou 35milionovou hranici. Zvlášť, pokud se do nehody připlete i autobus plný cestujících.

Jak povinné ručení sjednat

Nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak získat povinné ručení, je využít online kalkulačku. Zadáte do ní potřebné údaje a okamžitě najdete nejlevnější pojištění auta. Nejste totiž odkázaní na nabídku jedné pojišťovny, ale získáte srovnání povinného ručení od všech poskytovatelů.

Nejlevnější povinné ručení tak vyhledáte na pár kliknutí. Pak už si ho stačí jen sjednat.

U nás to zvládnete:

Jak získat to nejlevnější povinné ručení

Nezapomínejte, že podmínky zákonného pojištění vozidel pojišťovny průběžně mění. Pokud jste si loni sjednali výhodné pojištění, neznamená to, že je stejně výhodné i letos. Vyplatí se proto pravidelně kontrolovat nabídky pomocí srovnávače povinného ručení nebo prostřednictvím online kalkulačky.

Jen tak máte jistotu, že pojištění zbytečně nepřeplácíte.

Vypočítejte si proto povinné ručení online v naší kalkulačce a vyberte si to nejvýhodnější a nejlevnější pojištění auta.

 

Doporučení banky.cz: Nezapomínejte, že nejlevnější povinné ručení nemusí být vždy nejlepší. Při srovnání povinného ručení myslete také na výši krytí a další podmínky.

Na co se nejčastěji ptáte u havarijního pojištění

Co když nebudu mít na svém autě povinné ručení?

V takovém případě po vás může Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vymáhat příspěvek za celou dobu, kdy vaše vozidlo povinné ručení nemělo. Výše příspěvku do fondu ČKP se přitom liší podle typu vozidla a pokuta se může výrazně prodražit (zejména u aut s vyšším objemem motoru).
Pokud navíc způsobíte nehodu a nemáte povinné ručení, musíte zaplatit škodu z vlastní kapsy. A to jak škodu na majetku, tak i za poškození zdraví. Například v případě trvalých následků se škody často pohybují i v řádech milionů korun.
Jestli nechcete auto v blízké době využívat a zbytečně platit zákonné pojištění vozidel, nezapomeňte jej vyřadit z provozu.

V technickém průkazu jsem majitelem vozidla, ale abych získal levnější pojištění, je povinné ručení napsané na mého otce. Když způsobím nehodu, komu vezmou bonusy?

Bonusy i malusy se vztahují k pojistníkovi. V tomto případě tedy pojišťovna malus uplatní u vašeho otce. Před sjednáním povinného ručení určitě zvažte i tento fakt.

Ve srovnávači povinného ručení jsem našel výhodnější nabídku. Jak můžu vypovědět stávající pojištění?

Možností, kdy a jak můžete vypovědět povinné ručení, je několik. Všechny jsou dané příslušnými zákony. Typicky můžete smlouvu vypovědět v následujících případech:

- Do 2 měsíců od uzavření nové smlouvy.

- Alespoň 6 týdnů před koncem pojistného období.

- Do 3 měsíců od oznámení pojistné události.

- Do 1 měsíce od doby, kdy vám pojišťovna oznámí zdražení povinného ručení (do zdražení se nepočítá uplatnění malusu za nehodu).

- Při prodeji vozidla, jeho krádeži nebo vyřazení z evidence.

- Když se dohodnete s pojišťovnou.

Potřebuji povinné ručení, které začne platit hned. Jak ho získám??

Jednoduše. Využijte naši kalkulačku povinného ručení a z výsledného srovnání si vyberte to nejvýhodnější. Poté ho rovnou online objednejte a zelenou kartu dostanete e-mailem. Povinné ručení tak získáte už do 2 minut – bez návštěv pobočky a bez čekání.

Plánuji prodat své auto, ale pojištění mám zaplacené na celý rok. Dostanu část pojistného zpět?

Ano, pojišťovna vám část nespotřebovaného pojistného vrátí.

Stačí mi u povinného ručení základní limit nebo si mám sjednat vyšší?

Stejně jako v jiných případech také u povinného ručení platí, že nejlevnější nemusí být nejlepší. Nejlevnější povinné ručení získáte se základním limitem plnění 35 milionů na škody na majetku a 35 milionů na škody na zdraví a životech. Bezpečnější ale bývá nastavit vyšší limit. Pokud způsobíte například nehodu, do které se dostane i autobus plný cestujících, můžou jejich nároky za trvalou újmu či poškození zdraví snadno přesáhnout hranici 35 milionů korun. Tato hranice nemusí být dostatečná ani při způsobení hromadné havárie nebo nehody vozidel, která převážejí cenný nebo nebezpečný náklad. Doporučujeme proto nastavit vyšší limit a z výsledného srovnání povinného ručení vybrat to nejvýhodnější.

Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.

Články o pojištění

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena