Banky.cz Banky.cz Hypotéka

Hypotéka

Hypotéka je převážně dlouhodobý úvěr poskytovaný většinou tuzemských bank, který je vždy zajištěný zástavním právem k nemovitosti, jenž se musí nacházet na území ČR. Ve většině případů se využívá jako zástava financovaná nemovitost, ale nejedná se o nutnou podmínku, lze ručit jakoukoliv jinou nemovitostí (byt v OV, rodinný dům, bytový dům, stavební pozemek, rekreační objekt s číslem popisným/orientačním atd.) 

Hypotéky dělíme do dvou základních skupin –  účelové a neúčelové

Účelová hypotéka

Klasická hypotéka, u níž je předem definovaný účel (koupě, výstavba, rekonstrukce, refinancování účelového úvěru, vypořádání majetkových poměrů v rodině) a to k vlastnímu bydlení, individuální rekreaci nebo pronájmu. Taktéž je možné hypotečním úvěrem financovat vypořádání v rámci rodiny a vypořádání SJM proplacení vlastních zdrojů investovaných do nemovitosti.

Neúčelová (americká) hypotéka

Pro využití americké hypotéky nejsou stanovena „žádná pravidla“. Banka nezkoumá způsob nakládání s finančními prostředky z úvěru, lze ji tak využít na pořízení nemovitosti či pozemku, tak třeba na koupi automobilu či jiných movitých věcí. Počítejte však s vyšší úrokovou sazbou než u účelové hypotéky, kratší splatností a nižším LTV.

Účel hypotéky
CO JE TO LTV?

LTV je zkratka pro anglické Loan-to-value neboli půjčka k hodnotě. LTV zjednodušeně znamená v jakém poměru je výše půjčky, kterou banka nabízí a hodnota nemovitosti.


V praxi je LTV vyjádřeno procentuálně.

Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT HYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.48 %


FAQ

 • Lze ještě získat 100% hypotéku, tedy úvěr na celou hodnotu nemovitosti?

  Oficiálně to možné není, hypotéky jsou poskytovány převážně maximálně do 90% hodnoty zajištění. Lze však dát do zástavy další nemovitost, která nám zvýší zástavní hodnotu pro banku a tím pádem je možné si vzít celou požadovanou částku na hypotéku, jelikož LTV bude nižší než 100%.

 • Co je to RPSN u hypotéky?

  Jedná se o Roční Procentuální Sazbu Nákladů a je to hlavní ukazatel, jak bude hypotéka drahá. Spousta zákazníků si myslí, že hlavním parametrem je úroková sazba a na RPSN neklade takový důraz. Tento ukazatel počítá s veškerými náklady na váš hypoteční úvěr. Konkrétně se jedná o úrokovou sazbu, poplatek za odhad nemovitosti, vyřízení hypotéky, poplatek na katastru nemovitostí, vedení běžného účtu, vedení úvěrového účtu, pojištění nemovitosti, poplatek za ověření podpisu, poplatek za pojištění schopnosti splácet atd. .

 • Co je to LTV?

  Je zkratka z anglického Loan To Value a procentuálně nám vyjadřuje poměr půjčovaných peněz oproti hodnotě zástavy. Čím nižší LTV máte, tak tím lepší úrokovou sazbu získáte.

 • Je výhodné využít služeb nezávislého hypotečního poradce?

  Hypoteční poradce, který je zkušený v oboru vám porovná nabídky od všech bank. Vždy podle vašeho zadání vybere banku, která bude pro vás nejvýhodnější a nejvhodnější. Vy tak nemusíte obíhat všechny banky osobně a ušetříte tím mnoho času. Dále také obrovskou výhodou hypotečních poradců je to, že vám jsou schopni zařídit výhodnější úrokovou sazbu díky pravidelnému velkému objemu sjednaných hypotečních úvěrů a tím vám ušetří spoustu peněz.

 • Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

  Vyřízení hypotéky se nedá úplně přesně stanovit, ale při spolupráci všech zůčastněných stran se dá hypotéka vyřídit během týdne. Zpravidla ale vyřízení hypotéky trvá cca 3 týdny.

 • Na co si dát pozor při sjednávání hypotéky?

  Nějčastější nekalá praktika bankéřů přímo na pobočkách je ta, že si 100% neověří bonitu žadatelů a kolikrát neznají přesnou metodiku banky, jestli je úvěr možné vůbec poskytnout a tlačí na klienta, aby co nejdříve podal žádost s náhledem do registrů. Může se stát, že Vámi vybraná banka Vám potom zamítne úvěr na základě více podaných žádostí u jiných bank.

  Na druhou stranu registrujeme častý problém u našich klientů, že jim jiný hypoteční poradce slíbí nereálnou úrokovou sazbu, podá s klienty žádost a poté jim sdělí lživou informaci, že na základě vyhodnocení registrů mají přirážku na sazbě.

 • Jak načerpat hypotéku?

  Nutné podmínky k načerpání hypotéky jsou vždy uvedeny v  úvěrové smlouvě a může si je každý klient zjistit ještě před podpisem hypotečního úvěru, jestli bude schopný tyto podmínky dodržet a načerpat tak svůj hypoteční úvěr. Správný hypoteční poradce nebo bankéř je vám k dispozici po celou dobu vyřizování hypotečního úvěru až po načerpání hypotéky. A tyto podmínky postupně plní společně s vámi.

Články o hypotékách v hypotečním magazínu

Zvýhodněné hypotéky pro mladé

Zvýhodněné hypotéky pro mladé

16.4.2019, Autor: Pavel Strašák

Mladí do 36 let by si mohli půjčovat s menším příjmem více. Tak zní kompromisní návrh novely zákona, na kterém se dohodlo Ministerstvo financí s ČNB. Jak vysoké budou úlevy pro LTV, DTI a DSTI?

Číst článek
Hypotéka na mateřské

Hypotéka na mateřské

9.4.2019, Autor: Luboš Gregor

Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Jaká je aktuální výše příjmu na mateřské dovolené? A kolik z takového příjmu Vám banky při žádosti o hypotéku uznají? Je vůbec reálné, aby Vám hypotéka byla schválena? 

Číst článek
Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci

1.4.2019, Autor: Martin Silný

Nižší počet zájemců o nové hypotéky a konkurenční boj na poli úvěrů na bydlení donutil banky výrazně zlevnit. Jak požádat o hypotéku na rekonstrukci? Zajistěte si nejlepší sazbu na trhu ještě dnes, než přijde plánované zvýšení sazeb ČNB!

Číst článek
Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Dotazy k hypotékám v naší poradně

Hypotéka po insolvenci

21.4.2019

Dobrý den, omlouvám se za dotaz a doufám, že na mne nebudete koukat skrz prsty. Před pár lety jsme se dostali do dluhové pasti. Ne úvěrama, ne z vlastní nerozvážnosti. Narodila se nám handicepovana dcerka a nemohla jsem do zaměstnání. Manželův příjem nedokázal pokrývat poplatky, atd. Čekali jsme strašně dlouho na schválení příspěvků na péči, diagnózu, atd. Po 4 letech se narodil syn, který je též autista. No šlo to z kopce. Díky dluhům za najem, elektriku atd jsme skončili v insolvenci. Bylo to jediné řešení jak jednou začít znovu. Tento rok v listopadu nam insolvence konci. Příjmy po celou dobu insolvence jsou celkem vysoké, myslím celkové mé a manžela. Víme, že po insolvenci musíme 4 měsíce čekat než se pokusíme pozadat o hypoteční úvěr. Naše otázka je, je možnost, po insolvenci získat hypotéku na své bydlení? Po skončení insolvence se nám narodí 3 miminko a nechceme pokračovat v podnájmu. Chápeme zvýšenou úrokovou sazbu, víme že je potřeba mít vlastní finance, ale také že je možné vlastní finance zauverovat. Již nyní hledáme finančního poradce, který by nám s touto situaci pomáhal, radil, pomohl nám začít spořit a připravit nás na to, že jednou by nám banka mohla poskytnout hypotéku. Popřípadě jaká banka je ochotná poskytnout i dříve než po skončení 5 let. V insolvenci jsme dluhy z bank neměli. K bance která by byla ochotná, bychom již nyní přesunuly účet kvůli příjmům. Dekuji za odpověď.

23.4.2019 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, banky tolerují menší a starší prohřešky v registrech dlužníků výměnou za vyšší sazbu, ale insolvence stará několik málo měsíců bude velkou překážkou v získání úvěru (zejména v kombinaci se 3 dětmi, mateřskou a nulovými úsporami). Kontaktujte prosím naše hypotéční specialisty prostřednictvím vyplněné hypotéční kalkulačky, kteří všechno detailně propočítají.

Číst článek

Refinancování americké hypotéky

20.4.2019

Dobrý den, máme s manželem bezúčelovou hypotéku 200 000 Kč u KB od 2/19. Nyní jsme zjistili, že budeme na rekonstrukci potřebovat ještě asi 100 000 Kč. Je možné zrušit bezúčelovou hypotéku po 4 měsících u KB a přejít k jiné bance, kde si tuto bezúčelovou hypotéku převedeme a navýšíme na 300 tis.? Máte, prosím nějaké typy bank, které poskytují bezúčelovou hypotéku? Děkuji

23.4.2019 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, americkou hypotéku můžete kdykoliv refinancovat u konkurence (včetně navýšení), ale KB po Vás bude pravděpodobně vyžadovat nemalé penále za předčasně ukončený úvěr. Nebylo by lepší navýšit čerpaný úvěr přímo u KB?

Číst článek

Koupě nemovitosti se zástavou

18.4.2019

Dobrý den, kupuji byt, který je zatížen zástavním právem banky prodávajícího. Chtěl bych si vzít státní půjčku (SFRB). Ale ta uvolní peníze až, dostane výpis z katastru, kde nebude zástavní právo. A banka vymaže zástavní právo, až zaplatím kupní cenu. Jak tuto situaci vyřešit? Předem děkuji za odpověď.

23.4.2019 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, pokud byste koupi bytu financoval hypotékou, pak by nebyl problém. Nová banka by si zapsala svou zástavu na druhé místo, uvolnila Vám peníze a následně by stará banka svou zástavu z prvního místa vymazala. Toto banky a hypotéky umožňují. Jestliže SFRB toto neumožňuje, pak si tento byt nekoupíte (nebo byste ho musel financovat hypotékou).

Číst článek
Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 6400 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR