Banky.cz Banky.cz Hypotéka

Hypotéka

Hypotéka je převážně dlouhodobý úvěr poskytovaný většinou tuzemských bank, který je vždy zajištěný zástavním právem k nemovitosti, jenž se musí nacházet na území ČR. Ve většině případů se využívá jako zástava financovaná nemovitost, ale nejedná se o nutnou podmínku, lze ručit jakoukoliv jinou nemovitostí (byt v OV, rodinný dům, bytový dům, stavební pozemek, rekreační objekt s číslem popisným/orientačním atd.) 

Hypotéky dělíme do dvou základních skupin –  účelové a neúčelové

Účelová hypotéka

Klasická hypotéka, u níž je předem definovaný účel (koupě, výstavba, rekonstrukce, refinancování účelového úvěru, vypořádání majetkových poměrů v rodině) a to k vlastnímu bydlení, individuální rekreaci nebo pronájmu. Taktéž je možné hypotečním úvěrem financovat vypořádání v rámci rodiny a vypořádání SJM proplacení vlastních zdrojů investovaných do nemovitosti.

Neúčelová (americká) hypotéka

Pro využití americké hypotéky nejsou stanovena „žádná pravidla“. Banka nezkoumá způsob nakládání s finančními prostředky z úvěru, lze ji tak využít na pořízení nemovitosti či pozemku, tak třeba na koupi automobilu či jiných movitých věcí. Počítejte však s vyšší úrokovou sazbou než u účelové hypotéky, kratší splatností a nižším LTV.

Účel hypotéky
CO JE TO LTV?

LTV je zkratka pro anglické Loan-to-value neboli půjčka k hodnotě. LTV zjednodušeně znamená v jakém poměru je výše půjčky, kterou banka nabízí a hodnota nemovitosti.


V praxi je LTV vyjádřeno procentuálně.

Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT HYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.48 %


FAQ

 • Co je to RPSN u hypotéky?

  Jedná se o Roční Procentuální Sazbu Nákladů a je to hlavní ukazatel, jak bude hypotéka drahá. Spousta zákazníků si myslí, že hlavním parametrem je úroková sazba a na RPSN neklade takový důraz. Tento ukazatel počítá s veškerými náklady na váš hypoteční úvěr. Konkrétně se jedná o úrokovou sazbu, poplatek za odhad nemovitosti, vyřízení hypotéky, poplatek na katastru nemovitostí, vedení běžného účtu, vedení úvěrového účtu, pojištění nemovitosti, poplatek za ověření podpisu, poplatek za pojištění schopnosti splácet atd. .

 • Co je to LTV?

  Je zkratka z anglického Loan To Value a procentuálně nám vyjadřuje poměr půjčovaných peněz oproti hodnotě zástavy. Čím nižší LTV máte, tak tím lepší úrokovou sazbu získáte.

 • Je výhodné využít služeb nezávislého hypotečního poradce?

  Hypoteční poradce, který je zkušený v oboru vám porovná nabídky od všech bank. Vždy podle vašeho zadání vybere banku, která bude pro vás nejvýhodnější a nejvhodnější. Vy tak nemusíte obíhat všechny banky osobně a ušetříte tím mnoho času. Dále také obrovskou výhodou hypotečních poradců je to, že vám jsou schopni zařídit výhodnější úrokovou sazbu díky pravidelnému velkému objemu sjednaných hypotečních úvěrů a tím vám ušetří spoustu peněz.

 • Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

  Vyřízení hypotéky se nedá úplně přesně stanovit, ale při spolupráci všech zůčastněných stran se dá hypotéka vyřídit během týdne. Zpravidla ale vyřízení hypotéky trvá cca 3 týdny.

 • Na co si dát pozor při sjednávání hypotéky?

  Nějčastější nekalá praktika bankéřů přímo na pobočkách je ta, že si 100% neověří bonitu žadatelů a kolikrát neznají přesnou metodiku banky, jestli je úvěr možné vůbec poskytnout a tlačí na klienta, aby co nejdříve podal žádost s náhledem do registrů. Může se stát, že Vámi vybraná banka Vám potom zamítne úvěr na základě více podaných žádostí u jiných bank.

  Na druhou stranu registrujeme častý problém u našich klientů, že jim jiný hypoteční poradce slíbí nereálnou úrokovou sazbu, podá s klienty žádost a poté jim sdělí lživou informaci, že na základě vyhodnocení registrů mají přirážku na sazbě.

 • Jak načerpat hypotéku?

  Nutné podmínky k načerpání hypotéky jsou vždy uvedeny v  úvěrové smlouvě a může si je každý klient zjistit ještě před podpisem hypotečního úvěru, jestli bude schopný tyto podmínky dodržet a načerpat tak svůj hypoteční úvěr. Správný hypoteční poradce nebo bankéř je vám k dispozici po celou dobu vyřizování hypotečního úvěru až po načerpání hypotéky. A tyto podmínky postupně plní společně s vámi.

Články o hypotékách v hypotečním magazínu

Velké porovnání hypoték – prosinec 2018

Velké porovnání hypoték – prosinec 2018

22.12.2018, Autor: Pavel Strašák

Průměrná úroková sazba hypoték u pětiletého fixu vrostla na 3%. Pod baťovských 2,99% nabízí úvěry na bydlení poslední 4 banky. Kam pro nejvýhodnější hypotéku?

Číst článek
Státní garance za hypotéky

Státní garance za hypotéky

8.11.2018, Autor: Petr Jermář

Praha by měla potřebným ručit za hypotéky – recept TOP 09 na řešení bytové krize v hlavním městě. Proč to není dobrý nápad? Pojďme si společně připomenout jeden ze spouštěčů poslední finanční krize.

Číst článek
Velké porovnání hypoték – říjen 2018

Velké porovnání hypoték – říjen 2018

18.10.2018, Autor: Petr Jermář

Cena peněz roste. Hypotéky výrazně zdražují, průměrná sazba pětiletého fixu se blíží 3%. Stále je však možné sehnat úrok i pod 2,5%. Které banky nabízejí nejvýhodnější sazby?

Číst článek
Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Dotazy k hypotékám v naší poradně

Doložení příjmů ze zaměstnání a OSVČ

20.2.2019

Dobrý den, zvažuji žádost o hypotéku na koupi nemovitosti, úvěr na co nejvyšší možnou částku. Rád bych se zeptal, jak bude banka hodnotit moje příjmy, když jsem zaměstnanec a navíc jako vedlejšák mám podnikání (jen na dva měsíce v roce). Můžu dát jen potvrzení přijmu od zaměstnavatele nebo bude banka potřebovat daňové přiznání? Děkuji

21.2.2019 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, přijde na to, kolik chcete půjčit a jak vysoký máte příjem ze zaměstnání. Bude-li příjem ze zaměstnání dostatečný pro získání úvěru (měsíční splátka nemůže být vyšší než 45% Vašich příjmů), nebude třeba dokládat příjem z podnikání. V opačném případě bude banka vyžadovat daňové přiznání za 1-2 poslední fiskální roky. 

Číst článek

Mohu ručit chatou?

19.2.2019

Dobrý den, chtěla bych si vzít hypotéku na barák ve výši cca 2,5 mil. Kč. Našetřeno mám sice 300 000 Kč, ale chtěla bych si vzít hypotéku 100% a ručit ještě jinou nemovitostí. Je možné ručit chatou k rekreaci, která stojí na cizím pozemku? Děkuji za odpověď.

21.2.2019 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, můžete ručit pouze trvale obyvatelnou a zkolaudovanou nemovitostí (musí mít číslo popisné). Stavba na cizím pozemku sama od sebe nevadí, ale výrazně snižuje zástavní hodnotu nemovitosti (vše by musel přesně propočítat odhadce). Kontaktujte prosím naše úvěrové specialisty prostřednictvím formuláře hypoteční kalkulačka - vše s Vámi projdeme a doporučíme nejlepší řešení na míru.

Číst článek

Hypotéka bez vlastních zdrojů

19.2.2019

Dobrý den, obracím se na Vás dotazem ohledně použití české půjčky pro kapitál v Německu. Několik let žiji s rodinou v Německu, kde i pracuji. Naskytla se nám možnost koupit hezký dům v Německu za dobré peníze, ale nastal nám problém, že nám německá banka nechce půjčit bez vlastního kapitálu. Jedná se o dům s kupní cenou 120tis € + 15tis € (to jsou poplatky za převod, notáře atd). Napadlo mě, že bych si půjčil na kapitál v Čechách (cca 400tis Kč), kde by to nebylo problém. Ale nevím, jestli české a německé banky dokáží mezi sebou komunikovat, protože by nám pak nastal problém, když máme ještě půjčku na auto. Splácení není problém, náš čistý příjem je přes 4tis € měsíčně. Máte s tím zkušenosti? Děkuji a přeji hezký den

21.2.2019 Odpoveď našeho experta

Dobrý den, obávám se, že bez vlastních zdrojů hypotéku nezískáte. I české banky Vám nemohou na hypotéku půjčit více než 90% zástavní hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok jen 80%). Nahrazování vlastních zdrojů jinou půjčkou je obcházením pravidel regulátora trhu a toto důrazně nedoporučuji. 

Číst článek
Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 6000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR