Banky.cz Články Hypotéka Jak získat hypotéku pro OSVČ

Jak získat hypotéku pro OSVČ

6.5.2021 Hypotéka

Dostatečné příjmy jsou základem každé hypotéky. Jenže zatímco zaměstnancům stačí předložit potvrzení od zaměstnavatele, podnikatelé a živnostníci musí doložit daňové přiznání prokazující dostatečný zisk. Je přitom několik způsobů, jak ho banky počítají. Podívejte se, který z nich se u hypotéky pro OSVČ vyplatí právě vám.

Na první pohled se může zdát, že šance na hypotéku jsou u OSVČ a zaměstnanců stejné. Obě skupiny musí splnit stejné podmínky pro získání hypotéky. Patří mezi ně například:

 • věk alespoň 18 let,
 • dostatečný příjem a bonita
 • nebo dostatečná hodnota zástavy.

Jenže hned druhý z těchto bodů skrývá zásadní rozdíl. Banky totiž vnímají příjmy zaměstnanců jako stabilnější. Často navíc vypadají vyšší.

Je to dané i tím, že živnostníci mnohdy hledají způsoby, jak v daňovém přiznání své zisky snížit. Například díky použití výdajového paušálu. Nebo daňovou optimalizací. Při ní zpravidla zvyšují výdaje, aby dosáhli na menší daňový základ. A platili menší daně.

Jenže kromě nižších daní i odvodů na sociální a zdravotní pojištění to pro podnikatele znamená také horší bonitu v očích banky. Tím pádem i menší šanci na hypotéku pro živnostníky.

Přesto existují způsoby, jak na půjčku na bydlení dosáhnout. Stačí jen zvolit vhodný postup pro určení příjmu. Ať už pomocí:

 • daňového základu,
 • obratu
 • nebo výdajového paušálu.

Hypotéka pro OSVČ a příjmy ze základu daně

Jak zmíněnou situaci řešit? Ideální je, když si hypotéku pro OSVČ naplánujete s dostatečným předstihem.

Banky totiž k prokázání příjmů požadují jedno až dvě poslední daňová přiznání. Pokud uplatňujete jako OSVČ výdajový paušál, daňovou evidenci nebo využíváte účetnictví, je vždy důležitý pro banky dílčí základ daně. Tedy řádek 37 v případě příjmů z podnikání. U příjmů z pronájmu je to řádek 39.

Raději ale předem požádejte o pomoc hypotečního poradce. Probere s vámi vaši situaci a zjistí, jaká forma výdajů podle vašeho předpokládaného ročního obratu bude nejlepší, aby banka hypotéku schválila.

Takový postup je nejlepší, pokud chcete u hypotéky pro OSVČ použít ke spočítání příjmů základ daně.

Pro živnostníky to často bývá nejjednodušší cesta k hypotéce. Banky totiž lépe vidí na vaše reálné příjmy. A jednodušeji si spočítají, jestli si s úvěrem poradíte.

Výhody a nevýhody hypotéky pro OSVČ a určení příjmů podle základu daně

 • banka snadněji spočítá vaši bonitu
 • můžete dosáhnout na vyšší hypotéku než u vykazování příjmů podle obratu nebo při uplatňování výdajového paušálu
 • může to vést k vyšším daním i zálohám na sociální a zdravotní pojištění

Hypotéka pro OSVČ a příjmy z obratu

U hypotéky pro živnostníky můžete požádat také o uznání příjmů podle svého ročního obratu.

V takovém případě vezme banka z vašeho obratu předem danou část, kterou započítá jako váš čistý roční příjem. A pak už snadno dopočítá příjem měsíční.

Každá banka ale uznává jako roční příjem jiné procento z obratu. U každého poskytovatele tak může váš příjem vyjít jinak – i když pokaždé dodáte zcela stejné podklady.

A komu se tedy takový postup vyplatí? Obvykle podnikatelům s vysokými příjmy i náklady a tím pádem nízkým daňovým základem.

Je tedy logické, že převážná většina takových klientů dosáhne na vyšší hypoteční úvěr než v předchozím případě.

Musíte ale počítat s tím, že uznání příjmů podle ročního obratu nabízí jen některé banky. Limit této půjčky je navíc obvykle od 80 do 90 % z ceny zástavy.

Výhody a nevýhody hypotéky pro OSVČ a určení příjmů podle obratu

 • můžete dosáhnout na zajímavou hypotéku, i když máte nízký daňový základ
 • nevadí daňová optimalizace ani použití výdajového paušálu
 • tento typ hypotéky neposkytují všechny banky
 • někteří poskytovatelé nabízí LTV maximálně 80 %

Hypotéka pro OSVČ a výdajový paušál

Už jsme zmínili, že u hypotéky pro živnostníky může být komplikací, pokud v daňovém přiznání používáte výdajový paušál. Klesá tak základ daně a tím pádem i deklarované příjmy.

A čím vyšší paušál máte, tím výrazněji vaše příjmy klesnou.

Neznamená to ale, že hypotéku pro OSVČ nezískáte. Přibývá totiž poskytovatelů, kteří umí s výdajovými paušály pracovat.

A pokud zhodnotí, že jsou výdaje ve vašem oboru menší než ty paušální, přepočítají podle toho i vaše příjmy.

Týká se to zejména profesí, u kterých je velký předpoklad, že reálné náklady na paušální hodnotu nedosáhnou. Všechny banky přitom zvýhodňují takzvaná svobodná povolání, jako jsou například právníci/advokáti, IT specialisté, lékaři, architekti a další.

Výhody a nevýhody hypotéky pro OSVČ a určení příjmů pomocí výdajového paušálu

 • díky vysokým odpočtům máte zpravidla nižší daně a zálohy na sociální a zdravotní pojištění než při uplatňování skutečných výdajů
 • menší administrativa spojená se samotným daňovým přiznáním
 • nemusíte dosáhnout na tak vysokou půjčku jako při určení příjmů pomocí skutečných výdajů

Využijte pomoc hypotečního poradce

Kromě zmíněných možností můžete u hypotéky pro OSVČ požádat také o prokázání příjmů pomocí výpisů z účtu. Na trhu najdete několik poskytovatelů, kteří to umožňují. Obvykle to ale pro vás znamená nižší LTV než u běžného hypotečního úvěru.

A která ze zmíněných variant je nejvýhodnější?

Obvykle to záleží na více parametrech. Patří mezi ně zejména:

 • výše příjmů,
 • výše výdajů,
 • obor podnikání
 • nebo délka trvání živnosti.

Pokud tedy chcete najít tu nejlepší možnost, obraťte se na hypotečního poradce. Podle vašich možností a požadavků spočítá, na jakou půjčku dosáhnete u jednotlivých poskytovatelů. A také, jaký způsob prokazování příjmů se vám nejvíc vyplatí.

Samozřejmě i u hypotéky pro OSVČ můžete využít hypoteční kalkulačku. Dá vám základní přehled o aktuálních nabídkách na trhu.

Potřebné doklady k hypotéce pro OSVČ

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv hypotéku pro živnostníky, pamatujte, že bance musíte vždy dodat několik dokladů o sobě a o svém podnikání. Jsou to například:

 • daňové přiznání za předchozí rok či dva,
 • doklad o zaplacení daně z příjmů nebo vrácení přeplatku daně z příjmů,
 • potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu,
 • u příjmů z pronájmu také nájemní smlouva a list vlastnictví k nemovitosti
 • nebo výpisy z účtu (u některých poskytovatelů).

Kromě toho se banky u hypotéky pro OSVČ obvykle zajímají také o:

 • obor a délku podnikání,
 • roční obrat,
 • čisté měsíční příjmy
 • nebo o úspory, které můžete do nemovitosti investovat.

Neuspěli jste? Zkuste spolužadatele

Samozřejmě se může stát, že ani po dodání všech potřebných dokladů na hypotéku nedosáhnete. V takovém případě máte ještě další možnost – získat spolužadatele.

Pokud je to člověk, se kterým žijete ve společné domácnosti, banka vaše příjmy sčítá (stejně jako vaše výdaje). Na potřebnou půjčku tak obvykle dosáhnete snadněji.

Manžele navíc poskytovatelé automaticky berou jako spolužadatele. Pokud se tedy nerozhodnete jinak, žádáte společně o hypotéku pro manžele (kdyby chtěl o půjčku žádat jen jeden z vás, musíte předem u notáře sepsat zápis o zúžení společného jmění manželů).

Když spolužadatel ze společné domácnosti není, je situace trochu složitější.

Sehnat takového spolužadatele nemusí být snadné. Pokud se vám to ale povede, může to být zajímavá varianta, jak na hypotéku pro OSVČ dosáhnout.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Jak získat hypotéku pro OSVČ

Využíváte výdajový paušál?

Počet odpovědí: 187

KOMENTÁŘE k článku Jak získat hypotéku pro OSVČ

Přidejte nový komentář

Hypoteka, Komentoval(a): Leonidas Pavlidis

22.8.2020 18:01:42
Dobrý den, chci hypotéku a banka mi půjčí jen 650000 když mám jako OSVC příjem 890000 , proto se obracím na vas

Re: Hypotéka, Komentoval(a): Petr Jermář

8.9.2020 15:01:42

Dobrý den, kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a ověří max. možnou výši úvěru (která je závislá nejen na výši příjmu, ale taktéž na úrokové sazbě a době splatnosti úvěru).

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

25.11.2023 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Porovnání poplatků za předčasné splacení hypotéky: Od 0 Kč až po 4 000 Kč

12.11.2023 Hypotéka

Doplatit hypoteční úvěr, kdykoliv chcete. A to buď zcela zdarma, nebo jen s minimálními poplatky za předčasné splacení hypotéky. Takovou možnost mají lidé už od konce roku 2016. Neznamená to však, že je situace všech klientů stejná. Náklady, které banky lidem účtují, se u jednotlivých poskytovatelů liší. A mnohdy poměrně výrazně.

Úroky u hypoték prolomily hranici 5 %. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

26.10.2023 Hypotéka

Získat hypotéku s úrokem pod 5 %? To je už víc než rok pouhá utopie. Tedy přesněji řečeno byla – situace se začíná měnit. V říjnu se totiž k zásadnímu zlevnění odhodlala Moneta Money Bank. Úrokové sazby u hypotéky s pětiletou fixací u ní nově začínají na hodnotě 4,99 %. A u fixace na nejméně 7 let se dostanete dokonce na 4,89 %.

Nemám na splátku hypotéky – jak postupovat

25.10.2023 Hypotéka

Skokový nárůst úrokových sazeb hypoték zkomplikoval mnohým Čechům splácení hypotéky. Přečtěte si, jak řešit situaci, když nezbývají peníze na hypotéku.

Jak získat levný úvěr na bydlení? Pomůže zelená hypotéka na úsporné bydlení

24.7.2023 Hypotéka

Nižší úrokové sazby, levnější pojištění a řada dalších výhod. To všechno přináší zelená hypotéka. Je určena všem lidem, kteří plánují úsporné bydlení – bez ohledu na to, jestli si pořizují novou nemovitost, nebo rekonstruují tu stávající. Podívejte se, co zelená hypotéka nabízí, kdo na ni dosáhne a kde ji najdete.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena