Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr

Definice Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr neboli hypotéka je dlouhodobá půjčka, za kterou ručíte zástavním právem k nemovitosti. Její minimální výše je obvykle 200 000 korun a maximální doba splácení až 40 let. Výše splátek je určená výší půjčky, dobou splácení a sjednaným úrokem.

Díky zajištění nemovitostí můžete také počítat s nižší úrokovou sazbou než u běžných spotřebitelských úvěrů. Hodnota nemovitostí navíc dlouhodobě roste a spolu s ní i hodnota vašeho majetku. Máte tak jistotu, že o peníze, které jste za nákup domu či bytu dali, nepřijdete.

Se zřízením i vedením hypotéky souvisí také řada poplatků. Výši všech nákladů spojených s půjčkou vyjadřuje hodnota RPSN.

Hypoteční úvěr využijete například na:

 • nákup bytu či domu
 • stavbu nebo rekonstrukci
 • pořízení stavebního pozemku
 • nákup chaty či chalupy
 • získání družstevního bytu
 • nákupu nemovitosti, kterou chcete dál pronajímat (investiční hypotéka)
 • vypořádání společného jmění manželů
 • vypořádání majetkových poměrů v rodině
 • nebo na refinancování stávajícího účelového úvěru (hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření)

Banky nabízejí i neúčelové hypoteční úvěry – americké hypotéky. Také za ně ručíte nemovitostí, je však pouze na vás, jak půjčku využijete. Jestli za ně například koupíte nové auto nebo je využijete k rozjezdu podnikání.

Pro získání hypotečního úvěru musíte splnit několik podmínek. Patří mezi ně například:

 • věk alespoň 18 let
 • dostatečná bonita (banky do ní počítají mimo jiné vaše příjmy, výdaje a dluhy)
 • či prokázání příjmů.

Výši hypotéky ovlivňuje zejména hodnota domu či bytu, kterým ručíte (banka vám smí půjčit maximálně 90 % z jeho ceny), a výše vašich příjmů (měsíční splátka hypotéky nesmí překročit 50 % z čistých měsíčních příjmů žadatele).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Hypoteční úvěr

EB

#11186, Hypotéka a věcné břemeno dožití, Hypoteční poradna, 9.9.2020

Dobrý den, je možné žádat o hypoteční úvěr na dům zatížený břemenem dožití? Sourozenci vlastní dům na půl a jeden by chtěl druhého vyplatit. V domě jsou dvě bytové jednotky a jednu obývá maminka s břemenem dožití.

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku neakceptují nemovitosti zatížené věcným břemenem dožití. Doporučuji RD nejprve rozdělit na 2 samostatné bytové jednotky, věcné břemeno zapsat pouze k jedné bytové jednotce (kterou obývá Vaše matka) a bance ručit druhou bytovou jednotkou.

DM

#11163, Hypotéka, rozvod a penále za předčasné splacení, Hypoteční poradna, 7.9.2020

Dobrý den, s manželem jsme měli hypotéku - výstavba RD. V rámci majetkového vyrovnání (rozvod) byl dům prodaný v rámci SJM. Vzhledem k tomu, že k doplacení výše zmíněného úvěru došlo předčasné a mimo fixaci, banka nám dala tzv sankční pokutu ve výši 150 tis. Tato částka byla zaplacena z úschovy RK zprostředkovávající prodej domu, zbyla částka z prodeje byla rozdělena rovným dílem mezi mne a manžela. Po rozvodu jsem si u téže banky žádala o nový hypoteční úvěr na koupi bytové jednotky. Spolu s vyčerpáním tohoto úvěru jsem si zažádala u banky i o navrácení sankční pokuty z předchozího (společného) úvěru. Banka mi část sankční pokuty vrátila. Dnes již bývalý manžel se u mě dožaduje 50 % vrácené pokuty. Z morálního hlediska vnímám, že si nárokuje správně. Půlku pokuty v minulosti zaplatil stejně jako já. V majetkovém vyrovnání, v závěrečném ujednání, je uvedeno, že co není v dohodě uvedeno, má se za to, že podepsáním dohody je vyrovnané bez budoucího nároku. Jenže samotný hypoteční úvěr v majetkové dohodě uveden je, ale sankční pokuta nikoliv. Banka se k této problematice staví, že je vše v pořádku, že vyplatila správně. Vyplatí tomu, kdo splní podmínky a zažádá si. Zkrátka kdo dřív přijde, ten mele. Jak se říká. Můj dotaz. V případě soudního sporu, jaká je moje šance na úspěch? Podle kterého předpisů banka tyto částky vyplácí? Měla jsem za to, že vrácení fin- pokuty je jakýsi bonus banky za to, že zůstávám jejich klientem i nadále. Kdybychom ani jeden z nás nečerpal nový úvěr, sankce by za 6 měsíců propadla, byla promlčena bez nároku na vrácení. Jen díky nové vyčerpanému úvěru banka sankci vrátí. Na stranu druhou, jak jsem psala výše, manžel se podílel na zaplacení pokuty stejným dílem jako já. Děkuji za Vaše vyjádření.

Dobrý den,

přijde na to, co přesně jste si s bankou při předčasném splacení předchozí hypotéky a placení pokuty sjednali. Pokud dohoda zněla "když si vezmete nový úvěr do 6 měsíců, 50% sankce vám vrátíme" a Vy jste si nový úvěr vzala zatímco manžel nikoliv, pak by vratka sankce měla náležet pouze Vám (z morálního i právního hlediska - Vy jste splnila podmínku, druhý o tuto možnost neprojevil zájem, tedy ani nejde o to "kdo dřív přišel", Vy na sebe berete závazky plynoucí z nové úvěrové smlouvy, atd.). 

Pokud by vratka sankce byla slíbena pouze prvnímu a nový úvěr jste si sjednali oba (ovšem Vy první), pak už by to z morálního hlediska stálo za zvážení (právní hledisko by Vám posoudil za úplatu právník po pečlivém prostudování všech smluvních dokumentů). 

M

#11019, Hypotéka po insolvenci, Hypoteční poradna, 20.8.2020

Dobrý den, manžel bude v lednu 2021 (přesně 26.1.) 5 let od ukončení insolvence. Je vůbec možné jít zkusit někam žádat o hypoteční úvěr? Hodně nutně bychom ho potřebovali. Je zaměstnán už 20 let u stejné společnosti s příjmem 35 tis měsíčně v průměru. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

5 let od momentu úspěšného ukončení insolvence by již neměl být problém hypotéku získat (splníte-li všechny ostatní podmínky hypotéky). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí banku, kde budete mít nejvyšší šanci hypotéku získat.

DS

#10828, Předčasné splacení hypotéky, Hypoteční poradna, 29.7.2020

Dobrý den, v roce 2019 jsem v souvislosti s prodejem nemovitosti doplatil hypoteční úvěr za tuto nemovitost ve výši 1,45 mil. Kč. Do konce 5-ti leté fixace tehdy zbývaly 2 roky. Dodatečné náklady s předčasným splacením u jedné nejmenované banky mi vyčíslili na částku přesahující 120 000 Kč. Zcela náhodou jsem se dozvěděl, že banka při předčasného splacení hyp. úvěru, může žádat 1% z částky, která je placena, pokud hypoteční smlouva trvá alespoň 2 roky. Chci se proto zeptat, zda náklady ve výši 120 000 Kč jsou oprávněné, popř. jak bych měl postupovat když by tomu tak nebylo. Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

je to tak jak píšete, pokud od podpisu smlouvy uplynuly min. 2 roky, může být sankce za předčasné splacení hypotéky max. 1% z výše doplácené částky, max. 50 000 Kč, a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky, které ČNB svým dovysvětlením z roku 2019 omezila pouze na administrativní náklady (banky nemohou požadovat úhradu úrokové ztráty). 

Tato pravidla se vztahují pouze na hypotéky sjednané nebo refixované po 12/2016, tedy pokud jste úvěrovou smlouvu uzavřel dříve, mohla Vám banka naúčtovat i více. 

MN

#10630, Odhad nemovitosti a žádost o hypotéku, Hypoteční poradna, 7.7.2020

Dobrý den, žádal jsem u banky o hypoteční úvěr. Ručil jsem jednou nemovitostí, na obou nemovitostech byl samozřejmě odhadce a nyní když jsem před podpisem smlouvy žádost zrušil, banka po mně chce zaplatit odhady. Dá se s tím něco dělat? Děkuji

Dobrý den,

s tímto mnoho nenaděláte - jestli jste si u banky objednal službu odhadu nemovitosti, je třeba ji zaplatit (nehledě na sjednání či nesjednání úvěru). I proto doporučuji řešit hypotéky vždy za asistence nezávislého hypotečního poradce, který tyto náklady za klienty hradí (a ještě dokáže nabídnout lepší úrokové sazby než byste dostal v bance).

Články o Hypoteční úvěr

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

18.9.2020, Hypotéka

…nebo v pravidelnýchsplátkách, záleží na jejich domluvě. Často s tím může pomoci například hypotéka.Nový majitel nemovitosti si jednoduše vezme hypoteční úvěr na vypořádánímajetkových práv v rodině a z něj podíly ostatních sourozenců zaplatí. Půjčku pak postupně splácí bance. A protožev…

Nejlevnější za víc než 2 roky. Průměrný úrok hypoték klesl na 2,21 %

Nejlevnější za víc než 2 roky. Průměrný úrok hypoték klesl na 2,21 %

27.7.2020, Hypotéka

…ňského června přitom klesl o 0,55 procentního bodu. Objem hypoték atakuje 21 miliardPrávě velké zlevňování hypoték vedlo i krekordnímu zájmu o hypoteční úvěry. Lidé si jich v červnu sjednali 7 621. To jenejvíc nejen za letošní rok, ale i od listopadu 2018. Ochlazení, které přišlo v kvě…

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

13.7.2020, Hypotéka

…nání totiž odhlasovalizrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň zachovali možnost odečíst si úroky zhypotéky od daně z příjmu. Pro žadatele o hypoteční úvěr to znamená, že ušetříi statisíce korun. Návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostipodalo ministerstvo financí. Spolu s tím ale c…

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality

…estičního bytu vyjde na několik milionů korun. Jen málokdo si přitom může dovolit zaplatittakovou cenu ze svého. Většina lidí proto spoléhá na hypoteční úvěr a bankydokonce nabízejí speciální hypotéky na pronájem. Podle pokynů České národníbanky však smí investiční hypotéka pokrýt maxi…

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka

…hypotékzaměřených na refinancování. Díky němu porovnáte základní podmínky všechposkytovatelů na trhu a zjistíte, jestli se vám vyplatí převést hypoteční úvěrjinam. Ještě lepší je opět využít hypotečníkalkulačku, která vám spočítá podmínky na míru. Často tak dosáhnete navýhodnější sazbu…Banky v ČR