Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr

Definice Hypoteční úvěr

nebo-li hypotéka je úvěrový produkt, který je poskytovaný většinou českých bank. Hypoteční úvěr je vždy vázaný zástavním právem k nemovitosti (může jít o financovanou nemovitost, nebo i jinou). Financování je dlouhodobé a protože banka má zastavenu nemovitost, je bankovní úroková sazba nejnižší z portfolia úvěrových produktů.
Jedná se o účelový úvěr, který je primárně možno získat za účelem koupě, rekonstrukce, či dostavby nemovitosti;  na konkurenčním trhu ale již vznikly produkty, kdy jen nemovitost zastavíte a finance můžete využít libovolným způsobem (např. Americká hypotéka).
Hypotéčním úvěrem lze u vybraných bank refinancovat účelové úvěry (např. úvěr ze stavebního spoření), refinancovat vlastní prostředky vložené do nemovitosti (zpětné proplacení investice do nemovitosti), vypořádat SJM (společné jmění manželů), vypořádat vztahy či dědictví v rámci rodiny, ale slouží i pro výstavby, dostavby, či rekonstrukce.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Hypoteční úvěr

JH

#9088, Cena za odhad nemovitosti, Hypoteční poradna, 26.2.2020

Dobrý den, žádali jsme o hypoteční úvěr - banka nám přidělila jejich smluvního odhadce, kterého jsme ani neviděli. Vyhotovil odhad za přemrštěnou cenu a zároveň v odhadu cenu podsekl. Když hypotéku od této banky nakonec chtít nebudeme, musíme mu odhad platit? K ničemu jsme se nezavázali. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ceny za vyhotovení odhadu mají banky ve svých sazebnících (obvykle byt 3 900 Kč, dům/pozemek 4 900 Kč). Pokud jste si odhad objednal, jste povinen ho zaplatit. Pro vyřízení hypotéky doporučuji využít služeb našich hypotečních poradců. Díky dojednaným velkoobchodním slevám umíme nabídnout lepší sazby než jaké byste dostal přímo od bank a navíc za klienty platíme všechny poplatky (nejen odhad, ale taktéž vklad na katastr, atd.). Přijdeme za Vámi kamkoliv, kdykoliv a vše zařídíme na klíč.

M

#9047, Odhad nemovitosti, Hypoteční poradna, 23.2.2020

Dobry den, chtel bych se zeptat, jak probiha zadost o hypotecni uver. Priklad: kupni cena je 5 mil. Kc, k dispozici mam 1,5 mil. Kc, ale pro pripad kdyz odhad bude menis treba o 500 000 Kc, tak si tyto prostredky chci nechat odlozene. Tedy bance reknu, ze mam k dispozici 1 mil. Kc. Banka provede odhad a zjisti, ze kupni cena se rovna odhadu. Ma otazka je, mohu tech 500 000 pridat k te hypotece nebo uz banka pocita s tim, ze mam pouze 1 mil. Kc? Dekuji

Dobrý den,

parametry hypotéky (včetně výše půjčené částky) je možné měnit až do momentu podpisu úvěrové smlouvy. Odhad nemovitosti probíhá ještě před podpisem úvěrové smlouvy, tedy dle výše odhadu se budete moci rozhodnout, kolik použijete vlastních zdrojů a kolik si půjčíte. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky. Díky dojednaným velkoobchodním slevám umíme oproti bankám nabídnout nižší úroky a lepší podmínky. Taktéž za klienty platíme všechny poplatky (odhad nemovitost, vklad na katastr, poplatek za sjednání úvěru, atd.).

D

#9011, Dodatek k úvěrové smlouvě, Hypoteční poradna, 19.2.2020

Dobrý den, mám hypoteční úvěr u KB uzavřený 24.11.2016. Chci hypotéku refinancovat a konsolidovat. Ve smlouvě je odstavec o předčasném splacení kde je vzorec pro výpočet. Pokuta vychází cca 80 tis. V roce 2019 jsem tuto smlouvu restrukturalizoval (zdravotní důvody) a byl vydán dodatek této smlouvy. Nově je zde odstavec o předčasném splacení, že se řídí kalkulačkou uvedenou na stránkách banky a de facto obsahuje znění stejné jako u nové hypotéky. Podle kalkulačky je pokuta 14 200 Kč. V bance mi ale tvrdí, že dodatek předčasné splacení neupravuje pokud se změnila jen výše splátky ale zůstala zachovaná úroková sazba původní smlouvy. Poraďte prosím. Děkuji.

Dobrý den,

dle zákona se nové podmínky pro předčasné splácení (nižší poplatky) aplikují na nově uzavřené nebo refixované úvěry po 12/2016. Pokud dodatek k vaší úvěrové smlouvě nebyl refixací (či jste si úpravu podmínek mimořádných splátek s bankou nedohodl jinak), pak se na vaši hypotéku aplikují stále staré podmínky.

RJ

#8991, Hypotéka a rozvod, Hypoteční poradna, 17.2.2020

Dobrý den, moc prosím o radu. V případě, že se pár právě rozvádí, tzn. sepisuje rozvodové papíry a zároveň mu dobíhá 5ti letá fixace hypotéky, která ovšem nespadá do SJM, jelikož se byt pořizoval před svatbou, jak nejlépe jednat? Pokud neuděláme nic, hypotéka se nám na 5 let otočí s horším úrokem. Pokud budeme o rok chtít smlouvu prodloužit, protože do té doby počítám, že budeme rozvedeni, spadne nám hypoteční úvěr do SJM dodatkem? Děkuji za pomoc, nevím si rady.

Dobrý den,

musíte se s partnerem domluvit, jak chcete s nemovitostí a hypotékou v rámci rozvodu naložit. Chcete-li nemovitost nadále společně vlastni a splácet, nebo nemovitost prodáte a z výtěžku doplatíte hypotéku anebo si nemovitost ponechá jeden z Vás a druhého vyplatí. Pozor, v případě třetí možnosti banka nemá povinnost vyvázat druhého z hypotéky (na to rozvod nemá vliv). Vyvázání z hypotéky je možné pouze v případě, kdy by druhý spoludlužník byl sám dostatečně bonitní na pokrytí celého úvěru.

VK

#8931, Refinancování mimo výročí fixace, Hypoteční poradna, 12.2.2020

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. S přítelem jsem prováděli rekonstrukci rodinného domu, na což máme od roku 2018 hypoteční úvěr s fixací na 10 let a vzhledem k nedostačujícím peněžním prostředkům na vybavení domácnosti jsme si byli nuceni vzít ještě v loňském roce neúčelový úvěr. Je možné tyto dva úvěry nějakým způsobem konsolidovat a následně refinancovat ještě v době fixace hypotéky, aniž bychom doplatili na sankce / poplatky ze strany banky, případně je vůbec sloučení možné? Děkuji za Váši odpověď.

Dobrý den,

refinancování mimo výročí fixace je možné (včetně sloučení úvěrů u nové banky). Požádejte svou banku o vyčíslení penále a následně se rozhodněte, zda se Vám refinancování s tímto penále vyplatí či nikoliv. Penále může činit max. 1% z výše předčasné splátky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o tzv. účelně vynaložené náklady (které s Vámi banka bude mít při předčasném doplacení úvěru).

Články o Hypoteční úvěr

Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

2.3.2020, Hypotéka

Úroky, úroky a zase úroky. To je hlavní věc,která zajímá spoustu zájemců o hypoteční úvěr. Jenže právě tím se dopouštízásadní chyby. Snadno totiž přehlédnou další podmínky a poplatky a zbytečněpřeplatí desetitisíce korun. Jak tedy správně vybrat hypotéku? Stačí sipohlídat několik zákla…

Boj o statistiky: podle ČNB je propad hypoték nadhodnocený

Boj o statistiky: podle ČNB je propad hypoték nadhodnocený

17.2.2020, Hypotéka

…a, klesne dokonce pod 3procentní body. „Podle oficiální statistiky ČNB činil v roce2019 objem úvěrů zahrnujících skutečně nové i refinancované hypoteční úvěry 191miliard korun, zatímco v roce 2018 to bylo 222 miliard. Došlo zde k podobnémupoklesu jako u skutečně nových úvěrů, konkrétně…

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

13.1.2020, Reality

…řípadném prodeji. Pozorna správnou zástavuProblémem při nákupu rekreačních nemovitostímůže být jejich financování. Ne každá banka vám na ně dá hypoteční úvěr.Někteří poskytovatelé totiž vyžadují, abyste za půjčku na bydlení ručili trvaleobývanou nemovitostí. A to například chata nesplň…

Wüstenrot zvažuje zpětné hypotéky. Mají pomoci hlavně starším klientům

Wüstenrot zvažuje zpětné hypotéky. Mají pomoci hlavně starším klientům

6.1.2020, Hypotéka

… s několika novýmiúvěry. Vesměs přitom cílily na mladé žadatele, kterým nabízely vyšší půjčkynebo delší dobu splatnosti. Právě mladí zájemci o hypoteční úvěr by seletos měli dočkat dalšího zvýhodnění. Má jim s tím pomoci novela zákona o Českénárodní bance, která mimo jiné zmírňuje poža…

Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

Hypotéky v roce 2019: přinesly zlevnění, pokles zájmu i naději pro mladé

1.1.2020, Hypotéka

…anka zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Naplno se to projeviloloni. Spolu s vytrvalým zdražováním nemovitostí to vedlo k tomu, že zájem ohypoteční úvěry oproti minulým letům výrazně klesl. Zatímco v roce 2018 si lidé za prvních jedenáct měsícůpůjčili na bydlení víc než 203 miliar…Rychlé odkazy

Banky v ČR