Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr

Definice Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr neboli hypotéka je půjčka zajištěná zástavou nemovitosti. Obvykle je to stejná nemovitost, na kterou si půjčujete, ale může to být například i byt či dům vašich rodičů. Zároveň můžete ručit více nemovitostmi a získat tak půjčku na celou hodnotu nemovitosti – tedy hypotéku bez akontace.

Co je to hypoteční úvěr aneb zákonná definice hypotéky

Právní definici hypotečního úvěru najdete v § 28 odst. 3 zákona o dluhopisech č. 190/2004 Sb. Říká: „Hypoteční úvěr je úvěr, jehož splacení včetně příslušenství je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i rozestavěné. Úvěr se považuje za hypoteční úvěr dnem vzniku právních účinků zástavního práva.“

Hypoteční úvěr může být buď účelový, nebo neúčelový. Účelová hypotéka se obvykle využívá k:

 • nákupu domu či bytu, ve kterém chcete bydlet,
 • nákupu domu či bytu, který chcete pronajímat (tedy hypotéka na pronájem),
 • stavbě domu,
 • rekonstrukci domu či bytu,
 • zpětnému proplacení peněz, které jste vložili do nákupu, stavby nebo rekonstrukce nemovitosti,
 • refinancování hypotéky,
 • majetkovému vypořádání.

Neúčelový hypoteční úvěr se označuje jako americká hypotéka. Její výhodou je, že můžete půjčené peníze využít prakticky na cokoliv. Má sice o něco vyšší úrok než klasická hypotéka, zároveň je však výhodnější než běžné spotřebitelské úvěry.

Kromě toho se od běžné hypotéky liší například v následujících parametrech:

Účelový hypoteční úvěr

 • maximální výše půjčky: 90 % z hodnoty nemovitosti (výjimečně i víc)
 • minimální výše půjčky: 200 000 korun
 • maximální doba splácení: 30 let (výjimečně i víc)

Americká hypotéka

 • maximální výše půjčky: 70 % z hodnoty nemovitosti
 • minimální výše půjčky: 100 000 korun
 • maximální doba splácení: 20 let

Aby banka vaši žádost o hypoteční úvěr schválila, musíte splnit podmínky pro získání hypotéky. Patří mezi ně například:

 • doložení příjmů,
 • dostatečná hodnota zástavy,
 • dostatečná bonita (vychází z vašich příjmů a výdajů)
 • dobrá úvěrová historie
 • a další.

K posouzení bonity ale přistupují jednotliví poskytovatelé podle vlastních metodik. Pokud tedy u jedné banky hypotéku nezískáte, stále máte šanci u jiné.

Vyplatí se proto požádat o pomoc nezávislého hypotečního poradce. Pomůže vám najít banku, kde hypoteční úvěr získáte a která vám zároveň nabídne co nejlepší podmínky.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Hypoteční úvěr

ŠS

#14148, Omyl jsem poslala peníze na účet hypotéky, Hypoteční poradna, 6.5.2021

Dobrý den, manžel mi poslal omylem platbu na hypoteční úvěr. Lze tuto platbu zrušit či vrátit? Nerada bych platila nějaký poplatek za mimořádnou splátku :-) Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o chybně provedené platbě informujte banku, u které máte veden hypoteční úvěr. Banka Vám následně platbu vrátí. 

R

#13908, Hypotéka a rozchod, Hypoteční poradna, 17.4.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala, s partnerem máme hypoteční úvěr na oba, v katastru každý vlastníme 1/2, splátky jsou z jeho účtu. Já jsem prokazatelně zaplatila 10 % kupní ceny, on zaplatil doposud splátky - nyní jsme 50-50. Ale - rozchod. Chce mě vyškrtnou, já nesouhlasím. Pravděpodobně nebudu dost bonitní v případě zájmu o nemovitost. Může mi ručit matka vlastním domem popř. příjmem apod., abych získala potřebnou bonitu? Pravděpodobně to skončí u soudu - budou se dokazovat výpisy z účtů? Napadlo mě, že než se k něčemu dopracujeme, začnu mu posílat polovinu splátky, aby nedošlo k tomu, že už bude mít zaplaceno větší částku. Když nebudu souhlasit s přenecháním HÚ? Díky za odpověď.

Dobrý den,

zatímco v manželství máte majetek v SJM a rozvodem dochází k vypořádání SJM a dělení majetku mezi manžele, při rozchodu se nic na vašich majetkových poměrech nemění. Z právního hlediska je rozchod (stejně jako počátek vztahu) těžko uchopitelný a legislativa společné soužití nesezdaných osob nijak neupravuje (nemáte vůči sobě vyživovací povinnost, nemáte společný majetek, atd.). Nadále je tedy každý majitelem své poloviny nemovitosti a máte povinnost splácet hypotéku společně (banka nezkoumá, kdo platí jakou část). Chcete-li to po rozchodu jinak, musíte se spolu domluvit. Pokud byste se spolu nedomluvili a trvali na vypořádání podílového spoluvlastnictví, můžete spor řešit soudní cestou (soud by dal každému možnost vyplatit druhého, případně by byl nařízen prodej nemovitosti). O hypotéku můžete žádat dohromady i se svou matkou (dejte si však pozor na splatnost úvěru - hypotéka musí být doplaceno nejpozději v 65-70 letech a bere se v potaz věk nejstaršího spolužadatele). Prostudujte podmínky hypotéky. Doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.

SB

#13770, Získáme jako cizinci hypotéku?, Hypoteční poradna, 7.4.2021

Zdravím, chci se zeptat, jestli máme šanci získat hypotéku. Jsme cizinci z EU, máme pracovní smlouvy na neurčito, čistý příjem kolem 50 000 Kč měsíčně. Já jsem na mateřské a zbývá ještě rok splácet nové auto. Děkuji.

Dobrý den,

kolik byste si chtěli půjčit na hypotéku a kolik nyní měsíčně splácíte za půjčku na auto? Doporučuji náš článek Hypotéky pro cizince. Banka Vám může půjčit max. 80-90% z hodnoty nemovitosti, tedy je třeba mít našetřeno 10-20% z vlastních zdrojů. Na splátky všech úvěrů (půjčka na auto, hypoteční úvěr) můžete dávat měsíčně max. 45-50% svých příjmů. Prostudujte podmínky pro získání hypotéky.

J

#13683, Mohu žádat o předhypoteční úvěr?, Hypoteční poradna, 29.3.2021

Dobrý den, lze žádá o předhypotéční úvěr, aby dcera mohla koupit dům, na kterém je potřeba vyplatit zástavní právo? O hypotéku už žádala a tu by schválili bez problémů u ní.

Dobrý den,

pro vypořádání právních vad je možné čerpat předhypoteční úvěr. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

LT

#13667, Hypoteční úvěr a zasíťování pozemku, Hypoteční poradna, 28.3.2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně podmínek hypotéky. Inženýrské sítě (voda, plyn, kanalizace) k nemovitosti, které jsem vlastníkem a která by byla předmětem zástavy, vedou částečně přes sousední pozemek. Je nutné mít pro schválení hypotéky zajištěn přístup k z těmto sítím? A pokud ano, jakou formou? Zda je nutná služebnost inženýrské sítě se zápisem do KN, případně stačí smlouva, která přístup zajistí bez zápisu do KN. Jaká bývá praxe bank? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u stavebního pozemku banky obvykle vyžadují zasíťování nebo min. vydaný územní souhlas pro přípojky. Pro získání územního souhlasu je třeba mít vyřešené majetkoprávní vypořádání (souhlas majitele pozemku se stavbou přípojek, smlouva o smlouvě budoucí o zřízení služebnosti k přípojkám). Doporučuji náš článek Jak na zasíťování pozemku a Hypotéka na stavbu.

Články o Hypoteční úvěr

Jak získat hypotéku pro OSVČ

Jak získat hypotéku pro OSVČ

6.5.2021, Hypotéka

…katelům s vysokými příjmy i náklady a tím pádem nízkým daňovým základem. Je tedy logické, že převážná většina takovýchklientů dosáhne na vyšší hypoteční úvěr než v předchozím případě. Musíte ale počítat s tím, že uznání příjmůpodle ročního obratu nabízí jen některé banky. Limit této pů…

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

4.5.2021, Hypotéka

… 2 000 000 korun na nákup bytu splatnost až 20 let (u rekonstrukce maximálně10 let) pouze na pořízení první nemovitosti složitá administrativa Hypoteční úvěr z banky limit se odvíjí od ceny nemovitosti a vašíbonity – může být i několik desítek milionů korun LTV až 90 % splatnost až 30 …

Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

Jak funguje hypotéka na auto? Nabízí nízký úrok i splátky

3.5.2021, Hypotéka

Plánujete si pořídit nové auto, ale nemátedostatečné úspory? Řešení je jednoduché – sáhnout po půjčce. Ideálním řešenímmůže být hypotéka na auto. Má totiž nejnižší úroky a díky dlouhé splatnosti senemusíte bát příliš vysokých splátek. Při pořízení automobilu na splátky máte několikmožn…

Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

28.4.2021, Hypotéka

…ředstaviteléuž připustili, že se sazby budou ještě měnit. O zdražení navíc uvažují také další poskytovatelé. Nahrává jim obrovský zájem o nové hypoteční úvěry a orefinancování těch starších. Od loňského září totiž objem hypoték ani v jednomměsíci neklesl pod 22 miliard korun. A letos v…

Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

Výhodnější hypotéky pro mladé jsou na dosah. Poslanci schválili novelu zákona o ČNB

12.4.2021, Hypotéka

Konečně! Po mnohaměsíčním čekání mají lidé do36 let na dosah mírnější podmínky u hypoték. Přinese jim je novela zákona oČeské národní bance, kterou koncem března schválila poslanecká sněmovna. Ještěletos se tak lidé můžou dočkat vyšších hypotečních úvěrů. Novela zákona o České národní …Banky v ČR