Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr

Definice Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr neboli hypotéka je dlouhodobá půjčka, za kterou ručíte zástavním právem k nemovitosti. Její minimální výše je obvykle 200 000 korun a maximální doba splácení až 40 let. Výše splátek je určená výší půjčky, dobou splácení a sjednaným úrokem.

Díky zajištění nemovitostí můžete také počítat s nižší úrokovou sazbou než u běžných spotřebitelských úvěrů. Hodnota nemovitostí navíc dlouhodobě roste a spolu s ní i hodnota vašeho majetku. Máte tak jistotu, že o peníze, které jste za nákup domu či bytu dali, nepřijdete.

Se zřízením i vedením hypotéky souvisí také řada poplatků. Výši všech nákladů spojených s půjčkou vyjadřuje hodnota RPSN.

Hypoteční úvěr využijete například na:

 • nákup bytu či domu
 • stavbu nebo rekonstrukci
 • pořízení stavebního pozemku
 • nákup chaty či chalupy
 • získání družstevního bytu
 • nákupu nemovitosti, kterou chcete dál pronajímat (investiční hypotéka)
 • vypořádání společného jmění manželů
 • vypořádání majetkových poměrů v rodině
 • nebo na refinancování stávajícího účelového úvěru (hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření)

Banky nabízejí i neúčelové hypoteční úvěry – americké hypotéky. Také za ně ručíte nemovitostí, je však pouze na vás, jak půjčku využijete. Jestli za ně například koupíte nové auto nebo je využijete k rozjezdu podnikání.

Pro získání hypotečního úvěru musíte splnit několik podmínek. Patří mezi ně například:

 • věk alespoň 18 let
 • dostatečná bonita (banky do ní počítají mimo jiné vaše příjmy, výdaje a dluhy)
 • či prokázání příjmů.

Výši hypotéky ovlivňuje zejména hodnota domu či bytu, kterým ručíte (banka vám smí půjčit maximálně 90 % z jeho ceny), a výše vašich příjmů (měsíční splátka hypotéky nesmí překročit 50 % z čistých měsíčních příjmů žadatele).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Hypoteční úvěr

MN

#10630, Odhad nemovitosti a žádost o hypotéku, Hypoteční poradna, 7.7.2020

Dobrý den, žádal jsem u banky o hypoteční úvěr. Ručil jsem jednou nemovitostí, na obou nemovitostech byl samozřejmě odhadce a nyní když jsem před podpisem smlouvy žádost zrušil, banka po mně chce zaplatit odhady. Dá se s tím něco dělat? Děkuji

Dobrý den,

s tímto mnoho nenaděláte - jestli jste si u banky objednal službu odhadu nemovitosti, je třeba ji zaplatit (nehledě na sjednání či nesjednání úvěru). I proto doporučuji řešit hypotéky vždy za asistence nezávislého hypotečního poradce, který tyto náklady za klienty hradí (a ještě dokáže nabídnout lepší úrokové sazby než byste dostal v bance).

KP

#10418, Nenačerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 12.6.2020

Dobrý den, rada bych se poradila, mám v UniCredit Bank schválený hypoteční úvěr, který nechci načerpat. Vyčíslili mi pokutu za odstoupení ze smlouvy, což chápu. Pokud bych však úvěr načerpala a v řádech týdnu celý splatila mimořádnou splátkou, bude jejich poplatek regulován nebo je v pořádku, pokud po mně budou chtít např. 50 tis pokutu? Děkuji

Dobrý den,

regulované poplatky za mimořádné splátky se týkají jen úvěrových smluv, kde řádně proběhlo min. 12 splátek. Určitě tak není řešením hypotéku načerpat a následně splatit. 

I

#10316, Koronavirus a odklad splátek, Hypoteční poradna, 3.6.2020

Dobry den, mam dotaz ohledne soucasnych odkladu splatek kvuli koronaviru. Mam hypotecni uver na byt u Expobank, 16.4.2020 jsem pozadala o odklad splatek na 6 mesicu, ale nasledne jsem rozhodla, ze odklad nebudu potrebovat a budu splacet dal, poslala jsem tuto prosbu emailem 30.4, ze odklad splatek nepotrebuji, ve vypisu banky za 5.2020 Jsem vsimla, ze splatka nebyla strzena z uctu, a odklad bezi dal, coz prodrazuje na urocich moji hypoteku vice nez 20 tis. Musela jsem poslat email s dotazem proc na moji prosbu o stornovani zadosti nezareagovali, hypotecni poradce z banky mi odpovedel, ze nemohou vyhovet moji zadosti o stornovani zadosti o odklad, tim padem me nuti odkladat splatky a platit uroky navic. Jak mam postupovat v teto situaci? Muj manzel a moje pribuzne maji taky uvery v jinych ruznych bankach v Praze a Jejich banky stornovani zadosti o odklad splatek akceptovali. Tak zde je otazka: ma-li banka pravo takto postupovat a vyuzivat te tezke situaci a vydirat sve klienty? Je na to nejaky zakon, ktery plati pro vsichni banky anebo kazda banka zakon o odkladu splatek kvuli koronaviru upravuje jak chce? Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den,

zákon upravuje podmínky pro odklad splátek z důvodu krize koronaviru od květnové splátky. Pokud jste svou banku žádala o odklad dubnové splátky, nevztahuje se na tento akt žádná speciální legislativa a povolený odklad byl projevem dobré vůle banky (banka odklad dubnové splátky povolit nemusela - většina bank tak ale činila dobrovolně). Storno odkladu zákon neupravuje, tedy záleží na dobré vůli každé banky. Nejste-li spokojena s přístupem své banky, zvažte refinancování hypotéky u konkurence.

LO

#10297, Čerpání hypotéky na stavbu a oceňování nemovitostí, Hypoteční poradna, 1.6.2020

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu. Mám u České spořitelny hypoteční úvěr ve výši 2,7 mil. Kč a píši Vám na základě ocenění nemovitosti, které nedávno proběhlo. Problém je, že paní na základě někoho z banky prý musela doložit, že je prostavěnost 2,6 mil. Kvůli tomu mi volala a řekla mi, že musí navýšit rozpočet o 500 000 Kč na zemní práce, protože jinak by odhadní cena byla pouze 2,1 mil. Nevěděl jsem z jakého důvodu musí doložit 2,6 mil Kč, jelikož mám u hypotéky sjednanou "zrychlenou výstavbu", která mi umožňuje čerpat 500 000 Kč nad odhadní cenu. Na dočerpání hypotéky by mi tedy stačila odhadní cena 2,1 mil. Bohužel paní z banky rozpočet navýšila a na základě toho mi z banky volali, že mi nemohou uvolnit další finance. Musím prý doložit ještě 500 000 Kč o které se rozpočet navýšil a zrychlená výstavba prý už neplatí, i když je odhad 2,6 mil a ne 2,1 mil Kč. Zemní práce které se ale prováděli navíc mi hradili členové z rodiny z vlastních zdrojů a rozpočet se tím tedy vůbec nezvýšil. Když jsem to řekl paní z banky, tak mi odpověděla, že už odhad podala a nemůže ho už změnit. Napsala mi toto: Dobrý den, v pátek odpoledne jsem se již nikam nedovolala. Řešili jsme Váš případ se supervizí v podstatě celý týden. Přes víkend se to trochu uleželo. Prosím, dojděte na obchodní místo - kde sjednáváte úvěr a domluvte se s nimi na následujícím postupu: Pokud by Vám stačilo prokázat současnou hodnotu 2 až 2,1 mil. Kč, včetně proplacených faktur, pak není problém z mé strany. Je ale na obchodním místě, aby aktualizaci vrátily zpět do procesu tak, abych to mohla udělat. Za mě je to teď odevzdané a nemohu do toho vstupovat. Pokud by mělo být prokázáno 2,6 mil. Kč včetně proplacených faktur (což je teď aktuálně odevzdáno), pak je potřeba navýšit rozpočet. A je na Vás a na obchodním místě, abyste se domluvili, jakým způsobem. Já budu teď postupovat podle dalších pokynů, které by ale měly vzejít z domluvy mezi Vámi a obchodním místem. Přeji, aby vše dobře dopadlo a hezký týden, Projektování pozemních staveb Oceňování nemovitostí Znalecké posudky. Na pobočce v Písku mi nijak neporadili, protože paní nevěděla. Seznámil jsem ji se situací a řekl jsem ji, že nesouhlasím s odhadem a ona mi na to řekla jen že to předá dále a tím to skončilo. Dále to řeším ještě s mým bankéřem, který mi hypotéku sjednával a ten mi řekl pouze že to zjistí a zavolá a už týden to řeší a nic. Problém je, že mám nakoupený materiál na stavbě a potřebuji nutně uvolnit další peníze např. na pokrývače a nemám je nyní z čeho zaplatit, když nemohu čerpat a stavba nemůže pokračovat. Bylo by tedy možné poslední odhad stornovat, jak psala i paní s tím, že klidně zaplatím odhad nový? Paní by mi potom potvrdila odhad na 2,1 mil a já budu moci stavbu bez problému dokončit? Oslovil jsem i ombudsmanku České spořitelny, ta řekla, že se tím bude osobně zabývat, ale byl bych vděčný i za Váš názor a radu.

Dobrý den,

takto si nelze hrát s odhady, kdy přidáváme a ubíráme 500 000 Kč jak je třeba či posudky stornujeme. V konečném důsledku by taky banka mohla od úvěrové smlouvy odstoupit pro nedůvěryhodnost obchodního případu. Posudek měl být vystaven dle nejlepšího vědomí a svědomí znalce na aktuální hodnotu a ne jak bylo třeba pro ideální čerpání úvěru (v krajním případě by se mohlo jednat i o úvěrový podvod). Pokud byl posudek nadhodnocen a supervize v bance ho odmítla a odhadní částku snížila, pak s tím nic nenaděláte, protože tímto krokem banka vrátila odhad do správných mezí. 

#10084, Hypotéka na stavbu RD, Hypoteční poradna, 15.5.2020

Dobrý den, z předchozích dotazů v poradně a Vašich odpovědí jsem zřejmě již odpověď na můj dotaz obdržel. Chci se pouze ujistit. Lze čerpat hypoteční úvěr na stavbu domu na pozemku, jehož se žadatel o úvěr stal před nedávném spoluvlastníkem tak, aby druhému vlastníkovi nevznikala dluhová povinnost? Případně jsou zde nějaké externality, na které by si obě strany měly dát pozor? Děkuji předem za odpověď a přeji příjemný den.

Dobrý den,

budete-li bance za hypotéku ručit pozemkem, pak banka při nesplácení úvěru pozemek prodá a druhý spolumajitel pozemku bude tratit. Lepší by tak bylo pozemek rozdělit a ručit bance pouze svou částí nebo jinou nemovitostí než pozemkem. 

Články o Hypoteční úvěr

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality

…estičního bytu vyjde na několik milionů korun. Jen málokdo si přitom může dovolit zaplatittakovou cenu ze svého. Většina lidí proto spoléhá na hypoteční úvěr a bankydokonce nabízejí speciální hypotéky na pronájem. Podle pokynů České národníbanky však smí investiční hypotéka pokrýt maxi…

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka

…hypotékzaměřených na refinancování. Díky němu porovnáte základní podmínky všechposkytovatelů na trhu a zjistíte, jestli se vám vyplatí převést hypoteční úvěrjinam. Ještě lepší je opět využít hypotečníkalkulačku, která vám spočítá podmínky na míru. Často tak dosáhnete navýhodnější sazbu…

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

29.6.2020, Hypotéka

…uálně natrhu. ČNB zmírnila další podmínky hypotékAnalytici předpokládají, že další zásadní zlevnění vnejbližší době nepřijde. Přesto mohou být hypoteční úvěry brzy ještědostupnější. Česká národní banka totiž v druhé polovině června zrušila podmínkuDSTI, která omezovala maximální výši h…

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

25.6.2020, Reality

…y navíc můžou obsahovatpokutu za odstoupení od koupě. A to i v hodnotě několika desítek tisíc korun.Pokud pak například nedostanete dostatečný hypoteční úvěr, může vás to vyjítvelice draho. Proto si smlouvu nejdřív důkladně přečtěte a zkonzultujte ji správním zástupcem. A jestli chcete…

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

Hypoteční úvěr je pro řadu lidí nejjednoduššícesta, jak získat vlastní bydlení. Ne každý ale ví, jak hypotéka funguje, koliksi může půjčit nebo podle čeho ji vybírat. Podívejte se proto, kdy vám pomůže akdo ji může získat. Hypotéka je jednoduše řečeno specifický druhpůjčky, která je za…Banky v ČR