Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr

Definice Hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr neboli hypotéka je půjčka zajištěná zástavou nemovitosti. Obvykle je to stejná nemovitost, na kterou si půjčujete, ale může to být například i byt či dům vašich rodičů. Zároveň můžete ručit více nemovitostmi a získat tak půjčku na celou hodnotu nemovitosti – tedy hypotéku bez akontace.

Co je to hypoteční úvěr aneb zákonná definice hypotéky

Právní definici hypotečního úvěru najdete v § 28 odst. 3 zákona o dluhopisech č. 190/2004 Sb. Říká: „Hypoteční úvěr je úvěr, jehož splacení včetně příslušenství je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i rozestavěné. Úvěr se považuje za hypoteční úvěr dnem vzniku právních účinků zástavního práva.“

Hypoteční úvěr může být buď účelový, nebo neúčelový. Účelová hypotéka se obvykle využívá k:

 • nákupu domu či bytu, ve kterém chcete bydlet,
 • nákupu domu či bytu, který chcete pronajímat (tedy hypotéka na pronájem),
 • stavbě domu,
 • rekonstrukci domu či bytu,
 • zpětnému proplacení peněz, které jste vložili do nákupu, stavby nebo rekonstrukce nemovitosti,
 • refinancování hypotéky,
 • majetkovému vypořádání.

Neúčelový hypoteční úvěr se označuje jako americká hypotéka. Její výhodou je, že můžete půjčené peníze využít prakticky na cokoliv. Má sice o něco vyšší úrok než klasická hypotéka, zároveň je však výhodnější než běžné spotřebitelské úvěry.

Kromě toho se od běžné hypotéky liší například v následujících parametrech:

Účelový hypoteční úvěr

 • maximální výše půjčky: 90 % z hodnoty nemovitosti (výjimečně i víc)
 • minimální výše půjčky: 200 000 korun
 • maximální doba splácení: 30 let (výjimečně i víc)

Americká hypotéka

 • maximální výše půjčky: 70 % z hodnoty nemovitosti
 • minimální výše půjčky: 100 000 korun
 • maximální doba splácení: 20 let

Aby banka vaši žádost o hypoteční úvěr schválila, musíte splnit podmínky pro získání hypotéky. Patří mezi ně například:

 • doložení příjmů,
 • dostatečná hodnota zástavy,
 • dostatečná bonita (vychází z vašich příjmů a výdajů)
 • dobrá úvěrová historie
 • a další.

K posouzení bonity ale přistupují jednotliví poskytovatelé podle vlastních metodik. Pokud tedy u jedné banky hypotéku nezískáte, stále máte šanci u jiné.

Vyplatí se proto požádat o pomoc nezávislého hypotečního poradce. Pomůže vám najít banku, kde hypoteční úvěr získáte a která vám zároveň nabídne co nejlepší podmínky.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Hypoteční úvěr

M

#11901, Hypotéka, nákup a prodej bytu, Hypoteční poradna, 24.11.2020

Dobrý den, mám koupený byt na hypotéku se splatností 30 let. Po 10 letech chci byt prodat a koupit si jiný v podobné hodnotě. Šance, že bych prodal byt a hned v návaznosti na to koupil byt jiný, asi není moc veliká. Počítám tedy s tím, že byt prodám, seženu si dočasné bydlení a budu hledat ke koupi nový vyhovující byt. Jaké jsou možnosti ohledně ponechání si právě běžící hypotéky? S prodejem bytu už ho nemohu použít jako zástavu. Je banka ochotna nějakou specifikovanou dobu a třeba i za určitých dočasných podmínek počkat, než budu moci použít jako zástavu pro stávající hypotéku nový byt? Nebo je jediná možnost prodejem bytu hypotéku předčasně splatit a pak si vzít novou? Vím, že existuje předhypoteční úvěr, který nevyžaduje zajištění zástavním právem. Ten ale není moc výhodný. Děkuji

Dobrý den,

za hypotéku je třeba ručit bance nemovitostí. U překlenovacího/předhypotečního úvěru zástava vyžadována není, ale úroková sazba je méně výhodná. Nejjednodušší bude byt prodat, hypotéku splatit a následně si koupit jiný byt a na něj čerpat nový úvěr. Je nepravděpodobné, že by banka souhlasila s prodejem nemovitosti a nedoplacením hypotéky. S dostatečným příjmem by taktéž šlo nejprve koupit nový byt a čerpat druhou hypotéku. A následně starý byt prodat či pronajímat. 

MK

#11869, Jak zrušit žádost o hypotéku, Hypoteční poradna, 22.11.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám teď postupovat. Před pěti dny jsme s přítelem podali žádost o hypoúvěr u modré pyramidy. Náš poradce nás nechal v domnění, že hypoúvěr je stejný produkt jako hypotéka, takže až po podepsání jsme zjistili, že žádáme o překlenovací úvěr. Chceme vzít žádost zpět, ale na jejich stránkách jsem žádný formulář k odstoupení nenašla. Chci se Vás zeptat, jestli můžeme ještě bezplatně žádost stáhnout a jakou podobu musí mít odstoupení od žádosti, kde takový formulář najít a kam ho poslat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel se jedná o obvyklou praktiku pracovníků stavebních spořitelen, kteří klientům prezentují výhodní hypoteční úvěr, ale ve skutečnosti jim prodávají nevýhodný úvěr ze stavebního spoření s překlenovací fází, po kterou se úročí celá půjčená částka (nehledě na splátky, které se berou jako "neúročené spoření"). 

Svou žádost můžete stáhnout kdykoliv zpět bez sankce. Problematické by bylo až odstoupení od úvěrové smlouvy (kterou jste dle vašeho vyjádření nepodepsali). Navštivte nejbližší pobočku vaší stavební spořitelny a požádejte o stažení žádosti o úvěr. 

O

#11856, Nenačerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 20.11.2020

Dobrý den, mám podepsanou smlouvu od června příštího roku s bankou, která mi bude refinancovat můj aktuální hypoteční úvěr za poměrně vysoký úrok. Mohu od smlouvy odstoupit, když bych měl začít čerpat až v červnu příštího roku? A popřípadě jaké tam jsou sankce když ještě vůbec nečerpám a čerpání mám ve smlouvě až od června příštího roku. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

od smlouvy odstoupit můžete, ale banka po Vás bude chtít uhradit sankci za nenačerpání hypotéky. Obvykle se účtuje 2-5% z nenačerpané částky. Doporučuji požádat banku o vyčíslení poplatku.

#11737, Vyčíslení zůstatku, Hypoteční poradna, 11.11.2020

Dobrý den, kde si mohu stěžovat na banku? Mám hypoteční úvěr u Wüstenrot hypoteční banky, kterou koupila Moneta. Končí mi fix úroků a nabídka z Wüstenrot (Monety) byla neakceptovatelná, proto jsem se rozhodla refinancovat u Monety Money Bank. Požádala jsem o vyčíslení zůstatku k 30.11.2020. Trvalo jim měsíc, než mi zůstatek oznámili, ale nemohu s vyčíslením souhlasit, protože mi vypočítali zůstatek k 30.9. 2020 a dopočítali mi úroky do 30.11.2020. Vůbec nejsou zohledněny další dvě splátky a prý o nic nepřijdu, přeplatek mi vrátí. Jenže já přijdu o ty úroky navíc, které jsou mi naúčtovány, zaplaceny, ale nesníží mi moji dlužnou částku a další banka opět obdrží úroky z již zaplacené částky. Zaslala jsem stížnost s žádostí o přepočet a bylo mi sděleno, že je vše v pořádku. Já se cítím bankou poškozená. Dá se někde domoci správného vyčíslení zůstatku? Mám z internetového bankovnictví vytištěny zůstatky k 30.9. a k 31.10.2020. Nesouhlasí dlužná částka s dokumentem vyčísleného zůstatku.

Dobrý den,

vyčíslený zůstatek k 30/11 by neměl být shodný s tím, co jste viděla v internetbankingu k 30/9 nebo k 30/10 (měl by být nižší). Nesouhlasíte-li s postupem banky, můžete spor řešit prostřednictví Finančního arbitra či soudu. Též je možné podat podnět ČNB. Nelíbí-li se Vám postup Moneta Money Bank, doporučuji hypotéku refinancovat u jiné banky. 

J

#11624, Kolik mi banka půjčí na hypotéku?, Hypoteční poradna, 1.11.2020

Dobrý den, rád bych zažádal o hypoteční úvěr, ale předem se chci zeptat, do jaké výše bych hypotéku mohl dostat s tím, že bych ručil dalším domem ve svém vlastnictví (3-4 mil.). U poradce nám bylo řečeno, že maximální výše je 4 mil Kč. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka Vám půjčí maximálně tolik, kolik budete schopen ze svého doložitelného příjmu splácet. Hodnota zástavy nemovitosti (LTV) v tomto nehraje roli. Na splátky hypotéky můžete dávat obvykle max. 45-50 % příjmu. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí banku, která Vám půjčí nejvíce. 

Články o Hypoteční úvěr

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

25.11.2020, Hypotéka

…ávě příprava a dodání potřebných dokladůobvykle zabere víc času než následné schvalování hypotéky. Bance totiž musítedodat například: žádost o hypoteční úvěr, průkaz totožnosti a další doklad(občanský průkaz, pas nebo řidičský průkaz), potvrzení příjmů ze zaměstnánínebo daňové přiznání…

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

…domu býváklíčový pozemek. Důležité je zejména, jestli už parcelu máte, nebo ji teprveplánujete koupit. Právě to ovlivňuje postup při žádosti o hypoteční úvěr. Stavební pozemek už máteJednodušší je, když už pozemek máte.Automaticky s ním ručíte za stavbu, která na něm vznikne. Jeho cena…

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

18.11.2020, Půjčka

Nebojte se, nenecháme vás v problémech. Něcopodobného slibují v posledních týdnech banky i nebankovní poskytovatelé půjčeksvým klientům. Koncem října totiž skončil odklad splátek spotřebitelských ihypotečních úvěrů, který vláda na jaře nařídila kvůli pandemii koronaviruCOVID–19. Lidé s…

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

Ručení nemovitostí je základní podmínkouhypotéky. Co všechno ale banka do zástavy přijme? Musíte ručit kupovanounemovitostí nebo to může být i jiná nemovitost? A jde jako záruka použítpozemek nebo chalupa? Možná i vy řešíte podobné otázky. Proto vám na ně nyníodpovíme. Obecně platí, že…

Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

17.11.2020, Hypotéka

… na území České republiky a nesmí mít záporný vlastníkapitál. Jinak řečeno to znamená, že vaše společnost užmusí mít nějakou historii. Pokud o hypoteční úvěr požádáte krátce po založenífirmy, banka vaši žádost s největší pravděpodobností zamítne. Na co můžete hypotéku pro firmy využítJ…Banky v ČR