Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality

Reality

ZADAT NOVÝ DOTAZ
CN

Prosím, prodali jsme zahradu, na katastru běží lhůta 20 dní, po 10 dnech vše bloknul exekutor kvůli dluhu 48 000 Kč z původního dluhu 9 000 Kč na exekutorském úřadě. Bylo nám řečeno, že když už se podá návrh na prodej a běží 20ti denní lhůta, že už nikdo do toho nemůže skočit. Může přeskočit exekutor kupujícího? A překazit už dohodnutý obchod? Nebyl to účelový kupující, dal předem peníze, je to příbuzný, aby se zaplatil druhý dluh. Prosím pomoc.

Dobrý den,

ona 20 denní vyčkávací lhůta na katastru je tam právě z důvodu, aby se případně ozvali všichni, komu se přepis vlastnického práva nelíbí. Máte-li dluhy které neplatíte a jsou po Vás vymáhány exekučně, pak se nesmíte divit, že Vám exekutor obstaví nemovitost a zablokuje její prodej. Jak by k tomu přišel věřitel, když byste všechen majetek prodal? To by se dluh vymáhal hůře. Částka 48 000 Kč naštěstí není nesplatitelná - doporučuji dluh uhradit co nejdříve. Pak Vám bude nemovitost odblokována.

RH

Dobrý den, ještě k účtu pro více majitelů. Jedná se o účet na dům, kde jednotliví vlastníci mají jasně deklarovaný podíl a v případě úmrtí než bude vyřízeno dědictví naopak může nastat velký problém se zablokováním účtu, který je pro fungování domu nezbytný a nemohl by s ním ani jeden se spolumajitelů disponovat. Proto bychom chtěli mít účet napsaný na všechny (včetně uvedených podílů).

Dobrý den,

má-li bytový dům více majitelů, bylo by jednodušší založit pro tyto účely účet pro SVJ, kde majitelem účtu bude SVJ a s penězi bude nakládat předseda SVJ volený členy SVJ. Doporučuji účet pro SVJ od Fio banky, který je kompletně bez poplatků.

J

Dobrý den, jsem v Insolvencni už 3 roky. Před 3 lety mi schválili insolvenci prodanim majetku což je rodinný dům. Problém je, že v rodinném domě pořad žije bývalý majitel domu a nechce se vystěhovat. Insolvenční správce už podal žalobu o vyklizení. Nájemce by se měl vystěhovat do 18.9. 2019 dobrovolně. Zajímalo by mě co se stane, když tam zůstane a nevystěhuje se. A ještě by mě zajímalo co se stane, když se dům prodá pod cenou než je dluh. Stačí prodejem majetku zaplatit 30% nebo jak to je? Mám strach, že se dům prodá a já zbytek dluhu budu muset doplatit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nevyklidí-li nezvaný nájemník nemovitost ani na příkaz soudu, lze požádat o asistenci Policii ČR, která dotyčného donutí objekt opustit. Pro úspěšné ukončení insolvence je třeba uhradit min. 30% dluhů. Bude-li výdělek z prodeje nemovitosti min. v této výši, měla by být insolvence úspěšně ukončena.

CN

Vrátili mi z katastru smlouvu po osmi dnech. Bylo napsáno, že chybělo jedno nebo 2 slova. Stálo tam: pozemek, číslo toho pozemku a město a prý tam mělo být pozemkové číslo v katastru a město. Je to možné, že to mohou takto zdržet o dalších 20 dní kvůli jednomu slovu?

Dobrý den,

v případě nedostatků katastr obvykle vyzývá účastníky řízení k jejich odstranění (např. doplnění správné textace, atd.). Odstraněním nedostatků řízení o vkladu pokračuje a neopakuje se vyznačení plomby (20ti denní lhůta). Teprve v případě neodstranění nedostatků a zastavení řízení by se celý proces včetně oněch blokačních 20 dnů opakoval znovu.

M

Jdu k insolvenčnímu správci, bydlím u rodičů a mam donést doklad o placení nájmu bytu. Nájem ale platí mamka tak nevím, co mám donést, když to platí ona a platí se to přes účet v bance.

Dobrý den,

popište svou situaci insolvenčnímu správci a zeptejte se ho, co přesně za doklad vyžaduje (nájemní smlouva, výpis z účtu - ze kterého je placen nájem, atd.).

K

Dobrý den, mám na domě zástavní právo zákaz zcizení od nebankovní instituce za podnikatelský úvěr. Chtěla bych dům prodat. Jaké jsou možnosti? Děkuji

Dobrý den,

se zástavním právem "zákaz zcizení" nelze dům prodat ani jakkoliv jinak převést na jinou osobu (darem, atd.). Nejdříve musíte svůj podnikatelský úvěr doplatit a teprve potom dojde k výmazu zástavního práva. 

Dobrý den, zdědili jsme zadluženou nemovitost. Dluh je u nebankovní společnosti a je ve výši 1/2 odhadu nemovitosti. Je možné řešení si na tento dluh půjčit, např. od příbuzných, vše na řádnou smlouvu a přes úschovu peněz např. u notáře a zaslání společnosti, kde je úvěr, který byl na podnikání zemřelého a zástavou je ta nemovitost a po zaplacení a vymazání zástavy v katastru tuto nemovitost prodat a splatit půjčené peníze příbuzným? Nežli se jim peníze splatí, tak by ve smlouvě bylo zaneseno, že pokud by se tak nestalo např.do cca 6 měsíců, tak by byla nemovitost převedena na ně. Je to tak správné? Mají tak jistotu půjčených peněz? Nemusí se ničeho obávat? Co by mohlo nastat? Může se stát nemovitost nepřevoditelná, apod? Děkuji

Dobrý den,

co přesně myslíte zadluženou nemovitostí? Je-li nemovitost ve Vašem vlastnictví a na katastru je pouze zapsané věcné břemeno "zástavní právo ve prospěch nebankovní společnosti za úvěr", stačí Vám tento dluh uhradit a následně dojde k výmazu zástavního práva. Je jen na Vás, jak si peníze na úhradu dluhu opatříte (z vlastních úspor, půjčka u známých, bankovní úvěr). Dluh se v tomto případě hradí přímo věřiteli (nejde přes notáře či jinou úschovu - ta se používá v případě koupi nemovitosti, kdy peníze leží u notáře do momentu přepsání nemovitosti na KN na nového majitele).

V

Dobrý den, chci se zeptat jak to chodí, když jsme s přítelem koupili byt. Byt je v osobním vlastnictví. Je zatížen hypotékou. Fixace je 7 let. Přemýšlíme ale o koupi domu, protože byt je nám po příchodu potomka malý. Dá se to nějak řešit? Existuje nějáký postup jak by se to dalo udělat? Děkuji za rady.

Dobrý den,

možných řešení je několik. Můžete byt zatížený hypotékou prodat a hypotéku převést na kupujícího či ji jednorázově doplatit z utržených peněz. Nebo můžete byt pronajímat, z nájmu splácet hypotéku na byt a vzít si novou hypotéku na RD. Doporučuji kontaktovat naše specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, kteří Vám všechny varianty propočítají a doporučí nejvhodnější řešení.

MB

Dobrý den, v roce 2011 jsem s (nyní bývalým přítelem) koupili dům na hypotéku, nebydleli jsme tam spolu ani rok a dohodli jsme se na pronájem. V roce 2016 jsem se vyvázala z hypotéky s tím, že bezplatně převedu polovinu domu na něho. Odmítl mi podepsat smlouvu s tím, že nemá na zaplacení Daně z nabytí nemovitosti. Od r 2016 v domě bydlí, já vlastním polovinu domu (na katastru nemovitosti), celý dům má v zástavě banka. Nyní se ozval s tím, že požaduje bezplatně převod, to jsem odmítla. Na převod přistoupím jen po zaplacení ušlého nájmu, což zase on odmítá. Myslíte že existuje nějaký způsob zbavit se mé ideální poloviny domu? Děkuji

Dobrý den,

nikdo nemůže být nucen setrvávat v podílovém spoluvlastnictví. Jsou 2 možnosti. Buď se s ex-přítelem domluvíte na podmínkách odkoupení Vašeho podílu nebo můžete požádat soud o vypořádání spoluvlastnictví (ten ohodnotí spoluvlastnické podíly a nebude-li ani jeden z vás ochoten vyplatit druhého, nařídí prodej celého domu).

P

Pokračování dotazu č. 7237: Dobrý den, mockrát děkuji za odpověď ohledně nahlášení služeb PRE a Pražské plynárenské na mé jméno při záznamu v insolvenčním rejstříku. I za tu rychlost děkuji. Jsem v tíživé situaci, drsný rozchod s přítelem. V týdnu jsem našla byt poblíž zaměstnání, celá šťastná. Teď mne jen tíží tohle s těmi energiemi. Jestli se nebudete zlobit, dovolila bych si doplňující dotaz - píšete, že 3E je levnější. To by se mi hodilo, samozřejmě. A oni (3E) patří mezi ty, kteří své budoucí klienty nelustrují? Já vlastně nejsem v registru dlužníků...tedy ano - ale schválené oddlužení znamená, že z minulosti už nic nemůže přijít. a v současnosti nelze žádný dluh udělat, nikdo nepůjčí člověku v insolvenci. Takže jsem občan s jedním jediným závazkem, ověřitelně řádně placeným - mám zprávy od insolvenčního správce, které předává soudu. Můj dotaz hlavně je, zda si mohu sama vybrat jiného dodavatele, než který je tam nyní. Bylo mi řečeno, že při předání bytu dostanu prostě jen přestupové formuláře - kterými ukončuje svůj odběr minulý nájemník. A na základě nich já nahlásím svůj. Děkuji mockrát za odpověď

Dobrý den,

při změně odběratele i dodavatele energií je nejjednodušší na sebe nejprve přepsat odběrné místo u původního dodavatele, uzavřít zde smlouvu na dobu neurčitou a tu obratem vypovědět (výpovědní lhůta činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána). Následně uzavřete novou smlouvu s novým dodavatelem. Bohužel Vám nejsem schopen potvrdit, kteří dodavatelé energií své klienty lustrují v registrech dlužníků. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?Rychlé odkazy

Banky v ČR