Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality

Reality

ZADAT NOVÝ DOTAZ
M

Dobrý den, prosím o radu. Chceme synovi a snaše darovat rodinný dům (2 byty). Můžeme jako součást věcného břemene uvést zákaz prodeje dokud budeme živi? Mnohokrát děkuji za radu a odpověď.

Dobrý den,

ano, do katastru nemovitostí lze nechat zapsat jako věcné břemeno zákaz zcizení (znemožňuje prodej) a zákaz zatížení (znemožňuje zápis dalšího břemene, např. zástavního práva).

IK

Dobrý den, nyní kupuji byt do osobního vlastnictví. Bohužel už mi nezbývá na zaplacení daně. Uvažuji o půjčce cca 200 000 Kč. Koukala jsem na úrokové sazby a jsou docela všude vysoké. U Vás je bezpodmínečně nejlepší. Myslíte, že bych si mohla u Vás sjednat půjčku? Žádné jiné půjčky nemám. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

výše splátek všech Vašich úvěrů nesmí překročit 45% čistého měsíčního příjmu. Máte-li dostatečný příjem pro pokrytí splátek současné hypotéky i budoucí půjčky ve výši 200 000 Kč, banka Vám peníze na zaplacení daně z nabytí nemovitosti půjčí.

D

Dobrý den, mám již řadu let rodiný dům zatížený hypotékou, který jsem nabyl před manželstvím. Nyní bych rád daroval cca 10 % domu své manželce. Chtěl bych se zeptat, jak se k tomu obecně staví banky? Dovolí mi část zatížené nemovitosti na manželku převést? Díky za informaci.

Dobrý den,

pakliže nemáte v katastru nemovitostí zapsané věcné břemeno "zákaz zcizení" (které znemožňuje prodej i bezúplatný převod), může nemovitost změnit majitele. Některé banky toto věcné břemeno u zástavy vyžadují, jiné nikoliv.

D

Dobrý den, bytový dům z roku 2013 je prezentován jako novostavba. Žádá se po kupujícím zaplacení 4% daně z nabytí. Jde skutečně o novostavbu? V bytě už první majitelé bydleli. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

od daně z nabytí nemovitosti je osvobozen první úplatný převod novostavby. Pokud byt nekupujete od developera a předchozí majitel v něm již bydlel, platíte daň z nabytí nemovitosti (4%). Není přitom rozhodující, o jak starou stavbu se jedná. Daň zaplatíte třeba i pouhý měsíc po kolaudaci, pakliže se nejedná o první úplatný převod nemovitosti. 

GE

Dobrý den, nabízím k prodeji za jednu cenu dvě sousedící rekreační nemovitosti v osobním vlastnictví a na pozemcích v osobním vlastnictví. Před nemovitostmi je louka, kterou mám v dlouhodobém opakovaném pronájmu od církve. Před loukou vede veřejná cesta, od níž se zahne do soukromé krátké přístupové cesty, kterou mám společně s dalšími dvěma vlastníky přilehlých nemovitostí rovněž v dlouhodobém opakovaném pronájmu od církve a po níž se dojede až těsně k mým dvěma nemovitostem, tj. tato cesta je mezi nemovitostmi a loukou a mohou ji používat pouze tři vlastníci přilehlých nemovitostí (tzn. včetně mne). Může zájemce o koupi získat hypotéku na koupi mých rekreačních nemovitostí? Předem moc děkuji za poskytnutí rady, většina zájemců totiž nemá potřebnou hotovost a financovala by koupi mých nemovitostí pomocí hypotéky.

Dobrý den,

nemáte-li v katastru u své přístupové cesty na cizím pozemku zapsané věcné břemeno práva chůze a jízdy, pak Vám majitel tohoto pozemku může kdykoliv vypovědět nájemní smlouvu a tím Vám znemožnit přístup na Váš pozemek. Mohla byste se pak soudit a třeba i něco vysoudit, ale obecně se jedná o právní vadu, která snižuje hodnotu nemovitosti. 

Kupující hypotéku na koupi Vaší nemovitosti získat může, ale pravděpodobně bude muset ručit jinou než kupovanou nemovitostí či bude třeba financovat větší část kupní ceny z vlastních zdrojů (zástavní hodnota nemovitosti s touto právní vadou může být nízká). Také ne všechny banky do zástavy přijímají rekreační nemovitosti (obvykle je vyžadována trvale obyvatelná nemovitost s číslem popisným). 


ŠS

Dobrý den, jsem v insolvenci a mám byt, na který má zástavní právo stavební spořitelna. Ta dala pokyn k prodeji bytu a já si našla nové bydlení. Zatím se nenašel kupec, tak se chci zeptat, zda se můžu přestěhovat a zda musím nadále platit nájem a služby v bytě na prodej. Děkuji .

Dobrý den,

až do momentu prodeje (zápisu nového vlastníka na katastru) jste majitelem bytu Vy a dále musíte hradit měsíční poplatky SVJ a energie. Odstěhovat se samozřejmě můžete kdykoliv.

OK

 Dobrý den, bydlím v domě SVJ. Máme předsedu, který dělá i účetnictví. Máme transparentní účet. Vzhledem k tomu, že nemám důvěru k panu účetnímu, kontroluji často účet. Na transparentním účtě ale došlo ke změnám. Vždy byla označena platba pověřený vlastník a odměna. Najednou se na účtě zpětně objevilo i jméno manželky pověřeného vlastníka, která není ani pověřený vlastník ani předseda. Nikdy jí nikdo nezvolil. Z účtu zmizelo již 300 000 Kč na neznámý účel. Došlo k nabourání do stránek a změně informací dle § 230. Banku Raiffeisenbank jsem o této změně informovala a předala listinné materiály ohledně změn a zažádala jsem o zablokování účtu. Pracovnice banky mi nesdělila, jakou dobu má banka na zablokování účtu. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

máte-li pocit, že někdo vyvádí peníze z účtu SVJ, podejte trestní oznámení na Policii ČR. Banky Vám s tímto nepomohou, neb samy nemohou rozhodovat o oprávněnosti plateb (to musí vždy vyšetřit Policie ČR).

AN

Dobrý den, spoluvlastníme dům s bytovými jednotkami. Několik let jsme platili 500 Kč měsíčně na tzv. "fond oprav". Paní sousedka, která to měla na starosti, peníze vybírala a dávala na vkladní knížku, která kdysi dávno byla založena na jméno jejího manžela a další problémovou sousedku, která už dávno v domě nežila a nic neplatila. Mám dojem, že v roce 2017 byly všechny vklady zablokovány a zabaveny k zaplacení exekucí problémové sousedky. Ale ona na ni nevložila ani korunu. Můžeme podložit knihou, kde se zapisovalo kdo a kolik platil s porovnáním s daty na vkladní knížku. Je možné se dovolat k vrácením přes exekutora? Soudně? S problémovou sousedkou není možné komunikovat, už není ani spoluvlastníkem, podíl vlastní pouze její přítel. Prosím o pomoc, přišli jsme takto o 75 000 Kč, za které jsme mohli aspoň něco opravit v domě, který je v hrozném stavu. Předem děkuji!

Dobrý den,

peníze náležící Společenství vlastníků jednotek (nebo bytovému družstvu) musí být vždy na účtu SVJ/družstva. Není možné, aby se tyto peníze ukládaly na vkladní knížku fyzické osoby (jednoho z majitelů bytu). Nejde jen o exekuci, ale např. úmrtí (peníze spadají do dědického řízení) či riziko zpronevěry. Peníze nepatří na vkladní knížku - výhradně na účet

Můžete-li dokázat, že peníze na vkladní knížce náleží SVJ a nikoliv majiteli vkladní knížky, domáhejte se navrácení peněz podáním vylučovací žaloby k soudu. Nicméně vlastnictví peněz SVJ bude velmi těžké dokázat, neboť peníze byly vkládány na knížku hotově majitelem. Pokud by peníze byly zasílány bezhotovostně na účet, bylo by jasně prokazatelné, kdo, kdy a co platil. 

JT

Dobrý den, před necelými 5 lety jsem prodával nuceně mou nemovitost se ZP nebankovnímu subjektu. Prodej zastřešovala advokátka za úplatu, kterou určil kupující. Kupujícím byla právnická osoba, která zanedlouho nemovitost dále prodala. Plnění vyplývající z KS nebylo dodrženo a cca 1/4 plnění šla úplně jinde než bylo v KS. Advokátka mi sdělila, že plnění bylo jak je v KS a že ji vlastně zdržuji. V době prodeje jsem byl ve velmi složité osobní situaci, jak zdravotní, tak pracovní. Celkové skutečné vyúčtování jsem nezískal ani od advokátky ani od kupujícího. Podstatou toho bylo ilegální platba nebankovnímu subjektu (občan) ve výši 270.000 CZK, dále realitnímu makléři 50.000 CZK, který vůbec v KS nefiguruje atd. Já jsem nedostal z prodeje jedinou korunu. Můj názor je, že jednání advokátky je uvedení v omyl ve spolupráci s kupujícím. Můj dotaz je: Má to charakter uvedení v omyl? Jaká je promlčecí doba takového jednání? Co mám udělat na svou dodatečnou obranu a získání satisfakce občanské či i finanční? Děkuji.

Dobrý den,

bez podrobného prostudování kupní smlouvy a všech další okolností (jakou měla Vaše nemovitosti hodnotu se započtením právní vady v podobě zástavního práva, atd.) si netroufám soudit, kde je pravda. Máte-li pocit, že na Vás byl spáchán podvod či jiný trestný čin, doporučuji věc řešit soudní cestou. Jestliže jste z prodeje neviděl ani korunu, něco je určitě špatně (proč byste jinak nemovitost prodával za 0 Kč). 

ZN

Dobrý den, jak vyplnit daňové přiznání v případě zisku z prodeje nemovitosti, kdy smlouva o koupi, prodeji a hypoteční smlouva je na dva lidi-čili zisk náleží každému ve výši jedné poloviny. Každý podává své daňové přiznání. Máme tedy do každého daňového přiznání přiznat každý svou polovinu a zároveň polovinu všech odčitatelných položek? Děkuji

Dobrý den,

pokud jste v nemovitosti bydleli poslední 2 roky nebo ji vlastnili 5 let, jste od placení daní osvobozeni. V opačném případě je třeba zahrnout zisk z prodeje do přiznání k dani z příjmu FO za poslední rok. Jestliže jste nemovitost kupovali napůl a stejně tak hradili veškeré náklady, pak každý daní polovinu zisku.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?Rychlé odkazy

Banky v ČR