Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality

Reality

ZADAT NOVÝ DOTAZ
A

Dobrý den, před čtyřmi lety jsme chtěli dokoupit k RD zahradu a obecní úřad nám tehdy poslal kladnou odpověď a cenu 15 000 Kč za plochu 280 m2, tedy 54 Kč/m2. Bohužel jsme si tehdy odkup nemohli dovolit z důvodu rozsáhlé rekonstrukci domu. Teď jsme to chtěli dokoupit, ale cena vzrostla na 300 Kč/m2 a celková cena na 84 000 Kč. Jak je to možné? Na úřadě mi řekli, že je to stavební pozemek! Na katastru nemovitostí je tento pozemek je označen jako ostatní plocha, a způsob využití ostatní komunikace. Můžete mi nějak vysvětlit? Děkuji.

Dobrý den,

možný způsob využití pozemku řeší územní plán obce, nikoliv zapsané aktuální využití na katastru. Není tedy až tak podstatné, co je na katastru u pozemku zapsáno (zahrada, ostatní plocha nebo třeba pole). Lze-li na pozemku dle územního plánu stavět, pak je stavební (a má hodnotu stavebního pozemku).

Ceny realit v posledních letech prudce rostly (i o více než 20% ročně), tedy za 4 roky se mohla hodnota pozemku, bytu či domu i zdvojnásobit. Nevím v jaké lokalitě se nachází váš pozemek, ale cena 47 Kč/m2 se mi zdá nepřiměřeně nízká i na poměry roku 2016 (to má blíží k prodejní ceně pole za vesnicí a ne k zahradě v obci vedle vašeho RD, na které lze stavět). 

Nezapomeňte, že obec nemá povinnost Vám svůj pozemek prodat a cenu si prodávající může stanovit dle svého uvážení (je pouze na kupujícím, zdali ji akceptuje). Obec musí postupovat s péčí řádného hospodáře a nemůže prodávat pod tržní cenou. Pokud pozemek chcete, příliš bych s koupí neváhal (obec může kdykoliv přestat své pozemky prodávat a cena 300 Kč/m2 je velmi slušná i na poměry nejmenších obcí v ČR). 

J

Dobrý den, máme s manželem byt v SJM. Ráda bych jej prodala, za ušlý zisk doplatila hypotéku a popř. zbytek si s manželem rozdělila. Jenomže manžel s tím nesouhlasí a nechce byt prodat. Co s tím? Jak řešit tuto situaci? Děkuji za radu.

Dobrý den,

při prodeji bytu v SJM je třeba souhlas obou manželů. V manželství je třeba takto závažná rozhodnutí činit společně a hledat kompromis přijatelný pro oba. Jsou-li mezi vámi nepřekonatelné rozpory, můžete se nechat rozvést a dál jít každý svou cestou. V rámci rozvodu by byl vypořádán majetek v SJM a každý by pak mohl volně disponovat se svou částí majetku.

V

Dobrý den, jak dlouho trvá exekutorovi vystěhování člověka z nemovitosti, kde bylo rozhodnuto o soudním vystěhování? Prodejce domu, který chceme kupovat nám tvrdí, že je vše v nouzovém stavu pozastaveno a tak se dotyčný nemůže vystěhovat. Tak se chci zeptat, jestli je to pravda a jak dlouho bude trvat, než vše nabude právní moci a bude osoba z nemovitosti vystěhována. Děkuji

Dobrý den,

lhůta pro nabytí právní moci je uvedena v rozsudku. Přijde na to, jestli se někdo proti rozsudku odvolá, zda to bude mít odkladný účinek, jestli Parlament neschválí v době koronavirové krize další odkladná opatření. V neposlední řadě záleží na tom, jak rychle bude schopen jednat exekutor, který bude velmi pravděpodobně potřebovat asistenci Policie ČR.

Nákup nemovitosti v exekuci je vždy rizikový. Záleží na mnoha detailech (jak moc se obyvatel bytu brání vystěhování, v jaké fází se vše nachází, jaké kroky již byly podniknuty, atd.). V nejhorším možném případě se vše může táhnout i rok.

MP

Dobrý den, s mou sestrou budeme společně dědit byt. Sestra je v insolvenci a navíc v bytu bydlí. Byly jsme dohodnuté, že byt si ponechá a mě vyplatí. Jenže když byt společně zdědíme a ona má insolvenci, znamená to, že o byt přijde? A já přijdu taky o svůj podíl? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

v rámci dědického řízení připadne každému podíl na nemovitosti dle výše jeho dědického podílu. Zatímco Vy budeme moci nakládat se svým podílem zcela libovolně (budete moci svůj podíl prodat či si ho ponechat), sestra bude v nakládání se svým podílem značně omezena. Je možné, že ins. správce její podíl prodá a peníze použije na umoření dluhů. Vy každopádně o svůj podíl nepřijdete. Určitě se ale nenaplní scénář, že Váš podíl odkoupí sestra. Jednak na to nebude mít peníze (v insolvenci ji nikdo nepůjčí) a za druhé by po získání Vašeho podílu na nemovitosti přišla i o tento majetek.

Dobrý den, darovali jsme dceři před 8 měsíci 4/9 domu a pozemky. Druhý majitel před 5 měsíci zemřel. Dcera od jeho dědice koupila jeho 5/9. Kdyby se dcera rozhodla dům s pozemky prodat, jaký znalecký posudek musí mít, aby ho mohla uplatnit jako výdej/cena darované věci. Musí mít administrativní znalecký posudek nebo znalecký posudek stanovený obvyklou cenou? To potřebuji hlavně vědět, protože mně každý říká něco jiného. Podle jakého zákona a kde je ten zákon jasně napsaný, abych si ho mohla přečíst a ujistit se, že je to správně? Nevím jestli to chápu dobře. Uvedu příklad. Prodej bude například 3 miliony. To uvedu jako příjem a jako výdej uplatním dvě položky (cenu daru a částku za kterou dcera koupila těch 5/9) a ze zbylé částky zaplatím 15% daň. Je to tak? Nebo se mýlím? V podstatě prodejní cena (hodnota daru), výdej za koupení 5/9 = výsledná cena, ze které musím zaplatit 15% daň. Děkuji.

Dobrý den,

nesplní-li dcera podmínky pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti (např. vlastnit nemovitosti 5 let, min. 2 roky v ní bydlet nebo peníze z prodeje do 1 roku investovat do vlastního bydlení), zaplatí daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (rozdíl prodejní a kupní ceny).

U zakoupených 5/9 se bude uvažovat kupní cena. Pro darované 4/9 bude třeba nechat vyhotovit znalecký posudek dle cenových předpisů. 


MM

Dobrý den, mám byt zatížený hypotékou (1,68 mil. Kč, měsíční splátka 6 300 Kč, tržní cena bytu cca. 3 mil Kč; případný příjem z pronájmu 20 000 Kč) a uvažujeme o koupi či stavbě domu. Chci se zeptat, zdali bychom měli stávající byt prodat či pronajímat. Další otázka je, o jak velkou hypotéku bychom mohli usilovat (čisté měsíční příjmy 2 členů domácnosti činí 66 000 Kč). Předem Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na Vaši otázku není jednoduchá odpověď, obě řešení (prodej bytu, pronájem bytu) mají svá pro a proti.

Pronájem bytu

 • při čistém výnosu z nájmu 20 000 Kč měsíčně (240 000 Kč ročně) a hodnotě bytu 3 mil. Kč činí roční zhodnocení nadprůměrných 8% (běžně se dosahuje poloviny)
 • máte-li na polovinu tržní hodnoty bytu hypotéku, bude zhodnocení vlastních investovaných peněz do bytu ještě vyšší (investujete tzv. na páku), což je velmi příjemné
 • pravidelný pasivní příjem posiluje vaši finanční nezávislost (cíl mnoha finančně gramotných osob)
 • o byt/nájemníky se musíte starat
 • s pronájmem bytu jsou spojena rizika (můžete narazit na neplatiče atd.)
 • na stavbu domu si musíme vzít další/vyšší hypotéku
Prodej bytu

 • máte hned k dispozici vyšší finanční hotovost, na stavbu domu si bude brát nižší hypotéku
 • celkově nižší zadlužení
 • je obtížnější správně načasovat prodej bytu, dostavbu domu a stěhování (můžete řešit pomocí překlenovacího úvěru)
 • ztrácíte prověřenou nemovitost, která Vám mohla generovat pasivní příjem
EP

Dobrý den, moc prosím o názor. Kupuji byt. Paní prodávající byla za svým dodavatelem energií a dala mu mé osobní údaje bez mého souhlasu. Dodavatel je přijal, zase bez mého souhlasu, a zaslal mi návrh smlouvy, kde použil moje údaje. Přílohou byl dodatečný souhlas se zpracováním osobních údajů zaslaný k podpisu. Dodavatel energií se mi skoro vysmál, když jsem vznesla pochybnost. Ale já mám pocit, že tento krok je neoprávněný. Mám pravdu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte pravdu, takto by se při prodeji bytu a přepisu energií opravdu postupovat nemělo. Je několik možných postupů, ale za nejméně komplikovaný považuji následující:

 • sepište s prodávajícím předávací protokol, kde budou uvedeny stavy měřidel k datu předání bytu (elektřina, plyn, voda, TV, topení)
 • navštivte současného dodavatele energií, předložte kupní smlouvu a předávací protokol
 • dodavatel energií s Vámi uzavře novou smlouvu (důrazně doporučuji na dobu neurčitou) a převede odběrné místo na Vás
 • chcete-li u stávajícího dodavatele zůstat, tímto pro Vás přepis končí
 • chcete-li dodavatele změnit, podejte výpověď (výpovědní lhůta činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána), do týdne Vám dorazí akceptace výpovědi a s tímto dokumentem si dodávku energií sjednáte u Vámi vybraného dodavatele
 • teoreticky byste měla mít ze zákona možnost uzavřít novou smlouvou již s novým dodavatelem, ale v praxi se setkáte s takovou neochotou na straně stávajícího dodavatele (bude Vám neustále házet administrativní klacky pod nohy), že se vyplatí uzavřít novou smlouvu nejprve se stávajícím dodavatelem (to se na Vás úředník mile usměje a místo předchozího "nejde, to byste nejprve musela, atd." je rázem vše během 10 min. vyřízeno) - počkat si 3 měsíce za to stojí!
 • R

  Dobrý den, mám koupený stavební pozemek a řešíme stavební povolení. Je to zasíťovaný pozemek, plyn, voda a elektřina. Na kraji pozemku vše připraveno. Starosta mi řekl, že je podmínkou studna a odpadní nádrž, protože stavební pozemky nejsou připojené na vodu a kanalizaci, i když jsou všude v silnici už rozvody. Ale ve smlouvě studna ani odpadní nádrž není napsaná. Můj dotaz zní, jestli půjde financovat pomocí hypotéky také vrtaná studna. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  jak to tedy prosím máte s pozemkem, je zasíťovaný nebo ne? Za zasíťovaný pozemek se považuje takový, který má přípojky vyvedené na hranici svého pozemku. Vodovodní přípojka končí ve vodoměrné šachtě, kanalizační přípojka revizní šachtou, plynovodní přípojka v plynoměrném sloupku a elektrická přípojka v HDS (smyčka NN ve sloupku na hranici pozemku, vedle elektroměrného pilíře). Vedou-li Vám pouze kolem pozemku hlavní řády, pak pozemek zasíťovaný není a Vás čeká administrativně náročná výstavba přípojek. 

  Vrtaná studna přijde na několik desítek tisíc korun a můžete ji určitě financovat hypotékou i půjčkou. Výhodnější by však bylo se místo vrtané studny napojit na hlavní vodovodní řád. Vede-li Vám hlavní řád přímo kolem pozemku, neměl by být problém postavit vodovodní přípojku do 40 000 Kč. 

  Doporučuji náš článek Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka (druhý a třetí díl o vodovodní, kanalizační a plynovodní přípojce vydáme v následujících týdnech). 

  Dobrý den, vlastním přístupovou cestu mezi dvěma domy, které patří jednomu majiteli. Rád by tu cestu ode mě odkoupil. Chtěla bych od vás radu, za jakou cenu se tak přibližně tyto pozemky prodávají. Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  hodnota pozemku závisí na mnoha parametrech. Lokalita, velikost pozemku, věcná břemena, územní plán obce, atd. Nejde odhadnout na dvou řádcích v poradně, jakou hodnotu může mít "příjezdová cesta někde na území ČR" bez znalosti všech výše uvedených parametrů.

  Rád Vám odhad zpracuji za 980 Kč. V případě zájmu mne prosím kontaktujte na email petr.jermar@banky.cz a domluvíme podrobnosti. 

  I

  Dobrý den, jsou nějaké realitní kanceláře, které vykoupí byt s exekucí a hypotékou?

  Dobrý den,

  máte-li nemovitost blokovanou exekutorem, nemůžete s ní volně nakládat (nelze ji prodat). Taktéž máte od banky pravděpodobně zapsané věcné břemeno "zákaz zcizení", které neumožňuje změnu majitele (prodej) bez souhlasu banky. Za těchto okolností od Vás nikdo byt odkoupit nemůže. 

  Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
  Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

  Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

  Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

  nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?  Banky v ČR