Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality

Reality

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Dobrý den, prosim, chtěla bych se zeptat, prodáváme barák pres realitku a bere si ho slečna na hypotéku. Banka u které si bere hypotéku po mně chce kopii mého občanského průkazu a i mého manžela. Z jakého důvodu? Barák byl dědictví a část je psana na mě a zbytek na další dědice. Mockrat děkuji

Dobrý den,

toto příliš standardní není. Banka po Vás bude požadovat podpis zástavní smlouvy, při kterém ověří vaši totožnost dle OP pověřený pracovník banky.

JU

Dobrý den, zdědil jsem se svými bratry byt po své zemřelé sestře v září 2019. Byt jsme prodali v březnu 2020 za cenu, která byla vyšší než byl odhad nemovitosti pro dědické řízení. Musím platit daň z celého přijmu z prodeje bytu nebo pouze z části, která je nad odhad nemovitosti k dědickému nemovitosti? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem

Dobrý den,

daň se platí ze zisku, tedy pouze z rozdílu prodejní ceny a nabývací hodnoty. Od placení daně jste osvobozen pokud jste nemovitost min. 5 let vlastnil nebo v ní min. 2 roky bydlel (do těchto lhůt se v případě dědictví započítává i doba, po kterou nemovitost vlastnil zůstavitel).

MV

Zdravím, proběhla dražba 1/2 nemovitosti 3.2.2021. Může vydražitel zaplatit dluhy u exekutora (že nemusí doplácet cenu vydraženou) a poslat mě na oddlužení (osobní bankrot nebo něco podobného)?

Dobrý den,

vydražitel platí pouze vydraženou cenu nemovitosti. Tyto peníze obdrží exekutor, který je použije na umoření dluhů dlužníka. Vydražitel není povinen za dlužníka platit ostatní dluhy, které výtěžek z dražby nepokryl.

VF

Dobrý den, jsme s manželem v insolvenci a jeho rodiče by mu chtěli darovat dům formou darovací smlouvy. Jak v tomto případě postupovat? Děkuji

Dobrý den,

darování nemovitosti v insolvenci nedoporučuji. Ins. správce by nemovitost velmi pravděpodobně obratem zabavil a zpeněžil. 

K

Dobrý den, rada bych se zeptala, žila jsem s partnerem s přestávkami 10 let, máme spolu dceru. On byl po dobu našeho vztahu v exekuci a pak v insolvenci. Dostala jsem od mých rodičů pozemek, na který jsem si vzala hypotéku a následně na něm postavila dům, který jsem splácela ze svého účtu. On si teď nárokuje po dalším rozchodu půl domu a podává na mě žalobu. Už spolu nejsme rok a půl. Může mě o ten dům připravit? Předem vám děkuji za odpověď. Přeji hezky den.

Dobrý den,

je-li nemovitost ve vašem výlučném vlastnictví, pozemek jste dostala darem od rodičů a stavbu financovala ze svých zdrojů, pak druh po rozchodu nárok na vaši nemovitosti nemá.

H

Dobry den, mam hypoteku na byt, ktery pronajimam. Nepouzivam pausal, ale skutecne naklady. Zjistil jsem, ze danovym nakladem jsou vedle plateb do SVJ (fond oprav, sprava) i uroky zaplacene na hypotece na tento byt. Ktery paragraf to konkretne resi a jak je to presne? Uroky sice delaji malou castku, ale proc zahodit naklady. Obavam se ale, ze banka bude chtit za potvrzeni o urocich penize, tak si potrebuji presne precist textaci zakona. Vycisleni uroku si mohu provest sam a “potvrzeni” resit az pokud by nebylo zbyti?

Dobrý den,

při pronájmu bytu můžete do výdajů zahrnout i úroky z hypotéky na základě potvrzení vystaveného bankou (určitě si nemůžete úroky počítat sám). Banky vystavují potvrzení o zaplacených úrocích za předchozí rok vždy v lednu a obvykle bezplatně (pouze několik málo bank si účtuje symbolických 50 Kč). 

PM

Dobrý den, prodávám nemovitost, pořizovací cena byla 1 400 000 Kč, prodávám za 2 800 000 Kč, nesplňuji podmínky pro osvobození (5 let ani 2 roky), ale do roka investuji do rekonstrukce domu mé přítelkyně (časem i manželky, kde budu mít trvalé bydliště), ale dům bude napsán jen na ní. Můžu to použít jako investici do bydlení a neplatit tak daň z příjmu z prodeje nemovitosti?

Dobrý den,

v tomto případě byste od placení daně osvobozen nebyl, neboť peníze musíte použít na řešení svých bytových potřeb, za což se nepovažuje rekonstrukce cizí nemovitosti (byť zde budete mít trvalé bydliště). Pokud se s Vámi přítelkyně po dokončené rekonstrukci rozejde, přijdete o svých 2,8 mil. Kč - s tím počítáte?

MP

Dobrý den, vlastníme stavební pozemek 2 roky. Původně jsme zde chtěli stavět rodinný dům, máme i vypracovanou část projektu (jsme schopni prokázat). Nakonec jsme našli jinde hotový dům. Je možné využít osvobození od daně z příjmu prodeje pozemku, pokud použijeme prostředky na splacení hypotéky nového domu jinde? Případně pokud ne, lze do výdajů oproti prodejní ceně kromě ceny za pořízení započítat i výdaje na technické zhodnocení, tj. přípojka elektřiny, hydrogeologický vrt? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

osvobození od daně z příjmu při využití peněz z prodeje nemovitosti na řešení vlastních bytových potřeb se týká jen nemovitostí, ve kterých jste bydlela (byť méně než 2 roky). Zisk z prodeje stavebního pozemku tak bude třeba zdanit. Daněný zisk můžete ponížit o náklady na technické zhodnocení.

H

Dobrý den, mám dotaz ohledně dědictví. Zdědili jsme s bratrem dům, ve kterém můj bratr bydlel s matkou. Matka zemřela a teď je situace kdy mám nárok na svůj podíl dědictví. Ale bratr mě nechce vyplatit, nemá finanční prostředky, ale ani se nechce z domu vystěhovat, aby mohlo dojít k prodeji nemovitosti. Jak mám postupovat? Děkuji.

Dobrý den,

můžete kdykoliv prodat svůj podíl na nemovitosti (nemusíte prodávat dohromady celý dům jako celek). Taktéž můžete soud požádat o vypořádání spoluvlastnictví (soud by pak dal možnost bratrovi Vás vyplatit nebo nařídil prodej celého RD).

VV

Dobrý den, za jakých podmínek mohu pronajmout byt ve vlastnictví mé manželky (samozřejmě s jejím souhlasem) včetně uvedení příjmu z nájmu do mého daňového přiznání? Děkuji

Dobrý den,

abyste mohl pronajímat resp. podnajímat cizí byt, měl byste nejprve mít daný byt sám v nájmu (byť třeba za symbolickou 1 Kč) a nájemní smlouva by Vám měla umožňovat další podnájem. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?Banky v ČR