Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality

Reality

ZADAT NOVÝ DOTAZ
K

Dobrý den, je rozdělení domu na bytové jednotky složité a nákladné?

Dobrý den,

přijde na to, jak je rodinný dům koncipován a lze-li ze stavebně technického hlediska rozdělit na samostatné bytové jednotky. Pokud ano (např. každé patro představuje jeden byt), pak Vám právník za úplatu vypracuje tzv. Prohlášení vlastníků, ve kterém se bytové jednotky vymezí a katastr Vám na základě tohoto dokumentu byty zapíše. Náklady jsou zcela zanedbatelné v porovnání se ziskem (2 samostatně zapsané bytové jednotky mají vyšší hodnotu než 1 dům).

IA

Dobrý den, jsem vlastníkem bytu. Můžu zapsat do katastru svoji manželku jako spoluvlastníka nemovitosti? Děkuji.

Dobrý den,

ano, můžete část nemovitosti manželce darovat a na základě sepsané darovací smlouvy provést změnu vlastnické struktury na katastru nemovitostí. Za každou změnu se platí katastru poplatek 2 000 Kč.

JP

Budu pronajímat svůj byt, kolik musím zaplatit daň z pronájmu? Musím zaplatit i když byt budu pronajímat jen na půl roku?

Dobrý den,

z pronájmu bytu se platí daň z příjmu ve výši 15% ze zisku. Od příjmu (inkasovaného nájmu bez záloh na energie) odečtete náklady (reálné nebo paušální) a z výsledného zisku zaplatíte 15% daň z příjmu. Příjem z pronájmu zahrnete do vašeho daňového přiznání, kde budete moci uplatnit daňové slevy (na poplatníka a případně další). Příjem daníte i při kratším pronájmu bytu než na 1 rok.

JJ

Dobrý den, jak mám správně podat námitku ke vkladu do katastru ve stanovené lhůtě 20 dnu od zahájení řízení?

Dobrý den,

přijde na to, z jakého důvodu podáváte námitku pro jaké řízení (změna majitele, zápis VB, atd.). Každá operace na katastru musí být podložena smlouvu, tedy pravděpodobně chcete napadnout platnost takovéto smlouvy. U místně příslušného soudu můžete podat žalobu pro neplatnost smlouvy a soud následně může nechat zapsat do KN tzv. poznámku spornosti o probíhajícím soudním řízení či jiné předběžné opatření. Každopádně doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc.

B

Dobrý večer, je možné, že majitel pozemku, který je v insolvenci (tento měsíc mu končí), daroval před rokem tento svůj majetek své vnučce? Smlouvu sepsali a potvrdili na poště. Ovšem tato smlouva podle všeho není evidována ani u soudu ani u insolvenčního správce. Je tedy platná? Chtěli bychom tento pozemek koupit, ale majitel teď neví, jestli nám ho může prodat nebo ho musí opravdu darovat. Děkuji vám mnohokrát za odpověď.

Dobrý den,

důrazně nedoporučuji nakupovat nemovitost od prodávajícího v insolvenci. Soud může Váš nákup i předchozí převody rušit až 3 roky zpětně a Vy byste tak skončil bez pozemku i peněz. Nedílnou součástí každé rozumné kupní smlouvy je prohlášení prodávajícího, že není v exekuci ani insolvenci. 

K

Dobrý den, jsem většinový vlastník nemovitosti. Pokud 25% nemovitosti se v nedobrovolné dražbě prodá novému vlastníkovi, kdo určí jakou část může nový vlastník užívat? Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a nikdy nemovitost se stávajících spoluvlastníku neužíval a nepodílel se na údržbě nemovitosti. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je na spolumajitelích nemovitosti, aby si domluvili pravidla pro užívání společné nemovitosti (což může být velmi komplikované). Proto bych Vám doporučil snažit se případně tento podíl vydražit. Pokud by podíl vydražil někdo cizí a nemohli jste se spolu dohodnout na soužití, můžete soud požádat o vypořádání spoluvlastnictví (soud by dal oběma možnost se vzájemně vyplatit a pokud by nikdo druhého vyplatit nechtěl, nařídil by se prodej celé nemovitosti).

TL

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je průkaz PENB povinnou součástí kupní smlouvy při prodeji bytové jednotky v bytovém domě. SVJ nemá průkaz zpracován a raději by peníze použilo jinak než na zbytečný průkaz. Může být kupní smlouva neplatná, pokud nebude PENB její přílohou? Moc díky za odpověď.

Dobrý den,

PENB není povinnou součástí kupní smlouvy. Kupujícího musíte informovat o energetické náročnosti prodávané nemovitosti. To můžete učinit buď pomocí PENB nebo doložením účtů za energie za poslední rok (99% prodávajících preferuje druhou možnost, neb na rozdíl od PENB je doložení účtů nic nestojí). Ani účty za energie nemusí být povinnou součástí kupní smlouvy (např. formou přílohy). Stačí pouze prodávajícího o energetické náročnosti bytu informovat. 

SVJ nemá povinnost nechat si zpracovat PENB, neboť samotnému společenství PENB k ničemu dobré není (nemá z něj žádný užitek). PENB si případně na svůj náklad musí nechat zhotovit majitel bytové jednotky (SVJ nemůže nést náklady na prodej bytových jednotek vybraných členů společenství).

TL

Dobrý den, chtěl bych koupit pozemek, na kterém vázne několik exekucí. Prodávající má tyto pozemky tři, celková výše dluhu je pouze cca 5% ceny jednoho pozemku. Exekuční zástava je tedy zjevně nepřiměřená výši dluhu, na zajištění dluhu by bez problémů postačovala zástava 1 ze 3 pozemků. Má prodávající právo na to, aby exekutoři z jednoho pozemku exekuční zajištění odstranili? Prodávající by chtěl samozřejmě výnosem z prodeje 1 pozemku exekuce zaplatit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto nelze bez detailní znalosti dluhů a exekucí prodávajícího posoudit. Má-li např. prodávající 3 dluhy u 3 různých věřitelů, pak mohl každý z věřitelů obstavit jeden pozemek. V exekučním řízení (na rozdíl od insolvence) vymáhá každý z věřitelů své dluhy sám za sebe. Nelze proto např. argumentovat, že se mají věřitelé dohodnout a obstavit společně jen jeden pozemek. Věřitelé nejsou povinni takto spolupracovat. 

HV

Dobrý den, mám hypotéku na byt 3+1. Mohu byt vyměnit za menší a za jakých podmínek?

Dobrý den,

svůj byt můžete prodat nebo vyměnit za jiný. Je pouze na Vás, jaké podmínky si dohodnete s kupujícím. Banka po Vás může za určitých okolností požadovat uhrazení prokazatelných nákladů spojených s předčasným splacením hypotéky (záleží kdy byla hypotéka podepsána nebo refixována, kolik jste uhradila od tohoto data řádných splátek, kdy Vám končí fixace, jaké podmínky jste si v úvěrové smlouvě sjednala, atd.).

MZ

Dobrý den, prosím o radu ohledně hypotéky a změny prohlášení vlastníka u bytového domu. V našem bytovém domě je 8 bytových jednotek. K rozdělení došlo již v roce 1992. Jeden z vlastníků bytu bude realizovat rozšíření svého bytu půdní vestavbou - z původních společných prostor bylo odebráno 30 m2. Bude jimi rozšířena jedna bytová jednotka. Všichni jsme s tím souhlasili - již proběhlo vše na stavebním úřadě, pan majitel rozšiřované jednotky má již vydáno i stavební povolení. Potřebovali bychom dát po právní stránce celou věc do pořádku a novou situaci zapsat i do KN. 3 bytové jednotky jsou zastaveny ve prospěch bank (byly pořízeny na hypotéky). Jak prosím postupovat dále - v pohledu k bankám? A mohla bych požádat i o stručný popis jak postupovat s KN? Moc děkuji za pomoc a přeji hezký den.

Dobrý den,

jsou-li bytové jednotky ve výhradním osobním vlastnictví majitelů (nejedná se o podílové spoluvlastnictví celého domu), pak SVJ vztahy "banka-majitel bytové jednotky" vůbec neřeší (majitelé bytů ručí za hypotéky svými byty - kterým sice náleží část společných prostor, ale věcné břemeno zástavy je zapsané jen u bytů). 

Ohledně KN - bude třeba vypracovat nové prohlášení spoluvlastníků, ve kterém bude reflektován nový stav společných prostor a rozdělení bytových jednotek.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance




Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?



Banky v ČR