Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality

Reality

ZADAT NOVÝ DOTAZ
MS

Dobrý den, jsem čerstvě místopředsedou výboru SVJ - 21 byt. jednotek. Řešíme žádost vlastníka nebytových prostor (investor, který bytový dům postavil) o opravu světlíků vedoucích na zelenou terasu z jeho nebytových prostor, které pronajímá. Chce zaplatit opravu a výměnu skel světlíků od SVJ s tím, že je 30% přispěvatel do fondu oprav. Řešíme zda světlíky jsou okna, která by měly být ve výhradním vlastnictví majitele jednotky, nebo zda jde o střešní konstrukci v majetku SVJ. Světlíky jsou cca půl metru nad terénem jsou šikmě vyspádované, nejsou otevíratelné, vlastník tvrdí, že prosklená střešní konstrukce, včetně výplní, tj. skel, je společnou částí domu, která je společná pro všechny vlastníky jednotek. Jejich právník říká, že existuje judikát nejvyššího soudu, která to upravuje, a tedy i v případě, že to máme ve stanovách jinak, nebo to není zapsáno v Prohlášení vlastníka , jedná se stejně o společné vlastnictví SVJ. Máte radu, jak správně rozhodnout, aby to bylo podle práva a dobrých mravů? Děku za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc a vše nechat za úplatu prověřit právníkem. Nevím, jak přesně máte definované prohlášení vlastníků, na jaký judikát se investor odvolává, zda se judikát týká NOZ nebo starého OZ. Taktéž případně ověřte, do kdy a na co máte záruku (jedná-li se o novostavbu - zdali po Vás nechce investor uhradit opravu něčeho, co by měl řešit sám v rámci záruky, atd.). 

GP

Dobry den, v roce 2019 jsme koupili nemovitost - byt za hotove. Po 2 letech jsme zacli resit hypoteku, jelikoz nam ke koupi pomohla rodina a my chteli finance vratit. Behem odhadu nemovitosti odhace pozadoval dolozeni vlastnictvi podilu na pozemku pred domem, ve kterem se byt nachazel. Po overeni jsme zjistili, ze prodavajici zamerne zatajil tento podil a nezahrnul ho do kupni smlouvy. Podil nasledne prevedl na firmu, ktera ho zkousela vydrazit. My jsme nakonec byli nuceni tento podil odkoupit, jelikoz by nam jinak nebyla schvalena hypoteka a nemeli jsme jinou moznost. Lze toto jednani prodavajiciho pravne napadnout? Pripadne na zaklade techto skutečností pozadovat nahradu skody? Dekuji

Dobrý den,

některé nemovitosti nabízené na trhu mohou mít různé právní vady, např. chybějící přístupovou cestu. Je na kupujícím, aby si tyto případné vady ohlídal. Pokud jste si dobrovolně koupila byt bez přístupové cesty, nejedná se o chybu prodávajícího. Při koupi nemovitosti za miliony korun doporučuji nešetřit na právních službách a nechat vše prověřit odborníky (kontrola majetkoprávních vztahů, kupní smlouvy, smlouvy o úschově, atd.).

P

Dobrý den, jsem vlastníkem nemovitosti, u které byl můj otec veden jako věcné břemeno (nyní je otec po smrti). Na otce byly psány veškeré energie (voda, elektřina, plyn). Otec energie bohužel nehradil, a tudíž byly na veškeré přípojky uvaleny exekuce. Dědické řízení neproběhne (bude zastaveno), protože otec nevlastnil žádný majetek, nebudu mít status dědice a neměl bych být tedy povinen hradit dluhy mého otce. Můj dotaz je, pokud bych chtěl provést demolici původního domu a postavit na pozemku dům nový, mohu bez problémů požádat o připojení veškerých energií? Pokud bych nestavěl a chtěl připojit původní dům, připojí mě energetické společnosti pod novou smlouvou na stávajících zadlužených přípojkách? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zcela určitě nedává smysl kvůli dluhům na energiích bourat přípojky a následně stavět nové. Elektrická přípojka je v majetku distributora, tu byste ani zbourat nemohl. Vodovodní, kanalizační a plynová přípojka je v majetku toho, kdo ji na své náklady vybudoval (u VaK pravděpodobně váš otec, u plynu spíše distributor). 

Dále je třeba rozlišovat mezi distributorem (stará se o "trubky v zemi") a dodavatelem energií (kupujete si od něj energie, které jsou Vám posílány "trubkami v zemi"). 

Odpojení resp. znovupřipojení přípojek je poměrně nákladná záležitost. Jen za opětovnou montáž elektroměru byste platil poplatek za rezervovaný příkon (1F 200 Kč/A, 3F 500 Kč - tedy např. u jističe 3x20A by to bylo 10 000 Kč). K tomu přičtěte náklady na revizi a případné další práce elektrikáře. A to jsme jen u elektřiny. 

Nebylo by jednodušší dluhy za energie doplatit a neriskovat náklady za znovupřipojení či případně situaci, kdy Vás bez úhrady dluhů vůbec nepřipojí? (elektřinu a plyn byste mohl mít od jiného dodavatele, vodu a odkanalizování nikoliv)

MH

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jestli si můžu koupit byt v době insolvence. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v insolvenci nemáte žádné úspory a nikdo Vám peníze nepůjčí (nezískáte hypoteční úvěr ani půjčku). Neměla byste tak za co byt koupit. Nabytou nemovitost by navíc mohl ins. správce zpeněžit a peníze použít na umoření vašich dluhů.

LP

Dobrý den, zdědila jsem pozemek po svém otci, který chci prodat. Usnesení o vyřízení dědictví je datováno na 1. Února 2021. Jak dlouho musím čekat, abych mohla pozemek prodat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pozemek můžete prodat hned jako ho budete mít přepsaný na sebe v katastru. Resp. proces prodeje pozemku (hledání kupce) můžete samozřejmě zahájit i dříve. 

P

Dobry den, jsem spoluvlastnikem rodineho domu, na ktery mam hypoteku. Ja vlastim 4/5 a spoluvlastnik 1/5 podilu. Muzu se zeptat, muze on bez meho souhlasu prodat svuj podil nekomu cizimu? Zastavni pravo ma banka na cely barak, dekuji za odpoved.

Dobrý den,

obecně může spoluvlastník nemovitosti prodat svůj podíl bez souhlasu ostatních spoluvlastníků (je to jeho majetek, může s ním nakládat dle libosti). Ve vašem případě je ale možnost prodeje pouze teoretická, neboť:

 • 20% podíl na nemovitosti se zástavou za hypoteční úvěr by si nikdo nekoupil (z důvodu právní vady "zástavního práva")
 • banka pravděpodobně mimo zástavního práva nechala do katastru zapsat též věcné břemeno "zákaz zcizení", které znemožňuje změnu vlastníka bez souhlasu banky
 • Dobrý den, jsme tři spolumajitelé rekreačního domku. Skládáme se měsíčně na jeho opravy. Účet je veden na jméno jednoho z nás. Co se stane po případné smrti držitele účtu? Zůstanou peníze a účet v našem společném majetku nadále? Účet má jméno "Chalupa". Co dělat v případě, že by to mohl být problém?

  Dobrý den,

  zůstatku na účtu zůstavitele by byl předmětem dědického řízení zůstavitele. Máte 2 možnosti:

  • zůstavitel může sepsat závěť, ve které by Vám zůstatek na účtu odkázal
  • založte si SVJ a zřiďte si speciální běžný účet pro SVJ
  LK

  Dobrý den, mám dotaz ohledně dědictví. Vlastním dům a ráda bych sepsala závěť, ale mám problém. Nabyla jsem dům před uzavřením manželství. V případě mého úmrtí má nárok na dědictví i můj současný manžel nebo pouze moji potomci? Děkuji.

  Dobrý den,

  nemovitost nabytá před uzavřením manželství není součástí SJM. V dědickém řízení se postupuje následovně:

  • je-li sepsána závěť, dělí se majetek dle vaší poslední vůle
  • není-li sepsána závěť, dochází k dělení majetku rovným dílem mezi zákonné dědice (manžel/ka a děti zůstavitele)
  VV

  Dobrý den, s manželkou jsme vlastníci tří bytových jednotek (BJ) v bytovém domě - celkem 8 BJ (jedná se o SVJ). S jednou BJ byla jako její součást zakoupena i místnost ve sklepě. Je možné tuto místnost v rámci našeho vlastnictví převést pod jinou BJ - samozřejmě v rámci tohoto domu)? Co je k tomu zapotřebí? Když se bude sepisovat prohlášení vlastníka, bude stačit naše prohlášení na námi vlastněné BJ (popř. pouze pro dotčené dvě BJ), nebo se musí zpracovat prohlášení pro celou budovu i když nejsou práva ostatních vlastníků dotčena? Děkuji za spolupráci a jsem s pozdravem.

  Dobrý den,

  pro změny sklepů v bytovém domě je třeba sepsat resp. aktualizovat prohlášení vlastníků, se kterým musí souhlasit SVJ (nestačí pouze souhlas vlastníků dotčených jednotek).

  TD

  Dobrý den, jsem vlastníkem bytu v bytovém domě. Máme zde SVJ. Náš byt (130 m2) jsem v rámci nedávné rekonstrukce stavebně rozdělil na dva byty (45 m2 a 85 m2). Do společných prostor domu nijak nezasahuji. Nyní bych chtěl tyto dva byty rozdělit i katastrálně. Dozvěděl jsem se, že musím vytvořit tzv. prohlášení vlastníka nemovitosti a to pak podat se žádostí o vklad na KN. Co prosím toto prohlášení vlastníka nemovitosti musí obsahovat ? Děkuji předem za vaši odpověď.

  Dobrý den,

  prohlášení vlastníka slouží k vymezení bytových jednotek, společných prostor a stanovení pravidel (kdo může co výlučně užívat). Se změnou musí souhlasit SVJ (nemůžete měnit dispozice bytového domu bez souhlasu ostatních). Doporučuji vše nejdříve projednat s ostatními členy SVJ. Změnu prohlášení vlastníka Vám za úplatu připraví právník. 

  Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
  Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

  Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

  Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

  nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?  Banky v ČR