Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality

Reality

ZADAT NOVÝ DOTAZ
OK

 Dobrý den, bydlím v domě SVJ. Máme předsedu, který dělá i účetnictví. Máme transparentní účet. Vzhledem k tomu, že nemám důvěru k panu účetnímu, kontroluji často účet. Na transparentním účtě ale došlo ke změnám. Vždy byla označena platba pověřený vlastník a odměna. Najednou se na účtě zpětně objevilo i jméno manželky pověřeného vlastníka, která není ani pověřený vlastník ani předseda. Nikdy jí nikdo nezvolil. Z účtu zmizelo již 300 000 Kč na neznámý účel. Došlo k nabourání do stránek a změně informací dle § 230. Banku Raiffeisenbank jsem o této změně informovala a předala listinné materiály ohledně změn a zažádala jsem o zablokování účtu. Pracovnice banky mi nesdělila, jakou dobu má banka na zablokování účtu. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

máte-li pocit, že někdo vyvádí peníze z účtu SVJ, podejte trestní oznámení na Policii ČR. Banky Vám s tímto nepomohou, neb samy nemohou rozhodovat o oprávněnosti plateb (to musí vždy vyšetřit Policie ČR).

AN

Dobrý den, spoluvlastníme dům s bytovými jednotkami. Několik let jsme platili 500 Kč měsíčně na tzv. "fond oprav". Paní sousedka, která to měla na starosti, peníze vybírala a dávala na vkladní knížku, která kdysi dávno byla založena na jméno jejího manžela a další problémovou sousedku, která už dávno v domě nežila a nic neplatila. Mám dojem, že v roce 2017 byly všechny vklady zablokovány a zabaveny k zaplacení exekucí problémové sousedky. Ale ona na ni nevložila ani korunu. Můžeme podložit knihou, kde se zapisovalo kdo a kolik platil s porovnáním s daty na vkladní knížku. Je možné se dovolat k vrácením přes exekutora? Soudně? S problémovou sousedkou není možné komunikovat, už není ani spoluvlastníkem, podíl vlastní pouze její přítel. Prosím o pomoc, přišli jsme takto o 75 000 Kč, za které jsme mohli aspoň něco opravit v domě, který je v hrozném stavu. Předem děkuji!

Dobrý den,

peníze náležící Společenství vlastníků jednotek (nebo bytovému družstvu) musí být vždy na účtu SVJ/družstva. Není možné, aby se tyto peníze ukládaly na vkladní knížku fyzické osoby (jednoho z majitelů bytu). Nejde jen o exekuci, ale např. úmrtí (peníze spadají do dědického řízení) či riziko zpronevěry. Peníze nepatří na vkladní knížku - výhradně na účet

Můžete-li dokázat, že peníze na vkladní knížce náleží SVJ a nikoliv majiteli vkladní knížky, domáhejte se navrácení peněz podáním vylučovací žaloby k soudu. Nicméně vlastnictví peněz SVJ bude velmi těžké dokázat, neboť peníze byly vkládány na knížku hotově majitelem. Pokud by peníze byly zasílány bezhotovostně na účet, bylo by jasně prokazatelné, kdo, kdy a co platil. 

JT

Dobrý den, před necelými 5 lety jsem prodával nuceně mou nemovitost se ZP nebankovnímu subjektu. Prodej zastřešovala advokátka za úplatu, kterou určil kupující. Kupujícím byla právnická osoba, která zanedlouho nemovitost dále prodala. Plnění vyplývající z KS nebylo dodrženo a cca 1/4 plnění šla úplně jinde než bylo v KS. Advokátka mi sdělila, že plnění bylo jak je v KS a že ji vlastně zdržuji. V době prodeje jsem byl ve velmi složité osobní situaci, jak zdravotní, tak pracovní. Celkové skutečné vyúčtování jsem nezískal ani od advokátky ani od kupujícího. Podstatou toho bylo ilegální platba nebankovnímu subjektu (občan) ve výši 270.000 CZK, dále realitnímu makléři 50.000 CZK, který vůbec v KS nefiguruje atd. Já jsem nedostal z prodeje jedinou korunu. Můj názor je, že jednání advokátky je uvedení v omyl ve spolupráci s kupujícím. Můj dotaz je: Má to charakter uvedení v omyl? Jaká je promlčecí doba takového jednání? Co mám udělat na svou dodatečnou obranu a získání satisfakce občanské či i finanční? Děkuji.

Dobrý den,

bez podrobného prostudování kupní smlouvy a všech další okolností (jakou měla Vaše nemovitosti hodnotu se započtením právní vady v podobě zástavního práva, atd.) si netroufám soudit, kde je pravda. Máte-li pocit, že na Vás byl spáchán podvod či jiný trestný čin, doporučuji věc řešit soudní cestou. Jestliže jste z prodeje neviděl ani korunu, něco je určitě špatně (proč byste jinak nemovitost prodával za 0 Kč). 

ZN

Dobrý den, jak vyplnit daňové přiznání v případě zisku z prodeje nemovitosti, kdy smlouva o koupi, prodeji a hypoteční smlouva je na dva lidi-čili zisk náleží každému ve výši jedné poloviny. Každý podává své daňové přiznání. Máme tedy do každého daňového přiznání přiznat každý svou polovinu a zároveň polovinu všech odčitatelných položek? Děkuji

Dobrý den,

pokud jste v nemovitosti bydleli poslední 2 roky nebo ji vlastnili 5 let, jste od placení daní osvobozeni. V opačném případě je třeba zahrnout zisk z prodeje do přiznání k dani z příjmu FO za poslední rok. Jestliže jste nemovitost kupovali napůl a stejně tak hradili veškeré náklady, pak každý daní polovinu zisku.

Dobrý den, před dvěma lety jsme si koupili starý RD na hypotéku, který bychom teď rádi zrekonstruovali a nadstavili. Původně jsme vše chtěli řešit hypotékou u stejné banky, nakonec ale zafinancujeme rekonstrukci a nadstavbu vlastními prostředky. Můj dotaz zni - potřebuji povolení banky, která má zástavní právo? Rekonstrukcí a nadstavbou se dle odhadce zvýší hodnota domu z nynějších 3 mil na necelých 10 mil Kč. Děkuji, S pozdravem Jakub

Dobrý den,

k rekonstrukci s využitím vlastních zdrojů (tedy zhodnocení zastavené nemovitosti) se může logicky zdát, že souhlas banky nepotřebujete. Banky obvykle omezují nemovitosti v zástavě pouze zapsaným věcným břemenem "zákaz zcizení", které Vám znemožňuje nemovitost bez souhlasu banky převést na jinou osobu. Podobně banka omezuje zastavení nemovitosti v druhém pořadí jiné bance, která by měla financovat rekonstrukci. Lze tedy pouze využít navýšení úvěru, nebo refinancování hypotéky jinou institucí.

Řada tuzemských bank má ale velmi přísné hypoteční smlouvy a podmínky. Například EQUA Bank uvádí: "Zástavce se dále zavazuje informovat zástavního věřitele o záměru provést stavební úpravy v/na kterékoliv nemovitosti tvořící předmět zajištění s výjimkou stavebních úprav, které dle platných právních předpisů nevyžadují stavební povolení, ani ohlášení stavebního úřadu." I když se to může zdát nelogické, může tedy tato banka za neohlášení záměru rekonstruovat hypotékou zatíženou nemovitost aplikovat sankci.

Doporučuji tedy, abyste si podmínky své banky důkladně pročetli a jednali podle nich. 

MN

Dobrý deň, ja som vám už raz písala ohľadne typu vlastnictvi nemovitosti do osobného vlastnictvi. Sme manželia Slováci bez prechodného pobytu žijúci v ČR. Nevieme či môžeme dať SJM alebo niečo ine.

Dobrý den,

jako manželé nabýváte všechen majetek během trvání manželství do SJM. Na straně kupujících tak budou uvedení "manželé" a v Návrhu na vklad do Katastru pak "návrh pro vklad vlastnického práva pro SJM".  

A

Dobrý den, vlastním družstevní podíl na bytě 2+1. S manželem se budeme na jaře stěhovat do rodinného domku k babičce a já bych tento podíl chtěla prodat. Můžu se zeptat, jak dlouho dopředu dát vědět realitce, či kolik si realitka vezme z částky? A pokud prodám byt realitce, platím v něm i nadále nájem, než byt prodá někomu jinému, nebo už je pak vše na realitce? Ještě jsem se takto nestěhovala, a mám z toho celkem obavy, aby vše proběhlo v pořádku. Můžete mi poradit? děkuji :)

Dobrý den,

realitka Vám obchod pouze pomáhá zprostředkovat - hledá kupce, nekupuje byt sama. Za úspěšný prodej si realitní kanceláře zpravidla účtují 3-5% z ceny nemovitosti. RK kontaktujte až v momentě, kdy chcete začít byt prodávat (ne dříve). V Praze a v Brně se byty s rozumnou cenou prodávají obratem (i v řádu dnů), v pohraničí to může trvat týdny až měsíce. V případě zájmu o asistenci s prodejem vyplňte prosím formulář zde a náš realitní specialista Vás zkontaktuje ohledně dalšího postupu.

MN

Dobrý deň, mám dotaz ohľadne typu vlastníctva v kúpnej zmluve. Vzali sme sa s manželom na Slovensku. Banka pri zariaďovaní hypotéky nepozadovala od nás zriadenie prechodného pobytu (stačili doklady o príjme a nájomná zmluva). Otázkou je chceme kupovat nemovitost v ČR. Aký typ vlastníctva máme požiť v kúpnej zmluve? Ďakujem za odpoveď. Názory právnikov sa líšia.

Dobrý den,

typ vlastnictví nemovitosti (osobní nebo družstevní) závisí na kupované nemovitosti. Nemovitost v osobním vlastnictví můžete koupit jen do osobního vlastnictví.

J

Rodiče koupí 2/3 nemovitosti a syn se snachou 1/3 nemovitosti na hypotéku. Otázka: 1) Zástavní právo smluvní v katastru nemovitostí bude na 1/3 nemovitosti nebo na celou nemovitost? 2) V případě zástavy celé nemovitostí: potřebují vlastníci 1/3 souhlas se zástavním právem od spoluvlastníků 2/3? 3) V případě zástavního práva na 1/3 nemovitosti, za jaký úrok dostanou hypotéku? Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

banka Vám nemůže půjčit více než 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok pouze 80%). Bude tedy záležet na výši úspor a půjčované částky. Příklad: Hodnota 1/3 RD 1 mil. Kč, 200 000 Kč bude financováno z vlastních úspor a 800 000 Kč hypotékou - pak bude stačit zástava na 1/3 RD. 

Majitel 1/3 RD může zastavit pouze svůj podíl na nemovitosti - nemůže zastavit cizí majetek (Váš podíl) bez Vašeho souhlasu (nedoporučuji zastavovat svůj majetek za cizí dluhy). 

Úroky se nyní pohybují kolem 3% za fixaci na 5 let (do 80% LTV), přehled nabídek všech bank zde v našem srovnávači hypoték.

JK

Vážení přátelé, obracíme se na Vás s následujícím dotazem: a) Naše AK je správcem domu v Praze 7, který má 4 spoluvlastníky – fyzické osoby, b) Dřívějšími spoluvlastníky byl v minulosti založen účet u banky, na který nájemci bytů a nebytů hradí nájemné. Tento účet založil jeden ze spoluvlastníků, další 2 spoluvlastníci jsou osoby, které jsou oprávněné s tímto účtem disponovat. c) Mezi těmito spoluvlastníky nyní panuje obava, jaká situace nastane v případě, že zemře osoba, která účet zakládala. V tomto případě by byl účet na delší dobu z důvodu dědického řízení zablokován. d) Představa spoluvlastníků je taková, aby účet byl veden tzv. na dům-nemovitost, s účtem mohla disponovat pouze jedna osoba (např. naše AK jako správce nemovitosti) a nemohlo dojít např. k nečinnosti účtu v případě dědického řízení. Prosíme Vás proto o sdělení, zda současná právní úprava a statut banky umožňuje takové řešení. 

Dobrý den,

povinnost založit společenství vlastníků (SVJ) je dle § 1198 odst. 2 občanského zákoníku dána tehdy, pokud je v domě vymezeno alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jednotky jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků. Splňuje-li Vámi spravovaná nemovitost tuto podmínku, bylo by záhodno mít založené SVJ, které by mělo coby právnická osoba zřízený běžný účet. Účet by byl majetkem SVJ a nebyl by tak přímo vázán na samotné majitele bytových jednotek. 

Nechcete-li zakládat SVJ, pak lze založit na dům firmu a mít firemní účet (který by opět byl majetkem firmy a nebyl přímo vázán na majitele bytových jednotek). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?Rychlé odkazy

Banky v ČR