Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality

Reality

ZADAT NOVÝ DOTAZ
H

Dobrý den, jsme SVJ a potřebujeme někoho na úklid v domě. Jedna majitelka bytu se nabídla, že by úklid prováděla. Je to cizinka, ale má zde trvalý pobyt a sama je v někde v trvalém pracovním poměru. Nepracuje přes agenturu. Co je pro obě strany výhodnější a nejjednodušší? Dohoda o pracovní činnosti, nebo Smlouva o dílo? Bylo by to za 1.700 Kč / měsíc, hrubého. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úklid společných prostor v bytových domech se obvykle řeší přes DPP (Dohoda o provedení práce), se kterou mají všichni zúčastnění nejméně administrativní práce, výdělek se daní pouze 15%. Má-li zájemce o úklidové práce IČ, mohl by Vám fakturovat (což by bylo pro Vás coby SVJ ještě jednodušší na administraci).

HM

Dobrý den, před časem jsem se rozvedla. Bydlím v rodinném domě, který je zatížen hypotékou, kterou splácím já i když je psaná na manžela. Hypotéka byla pořízena ještě před manželstvím. Máme mezi sebou sepsanou dohodu o splácení hypotéky. Můj dotaz zní, lze přepsat nemovitost na katastru? Dekuji

Dobrý den,

zkontrolujte si zapsaná věcná břemena k této nemovitosti online náhledem do katastru. Banky u hypoték obvykle do zástav zapisují zákaz zcizení, což bez souhlasu banky znemožňuje změnu majitele (banka nebude souhlasit s přepisem nemovitosti na někoho, kdo není účastníkem úvěrové smlouvy). Pokud toto omezení u vaší nemovitosti zapsané není, pak za souhlasu majitele nemovitosti lze převod uskutečnit.

OK

Naše SVJ má transparentní účet, ale na účtě došlo ke změnám po sedmi letech zpětně, byla provedena změna sedm let odměna vlastníka od ledna zpětně dopsaná odměna vlastníka, jméno manželky, vlastník podle NOZ 2014 již neexistuje, ale předseda ano.

Dobrý den,

jak přesně zní dotaz?

D

Dobrý den, bydlím ve čtyřbytovém domě, kde mám na katastru zapsaný 1/4 podíl na nemovitosti, není rozděleno na bytové jednotky, nemáme založené žádné společenství, nic. Obývám jednu bytovou jednotku stejné velikosti jako ostatní. Lze tímto podílem/bytem jakýmkoliv způsobem ručit (americká hypotéka)? Nejsem si jistá, zda budou spoluvlastníci chtít provést převod na katastru na bytové jednotky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ručit za úvěr můžete do výše svého podílu (1/4), nicméně v praxi bude zástavní hodnota 1/4 bytového domů výrazně nižší než samotného bytu (a mnoho bank takovou zástavu odmítne). Určitě doporučuji bytový dům rozepsat na bytové jednotky, což by bylo prospěšné pro všechny (každému by se tím zvýšila hodnota jeho majetku a plně by kontroloval svůj byt). 

D

Dobrý den, od října 2017 do teď jsem bydlela v nájmu, kde jsem zaplatila 30 000 Kč kauci. Dle dohody si po mém odstěhování majitel byt přebral, vše bylo bez výhrad, jen nebylo převzetí písemně, jelikož majitel neměl papír s sebou. Po pár dnech jsem se ho znovu dotázala na vrácení kauce - majitel mi napsal, že v bytě byly nějaké nedostatky, a že mi nejspíš nevrátí celou kauci, ačkoliv předtím tvrdil, že je vše v pořádku. Lze se kauce nějak domoci? Popřípadě požadovat úroky z kauce? Velice děkuji.

Dobrý den,

při pronájmu bytu musíte činit všechny úkony písemně, jinak máte v případném sporu slabší pozici. Při předávání bytu je třeba sepsat předávací protokol, kde se mimo stavu bytu (bez výhrad/se závadami) uvádí i přesný stav všech měřidel (elektro, voda, plyn, topení). Bez tohoto dokumentu, který se vyhotovuje ve dvou provedeních (jedno pro Vás, druhé pro majitele bytu), bude nyní vrácení kauce obtížnější stejně jako řešení případného přeplatku za energie (nevíte, kolik jste spotřebovala). 

Na úrok z kauce máte nárok, ale ten je vedle samotné kauce nepodstatný (kdyby to bylo třeba 1%, dostala byste za 2 roky 600 Kč). Opět by bylo vše jednodušší, kdyby byla výše úroku uvedena v nájemní smlouvě (takhle budete diskutovat s majitele bytu o jeho výši). 

Pokud Vám majitel bytu kauci nevrátí, doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc a jako první krok sepsat předžalobní výzvu k navrácení peněz.

J

Dobry den, v roce 2016 jsem dostala darem pozemky od babicky - byly na nem stavby, ktere ale nebyly nase - vedeno jako ostatni plocha, zastavena plocha. V roce 2019 jsem pozemky prodala smenou s obci za pozemek stavebni - doplacela jsem rozdil (smlouva kupni). Jedna se o uspokojeni bytove potreby podle paragrafu 4 odstavce v nebo jinak? Dekuji

Dobrý den,

ano, toto by šlo klasifikovat jak uspokojení vlastních bytových potřeb (budete-li na pozemku stavět/bydlet).

JJ

Dobrý den, jsem starobní důchodkyně, pronajímám dva byty. Měsíční nájem u jednoho bytu činí 13 000 Kč a u druhého bytu 14 000 Kč. Prosím, v jaké výši bude daň z příjmů? Děkuji.

Dobrý den,

nejprve je třeba inkasované nájemné rozdělit na čisté nájemné (vaše odměna za poskytnutí bytu) a zálohy na energie (které nájemníkům později proúčtujete). Váš příjem tvoří pouze čisté nájemné (bez zúčtovatelných záloh na energie). Dále si musíte zvolit, zda budete uplatňovat výdajový paušál 30% nebo skutečné náklady. 

Čisté nájemné - náklady = zisk (který se daní sazbou 15%)

Při placení daní můžete dále využít daňové slevy, viz náš článek Daň z příjmu za rok 2019. Přesnou výši daně si tak spočtete v daňovém přiznání, které coby osoba se zdanitelnými příjmy za rok 2019 musíte podat do konce března 2020.

SB

Dobrý den, vlastním čtvrtinu bytu, kterou mi darovala maminka v roce 2018. Byt má nyní 6 majitelů, 2 z nich chtějí byt koupit, ale ne jako fyzické osoby, nýbrž jako firmy, které vlastní. Je v tom nějaký rozdíl, nebudu muset platit nějakou daň, když ode mne odkoupí tu čtvrtinu? Děkuji

Dobrý den,

není rozdíl mezi prodejem bytu fyzické či právnické osobě.

M

Dobrý den, chci si vzít hypotéku na byt a ten pronajímat. Mám stále právo na odečtení daně z hypotéky? Pokud ne, dá se to obejít např. americkou hypotékou? Je vůbec možné tímto způsobem zaplatit hypotéku pokud je splátka cca 10 000 Kč, když z pronájmu dostanu cca 12 000 Kč?

Dobrý den,

na slevu na dani za zaplacené úroky z hypotéky máte nárok pouze v případě, kdy úvěrovaná nemovitost řeší vaše bytové potřeby (při pronájmu nikoli). Jestli Vám nájem zaplatí splátky hypotéky a kolik zaplatíte na dani z příjmu z pronájmu - doporučuji si vše předem řádně spočítat a mít realistické odhady.

MK

Dobrý den, před 9 lety jsem koupil RD. Po té mi daroval majitel i zahrádku. Při zápisu na katastr mi zápis zdrželi, protože se ozval nějaký exekutor, že má majitel někde pohledávku. Po té mi to přepsali na mě, ale exekuce mi tam visí už 9 let! Stále se nic neděje, i když jsem volal exekutorovi. Jak dlouho mám ještě čekat nebo co mám dělat, když exekutor nekoná. Děkuji za odpověď a radu.

Dobrý den,

záznam o exekuci bude z katastru odstraněn až po doplacení dluhu a ukončení exekuce. Pokud jste s tímto nesouhlasil, neměl jste dar přijímat. Převodem nemovitosti na třetí osobu nedochází automaticky k výmazu exekuce (naopak jste nemovitost nabyl s touto právní vadou a musíte počítat se všemi důsledky). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?Rychlé odkazy

Banky v ČR