Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality

Reality

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JJ

Dobrý den, bydlíme celá rodina u bratra v bytě. Moji rodiče sepsali nájemní smlouvu s bratrem již v roce 2014. Bratr v roce 2018 šel do insolvence. Teď byla prodána nemovitost a zápis do katastru proběhl 11.11. a návrh na vklad proběhl 1.10. To znamená že do 11.11 byl majitel bratr? Nový majitel totiž tvrdí že jsme od 1.10 jeho dlužníky. A dále bych se chtěl zeptat, zda nájemní smlouva přechází na nového majitele? IS tvrdí že měla být vložena v katastru, ale to mi připadá jako hloupost

Dobrý den,

majitelem bytu se stal nový vlastník "dnem zápisu na katastru (11/11) se zpětným efektem k datu podepsání kupní smlouvy (1/10 nebo dříve)". Skutečně jste tak od 1/10 (nebo dříve) dlužníky nového majitele bytu. Do katastru se zapisují pouze věcná břemena, nikoliv nájemní smlouvy. Nájemní smlouva přechází automaticky z původního vlastníka na nového. 

EZ

Dobrý den, dokážete mi doporučit ověřenou společnost, která se zabývá tzv. zpětným leasingem nemovitostí? Velice Vám děkuji.

Dobrý den,

bohužel nikoliv, s žádnou nemám osobním zkušenost.

M

Dobrý den, s bratrem plánujeme stavět dvojdomek, tzn. budeme mít společnou středovou zeď, ale vše bude pod jednou střechou, jedno číslo popisné. Pozemek je náš, každý má 1/2. Bratr má vlastní zdroje a já bych chtěl žádat o hypotéku a ručit pouze na svoji 1/2, celkem potřeba asi 3 mil. Kč, jsem dlouhodobě zaměstnaný, mám stabilní příjem a jsem schopný 20% dodat z vlastních peněz, tzn. hypotéka kolem 2,4 mil. Kč. Lze ručit pouze 1/2 pozemku a 1/2 novostavby za úvěr? Nemovitost bude takto rozdělena i v katastru, tzn. je 100% zřejmé, že patří jednomu vlastníkovi. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ručit bance za hypotéku lze pouze celým pozemkem/stavbou (přestože má pozemek/stavba více spoluvlastníků). Nejen kvůli hypotéce, ale i z mnoha jiných praktických důvodů bych doporučil následující:

1) stavěný RD nechte v katastru zapsat jako 2 samostatné bytové jednotky

2) pozemek rozdělte na poloviny

Každý z vás bude majitelem své bytové jednotky, poloviny pozemku a pouze pozemek přímo pod domem zůstane ve spoluvlastnictví.

LS

Dobrý den, měli bychom zájem o koupi nemovitosti, nicméně je ve 4. zóně záplavové oblasti a máme problém s pojištěním a tedy i s hypotékou. Do nemovitosti se ale voda nemá šanci dostat, za posledních 20 let nebyla ani v ohrožení (dle městského úřadu). Lze nemovitost nějak vyjmout z této povodňové zóny a zařadit do jiné? Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

4. zóna dle povodňových map je velmi problematická, téměř nepojistitelná, riziko vysoké, nedají se zde stavět žádné nové stavby a osobně bych doporučil se takové nemovitosti raději vyhnout. Vodoprávní úřady vymezují záplavové zóny, o jejichž úpravu můžete požádat. Nicméně se jedná o řízení, které může trvat mnoho měsíců, třeba i rok (vyjmutí území by muselo být řádně podloženy, nestačil by argument "za posledních 20 let ze zde nic nestalo"). Vyjmutí nemovitosti ze záplavové zóny se nutně nemusí promítnout do úpravy povodňových map pojišťoven, které rizika záplav počítají trochu jinak (uvažují např. i přívalové deště, zpětné vzedmutí vody přes kanalizaci, atd.). 

Š

Pokračování dotazu č. 7894: Dobrý den, omlouvám se, ale chtěla bych ještě jednou otevřít můj dotaz. Váš návrh na zřízení SVJ a založení běžného účtu pro účely spoření na opravy jsme již několikrát řešili, bohužel však nikdy nedořešili, neboť ne každý ze sousedů souhlasí s přepisem bytu do osobního vlastnictví a zřízení SVJ. Existuje v tomto případě, tedy přepisu bytů do osobního vlastnictví, možnost "přehlasování" v případě většiny, která s přepisem souhlasí? A dále se chci proto zeptat, jaké jsou v tomto případě práva a povinnosti obou vkladatelů, zda je postup ze strany notáře správný a byla mi tato část dědictví připsána po právu? Pokud ano, pak můj předpoklad je, že stejný "problém" by nastal v případě úmrtí druhého vkladatele, tedy že by celá částka, vedená na vkladní knížce, byla předmětem dědického řízení dětí sousedky. Je pak možné, že by si tyto mohly tuto část dědického řízení ponechat a nevyplatit ji zpět na vkladní knížku či účet, přestože to nejsou peníze vkladatele, ale společné peníze obyvatel domu? Je pak nějaká možnost vymahatelnosti? Ještě jednou Vám děkuji za odpověď. Přeji hezký den.

Dobrý den,

máte-li byty v podílovém vlastnictví (6 majitelů vlastní dohromady 6 bytů, resp. podíl na bytovém domě), pak se jedná pravděpodobně o osobní vlastnictví a byty není třeba převádět do OV - stačí pouze vymezit bytové jednotky a nechat vše zapsat na katastru (doposud měl každý 1/6 podíl na bytovém domě, nově bude každý 100% vlastníkem svého bytu). S tímto by měl souhlasit každý aspoň trochu rozumný soused, protože tím zhodnotí svůj majetek a hlavně získá větší jistotu vlastního bytu. 

Nikdo nemůže být ze zákona nucen setrvávat v podílovém vlastnictví nemovitosti. Pokud by s vypořádáním bytů někdo nesouhlasil (potřebujete souhlas všech spoluvlastníků, nestačí např. prostá většina), můžete požádat o vypořádání podílového spoluvlastnictví soud, který to nařídí. Jakmile budou byty vymezeny a zapsány na katastru, máte zákonnou povinnost zřídit SVJ (tomu se sousedi nemohou bránit). 

Postup notáře byl správný, peníze vedené na Vaší vkladní knížce jsou na první pohled ve Vašem majetku. Vy samozřejmě víte, že se nejde o Vaše peníze ale o společné peníze z fondu oprav, ale pokud byste se zachovala nečestně a peníze si ponechala, měli by ostatní s vymáháním peněz od Vás poměrně dost komplikací (museli by na Vás podat žalobu pro bezdůvodné obohacení se a vše prokázat - což by nebylo vůbec snadné, když jste peníze oficiálně zdědila a vše bylo stvrzeno notářem - a další komplikací by byly hotovostní vklady na knížku, u nichž by se na rozdíl od bezhotovostních převodů nedokázalo, že peníze vkládané Vaší matkou patřily ve skutečnosti někomu jinému). 

Samotnou kapitolou je vkladní knížka psaná na 2 majitele, což přináší mnoho právních komplikací (těžko se určuje, kdo vlastní jakou část peněz - dnes se takové knížky vůbec nezakládají). 

V případě úmrtí druhého spolumajitele vkladní knížky si vše zopakujete ještě jednou a navíc riskujete, že se dědic může zachovat nečestně a peníze si ponechat. I proto je zcela nezbytné společné peníze z fondu oprav nemít na vkladní knížce psané na fyzickou osobu.

Š

Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytů v podílovém vlastnictví a spoříme si na vkladní knížku, vedenou u Poštovní spořitelny, peníze na opravy. Bohužel je vkladní knížka na 2 vkladatele, kdy jednou z nich byla moje maminka. Ta v květnu 2019 zemřela a nyní při dědickém řízení mi bylo sděleno, že dědím "práva ke vkladní knížce, vedené na jména sousedky a mé matky se zůstatkem 168 441,26 Kč s příslušenstvím". Na to "konto" jsem zaplatila notářský poplatek, který byl díky tomuto dědictví, o 2 300 Kč vyšší. Nyní nastala situace, kdy požaduji po ostatních spolubydlících proplacení této částky notářské odměny, neboť nemám samozřejmě v plánu si peníze ponechat. Chci se proto zeptat, jaké jsou v tomto případě práva a povinnosti obou vkladatelů, neboť jsem nařčena i z toho, že se chci obohatit a podobně a celá situace je velice nepříjemná. Na internetu jsem si našla informaci, že by práva měla být pro oba vkladatele stejná. Můžete mi tedy prosím poradit, jak dále postupovat? Děkuji Vám a přeji krásný nejen dnešní den.

Dobrý den,

nejlepší by bylo založit SVJ (Společenství vlastníků bytových jednotek) a pro toto SVJ pak běžný účet (bezplatně nabízí Fio banka). Peníze by pak byly bezpečně uloženy na účtu SVJ a nehrozily by nynější komplikace, kdy mimo úmrtí a dědictví riskujete např. zabavení společných peněz exekutorem v případě dluhů jednotlivce či zpronevěru. Peníze uložené na vkladní knížce či účtu psaném na konkrétní fyzickou osobu (např. Vaši matku či sousedku) totiž mohou být považovány za majetek dané osoby (a nikoliv za společné peníze fondu oprav). 

Poplatek notáři za vyřízení dědictví (2 300 Kč) byste měli rozúčtovat mezi všechny rovným dílem.

K

Dobrý den, máme starý dům, který je v zástavě u ČS. Tento dům bychom chtěli zbourat a v tom samém místě postavit nový. Mohl byste mi prosím poradit, jak se tato situace dá řešit? Děkuji

Dobrý den,

neboť je dům v bankovní zástavě, budete potřebovat k jeho demolici mimo demoličního výměru i souhlas banky

DZ

Dobrý den, bydlíme v ČR a chceme kupovat chatu na Slovensku od slovenské firmy s.r.o., ta není v insolvenci ani v exekuci, ale má finanční potíže. Může se stát, že i po zapsání do LV o ni přijdeme, je to velké riziko? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obchodovat s někým kdo má finanční potíže je vždy rizikové. Nemusí jít jen o vyhlášenou exekuci či insolvenci, ale i o prosté předlužení či jiné situace, které brání vašemu obchodnímu partnerovi dostát svým závazkům. Při nákupu od firmy je navíc problém, že se s případnou náhradou škody nemusíte mít kam obrátit (nemajetná firma může zaniknout). Může to být dobrý obchod, ale taktéž můžete přijít o vše. Pokud byste se pro obchod rozhodli, určitě doporučuji najmout velmi dobrého právníka.

KW

Dobrý den, chceme si s partnerem (nejsme manželé) koupit nemovitost s tím, že hypotéka by byla psaná jen na něj (to není problém). V praxi bych na její splácení přispívala taky, ale není jasné, jak moc – to by záleželo na vývoji mých příjmů. Chtěli bychom nějak smluvně ustanovit, že jsme spoluvlastníci a každý má takový podíl nemovitosti, jakým podílem se účastní splácení hypotéky (což se ale bude možná v čase měnit). Je možné smluvně ošetřit spoluvlastnictví bez pevně daného podílu, a jakým případně způsobem? Děkuji!

Dobrý den,

toto bohužel možné není. Kupní smlouva musí jasně specifikovat, v jakém spoluvlastnickém podílu nemovitost nabýváte. Následně můžete tento podíl sice měnit, ale bylo by to velmi komplikované. Pro každou změnu podílu byste mezi sebou museli uzavřít kupní nebo darovací smlouvu (jeden druhému část podílu daruje/prodává) a z každé transakce byste platili nemalé výdaje (daň z nabytí nemovitosti 4%, daň z příjmu 15%, poplatek za vklad na katastr 1 000 Kč). Neumím si v praxi něco takového představit. 

Budete-li kupovanou nemovitostí bance za hypotéku ručit, pravděpodobně Vám banka nechá zapsat do katastru věcné břemeno "zákaz zcizení", které Vám nedovolí jakkoliv měnit vlastníka. 

P

Dobrý den, v roce 2015 jsem na základě dědictví nabyl členský podíl v družstevním bytě. Před tím jsem zde měl trvalý pobyt od r. 1960. Nyní byt chci prodat, poněvadž jsem zároveň koupil nemovitost. Jak to tedy je z daní z příjmu v mém případě? (pozn. zůstavitel zemřel 8.2. 2015 - počítá se od tohoto data doba 5-ti let členství v družstvu?) Děkuji za odpověď

Dobrý den,

zatímco v případě bytu v osobním vlastnictví by se do lhůty 5 let započítala i doba vlastnictví zemřelého, u družstevního bytu se počítá pouze doba, po kterou jste byt vlastnil Vy (ode dne, kdy jste nabyl podíl v družstvu do svého majetku).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?Rychlé odkazy

Banky v ČR