Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality

Reality

ZADAT NOVÝ DOTAZ
EK

Dobrý den, prosím o radu, dcera by si ráda koupila byt v bytovce a financovala by vše hypotékou. Ale je zde problém ten, že pozemek pod bytovkou má jiného majitele, kterému se platí měsíčně nájem z pozemku. Bylo ji sděleno, že za téhle situace hypotéku nedostane, že takhle je byt neprodejný. Prosím poradíte jak to vlastně je? Děkuji Vám

Dobrý den,

pozemek pod bytovkou mající jiného majitele je nepříjemnou záležitostí, ale byt určitě není neprodejný či bezcenný. Jen by tato právní vada měla být reflektována v kupní ceně (a kupující by si měl být dobře vědom této právní vady). Je to stejné jako např. pozemek, přes který vedou dráty vysokého napětí, dům s věcným břemenem dožití majitele, atd. - každou právní vadu lze ohodnotit. Samozřejmě nemá smysl kupovat nemovitost s právní vadou za běžnou cenu v dané lokalitě. 

J

Zdravím, pokud se v domě o více jednotkách změní dispozice bytu (jednotky), který není zatížen hypotékou tak, že fakticky dojde k navýšení vlastnického podílů na pozemku/domě u vlastníků všech ostatních jednotek (z nichž některé jsou zatíženy hypotékou), je pro toto "zvýšení" nutný souhlas banky - poskytovatele hypotéky?

Dobrý den,

souhlas banky v tomto případě třeba není. Hlavní zástavní hodnotu za poskytnutý úvěr představuje byt, změna podílu na společných prostorech ve výši desetinek procent je zanedbatelná.

H

Jsem manželovým spolužadatelem u hypotečního úvěru na byt, každý z nás vlastní polovinu a byt je v zástavě bance. Mohu darovat svou polovinu nemovitosti dceři? Musím žádat v bance o povolení?

Dobrý den,

zkontrolujte si záznam v katastru nemovitostí. Pokud zde máte zapsané věcné břemeno "zákaz zcizení", nemovitost bez souhlasu banky převést na jinou osobu nelze. V opačném případě byt darovat můžete zcela bez omezení.

MGA

Dobry den, 14.06. 2019 mne prisel dopis odstoupeni od smlovy od CMSS s tim, ze mam do 30.06. 2019 zaplatit pohledavku ve vyse 962 000 korun. Po uplynuti lhuty pokud dobrovolne nezaplatim bude zahajen vykon zastavniho prava. Od zahajeni zastavniho prava ve lhute 6 mesicu bude zahajen prodej zastavy za ucelem splaceni dluhu. Prosim co mam delat, jak dal potupovat? Nechci prijit o dum. Predem dekuju za odpoved.

Dobrý den,

při porušení smluvních podmínek úvěru banky úvěr zesplatňují (požadují navrácení všech peněz do 15 dnů). Jak jste porušil smluvní podmínky, proč Vám banka úvěr zesplatnila? Nejčastěji se tak stává z důvodu opakovaného nesplácení. Pokud jste úvěr řádně nesplácel, není jiné cesty než nemovitost prodat a z výtěžku uspokojit Váš dluh vůči bance. Jestliže se jednalo pouze o omyl a peněz máte dost, zkuste s bankou dojednat jiné řešení.

JH

Dobrý den, pronajala jsem byt, který mám v osobním vlastnictví. Nájemníci mi byt zničili. Mám pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Je nějaká možnost toto pojištění využít? Byt je po nájemnících neobyvatelný. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

prostudujte si pojistné podmínky Vaší smlouvy. Zde se dočtete, co všechno Vaše pojištění kryje a co nikoliv. Pojištění nemovitosti kryje škody na stavbě (např. střecha poničená vichřicí či fasáda kroupami). Vybavení domácnosti kryje pojištění domácnosti (zařízení, štuky, výmalba, podlahové krytiny, atd.). K pojištění domácnosti lze sjednat i krytí škod způsobených nájemníky.

J

Dobrý den, zdědil jsem cestu k domu, která vede kolem zahrádkářské kolonie. Cesta je zatížená věcným břemenem chůze a jízdy. Břemen je 40. Můžu po zahrádkářích požadovat peněžitý příspěvek na údržbu cesty nebo nájem? Cesta je nezpevněná, sypaná štěrkem. Děkuji

Dobrý den,

nájem požadovat nemůžete, neboť cestu zahrádkářům nepronajímáte (oni k ní mají pouze zapsané věcné břemeno ve svůj prospěch, které nabyli úplatně). Ani na příspěvek na údržbu nemáte právní nárok, ale zde bych spíše zkusil apelovat na sousedskou solidaritu a společný zájem ("když mi přispějete na údržbu, cestu opravím").

Dobrý den, prosím o Váš názor na můj problém. Okolo mého pozemku vede stará již nepoužívaná cesta v majetku obce. Je i zaevidovaná na katastru pod parcelním číslem, rád bych cestu obnovil. Na místním stavebním úřadě mi bylo oznámeno, že musím mít projekt z důvodu neprovedené pasportizace. Nějak tomu nerozumíme. Můžete mi prosím tuto situaci osvětlit? Děkuji

Dobrý den,

v prvé řadě je třeba získat souhlas obce, neboť se chystáte opravit cizí nemovitost (proto potřebujete souhlas majitele této nemovitosti). Obvykle se tyto záležitostí řeší s odborem správy majetku a investic, který Vaši žádost formou návrhu plánovací smlouvy předloží obecní radě/zastupitelstvu. Po odsouhlasení radou/zastupitelstvem s Vámi bude podepsána plánovací smlouva, která přesně specifikuje, za jakých podmínek můžete obecní nemovitost zvelebit. 

Podepsaná plánovací smlouva je jeden z mnoha dokumentů, který budete potřebovat pro získání stavebního povolení (projekt, vyjádření všech zainteresovaných subjektů, zejména provozovatelů sítí, atd.).

Pasportizací se rozumí přehled obecního majetku (např. evidence všech dopravních značek, stromů, atd. podél cest).

NV

Dobrý den, jak řešit situaci, kdy děda chce na mě přepsat dům a zjistila jsem, že v katastru nemovitostí má omezení dispozičních práv. A pohledávku bych chtěla zaplatit. Ale ten podnik, kterému to dluží už dávno neexistuje. Ten podnik přestal existovat v roce 1989. Děda tvrdí, že vše splatil, ale už z té doby potvrzení nemá, aby to doložil. Tak se Vás chci zeptat, jak to řešit. Jak to vymazat? Nebo dohledat jestli to neodkoupil jiný podnik tu pohledávku. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

takto starou a pravděpodobně neexistující pohledávku doporučuji nechat zrušit soudní cestou. Následně s potvrzením od soudu Vám katastr věcné břemeno "zákaz zcizení" (které převod blokuje) vymaže. 

JN

Dobrý den, prodávám byt, který je zčásti kupujícím hrazen prostřednictvím úvěru od ČMSS. Kupující mi dává podepsat smlouvu o zástavě této nemovitosti. Nebyla mi vysvětlena a některým ustanovením nerozumím. Při zevrubném pohledu pouze vidím, že mám nějaké povinnosti (dokonce za určitých podmínek je vyhrožováno pokutou). Práva ani jakékoli ujištění, že já osobně bance nic nedlužím ani vyjádření, že pokud by k vlastnímu prodeji z jakýchkoli důvodů nedošlo bylo by zástavní právo vymazáno a nemělo by platnost ve smlouvě nevidím. Čili smlouva se mi zdá jednostranná, výhodná pouze pro banku a já nejsem nijak chráněna. Proč bych měla mít já zastavenu svoji nemovitost? Co by se stalo v případě, kdyby v průběhu řízení došlo k nějaké neočekávané události a já nemovitost třeba nemohla prodat? Je v pořádku, že mi poskytovatel úvěru pošle papír a nic nevysvětlí a nekomunikuje se mnou? Mohla by být zástavní smlouva podepsána ve stejný den jako smlouva kupní? To bych byla klidnější. Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem

Dobrý den,

při koupi nemovitosti na hypotéku podepisuje prodávající zástavní smlouvu bance za úvěr kupujícího. Tato smlouva se obvykle podepisuje dohromady s kupní smlouvu a smlouvu o úschově. Určitě jí nepodepisujte dříve. Na katastr se tato smlouva nese (a o vklad zástavního práva žádá) až po složení části peněz (vlastních zdrojů) ze strany kupujících do úschovy. Následně po podání návrhu na vklad zástavního práva banka do úschovy posílá zbylou část kupní ceny. 

Prodávající je tak v tomto případě vystaven riziku, které by mělo být ošetřeno v kupní smlouvě (např. formou smluvní pokuty, pokud prodej nedopadne, která by měla pokrýt rizika podepsané zástavní smlouvy).

JK

Jsem členem bytového družstva. Přijdu v insolveci o družstevní podíl a budu muset opustit byt?

Dobrý den,

přijde na to, jak o Vašem osobním bankrotu rozhodne soud. Budou-li dluhy řešeny zpeněžením majetkové podstaty dlužníka, o byt přijdete a budete se muset vystěhovat.  

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?Rychlé odkazy

Banky v ČR