Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Bonus

Bonus


Definice Bonus

Sleva z ceny pojistného za bezeškodní průběh minulých období. Opakem je malus. Používá se převážně u povinného ručení.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Bonus

DM

#11163, Hypotéka, rozvod a penále za předčasné splacení, Hypoteční poradna, 7.9.2020

Dobrý den, s manželem jsme měli hypotéku - výstavba RD. V rámci majetkového vyrovnání (rozvod) byl dům prodaný v rámci SJM. Vzhledem k tomu, že k doplacení výše zmíněného úvěru došlo předčasné a mimo fixaci, banka nám dala tzv sankční pokutu ve výši 150 tis. Tato částka byla zaplacena z úschovy RK zprostředkovávající prodej domu, zbyla částka z prodeje byla rozdělena rovným dílem mezi mne a manžela. Po rozvodu jsem si u téže banky žádala o nový hypoteční úvěr na koupi bytové jednotky. Spolu s vyčerpáním tohoto úvěru jsem si zažádala u banky i o navrácení sankční pokuty z předchozího (společného) úvěru. Banka mi část sankční pokuty vrátila. Dnes již bývalý manžel se u mě dožaduje 50 % vrácené pokuty. Z morálního hlediska vnímám, že si nárokuje správně. Půlku pokuty v minulosti zaplatil stejně jako já. V majetkovém vyrovnání, v závěrečném ujednání, je uvedeno, že co není v dohodě uvedeno, má se za to, že podepsáním dohody je vyrovnané bez budoucího nároku. Jenže samotný hypoteční úvěr v majetkové dohodě uveden je, ale sankční pokuta nikoliv. Banka se k této problematice staví, že je vše v pořádku, že vyplatila správně. Vyplatí tomu, kdo splní podmínky a zažádá si. Zkrátka kdo dřív přijde, ten mele. Jak se říká. Můj dotaz. V případě soudního sporu, jaká je moje šance na úspěch? Podle kterého předpisů banka tyto částky vyplácí? Měla jsem za to, že vrácení fin- pokuty je jakýsi bonus banky za to, že zůstávám jejich klientem i nadále. Kdybychom ani jeden z nás nečerpal nový úvěr, sankce by za 6 měsíců propadla, byla promlčena bez nároku na vrácení. Jen díky nové vyčerpanému úvěru banka sankci vrátí. Na stranu druhou, jak jsem psala výše, manžel se podílel na zaplacení pokuty stejným dílem jako já. Děkuji za Vaše vyjádření.

Dobrý den,

přijde na to, co přesně jste si s bankou při předčasném splacení předchozí hypotéky a placení pokuty sjednali. Pokud dohoda zněla "když si vezmete nový úvěr do 6 měsíců, 50% sankce vám vrátíme" a Vy jste si nový úvěr vzala zatímco manžel nikoliv, pak by vratka sankce měla náležet pouze Vám (z morálního i právního hlediska - Vy jste splnila podmínku, druhý o tuto možnost neprojevil zájem, tedy ani nejde o to "kdo dřív přišel", Vy na sebe berete závazky plynoucí z nové úvěrové smlouvy, atd.). 

Pokud by vratka sankce byla slíbena pouze prvnímu a nový úvěr jste si sjednali oba (ovšem Vy první), pak už by to z morálního hlediska stálo za zvážení (právní hledisko by Vám posoudil za úplatu právník po pečlivém prostudování všech smluvních dokumentů). 

PZ

#11152, Bonus ke zřízení účtu, Běžný účet, 5.9.2020

Dobrý den, mám dotaz ohledně jedné věci, že české banky nabízejí pro nové zákazníky odměnu Cash Back 1 000 Kč (každá banka kromě Komerční banky a České spořitelny). Někdy i 1 500 Kč až 2 000 Kč, aby své zákazníky udržely u sebe. 

Dobrý den,

banky nabízejí různé odměny novým klientům (finanční odměny za zřízení a aktivní užívání běžného účtu, zvýšený úrok na spořícím účtu pro první měsíce, slevu na doplňkovém pojištění pro první rok, odpuštění poplatku za sjednání stavebního spoření, odměna za sjednání doplňkového penzijního spoření atd.). Je pouze na Vás, jakých akcí využijete. 

KN

#10571, Mám nárok na bonus po skončení zaměstnání?, Osobní a rodinné finance, 29.6.2020

Dobrý den, v době korony jsem byl pracovníkem v sociálních službách, celou dobu jsem chodil do práce, od šestého měsíce jsem nastoupil do řádného důchodu. Mému zaměstnavateli byla přiznána odměna pro zaměstnance, kteří pracovali v době korony. Má otázka zní, mám na to nárok, když jsem v té době byl řádným zaměstnancem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

takovýto bonus je vždy nenárokovou složkou mzdy a jejím hlavním účelem je motivovat stávající zaměstnance. Proto se tyto bonusy obvykle nevyplácí pracovníkům ve výpovědní lhůtě či dokonce lidem, kteří již pro zaměstnavatele nepracují (oboje nedává žádný smysl a jednalo by se o plýtvání s prostředky zaměstnavatele, který by měl takto investovat jen do svých zaměstnanců). 

Jiná situace by byla, kdybyste měl v pracovní smlouvě sjednán výkonový bonus za dosažení jasně definovaných cílů (pak byste měl při splnění těchto kritérií na výplatu bonusu nárok i po skončení pracovního poměru).

VO

#10481, Daňový bonus a insolvence, Daně, 19.6.2020

Dobrý den, jsem již třetím rokem v insolvenci. Je teď daňový bonus na děti postižitelný nebo je už schváleno že mi ho musí můj insolvenční správce poslat na účet? Děkuji

Dobrý den,

daňový bonus je stále mimořádným příjmem podléhajícím insolvenčním a exekučním srážkám.

J

#10303, Insolvence a mimořádný příjem, Exekuce a insolvence, 2.6.2020

Dobry den, jsem v insolvenci a v srpnu mam 20 let u podniku a mam dostat nejake penize za odpracovana leta. Vezme mi to take ins. spravce? Dekuji

Dobrý den,

bonus za odpracovaná léta u firmy je mimořádným příjmem, který ins. správce použije na umoření vašich dluhů (pravděpodobně Vám zůstane menší část a větší půjde na insolvenci).

Články o Bonus

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

15.7.2020, Spoření

…Komerční banka pak snížila úrok u spořicíhokonta Bonus, konkrétně u pásma do 200 000 korun. Úročení u něj spadlo z 0,3 %na 0,2 %. Na spořicím účtu Bonus Aktiv pak klesla sazba z 0,35 % na 0,2 %. Zároveň se ale Komerční banka pyšní vsoučasnosti vůbec nejvyšším úročením u spořicího účtu – až 2 %…

Spořicí účty hlásí další propad. Úroky končí na 1,2%

Spořicí účty hlásí další propad. Úroky končí na 1,2%

17.6.2020, Spoření

…jvýhodnější sazba končí na hodnotě 1,2%. Právě úročení 1,2% v současnosti najdete umBank a jejího mSpoření. Noví klienti k němu navíc můžou dostat bonus až 1 500korun za platby kartou. Banka tento úrok garantuje až do koncelistopadu, ale pouze u částky do 100 000 korun. Cokoliv nad tuto hodnot…

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

8.6.2020, Pojištění

…dnou za svá povinná ručení platí o tisíce korun víc než dosud. Nevýhodné navíc může být i jezdění bez nehod. Běžný řidič zaněj totiž dostává právě bonus k povinnému ručení. A díky němu ho pojistka vyjdelevněji. Pokud je ale pojištění vedené na někoho jiného, řidič nicnezíská. A nemůže počítat …

Jak vybrat stavební spoření? Máme 6 tipů, se kterými najdete to nejlepší

Jak vybrat stavební spoření? Máme 6 tipů, se kterými najdete to nejlepší

15.4.2020, Spoření

…3. Dřívější ukončení „stavebka”Při výběru stavebního spoření nezapomínejte, že jeho vázacídoba je 6 let. Pokud ho ukončíte dřív, přijdete o státní bonus a ještězaplatíte pokutu. Obvykle bývá stejná jako poplatek za uzavření smlouvy – tedy1% z cílové částky. Proto si předem zjistěte, jaké jsou …

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

…ytne standardní odklad splátky o 3 nebo 6 měsíců. Vláda vám k tomu (po schválení parlamentem 9.4.2020) pravděpodobně přidá jednorázový kompenzační bonus 25.000,-Kč. Kriteria této COVID-19 kompenzace jsou nastavena tak aby na ně dosáhnul každý živnostník, jenž si zažádá. Jak firma k všeobecnému…Banky v ČR